'Ischa Meyer kan doodvallen Cineast Adriaan Ditvoorst overleden PODIUMBLIK Schilderkunst en poëzie flirten met elkaar Bestuur Globe stapt op - DINSDAG 27 OKTOBER 1987 KUNST PAGINA 21 door Cees van Hoore LEIDEN - Een turbulente thea- terweek deze keer. Een week ook van internationale allure. Japan is vertegenwoordigd met grof ge schut door de slagwerkersgroep 'Ichiban Daiko'. Uit Azerbeidjan in Rusland komt het Russisch Folkloreballet. dat dansers telt die springstof in hun bloed heb ben. Maar de meest opmerkelijke theatergebeurtenis is toch wel Jos Brinks musical Max Havelaar'. waarin de 'exotische praal van de Javaanse vorstenhoven' als mede 'de zware rijkdom van het Amsterdam anno 1860' voor de nodige schittering zullen zorgen. Art Decorum Drie vrouwen verkeren op een hellend vlak'. Zo luidt, kort sa mengevat, het thema van de Ichiban Daiko: de dansvoorstelling 'Art Decorum', die vanavond te zien is in de Leidse Schouwburg. Niet meteen verlekkerd beginnen te kijken: het gaat hier om het hellende vlak tussen 'enerzijds de kunstmatige dans en anderzijds de expressio nistische aards-fysieke dans'. Als ik zoiets leesdenk ik steevast: 'Goejndddag Bdaartels!' Een hooggestemde. bloedserieuze aangelegenheid dus. Gelukkig maar dat de 'menselijke relaties daarbij niet uit het oog worden verloren. 'Art Decorum' is een produktie van de Stichting Arena, die on der de artistieke leiding staat van choreografe Kim van der Boon. Aan de bedoelde dames wordt gestalte gegeven door drie danseressen die hun sporen in middels hebben verdiend: Kim van der Boon, Anne Affourtit en Mieke Lamar. Voor de muziek te kent Michael de Roo. Ichiban Daiko 'Wie niet naar ons komt kijken, krijgt honderd stokslagen', zo lijkt de Japanse trommelaar op bijgaande foto te schreeuwen. Hij maakt deel uit van het Ja panse gezelschap 'Ichiban Dai ko', wat zoveel betekent als 'De ware meesters van de drum'. Op woensdagavond 28 oktober zul len deze percussionisten de kof fiekopjes in de foyer van de Leid se Schouwburg doen rillen op hun schoteltjes. Oostindisch lawaai Een geheel ander kunstzinnig lawijt wordt er op vrijdag en za terdagavond gemaakt in het Laktheater, waar een produktie van de Rotterdamse choreografe Angelika Oei wordt opgevoerd. De titel ervan is: 'Oidan...Skroe- ba'. Die twee woorden staan voor 'Oostindisch lawaai maken'. De ze omschrijving dekt de inhoud van deze dansvoorstelling echter niet geheel. Ze moet overdrachte lijk worden opgevat. Het gaat in dit stuk van Oei om een aantal tuttige kostschoolmeisjes die let terlijk en figuurlijk uit hun keurslijf breken. Bij de voorstel ling zal gebruik worden gemaakt van fraaie, tegen het achterdoek geprojecteerde, filmopnamen van Oei en R.A. Hazekamp. Max Havelaar Het meest in het oog springen de theaterevenement van deze week is de opvoering van Jos Brinks musical 'Max Havelaar in de Leidse Schouwburg. Op donderdag, vrijdag en zaterdag zal dit spektakel daar te zien zijn. Zo'n 36 gerenommeerde ac teurs en actrices zijn ervoor aan getrokken. Er is in de landelijke pers al gewezen op de voortreffe lijke prestaties van de acteur Jéróme Reehuis, die de rol van Batavus Droogstoppel speelt. Brink zelf speelt Havelaar. Wed den dat hij deze radde, met de ga ve van het woord gezegende, pra ter nog goed speelt ook! De regie is in handen van Horst Mentzel. Aan de choreogra fie en decor- en kostuumontwer pen hebben respectievelijk Lindsay Dolan en Jan Aamtzen hun beste krachten gegeven. Dit gouden drietal heeft met de musi cal 'Madame Arthur' al bewezen dat niet alles wat lekkeris van ver hoeft te worden gehaald. Goudlokje Over goud gesproken. In het LAK-theater zal op zondag 1 no vember om 15.00 uur een voorstel ling worden gebracht die kinde ren zelfs niet voor een broodje van 'dit edelmetaal zullen willen missen. De titel: 'Goudlokje