Kamer zegt politie niet meer geld toe VERBIJSTEREND Brokx verdedigt bouwbeleid Parlementair onderzoek bouwfraude Maasoverleg al voor start opgeschort Pleidooi psychiater voor dwangmedicatie België meest verzurende land van West-Europa Journaliste drong zelf aan op uitzending interview met Knol CDA en basisverzekering DINSDAG 27 OKTOBER 1987 BIJ DE BIJENKORF BEN JE BET EU AF bestwil-criterium dat toen werd toegepast, is met de nieuwe juridi sche uitgangspunten tot op de grondvesten aangetast, aldus Ha verkamp. Hij vindt dat een rare ontwikke ling: de patiënt kan immers ook niet kiezen of en in welke inrich ting hij wil. "De opvatting van de patiënt hierover mag in het rech terlijke oordeel niet van beslissen de betekenis zijn. De vraag is dan welk belang tijdens de behande ling aan de opvattingen van de pa tiënt moet worden toegekend". Eigenlijk wordt de patiënt niet rechtvaardig behandeld door hem geen medicamenten toe te dienen als hij ze niet wil maar wel nodig heeft, aldus Haverkamp. Daarmee wordt zijn of haar verblijf in het zie kenhuis immers vaak verlengd. MAASTRICHT (ANP) - Het over leg tussen Nederland en België over een schonere Maas is op ver zoek van de Belgische gewesten Vlaanderen en Wallonië opge schort nog voordat een commissie daadwerkelijk aan de slag zou gaan. Dat bleek gisteren bij een in ternationaal symposium over een schonere Maas in Maastricht. De vereniging Visstandverbetering Maas 1947-1987 organiseerde het symposium in het kader van het Europese Jaar van het Milieu. Staatssecretaris Van der Linden (buitenlandse zaken) opende het symposium desondanks met een optimistische kijk. Hij baseerde dat onder meer op het regelmatig overleg tussen de ministers van de Rij noe versta ten. De 1000 kilometer lange Maas levert drinkwater voor ongeveer 4 miljoen inwoners van België en Nederland. Rijkswater- staat-woordvoerder Schroten ver wacht dat dat binnen 20 jaar ver dubbeld is. Het industriegebied onder Luik blijkt de grootste ver vuiler te zijn. Op dit moment is ook maar 10 procent van alle huishou dens in dat gebied aangesloten op de rioolzuivering. In Nederland daarentegen is dat 90 procent. Ondanks de sombere vooruit zichten zette Van der Linden sym bolisch een aantal Atlantische zalmen uit in de Maas. In de hoop dat de rivier toch wat schoner wordt. Ministers van milieu bezorgd NOORDWIJK (ANP) - Minister Nijpels (milieu) en zijn EG-colle- ga's zijn zeer bezorgd over de op warming van de aarde door kooldi- oxyde en andere luchtvervuilers. het zogenoemde broeikaseffect. Zij besloten hun conferentie in Noord- wijk gisteren met het voornemen om alles in het werk stellen om de uitstoot te beperken. Behalve ver vuiling door de industrie moet ook de produktie van methaan door de landbouw en veeteelt aan banden worden gelegd. De opwarming van de aarde kan fatale gevolgen heb ben als gevolg van de stijging van de zeespiegel en de ingrijpende veranderingen in het klimaat. Voorts zijn de bewindslieden overeengekomen de uitstoot van zwaveldioxyde, een van de belang rijkste verzuurders, verder terug te dringen dan de internationaal afge sproken 30 procent. CDA en WD willen ministers ruimte geven DEN HAAG (GPD/ANP) - CDA en WD willen het kabinet niet voor de voeten lopen in het overleg met de politiebonden over een nieuwe regeling voor overwerk en onregelmati ge diensten. De regeringsfracties lieten zich gisteren in de Tweede Kamer niet uit over de inhoud van het voorstel van het kabinet, dat niet meer dan 270 miljoen gulden voor de on- gemakkentoeslag wil uittrekken en waardoor het salaris van de politie met 50 tot 250 gul den per maand wordt verlaagd. Alleen PvdA en D66 wezen de voorstellen onmiddellijk van de hand. EINDHOVEN (ANP) - Psychia- ters moeten onder dwang medicij nen kunnen toedienen aan patiën ten die door Justitie in een inrich ting zijn geplaatst. Nu mag dat al leen als de patiënt een