TAD LEIDEN Steeds 'Honderden kamerbewoners betalen een veel te hoge huur' Tekort zwembaden door slechte zomer toegenomen LEIDSCH DAGBLAD Secretaris van Leidse huurcominissie: Universiteit houdt studiedag 'organiseren en veranderen' Duivesteijn gelooft niet in sluiting buitenbad Concours voor majoretten in 3 Octoberhal s ders worden bedreigd door huisei genaars wanneer zij aanmerkingen hebben op de hoogte van de huur". De redelijkheid van de huurprij zen is afhankelijk van de kwaliteit van de kamer. Die kwaliteit kan worden bepaald met behulp van een puntensysteem. Het ministerie van volkshuisvesting geeft een brochure uit aan de hand waarvan het aantal punten voor een kamer en de daarbij behorende huurprijs kan worden vastgesteld. Wanneer een bewoner een kamer betrekt, kan hij bezwaar maken te gen de hoogte van de huur bij de verhuurder. Wijst die het verzoek tot huurverlaging af of reageert hij niet op het verzoek, dan kan de huurder het geschil voorleggen aan de huurcommissie. Ook kan een kamerbewoner de verhuurder om huurverlaging verzoeken wanneer hij de kamer twaalf maanden be woont. Worden partijen het niet eens, dan staat ook de rechtsgang naar de huurcommissie open. De regeling geldt overigens al leen voor huurders in de particulie re sector. Degenen die een kamer huren bij de stichting Studenten huisvesting kunnen geen aanspra ken doen gelden op de Huurprij- zenwet Woonruimte. De taak van de huurcommissie is om op onpartijdige manier geschil len tussen huurders en verhuur ders op te lossen. Deze conflicten kunnen gaan over de hoogte van de huur, maar ook over de hoogte van de servicekosten. Volgens de secretaris van de huurcommissie van het ressort Leiden, mevrouw Ydema-Berends, bestaat bij velen het idee dat de huurcommissie vrijwel altijd de verhuurder in het gelijk stelt. "Dat is natuurlijk niet waar. Iedere huurder met een gerede klacht krijgt gelijk. Ik denk dat dat in 25 procent van de zaken het geval is. Het komt echter nogal eens voor dat mensen zich tot ons wenden met argumenten waarmee wij vol- De speelweiden bij zwembad De Zijl zakken steeds dieper weg. Het kost vijf ton om dat euvel te verhelpen. (foto Wim Dijkman) LEIDEN - Honderden kamerbe woners in Leiden betalen te veel huur. Slechts vijf tot tien van hen hebben het afgelc^ ,-n jaar bij de huurcommissie aangeklopt om huurverlaging te bewerkstelligen. door Willem Spierdijk "Dat is onbegrijpelijk. Ik hoor dat er prijzen van 300 tot 400 gulden voor kleine kamers worden be taald. Ik had verwacht dat meer mensen bij de commissie zouden aankloppen, nu de Huurprijzenwet Woonruimte ook voor kamerbewo ners geldt", zegt de secretaris van de huurcommissie Leiden, me vrouw G.E. Ydema-Berends. De secretaris heeft geen verkla ring voor de 'laksheid' van de ka merbewoners. "Misschien denken de studenten: pa en ma betalen toch wel. Misschien is het gemak zucht. Ik hoor hier toch nooit ver halen dat de dames en heren huur- LEIDEN - De vakgroep sociale- en organisatiepsychologie van de Leidse universiteit houdt vrijdag 6 november een studiedag met als ti tel 'Organiseren en veranderen'. De omgeving van bedrijven en instellingen is in toenemende mate in beweging. Aan dienstverlening worden steeds hogere eisen ge steld. Klanten willen" produkten die aan hun specifieke eisen vol doen. Door concurrentie ontstaat de noodzaak om nieuwe produkten en diensten versneld op de markt te brengen. Daarnaast spelen re cessie, bezuinigingen en automati sering een belangrijke rol. Dejze in terne en externe ontwikkelingen dwingen organisaties tot herbezin ning en noodzaken mogelijk zelfs tot organisatieverandering. Het is noodzakelijk, wil een organisatie haar doelstellingen blijven realise ren, om met deze veranderingen te leren omgaan. Daartoe zijn kennis en vaardig