Nog geen oplossing problemen muziekcentrum Leiden-Noord Wat heb je nou aan een park waar je niet eens kan komen? actief in vrije tijd D66 wil versoepeling van regels erfpacht Autodieven ontsnappen na wilde achtervolging LEIDEN DINSDAG 3 NOVEMBER 1987 Gemeente ziet geen mogelijldieden LEIDEN - Wethouder Van Don gen (onderwijs) ziet weinig moge lijkheden om de muziekschool Lei den-Noord op korte termijn uit de problemen te helpen. Ze antwoord de dit gisteren tijdens de vergade ring van de raadscommissie voor onderwijs op vragen van het PvdA- raadslid Van Meijgaarden. Het muziekcentrum, dat is ge vestigd in de voormalige kleuter school De Rondedans aan de Bern- hardkade, heeft de lessen gestaakt omdat de situatie rond de school niet veilig is voor de leerlingen. Het komt voor dat de jeugd die zich ge regeld rond de school ophoudt, met flessen en vuurwerk naar de bezoekers van het muziekcentrum gooit. Van Meijgaarden stelde dat het gebouw van de voormalige kleuter school Het Klompje op de langere termijn uitkomst kan bieden voor de muziekschool. Dit pand is nu nog in gebruik bij de Stichting Ba siseducatie Leiden. Het gebouw komt echter leeg wanneer deze stichting over anderhalf jaar ver huist naar haar nieuwe onderko men an de Maresingel. Voor de tus senliggende periode zou de wet houder op zoek moeten gaan naar een tijdelijke huisvesting voor de muziekschool, aldus Van Meijgaar den. Het gebouw waar de muziek school nu onderdak heeft, is vol gens hem te 'vandalismegevoelig' Wethouder Van Dongen liet ech ter weten dat zij weinig mogelijk heden ziet om de nood voor de mu ziekschool snel op te lossen. Ze er kende dat het huidige pand van de Stichting Basiseducatie uitkomst kan bieden. Wanneer dit pand leeg komt, zijn er echter nog meer gega digden. "Te zijner tijd zal een keus moeten worden gemaakt". Ze herinnerde Van Meijgaarden eraan dat de kosten om de muziek school Leiden-Noord een nieuw onderdak te bezorgen, aanmerke lijk hoger zullen zijn dan nu het ge val is. "De huisvestingskosten be- Surséance opgeschort LEIDEN - De surcéance van beta ling van Stichting Burcht duurt in elk geval nog tot de crediteuren- vergadering op 18 november. Dat heeft de bewindvoerder, mr. E. Muller, gisteren in overleg met de rechter-commissaris besloten. Vol gens Muller beschikt de stichting over voldoende financiële midde len om aan de lopende verplichtin gen te voldoen. Volksdansen Wie wil volksdansen kan te recht in het Volkshuis. Daar be gint deze maand op de dinsdag avonden een nieuwe cursus voor beginners. Voor informatie tel. 149180. Roomburgh I?i huize Roomburgh aan de Zaanstraat 151 wordt woensdag 4 november een jaarmarkt ge houden waar onder meer pro- dukten van handenarbeid eti ge bruikte artikelen te koop worden aangeboden. Voorts zijn er tal van andere attracties. De markt begint om 10.00 en duurt tot 18.00 Gehandicapten De collecte ten behoeve vc standelijk gehandicapten regio Leiden in de week va 10 oktoberheeft 61.454 gulden opgebracht. Leiden was goed voor een bedrag van 16.536 gul den. i5 tot dragen nu ongeveer 15.000 gulden. En zelfs voor een eenvoudige kleu terschool zal dat toch al snel oplo pen tot 40.000 gulden". Ze advi seerde Van Meijgaarden overigens de zaak ook op te nemen met wet houder Tesselaar, die onder meer verantwoordelijk is voor de gebou wen die in gemeentelijk bezit zijn. Bij de muziekschool in Leiden- noord volgen intussen 100 kinde ren en 20 volwassenen muziekles sen. De school is vorig jaar gestart met behulp van een provinciale subsidie. Volgens de directeur van de muziekschool, P. Kunst, is het belangrijk dat het muziekcentrum in de wijk huisvesting vindt. "De kinderen wordt geleerd iets zinvols met hun vrije tijd te doen. Die ver velen zich later niet en gaan niet op schoolpleintjes