en de twee beren'. Dit Engelse volksver haal wordt voor de jeugd van 3 tot 6 aanschouwelijk gemaakt door Saskia Janse van het Speel- theater uit Edam. En passant krijgen de kleuters ook nog wat klassieke muziek toegediend: het verhaal zal worden begeleid door muziek van Domenico Scarlatti. Russisch Folklore ballet De liefhebbers van folklore ko men in deze theaterweek ook aan hun trekken. Op maandag 2 no vember wordt in de Leidse Schouwburg het Nationaal Rus sisch Folkloreballet van Azer beidjan verwacht. In xlit gezel schap, zo wordt in de documenta tie aangekondigdbevindt zich een persoon die een opmerkelijke gelijkenis vertoont met David Ni- ven. Waarom dit wordt gemeld blijft in het duister. Maar goed. het is een aardig detail. Van de dansers mogen wij 'fenomenale sprongenverwachten, de danse ressen zullen ons tracteren op 'mooi uitgevoerde armbewegin gen'. Heerlijk. Wij zijn in dit land van vogeltjesdansen en polonai ses wat betreft folklore niet erg verwend. Een stuk van twee dagen Op woensdag 28 en donderdag 29 oktober zijn in het LAK-thea- ter de Theaterunie uit Amster dam en de Antwerpse Blauwe Maandag Compagn ie te gast. Ge zamenlijk brengen zij daar de productie 'Een stuk van twee da gen', dat is gebaseerd op Peter Handkes 'De linkshandige vrouw'. Het stuk gaat over een vrouw die zich ontworstelt aan haar vertrouwde omgeving. Zij breekt daarbij ook met haar man. Alleen haar achttienjarige zoon houdt ze bij zich. In de kri tieken werd deze productie ge kenschetst als een theaterstuk dat. 'overloopt van creativiteit, durf, overtuiging en gevoel voor spek takel'. Josephine van Gasteren blijft werken tot ze sterft Die stem. Eerst al een paar keer door de telefoon, nu ergens in het huis, terwijl ik wat schuchter voor de deuropening van haar flat in Amstelveen sta. Die stem, die je herkent uit duizenden en waarin alle spraaklessen van alle toneel scholen samengevloeid zijn. 'Loopt u maar door hoor, meneer Janssen, oh wat vreselijk allemaal. Ik ben op zoek naar Rhodou, moet alles nog inpakken en heb net een virus achter de rug. En vanmorgen heb ik anderhalf uur, anderhalf uur ja, met mijn bek open gezeten bij de tandarts. Kaakontsteking. Ok, ik moet er echt uit, weg van hier, slapen, voorlopig alleen maar sla pen'. door Hein Janssen Josephine van Gasteren aan de vooravond van haar vakantie, op zoek naar haar 16 jaar oude kat Rhodou. Twee dagen ervoor had ze na enige aandrang toegestemd in een interview, maar als het aan haar had gelegen had ze a la minute willen vertrekken. Dit seizoen viert de zeventigjari ge actrice Josephine van Gasteren het feit dat ze vijftig jaar aan het to neel verbonden is. Ze zal dat doen met de voorstelling 'Mijn zuster en ik', die speciaal voor deze gelegen heid geschreven is door Jos Brink. De markante actrice komt met de ze jubileumvoorstelling komende maanden naar schouwburgen in verschillende delen van het land. Ook naar de Leidse Schouwburg, en wel op 12 februari 1988. Josephine van Gasteren ziet er moe uit. Doorschijnend wit, vaal- blond, naar achter gekamd haar, trekken om haar mond, smalle ble ke handen. Maar steeds weer die heldere, blauwe ogen. 'Steekt u maar van wal', zegt ze. De eerste vragen worden vermoeid en plicht matig beantwoord. - Waarom Jos Brink voor uw ju bileumstuk? 'Het was allang de bedoeling dat hij iets voor me zou schrijven, na 'Bessen' dat hij voor Henny Orri schreef. En omdat hij een vaardige en snelle pen heeft gn goed Neder lands schrijft. Hij is zelf theaterma ker en dat heeft als voordeel dat hij het vak kent. Maar gelukkig kent hij mij niet al te goed en dat is ook een voordeel. Ik wil geen stukken die zogenaamd op mijn lijf ge schreven zijn. Dat is niet span nend, dan weet iedereen van te vo ren al wat er gebeurt als ik de plan ken op kom. Ik wil diepgang in een rol, ik wil mijn andere kant laten zien. Eigenlijk ben ik heel kwets baar, heel overgevoelig, net zo als alle toneelspelers'. 