heden nodig. Tijdens de studiedag wordt ingegaan op een aantal as pecten van organisatorische veran deringen. Aan bod komen onder werpen als: de snel veranderende omgeving van bedrijven, organisa tiediagnose als belangrijke stap op weg naar organisatieverandering, de rol van leidinggevenden en het functioneren van de organisatie adviseur. Ook wordt een aantal or ganisatie-veranderingsprojecten waarin deze benadering in de prak tijk is toegepast, uitvoerig toege licht. In korte tijd kunnen leidingge venden van organisaties zich op de hoogte stellen van de specifieke kundigheid en ervaring die binnen deze vakgroep aanwezig zijn. De studiedag duurt van half tien 's ochtends tot half vijf 's middags en wordt gehouden in het Rijksmu seum voor Volkenkunde aan de Steenstraat. Inlichtingen: vak groep sociale- en organisatiepsy chologie, mevrouw J. Jansen, tele foon 071-273705; of drs. J. Jonker, telefoon 071-273710. Het adres van de vakgroep is: Hooigracht 15, 2312 KM Leiden. LEIDEN - De Vereniging van Zelf standige Majoretten Groepen (WZMG) houdt op zondag 8 no vember voor de negende maal in het 11-jarig bestaan een majoret- tenconcours. In de 3 Octoberhal aan de Smaragdlaan zullen 32 groe pen hun beste kunnen vertonen. Daaronder de wisselbekerwinnaar van vorig jaar, The Liongirls uit België. Het concours begint om 11.00 uur. gens de wet geen rekening mogen houden. Het gebeurt bijvoorbeeld wel eens dat een AOW'er aanvoert met zijn inkomen de huur niet te kunnen betalen". De secretaris benadrukt dat een gang naar de huurcommissie al leen maar zin heeft indien de huur prijs van de woonruimte niet over eenstemt met de prijs die volgens de puntentelling berekend mag worden. Ook kan de huurcommis sie de huurprijs verlagen indien de woning ernstige gebreken vertoont of het woongerief is verminderd. Of dat laatste het geval is, is veel al een arbitraire kwestie. Ydema- Berends noemt een voorbeeld in Katwijk. "In een aantal huizen be stonden vochtproblemen. Om die op te lossen, moesten de woningen iedere ochtend een half uur wor den doorgelucht. De voorzitter van de commissie, een invaller, vond dat een ernstige aantasting van het woongerief en besloot in overleg met de commissieleden de huur verhoging niet door te laten gaan. Onze eigen voorzitter had hierover wellicht anders gedacht". Volgens mevrouw Ydema- Berends is de werklast van de huurcommissie de laatste jaren aardig teruggelopen. "Dat heeft on der meer te maken met de hoogte van de jaarlijke huurverhoging. Die was afgelopen keer twee pro cent. Zodra die echter vijf of zes procent bedraagt, springen er meer mensen in het geweer. Dan krijgt de huurcommissie het drukker". De secretaris denkt ook dat de verlaging van de werkdruk te dan ken is aan een mentaliteitsverande ring van de huurders de afgelopen jaren. "Huisjesmelkers die vroeger maar aanrommelden, houden zich nu vaak goed aan de regels. Ook wordt de kwaliteit van de huizen beter, nu woningbouwverenigin gen grote renovaties hebben uitge voerd. Het komt minder voor dat mensen wegens een ernstig gebrek aan hun woning naar de huurcom missie stappen." Het adres van de huurcommissie van het ressort Leiden is Schutters veld 9. Het bureau van de commis sie houdt iedere ochtend spreek uur tussen 8.30 en 10.00 uur. Telefo nisch worden er inlichtingen ver strekt tussen 10.00 en 12.00 uur (tel: 131541). LEIDEN - Het tekort op Leidse zwembaden bedroeg het afgelopen jaar bijna 1,5 miljoen gulden. Voor de twee buitenbaden geldt een te kort van 9 ton en dat is ongeveer 90.000 gulden meer dan begroot. Het hoofd van de gemeentelijke di rectie sport en recreatie, J! Duives teijn, schrijft het hoger uitgevallen tekort toe aan het slechte weer van afgelopen zomer. "Op een zonnige dag bedragen de inkomsten van zwembad De Vliet