Iran dreigt met afsluiten Golf Manila neemt wat afstand van Verenigde Staten Reagan hernieuwt invitatie illl Bij doorzetten handelsboycot Ambassadeur in Chili op het matje geroepen mooraenaars len in Iran -waarbij een aantal bur gers gewond raakte". Een woord voerder van het Iraanse hoofd kwartier van oorlogsinformatie waarschuwde Iraakse burgers weg te blijven van industriële en econo mische centra in Irak „om te voor- Levenslang voor twee WEER HONGERSNOOD IN ETIOPIE VS overwegen uitstel van hulp aan Contra's BELLEN MET JE BROER IN ENGELAND IS GOEDKOPER DAN JE DENKT. DONDERDAG 29 OKTOBER 1987 BUITENLAND PAGINA 5 KUWAYT (AP/Rtr) - De Iraanse president Ali Khamenei heeft gisteren gewaarschuwd dat Iran in geval van een economische blokkade de Straat van Hormuz en daarmee de toegang tot de Perzische Golf zal afsluiten. SANTIAGO/DEN HAAG (IPS/GPD) - Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag staat achter de verklaringen van de Nederlandse ambassadeur in Chili, Robert Fruin, over de situatie in dat land. De ambassadeur had te genover het regeringsgezinde dag blad 'El Mercurio' verklaard dat men in Nederland met veel sympa thie de strijd van het Chileense Het ministerie zoekt nog uit on- volk tegen de dictatuur volgt en dat der welke omstandigheden de am- men weet van de angst, de marte lingen, de mishandelingen en de el lende in de sloppenwijken". bassadeur zijn opmerkingen maak te en wat de exacte inhoud daarvan was. „Voor zover we nu kunnen be palen zijn de uitspraken in over- Een woordvoerder van minister eenstemming met het beleid van Van den Broek verklaart zeker niet de Nederlandse regering", aldus de 'ongelukkig' te zijn met de uitspra- woordvoerder. „De Straat van Hormuz is een wa terroute voor de scheepvaart en voor de Golfstaten, aldus Khame nei. „Wanneer de dag komt, waar op we merken dat via die route geen enkel schip naar ons toe komt, zullen wij geen enkel schip toestaan de Perzische Golf binnen baar over militaire steun kon spre ken „omdat ik, wanneer ik dat doe, de vijand een grote dienst ver leen". Het Egyptische staatshoofd riep tevens de Arabische landen op tot eenheid. Het aantal Amerikaanse oorlogs bodems in de Golf is intussen ge stegen naar 40. Dinsdag stoomden De Egyptische president Hosni twee mijnenvegers, de Esteem en Mubarak heeft gisteren de steun de Enhance, op naar de Golf en- van zijn land aan Kuwayt herhaald, drie andere - de Illusive, de Fear- maar hij liet niet blijken of Cairo less en de Inflict - zullen een dezer ook bereid is troepen de sturen om dagen volgen, zo deelden functio- Kuwayt tegen Iraanse aanvallen te narissen van het Amerikaanse mi- verdedigen. Tegenover een Ku- nisterie van defensie mee. waytse verslaggever verklaarde Iraq meldde gisteren dat zijn Mubarak dat hij niet in het open- luchtmacht drie tankers had be- stookt in Iraanse wateren. Het offi ciële Iraakse persbureau INA meldde tevens dat een drietal olie installaties in de Zuidiraanse pro vincie Fars door de Iraakse lucht macht waren gebombardeerd. Zowel het Iraanse persbureau IRNA als radio Teheran bevestig den dat Iraq dinsdag en gisteren J aanvallen had uitgevoerd op doe- brand. De oliepijplijn was mogelijk bij toeval geraakt door een bevoor radingsboot. Het bewind van generaal Augus- to Pinochet beschuldigde de am- „onaanvaardbare de Chileense poli- worden gebracht tiek. Fruin werd op het matje ge- andere kanalen worden ge- roepen bij het ministerie van bui tenlandse zaken, waar het „onge- ken van Fruin. Wel zegt hij dat „op merkingen zoals door de ambassa deur kennelijk gemaakt, normaal bassadeur gesproken op wat diplomatieker inmenging wijze of via daan' noegen van de Chileense regering" werd overgebracht. Het Chileense ministerie van buitenlandse zaken noemde de op merkingen van Fruin verbazend. „De ongefundeerde verklaringen geven blijk van een volledige on wetendheid over