Weer zwarte dag voor Wall Street Bijval voor steun aan Fokker ABN neemt bank FS over Onenigheid over winkelsluiting EG: landbouwsubsidies voorlopig niet afschaffen -Korten ichtig DINSDAG 27 OKTOBER 1987 PAGINA 7 Koersval houdt internationaal aan WASHINGTON (GPD/ANP/AP) - Wall Street heeft gisteren opnieuw een zware klap ge kregen. De Dow Jones Index, met daarin de koersen van 30 toonaangevende industriële bedrijven, verloor 156,8 punten. Daarmee ligt de index nog maar 55 punten boven het slot- niveau van vorige week maandag, toen het grootste verlies (508 punten) sinds de Eerste Wereldoorlog werd genoteerd. GENEVE (Rtr) - De Europese Ge- meenschap wil in de hervorming van de wereldlandbouwmarkt voorlopig de overheidssubsidies op de landbouw niet afschaffen. De EG is voorstander van vaste prijzen bij de export van suiker, graan en zuivelprodukten. Pas later is de EG bereid om te praten over verminde ring van de subsidies aan de agrari sche sector. Dit heeft Guy LeGras, directeur- generaal landbouw bij de EG, gis teren gezegd in Genève. Daar vin den landbouwbesprekingen plaats in het kader van de ronde van we- reldhandelsoverleg van de GATT (Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel). Over afschaffing van subsidies, zoals de Verenigde Staten binnen een periode van tien jaar willen, valt volgens hem niet te praten. Ook voelt LeGras niets voor het voorstel van Australië om de subsi dies eind volgend jaar te bevriezen en in het jaar 2000 af te schaffen. Afgevaardigden bij het overleg in Genève verklaarden dat veel lan den kritiek hebben op de EG-voor- stellen, omdat daarin wordt vastge houden aan forse subsidies en niet duidelijk wordt in hoeverre en op welke termijn er meer ruimte komt voor vrije concurrentie. Alleen de Scandinavische landen zouden de EG-plannen zonder reserve steu- Australië en de andere dertien landen van de zogenoemde Cairns- groep menen dat de EG met haar landbouwsubsidies de wereld markt voor landbouwprodukten beheerst en dat ook de VS teveel subsidies aan hun boeren geven. Het probleem is dat vraag en aan bod over de hele wereld niet in ba lans zijn en dat probleem moet eerst worden opgelost. Pas daarna kan het probleem van de toegang tot de markt worden aangepakt, zo verklaarde LeGras. De Verenigde Staten hebben gis teren in een officiële reactie laten weten teleurgesteld te zijn over de inhoud van de EG-voorstellen. In een in Washington uitgegeven ge zamenlijke verklaring van minister van landbouw Richard Lyng en handelsvertegenwoordiger Clay ton Yeutter wordt gezegd dat de EG erop uit lijkt zijn exportsubsi dies gelegitimeerd te krijgen en de wereldmarkt voor landbouwpro dukten op te delen tussen de grote exporterende landen. Verder wordt vastgesteld dat het EG-plan nieuwe belemmeringen wil opwerpen voor de Amerikaan se export van sojabonen en mais- glutenmeel naar Europa. "Dit bete kent geen liberalisering van de we reldhandel. maar juist het afsluiten van handelsmogelijkheden", aldus de verklaring. In de verklaring wordt wel waar dering uitgesproken voor het feit dat de EG met ideeën is gekomen. Ook het EG-voorstel om de prik kels voor de landbouwproduktie te verminderen en de subsidiëring van de inkomens van de boeren los te koppelen van produktiebeslis- singen wordt geprezen. Het EG- plan wordt dus niet botweg ver worpen. Het nieuwe verlies van gisteren - in punten het grootst sinds dat van vorige week maandag - was een ernstige tegenslag voor de rege- ring-Reagan. Het Witte Huis hoop te dat de betrekkelijke rust op Wall Street van vorige week vrijdag be tekende dat het evenwicht