ongeveer 3000 gulden, als het regent nog geen 30". In de toelichting op de begroting voor 1988 constateren burgemees ter en wethouders een gestage da ling van het aantal bezoekers van de open-luchtbaden. Het college schrijft dan ook dat sluiting van een van de buitenbaden, De Zijl of De Vliet, moet worden overwogen indien de verliezen nog verder op lopen. Volgens Duivesteijn zal het zo'n vaart niet lopen. Hij denkt dat het college de suggestie om een bui tenbad te sluiten heeft gedaan om de discussie aan te zwengelen. "In dien er weer een bezuinigingsron de komt, - en ik sluit dat niet uit - ontstaat er wellicht een paniekre actie. Dan zijn er misschien politici die roepen om een zwembad te sluiten. Laat de raadsleden er nu maar alvast over nadenken. Zo'n maatregel levert echter niets op". Dat de gemeente niets 'verdient' aan het afstoten van een zwembad komt doordat de gemeente na de sluiting nog altijd de rentelasten moet betalen. Duivesteijn: "Slui ting van een open-luchtbad is al leen zinvol, wanneer er een ander bestemming voor de grond wordt gevonden. Het lijkt in de Leidse si tuatie niet mogelijk om op de plaats van de zwembaden bijvoor beeld woningbouw te plegen of om bedrijven te vestigen". Bakkie Het hoofd van de afdeling sport en recreatie noemt het tekort van 1,5 miljoen op de vier Leidse zwembaden relatief laag, zoals het gehele budget voor 'sport en recre atie' met 4,5 miljoen landelijk ge zien laag ligt. "De belangstelling voor de binnenbaden vertoont een stijgende lijn. Daar blijkt maar uit dat er interesse genoeg is voor een gewoon rechthoekig bakkie dat goed wordt schoon gehouden. Ik geloof er niet in dat het nodig is om een '.subtropisch zwemparadijs' met knuffelmuren aan te leggen om bezoekers te trekken". Daarbij komt dat de toe gangsprijzen van de zwemparadij zen aanmerkelijk boven die van de 'rechthoekige bakkies' liggen. "Wanneer wij een tientje toegang heffen voor de zwembaden krijgen we weliswaar minder bezoekers, maar de exploitaitie verbetert wel. Je werpt dan wel barrières op voor groepen voor wie je dat juist niet wil. Dan kijk je toch ook naar de doelgroepen waarvoor het zwem bad is bestemd. Dat is toch voor het jongetje dat niet in het weekeinde met z'n ouders op een camping op De Veluwe kan staan. De vraag is dan hoeveel is dat waard, is dat het nadelig saldo waard?" Duivesteijn constateert dat de belangstelling voor de buitenba den is teruggelopen in vergelijking met 25 jaar geleden. "In 1958 werd gesteld dat Leiden behoefte had aan drie buiten- en drie binnenba den. Als dat was uitgevoerd, waren we nu mooi in de aap gelogeerd. De animo voor het zwemmen is in de loop der jaren afgenomen. Het be stedingspatroon van de mensen is veranderd. De exploitaitie van de baden is steeds moeilijker gewor den omdat er steeds meer open- luchtbaden bij zijn gekomen". Hotelbaden Het runnen van een zwembad wordt nog eens extra bemoeilijkt 4 NOVEMBER 1987 door de steeds strengere hygiëni sche eisen die worden gesteld aan de zwembaden door het ministerie van milieu. Duivesteijn: "Het onre delijke daarvan is dat de regels niet voor de hotel-, camping- en sauna baden gelden, terwijl het daar voorkomt dat het water op 32 gra den wordt gestookt. Het is alge meen bekend dat bacteriëngroei bij die hoge temperaturen enorm De stengere eisen hebben onder meer tot gevolg dat de kleedhokjes bij zwembad De Vliet moeten wor den verbeterd. Op de gestucwerktè muren moeten tegels worden aan gebracht. "We hebben nog enkele jaren de tijd om dat uit te voeren, maar het is een belachelijk voor schrift dat weer handen vol geld kost. In totaal moeten we een ton investeren om aan alle eisen te vol doen". Ook voor zwembad De Zijl staat wellicht een tegenvaller voor de deur. Door de slechte structuur van de grond zakken