gevaar voor zichzelf of voor anderen vormt. Maar door dit zogenoemde gevaar- criterium wordt de patiënt eigen lijk aan zijn lot overgelaten. Dat be toogde gisteren psychiater Haver kamp tijdens een bijeenkomst met justitieverslaggevers in De Grote Beek, een kliniek in Eindhoven voor sterk gestoorde en/of agressie ve patiënten, tbr-gestelden en via een rechterlijk vonnis opgenomen Het gevaar-criterium laat veel as pecten buiten beschouwing, aldus Haverkamp. Zo wordt uit het oog verloren dat een patiënt aan para- noia kan lijden zonder dat er medi cijnen kunnen worden toegediend omdat hij of zij er niet 'gevaarlijk' van wordt. Hij of zij komt daardoor in een sociaal isolement. Boven dien wordt met het almaar uitstel len van de behandeling de uitein delijke genezing belemmeren: de patiënt leert niet inzien dat hij ziek is. Daarnaast kost het uitblijven van behandeling veel geld, stelt Haverkamp. "Dit zijn gegevens die tot naden ken stemmen, zeker omdat er psy chiatrische ziekenhuizen zijn die op basis van het gevaar-criterium patiënten jarenlang 'conserveren' uit angst voor juridisch tegenspel". Vroeger werden bezwaren van pa- tienten genegeerd. Ze werden als niet oordeelkundig beschouwd en de dokter werd in staat geacht ob jectief te kunnen oordelen. Het mest, afkomstig uit de bio-indus- trie, vormen ook een belangrijke bron van verzuring. De bestrijding van de zure regen in Nederland is in de ogen van de milieu-organisatie gebrekkig. Er is nog geen enkele oplossing voor de mestoverschotten gevonden en er worden geen maatregelen getrof fen tegen het toenemende autover keer. In Groot-Brittannië ligt het grootste probleem bij de grote stookinstallaties. Veel van deze in stallaties zijn aanmerkelijk verou derd. Ze worden bovendien ge stookt met kolen die een hoog zwa- velgehalte hebben. Er wordt nog veel te weinig gedaan aan ontzwa veling. Denemarken kampt met een veel te grote veestapel en daardoor met een enorm mestprobleem, waar van de uitstoot van ammoniak een belangrijke bijdrage levert aan de verzuring. In West-Europa zorgt het Ruhrgebied voor enorme ver vuiling, terwijl de verkeersstroom op de grote snelwegen verantwoor delijk is voor de uitstoot van stik- stofoxyden, één van de verzurende elementen. Natuur en Milieu vindt dat er zo snel mogelijk drastische maatrege len moeten worden genomen om de verzuring van het milieu tegen te gaan. Olie- en kolengestookte verbrandingsovens en raffinaderij en moeten worden verplicht om ontzwavelingstechnieken toe te passen. Auto's moeten worden uit gerust met katalysatoren en er moet een definitieve oplossing ko men voor de mestoverschotten door een drastische vermindering van de veestapels. AMSTERDAM (ANP) - De corres pondente voor de gezamenlijke omroepen in Suriname Anne-Jean van Grinsven heeft er zelf bij de KRO-redactie op aangedrongen een interview met PvdA-Tweede Kamerlid Knol uit te zenden. In het gesprek zette Knol vraagtekens bij de objectiviteit van de berichtge ving van drie verslaggevers met be- Kabinet en politiebonden zijn het Voor de politie is tot 1990 een be- oneens over de hoogte van de ver- drag van 3,5 miljard gulden per jaar goeding voor onregelmatige dien- uitgetrokken. De korpsen komen sten. De huidige regeling, begroot daaraan jaarlijks tientallen miljoe- op 250 miljoen gulden, blijkt meer nen guldens tekort, maar het kabi- dan 300 miljoen te kosten. Het ka- net weigert het budget te verho- binet wil dat tot 270 miljoen veria- gen. De verantwoordelijke minis- gen, terwijl de bonden een inko- ters Van Dijk (binnenlandse zaken) mensgarantie eisen. PvdA-woord- en Korthals Altes (justitie) denken voerder Stoffelen noemde die eis de tekorten te kunnen wegwerken 'noodzakelijk en billijk'. De door de doelmatigheid bij de poli- CDA'er Van der Heijden wilde de tie te verbeteren. De kabinetsvoor- onderhandelingen niet frustreren, stellen voor een verbeterde