Muziekcentrum-Noord sluit deuren Plan voor bouw dure huizen Hoge Morsweg Geen uitspraak college over mening De la Mar 'Nascholing docenten desnoods afdwingen' Bezwaren winkels Stevenshof afgewezen WIJKCONTAINER U kunt de boete niet betalen? Dan moet u geen auto kopen DINSDAG 27 OKTOBER 1987 LEIDEN LEIDEN - Het Muziekcentrum van 15 tot 50, al twee jaar geregeld Noord in de voormalige school De overlast op en rond het plein. Rondedans op de hoek Bemhard- Drankflessen worden op het plein kade/Julianastraat heeft gister- kapot gegooid, er wordt vuurwerk avond besloten de deuren tijdelijk afgestoken en stenen tegen de rui- te sluiten en de muzieklessen vanaf ten gegooid. In het verleden zijn vandaag stop te zetten. Aanleiding enkele fietsen gestolen en stonden hiervoor is de overlast die een groep jongeren, die zich geregeld op het plein voor het gebouw op- de banden van alle fietsen op het plein geregeld leeg. We hebben zelf paar keer het hele plein op- druppel die de centrum deed overlopen jongelui een vrijwilliger gister avond met vuurwerk, slag, bestookte. In verband met de veiligheid v; het groot aantal kinderen (90 houdt, al twee jaar veroorzaakt. De geruimd. De overlast doet zich periodes voor. Nu er weer vuur werk is te krijgen, wordt het weer w erg. En erger dan vorig jaar, heb ik kanon- de indruk". Wat de beweegredenen zijn voor de jongeren om zoveel overlast te veroorzaken, is volgens hem niet □e in totaal 120 cursisten) besloot duidelijk. "Toen wij hier eind 1985 het team van het muziekcentrum inkwamen, was er wel een groep er tijdelijk het bijltje bij neer te jongeren die ook hun zinnen op dit gooien. "Wij^kunnen niet langer de gebouw had gezet en rond oud en njeuw js de boel toen totaal ver nield. Maar of dat rju nog speelt, weet ik niet". Vesting Het muziekcentrum heeft de verantwoording veiligheid van de kinderen en ou deren die bij ons muziekles vol gen", aldus de brief van het cen trum aan de ouders van de leerlin gen. Het centrum heeft ook een o_ brief aan het college van burge- meente volgens Witkam herhaalde meester en wethouders gestuurd maien om maatregelen gevraagd. maatregelen vraagt. In die brief wijst de Onderwijswin- dat kei Leiden-Noord, waarvan het hek Zo wil het een hek rond het plein, i vrij toegankelijk is. "Een wel het minste. Maar de ge- muziekcentrum deel uitmaakt, ook meente heeft tot nu toe nooit wat op de slechte^toestand van haar aan het plein gedaan" pand aan de Sophiastraat dat ei gendom is van de Woningbouwver eniging Leiden. Als gevolg van de staat van het gebouw is de onder- vijswinkel uit de verzekering ge- F.A.A.H.S. Vervest van de ge meentelijke directie gebouwen wijst de kritiek van het muziekcen trum resoluut van de hand- "Als u wist hoeveel tijd en geld de ge- Gesprekken met de jongeren zelf hebben volgens Witkam tot nu toe nauwelijks geholpen. "Toen we met popinstrumenten begonnen en zij daar interesse in bleken te hebben, hebben we hen gewoon binnengelaten. Een paar hebben er gezongen en één gedrumd. We dachten: nou. misschien komt er wel wat uit". Wat eruit kwam is dat de instrumenten allemaal, op het drumstel na, zijn gestolen en vol gens Witkam "moeten de daders mensen van het plein zijn ge weest". Het geregeld bellen van de poli tie heeft volgens hem vooralsnog evenmin veel geholpen. "Als we bellen komt er meestal een wagen, maar tegen die tijd zijn de jongeren al pleite", aldus Witkam, die ver moedt dat de jongeren via de scan ner of een 27 MC-bakkie op de hoogte zijn van de komst van de agenten. Volgens hem durven buurtbewoners, die ook last van de jongeren ondervinden, de politie al niet eens meer te bellen. "Uit angst voor represailles. Er zijn lullige dingen gebeurd en het zijn bejaar de mensen". Volgens woordvoerder D. Grave- land van de Leidse politie hebben de problemen in de wijk de specia le aandacht. "We horen met een be paalde regelmaat over dit hardnek kige probleem en proberen ook grip op deze groep jongeren te krij gen. Dat is echter niet eenvoudig, omdat ze zich dan hier, dan weer daar ophouden". Veilig