Gedeeltelijk zelfbestuur huurders bevalt goed Tijdelijke baan voor jonge werklozen Ik ben echt geen wonderkind' Dank zij besparing kan Haarlemmermeerse woningbouwvereniging zelfs geld terug geven Bromfietser geschept Snelweg uur geblokkeerd Grand-buffet voor Wereld Natuur Fonds PAGINA 16 Will REGIO DINSDAG 27 OKTOBER 1987 Noordwijker (14) wint technologie-prijsvraag VFNV NOORDWIJK - "Ik ben echt geen wonderkind. Het idee dat ik heb ingeleverd, was waarschijn lijk wel leuk. maar ik ben zelf nog niet zo ver dat ik het in een pro gramma kan vertalen. Compu ters zijn gewoon leuk om mee te spelen. Je kan jezelf problemen opgeven die je vervolgens moet zien op te lossen. Dat is behoor lijk spannend". Sander Plug. een 14-jarige Noordwijker. reageert nogal nuchter op de prijs die hij heeft gewonnen in de technologie- prijsvraag die was uitgeschreven door de FNV in samenwerking met de AVRO in het kader van de technologie-dag op 28 septem ber. Iedereen kon ideeen instu ren voor toepassingen van de technologie waardoor de werk omstandigheden van de werkne mers kunnen worden verbeterd. Sander, veruit de jongste van de vijf prijswinnaars, bedacht dat er in de bedrijfscomputers een beveiliging moet worden in gebouwd waardoor de werkne mer na een aantal uren werken, verplicht wordt rust te nemen. "Het beeldscherm en de compu ter moeten vanzelf worden ge blokkeerd zodat het onmogelijk is nog langer door te werken", legt Sander uit. Dat de Noordwijker juist op dit idee is gekomen, vindt hij zelf niet zo verwonderlijk. Zijn moe der werkt geregeld met beeld schermen. "De gevaren van het te lang achter een beeldscherm zitten, worden bij ons thuis wel eens besproken. Als je heel lang naar al die bewegende beeldjes kijkt, wordt je eigenlijk een beet je gek. De balkjes dansen op een gegeven moment voor je ogeri". Sander zegt er wat lachend bij dat het ook voor hem vaak moei lijk is op te houden, zelfs als hij al een beetje dizzy ervan is. "Als je bijna bij de oplossing van een probleem bent, kan je bijna niet meer stoppen. Dan moet je wel doorgaan". Voetballen Een echte computerfreak vindt Sander zichzelf niet. Een groot deel van zijn vrie tijd gaat naar zijn zeggen op aan het huis werk dat hij als tweedejaars leer ling van de Noord wijkse Willi- brord-mavo te doen heeft. Bo vendien zijn zwemmen en paard rijden hobby's van hem en speelt hij geregeld met de jongens van de buurt. "Ik zit echt niet elke dag uren achter de computer. Een echte computergek werkt ook 's nachts door. Daar krijg ik de kans niet voor". Zijn ouders kijken hier iets an ders tegenaan. "Zeker in de va kanties kan je Sander's morgens vroeg in zijn pyjama voor de computer vinden. Af en toe moet je hem echt naar buiten sturen, anders blijft hij hier maar binnen hangen", zegt moeder Plug. Probleem De computer is voor Sander eén grote uitdaging. "Je kan zelf problemen bedenken en daar vervolgens een oplossing voor zoeken. De computer heeft on eindig veel mogelijkheden. Die allemaal zien te benutten, is heel spannend". Aan het kraken van computers (het inbreken in programma's van anderen) is Sander nog niet toe: "Het lijkt me heel spannend om te doen, maar ik zou niet we ten hoe het moet". De 'computergek in wording' houdt zich vooralsnog bezig met het maken van een programma waardoor zijn prijsvraag-idee kan worden toegepast. Volgens