de voortgang van het Chileense proces, herhaaldelijk duidelijk gemaakt door de hoogste autoriteiten van het land". Na de reprimande van Buiten landse Zaken wilde Fruin, sinds vorig jaar in Santiago gestatio neerd, zijn woorden niet terugne men. „Ik denk dat ik genoeg heb gezegd en dat ik heel duidelijk ben geweest", zei hij tegen het onafhan kelijke dagblad 'La Epoca'. „Ik accepteer dat de Chileense regering het niet met me eens is. Ik heb verder geen commentaar. Ik heb gezegd wat ik wilde zeggen. Ik heb nota genomen van de verkla ring van de Chileense regering en ga dat overbrengen aan mijn rege ring". In het gewraakte vraaggesprek in El Mercurio zegt de diplomaat ook: de overgang naar de democra tie in 1989 „stemt niet overeen met het Europese democratische mo del, maar het biedt tenminste een mogelijkheid". Hij toonde zich volgens El Mer curio voorstander van een referen dum over de enige, door het be wind aangewezen, presidentskan didaat, maar onderstreepte dat men in Nederland de Chileense op positie-eisen van „vrije verkiezin gen met meer kandidaten" steunt. WINCHESTER (Rtr) - In de Engel se plaats Winchester zijn gisteren twee mannen veroordeeld tot le venslange gevangenisstraf en een derde tot 22 jaar vrijheidsberoving komen dat u gewond raakt bij de zaak van de "House of Hor- ror"-moorden op vijf personen in een landhuis. De bejaarde miljonair Joseph Cleaver, zijn invalide vrouw, hun zoon en de verpleegster van me vrouw Cleaver verbrandden in sep tember levend nadat zij met benzi ne waren overgoten en in brand ge stoken. De schoondochter van de Cleavers werd door de drie man nen verkracht en daarna gewurgd. Volgens de aanklacht werden de moorden, door de Britse kranten genoemd de "House of Horror"- moorden, beraamd door de 35-jari- ge George Stephenson, die was ontslagen als manusje-van-alles op het landgoed van de Cleavers in het zuiden van Engeland. Hij kreeg zesmaal levenslang voor het plegen van vier moorden, verkrachting en diefstal. Zijn medeplichtige, de 21- jarige John Daly, kreeg zevenmaal levenslang wegens vijfvoudige moord, verkrachting en diefstal. Daly's broer George werd ver oordeeld tot 22 jaar gevangenis straf wegens dood door schuld in vier gevallen, verkrachting en dief stal. Iraanse vergeldingsacties". Een oliepijplijn van Saudiarabië op het grootste „off-shore" olieveld ter wereld heeft gisteren in brand gestaan. Het olieveld Ras as-Saffa- niyah bevindt zich voor de kust van Saudiarabië in het noorden van de Golf. Het is via een pijplijn verbonden met het vasteland van Saudiarabië. Volgens een scheep vaartbron stond de zee in het be treffende gebied over een lengte van ongeveer drie kilometer in HARARGHE - Een helaas maar al te bekend beeld uit Etiopië: een rij hongerende mensen, in de rij voor voedsel en andere eerste levensbehoeften. Deze foto werd onlangs gemaakt in het district Hararghe waar volgetis de inter nationale hulporganisatie CARE 600.000 mensen dreigen te verhongeren als gevolg van een combinatie van droogte, mislukte oogsten en de aan de gang zijnde burgeroorlog. (foto ap> WASHINGTON (AP/U- PI/ANP/AFP) - De Amerikaanse president Reagan zal wellicht het Congres pas in januari vragen ak koord te gaan met een aanvullend hulppakket ter waarde van 270 mil joen dollar aan de Nicaraguaanse Contra's, zo hebben Amerikaanse regeringsfunctionarissen gezegd. Volgens de zegslieden zouden de Salvadoraanse president, Duarte, en andere Middenamerikaanse lei ders de VS hebben gevraagd de aanvullende hulp aan de Contra's uit te stellen om het Middenameri kaanse vredesproces een kans van slagen te geven. In augustus werd een aantal Mid denamerikaanse landen, waaron der Nicaragua, het eens over een vredesplan voor de regio. In het plan worden ondermeer de VS op geroepen hun hulp aan de Contra's te staken, terwijl Nicaragua wordt gevraagd een bestand in acht te ne men