VS: geen goederen meer vanuit 6,59% Breuk oppositie Zuidkorea speelt ex-generaal in de kaart Reagan hoopt op navolging Voodoo-priesteres wil val Ugandese regering Getuige pro-Demj anjuk wordt mond gesnoerd 'Rakettenakkoord wordt heus wel ondertekend' DINSDAG 27 OKTOBER 1987 BUITENLAND PAGINA 5 KAMPALA (AP/Rtr) - Bij een zelf- moordaanval op een legerkamp in het oosten van Uganda zijn zondag 100 hymne zingende volgelingen van de voodoo-priesteres Alice La- kwena gedood. Volgens het rege ringsblad Nieuwe Visie vielen zo'n 500 rebellen het legerkamp Mag- amaga aan, ten oosten van Jinja. De regeringstroepen van het Natio- nale Verzetsleger lieten de rebellen ^'shu'"an^rv°,or n%ee.™ 11 tot binnen het kamp komen, voor °Penbaar getreden. Tijdens -m/% zhet vuur openden- I De 27-jarige Lakwena zegt dat zij M JEL door een geest wordt geleid. Haar volgelingen geloven dat zij on kwetsbaar zijn als zij zich met een De Amerikaanse president Reagan heeft gisteren bepaalde olie insmeren en gaan WASHINGTON (GPD/UPI/AFP/Rtr) gezegd dat alle importen vanuit Iran zullen worden stopgezet. Ook wil hij een eind maken <^r^ he^t gingen aan de export van een groot aantal Amerikaanse produkten naar Iran In een verklaring van Reagan staat dat de handelsboycot van kracht blijft zolang Iran „volhardt in zijn agressieve minachting voor de meest fundamentele normen van internationaal gedrag". Minister Shultz (buitenlandse za ken) zei gisteren te hopen dat ook andere landen het voorbeeld van de Verenigde Staten zullen volgen, en een handelsboycot jegens Iran gaan afkondigen. „Misschien slaat dit aan", zei hij gisteren voor de tv. De economische sancties zijn een vervolg op de militaire actie die de VS vorige week tegen Iran on dernamen, toen twee Iraanse boor eilanden vernietigd werden. Dat was bedoeld als represaille voor een Iraanse raketaanval op een on der Amerikaanse vlag varende Kuwaytse tanker. China grootste leverancier wapens Iran WASHINGTON (AP) - China heeft mogelijk in totaal 96 Zijderups ra ketten aan China geleverd in het kader van wapenleveranties tot een bedrag van een miljard dollar per jaar. Dat zeggen Amerikaanse functionarissen die stellen dat die leveranties een oplossing van het conflict in de Perzische Golf in de weg staan. De Amerikaanse frustratie be reikte vorige week een recordhoog te toen Iran met Zijderups raketten doelen in Kuwayt bestookte. De Amerikaanse regering heeft nu be sloten bepaalde militaire goederen niet langer aan China te leveren. De Amerikanen zeggen te be schikken over satellietinformatie waaruit zou blijken dat Chinese schepen nog steeds wapens afleve ren in Iran. De wapens worden uit geladen in de Iraanse haven Chah Bahar, aan de Golf van Oman, bui ten de Perzische Golf. China zou vorig jaar de rol van Noordkorea hebben overgenomen als grootste wapenleverancier van Iran. Het land levert volgens de anonieme Amerikaanse bronnen voor een miljard dollar per jaar wa pens aan Iran. Dat is bijna de helft van de 2,1 miljard die Iran aan wa pens zou uitgeven. Buitenland kort Heropvoeding Tibetaanse monniken en arbei ders worden door de Chinese auto riteiten gedwongen een heropvoe ding te ondergaan na anti-Chinese rellen die eerder deze maand in Ti bet uitbraken. Dat hebben wester se zegslieden in de Tibetaanse hoofdstad Lhasa verklaard. In ze ker twee kloosters zouden daartoe elke dag bijeenkomsten worden gehouden. Tibet werd in 1950 door China geannexeerd. De huidige Dalai Lama, de geestelijk leider van de Tibetanen, vluchtte in 1959 na een mislukte opstand. Bangladesh In Bangladesh zijn meer dan 400 mensen gearresteerd tijdens de monstraties door de oppositie waarbij het ontslag werd geëist van president Ershad. In twee gevallen zou de politie het vuur hebben ge opend op demonstranten. Daarbij vielen volgens officieuze berichten twee doden. De regering heeft alle demonstraties verboden en hard optreden aangekondigd tegen overtreders. Ershad kwam in maart 1982 via een staatsgreep aan de macht. Vorig jaar november kondigde hij de staat van