op de beurs weer hersteld zou zijn. Maar al direct na opening van de markl kelderden op Wall Street de aande len. Oorzaak daarvan was onder meer het feit, dat op buitenlandse markten, met name die van Japan en Hongkong, de koersen eerder ook al grote klappen hadden opge lopen. Geen koersval in Zimbabwe HARARE (IPS) - Terwijl de beurzen in alle belangrijke finan ciële centra de afgelopen week historische diepterecords boek ten, vertoonde de aandelenhan del in de Zimbabwaanse hoofd stad Harare nauwelijks een af wijking met anders. Slechts twee kleine details ver raden iets van het debacle dat zich elders op de wereld voltrok: het mijnindexcijfer steeg met 3,44 punt als gevolg van de sterk gestegen goudprijs. De industri ële index steeg iets minder. Nu verwacht geen enkele eco noom wereldschokkend finan cieel nieuws uit Harare. De mini- beurs in Zimbabwe telt slechts noteringen van 56 firma's, 51 in de industriële sector en vijf mijn- bouwondernemingen. De Zim babwaanse economie geldt als zeer afgeschermd. Aandelenhou- ders zijn zeer tevreden over de beurs. De afgelopen jaren zijn de koersen gestaag gestegen. Particuliere investeerders zijn talrijk, maar zij laten zich onbe tuigd in de handel. De meesten hebben en houden hun aandelen uit sentimentele overwegingen en laten zich niet verlokken door dromen over winsten. De hard nekkigheid van de gemiddelde Zimbabwaanse belegger blijkt op sommige momenten zoals vo rige week zijn voordelen te heb ben. Nog steeds voelden weini gen zich geroepen hun waarde papieren van de hand te doen. De daling krijgt extra gewicht in dien men bedenkt dat handelen met behulp van computerpro gramma's is beperkt. Bovendien was sprake van een twee uur korter durende werkdag dan normaal. Ook de dollar deed het gisteren slecht. De Amerikaanse munteen heid daalde vergeleken met vrijwel alle andere belangrijke valuta. Amerikaanse financiële experts zeiden dat de voornaamste reden daarvan is, dat onder valutahande laren toenemende angst bestaat, dat pogingen van de internationale centrale banken om de dollar over eind te houden, tot mislukken zijn gedoemd. Het slechte financiële van gisteren bewijst, dat de markt zich weinig aantrok van de eerste ontmoeting gisteren tussen presi dent Reagan en Congresleiders over het grote tekort op de Ameri kaanse begroting. Dit tekort wordt door de meeste experts als hoofd oorzaak gezien van de huidige pro blemen op Wall Street. Reagan kondigde vorige week gan over het tekort nu serieus met het Congres te willen praten. President en Congresleiders kwamen gisteren overeen in ieder geval een eind te maken aan de we derzijdse beschuldigingen over wie verantwoordelijk is voor het begrotingstekort, en hard aan de slag te gaan. Het belangrijkste pro bleem waarover Congres en Reagan het eens moeten worden, is of de belastingen worden ver hoogd. Reagan voelt daarvoor niet veel, maar zei eind vorige week voor het eerst belastingverhoging niet langer absoluut uit te sluiten. Amsterdam De Amsterdamse effectenbeurs heeft gisteren opnieuw fors terrein moeten prijsgeven. Bij de opening richtte het Damrak zich op de beur zen in het Verre Oosten, waar voor- AL MANAMAH (DPA) - De crisis al Hongkong en Tokio fors lagere op de effectenbeurzen van vorige koersen te zien gaven. Daarna ont- week heeft de Arabische oliestaten stond een weifelende houding en volgens schattingen van Arabische het wachten was op Wall Street. De bankiers meer gekost dan de scher- den moest Akzo 11 gulden omlaag was nog voor de escalatie van de naar 125 en Kon. Olie 14 naar 209. Golfcrisis het hoofdthema op de Bij