'Iedereen roept altijd dat ik lastig ben. een grote bek heb. Lastig? Ik ben gewoon van het vak, dat is me heilig. Ik wil geen collega-acteurs om me heen die 's morgens om elf uur op de repetitie komen met een glas sherry of bier in de hand. Go to hell, roep ik dan, go to bloody hell! Lastig? Nee, noem me maar een perfectioniste. Ik maak het mezelf daarmee ook niet makkelijk'. 'U zou me moeten meemaken bij het begin van zo'n repetitieproces, oh, dan heb ik zo'n minderwaardig heidscomplex. Ik sterf dan van de zenuwen. Maar het van daaruit dan naar elkaar toegroeien, dat is zaaal- ig, dat is toneelspelen, daarvoor doe ik het allemaal. Als die bevlo genheid er niet meer is, dan kan ik beter stoppen en achter de kassa van Albert Heijn gaan zitten en vra gen: met of zonder zegeltjes?" Josephine van Gasteren beperkt zich niet uitsluitend tot acteren. Zij publiceerde ook talloze reisverha len. Die stukken ademen een diep gaande politieke interesse. 'Natüürlijk ben ik in politiek ge ïnteresseerd, anders kun je dit vak niet uitoefenen. Actrice zijn is niet alleen stralen en glorieus op het to neel staan, hoor. Je moet politiek geëngageerd zijn, dat zie je ook aan de solo's die ik gespeeld heb. Rosa Luxemburg, de Jappenkampen, Grete Weil, noem maar op. Ik vind dat je je niet kunt permitteren om op afstand te blijven. No guts, no glory, zeg ik maar. Kijk, ik ben ka tholiek. maar daar heb ik het soms heel moeilijk mee. Deze paus, ik zag het in het begin wel zitten. O.K., hij zegt vreemde dingen over homoseksualiteit en zo. maar dat is nu eenmaal het standpunt van de kerk die hij vertegenwoordigt. Maar toen hij Waldheim ontving, toen heb ik echt twee nachten niet kunnen slapen. Ik ben toen in een groot gat gevallen met die man. Waldheim ontvangen! Waldheim, notabene! Godverdomme zeg ik dan, een Pool die in Auschwitz is geweest en die dan zo'n man ont vangt. Godverdomme!!!" Na deze uitval slaat haar stem ming om als het blad aan een boom. Met weemoed vertelt ze over haar hond Sherry. Na zijn dood is het nooit meer geworden zoals het was. - De passie die u voor dieren heeft, heeft u die ook voor het to neel? 'Nee, toneel is geen passie voor me, het is mijn vak. Als ik geld ge noeg had, zou ik best eens een jaar tje de bakens willen verzetten. Maar ik heb het geld nodig, dus het gaat maar door. van het ene seizoen in het andere. Ik wil toch leven zo als ik altijd geleefd heb. Geen luxe of kleren en zo, maar geld voor de dieren, voor allerlei instellingen. De meneer van de bank zei laatst tegen me: mevrouw Van Gasteren, ik zie bij u nooit een rekening van de Bonneterie. Nee. zei ik. en die zult u ook nooit vinden zolang er nog geld moet naar de zeehonden en naar de akties voor het behoud van de olifanten. Naar onze natuur, ons milieu ter wille van de komen de generatie. Ik zal dus moeten werken tot ik sterf. Joseph - Vogel, Dresselhuys en u, dat is de oude vertrouwde garde, wat komt er daarna? „Daarna lijkt het of er een gene ratie overgeslagen gaat worden. Die bevlogenheid is er een tijd niet geweest. Maar in de jeugd heb ik wel veel vertrouwen. Ze moeten al leen niet naast de telefoon gaan zit ten en wachten tot er iemand belt met het aanbod van een rol. Zelf er op af gaan. goddomme! Destijds na de aktie Tomaat zat Ellen Vogel ook teveel thuis. Ik heb toen een stuk gezien in Londen en daar zat een prachtige vrouwenrol in, ik was toen artistiek leidster in Rot terdam. Die rol had ik zelf best wil len spelen, maar ik zei tegen Ellen: hup meid. spelen! Niet zeuren over Ischa Meyer, niks Ischa Meyer, Is- cha Meyer kan doodvallen. Ja toch? Ik bedoel maar, Ischa Meyer steekt bij wijze van spreken zijn poot uit als Ellen het toneel op komt". Belgische