echte techneuten moet het mo gelijk zijn een tijdklok in de pro grammatuur of de computer zelf in te bouwen, maar eenvoudig zal dit niet zijn. De jonge Noordwijker krijgt donderdag op het gemeentehuis uit handen van burgemeester J.M. Bonnike van Noordwijk zijn prijs, een home-computer en 1000 gulden, uitgereikt. Hij ziet een beetje op tegen het in het middelpunt van de belangstel ling staan. Nuchter als hij is, con cludeert hij evenwel: "Echt eng zal het niet zijn. Ik heb de burge meester al vaker gezien". Sander Plug: "De prijsuitreiking op het gemeentehuis is niet echt eng. De burgemeester heb ik al vaker ge zien". (foto Henk Bouwman) Dertig Alphense jongeren beginnen volgende week aan nieuwe toekomst HILLEGOM - Een 16-jarige brom fietser uit Hillegom is gisteravond in zijn woonplaats door een auto geschept. De jongen werd met een gebroken onderbeen naar het Dia- conessenziekenhuis in Heemstede gebracht. De bromfietser reed op de A. van Leeuwenlaan over het trottoir, toen de 72-jarige Hillegom- se automobilist het terrein bij het clubgebouw Cresendo opreed. Daarbij werd de bromfietser aan gereden. Prinses Juliana werd bij aankomst in hotel Huis ter Duin welkom geheten door de Noordwijkse burgemeester J.M. Bonnike. <f°to Jan Holvast) NOORDWIJK - Prinses Juliana heeft gisteravond heeft evenwel maagstoornissen opgelopen tijdens een deelgenomen aan een 'grand-buffet' dat werd gegeven reis in Kenia waarvan hij zondagavond terugkeerde, in hotel Huis ter Duin aan de Koningin Astrid Boule- De meeste tafeltjes waren, voor 350 gulden per cou- vard in Noordwijk aan Zee. De opbrengst van de vert, opgekocht door bedrijven. De gasten kregen een avond en een loterij, ruim 68.000 gulden, komt ten goe- optreden van Paul van Vliet en Therèse Steinmetz de aan het Wereld Natuur Fonds. voorgeschoteld. Het Nederlands voetbalelftal, in De avond, georganiseerd in het kader van 100 jaar Noordwijk om zich voor te bereiden op de wedstrijd te- Huis ter Duin en 25 jaar Wereld Natuur Fonds, zou ook gen Cyprus aanstaande woensdag, liep ook nog 'even worden bijgewoond door prins Bernard. De prins binnen'. SASSENHEIM - De snelweg Den Haag richting Amsterdam, de A-44. is gisteren ruim een uur geblok keerd geweest nadat een oplegger een deel van zijn lading stenen was verloren. De truck met oplegger kwam vanaf Sassenheim en nam de oprit richting Amsterdam. De scherpe bocht werd echter met te hoge snelheid genomen, waardoor de lading kalkzandstenen begon te schuiven. Een deel van de lading kwam op beide rijstroken terecht. De politie moest het verkeer omlei den via de oprit. De stremming duurde van 11.40 tot 13.00 uur. Zaagt ze op die manier niet de poten onder haar eigen stoel van daan? Wiegel denkt het niet. Zegt: "Misschien wel die onder de stoel van de autoriteiten. Maar wat zou daar op tegen zijn? Als wij straks rond de vierduizend huizen behe ren. hebben we vijfentwintig com- plexbesturen. De woningbouwver eniging blijft het overkoepelend orgaan. Eén ding is zeker. Alle wo ningbouwverenigingen zullen moeten saneren. Wat ik nu bereik is, dat ik het besteedbare inkomen van een aantal mensen verhoog. Geld waarover ze kunnen beschik ken en waarmee ze kunnen doen wat ze willen. Ze hoeven daarover geen huurverhoging te betalen. Ik geef toe dat je veel posities af breekt. Daar heb ik ook wel de no dige kritiek