de financiële waarden waren de ministersconferentie van de Gulf klappen minstens even hard. Ook Cooperation Council (GCC), fondsen daalde op één dag tien pro cent in waarde. In Zürich daalde de index 12,2 procent ten opzichte van vrijdag. In Parijs sloot de index 7,84 procent lager dan vrijdag, en ook Madrid zag een flinke daling van 5,4 procent te zien. Als gevolg van de beurskrach zijn inmiddels doden gevallen: in Miami haalde een klant van het be leggingskantoor Merrill Lynch een revolver uit zijn aktentas en open de het vuur op twee personeelsle den. De bureaudirecteur kwam om het leven, een andere werknemer raakte zwaar gewond. Na zijn daad sloeg de schutter de hand aan zich zelf. Politie-onderzoek heeft uitge wezen dat de 53-jarige man veel geld had verloren op de beurs. Hoekman De hoekliedenmaatschap Melle- gers en Van den Elsaker tekent be roep aan tegen de beëindiging van het lidmaatschap van de Vereni ging voor de Effectenhandel, ofwel de Amsterdamse effectenbeurs, zo heeft zij gisteren bekendgemaakt. Het beursbestuur is om spoedover leg gevraagd. Vorige week woensdag deelde de beurs de maatschap en haar ma ten mondeling mee dat de maat schap als bedrijfslid en de maten als beurslid met onmiddellijke in gang waren geschorst. Tegen het royement van de maatschap als be drijfslid zal onverwijld beroep wor den aangetekend bij de Commissie van Beroep van de beurs. Het schrappen van het beurslidmaat- schap van de maten zal voor de rechter worden betwist. 'Daar is het', wijst P. Kalffvan de Raad van bestuur van de ABN op de kaart van de VS de ligging van Lane Fi nancial Inc., de bank die de Nederlandse financiers willen overnemen (foto anp) Milj arden verlies voor oliesjeiks de lokale markt zakte verder In Tokyo incasseerde de Nikkei index een nieuwe dreun, met een slotkoers gisteren van 22.202,56, 1096,22 punten lager dan vrijdag. Vanochtend werd overigens weer een beweging opwaarts waargeno men, met ongeveer 500 punten. Volgens bevestigde berichten door lar grotendeels in het Westen be- samenwerkingsverband van zes landen aan de Perzische Golf, dit weekeinde in Ar-Riyad. Aan de vergadering namen de ministers van economische zaken, financiën en buitenlandse zaken deel. De GCC-staten hebben hun de viezenreserve van 200 miljard dol- DEN HAAG (ANP) - De Algemene Bank Nederland (ABN) wil de bankengroep Lane Financial Inc. in Chi cago (Verenigde Staten) overnemen. Met de transactie is een bedrag van ongeveer 200 miljoen dollar (400 mil joen gulden) gemoeid. De Lane Financial Inc. bestaat uit vier banken met in totaal tien vestigingen in en om Chicago en 860 medewerkers. In de eerste helft van 1987 boekte de bankgroep een nettowinst van 6 mil joen dollar (12 miljoen gulden). Afgelopen vrijdag ondertekenden Lane en ABN een principe-akkoord. Voor ieder aandeel Lane biedt ABN 26,5 dollar, in totaal ongeveer tweehonderd miljoen dollar. Hiermee betaalt ABN bijna zestien maal de. winst van Lane, die voor dit jaar op twaalf miljoen dol lar wordt geraamd. De ABN heeft aan de transactie een belangrijke voorwaarde verbonden om Lane Financial van top tot teen door te lichten. Volgende week begint de ABN daarmee. "Zouden daarbij onverhoopt nare dingen aan het licht treden dan hebben wij het recht de hele zaak te annuleren", zei bestuurslid van de ABN mr. P.J. Kalff. Behalve goedkeuring door Amerikaanse en Neder landse financiële instanties (onder meer De Neder- landsche Bank) staat de transactie weinig meer in de weg. Met 80 procent van de aandeelhouders (de familie Lane) die voor de overname zijn, hebben de overige aandeelhouders