en democratische hervormin gen door te voeren. Begin novem ber zou het plan in werking moeten treden. Behalve het verzoek van de Mid denamerikaanse leiders, zou ook de weifelende houding van het Congres inzake de steun aan de Contra's een rol hebben gespeeld bij het besluit van de Amerikaanse regering. Daarnaast wil Washing ton tijd winnen om te zien of het Managua ernst is met de naleving van het Middenamerikaanse vre desverdrag, aldus de functionaris- De Nicaraguaanse regering heeft de Verenigde Staten gisteren for meel laten weten dat zij akkoord gaat met de benoeming van de be roepsdiplomaat Richard Melton als nieuwe Amerikaanse ambassa deur in Managua. Het parlement van El Salvador heeft dinsdag na een verhit debat een omstreden amnestiemaatregel goedgekeurd. Op grond van deze maatregel komen honderden poli tieke gevangenen en guerrillastrij ders van het Farabundo Marti Be vrijdingsfront op vrije voeten. Daarnaast wordt het voortaan on mogelijk leden van de beruchte rechtse doodseskaders te vervol gen, die verantwoordelijk worden gehouden voor de dood van dui zenden Salvadoranen. De secretaris-generaal van de Salvadoraanse sociaal-democrati sche partij (PSD), Mario Reni Rol- dan, is gisteren uit de Nationale Commissie van Verzoening ge stapt "vanwege de herhaalde schendingen van de mensenrech ten in het land en het onvermogen van de regering om ze te voorko- Top mogelijk gehouden in Ierland ADVERTENTIE ptt telecommunicatie WASHINGTON (GPD) - De Ame rikaanse president Reagan heeft zijn uitnodiging aan de Russische partijleider Gorbatsjov om naar Amerika te komen, hernieuwd. Hij deed dat gisteren tijdens een speech in de Militaire Academie van West Point. Reagan waakte er in zijn rede voor om al te gretig te doen over een topontmoeting met Gor batsjov. Maar hij zei wel bereid te zijn de onderhandelingen met de Sovjetunie „voort te zetten en uit te breiden". „Topontmoetingen kunnen nut- Chinese veiligheidstroepen heb- tig zijn voor leiders en voor landen. Zij bieden de gelegenheid Sovjetunie toch nog bereid is om te zelfs maar elders in de Verenigde top tussen hem en Staten, plaatsvindt. Bronnen in de zal daarover morgen in Washing ton van gedachten wisselen. Nadat dinsdag al uitlekte dat Sje- vardnadze zou komen, werd giste ren in een officiële verklaring van uit Washington en Moskou gezegd dat de minister een brief van Gor batsjov bij zich zal hebben. De brief bevat mogelijk de mede- Volgens deze bronnen zou Gor batsjov aarzelend staan tegenover een bezoek aan Amerika, maar wel bereid zijn elders met Reagan te praten. Een van de landen die in dat verband wordt genoemd is Ier land, dat ongeveer halverwege Moskou en Washington ligt en bo- deling van Gorbatsjov dat hij toch vendien, als niet-NAVO-lid, het Tibet ben in het oosten van Tibet sinds de anti-Chinese betogingen in Lhasa, eind september, meer dan 400 Tibetanen om het leven ge bracht. Dat heeft het Tibetaanse parlement in ballingschap, dat in New Delhi is gevestigd, meege deeld. Volgens de parlementariërs, die ongeveer 100.000 naar India ge vluchte Tibetanen vertegenwoor digen, zijn de patrouilles van de po litie versterkt en zijn er militaire troepen gelegerd in en rond de buddhistische tempels in Lhasa. Er zouden nog steeds protestaffi ches worden opgehangen en mani festen worden rondgedeeld. Heroïnevangst Westduitse narcotica-recher cheurs hebben in een kampeerwa gen bij Elten aan de Duits/Neder landse grens ruim 28 kilogram he roïne ontdekt. De drugs, van zeer hoge kwaliteit en op de zwarte markt meer dan vijfeneenhalf mil joen gulden waard, waren verstopt in een voorbumper en in een holle ruimte in het dak van de auto. Jus titie deelde mee dat een 24-jarige man uit Oberhausen en zijn 21-jari ge echtgenote tegen een koerier- loon van 40.000 mark hadden ge tracht de lading vanuit Amsterdam naar de Bondsrepubliek te smok kelen. Gijzelaar