doel- maar drong wel aan op snel en matigheid leiden tot het verlies van open overleg. Hij meende, evenals enkele duizenden tot maximaal de WD'er Dijkstal, dat het moge- 6400 politiebanen. Nu al zijn enkele lijk moet zijn om overeenstem- honderden banen verdwenen, ming te bereiken. Het verschil tus- De drie grote fracties willen dat sen aanbod en vraag is nog geen 40 het aantal bijzondere opsporings miljoen, niet meer dan één procent diensten, er zijn er momenteel 31, van het politiebudget. drastisch wordt beperkt. Het afsto- NOORDWIJK (ANP) - Belgie is het meest verzurende land in West- Europa, op de voet gevolgd door Nederland, Groot-Brittannië, De nemarken en de Bondsrepubliek Duitsland. Alleen de DDR en Tsjechoslowakije doen het nog slechter dan onze zuiderburen. Dit blijkt uit een nieuwe studie van de stichting Natuur en Milieu, die gisteren werd gepresenteerd op de conferentie van Westeuropese milieu-ministers in Noord wijk. De lijst is samengesteld uit officiële cijfers van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) en de Eco nomische Commissie voor Europa van de Verenigde Naties. Om ervoor te zorgen dat de na tuur en de monumenten geen scha de meer lijden, moet volgens Na tuur en Milieu de uitstoot van ver zurende stoffen door landbouw, verkeer en industrie in België met een factor 16 omlaag. In Nederland is de uitstoot bijna 14 keer te hoog, in Groot-Brittannië ruim 12 en in Denemarken en de Bondsrepu bliek ruim 11 keer. De belangrijkste veroorzakers van de verzuring in België zijn de chemische industrie en de raffina derijen, vooral rond de steden Ant werpen, Luik, Charlerois en Gent. Het toenemend aantal auto's en de Den Uyl Premier Lubbers heeft gisteren de ongeneeslijk zieke oud-PvdA- leider Den Uyl geprezen als ie mand 'die met ontzettende gedre venheid opkwam voor mensen aan de onderkant'. Lubbers vroeg zijn gehoor op een spreekbeurt in Hen gelo 'in gedachten en gebed zo nu en dan eens even bij hem te willen zijn, die zich altijd zo heeft ingezet voor andere mensen'. Hij zei vrij dag 'een rotdag' te hebben gehad toen hij het bericht over de ziekte van Den Uyl hoorde. Links De Helling is de naam van een volgende maand te verschijnen nieuw tijdschrift voor linkse poli tiek. Volgens de uitgever, de stich ting Tijdschrift voor Linkse Poli tiek is bij linkse mensen en bewe gingen 'grote behoefte aan theore tisch doordachte inzichten, indrin gend wetenschappelijk en journa listiek graafwerk en scherpe geestrijke commentaren'. Het blad zal vijf keer per jaar verschijnen. De redactie bestaat uit mensen af komstig uit de drie klein-linkse partijen, de FNV en de culturele wereld. Kraaienkooi De EG is een onderzoek gestart naar het gebruik in Nederland van kraaienvangkooien naar aanlei ding van een klacht van de stich ting Mondiaal Alternatief. De kooi en worden in de landbouw ge bruikt omdat kraaien schade toe brengen aan de gewassen. Volgens de stichting Mondiaal Alternatiefis het gebruik in strijd met de EG-Vo- gelrichtlijn omdat het geen selec tief vangmiddel is. Het ministerie van landbouw gaf vorig jaar 414 vergunningen voor deze kooien af. De Boois Het PvdA-kamerlid Rie de Boois (51) vertrekt begin november uit de Tweede Kamer. Ze wordt voorzit ter van het Zuiveringsschap Am- stel- en Gooiland. De Boois zit sinds 1972 in de Tweede Kamer en was onder meer voorzitter van de vaste commissie voor milieube heer. De Boois volgt het Eerste-Ka- merlid Tiesinga-Autsema (D66) op, die zich eind 1986 niet herkiesbaai stelde voor het voorzitterschap we gens 'verschillen van inzicht' tus sen haar en de directie. Bij het ministerie van binnenlandse zaken werd een petitie aan minister Van Di jk aangeboden. In een jolige bui zette Van Dijk een politiepet op, waarna hij bijiia onder de voet werd gelopen door tientallen fotografen, belust op een 'leuk plaatje'. (foto and trekking tot Suriname, onder