beleg af. Titan-raket De Amerikaanse luchtmacht heeft een raket van het type Titan 34D met een geheime militaire la ding gelanceerd. Volgens ruimte vaartdeskundigen had de Titan-ra ket waarschijnlijk een ultra-gehei me spionagesatelliet aan boord. De lancering kwam ruim een jaar na dat een Titan bij de lancering ex plodeerde. De in de ruimte ge brachte spionagesatelliet, - die 15.000 kilo weegt en de omvang van een autobus heeft, zal volgens zegslieden een belangrijke rol moe ten gaan spelen in het toezicht op de naleving van wapenbeheer- singsovereenkomsten. Kamp uitgekamd Israëlische bezettingstroepen hebben huiszoekingen uitgevoerd in het Palestijnse vluchtelingen kamp Dheishe bij de plaats Bethle hem. Een bewoner van het kamp zei dat alle mannen boven de 17 jaar werden meegenomen naar een plaats buiten het' kamp waar zij werden ondervraagd en geïdentifi ceerd. Volgens legerwoordvoer- ders zouden terroristen in het kamp actief zijn met de bedoeling de verkeersstroom op de snelweg van Jeruzalem naar Hebron te hin deren. Er werden 18 Palestijnen ge arresteerd. Andere redenen voor de boycot, gen". Terwijl hij de Verenigde Sta- aldus de verklaring van Reagan, ten „zwak en laf' noemde herhaal- zijn de Iraanse weigering om te ge- de Mohtashami onder andere dat hoorzamen aan resolutie 598 van de „de geringste slag tegen de VS dit Veiligheidsraad, die een staakt- land voor ernstige politieke en vei- het-vuren in de Golf voorschrijft, ligheidsproblemen zal stellen", ten. i de Iraanse steun voor terroris- meldde het persbureau Irna. hymnen hun tegenstanders te lijf. Volgens het regeringsleger zijn er in gevechten al duizenden slachtof fers gevallen aan de kant van La- kwena's Mobiele Kracht van de Heilige Geest, zoals zij haar legertje noemt. Zelf spreekt zij deze gege vens tegen en zegt dat hoogstens 20 van haar mensen in de strijd zijn omgekomen. De opstandige Ugandese prieste- is onlangs voor het eerst i •nbaar getreden. Tijdens ontmoeting met journalisten haar dorp Ibanga, 120 km ten oos ten van de hoofdstad Kampala, ver klaarde zij dat haar 2.500 volgelin gen, die slechts gewapend zijn met stokken en stenen, de heilige mis- sie hebben het bewind van premier christelijke Museveni omver te Werpen. Ook moeten zij de maatschappij vrijma ken van slechte mensen en duurza me vrede brengen naar heel Ugan da. "De geest (in de Acholi-taal bete kent Lakwena geest) zegt dat hij Museveni gaat bestrijden en om verwerpen en dat hij het hele volk van Uganda zal verenigen", aldus de vrouw. "De oorlog heeft tot doel zich te ontdoen van alle slechte ele menten in de maatschappij zodat er uiteindelijk vrede voor iedereen zal zijn". Zij zei dat haar soldaten geen ko gels afvuren wanneer zij de strijd ingaan maar alleen christelijke hymnen zingen, erop vertrouwend dat de heilige geest hen zal be schermen. Kogels die door het re geringsleger, het Nationale Verzet sleger (NRA), worden afgeschoten keren terug en raken de NRA-sol- daten, voegde zij eraan toe. Lakwena zei dat de geest haar sinds haar jeugd lastig valt, waar door zij zich abnormaal gedroeg en een vreemde opvoeding kreeg. "Eindelijk werd alles in 1985 duide lijk... Lakwena kwam en nam mij 40 dagen en 40 nachten mee in de wildernis... toen ik van de missie terugkwam begon ik mensen te ge nezen", zei zij. De priesteres be schrijft zichzelf als een zeer gelovi ge christen. Zij werd opgevoed als anglicaanse maar is later bekeerd tot het rooms-katholieke geloof "toen de geest naar mij toe was ge komen". De priesteres was gekleed in een groen legeijasje, een perzikkleurig T-shirt, een lange rok en droeg een plastic rozenkrans met kruis rond haar hals. Een van haar adviseurs, de voormalige minister van onder wijs Isaac Ojok, zei dat het onmid dellijke doel van van de beweging de mars op Kampala is, "om het re gime omver te werpen". Het NRA, dat vorig jaar in februari aan de macht kwam, heeft versterkingen gezonden naar Magamaga, niet ver van het kampement van Lakwena. NRA-officieren zeiden te verwach ten dat de opstandelingen