M- 49.- j?f-139.- Tegelkachel zuinig en milieuvriendelijk M- 59.- VROOMISDREESMANN WONEN- Zelfbouwen is veel goedkoper KAMERHOOG KAMERBREED WOENSDAG 4 NOVEMBER 1987 PAGINA 11 De bewoners van Noord- Rusland zijn waarschijnlijk de uitvinders van de tegelkachel. Een ingenieus, zeer zuinig verwarmingssysteem, dat in Nederland vroeger alleen in openbare gebouwen gebruikt werd, maar in Midden- Europa en de Scandinavische landen traditioneel een belangrijke rol speelde. Wie in Zwitserland, Oostenrijk, Hongarije of Duitsland ooit in een folkloristisch museum geweest is, heeft ze daar zeker wel eens gezien: fraaie, rijkversierde pronkstukken die in menige boerderij en menig burgermanshuis het middelpunt van het winterse huiselijke leven vormden. door Runa Hellinga Ze worden nog wel gemaakt, der gelijke kachels maar je moet er een aardige duit voor neertellen. Het bouwen van tegelkachels is een ambacht, dat vaak van vader op zoon doorgegeven wordt en waar een leek, en ook een ervaren metse laar, niet eens aan hoeft te begin nen. In Nederland was tot voor kort maar één tegelkachelbouwer die het vak echt beheerste. Het is dus een exclusief produkt en dat is jammer. Want het gaat om een verwarmingssysteem met een aantal goede eigenschappen: zui nig, milieuvriendelijk en boven dien met de behagelijke warmte die een ouderwetse kolenkachel ook had. Vuurbeton Sietz Leeflang van de Twaalf Ambachten in Boxtel houdt zich al jarenlang bezig met onderzoek naar milieuvriendelijke en energie zuinige bouwmethoden. Op zoek naar verwarmingssystemen die een mens niet volledig afhankelijk maken van de centrale distributie van gas of elektriciteit, stootte hij op de tegelkachel. De voordelen van het systeem waren duidelijk, maar het nadeel ook: de prijs die dat staaltje van puur handwerk moest kosten: „Zo'n kachel wordt ter plekke door een vakman ge bouwd en dat kost al snel zo'n tien duizend gulden". Leeflang zocht naar een goedko pere bouwmethode. De oplossing vond hi.j in het gebruik van vuurbe ton. Dat is hittebestendig, kan de warmte net als baksteen opslaan en het kan met behulp van mallen gegoten worden. Daarmee was de mogelijkheid van zelfbouw en een grote besparing op de kosten van arbeidskracht geschapen. Een zelf gebouwde tegelkachel kost, afhan kelijk van het model, zo'n 2.000 tot 2.500 gulden. Het zelfbouwen van een tegelka chel is niet iets datje even doet. Je hebt mallen en begeleiding nodig. De Twaalf Ambachten beschikt over een zelfbouwwerkplaats waar gemiddeld een maal per week mensen twee dagen bezig zijn met de bouw van hun eigen tegelka chel. Ze gieten de verschillende on derdelen, die daarna thuis met be hulp van stalen pennen aan elkaar worden gezet. Uiteindelijk wordt het geheel afgevoegd, zodat de ka chel een geheel lijkt. In werkelijk heid blijven de onderdelen echter Stoken op hout De tegelkachel is een hout ge stookte kachel. Maar daarmee is lang niet alles gezegd. Wie in het bezit is van een open haard of alles- brander, weer hoe bewerkelijk zo'n gezellig houtvuur is. De tegelka chel hoeft maar twee keer a drie keer per dag gestookt te worden om de hele dag warmte uit te stra len. Bovendien brandt de kachel het beste op de goedkoopste en zachtste houtsoorten, die de open haard bezitter maar liever laat lig gen. Met een flinke mand snoei- hout per dag houdt de tegelkachel een kamer van zo'n 50 vierkante meter warm. Wie niet gratis aan hout kan komen, is nog niet duur uit. Die zit voor zo'n gulden of tweehonderd de hele winter warm. Het principe van de tegelkachel is eigenlijk heel eenvoudig. Terwijl een metalen houtkachel zijn hitte meteen aan de omgeving afstaat, slaat de tegelkachel de warmte juist op in zijn enorme stenen mas sa. Die zorgt er ook voor dat de temperaturen in de tegelkachel veel hoger oplopen dan in een ge woon houtvuur. Er zijn maxima tot 1.100 graden gemeten, dat is onge veer dubbel zo hoog als de hoogste temperatuur in een allesbrander, die bij meer dan 550 graden ge woon kapot gaat. Hele lange rookkanalen in de ka chel zorgen er bovendien voor dat de warmte van de rook, die bij een normale kachel meteen de schoor steen uitgaat, in de kachel wordt opgeslagen. Al die opgeslagen hitte wordt in de loop van een uur of acht tot twaalf (afhankelijk van het model van de kachel) aan de omge ving afgestaan. Een koude kamer met een tegelkachel verwarmen, vraagt dus even tijd. Maar als het eenmaal warm wordt, blijft dat ook vele uren zo. Een groot voordeel van de te gelkachel boven andere houtka chels is dat hij zeer milieuvriende lijk is. Door de extreem hoge tem peratuur in de kachel verbrandt het hout zeer volledig en komt er eigenlijk alleen maar stoom uit de schoorsteen. De tegelkachel heeft dan ook een milieukeuring, waar andere houtkachels bepaald niet voor in