Een Zuidkoreaanse diplomaat, die op 31 januari 1986 in de Libane se hoofdstad Bayrut was ontvoerd en sindsdien werd gegijzeld door een groep die zich Revolutionaire Cellen noemde, is vrijgelaten na betaling van een losgeld van 1 mil joen dollar. Dit werd bekendge maakt door de Libanese minister van justitie, Nabih berri, die tevens leider is van de sji'itische Amal-mi- litie. De afgelopen maanden is her haaldelijk melding gemaakt van vrijlating van gegijzelden. Het ble ken in alle gevallen loze berichten te zijn. frissende gesprekken en vormen een brug naar betere relaties. Het zou goed voor Gorbatsjov zijn als hij ons land eens ziet", aldus Reagan. De Amerikaanse president gaf zijn rede in de wetenschap dat de met Reagan persoonlijk wil praten. Vorige week vrijdag zei hij geen voorstander van zo'n top-ontmoe- ting te zijn, zolang de Amerikanen onverkort vasthouden aan SDI, hun plannen tot ruimteverdedi ging. voordeel heeft neutraal te zijn. Als het tot een top komt, zal deze in de eerste plaats worden gebruikt voor de ondertekening van het INF-akkoord, het akkoord over korte en middellange afstandswa pens. Gorbatsjov zal verder zeker Het is niet onmogelijk dat, als het willen praten over SDI en het anti tot een topontmoeting tussen de raket-verdrag (ABM-verdrag), dat twee leiders van de supermachten de Amerikanen op losse schroeven komt, deze niet in Washington of willen zetten. JERUZALEM (AP) - De open bare aanklager in het proces te gen de van oorlogsmisdaden verdachte John Demjanjuk heeft gisteren de getuige a dé charge, Avraham Shifrin, het vuur na aan de schenen gelegd. Shifrin, die zegt een deskundi ge te zijn op het gebied van de geheime dienst van de Sovjetu nie, moest toegeven dat hij had gelogen over de grootte van zijn instituut dat de activiteiten van de KGB onderzoekt. Tijdens het kruisverhoor dat hem werd afgenomen door aanklager Yo- nah Blattman, bekende Shifrin het onderzoek naar de KGB voornamelijk alleen te hebben verricht en dat veel van de men sen die hij had genoemd als me- Getuige proces Demjanjuk in het nauw dewerkers van zijn instituut, al jaren niet meer voor hem werk ten. De aanklager trachtte de getuige nog meer in discrediet te brengen, door op te merken dat zijn hele onderzoekscen trum is gevestigd in een kamer van zijn Jeruzalemse apparte ment. Ook moest Shifrin op vragen van Blattman toegeven dat hij nooit was afgestudeerd aan het Moskouse Juridisch In stituut, zoals hij in 1983 had ver klaard tegenover de commissie voor de inlichtingendiensten van de Amerikaanse Senaat. Hij beschouwde dit echter als een administratieve bijkom stigheid.„Ik kreeg geen diplo ma, omdat ik in 1953 werd gear resteerd en het diploma op het instituut achterbleef, maar ik heb het hele lesprogramma af gesloten", aldus Shifrin, een voormalig Sovjet-burger. Hij werd in 1953 gearresteerd op verdenking van spionage en bracht tien jaar in gevangen schap door. Daarna kreeg hij nog eens vier jaar interne ver banning opgelegd. In 1970 emi greerde hij naar Israël. Groot-Brittannië ca.f 1.10 per minuut. Ontploffing De ontploffing van een met ben zine geladen tankwagen die tegen een viaduct over de snelweg bij Preston in het noordwesten van Engeland was gereden, heeft aan twaalf mensen, onder wie drie kin deren, het leven gekost. De ont ploffing veroorzaakte een ketting botsing en overgoot een aantal wa gens met brandende benzine. De bestuurder van de tankauto en een gezin van drie personen werden uit de brandende wrakken gered. SINGAPORE - Een conflict tus sen Washington en Manila over het optreden van een Amerikaanse ko lonel tijdens de mislukte militaire staatsgreep eind augustus, lijkt een ingrijpende wijziging te brengen in het pro-Amerikaanse beleid van de Filipijnse regering. door Bob Mantiri Washington heeft gisteren op uit drukkelijk verzoek van de Filipijn se regering de militaire