de speelwei den steeds verder weg ten opzichte van het zwembad. "Eigenlijk moet daar hoognodig iets aan gebeuren, maar het is een operatie die vijf ton kost. Ik durf daarmee niet aan te komen bij het college". Statussymbool De exploitatie en onderhoud van de zwembaden is vanzelfsprekend niet alleen in Leiden een probleem. Omliggende gemeente als Oegst- geest, Leiderdorp, Rijnsburg en Voorschoten hebben moeite om de baden met een aanvaardbaar te kort draaiende te houden. Volgens Duivesteijn is er te weinig nage dacht over de ruimtelijke spreiding van de baden. "Iedere gemeente zag het als statussymbool om een zwembad te hebben en had ook de vrijheid er eentje aan te leggen. Echt noodzakelijk is het natuurlijk niet dat ieder gat een zwembad heeft". In Leiderdorp wordt het zwem bad komend jaar grondig gereno veerd. Het verbaast Duivesteijn dat de discussie of het zwembad niet beter kon worden gesloten, is nau welijks gevoerd in die gemeente. "Wanneer wij in Leiden voor een grootscheepse renovatie komen te staan, dan zouden we zeker bekij ken of er voldoende mogelijkhe den in de regio zijn. Die discussie wordt dan zeker aangezwengeld". In privatisering van zwembaden of sportvelden ziet het hoofd van de directie sport en recreatie hele maal niets. "Ik word ziek van de suggesties om de sportaccommo daties te privatiseren. Wanneer sportvelden in handen van vereni gingen komen, worden ze minder goed onderhouden. De velden gaan op de lange duur naar de knoppen, het is specialistisch werk. Bovendien betekent het dat zwart werken wordt aangemoe digd. Het veld wordt niet meer on derhouden door een ambtenaar die een paar tientjes per uur kost, maar het risico is erg groot dat dat dan gebeurt door iemand die een paar gulden zwart in ziin zak steekt". Redactie: Simone van Driel en Melndert van der Kaaij, telefoon 144941, toesiet 217 of 222. Racistisch Wat hebben Abraham Kuyper en Paul Kruger met elkaar gemeen? Ze deden volgens de Boycot Out- span Aktie (BOA) in racistisch denken nauwelijks voor elkaar onder. Alleen wil Nederland dat volgens de BOA wat de eerste be treft maar nauwelijks geloven. Allerhande actiegroepjes in Nederland proberen straten (in Leiden in de Transvaalbuurt), die vernoemd zijn naar Zuidafri- kaanse blanke veldheren uit de Engelse-Boerenoorlog van 1899- 1902, van die kwalijke riek te zui veren door de de straten om te la ten dopen tot bijvoorbeeld Win nie Mandela- of Steve Bikostraat. Maar de handen blijven voorals nog af van de straten, pleinen en lanen waaraan de namen zijn ver bonden van Nederlandse tijdge noten van die veldheren die met apartheid ook wel raad wisten. Dat zint de BOA helemaal niet. En ze kunnen helemaal spontaan in tranen uitbarsten als ze op een W.F. Hermansstraat of Bisschop Gijssenlaan stuiten. We hoeven niet direct Kuypers' naam van al le gevels in Nederland te rukken, maar mensen die volgens de BOA anno nu van racistich den ken blijk geven op die manier binnenhalen, gaat hen wat al te De BOA wil derhalve dat kriti scher wordt gekeken naar het ge- i van straatnamen. Botha deugt niet, Paul Kruger deugde niet, maar Abraham Kuyper en Willem Oltmans net zo min, moet kort samengevat de nieuwe boodschap zijn. "Daarvan moe mensen zich bewust wor den", aldus Esau du Plessis. "Apartheid is geen losstaand feit, geen zaak van Zuidafrika alleen. Het heeft daarom geen zin zo'n Paul Krugerstraat om te dopen en tegelijkertijd in een nieuwe woonwijk straten te naar Gijssen of Simonis of Her mans. Want die rotzooi gaat nog steeds door. Zelfs bij de oude Drees kun je in verband met de politionele actie in Indonesië vraagtekens zetten. Maar ja, hij is natuurlijk een heilige koe". "We willen de gemeenten dus waarschuwen een beetje voor zichtig te zijn als het om straatna men gaat en hen ook behulp