TAD LEIDEN Nieuw plan Aegon voor winkels bij Kenned vlaai 1 Massale actie Leidse Hogeschool LEIDSCH DAGBLAD Minister Deetman geeft startsein voor tweede fase van AZL D66: spoed zetten achter nota voor kunstbeleid Spektakelstukken voor gemeente onbetaalbaar s VRIJDAG 30 OKTOBER 1987 Onrust nu Spar volgende week sluit LEIDEN - Aegon komt binnen en kele weken met een nieuw renova tieplan voor het winkelcentrum aan het Wagnerplein in Leiden Zuid-West. Aegon, die eigenaar is van het complex, heeft dit vanoch tend in een gesprek met vertegen woordigers van het gemeentebe stuur en de winkeliers toegezegd. Het gesprek had plaats op initiatief van de gemeente die het winkel centrum voor de ondergang wil be hoeden. De winkeliers reageerden van ochtend terughoudend op de laatste ontwikkelingen. "Ik heb nog steeds mijn twijfels. Ik moet het eerst zien gebeuren", aldus voorzitter Visser van de winke liersvereniging. De winkeliers zijn erg gschrokken van de aankondi ging van de Spar-supermarkt in het centrum dat deze volgende week de deuren sluit. Contactavond in Zuid-West LEIDEN - Om bewoners van de wijk Zuid-West in contact te bren gen met de gemeentelijke politieke fracties, houdt wijkvereniging Ak- tief bijeenkomsten voor wijkbewo ners en vertegenwoordigers van politieke partijen in Leiden. Het idee erachter is dat veel wijk bewoners wensen en klachten heb ben, maar die niet kenbaar durven maken op het stadhuis. De wijk vereniging houdt deze samenkom sten onder de naam 'Confrontatie metDe eerste confrontatie is op 3 november bij wijze van experi ment. Als de wijkbewoners blijk geven van voldoende belangstel ling, worden de bijeenkomsten drie keer per jaar gehouden. Onderwerpen die op die eerste 'Confrontatie met zeker aan de orde komen, zijn de wankele finan ciële situatie van het winkelcen trum aan het Wagnerplein, de groenstrook in de middenberm van de Churchilllaan, de plannen van de gemeente om groen 'in te le veren' voor de sociale woningbouw en de verkeersveiligheid in de wijk Zuid-West. Na de pauze kunnen de bezoekers zelf onderwerpen aan dragen. De avond wordt gehouden in de grote zaal van het gebouw van Aktief aan de Berlagestraat. Aan vang 20.00 uur. De Spar is de grootste trekker in het winkelcentrum. Wanneer deze dicht gaat, lopen de klanten weg, vrezen de winkeliers. Dat is vooral in de doorgaans drukke december maand een gevoelig verlies. Visser: "Van deze maanden moeten we het hebben. Het sluiten van de Spar is een halve doodsteek voor de win keliers". De sluiting van de Spar komt niet helemaal onverwacht. De supermarkt liet eerder weten de deuren per 1 januari te zullen slui ten. Deze datum is om onbekende reden vervroegd. Aegon heeft laten weten met een viertal supermarkten in onderhan deling te zijn om zich op de plaats van de Spar aan het Wagnerplein te vestigen. Naar verluidt maakt de Aldimarkt de meeste kans. De win keliers vinden het een bezwaar van de Aldimarkt dat deze geen versaf deling heeft. "Dan moeten mensen voor hun pak melk toch nog elders naar toe", aldus de winkeliers: "Maar het is een stap in de goede richting". Trammelant De grote vraag voor de winke liers is hoe het renovatieplan van Aegon er uit komt te zien. Aegon heeft de gemeente vanochtend dui delijk gemaakt dat het oorspronke lijke verbouwingsplan in elk geval niet doorgaat. Dit plan voorzag in een concentratie van winkels rond een overdekte promenade. Het plan sneuvelde enkele maanden geleden omdat de winkeliers wei gerden een deel van de kosten voor hun rekening te nemen en de Spar op het laatste moment afhaakte. De winkeliers vinden dat een nieuw plan meer in moet houden dan alleen een nieuw verfje voor het centrum. Zij stellen ook dat Aegon de leegstand in het centrum met kracht moet aanpakken. "Er zijn winkels die al zes jaar leeg staan. Ik weet dat er verschillende gegadigden voor zijn geweest maar Aegon wilde ze niet meer verhu ren", aldus een van de winkeliers. Op dit moment staat bijna de helft van de winkels