Hoe lang het centrum gesloten zal blijven, hangt volgens coordi nator Witkam af van wat de ge meente zal doen. "Welke maatrege len er precies getroffen moeten worden, is voor ons ook nog niet helemaal duidelijk. Het besluit tot sluiting was natuurlijk een vrij snelle reactie. Maar waar het ons om gaat is dat er veilig les gegeven kan worden en dat iedereen over het plein kan lopen zonder te wor den lastiggevallen". De medewer kers van het centrum hebben voor maandagavond 2 november een bijeenkomst met de ouders belegd, waar de problemen aan de orde ko men en geprobeerd wordt op zo kort mogelijke termijn een oplos sing te zoeken. Het Boddaertcentrum zal het voorbeeld van het muziekcentrum vooralsnog niet volgen. "De maat is wel vol, er is een onwerkbare si tuatie ontstaan en we zijn ten einde raad. Maar we moeten ons er maar doorheen slaan", aldus een woord voerder. Hij kan zich het besluit van het muziekcentrum wel goed voorstellen. "Voor ons speelt het probleem wat minder, omdat wij alleen overdag open zijn". LEIDEN - Wethouder De la Mar reikte gisteren de onderscheiding ridder in de orde van Oranje Nassau uit aan R. Paulides. Hij nam afscheid van de Gemeentelijke Sociale Dienst na bijna 43 jaar bij de overheid in dienst te zijn geweest. Paulides heeft zijn ambtelijke carrière afgesloten als sociaal raadsman. Naast zijn verdiensten bij de gemeente heeft hij een groot aantal bestuursfuncties bekleed bij verschillende sportverenigingen. Zo stond hij aan de wieg van de Basketbalvereniging Leiderdorp. Paulides maakt als 61-jarige gebruik van de vut. gooid. 'Wanneer niemand zich meente al in dat pandje heeft gesto- hiervoor verantwoordelijk voelt ken. onder meer aan schadevergoe- zijn wij genoodzaakt de onderwijs- ding". In een door het centrum ge- wenst hek rond het plein ziet hij Maarten geen heil. "Dat werkt alleen maar Witkam van het muziekcentrum uitdagend". Volgens hem heeft het vertelt dat het muziekcentrum 00j^ vveinig zin om nog een 'vesting' niets anders meer restte dan het ge- van het gebouw te maken nu de ge bouw voorlopig te sluiten. Want meente op zoek is naar andere als er iets met de kinderen gebeurt, huisvesting in de wijk voor zowel zijn wij verantwoordelijk Het is het muziekcentrum als het Bod volgens hem vooral "vreselijk lui- daertcentrum, dat ook in de voor lig" dat het centrum dicht moest malige kleuterschool is gevestigd, "omdat het liep als een trein. Hier- j)e gemeente onderzoekt namelijk van worden 120 mensen de dupe". Df er op de plaats van het pand wo- Volgens Witkam veroorzaken de ningen kunnen komen. "We zorgen jongeren, die in de leeftijd van 13 er nu dus alleen nog voor dat de in stellingen kunnen blijven draaien, bijvoorbeeld dat het dak dicht blijft. We onderkennen de proble men wel, maar die moeten anders worden opgelost. De zaak is wel wat ingewikkelder dan een hek plaatsen". Volgens Vervest moeten alle betrokkenen (gemeente, buurtcentrum, politie) weer eens met elkaar om de tafel om de pro blemen te bespreken. "Dat is in het verleden ook gebeurd en dat heeft, dacht, ik aardig gewerkt. Het is een tijdje goed gegaan". POLITIEK DEZE WEEK Tal van commmissies vergade- ïn over de begroting 1988 die onlangs door de gemeente is ge presenteerd. Woensdag 28 oktober verga dert de commissie algemene en bestuurlijke aangelegenheden de begroting in het raadhuis (14.00 tot 17.30 uur en van 19.30 tot 23.00 uur). Donderdag 29 oktober verga dert de commissie cultuur, volksgezondheid en groenvoor zieningen over de begroting in het raadhuis (14.00 tot 17.30 uur en van 19.30 tot 23.00 uur). Vrijdag 30 oktober vergadert de commissie economische aan gelegenheden over de begroting in het raadhuis (14.00 tot 17.30 en van 19.30 tot 23.00 uur). Maandag 2 november verga dert de commissie onderwijs, so ciaal-cultureel werk patie over de begroting raadhuis (14.00 tot 17.30 van 19.30 tot 23.00 uur). >mr :j "Mm f 'av: LEIDEN - Aan de Hoge Morsweg- leidingenschacht en een keuken- /Aquamarijnstraat worden negen blok. Rondom die kern is een inde- zeer luxe woonhuizen gebouwd