rondhangen", al dus Kunst gisteravond tijdens een bijeenkomst van ouders van leer lingen die op de school les hebben. Er kwamen verschillende sug gesties naar voren voor tijdelijk on derdak voor het muziekcentrum. Onder meer werd gedacht aan het gebouw van de voormalige Leidse Apparaten Fabriek aan de Os- en Paardelaan. Dat gebouw werd vroeger door het Regionaal Insti tuut voor Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg (RIAGG) ge bruikt. De huur van het gebouw zou echter 160.000 gulden per jaar bedragen. Een van de aanwezigen vond het weinig zinvol om over mogelijke huisvesting te praten, terwijl er geen enkele zekerheid is over de haalbaarheid van de verschillende suggesties. "Laat de gemeente het verder maar uitzoeken. Het is haar taak om met een oplossing te ko men". Er werd dan ook besloten om een nieuwe bijeenkomst te beleggen waarbij de wethouders Van Don gen en Tesselaar (die het 'beheer gebouwen' in zijn portefeuille heeft) aanwezig konden zijn. Het aanwezige PvdA-raadslid E. Kerckhoffs bood aan hierbij te be middelen. LEIDEN - De Leidse universiteit organiseert op donderdag 12 no vember onder het motto 'Bedrijvig naar het buitenland' een bedrijven dag in het Arsenaal op het Doelen complex. Arsenaalstraat 1. Vanuit het bedrijfsleven neemt vooral de vraag om informatie over China da gelijks toe. De niet-westerse lan den zijn voor het nationale be drijfsleven een nog nauwelijks ont gonnen gebied. Vandaar dat de kennis over deze landen en culturen centraal zal staan. Een keur aan culturele, juri dische en sociale deskundigheid zal worden geëtaleerd. Vooral om het midden- en kleinbedrijf te to nen dat er op een betrekkelijk goedkope manier kennis voorradig is, die de basis kan vormen voor het opbouwen van een gezonde ex portmarkt. Maar ook voor de op het buitenland gerichte overheids- en semi-overheidsinsellingen kan een bezoek aan de bedrijvendag bijzon der vruchtbaar zijn. Tijdens de bedrijvendag treden de faculteiten der sociale weten schappen, rechten en letteren en aanverwante instellingen op de voorgrond. Door middel van pre sentaties en inleidingen komen de bezoekers meer aan de weet over de manier waarop de universiteit hun door onderwijs en ondezoek LEIDEN - Onder de motto's Ook Zuidhollanders willen de dokter beta lenen 'Laten we 't gezond houden' deed gisteren de actiékaravaan van de Federatie Nederlandse Vakbeweging het Academisch Ziekenhuis aan. Daar overhandigde Dirk Bakker van het afdelingsbestuur van de dien stenbond FNV in totaal 4750 'Leidse' handtekeningen als protest tegen de bezuinigingen in de gezondheidszorg. Ton Laffeber, districtsbestuurder van de FNV Zuid-Holland, nam de handtekeningen in ontvangst. Lezers schrijven Pacifist Als trouwe lezer van dit dagblad en als liefhebber van marsmuziek, ook van militaire bands, kan ik het niet nalaten te reageren op een arti kel in de rubriek steeds dat onder het kopje 'Pacifist' vorige week in deze krant verscheen. In dat stukje laat een ogenschijn lijk vooraanstaand persoon van de Leidse burgerij zich nogal vreemd uit over de Engelse militaire bands die op zaterdagavond 31 oktober jl. zijn opgetreden tijdens de Taptade in de Groenoordhal. Deze bands werden in de Burgerzaal van het stadhuis ontvangen door burge meester Goekoop. Ik vind de denkwijze van wet houder Hans de la Mar belachelijk over het optreden en ontvangst van Engelse gasten die hij zonodig als militairen moet bestempelen. Hij vergeet echter dat de leden van de ze bands in de allereerste plaats be roepsmuzikanten zijn van een zeer hoog niveau en dat het militair zijn op de tweede plaats komt. Een tap toe in Nederland en zeker 'Taptade Leiden' zal zeer dankbaar zijn om zulke muzikanten in het program ma te mogen hebben. Dat de wethouder anti-militairis- tisch