over gehad. Vooral uit de hoek van woningbouwvereni gingen. Maar als wij zo blijven doorgaan, dan zijn alle woning bouwverenigingen in het jaar 2000 failliet. De onderhoudskosten zijn dan veel te hoog opgelopen. Wie moet dat verlies dragen? Bij de overheid hoef je heus niet aan te kloppen. Wil je als woningbouw vereniging overleven, dan moet je wat doen. Dus hebben we taken naar de bewoners overgeheveld die ze zelf kunnen doen". Tien man De wbv Haarlemmermeer be- heert op dit moment tweeduizend woningen en over een aantal jaren het dubbele aantal. Normaal ge sproken zou het personeelsbe stand zo'n twintig man moeten be dragen. Wiegel: "Wij hebben, om precies te zien, 10.5 man in dienst. Weet je", voegt de directeur eraan toe, "dat het aanvankelijk de be doeling van de woningbouwvere niging was om een nieuw kantoor te bouwen? We zijn tot de conclu sie gekomen dat we dit niet moeten doen. Het is niet nodig. Wij blijven gewoon in ons huurpand zitten. De woningbouwvereniging is de moe der en in de wijken zitten de kinde ren die hun eigen kantoortje heb ben. Op termijn gezien zit daar een enorme besparing in". Zeg maar dat het complexbe- stuur nu rond de vijf maanden functioneert. Wiegels ervaring? "De mensen hebben enorm veel plezier in dat werk. Na vier maan den lieten ze weten mij niet meer nodig te hebben. Ze konden hun ei gen boontjes wel doppen. Het draaide zo goed dat ik er niet meer naar hoefde om te kijken. Nou, dat is toch een prima zaak. De bewo ners doen alles samen. In elke wijk zit wel vakkennis. Is die niet voor handen, dan kunnen ze op ons te rugvallen of op een specialist". Nieuw De vorm van zelfbestuur die in Haarlemmermeer van de grond is getild is nieuw voor Nederland. Wiegel vertelt wel dat het zelf sleu telen aan de huizen vooral in de ja ren vijftig werd gehanteerd. "En nog wel hoor", zegt hij. "Per huur huis wordt er gemiddeld vijfdui zend gulden aan verbetering be steed. De bedrijven die het van de doe-het-zelver moeten hebben, boeren niet voor niks zo geweldig. Zie je kans om daaraan een andere vorm te geven, dan voorkom je ver nietiging van kapitaal". Aanvankelijk stond de gemeente Haarlemmermeer heel gereser veerd tegenover de plannen van de woningbouwvereniging. Nu rea geert zij 'welwillend', zoals Wiegel het uitdrukt. "Men ontdekte dat het niet om idealisme gaat, maar dat het effectief werkt. Natuurlijk, er zijn nog altijd mensen bij wie dit weerstand oproept. Waarom niet? Ik heb daar helemaal geen moeite mee. Maar zolang ze niet kunnen bewijzen dat ik ongelijk heb, heb ik gelijk. En dat is zeker niet arrogant bedoeld". ALPHEN AAN DEN RIJN - Met een tijdelijke baan in de zogeheten collectieve sector (gemeente, zie kenhuis, verzorgingshuis en derge lijke) beginnen ruim dertig Al phense jongeren volgende week maandag aan een nieuwe toe komst. Nu nog worden zij gere kend onder de categorie langdurig werklozen, maar als deelnemer aan het door de overheid gesponsorde jeugdwerkgarantieplan (JWG) komt aan die uitzichtloze situatie voorlopig een einde. Van langdurig werklozen wordt in de gisteren verschenen nota werkgelegenheidsbeleid van de ge meente Alphen geen al te opwek kend beeld gegeven. "Langdurige werkloosheid is niet alleen een eco nomisch, maar vooral ook een soci aal probleem. De achteruitgang in inkomen, het gebrek aan perspec tief, verveling en