zaam zijn bij het benoemen van straten". Wat betreft de besmette 'Nederlandse' straten: mensen moeten er van doordrongen ra ken dat er ook om die heren een penetrante geur hangt. Down Town Een nog jonge loot aan de boom is voortijdig heengegaan: het Leidse uitgaansblad Down To wn houdt na 17 maanden op te verschijnen. Concurrent Uit-ma- gazine zal wel blij zijn, ex-Down Town-uitgevers N.M. Ahmed en L.M. Janson zijn dat allerminst. "Het was toch ons geesteskind", vertelt laatstgenoemde op spijti ge toon. Sloeg dit kind niet aan bij de bevolking of de adverteerders dat er niet eens twee jaargangen van het maandblad kunnen ver schijnen? Nee, aan een gebrek aan belangstelling ligt het vol gens Janson niet. "We hadden een oplage van 8500, maar als we er elke maand 20.000 hadden ge drukt waren die ook allemaal weggegaan", beweert hij. Waar het volgens hem vooral in zit, is een gebrek aan tijd. "Wij deden Down Town samen met de exploitatie van een swingcafé annex cocktailbar. Die combinatie werd moeilijk omdat we alle twee te weinig tijd hadden om het blad goed te doen". Er moest derhalve een keuze worden gemaakt. Zakelijk was die volgens Janson gemak- Ook Abraham Kuyper is volgens Boycot Outspan Aktie niet zonder smetten. De club wil dat bewoners z het Abraham Kuyperplein e i doordrongen raken dat er om die heren een penetrante aeur hangt. kelijk te maken (het café natuur lijk), "maar gevoelsmatig lag dat wat minder simpel. Het is wel zonde". Down Town onderscheidde zich volgens hem van andere uit- gaansperiodieken in Leiden door het feit dat "het geen krant was, maar een mooi boekje van redelijk papier en handzaam for maat. En door allerhande adres sen die erin staan heel handig om bij de telefoon te hebben". Voor wie het blad waardeerde en nu tevergeefs op het novem- ber-nummer wacht: er is een kans dat het blad te zijner tijd toch weer uitkomt. Volgens Janson zijn er op dit moment vier Leidenaars die in principe interesse hebben getoond de boel over te nemen. Of dat ook gebeurt, is een tweede, maar de onderhandelingen zijn druk gaande. Meeëters Universiteismensa De Bak sloot een poosje geleden de deuren voor iedereen die niets met de universiteit heeft te maken, het AZL heeft nu gedeeltelijk het zelfde gedaan. Niet-AZL'ers mo gen nog wel in het personeelsres- taurant eten, maar dan wel tegen prijzen die twee keer zo hoog zijn als die die het personeel worden berekend. En dan zijn ze nog goed af, want er bestonden eerst plannen om ze voortaan maar liefst drie keer het tarief te laten betalen. De illegale meeëters vormden in het verleden een probleem voor het restaurant. Soms was hun aantal namelijk zo groot dat personeelsleden, voor wie het restaurant toch bedoeld is, een groot deel van de pauze in de rij voor de kassa doorbrachten. Nu heeft de verhoging van de tarieven niet alles met dat pro bleem te maken. Ook voor het personeel zijn de prijzen onlangs met 25 procent omhoog gegaan. Dat is de prijs voor de terugkeer van de snacks in het restaurant, die een tijd waren uitgebannen in verband met bezuinigingen. Vijfenzeventig procent van de restaurantbezoekers; zo bleek uit een enquete, wilde voor een lek kere, ongezonde hap echter best 25 procent meer betalen. Die is dus terug. Ongeveer ge lijktijdig is besloten om verschil len in de prijzen aan te brengen: personeel betaalt het minimum, medisch studenten 25 procent extra dan dat minimum en mee ëters 200 procent. Om ook maar meteen een eind te maken aan de lange wachttijden, is een credit card-systeem ingevoerd voor het personeel. Met zo'n kaart, die tot 98 gulden 'opgeladen' kan wor den, kan er sneller worden afge rekend. En is meteen te zien of bezoekers al dan niet recht heb ben op een goedkopere kroket. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13