ling mogelijk die wordt overgela- de koopprijs circa 275.000 ten aan de keus van de bewoners" De ruimte op de begane grond van de woonhuizen is namelijk zo royaal bemeten dat zowel aan de tuinzïjde als aan de zenzijde ge- i-kap met woond kan worden. De (woon)keu- ken kan, ook al weer naar keuze van de bewoner, aan de voorzijde, de achterzijde of in het midden van de woning liggen zonder dat dat De twee-onder-ei gulden gaat bedragen. De woi gen worden gebouwd op braakliggend terrein waar ooit schoolgebouw stond. Ze zijn het type twee-onder-< daartussen garages. De nieuw bouw is ontworpen door de Leidse architect B. Veldman. "Uitgangspunt was een zeer rui- me en zo flexibel mogelijke woning ten koste gaat van de ruimte voor te maken", aldus de architect. "De de woonkamer. Op de verdiepin- plattegrond van de woonhuizen is gen hebben de woningen drie zo ontworpen dat in het midden slaapkamers, een badkamer en een een kern is gesitueerd met alle vas- grote open zolder, te voorzieningen, zoals het trap penhuis, de meterkast, toilet, eer LEIDEN - Het college doet voor alsnog geen uitspraak over de idee ën van wethouder De la Mar om mensen met een uitkering toe te staan een klein bedrag bij te verdie nen. Dat blijkt uit de antwoorden op schriftelijke vragen van de W- D'ers Geertsema en Langerak. De la Mar sprak in een interview met deze krant en later in een 'open brief aan de Volkskrant zijn zorg erover uit dat veel mensen met een uitkering financieel het hoofd niet of nauwelijks meer boven water kunnen houden. Bovendien ko men deze mensen in een steeds groter maatschappelijk isolement terecht door gebrek aan geld en door gebrek aan contacten op hun werk. De wethouder zei in deze krant er daarom soms begrip voor te heb ben dat mensen met een uitkering er wat bijverdienen. En hij pleitte ervoor dat de regels wat dit betreft worden aangepast, bijvoorbeeld zodanig dat uitkeringsgerechtig den een bedrag van 200 gulden per maand kunnen bijverdienen zon der dat ze op hun uitkering worden gekort. Het college schrijft in de ant woorden op de vragen van Geertse ma en Langerak dat deze gedach ten van De la Mar niet berusten op een beslissing van het college. Ze zijn volgens B en W het produkt van opvoedings-, erfelijkheids-, omgevings- en ervaringsfactoren (van De la Mar - red.). Wel deelt het college de zorg die De la Mar heeft uitgesproken. En het zegt ook er behoefte aan te hebben dat over de ze onderwerpen verder wordt ge discussieerd. Geertsema en Langerak hebben B en W ook gevraagd om duidelijk heid te geven welke instructies de gemeentelijke sociale dienst dienst (GSD) op te volgen en op welke wijze de sociale dienst daarmee omspringt. Absolute duidelijkheid kan het college op deze vraag niet geven. Het schrijft dat de Algeme ne Bijstandswet de mogelijkheid open laat dat gevallen individueel worden getoetst. Dat gebeurt dan ook, aldus B en W, die verder aante kenen dat de ambtenaren van de GSD geen computers zijn. In elk geval kan het college geen algeme ne uitspraken doen over beslissin gen in speciale, concrete gevallen. LEIDEN - Het college van bestuur van de Leidse universiteit is bereid om in de toekomst universitaire docenten desnoods tot nascholing te verplichten. Prof.dr. J.J.M. Beenakker zei dit gisteravond tij dens de vergadering van de univer siteitsraad in antwoord op een con cept-motie over onderwijsstimule- ring aan de universiteit. De concept-motie, ingediend door de Progressieve Partij, Poli tiek Anders en de studentenfractie CGL, pleitte er onder meer voor meer nadruk te leggen op de onder wijstaak van de universiteit. Been- akker zei in dit verband dat het col lege van bestuur geen bezwaar heeft om wat betreft het perso neelsbeleid een verminderde capa citeit op onderzoeksgebied te com penseren door een vergrote onder wijscapaciteit. Niettemin wees hij op het belang van het universitaire onderzoek, een taak die onlosma kelijk met de universiteit is ver bonden. Op zijn toezegging om een werk groep in te stellen om beleidsvoor bereidingen op gang te brengen voor de