binnen kort zouden aanvallen, maar sloten een eerdere aanval van het rege ringsleger niet uit. Het importverbod zal „zo snel mogelijk" van kracht worden, al dus de verklaring van Reagan. Het verbod heeft vooral betrekking op olie. Vorig jaar importeerden de VS voor 500 miljoen dollar aan Iraanse olie; de eerste zeven maanden van dit jaar was dat zelfs 900 miljoen dollar. Minister Shultz erkende gisteren dat het moeilijk is de herkomst van olie vast te stellen, zoals die op de wereldmarkt wordt aangeboden. „Maar we vinden het niettemin be langrijk om te laten weten waar we staan, en niet langer zoveel van Iran te kopen als we hebben ge daan", zo zei hij. Het exportverbod zal over één a anderhalve week geldig zijn. Veer tien categorieën produkten vallen onder het verbod, allemaal produk ten die door Iran voor oorlogsdoel einden zouden kunnen worden ge bruikt, zoals generatoren, boten, motoren en tractors. De Iraanse minister van binnen landse zaken, Ali-Akbar Mohtasha mi, heeft gisteren alle Iraniërs op geroepen zich „voor te bereiden op de totale oorlog" met de Verenigde Staten. Dit meldde het officiële persbureau Irna. In Teheran ver klaarde Mohtashami tijdens een bijeenkomst met functionarissen uit. de provincie: „Aangezien we GOIANIA - Omwonenden van de begraafplaats in het Braziliaanse stadje Goiania probeerden gisteren de begra- worden geconfronteerd met een fenis te verhinderen van enige dodelijke slachtoffers van de stralhigsramp. De fel protesterende mensen zijn bang woeste vijand, dienen wij alle dat de met radio-activiteit besmette slachtoffers gevaar opleveren voor hun gezondheid. Zij hebben geen enkel krachten en onze menselijke bron- vertrouwen in de verzekeringen van de overheid dat er speciale maatregelen zijn getroffen om verdere besmetting nen te mobiliseren om de vijand te voorkomen. Ondanks de protesten werden de stoffelijke overschotten op de begraafplaats ter aarde besteld. doeltreffende slagen toe te bren- (foto anp> Salvadoraanse commissie voor mensenrechten nu uitgemoord SAN SALVADOR (UPI/AF- P/AP) - De voorzitter van de Mensenrechtencommissie in El Salvador, Herbert Ernesti Anaya, is gisteren doodgescho ten door twee mannen toen hij zijn kinderen naar school bracht. De Mensenrechtencom missie is een particuliere orga nisatie met linkse sympathie ën, die bestaat uit advocaten en andere vrije beroepsbeoefena- Enkele jaren geleden waren rechtse moordeskaders zeer ac tief in El Salvador, maar de laatste tijd laten zij minder vaak van zich horen. De politie zei niet te weten wie de daders zijn, maar volgens de Mensenrech tencommissie is de moord het Werk van doodseskaders die banden onderhouden met de veiligheidstroepen. "Wij hou den de regering en haar veilig heidstroepen direct verant woordelijk" voor de moord, zo zegt de commissie in een ver klaring. De Salvadoraanse regering heeft de commissie er in het verleden van beschuldigd de linkse guerrillastrijders in het Herbert Ernesti Anaya (foto ap) land te bevoordelen door hun misdaden niet te rapporteren. Anaya had de afgelopen dagen al laten weten herhaaldelijk met de dood te zijn bedreigd. Alle oorspronkelijke leden van de mensenrechtencommis sie, die in 1979 werd opgericht, zijn nu vermoord. De afgelopen jaren hebben doodseskaders in El Salvador naar schatting 40.000 mensen gedood. Onder de slachtoffers waren veel men senrechtenactivisten, vak bondsmensen en politieke acti visten. Reagan blijft optimistisch JERUZALEM (AP) - Het proces in Israël tegen de van oorlogsmisda den verdachte John Demjanjuk is gisteren na een onderbreking van twee maanden in Jeruzalem her vat. Vrijwel direct na de opening werd de zitting weer geschorst, omdat de aanklager het nut aan vocht van het getuigenverhoor door Demjanjuks verdedigers van Avraham Shifrin. Shifrin is een in de Sovjetunie geboren jood die in Jeruzalem een bureau leidt dat in formatie verzamelt en verspreidt over de activiteiten van de Russi sche inlichtingendienst KGB. Na beraad met de verdedigers maakte rechter Levine bekend