bands op festival in LVC LEIDEN - 'Vlaanderen leeft'. On der dat motto wordt op 29, 30 en 31 oktober in het Leids Vrijetijds Cen trum een Belgenfestival georgani seerd. Negen Vlaamse bands zul len er het podium doen kraken. Dat zijn: 'Noordkaap','Yasja' en 'Cas and the organized crime'(29 okto ber); 'Men 2 End', 'Partisan' en 'Aroma di Amore' (30 oktober).'The Whydads', 'The Boywonders' en 'The Scabs' sluiten op zondag 31 oktober het festival af. Donderdag is de zaal om 20.00 uur open. Pre cies een uur daarna zal 'showbeest' Cas de microfoon grijpen. Op de andere twee dagen is het LVC om 21.00 uur geopend en begint het rockgebeuren om 22.00 uur. Debat over kunst in 'Gulden Vlies' LEIDEN - Wat is de rol van kunst en cultuur in onze Nederlandse sa menleving en wat is daarin de func tie van de overheid? Dat zijn de twee vragen die centraal zullen staan in een debat over Kunst en Cultuur, dat op donderdag 29 okto ber 's avonds om 20.00 uur in het 'Gulden Vlies' in de Breestraat zal worden gehouden. Het debat, dat 'het grootste' wordt genoemd dat ooit in Leiden over kunst en cul tuur is georganiseerd, is een initia tief van het Christen Democratisch Jongeren Appèl van de afdeling Leiden en Omstreken en de Jonge Democraten van de afdeling Mid den-Holland. BERGEN OP ZOOM (GPD) - De cineast Adriaan Ditvoorst is een dezer dagen tijdens een verblijf in zijn geboorteplaats Bergen op Zoom overleden. Ditvoorst, die in Amsterdam woonde, is 47 jaar ge worden. Dit heeft familie van de overleden cineast maandag meege deeld. Adriaan Ditvoorst studeerde in 1964 af aan de Nederlandse Filma- kademie in Amsterdam. Een jaar later debuteerde hij met de film 'Ik kom later wat naar Madra'. 'Para noia', naar een boek van Hermans, in 1967 en 'Antenne' in 1969 volg den. Later maakte hij nog 'De Val' (1972), 'De blinde fotograaf (1974) en 'Flanagan' in 1975. 'De mantel der liefde' (1978), een satire op de tien geboden en 'Lucifer' (1980) volgden. Zijn laatste film is 'De wit te waan', die hij maakte in 1984. Ditvoorst wordt naar zijn manier van denken en werken gerekend tot de generatie van de jaren '60. Al gemeen werd zijn groot talent on derkend. Daartegenover staat dat hij nooit echt succes heeft gehad. Zijn eerste film vertoond op inter nationale filmfestivals werd posi tief ontvangen, maar een echt kas succes heeft er nooit ingezeten. 'Paranoia' wordt gezien als zijn grote film, waarmee hij destijds al le critici overblufte. De cineast is altijd een outsider geweest. Hij wenste zich niet aan te sluiten bij de grote stromingen in de filmwereld. In interviews gaf Ditvoorst te kennen nooit mee te willen werken aan de 'vertrossing' die hij in Nederlandse filmproduk- ten meende te bespeuren. "Alles wat meewerkt aan ver vlakking vind ik ernstig. Zeker als dat sluipend is", gaf hij eens te ken nen. „Ik hoop nooit overbodige films te maken" is een andere type rende uitspraak van hem. Zijn ei genwijsheid gaf hij onder meer vorm in de film 'De mantel der lief de' waarin hij Willeke van Ammel- rooy de rol van Maag Maria liet ver tolken. Hij zag dat als „Een shock- terapie om te ontnuchteren". Ditvoorsts manier van werken werd wel vergeleken met dat van Bunuel en Bertolucci. Zijn grote droom, 'De Idioot' van Gerard Brach te verfilmen, heeft hij nooit kunnen verwezenlijken. Zijn laatste speelfilm 'De Witte Waan' werd door de kritiek lovend ont vangen. Pieter van Lierop schreef destijds in de GPD-bladen dat de film 'de mooiste, de pregnanste beelden te zien heeft gegeven van het filmfestival Rotterdam' waar de film in première ging. In 'De witte waan' wordt een por tret geschilderd van een kunste naar die heroïne gebruikt om bo ven zichzelf en de grauwe massa 'verliezers' uit te stijgen. In deze film, waarin Thorn Hoffmann de hoofdrol vertolkt, probeerde Dit voorst het