organisatie en coördinatie van het onderwijs aan de Leidse universiteit, ging een meerderheid van de raad in. De concept-motie werd derhalve niet in stemming ge bracht DEN HAAG/LEIDEN - De bezwa ren van het Voorschotense winkel, centrum Noord-Hofland tegen het Voorschotenaren in beroep gegaan tegen de verklaring van geen be- die door gedeputeerde sta- winkelcentrum in de Leidse wijk ten van Zuid-Holland (GS), het da- Stevenshof zijn opnieuw door de gelijks bestuur van de provincie. Afdeling Rechtspraak van de Raad van State verworpen. De Voor schotense winkeliers vrezen verleend. De argumenten 1 de Voorschotense winkeliers zijn onveranderd in vergelijking met de onevenredig grote schade te lijden vorige beroepen: Stevenshof is te door de nieuwe zaken in Stevens- klein winkelcentrum van die vrees is volgens de dergelijke omvang; omdat het c itaad van State ongegrond. trum te groot is, oefent het een te In eerdere instantie werden be- grote aantrekkingskracht uit op de de Voorschotenaren Voorschotense klanten en daar- i State ter- door lijden de winkeliers in Noord zijde gelegd. Dit keer waren de Hofland onevenredig grote schade. De Raad van State wijst deze gumenten van de hand. Het r winkelcentrum ligt op een kilome ter afstand en is dan alleen bereik baar via een tunneltje onder de spoorlijn. Die is alleen bestemd voor fietsers, voetgangers en het openbaar vervoer, waardoor er geen sprake zal zijn van een massa le komst van Voorschotenaren naar het Leidse winkelcentrum. De grootte van het winkelcentrum in Stevenshof is volgens de Raad van State normaal voor een wijk 4500 woningen komen. De kopers hebben bovendien de mogelijkheid hun woning met al lerlei extra's uit te breiden (uiter aard tegen extra betaling). Zo is het bijvoorbeeld mogelijk de woning uit te voeren met een serre, een open haard, een tweede badkamer, een dakkapel en met een extra slaapkamer bovenop het dak van de garage. "De woningen zijn zo ontworpen dat alle extra mogelijk heden tamelijk eenvoudig zijn te realiseren", aldus de architect. De nieuwe woonhuizen krijgen een vrij traditioneel uiterlijk. Ze krijgen een schuine kap met grijze pannen en de buitenmuren worden opgetrokken uit een lichtgrijze ge velsteen met een zandkleurige on derbouw in hetzelfde vakkenstra- mien als waarin de ramen zijn ver deeld. Omdat de woonhuizen in de na bijheid van de spoorlijn worden ge bouwd, heeft de Stichting Spoor- leed bezwaar gemaakt tegen de nieuwbouw. Volgens de architect worden de woningen evenwel uit gevoerd met de nodige geluidwe- rende voorzieningen. De gemeente heeft intussen een verklaring van geen bezwaar gevraagd aan gede puteerde staten om de weg voor de nieuwbouw vrij te maken. Project ontwikkelaar Erica Beheer, uit Den Haag, heeft de bedoeling om volgend voorjaar met de bouw te beginnen. Verwacht wordt dat de bouwwerkzaamheden een klein jaar in beslag nemen. LEIDEN - Vermoedelijk door een hobbel in het wegdek is een betonnen wijkcontainer. die los in een stalen laad bak van een wagen van de gemeentereiniging stondvanochtend in een bocht op de Zijlsingel gaan schuiven en te gen een geparkeerde wagen terechtgekomen. De wijkcontainer werd volledig vernield. De schade aan de auto viel mpp (foto Jan Holvast) LEIDEN - Het was niet zo'n massa-vertoning als een tijdje ge leden in Rotterdam, maar het aantal mensen dat zich gisteren bij de Leidse kantonrechter moest verantwoorden voor het feit dat ze hun auto niet hadden verzekerd, was toch alleszins res pectabel. Zesenveertig gevallen hadden officier en rechter te be handelen en eeh groot aantal van die overtreders had ook aan de oproep om te verschijnen gehoor gegeven. door Simone van Driel De standaard-straf: een boete van 600 gulden en een voorwaar delijke ontzegging van de rijbe voegdheid van zes maanden met een proeftijd van twee jaar. En daarmee konden de meesten ook vertrekken, want. zei de rechter, de verdachten moesten wel met erg goede argumenten komen om niet de volle mep opgelegd te krijgen. Argumenten hadden de ver dachten natuurlijk stuk voor