is, is geen enkel probleem, maar dat hij de bevolking zo'n beetje oproept tot provocatie en het uitlokken van onregelmatighe den (tevoorschijn halen van span doeken en gruwen van alles wat met het leger te maken heeft) gaat mij iets te ver en schoot mij in het verkeerde keelgat. Is dat de taak van een wethouder? Zo vroeg ik mij af. Heeft hij niets beters te doen? Deze wethouder zou misschien beter moeten bedenken dat van dit soort provocerende oproepen het gevolg is dat de politiebegeleiding LEIDEN - Twee t stolen auto zijn vannacht na een wilde achtervolging door politie korpsen uit Leiden en omgeving ontsnapt. Leidse agenten zagen de mannen even na middernacht op de Utrechtse Veer in de auto stappen die even daarvoor was gestolen van de Kaasmarkt. Het tweetal reed met hoge snelheid richting Hoge Rijndijk. Vlak bij de rijksweg 4 zag i surveillancewagen van de poli- Informatie niet-westerse landen op bedrijvendag kan steunen en adviseren bij het zaken doen over de grens. Meer dan veertig presentaties zijn inge richt. Het terrein is overigens georgra- fisch verspreid over de hele we reld. Behalve over Azië (China en Japan), zal ook over het Midden- Oosten, Latijns-Amerika, de Vere nigde Staten en Zuid- en Oost-Eu ropa de nodige kennis kunnen worden uitgewisseld. Het Leids Sinologisch Instituut is op de bedrijvendag prominent vertegenwoordigd, omdat, zoals vermeld, de vraag om informatie over China toeneemt. Hulp aan be drijven en instanties wordt door dit instituut gegeven in de vorm van taalcursusen, een stoomcursus China voor managers en marktver kenningen door sinologen. Verder zal op de bedrijvendag in formatie worden verstrekt over cursussen als 'juridisch Frans', 'na tuurwetenschappelijk Japans', in formatiedagen en andere oplei dingsmogelijkheden al dan niet op verzoek toegesneden op de behoef- te(n) van bedrijven. Ook de Univer siteitsbibliotheek met een verza meling van minstens twee-en-een- half miljoen banden is een rijke bron van informatie. Wie besluit om te gaan exporte ren kan een bezoek brengen aan de stand waar de fiscale aspecten van het ondernemen in het buitenland aan de orde komen. De bedrijvendag is geopend van tien uur 's ochtends tot vijf uur 's middags en is vrij toegankelijk. Drs. S. Orlandini, oud-presidentdi recteur van de KLM zal de ope ningsrede houden. Aan het woord komen verder onder anderen prof.dr. E. Zurcher over 'China: traditie en vernieuwing', de voor zitter van de Exportraad voor het midden- en kleinbedrijf, H. Pors. over 'De universiteit en het mid den- en kleinbedrijf, en prof.dr. J.D. Speckmann over 'Transfer en de sociale wetenschappen'. Tussen half een en twee uur wordt een gra tis lunch verstrekt en om vier uur wordt de dag besloten met een ape ritief. Op donderdag 5 november organiseert het comité 'Stop eigen risico' en de Leidse afdelingen van de bonden een informatie-protestbijeenkomst in De Waag. Directeur Kool van het ziekenfonds RZLA zal de gevolgen toe lichten van de eigen bijdragen voor risicoverzekerden. De arts N. Klazin- ga zal andere mogelijkheden om in de gezondheidszorg te bezuinigen aan de orde stellen en Ben van Zweden van de FNV zal het plan van de vak bond om tot een echte volksverzekering te komen toelichten. Aanvang 20.00 uur. (foto Jan Holvast) LEIDEN - De fractie van D66 vindt dat de gemeente de erfpacht- regels moet versoepelen. D66 meent dat voor woningbouw de mogelijkheid moet worden gescha pen de huur van de grond voor 75 jaar af te kopen. Voor bedrijven wil D66 eeuwigdurende erfpacht in stellen. De fractie heeft een nota over haar standpunt onder de raadsfracties verspreid. Morgen vergadert de commissie volkshuis vesting over de begroting. De ver wachting is dat dan ook de erf pacht ter sprake zal komen. Binnenkort is