in het centrum leeg. "We betreuren het dat na zes jaar trammelant, Aegon nu pas onder dwang van de gemeente met een plan komt", zegt voorzitter Visser: "Aegon is de afspraken die we in de loop van de jaren hebben gemaakt, nooit nagekomen". Bij de winke liers heerst de vrees dat Aegon van het winkelcentrum afwil. Eén van de winkeliers zegt te weten dat en kele jaren geleden getracht is het centrum te verkopen. De winkeliers vinden bovendien dat de huur veel te hoog is. Huren in vergelijkbare winkelcentra zou den aanmerkelijk lager zijn. Enige tijd geleden vroegen de onderne mers om huurverlaging zolang de leegstand in het centrum voort duurt. Dat verzoek werd toen door Aegon afgewezen. De winkeliers hebben inmiddels van alle kanten steun gekregen voor hun pogingen het centrum te behouden. Niet alleen de gemeente maar ook buurtorganisaties heb ben het belang van het winkelcen trum aan het Wagnerplein onder streept. Zelfs de directies van ver schillende bejaardenoorden in Zuid-West hebben er op aange drongen het centrum niet verloren te laten gaan. In deze wijk wonen relatief veel oudere mensen die voor hun boodschappen nergens anders terecht kunnen. Volgens de winkeliers is het overduidelijk dat hun winkelcen trum bestaansrecht heeft. Vooral nu het aantal inwoners van Zuid- West zich uitbreidt omdat er veel 1 huizen worden gebouwd. x de grond een bord ge- LEIDEN - Minister Deetman (on derwijs) gaf gisteren het startsein voor de tweede fase nieuwbouw Academisch Ziekenhuis door op het bouwterrein uit het diepste punt een bord met het opschrift 'Het diepste punt: één hoogte punt. AZL succes, Deetman' te voor-, schijn te toveren. Dat uit deze wens moet worden afgeleid dat het wat het AZL be treft bij één hoogtepunt, namelijk de voltooiing van de nieuwbouw, zal blijven, voorspelde de bewinds man in zijn toespraak. Want geld voor uitspattingen is er niet en bo vendien liet Deetman blijken dat de academische ziekenhuizen van Leiden en Rotterdam in de toe komst veel nauwer moeten gaan samenwerken. Dit in navolging van de voorgenomen samenwer king tussen de universiteiten van Leiden, Delft en Rotterdam. Een ontwikkeling die Deetman "van harte toejuicht" en die volgens hem krachtig moet worden bevor derd. "Ik besef zeer goed dat een der gelijk samenwerken moet groeien, zowel in omvang en in tijd. Maar Verzet tegen schrappen in aanbouw zijnde nieuwe afdeling LEIDEN - Docenten en studenten van de Leidse Hogeschool voor Be roepsonderwijs zijn zeer boos over plannen van de HBO-raad om de afdeling logopedie in Leiden te schrappen. Massaal gaan zij maan dag naar Den Haag om uiting te ge ven aan hun onvrede over de plan nen. Zij eisen dat minister Deet man de plannen van de HBO-raad terzijde schuift. Voor die nieuwe studierichting heeft de minister trouwens nog geen twee jaar geleden toestem ming verleend. Een paar weken ge leden zijn ook al de heipalen gesla gen voor de meer dan één miljoen gulden kostende nieuwbouw ten beboeve van die afdeling. Eind september werd bekend dat de raad voor het Hoger Beroeps On derwijs die nieuwe studierichting wil schrappen. De voorstellen zijn ingegeven door de grote werkloosheid die er heerst in de sector van de parame dische beroepen. Zo zijn er naar schatting meer dan 6000 werkloze fysiotherapeuten en meer dan 500 werkloze diëtisten. Over een aantal jaren wordt ook een groot over schot aan logopedisten verwacht. Een en ander is een gevolg van een te groot aantal opleidingsmogelijk heden. Vandaar dat een commissie aan het werk is gezet om de zaak te onderzoeken. Docenten en studenten zijn flink geschrokken van de adviezen van de raad. In maart van dit jaar pro duceerde de zogenaamde commis sie Vorst een nota waarin werd ge adviseerd het aantal studenten op de afdelingen logopedie en fysio therapie fors terug te brengen. Het aantal opleidingsplaatsen zou vol gens de commissie moeten worden teruggebracht van 10 naar 4. Ver volgens heeft de HBO-raad, die de minister moet adviseren, zich