tegenbeeld van een tra gische junk te schetsen. erkir rn schilder kunst cn poëzie bij Hans de Bruijn. Expositie met werk van Hans de Bruijn, tot 31 oktober. Galerie Stel ling, Lange Mare 65, Leiden. Ge opend wo. t/m za. van 12.00-17.00 LEIDEN - Opnieuw ontmoeten beeldende kunst en poëzie el kaar bij Stelling. Activiteiten van deze galerie als uitgeverij resul teerden dit jaar in de publicatie van "Schilderkunst Poëzie", de catalogus bij de tentoonstel ling "De Vrouw en de Kunst". Op de nieuwste expositie met werk van de Amsterdamse kun stenaar Hans de Bruijn moet de samenhang niet gezocht worden in de directe wisselwerking tus sen een gedicht en een kunst werk. Voor Hans de Bruijn vormt het oeuvre van de Duitse dichter Hölderlin (1779-1843) een bron van inspiratie. De gedich ten zijn aanleiding om in het werk te zoeken naar een passen de beeldtaal, waarin de persoon lijke gevoelens van de kunste naar tot uitdrukking komen. De schilderijen uit 1986 en 1987 maken duidelijk dat De Bruijn in zijn werk een sterke ontwikkeling heeft doorge maakt. In een aantal stukken neemt kleur een prominente plaats in, maar in latere doeken uit de reeks 'Gedichten' wordt de kleur steeds meer teruggedron gen. Zo zoekt De Bruijn beper king om te komen tot een essen tiële vormentaal. Dit proces is nog niet voltooid, zoals de ten toonstelling laat zien. Elk schilderij is een stap in het onderzoek naar het vinden van het punt waar schilderkunst en poëzie elkaar het dichtst nade ren. Naast het lyrische, land schappelijk aandoende werk, valt de intensiteit van de donke re schilderijen op die het gevolg is van een spanning tussen vorm en soms nauwelijks waarneem bare kleurnuances. Van vrijer opgebouwde werken komt De Bruijn tot geconcentreerde com posities, waarin hij niet alleen door het gevoel geleid wordt, al spreekt uit het zoeken naar een balans tussen vaste vormen en het schrift, de penseelstreek, een sterke emotie. Beide componen ten zijn te herkennen in de etsen uit een mooie serie grafiek, die als een toegift op de schilderijen beschouwd kan worden. Met dit werk van Hans de Bruijn wil Stelling niet alleen ac tuele ontwikkelingen signaleren, maar liefst ook de discussie over kunst stimuleren, waarmee de galerie zich duidelijk weet te on derscheiden. NANCY STOOP Plan voor toneel in de provincie AMSTERDAM (ANP) - Het grote publiek in de provincie kan inte resse voor het theater worden bij gebracht door het spelen van voor stellingen die bij de belevingswe reld van dat publiek aansluiten. De provincie dient dan ook daarop ge richte toneelvoorzieningen te heb ben. Dit schrijft de toneelspeler Jaap Wiennga in een toelichting op een plan voor een regionaal reper toiregezelschap dat hij onlangs bij de Raad voor de Kunst heeft inge diend. De acteur denkt aan een vast en semble van ongeveer 25 acteurs en actrices met een zakelijk en een ar tistiek leider. Het reizende gezel schap moet voorts de beschikking krijgën over kantoor- en publici teitsmedewerkers, technici, een dramaturg en een docent. De groep kan voor een produktie eventueel worden aangevuld met gastspelers die voor bepaalde rollen speciale vaardigheden bezitten. Wieringa stelt voor de groep te fi nancieren met de subsidies van de toneelgroep Theater en het Zuide lijk Toneel Globe. Deze gezel schappen komen in het advies van de Raad voor de Kunst niet langer Voor subsidie in aanmerking. Ook moet naar sponsors worden ge zocht. EINDHOVEN/DEN BOSCH (GPD) - Het bestuur van theater groep Globe in Eindhoven is opge stapt. Het meent dat daarmee ont slag van het personeel en de af bouw van de theaterruimte in Eindhoven wordt voorkomen. Men is het er niet mee eens dat vorige week een provinciale werkgroep is ingesteld die moet gaan adviseren over een theatervoorziening in het zuiden van Nederland. "Uit de instelling