attaché op de Amerikaanse ambassade in Ma nila, luitenant-kolonel Victor Ra phael, teruggeroepen. Kolonel Raphael wordt ervan be schuldigd betrokken te zijn ge weest bij de militaire rebellie on der leiding van kolonel Honasan, met wie de Amerikaanse legeroffi cier zeer goed bevriend is. Hij is peetvader van een dochter van de voortvluchtige 'Gringo' Honasan. Een Filipijnse legerofficier ver klaarde, dat overste Raphael in kamp Aguinaldo was, te zamen met Honosan en zijn opstandige troepen, toen regeringssoldaten het militaire hoofdkwartier wilden aanvallen. Volgens de getuige- verklaring van kolonel René Dado kwam Raphael tussenbeide toen hij het kamp wilde bestormen. In de buurt van het kamp waren die ochtend ook twee andere Ameri kaanse officieren gesignaleerd. Volgens de Filipijnse regering heeft de Amerikaanse officier zich gemengd in de binnenlandse aan gelegenheden van het land. De le zing van de Amerikaanse ambassa de is, dat de militaire attaché voor zijn- werk in het kamp moest zijn. De beschuldigingen zijn volgens de ambassade 'ongegrond'. Pas na uitdrukkelijk verzoek van president Cory Aquino, van de nieuwe minister van buitenlandse zaken Manglapus alsmede van de legerchef generaal Ramos aan de bezoekende onderminister van buitenlandse zaken, Armacost, be sloot Washington de attaché terug te roepen. Diplomatieke waarne mers zien dit als het begin van een nieuw beleid van minister Mangla pus ten opzichte van Washington. Manglapus is vorige maand vice- president Salvador Laurel opge volgd op Buitenlandse Zaken. De voormalige senator, die door Aqui no is uitgekozen, behoort tot de ge matigd linkse stroming in de Fili pijnse politiek. Hij was, voordat Marcos aan de macht kwam, on derminister geweest van buiten landse zaken, is lid van de christen democratische beweging, en heeft tot na de val van Marcos in balling schap geleefd in de VS. „Het is nu de tijd om onze bui tenlandse politiek te herzien en wij moeten vaststellen, dat behalve de VS, wij ook een speciale relatie hebben met de Aziatische en Euro pese landen", zo verklaarde minis ter Manglapus. Hij wil ook de Asean-landen (Indonesië, Malay- sië, Thailand, Singapore, Brunei) betrekken in de besluitvorming over het wel of niet ontmantelen van de Amerikaanse bases op de Filipijnen. Toen hem werd gevraagd of dit een kwalitatieve verschuiving is in het buitenlandse beleid, zei Mang lapus 'laat dat zo zijn'. Hij voegde er aan toe, dat de speciale banden met de VS een 'cliché is, dat te pas en te onpas wordt gebezigd door zowel de VS als de Filipijnen'. Ook de kritiek van de gepensio neerde Amerikaanse generaal Stil- well op het militaire leiderschap heeft kwaad bloed gezet onder de Filipijnse generaals, in het bijzon der bij legerbevelhebber Fidel Ra mos. Stilwell getuigde onlangs in het Amerikaanse congres, dat de Filipijnse strijdkrachten niet opge wassen zijn tegen de commmunis- tische opstandelingen. Opmerkin gen als die van Stilwell komen al leen ten goede aan de rechtse krachten in de Filipijnen, die bezig zijn om conservatieve groepen in Washington en in het bijzonder personen die zich bewegen rond president Reagan, te winnen voor een rechtse staatsgreep tegen Aquino, zo menen diplomatieke waarnemers. Intussen is op de militaire bases op de Filipijnen de waakzaamheid verhoogd na de moord op drie Amerikaanse militairen van de luchtmachtbasis Clark. Op deze basis, die een oppervlakte beslaat van meer dan 56.000 hectare, wo nen en werken 9.600 Amerikaanse militairen. De drie Amerikanen werden in de buurt van de basis doodgeschoten, vermoedelijk door guerrilla's van het Nieuwe Volks Leger, de militaire arm van de communistische partij. Het NPA heeft eerder gedreigd dat zij Ame rikanen zouden doodschieten als de VS betrokken raken bij de bin nenlandse aangelegen van de Fili pijnen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5