over het stuk gebogen. En die komt volgens de Leidse Hogeschool tot de "merkwaardige conclusie" dat de al in aanbouw zijnde afdeling logopedie uit Lei den moet verdwijnen. Globaal stelt de raad voor van de 10 logopedie- opleidingen er vijf te schrappen: die in Amsterdam, Eindhoven, Oost-Nederland, Zwolle en Leiden. Wat fysiotherapie betreft moeten er 6 van de 16 opleidingen verdwij nen: Deventer, Leeuwarden, Haar lem en Vlissingen moeten sluiten; Leiden moet met Den Haag en Arn hem moet met Nijmegen gaan sa menwerken. De Leidse Hogeschool voor Be roepsonderwijs bestaat uit Vrones- tein, academie voor gezondheids zorg aan de Endegeesterwatering waar de nieuwbouw t.b.v. de afde ling logopedie verrijst; het Haagse Mater Dei (HBO-opleiding voor be jaarden- en jeugdwelzijnsbeleid) en de Laboratoriumschool Rijn land in Leiderdorp. Het is de be doeling dat alle opleidingen zich in Leiden vestigen. Steen en been (2) "Heel Leiden kent mij, dus ik was nogal verontwaardigd dat er net werd gedaan of ik niet besta! Meneer Van Es, die zo graag een repetitie van een concert van Lee Elleboog Towers in Ahoy wil bijwonen, bestaat wel degelijk. Hij greep gistermorgen direct naar de telefoon na onze oproep of de echte inzender van een kaartje naar VARA's Steen Been Show zich bekend wilde maken. Toneelmeester De Boer van de Stadsgehoorzaal, die tot zijn ergernis door veel mensen voor de 'dader' werd aangezien en dacht dat iemand hem in de maling had genomen, kan dus weer rustig slapen. De verwarring is ontstaan doordat VARA-presentator Jack Spijkerman zei dat Van Es naar zijn weten toneelmeester bij de Stadsgehoorzaal is. Amateur-to neelmeester is Van Es zeker, al ruim 25 jaar zelfs, maar niet bij de Stadsgehoorzaal. "Ik heb 16 jaar in de Burcht gewerkt en de laatste zeven, acht jaar bij het Antonius Clubhuis". "Ik ben dus degene die naar de Steen Been Show heeft ge schreven. Maar toen ze opbel den, was ik wegens dringende omstandigheden niet thuis. Ik ben later gebeld door tientallen mensen die de uitzending had den gehoord, die zeiden hoe sneu ze het voor me vonden. Ik hoorde dat Lee Towers in de uitzending gezegd heeft dat hij toch wel wat voor me wilde regelen, maar dat dat volgens Jack Spijkerman niet kon". Van Es heeft het er echter niet bij laten zitten. "Ik heb Lee een brief geschreven. Hij heeft wei eens in het Antonius Clubhuis opgetreden en hij is een hele sympathieke, vriendelijke man. Ik heb dus goede hoop dat ik toch in Ahoy aanwezig mag zijn". Van Es is, dat mag duide lijk zijn, een groot liefhebber van het werk van Lee Towers. "Ik ben denk ik ook zijn oudste fan", aldus de 60-jarige toneelmeester. Benieuwd of Towers' aanbod om de wens van Van Es toch in vervulling te laten gaan, ook bui ten de VARA-studio geldt. Tafeltje-dek-je Z'n wagen volgeladen met zes tien maaltijden, een emmer pe ren, een coördinatrice van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilli gers en een journalist, begeeft Leidenaar C.L. Mooten zich van af de keuken van verzorgingste huis Robijnzicht op weg naar zijn klanten in de Mors. Hij schroomt enige snelheid niet, want, zoals hij zegt: "Het is net als met kranten bezorgen, je wilt zo snel mogelijk klaar zijn". Bo vendien is de Mors door de on overzichtelijkheid van de straten één van de moeilijkere wijken om te rijden en de maaltijden wel warm be- i de Mors. Tafeltje-Dék-Je zit o r maaltijden en vooral <fo( Nu is dat warm afleveren niet het probleem van de maaltijd voorziening Tafeltje-dek-je. De moeilijkheid is dat de medewer kers tegen een aantal mensen moet zeggen dat ze hun tafel voorlopig zelf moeten dekken. Er is namelijk een wachtlijst ont staan. De keuken van Robijn- zicht, die de 'Mors-maaltijden' bereidt, heeft een capaciteit van ongeveer 35 maaltijden per dag. Steeds meer van dat aantal, nu ongeveer de helft, gaat naar de bewoners van de aanleunwonin gen van Robijnzicht. Die hebben voorrang boven andere bewo ners in de wijk. Met door de be perkte capaciteit van de keuken van als gevolg dat er in de Mors een tekort aan maaltijden is ont staan. "Er zijn onderhandelingen gaande met andere verzorgings tehuizen of we daar maaltijden kunnen krijgen", vertelt Morsch- wijk-coördinatrice B. Verlind. Maar als dat lukt, wordt een an dere probleem van Tafeltje-dek- je nog nijpender, namelijk een fekort aan vrijwilligers die de maaltijden willen rondbrengen. 