ook een voorstel van het college over de erfpacfht te verwachten. Probleem is voorals nog dat de drie collegepartijen het niet met elkaar eens zijn. De PvdA wil de erfpachtregels in de woning bouw versoepelen maar de WD wil daar alleen aan meewerken wanneer ook de erfpacht voor be drijven worden verruimd. Het liefst wil de WD eeuwigdurende erfpacht mogelijk maken maar daar wil Links Leiden niet aan. Links Leiden-wethouder De la Mar heeft zelfs aangekondigd op te zul len stappen wanneer de WD op dit punt zijn zin krijgt. In het collegeprogramma is vast gelegd dat de huur van de grond voor een maximale periode van 75 jaar afgekocht kan worden. Bij het verstrijken van deze periode wordt de huurprijs opnieuw vastgesteld. Dit betekent dat de gemeente slechts een maal in de 75 jaar van een eventuele waardestijging van de grond profiteert. Bedrijven zijn op deze manier voor een lange pe riode zeker van hun grondkosten. Toch hebben de meeste bedrijven de grond het liefst in eigendom. In het collegeprogramma is ook vastgelegd dat de erfpachtregels niet worden gewijzigd wanneer een van de drie betrokken partijen daar tegen is. Wethouder Tesselaar (volkshuisvesting en grondzaken) heeft beloofd nog dit jaar met een voorstel over de erfpacht te komen. D66 neemt op dit onderdeel een spilpositie in de gemeenteraad in. Tezamen met SP en LWG kan de partij zowel links (PvdA en Links Leiden) als rechts (CDA en WD) in de gemeenteraad aan een meer derheid helpen. D66 wil dat Tesselaar haast maakt met zijn voorstel over de erf pacht. Bovendien wil de fractie we ten wat de ervaringen met de ver huur van de grond tot nu toe zijn. "Onze fractie vermoedt dat een paar bedrijven Leiden vanwege het erfpachtbeleid links hebben laten liggen", aldus D66: "Meer dan één, minder dan vijf'. Vergaderingen consumenten- raad openbaar LEIDEN - De consumentenraad van het Energiebedrijf Rijnland gaat in de toekomst openbaar ver gaderen. Het college van beheer heeft dit aan de algemene raad van Rijnland voorgesteld op verzoek van de consumentenraad. Tevens is het de bedoeling dat de consu mentenraad voortaan advies uit brengt aan het college van beheer en niet aan de directeur van het EBR zoals tot nu toe het geval was. De consumentenraad bestaat uit vertegenwoordigers van de gebrui kers van Rijnland. POLITIEK DEZE WEEK Vergadering van de commissie volkshuisvesting en sportzaken raadzaal in de raadzaal van het stadhuis 14.00 tot (van 14.30 tot 17.30 en van 19.30 tot_23.00 uur), fot 23.00 uur) Ook deze commissie behan delt de gemeentebegroting voor 1988. Voorts staat op de agenda de bijgestelde exploitatie van Zijloever alsmede het afgraven van klei in Roomburg. Vergadering van de commis sie ruimtelijke ordening, open bare werken, verkeer en milieu in raadzaal van het stadhuis (van 14.00 tot 17.30 en van 19.30 tot 23.00 uur). Op de agenda staat 's middags de behandeling van de gemeen tebegroting voor 1988. 's Avonds wordt samen met de commissie economische aangelegenheden gesproken over het vervolg van de Breestraat. Inmiddels zijn alle onderzoeksresultaten bij de ge meente binnen en kan op basis daarvan een oordeel worden ge vormd over de toekomst van de Breestraat. De Breestraat staat als eerste agendapunt vermeld van de avondvergadering die om 19.30 uur begint. Vergadering van de commis sie sociale zaken en maatschap pelijke aangelegenheden in de het stadhuis (van 14.00 tot 17.30 uur en van 19.30 be- deze Engelse bands daardoor tie kans de gestolen auto tot stil- veel intensiever is. En dan nog stand te dwingen, maar te zwijgen over de financiële gevolgen voor de gemeente om die begeleiding te bekostigen. Ook een PSP-wethouder kan zo'n uitgave toch wel beter besteden, al was het maar aan muziekevenementen als de Taptade die zorgen dat 'Leiden