dat Shifrin verhoord mag worden, op voor waarde dat de verdediging zich be perkt tot vragen die betrekking hebben op de zaak-Demjanjuk. De 67-jarige Demjanjuk was bij de hervatting van het proces aan wezig, ondanks eerdere berichten dat hij griep had. Hij wordt ervan verdacht gaskamers bediend te hebben in het concentratiekamp Treblinka in Polen, waar in de ja ren 1942 en 1943 naar schatting 850.000 mensen de dood vonden. Demjanjuk kan tot de doodstraf worden veroordeeld. Hij houdt staande dat hij het slachtoffer is van een persoonsverwisseling en heeft verklaard dat hij in de bewus te oorlogsperiode zelf gevangen werd gehouden door de Nazi's in een kamp in Chelm, bij Treblinka. De verdediging is erop gebaseerd dat de documenten waaruit Demjanjuks nazi-verleden zou moeten blijken vervalsingen zijn van de KGB. Shifrin verklaarde dat hij voor het eerst van de vervalsingspraktij ken van de KGB op de hoogte kwam toen hij door de dienst werd verhoord over de situatie in Duits land tijdens de oorlog. Hij kwam er achter dat de KGB deze informatie gebruikte voor het opstellen van valse documenten, op grond waar van Russische soldaten in de Sov jetunie gevangen werden gehou den, zogenaamd omdat ze met de nazi's hadden gecollaboreerd. Shifrin, die zelf ook gevangen heeft gezeten in de Sovjetunie, zei dat hij tijdens die gevangenschap heeft gesproken met Russen die tijdens de oorlog actief waren in anticom munistische bewegingen. Volgens Shifrin beschikt de KGB over uitgebreide middelen om documenten te vervalsen, om dat men de beschikking heeft over een uitgebreid archief van handte keningen. Het betoog van Shifrin werd onderbroken door protesten van aanklager Yonah Blattman, die hem onder andere beschuldigde van het uiten van „lege beschuldi gingen" en „eerste klas verzinsels." Rechter Levine belette Shifrin de vertoning van een film over de omstandigheden in de Russische gevangenissen. ADVERTENTIE WASHINGTON - De Amerikaan se president Reagan gelooft dat een akkoord over middellange en korte afstandswapens, het INF-ak- koord, getekend zal worden, ook al heeft de Russische leider Gor- batsjov vrijdag gezegd niet voor een top naar de VS te willen ko- In een interview met enkele Eu ropese tv-journalisten zei Reagan over Gorbatsjovs onverwachte weigering: „Ik denk niet dat dat een diplomatieke tegenslag is, en ik heb geen antwoord op de vraag of dit een soort manoeuvre van hem is". Reagan zei dat hij gehoopt had, dat de Sovjet-leider vorige week vrijdag een datum zou willen vast stellen voor een bezoek aan de Ver enigde Staten. „Wij hebben gezegd dat zij die datum moeten kiezen, en ik sluit niet uit dat dat alsnog ge beurt", aldus Reagan. Reagan zei Gorbatsjovs weige ring om te komen niet als een pure afwijzing te zien. „Als dat zo was, zouden ze wel hebben gezegd dat ze helemaal niet willen komen", zo merkte de president op. Hij wilde niet speculeren over de vraag waarom de top in Amerika vooralsnog niet doorgaat. De presi dent merkte slechts op dat tijdens zijn laatste ontmoeting met Gor- batsjov in Reykjavik grote vooruit gang werd geboekt en dat toen, tij dens de laatste minuut, de Sovjets ook ineens met SDI op de proppen kwamen. Eerder merkte Reagan op dat, als Gorbatsjovs weigering deel zou uitmaken van een soort onderhan- delingsspel met de bedoeling extra concessies los te weken, „hij in zijn eentje speelt". Reagan maakte in zijn interview met de tv-journalisten opnieuw duidelijk niet over SDI, zijn plan nen voor ruimtedefensie, te willen onderhandelen. Hij gaf wel aan dat er ruimte tot onderhandelen be staat waar het gaat om tijdstip van stationering en dergelijke. Over het INF-akkoord zei Reagan dat de Amerikaanse en Russische onderhandelaars de af gelopen maanden alle belangrijke meningsverschillen hebben weten te overbruggen. „Er mogen nog en kele detailkwesties over zijn, maar ik denk dat het akkoord getekend zal worden", aldus Reagan. Een spaarrekening waarbij het tarief is gekop peld aan de rente op de kapitaalmarkt. Dit tarief wordt maandelijks