sociaal isolement zijn effecten van het langdurig werkloos zijn die niet mogen wor den onderschat. Langdurig werk lozen creèren een eigen leefstijl. Hoe die eruit ziet en welke gevol gen daaruit voortvloeien voor indi viduele en maatschappelijke dienstverlening is niet precies be kend. Feit is wel", aldus de nota, "dat de aanwezigheid van een har- de kern langdurig werklozen geen gering (negatief) effect heeft op de lokale samenleving". Stuurgroep In de nota geeft de gemeente aan hoe de werkloosheid, die in Alphen naar verhouding overigens vrij laag is, kan worden bestreden. Be langrijkste voorstel daarin (afkom stig overigens van de directie van de gemeentelijke sociale dienst) is de oprichting van een stuurgroep, onder leiding van de wethouder so ciale zaken met verder vertegen woordigers van de gemeente, het arbeidsbureau en de sociale part ners. In de overleggroep kunnen allerlei ideeén en opvattingen wor den uitgewisseld. Verder wordt in de nota uitgebreid aangegeven hoe de hulp aan werklozen dient te worden georganiseerd. Het jeugdwerkgarantieplan krijgt in de nota ruime aandacht. De deelnemers eraan, die niet ou der mogen zijn dan 21 jaar, gaan volgende week tot 1 juli 1988 ne gentien uur per week werken. Hun wordt tevens gelegenheid geboden gratis een (beroeps-)opleiding te volgen. De combinatie van werker varing en scholing, zo luidt de ge dachte achter het plan, zal de kans op het vinden van een vaste baan aanzienlijk vergroten. Ook begint de gemeente volgen de maand in samenwerking met het gewestelijk arbeidsbureau (GAB) een werkervaringsproject in geautomatiseerde administratie voor werkloze jongeren in de leef tijd van 21 tot 30 jaar. Aan dit acht maanden durende project kunnen tien, eveneens langdurig werkloze jongeren meedoen. Zij moeten in Alphen wonen, langer dan een jaar werkloos zijn en mogen geen ande- re baan hebben. Ze moeten een la ger of middelbaar opleidingsni veau bezitten (mavo, leao). Allen worden geplaatst bij de gemeente. De deelnemers kunnen niet alleen ervaring opdoen in functies die te maken hebben met geautomati seerde administratie, maar zij krij gen ook een gerichte intensieve scholing. Aan het einde van het project biedt de gemeente Alphen twee van hen een groei baan aan (32 uur). Dit project wordt voor 25.000 gulden gesubsidieerd door de pro vincie Zuid-Holland. Wanneer de huurders zelf hun zaakjes in een wijk behartigen, dan heeft de woningbouwvereniging het een stuk gemakkelijker. Ze heeft in elk geval minder werk te doen. Dus hoeft ze ook niet zoveel personeel in dienst te hebben. En dat geeft dan weer een besparing op de loonkosten. Dat bedrag loopt behoorlijk op. Zo hoog, dat de bewoners die de zaakjes regelen, zelfs een vergoeding kan worden uitbetaald. Maar nog veel belangrijker is dat de woningbouwvereniging de huurders geld terug kan geven. Het lijkt te mooi om waar te zijn. De filosofie is echter werkelijkheid. In Haarlemmermeer wordt ze sinds kort in praktijk gebracht. Met steun van de Stuurgroep Experimenten Volkshuisvesting. door Jan Westerlaken HAARLEMMERMEER - Hoe ging dat vroeger? Voor een lekke dak goot of een deur die klemde, belde je de woningbouwvereniging. Of er even iemand kon komen kijken. In veel gevallen gaat het nog zo. Toch veranderen er dingen. Toen de vraag aan de orde kwam of huur ders niet wat meer zouden