Leeft'. Gezien de Taptade van zaterdag avond jl., kan ik u wel zeggen dat ik liever te maken heb met 1000 van die militaire muzikanten dan met één wethouder met zo'n bekrom pen denkvermogen. Ik heb in elk geval volop geno ten, en met mij vele duizenden, van een geweldige muzikale happe ning met o.a. deze Engelse bands. We kijken nu al weer uit naar Tapt ade 1988 met bij voorkeur veel En gelse en Schotse bands. Jacques de Knegt, Jacques Urlusplantsoen 319, Leiden. Op het moment dat een agent uit stapte, reed de chauffeur in de ge stolen auto plotseling met hoge snelheid achteruit en dreigde ver volgens op de agent in te rijden. Die kon nog net op tijd wegsprin gen. De agent trok zijn pistool, maar heeft niet geschoten. De gestolen auto reed vervolgens via Leiderdorp in de richting Kou dekerk. De inmiddels gewaar schuwde omliggende korpsen heb ben de achtervolging ingezet tot in Alphen aan de Rijn. Daar raakte de politie het spoor bijster. Zakennieuws GEENJAAR - Wethouder Peters heeft vanmiddag de eerste paal ge slagen voor de nieuwbouw van ga rage Geenjaar, bedrijf in tweede hands auto's. Het bedrijf is thans nog gevestigd aan de Utrechtse Veer. De nieuwe garage annex showroom komt aan de Hallenweg, hoek Gooimeerlaan in de Meren- wijk. Lange file na botsing LEIDEN - Op de A4 ter hoogte van de afslag Zoeterwoude is gister avond omstreeks zes uur een ket tingbotsing ontstaan waarbij vijf auto's waren betrokken. Het plot seling afremmen van de voorste auto was er de oorzaak van dat de andere op elkaar botsten. De auto's reden volgens de politie te dicht op elkaar. Bij het ongeval vielen geen gewonden, maar er was wel een flinke schade te betreuren. Ten ge volge van de kettingbotsing ont stond een file van 10 kilometer. Naschrift redactie. Wij hebben in het verhaal in de rubriek Steeds niet gelezen - ook niet tussen de re gels door - dat wethouder De la Mar oproept tot acties tegen uit militai ren bestaande Engelse bands. Als het zo serieus zou zijn geweest, dan had het niet in de rubriek Steeds ge staan. Het is prachtig dat u van de Taptade houdt en er een warm plei dooi voor houdt. Maar dat is, ge zien het feit dat u secretaris van de Stichting Taptade bent geweest en nog steeds zijdelings aan die orga nisatie bent verbonden, natuurlijk niet vreemd. Gehuwd: H. Versnel en K. van den Broeke; A.W. van Rossen en M.W.Z. Hartevelt; R. Pont en T.J. Montezinos; A. Ottenhof en G. Kloos; J.H.M. van Ruiten en C.M.M. van der Meer; H.R. Langemaat en W.M. Rodenburg. LEIDEN - "Wat moet ik met een fiets op een spoorbaan doen bij Hazerswoude, als ik elke dag met mijn eigen auto van huis naar mijn school in Rijswijk vice ver sa rijd?" zo vroeg de 24-jarige Voorschotenaar gisteren aan de kantonrechter. Volgens de dag vaarding zou de man in septem ber 1987. toen hij nog vierdejaars student aan de hts was, betrapt zijn op het fietsen langs de spoor baan tussen Leiden en Alphen aan de Rijn. En dat is in strijd met de verkeersregels. door Meindert van der Kaaij "Tsja", zei de rechter op zijn hoofd krabbend, "toch staat in de dagvaarding uw naam en adres. Zelfs uw geboortedatum klopt. U kunt het dus wel ge weest zijn. Kunt u bewijzen dat u daar niét was op dat moment?" Dat kon de Voorschotenaar wel. Op die dag reed namelijk een me de-student met hem mee naar huis en die zou kunnen getuigen. "Nee, die heb ik niet meegeno men. Het kost mij al geld doordat ik een halve vrije dag heb moe ten nemen. Als mijn vriend ook nog vrij had moeten nemen, dan kost mij dat zelfs het dubbele", protesteerde de Voorschotenaar. Dat bezorgde de rechter toch wel enige problemen. "Hoe moe ten wij nu weten dat u de waar heid spreekt?" zo vroeg de rech ter zich af. De officier, had daar echter minder moeite mee: "Ik geloof u op uw woord". Hij