vastgesteld. Het tegoed is dagelijks opvraagbaar met 2% retour rente. Het minimumsaldo bedraagt f1.000,-. Het rentepercentage voor de maand november is De Nutsspaarbank doet meer voor spaarders. SINGAPORE - De kansen van de kandidaat van de regerende Demo cratische Gerechtigheidspartij, ex- generaal Roh Tae Woo, om de pre sidentsverkiezingen in december te winnen zijn gestegen nu de breuk tussen de twee belangrijkste oppositieleiders, Kim Dae Jung en Kim Young Sam, een feit is. Kim Dae Jung verklaarde giste ren dat hij uit de Herenigde Demo cratische Partij stapt en zich offi cieel kandidaat zal stellen zodra hij een nieuwe partij heeft opgericht. De splitsing in de oppositie komt op een moment dat het land zich vrijmaakt voor directe presidents verkiezingen, de eerste sinds zes tien jaar. President Chun Doo-Hwan stemde eerder dit jaar in met direc te presidentsverkiezingen na de ge- die zich april dit jaar heeft afge splitst van de Nieuw Koreaanse Democratische Partij (NKDP). Nu komt er weer een splitsing in de Herenigde Democratische Par tij, want de aanhangers van Kim Dae Jung hebben aangekondigd dat zij zullen overgaan naar de nieuw op te richten partij van Kim Dae Jung. De rivaliteit tussen de kandida ten heeft sterke regionale achter gronden. Kim Dae Jung kan reke nen op de steun van de kiezers in zijn geboorteprovincie Cholla, waarvan Kwangju, dat in 1980 het toneel was van een bloedig onder drukte opstand, de hoofdstad is. Cholla is goed voor 14 procent van het totale aantal stemmen. Hij zou ook stemmen winnen onder de ra dicale studenten en onder de arbei ders. Kim Young Sam weet zich verze kerd van de steun van de mensen in zijn geboortestad Pusan, de tweede grootste stad in Zuidkorea. weMda5rgrke=üerr,6de N-ve^hüng^^ Young straten van Seoel, die waren geor- Ex-generaal Roh Tae Woo, één van de presidentskandidaten in Zuidko rea, ging vanmorgen met zijn echtgenote stemmen in hel kader van een re ferendum over een nieuwe grondwet. (foto AP) ganiseerd door Kim Young Sam en Kim Dae Jung. Beiden zitten el kaar thans voortdurend in de ha- Sam ook rekenen op veel steun vanuit de provincie Noord-Ky- ongsang. Bij elkaar bijna dertig procent van de nationale stemmen. °ae JUnB en Kim Dae Jung adviseur 1 Herenigde Democratische Partij, niet zo populair. De inwoners van Cholla en die van Kyongsang zijn historische vij anden. Cholla is een achterlijk ge bied, terwijl Kyongsang een mo derne geïndustrialiseerde regio is. Roh Tae Woo vindt zijn aanhang in het noorden van het land. In de stad Taegu is de militaire academie gevestigd. President Chun en ge neraal Roh hebben hier gestudeerd evenals vele andere hoge officieren die nu in de top van het leger zitten. Tachtig procent van Taegu zal naar wordt verwacht op Roh stemmen. Wanneer Kim Dae Jung en Kim Young Sam gezamenlijk de verkie zingen in zouden gaan, dan zouden hun kansen veel gunstiger zijn. Po litieke waarnemers schatten dat ze meer dan de helft van de stemmen in de wacht zouden slepen. Maar die kans lijkt nu te zijn verkeken nu de twee Kims hebben besloten ieder hun eigen weg te gaan. Met een verdeelde oppositie te genover zich ziet de kandidaat van de Democratiche Gerechtigheids partij, Roh Tae Woo, zijn kansen stijgen. Roh zal in Kyongsang de steun krijgen van het zakenleven, de industrie, de militaire elite, voor wie politieke stabiliteit' belangrijk is, en ook van de middenklasse in Seoel en andere steden. Bovendien heeft Roh een goed georganiseerd partijapparaat achter zich, dat een effectieve campagne kan voeren. Het is Roh geweest, die na de ge welddadige demonstraties afstand nam van het beleid van president Chun en vergaande democratische hervormingen aankondigde, waar van de belangrijkste wel is de di recte verkiezingen van de presi dent. Over de nieuwe grondwet, die het nieuwe verkiezingssysteem mogelijk moet maken, wordt van daag een referendum gehouden. De nieuwe grondwet zal ongetwij feld grote bijval krijgen van de be volking.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5