van die werk groep", zo - schrijf het bestuur, "blijkt dat niet alleen het ministe rie van WVC, maar ook de provin cie en de gemeente Eindhoven zich kunnen verenigen met de mening van de Raad voor de Kunst dat een repertoiregezelschap buiten de Randstad niet mogelijk zou zijn". De leden van het bestuur zijn het daar helemaal niet mee eens. Om die reden heeft men dan ook een Arob-procedure aangespannen te gen de beschikking van de minis ter de subsidieverlening aan Globe aan het einde van het lopende sei zoen te beëindigen. Men vindt hoe dan ook, dat het in vele jaren opgebouwde apparaat in Eindhoven ongestoord dienstbaar moet blijven aan de toneelvoorzie ning. De provinciale werkgroep 'Zui delijke theater-infrastructuur' moet bekijken welke mogelijkhe den er zijn op het gebied van thea ter in het zuiden van het land. De werkgroep bestaat uit ambtenaren van WVC, de provincie, de ge meente Eindhoven en onafhanke lijke deskundigen onder wie R. Haks (Amsterdam), A. Smit (Bus- sum) en R. ten Zijthoff (Breda) De groep dient bij voorkeur vóór 12 november rapport uit te bren gen over het artistieke beleid en de personele invulling van een thea tervoorziening. BBK-vertegenwoordiger F. Linne- man; de voorzitter van de Neder landse Museumvereniging, de heer H. Overduyn, en de heer P. Schrei- ber, zakelijk leider van het Neder lands Dans Theater. Mevrouw S. Stoelinga, kunstre dactrice van het Leidsch Dagblad, zal als forumleider en vrederechter optreden. Nieuwe prijs kinderboeken AMSTERDAM (ANP) - Op initia tief van een groep recensenten is een nieuwe jaarlijkse prijs voor kinderboeken in het leven geroe pen, die in maart volgend jaar voor de eerste maal zal worden uitge reikt. Deze Woutertje Pieterse Prijs van 10.000 gulden wordt gespon sord door Libris, een organisatie van ongeteer tachtig boekhandels. De prijs kan worden vergeleken met de AKO-literatuurprijs. Deze- onderscheiding werd dit jaar voor het eerste uitgereikt en was met 50.000 gulden ook direct de hoog ste prijs op dit gebied in Neder land. De nieuwe gesponsorde kin derboekenprijs is genoemd naar het bekende boek van Multatuli. De prijs is bedoeld voor oorspron kelijk Nederlandstalig werk voor de leeftijdsgroep van 0-15 jaar. De door het bestuur van de 'Stichting Woutertje Pieterse' aangezochte jury bestaat uit vier leden, die geen commerciële belangen hebben bij kinderboeken. Adriaan Ditv Ordenende hand van Van Lent Expositie met fotowerk van Frans van Lent, t/m 7 november. Galerie Fotomania, Koppenhinkstccg 6. Leiden. Geopend wo. t/m za. van 13.00-17.00 uur. LEIDEN - "Goed zo, jochie", "Perfectionisme", "Vakwerk", "Hardstikke mooi" of "Gaaf'. Met deze lovende bewoordingen maakten bezoekers van Foto mania hun unanieme bewonde ring kenbaar voor het werk van fotograaf Frans van Lent. Foto werken als 'De tucht' en een stuk waarop een eind touw via de na vel in de buik lijkt te verdwijnen, zijn het bewijs dat Van Lents af beeldingen vlijmscherp, of zo je wilt haarscherp zijn. De helderheid en eenvoud m de enscenering van allesbehalve buitennissige voorwerpen zijn misschien misleidend. De foto's in hun indrukwekkende lijsten lijken niets aan duidelijkheid te wensen over te laten maar er steekt veel meer achter. Sterke gevoelens, hartstocht en mis schien iets van moederbinding, zou je kunnen ontdekken in de foto, die als collector print is uit gekozen, en in het reeds genoem de titelloze stuk. In het eerste voorbeeld doet de zwarte hand schoen, die een bloedrood hart omklemd, denken aan een 'crime passionel', terwijl de tweede foto associaties oproept met een na velstreng. Hoe men de werken van Frans van Lent ook mag in terpreteren, de ordenende hand van de maker op de achtergrond brengt vele nieuwe betekenissen aan het licht. NANCY STOOP

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21