'Als we maaltijden van een ander tehuis krijgen, denken we erover voor de Morschwijk twee afde lingen te maken", vertelt Verlind terwijl Mooten de volgende maaltijd af geeft. "Één aan alle bei de kanten van de Dr. Lely- laan. Daar moeten dan wel rij ders voor komen. Voor één route is het aantal maaltijden gewoon teveel, ook gelet op de tempera tuur die het eten moet hebben als we het bij de mensen afleveren". Tafeltje-dek-je, goed voor 70.000 maaltijden per jaar, heeft nu een bestand van ongeveer 150 vrijwillige rijders voor de hele stad. Het zijn er zoveel omdat veel van hen alleen op bepaalde dagen willen of kunnen rijden. Mooten bijvoorbeeld rijdt elke donderdagochtend, al vier jaar. "Om wat te doen te hebben", ver klaart hij. "Al heb ik genoeg te doen hoor. Maar het contact met andere mensen vind ik leuk. Ik maak bij iedereen een grapje, be halve natuurlijk bij van die oude sjagrijnen". Langs zijn route treffen we er van die laatsten niet veel aan. Veel klanten zien hals reikend naar zijn komst uit en doen de deur al open voor Moo ten zelfs maar naar de bel heeft kunnen wijzen. Voor de Morschwijk zijn nu tien rijders beschikbaar en Tafel- tje-dek-je heeft er dringend nog zeker tien nodig. Wie zich geroe pen voelt een of meer dagen per week of maand maaltijden rond te brengen, kan contact opne men met de Centrale Post, Hoog- landsekerkgracht 32, telefoon 141231 (dagelijks tussen 10.00 tot 13.00 uur). Nu logopedie verloren dreigt te gaan voor Leiden, wordt volgens docenten en studenten de hele Leidse Hogeschool voor Gezond heidszorg onderuit gehaald. De school heeft als enige in Nederland een geïntegreerde prodeuse die bij alle scholen in het land gestalte moet krijgen. In de plannen van de HBO-raad zou voorts te weinig re kening zijn gehouden met de kwa liteit van het onderwijs. Plannen om met Den Haag te gaan samenwerken waren er al eer der. Maar de school weigert verder te praten als de Leidse Hogeschool eerst wordt ontmanteld. 'Samen werken met Den Haag? Prima, maar dan mét logopedie', aldus ac tievoerders in een pamflet. De school erkent dat er in som mige beroepsgroepen overschot ten zijn of dreigen te ontstaan. Maar volgens voorzitter Ouwer- kerk, zo zei hij enige tijd geleden in deze krant, doet de school er alles aan om binnen haar opleidingen juist te voorkomen dat er over schotten ontstaan. Hij vindt voorts dat de criteria waarop de adviezen van de HBO-raad stoelen nogal on duidelijk zijn. Redenen voor docenten en stu denten maandag flink aan de nood rem te trekken in Den Haag. Zij zullen Deetman, als hij de adviezen van de HBO-raad maandag krijgt aangeboden, een zogenaamd 'groei em krimp'-monument schenken. Die naam is ontleend aan de naam van de nota Vorst. Voorts zal bij Vronestein een zeppelin worden opgelaten met daaraan de tekst: 'Deetman: spaar Leidse HBO'. Er staan nog meer acties op het pro gramma, maar daarover willen ac tievoerders nog geen mededelin gen doen. BANDJES - In verband met een onderzoek van de Buma/Stemra heeft de Leidse politie gistermid dag assistentie verleend bij het in beslag nemen van 85 illegale cas settebandjes. Dat gebeurde bij een benzinepomp van Fina aan de Lammenschansweg. In het huis van de pompstationhouder werd ook een aantal illegale banden aan getroffen. over het doel mag geen stand bestaan. Een grotere onder linge afstemming en uitruil van medisch wetenschappelijke exper tise, in het bijzonder in de Rand stad, is - ook los van het schaarser worden der middelen - zeer ge wenst om in Nederland op interna tionaal niveau mee te kunnen doen". Deetman kondigde, overigens