wie Van Grinsven. Van Grinsven was van tevoren op de hoogte gebracht van de be weringen van Knol, waarin hij on der andere zegt dat Van Grinsven intieme relaties met een aantal lei ders van het Surinaamse bewind zou onderhouden. De twee andere journalisten zouden volgens hem wonen in een huis dat eigendom is van Bouterse. Ook zouden de drie journalisten volgens hem precies datgene schrijven wat het bewind welgevallig is. Hoewel Van Grinsven de be schuldigingen van Knol volstrekt afwijst, wilde ze dat ze toch werden uitgezonden, "zodat het publiek kon horen welke argumenten een volksvertegenwoordiger gebruikt om zijn zaak te bepleiten Dit bleek gisteren tijdens het kort geding dat Van Grinsven en haar collega's Wim Noordegraaf (Volkskrant) en Marie-Annet van Grunsven (GPD en NOS) tegen Knol hadden aangespannen. Ze ei sen daarin een rectificatie van de uitlatingen van Knol. Tevens wil len ze een voorlopige schadever goeding voor "de grote onrust waarmee ze door toedoen van het kamerlid hebben moeten leven". Hoewel de journalisten niet vin den dat de KRO onzorgvuldig heeft gehandeld, werd deze omroep wel gedagvaard. Ze willen dat de om roep de rectificatie in ieder geval uitzendt. Knol, die zich niet door een advo caat liet bijstaan, verklaarde tij dens de behandeling van de zaak alleen in het algemeen belang te hebben gehandeld door zijn twij fels over de objectiviteit van de be richtgeving uit te spreken. Hij noemde een reeks berichten als voorbeeld. Rechtbankpresident B.J. Asscher liet echter doorsche meren er weinig voor te voelen een uitspraak te doen over het gebrek aan objectiviteit. Wat de door Knol gemaakte op merkingen over de persoonlijke omstandigheden van de journalis ten betreft, zegt het kamerlid niet de opzet te hebben gehad hen te kwetsen of te beledigen. Hij bood hiervoor al eerder publiekelijk zijn excuses aan. Mr. Kemper, de advo caat van de drie verslaggevers, vindt echter dat Knol de roddels bewust in de wereld heeft gebracht en de privacy van de journalisten heeft opgeofferd aan het politieke belang. Uitspraak 29 oktober ADVERTENTIE ten van enkele politietaken aan particuliere beveiligingsdiensten werd door PvdA en PPR zonder meer van de hand gewezen. D66 wil eerst een discussienota over de voor- en nadelen. De Kamer had geen goed woord over voor de sug gestie van de Groningse commissa ris van de koningin, Vonhof, die de particuliere diensten wil bewape nen. Het debat over de politiebe groting wordt volgende week voortgezet. Betoging De Tweede Kamer reageerde verdeeld op de betoging eerder die dag van meer dan 14.000 politie mensen, de grootste demonstratie in de geschiedenis van de politie. WD-woordvoerder Dijkstal noemde het protest tegen de plan nen van het kabinet om de onge- makkentoeslag te verlagen 'een on genuanceerde reactie'. De SGP'er Van den Berg vond het een teken aan de wand dat een gezagsge trouw apparaat als de politie zich kennelijk gedwongen voelt om de monstrerend massaal de straat op te gaan. Hij stelde het kabinet, dat het zover heeft laten komen, daar voor verantwoordelijk. Bij het CDA was er waardering voor de or delijk verlopen demonstratie. Onder de duizenden boze, maar niettemin goedgemutste betogers op het Haagse Malieveld heerste een jongensachtige stemming, die het best tot uiting kwam tijdens de redevoeringen van de voorzitters Ger Koffeman van de Algemeen Christelijke Politiebond (ACP) en Leen van der Linden van de Neder landse Politiebond (NPB). Bon nenboekjes, politiepetten, strop dassen en zelfs een enkele politie jas gingen de lucht in. "Lubbers maakt niet alleen zijn karwei af, maar ook de Nederland se politiezorg", riep een woorvoer- der van de organiserende bonden in één van de spaarzame momen ten dat hij boven het gejoel en ge fluit wist uit te komen. HENGELO (ANP) - CDA-fractieleider De Vries heeft het kabinet er giste ren voor gewaarschuwd geen