wettelijk geen recht om in beroep te gaan tegen de beslissing van de familie. Toch kan het volgens Kalff nog wel tot midden 1988 duren voordat de zaak helemaal is beklonken. De overname past in het streven van ABN om haar buitenlandse activiteiten, met name in economisch sterke landen, uit te breiden. Noord-Amerika is hierbij de belangrijkste groeimarkt. Na de overname van de in Chicago zetelende LaSalle National Bank in 1979 en de Amerikaanse Bank of Lisle (nabij Chicago) afgelopen jaar, is de concurrentiepositie van de ABN nog sterker geworden in het industriële centrum van het midden westen. Op de achtergrond speelt een wijziging in de Ameri kaanse wetgeving, waardoor het in 1990 mogelijk wordt over de gehele Verenigde Staten banken over te nemen. Op dit moment is het banken verboden buiten de thuisbasis (voor ABN is dat Illinois) en de daaraan grenzende staten andere banken over te nemen. Met deze stap is ABN vooral de grote Amerikaanse banken uit New York en de westkustte vlug afgeweest, aldus Kalff. Kalff zei dat de recente beursval niet betekent dat de onderhandelingen worden heropend om een lagere overnameprijs te krijgen. Dit zou in zijn ogen alleen maar kunnen leiden tot het stuklopen van de transac tie. Aantal annen VS groeit fors BOSTON (AP/DPA) - Niet minder dan 20 miljoen Amerikanen heb ben niet genoeg te eten. Het aantal werknemers dat ondanks een vaste baan met zijn loon onder de wette lijke armoedegrens zit, is sinds 1979 met 36 procent gestegen. De oorzaak daarvan ligt bij Reagano- mics, het economische beleid van de regering Reagan. Dat is de con clusie van een onderzoek aan de Harvard-universiteit in Boston (Verenigde Staten) waarvan giste ren het rapport verscheen. Het onderzoek, uitgevoerd door de Werkgroep van Artsen tegen Honger, stelt dat ondanks vijfjaren van papieren economische groei nog steeds miljoenen Amerikanen onvoldoende te eten hebben. "De economische groei heeft de honger op geen enkele belangrijke wijze verminderd. De economische koek is groter geworden, maar de onge lijke verdeling van de groei leidt er toe dat miljoenen mensen verder achterop raken", aldus de opstel lers van het rapport. In een opiniepeiling in 1983 meldde tweederde van de Ameri kaanse bevolking wel iemand te kennen die honger leed. "Wij heb ben tijdens ons veldonderzoek ge zien dat het hongerprobleem sind- sien niet is verminderd", zei hoog leraar H. Brown van de Harvard- universiteit. De werkgroep definieert honger als 'chronisch onvoldoende voed zame maaltijden'. "Gezinnen slaan maaltijden over, eten minder of doen het een paar dagen zonder. Maar ook de gewone maaltijden liggen onder de norm. Over een langere periode krijgen de kinde ren, en zelfs de volwassenen, te ma ken met gevolgen voor de gezond heid." De onderzoekers berekenden dat het aantal armen in de VS is ge stegen van 24,5 miljoen in 1978 tot 35,3 miljoen in 1983. Sindsdien is dat aantal weer iets gedaald vol gens de jongste gegevens. De werk groep ging bij de berekening uit van een door de regering vastge stelde officiële armoedegrens bij een jaarinkomen van 9096 dollar per jaar voor een gezin met twee kinderen. Shell Shell Oil, de Amerikaanse tak van Koninklijke/Shell, heeft in het derde kwartaal van dit jaar een winst behaald van 420 miljoen dol lar tegen 133 miljoen dollar in het derde kwartaal van vorig jaar. De sterke winststijging is een gevolg van de zeer goede gang van zaken in de chemische sector en van de verbetering van de olieprijzen, zo heeft topman John Bookout laten weten. De kwartaalomzet groeide van vier tot 5,7 miljard dollar. Scheepsbouw