aanmerking komen. Aangenamer De stralingswarmte van een te gelkachel is niet alleen veel aange namer dan de droge hitte van een centrale verwarming, volgens Leeflang is stralingswarmte ook veel gezonder: „De droogte van een centrale verwarming proberen mensen te bestrijden door de lucht te bevochtigen. En dan ontstaat een ideaal klimaat voor stofmijt, een van de belangrijkste oorzaken van astma en cara". Verder is de warmte van een tegelkachel veel effectiever: wie binnen het bereik van de kachel zit, voelt zich bij een temperatuur van een graad of zes tien al heel behagelijk. Een belangrijk punt vindt hij ook de veiligheid. De buitenkant van de kachel wordt, onder de meest extreme omstandigheden, een graad of tachtig warm. Dan moet de kachel echt tot het uiterste opgestookt zijn. want een tempera tuur van 55 tot 65 graden is veel ge bruikelijker. Dat is zeer laag in ver gelijking met bijvoorbeeld alles- branders, die honderden graden heet kunnen zijn. Wie zich daaraan stoot, kan forse brandwonden op lopen. De oorspronkelijke Russische tegelkachels waren enorme ge vaarten. De uit baksteen gemetsel de kachels waren zo groot, dat bij een nieuwe woning eerst de kachel en dan pas de buitenmuren werden gebouwd. De kachels konden zo veel warmte opslaan, dat ze soms maar eenmaal in de veertien dagen gestookt hoefden te worden. Veel hitte straalden ze niet uit, maar vol doende om de ergste kou buiten te houden en de familie 's nachts een warm bed te bezorgen. De Russi sche boerenfamilies sliepen name lijk op de kachel. De in Midden-Europa gebruikte kachels waren kleiner, hoewel ze nog altijd veel plaats innamen. Vaak was de kachel letterlijk het middelpunt van de woning: dan werd hij in de muur tussen twee of meerdere kamers ingemetseld en straalde zijn warmte naar verschil lende vertrekken uit. De buiten kant werd bekleed met kleurige, vaak kostbare tegels en zo'n kachel was echt een sieraad in huis. De zelfbouwkachels zijn een stuk eenvoudiger uitgevoerd. De Twaalf Ambachten heeft twee mo dellen ontwikkeld. De standaard- kachel. de goedkoopste, wordt al sinds 1979 gemaakt. De kachel is wat kleiner en heeft een geringere capaciteit dan de zogenaamde 'fin oven'. waar de resultaten van het Finse universitaire onderzoek in verwerkt zijn. Boerenplavuizen Om de kachels goedkoop te hou den, wordt de buitenkant met sim pele boerenplavuizen bekleed, waarbij keuze bestaat uit verschil lende kleuren. De speciale en vaak erg fraaie holle tegels die bijvoor beeld in Duitsland worden ge bruikt bij de betongiettechniek niet verwerkt worden. Wat de tegels betreft, ziet Leef lang de toekomst overigens een beetje somber in. Voor de verwer king samen met vuurbeton heeft hij zachtgebakken tegels nodig waar bovendien geen ijzer in mag zitten, omdat dat metaal een che mische reactie met het beton aan gaat. Dergelijke tegels worden nau welijks gemaakt. De enige fabriek in Nederland, in Kerkdriel, is on langs gesloten en aan China ver kocht. Daar hoopt hij over een jaar weer tegels vandaan te krijgen. Maar voorlopig moet hij het uitzin gen met de tegels die uit de failliete boedel van zijn vaste leverancier heeft kunnen redden. Wie meer wil weten over het zelf bouwen van tegelkachels, kan te recht bij de Twaalf Ambachten in Boxtel, 04116-72621. Verder be staat er een zelfsbouwwerkplaats in Eibergen. onder leiding van Jan Krajenbrink, tel. 05454-72612. De plint vormt, wanneer men kiest voor een parketvloer, vaak een hin derpaal, Om dit euvel uit de weg te ruimen heeft Ras parket een mas sieve overzetplint ontwikkeld. Deze kan over de bestaande plint wor den aangebracht. De overzetplint is er in eiken 8,50 gulden p.m2) en ramin (7.75 gulden p.m'). Informa tie: 05776-1031. land hout stookt Sietze Leeflang zijn tegelkachel de hele dag. De zelfbouwwerkplaats maakt de tegelkachel betaalbaar Soepelvallende uni-gordfjnstofvan blijvend mooi polyacryl Afgewerkt met loodveter aan onderkant. En verkrijgbaar in maar liefst 16 verschillende (deuren. Éénmalige aanbieding: 240 cm hoog 280 cm hoog per meter per meter Geef uw interieur een nieuw gezicht en... bespaar tientallen guldens op vloer bedekking en gordijnen. Een buitengewone kans om 't binnen te verfraaien. Vroom Dreesmann biedt u bovendien zovéél mogelijkheden dat u wel moet slagen. Nu even komen dus. ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON Casablanca. Het Berbertapijt met de ijzer- sterke geweven rug en de fabelachtig lage prijs. Kijk 'ns hoe voordelig u dit zuiver wollen, schitterende tapijt kunt bemachtigen. Om jaren plezier van te hebben. Voorzien van het ISW-driesterren label. Verkrijgbaar in warm grijs, lichtbeige en middenbeige. Gratis gelegd in de woonkamer. Zolang de voorraad strekt.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11