kunnen doen, besloot de woningbouwvere niging in Haarlemmermeer het voortouw te nemen. Na twee jaar praten zaten huur ders en vereniging op één lijn. Ge volg: een wijk met rond de hon derd huizen kreeg een complexbe- stuur. Een bestuur dat - buiten de woningbouwvereniging om - uit maakt of er voor een bepaalde klus een vakman aan te pas moet ko men of dat de bewoners zelf géld krijgen om het karweitje op te knappen. Het experiment loopt al een poosje. Tot volle tevredenheid van de woningbouwcorporatie. De ingrediénten moeten wel aan wezig zijn. Anders gezegd: de be woners moeten er wat voor voelen en niet zeggen dat alleen de wo ningbouwvereniging verantwoor delijk is voor de kwaliteit van de huizen. De huurder merkt het aan zijn portemonnee. Hij krijgt een deel van de huurprijs terug. Een bedrag dat in het meest gunstige geval tot zeshonderd gulden per jaar kan oplopen. De bewoners die het complexbestuur vormen, ont vangen twintig gulden vergoeding in de week. Huurverlaging Een verkapte vorm van huurver laging? Directeur W. Wiegel van de woningbouwvereniging ontkent het "Wij sparen loon uit, omdat we geen mensen in dienst hoeven te nemen. Normaal gesproken is een deel van dat loon in de huur verre kend. Nu kunnen we twee dingen doen: de woningbouwvereniging houdt het geld of geeft het aan de bewoners terug. Omdat wij het op deze manier doen is er geen sprake van huurverlaging. De mensen krijgen gewoon geld terug, dat ze zelf hebben uitgespaard". De bewoners bepalen ook wat ze met dat geld willen. Willen ze dat contant in de hand, dan gebeurt dat. De woningbouwvereniging oe fent daar geen enkele invloed op uit, benadrukt directeur Wiegel. "Het is hun geld", zegt hij. "Zij mo gen er mee doen wat ze willen. Be sluiten de huurders om van dat geld dubbele beglazing in hun wo ningen te laten aanbrengen, dan is dat geen enkel punt. Alleen in de periode van het experiment heb ben wij uitgemaakt wat er met het geld moest gebeuren". Volgens Wiegel is zelfbeheer W. Wiegel: Het is hun geld. Ze mogen ermee doen wat ze willen". door de bewoners geen al te inge wikkelde zaak. Juridisch niet en fi nancieel niet. Een notaris regelt de formaliteiten. In de woonwijk dient één van de huizen als kantoor voor het complexbestuur. De be woners kunnen daar met hun klachten terecht. Nieuwe huurders worden wegwijs gemaakt. Het complexbestuur handelt dat zelf standig af. Werk dat tot voor kort door de woningbouwvereniging werd gedaan. Groot onderhoud neemt de corporatie voor haar re kening en ze blijft de huur innen. Wiegel vindt dat het complexbe stuur niet hoeft te weten of een be woner huurschuld heeft. Voordelen De directeur somt snel de voor delen van zelfbestuur op. De leden zijn direct aanspreekbaar en niet echt gebonden aan kantoortijden. Bovendien zijn ze volledig op de hoogte van de situatie in de wijk. Rekeningen voor klusjes gaan eerst voor akkoord naar het com plexbestuur alvorens de woning bouwvereniging tot betaling over gaat. Dit bestuur gaat na of de op dracht naar behoren is uitgevoerd en of de huurder geen op- of aan merkingen heeft. Waarom? Wiegel: "We hebben het wel eens meegemaakt dat de loodgieter in één rit drie karweitjes afhandelde. Toen we later de nota onder ogen kregen, had hij wel drie keer voorrijkosten in rekening ge bracht. Daar staken de bewoners wel mooi een stokje