eiste dan ook vrijspraak. In die eis kon de rechter zich wel vinden. Advocaat Vader en zoon verschenen voor het hekje. De rechter: "Heeft u een advocaat meegeno men?" "Nee", antwoordde de zoon, "maar ik wilde mijn vader vertegenwoordigen". De rechter fronste zijn wenkbrauwen. "U vader staat hier voor mij. Dan hoeft u hem toch niet te verte genwoordigen?" De zoon raakte hierdoor lichtelijk in verwarring en herstelde zich met: "Nou ja, ik bedoel dat ik hem wil bijstaan". Volgens de rechter is dat alleen toegestaan als je advocaat bent en dat was de zoon niet. Later is dan ook niet duidelijk waarom de vader het niet alleen af zou kunnen, want hij verdedigde zich met verve. De Leidenaar zei dat hij een bekeuring kreeg toen hij met de fiets langs de spoorbaan over de brug was gegaan. "Fietste u toen of was u lopend? Er wordt ten laste gelegd dat u op de fiets zat", zei de rechter. Nou, dat kon de man zich niet meer precies herin neren. Na wat aandringen van de kant van de rechter bekende de man: "Het is best mogelijk dat ik op het tweede deel even gefietst heb". De Leidenaar had zich in grote mate verbaasd over de bekeu ring. "Vanaf mei vorig jaar, ik was pas gepensioneerd, heb ik bijna dagelijks het kanaal via de spoorbrug overgestoken. Nooit heeft iemand daar wat van ge zegd. Ik wil u daarbij ook vertel len dat langs de spoorweg een park is aangelegd, maar dat bijna niemand daar makkelijk kan ko men. Wat heb je daar dan aan? Een park is toch om bezocht te worden", zo stelde de vader. De rechter wees de man te recht door op te merken dat juist omdat er veel gebruik van de brug wordt gemaakt de politie is overgegaan tot bekeuren. Er wordt op dit ogenblik gewerkt aan een fietsbrug vlak naast de spoorlijn. "Tot dan moeten men sen maar omrijden om in het park Cronestein te komen", al dus de rechter. De officier wreef de man nog eens onder de neus dat hij kinde ren een slecht voorbeeld had ge geven. "Maar ik zeg altijd tegen kinderen dat ze goed moeten uit kijken", probeerde de Leidenaar nog. Ietwat verstoord reageerde de officier met: "U had ze moe ten vertellen dat ze helemaal niet mogen oversteken. Dat is mis schien een eind om, maar wel veilig". De officier eiste een boe te van 45 gulden. De rechter vroeg of hij nog wat te zeggen had op de eis van de of ficier. De zoon wilde wel, maar zijn mond werd onmiddellijk ge snoerd. Na lang nadenken mom pelde de vader: "Ik hoop dat de brug gauw klaar is". De student had met zijn vrien den kennelijk veel plezier gehad met het spelletje dat ze hadden bedacht. Op het bevroren water van Oud-Poelmeer in Oegstgeest werd een touw gespannen en als je daar hard tegenaan reed, veer de je weer hard terug. Dat is je ware ijspret, vond de rechter schertsend. Eén schaatser kan het spelletje inmiddels waar schijnlijk minder waarderen om dat hij, onwetend van het spelle tje, achter touw bleef haken en met een harde smak op het ijs te recht kwam. Gevolg: een hersen schudding en een hoofdwond. De Oegstgeestenaar erkende volledig schuldig te zijn geweest, maar voegde daaraan toe dat er geen opzet in het spel was ge weest. Bovendien had hij zijn spijt herhaaldelijk betoond door bij het slachtoffer te informeren naar zijn welstand en door alle schade te vergoeden zoals een kapotte bril en het ambulance vervoer. Dat kwam hem op een bedrag van 800 gulden te staan. "Ik heb alles gedaan om mijn fout goed te maken", besloot de Oegstgeestenaar. De officier vond het desalniet temin een 'onvolwassen spelletje dat levensgevaarlijk was' en geen simpele overtreding. Wel wilde hij rekening houden met de inspanningen van de jonge man na het ongeluk. Hij eiste een boete van 400 gulden. De rechter haalde daar wat vanaf en maakte er 300 gulden van.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13