Opnieuw zijn er ontslagen geval len in de noordelijke scheepsbouw langs het Winschoterdiep. De werf Bodewes Volharding in Foxhol, waar gisteren het casco van de vis- kotter Elizabeth KW 42 (Katwijk aan Zee) werd afgeleverd, heeft voor tien personeelsleden ontslag aangevraagd. Bij Bodewes Volhar ding werkten nog veertig mensen. Exxon Het Amerikaanse concern Exxon, de grootste oliemaatschap pij ter wereld, heeft in het derde kwartaal van dit jaar een netto winst geboekt van 1,065 miljard dollar, een fractie meer dan de 1,055 miljard dollar in dezelfde pe riode van 1986, zo heeft het concern gisteren bekendgemaakt. De om zet steeg in het derde kwartaal met ongeveer 27 procent van 17,2 mil jard dollar tot 21,9 miljard dollar. Ford Het Amerikaanse automobiel- concern Ford heeft in het derde kwartaal van dit jaar een winst ge boekt van 703 miljoen dollar of 2,76 dollar per aandeel. In dezelfde pe riode van vorig jaar bedroeg de winst 693 miljoen dollar of 2,61 dol lar per aandeel. De omzet steeg van 14,4 tot 15,2 miljard dollar, aldus een bekendmaking van het con cern. Dupont Het Amerikaanse chemiecon cern Du Pont de Nemours heeft in het derde kwartaal van dit jaar zijn winst vergroot tot 452 miljoen dol lar, of 1,87 dollar per aandeel, tegen 343 miljoen dollar of 1,42 dollar per aandeel in dezelfde periode vorig jaar. De omzet steeg van 6,4 tot 7,6 miljard dollar, zo heeft het concern bekendgemaakt. massale aankopen van grote ban ken. In Londen was de situatie niet veel beter; in de eerste uren van de handel kelderde de FT-SE 100 in dex met meer dan 150 punten, om na een licht herstel te sluiten op 111,1 punten. Ook de dollar raakte in Londen in moeilijkheden; De Londense beurs reageerde vooral legd. Saudiarabië en Kuwayt heb ben naar verluidt een bedrag van samen in totaal tachtig miljard dol lar uitstaan in de Verenigde Staten, West-Europa en Japan. De enorme chaos op de internationale effec tenbeurzen wekt in de Golflanden pijnlijke herinneringen op aan de Kuwaytse beurscrisis van 1983, toen verliezen werden geboekt met scherp op de koersdaling van 33 een boekwaarde van in totaal ne- procent op de beurs in Hongkong, gentig miljard dollar. die sloot toen Londen openging. In Sydney sloot de index maan dag 99 punten lager dan vrijdag; daarmee is de index van Sydney in precies een week met 33 procent gedaald. Ook op de beurs in Frankfurt raakten de koersen in een neerwaartse spiraal, onder in vloed van een koersdaling van de dollarprijs met vier pfennig en massale verkopen op de Oostaziati- sche beurzen. Een aantal hoofd- Over de omvang van de financië le verliezen van de Arabische olie landen werden geen mededelingen gedaan. In het algemeen wordt de Amerikaanse regering verantwoor delijk gesteld voor de crisis op de financiële markten. De Kuwaytse krant Al Kabas schrijft dat "de we reld een hoge prijs moet betalen voor het kinderachtig beleid van de Verenigde Staten en hun verkeerd ingecalculeerde avontuur". DEN HAAG (GPD/ANP) - De gro te fracties in de Tweede Kamer en de betrokken vakbonden hebben gisteren positief gereageerd op de overeenstemming tussen Fokker, overheid en banken. Fokker is uit de financiële problemen, aldus PvdA-kamerlid Vos. Voor de In dustriebonden van FNV en CNV blijven er echter nog wel een aantal vragen, die tijdens een informatie ve bijeenkomst met de raad van be stuur van Fokker uit de weg kun nen worden geruimd. Vooral de voorwaarden waaronder overheid en banken tot de gevraagde steunoperatie hebben besloten, roepen bij de bonden vragen en kritiek op. Gisteren werd bekend dat de Ne derlandse