stuk. daar niet van: vergeten een verzekering af te sluiten, geen geld, niet geweten dat een auto ook verzekerd moet zijn als er niet mee wordt gereden en wel op de openbare weg staat. Alleen waren die redenen in de ogen van de officier en de rechter niet steekhoudend. Niet beter dan de anderen verging het bijvoor beeld de man die met zijn auto pech had gekregen en van ie mand een auto had geleend. Dat geleende exemplaar bleek ech ter, anders dan de eigenaar had gezegd, onverzekerd. Jammer maar helaas, er ging geen cent van de boete af. Een paar uitzonderingen wa ren er. Neem de man die onverze kerd rondreed en werd aangere den. Zevenduizend gulden scha de en de dader had zich na de aanrijding als een haas uit de voeten gemaakt. Die was waar schijnlijk zelf ook niet verzekerd geweest, veronderstelde de offi cier. "Want dat is één van de be langrijkste redenen waarom mensen na een aanrijding door rijden". De rechter wilde de man vanwege de geleden schade wel tweehonderd gulden voorwaar delijk opleggen. Eén verdachte kwam er, vol gens de rechter bij hoge uitzon dering, met een schuldig zonder straf af. De auto van deze vrouw, die ze aan een garagehouder had gegeven om naar de sloop te brengen, was zonder haar mede weten op de openbare weg ge parkeerd. En de man wiens ex- vrouw de verzekering had opge zegd zonder hem daarvan in ken nis te stellen, kreeg een voor waardelijke boete van 400 gul den- Een enkeling die van de offi cier wel de complete standaard eis kreeg, deed nog een poging daar wat van af te krijgen met de stelling dat de boete wel aan de erg hoge kant was. "Als ik de ver zekering niet kan betalen, kan ik zo'n boete ook niet betalen", zei een man. "Dan moet u geen auto kopen", stelde de rechter, die verder vriendelijk uitlegde dat die boete natuurlijk niet voor niets vrij fors is. "Dat is om het onaantrekkelijk te maken om on verzekerd rond te rijden". De of ficier, die meermalen verzuchtte dat het aantal onverzekerd-zaken het aantal parkeerzaken onder hand te boven begint te gaan, haalde het Waarborgfonds er nog even bij om de ernst van dit soort overtredingen te benadrukken: "Vorig jaar is er weer voor 20 mil joen uitgekeerd aan mensen die het slachtoffer zijn geworden van automobilisten die geen ver zekering hadden". Een enkele zaak van een ander kaliber kwam tussen de verzeke- ringsgevallen door. Een daarvan betrof een man die ervan werd verdacht vorig jaar in Voorhout met zijn auto over een spoorweg overgang te zijn gereden terwijl de lichten al op knipperen ston den en de spoorbomen omlaag gingen. De verdachte hield er echter een heel andere mening op na. "Ik reed achter een andere auto die heel langzaam reed. Op het moment dat ik de spoorweg opreed, begon die bel te r len. Stoppen kon niet r vendien", rekende hij de rechter voor, "is het onmogelijk dat de bomen al omlaag gingen. De bo men gaan ongeveer vijf secon den nadat de lichten knipperen naar beneden. En om door het knipperend licht te kunnen rij den, had ik met mijn snelheid veertig meter vóór de spoorweg overgangen moeten zijn. En dat was ik niet". De opmerking van de officier dat agenten de overtreding met eigen ogen hadden waargeno men, maakte bij de verdachte geen indruk. "Die politie-auto stond 75 meter verderop". De of ficier twijfelde echter niet aan het waarnemingsvermogen van de de agenten en eiste 130 gulden boete. "Wat vindt u daarvan?" vroeg de rechter. Dat vond de verdach te een nogal overbodige vraag want hij zei: "Het feit dat ik hier sta, geeft wel aan dat ik het er niet mee eens ben". De rechter bleek dat ook niet. "De zaak mag voor de officier helemaal duide lijk zijn, voor mij is hij dat niet. Ik heb er twijfels over of je op een afstand van 75 meter precies kunt waarnemen of iemand over een stopstreep rijdt. Die afstand is veel te groot om met zekerheid dit soort conclusies te kunnen trekken". Hij sprak de man vrij. De officier verklaarde zich daar mee vooralsnog niet akkoord: hij houdt het aantekenen van hoger beroep in beraad.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15