voor. De wo ningbouwvereniging heeft daarop geen zicht. Het complexbestuur stelde: je bent maar één keer voor gereden, dus betalen we ook maar één keer de voorrijkosten". (foto Jan Holvast) Wiegel stelt bovendien dat door de betrokkenheid van de bewoners verpaupering geen kans krijgt. Iets dat volgens hem besparend kan werken, omdat leegstand direct wordt aangepakt. Hij zegt: "Het complexbestuur zoekt recht streeks contact met de gemeente en spoort haar aan nieuwe huur ders zijn richting op te sturen. De woningbouwvereniging doet dat ook, maar dan in het groot". Anders Directeur Wiegel verwacht dat dit zelfbestuur er uiteindelijk toe zal leiden, dat de huurders op een andere manier met de woning zul len omgaan. Vermoedelijk zullen ze het huis met meer zorg omrin gen. Het mondiger worden van de bewoner, daar streeft de woning bouwvereniging naar. DINSDAG 27 OKT. Alphen thema-avond Contact Jonge Bedrijven en omstreken, over technische telecommunicatie, 's Molenaarsbrug, aanvang 20.00 inleiding over Trancedente Me ditatie in De Bron, Troubadour- weg, aanvang 20.00 uur. gemeenteraadsvergadering in het .stadskantoor, aanvang 19.30 Cantharel, aanvang 20.00 uur Leiden oecumenisch avondgebed in de Oud Katholieke kerk aan de Zoeterwoudse singel, 19.00 tot 19.30 uur. films: True stories' van David Byrne, 19.30 uur; The Cotton Club' van Francis Ford Coppola, 22.00 uur, LVC, Breestraat 66. leidencafe, met tal van aktivi- teiten, vanaf 21.00 uur, 't Breehu- ys aan de Breestraat. première van 'Art Decorum', aanvang 20.15 uur, Leidse Leiderdorp fotoclub Sjelter, voor begin ners. van 19.30 tot 22.30 uur in de Sjelter, Heemraadlaan. Noordwijk try-out van Youp van 't Hek, aanvang 20.30 uur in De Kuip. Zeestraat. Rijnsburg uitvoering van De Lofstem in de Immanuelkerk, aanvang 20.00 Voorschoten prijsuitreiking tuinkeunng. 20.00 uur, vooratgegaan door Ie- Zoeterwoude informatie-avond met als the ma 'vijanddenken doorbreken', spreekster: mevrouw A. van Mel- le, die informatie zal geven c WOENSDAG 28 OKT. Alphen voorstelling Ome Willem in De Bron, Troubadourweg, aanvang 16.00 uur. 10.30 tot 12.00 Stadsbouwhuis, Langegracht 72. optreden van Ensemble Super Librum (portatief, blokfluit en zang), Middeleeuwse muziek, aanvang 20.15 uur in het Rijksmu seum van Oudheden, Rapenburg Beethoven-cyclus uitgevoerd door Martha Noguera uit Argenti nië, aanvang 20.15 uur. Kapelzaal K O, Oude Vest. 'Een stuk van twee dagen' door Theaterunie/Blaauwe Maandag Compagnie, aanvang 20.30 uur, Lak-theater, Cleveringaplaats. film: The great rock 'n roll swindle' van Julian Temple, aan vang 20.00 en 22.15 uur, LVC, Breestraat. optreden van 'Ichiban Daiko', meesters van de drum, aanvang 20.15 uur, Leidse Schouwburg. instuif voor kinderen van 4 tot 8 jaar, muziekinstrumenten. 13.30 tot 15.30 uur in de Sjelter. Heem raadlaan. thema-avond 'Vrouwen en ont wikkelingssamenwerking', met vertoning van de film: The wrong end of the rope'. aanvang 20.00 uur in de Sjelter, Heemraadlaan. Katwijk voorlichtingsbijeenkomst van Reumapatiënten in het Groen van Prinstererweg 61 vang 19.30 uur. Nieuwkoop informatieavond hondenclub De Polderwakers in het clubge bouw van de landijsbaan, Bern- hardlaan, aanvang 20.15 uur. DONDERDAG 29 OKT. Alkemade gemeenteraadsvergadering, begrotingsbehandeling, aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16