overheid en het banken- consortium van Amro. ABN en NIB opnieuw bereid zijn steun te verlenen aan de vliegtuigbouwer. De banken verhogen de bestaande hypothecaire leningen en rekening courant-kredieten met 225 miljoen gulden, en de komende twee jaar wordt 90 miljoen extra verstrekt. De overheid verhoogt op diverse manieren de financiële inbreng in het bedrijf met 212 miljoen gulden. Dit zal gebeuren op zo'n manier dat de overheid een participatie ver werft van maximaal 49 procent van het vergrote aandelenkapitaal. Fokker heeft moeten toestem men in een aantal voorwaarden, waaronder het zoeken naar verder gaande samenwerking ter verbre- CDA en WD zitten elkaar in de haren DEN HAAG - De discussie over eventuele wijzigingen van de Win kelsluitingswet is weer opgelaaid. Dat bleek gisteravond tijdens een debat tussen een CDA- en een WD-Tweede-Kamerlid. De coali tiepartners zijn het gloeiend on eens. De onrust die in de detailhan del hierover bestaat komt ook tot uiting in de resultaten van een en quête onder detaillisten, die ver schillend worden uitgelegd. Het CDA wil van de tijden waar op winkels zijn opengesteld geen 'concurrentie-artikel' maken. Er is concurrentie genoeg in prijs, assor- door Kees Cornelisse timent, dienstbetoon, formule en vestigingsplaats. Ruimere ope ningstijden zullen zeker ten nadele werken van de (kleinere) zelfbedie ningszaak. De extra kosten werken daar het sterkst door. Aldus verwoordde Tweede-Ka merlid Schartman, die zich eerder liet kennen als fel tegenstander van de plannen waarmee WD-staats- secretaris Evenhuis in de zomer voor de dag kwam, zijn bezwaren. Evenhuis wil de winkeliers de keus geven: of ochtend en middag open dan wel middag en avond. Schartman en Van Erp spraken gisteren in Helmond op een thema bijeenkomst over de Winkelslui tingswet. Volgens Schartman kan de energie, besteed aan deze dis cussies, "waarachtig wei beter wor den gebruikt. In de zeventiger ja ren hebben we acht jaar nodig ge had om tot een nieuwe Winkelslui tingswet te komen. In de tachtiger jaren zijn wel al zes jaar bezig. Laat ons erover ophouden en nuttiger werk doen". "De bestaande Winkelsluitings wet is een compromis waarbij met alle belangen is gerekend, ook van de consument. Niemand is hele maal gelukkig, maar het was en is het best denkbare resultaat. Onder nemers en personeel willen geen veranderingen; bij de consumente norganisaties heeft dit punt geen voorrang", aldus Schartman. Win kels een uur langer open (tot 19.00 uur) zorgt voor grote maatschappe lijke problemen bij ondernemers, personeel en hun gezinnen. Volgens Schartman zal het in stellen van twee soorten winkels tot een chaos leiden. "Slimme vo gels vinden wegen om van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat open te zijn. De eenmanszaak wordt voor een onmogelijk dilemma ge plaatst", aldus het CDA-Kamerlid. De liberaal Van Erp betoogde dat succesvolle ondernemers een we zenlijke bereidheid tot veranderen hebben. Volgens Van Erp is het on vermijdelijk dat op termijn de Win kelsluitingswet wordt afgeschaft. Ervaringen in landen waar geen re geling bestaat zijn bevredigend. Zelfregulering zal uiteindelijk be ter werken en daarmee kan, beter dan met een wettelijke regeling, in gespeeld worden op de gebleken maatschappelijke ontwikkelingen en veranderende consumentenbe hoeften. Wie krampachtig vast houdt aan bestaande winkeltijden holt achter de veranderingen aan. Opwinding In detailhandelskringen is in middels enige opwinding ontstaan over de uitslag van een enquête die de Federatie van de Groothandel in Levensmiddelen onder 362 zelf