variant voor een basisverzekering tegen ziektekosten te kiezen die ten koste gaat van de lagere inkomens. De Vries zei op een CDA-manifestatie in Hengelo, dat het 'moeilijk te verte ren' is als het kabinet de door de commissie-Dekker voorgestelde basis verzekering met een premie naar draagkracht zou beperken tot werkne mers die nu onder de ziekenfondsgrens vallen. Volgens De Vries leidt dat tot een beperking van het pakketen de nood zaak oor een aanvullende verzekering. Dat zou vooral ongunstig uitpak ken voor de lagere inkomens. Het kabinet wijdde afgelopen vrijdag een tweede gespreksronde aan de voorstellen van tie commissie-Dekker, maar bepaalde nog geen standpunt. "Ik heb grote zorg dat het kabinet be zig is in een richting waar het CDA grote moeite mee zou kunnen blijken te hebben", aldus De Vries. DEN HAAG (ANP) - "Er is nie mand die meer betreurt dan ik dat hier en daar dingen fout zijn ge gaan, meneer de voorzitter". Dit zei gisteren ex-staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) voor de parle mentaire enquêtecommissie bouwsubsidies. De voormalige be windsman moest, ruim een jaar na dat hij ten val kwam over wat toen nog de ABP-affaire heette, verant woording afleggen over zijn beleid tijdens zijn eerste regeringsperiode van 1977 tot 1981. Er kwam gisteren overigens niets aan de orde dat zijn min of meer gedwongen aftreden destijds rechtvaardigde. Brokx liet merken zijn politieke afscheid nog steeds niet verwerkt te hebben. Hij noem de zichzelf onvrijwillig werkloos en zei de eerste belanghebbende te zijn bij een snelle afronding van de enquete. Brokx, die uitzonderlijk lang werd verhoord, probeerde de com missie duidelijk te maken dat hij vanuit een sterk sociaal gevoel zo'n negen jaar lang - met onderbrekin gen - de volkshuisvesting had ge diend. "Mensen aan een nieuwe be taalbare woning helpen, bejaarden uit hun krotten halen en hen in een vernieuwde woning zetten, wonin gen aanpassen voor gehandicap ten. dat heeft mij altijd geïnspi reerd". "Niemand, maar dan ook werke lijk niemand heeft mij ooit voorge houden dat de beleggers moesten worden gecontroleerd op hun sub sidie-aanvragen", stelde Brokx. In tegenstelling tot ex-minister Gruij- ters kwam geen kwaad woord over zijn lippen over de ambtenaren van het ministerie van volkshuisves ting. "Zij zijn geen plooienglads- trijkers maar keiharde werkers. Zij hebben misschien wel eens hun onvolkomenheden, maar fouten worden overal gemaakt" Ex-staatssecretaris Brokx (foto AND Tijdens de ondervraging trok Brokx op een gegeven moment het boetekleed aan. In juli 1979 had Brokx de beleggingsinstellingen eén procent extra rendement gebo den op hun investeringen in pre- miehuurbouw omdat zij al vier jaar niets meer hadden willen bouwen uit onvrede met de subsidierege ling. Alleen het ABP ging daarop in. In december van dat jaar was de re geling officieel rond, Brokx be hoefde alleen nog de goedkeuring van minister Andriessen van finan ciën. Inmiddels wist de Tweede Kamer nog nergens van. Die zou het ook nooit te weten komen. Waarom had Brokx de Kamer nooit ingelicht, werd gisteren ge vraagd. Brokx antwoordde dat hij het toen eigenlijk niet zo belangrijk vond, maar "ik ben bereid dit nu te beschouwen als een schoonheids- fout". Dat de regeling waarmee onver koopbare premiewoningen moch ten worden omgezet in huurwonin gen nogal rommelig tot stand is ge komen en niet naar behoren is uit gevoerd, vond Brokx onzin. Bij wijze van spreken van de ene op de andere dag stonden er ineens 13.000 nieuwe (premie)koopwonin- gen leeg. De hypotheekrente was torenhoog, de inkomensvooruit zichten waren slecht. Brokx: "Er moest in 1980 binnen de kortste keren een regeling ko men. De eigenaren van die wonin gen leden een renteverlies van 400 miljoen gulden op jaarbasis, terwijl er een groot tekort aan woningen

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3