zeer tot opluchting van ziekenhuis directie en -bestuur, aan dat zijn ministerie zich met de tweede fase van de bouw zal blijven bezighou den. Dit ondanks de nieuwe bepa ling dat academische ziekenhuizen ook wat de bouw betreft gaan val len onder de Wet ziekenhuisvoor zieningen en dus tot de verant woordelijkheid van het ministerie van wvc gaan behoren. Deetman had trouwens de 'pri meur' van de eerste niet-medische helikoptervlucht naar het AZL. Dit ziekenhuis is tot nu toe het enige academisch ziekenhuis in Neder land dat een helihaven bezit. Deze landingsplaats wordt gebruikt voor het vervoer van ernstig zieke patiënten en van veel te vroeg ge boren kinderen. Het is niet on denkbaar dat de helihaven - zo no dig - ook bij calamiteiten als trein en vliegrampen wordt ingezet, om een snelle aanvoer van gewonden mogelijk te maken. De start voor de tweede fase van de nieuwbouw verliep overigens zonder incidenten. Voor deze mi nister van onderwijs, die door zijn maatregelen toch de woede van veel studenten en wetenschappe lijk personeel op de hals heeft ge haald, wellicht een hele verrassing. In andere universiteitssteden werd hij bekogeld met eieren en mest en werd hem daags tevoren in Am sterdam het spreken belet. In Lei den verliep de plechtigheid rustig, alsof er niets aan de hand was. Maar, zoals een van de gasten zei: "In de jaren zestig protesteerden de Leidse studenten, ondanks op standen in Parijs en Amsterdam niet eens. In de jaren zeventig hiel den ze zich ook koest. Dus waarom zouden ze nu actie LEIDEN - De fractie van D66 wil dat wethouder Kuijers zo snel mo gelijk komt met de al lang in het vooruitzicht g,estelde nota over kunstbeleid. Fractie-voorzitter Hoekema zei gisteren tijdens de begrotingsbehandeling dat die no ta wel erg lang op zich laat wach ten. Bovendien wil hij dat vaart wordt gezet achter het vormen van het zogenaamde Centrale Uitbu reau. Dat is een samenwerking tus sen K O en de Stadschouwburg op het gebied van de kaartverkoop. Hoekema wil dat de gemeente geld beschikbaar stelt om de nota zo snel mogelijk boven tafel te krij gen. Er is een aantal zaken dat vol gens hem zo langzamerhand moe ten worden aangepakt. Hij noemde daarbij de samenwerking met de sociale dienst in verband met de BKR-regeling, die niet zo lang gele den is stopgezet. Kunstenaars we ten nu niet hoe in de toekomst de financiële regeling eruit gaat zien. Daarnaast noemde Hoekema de vorming van een gemeentelijke ga lerie en het uitwerken van de su- gestie om werken die bij de kunst uitleen staan tevens te verkopen. LEIDEN - De gemeente wil niet langer het toneelstuk subsidiëeren dat tijdens de Lakenfeesten in de Pieterskerk wordt opgevoerd. Hiermee wordt een dergelijke op voering in het volgend jaar zeer twijfelachtig. Het toneelstuk Lode- wijk Napoleon, dat tijdens de La kenfeesten van afgelopen zomer werd gespeeld, kostte totaal 120.000 gulden. De opbrengsten waren bij lange na niet voldoende om de kosten te dekken. Er was een gat van circa 60.000 gulden. Door subsidies van gemeente, pro vincie en rijk kon dit tekort worden gedekt. Volgens wethouder Kuijers van cultuur zijn provincie en rijk ech ter niet langer bereid om in de toe komst dergelijke spektakelstuk ken in de Pieterskerk te subsidi ëren. De gemeente moet dan wel licht alleen voor het bedrag van 60.000 gulden opdraaien en dat is hem te gortig. "Dat de Lakenfees ten worden gehouden en er cultu rele activiteiten bij worden georga niseerd, vind ik prima. Daar is ook geld voor beschikbaar, maar het moet wel binnen de proporties blij ven. Ik stel daarom grote vraagte kens bij het op tafel leggen van een dergelijk bedrag voor één toneel stuk", zo zei Kuijers gisteren tij dens de begrotingsbehandeling van cultuur. Bij het toneelstuk Lodewijk Na poleon speelden vorig jaar bijna 100 amateur-toneelspelers mee. Met muzikanten en overige mede werkers werkten totaal ruim 200 mensen aan de produktie mee. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13