standige levensmiddelendetaillis ten hield naar hun opvattingen over verruiming van de openings tijden. Daaruit concludeert de FGL dat een flink aantal ondernemers voorstander is van andere ope ningstijden. Maar het Vakcentrum (VC), beroepsorganisatie van le vensmiddelenhandelaren, komt tot een tegengestelde gevolgtrek king. Volgens de enquête is 16 procent van de ondervraagden voorstander van wetsaanpassing. De meeste voorstanders van wijziging worden in het westen van het land gevon den. Aan deze uitslag knoopt de FGL in ieder geval vast dat zij voor stander is van meer vrijheid voor de winkelier in het vaststellen van zijn openingstijden. ding van het draagvlak. De raad van bestuur wordt binnenkort uit gebreid met een financiële man, terwijl verdere uitbreiding moet worden nagestreefd. Vooral de Industriebond FNV is het met enkele van deze voorwaar den niet eens. Hoewel de bond het pakket van maatregelen 'een basis voor een structurele aanpak' noemt, vindt algemeen bestuurder Henk Bijvank de afgedwongen sa menwerking op korte termijn niet verstandig. "Fokker begint im mers met een produktie-achter- stand die ook in 1988 niet zal zijn weggewerkt, zodat het niet juist is de energie te stoppen in een sa menwerkingsverband". Fokker gaf gisteren geen com mentaar op de steunoperatie. Ook de woordvoerder van de minister van economische zaken kon geen nadere mededelingen doen over de details van de voorwaarden die het bedrijf zijn gesteld. Donderdag zal de minister de Tweede Kamer na der inlichten over de getroffen maatregelen. Of de steunoperatie de wegen naar deelneming in de ADVERTENTIE Airbus-projecten A-330 en A-340 voor Fokker definitief heeft afgesloten is nog niet duidelijk. Binnen de Raad van Bestuur van Fokker is dit weekeinde definitief een breuk opgetreden. Tweede man Daan Krook haalde in een in terview met NRC-Handelsblad za terdag hard uit naar zijn baas Frans Swarttouw. Krook laat in het vraaggesprek weten dat het al ge ruime tijd niet meer botert tussen hem en Swarttouw. Krook zegt in het artikel onder meer dat de aangekondigde steun van de overheid en de banken wei nig zal uithalen "als er een rommel tje van gemaakt wordt door de be stuursleden." Krook zou al een jaar geleden president-commissaris Langman van zijn eigen visie op het leiden van het bedrijf op de hoogte hebben gesteld. Een visie die duidelijk niet strookt met die van Swarttouw. Toen al zou hij hebben gewaarschuwd dat een tweehoofdige leiding voor Fokker desastreus is. De Raad van Bestuur van Fokker bestaat sinds het ver trek van financiële man mr. R. C. van den Heuvel slechts uit twee man. Mogelijk wordt binnenkort E. J. Nederkoorn als zijn opvolger be noemd. 'Arbeidsbureau niet commercieel' TILBURG (ANP) - Het ministerie van sociale zaken en werkgelegen heid is tegen een contract zoals dat onlangs tussen de gemeente Til burg en het gewestelijk arbeidsbu reau in die gemeente werd geslo ten. Het bureau verplichtte zich en kele weken geleden tot het zoeken van banen voor 20 ambtenaren die door bezuinigingen bij de gemeen te moeten verdwijnen. De gemeen te betaalt daarvoor 100.000 gulden en eens 3000 gulden beloning voor iedere extra gevonden baan. Alle arbeidsbureaus hebben de instructie van het ministerie gekre gen om het afsluiten van dergelijke commerciële contracten voortaan achterwege te laten. Als ook maar de schijn ontstaat dat werkzoeken den niet gelijk worden behandeld, is dat volgens het ministerie fout. Aanvankelijk stond het ministerie niet negatief tegenover het Til- burgse contract.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7