Leiderdorp op zoek naar woningen voor aantal asielzoekers PvdA wil van krindemersgedachte af WIJ HEBBEN ZE ALLE VIJF OP 'N RIJTJE! Onroerend goed-belasting voor velen hoger Raad Leiderdorp bepleit lot van Chileense gevangenen Felle discussie over opvang asielzoekers Ontmoeting met dieven Actietrein zorgt voor flinke file Wassenaar trekt half miljoen uit voor slib Kamerlid Kombrink in Oegstgeest Stacaravan ontploft DINSDAG 27 OKTOBER 1987 REGIO LEIDEN Omdat Leiderdorp andere berekeningsmethode moet hanteren LEIDERDORP - Ondanks verwoede pogin gen die de WD in het werk heeft gesteld, zal de onroerend goed-belasting in Leiderdorp voor vele huiseigenaren toch wat omhoog gaan. Op zich stijgt de onroerend goed-belasting niet. maar er wordt vanaf 1 januari 1988 een an dere berekeningsmethode gehanteerd. Boven dien zijn alle Leiderdorpse panden het afgelo pen jaar opnieuw getaxeerd en de meeste blij ken in waarde te zijn gestegen. Met name de woonhuizen, want heel wat bedrijven in Lei derdorp blijken een lagere aanslag in de bus te krijgen. Volgens WD-fractievoorzitter W. Scheffer gaan de woonlasten door de gewijzigde onroe rend goed-aanslag nu 2,3 procent omhoog. En dat is nooit de bedoeling geweest van het be leid dat burgemeester en wethouders bij de aanvang van de nieuwe raadsperiode hebben uitgestippeld. Scheffer stelde dus voor om die tarieven te drukken. CDA-raadslid Roest beaamde dat de meeste Leiderdorpers straks duurder uit zijn. Toch zag hij in die constatering geen aanleiding om aan de bel te trekken. Temeer daar de gemeente voor 1988 neg een aantal "vuiltjes moet weg werken" zoals de bezuinigingen bij de muziek school, de bouw van het sportcomplex aan de Hoogmadeseweg en de renovatie van het riole ringsstelsel. Wethouder Bezemer concludeerde daarop dat de lastendruk wat de og-belasting betreft sinds 1982 met twaalf procent is gedaald. Dat gegeven, afgezet tegen de vele wensen die bij de raadsleden leven, noopte hem ertoe niet in zee te gaan met het VVD-voorstel. Bezemer be streed dat het collegevoorstel in strijd was met de gestelde normen om de lasten niet te verho gen. tHij vond het jammer dat hij Scheffer daar niet van kon overtuigen. Uiteindelijk stemde alleen de WD met uit zondering van de liberale wethouder Huigen tegen het voorstel. LEIDERDORP - De gemeente raad van Leiderdorp zal de mi nister van buitenlandse zaken vragen bij de Chileense regering te pleiten voor het lot van vijftien ter dood veroordeelde gevange- Raadslid Van der Zande (PPR/PSP) pleitte gisteravond voor twee acties: de brief waarin wordt gevraagd de vijftien ge vangenen te laten gaan én het verzoek om ze in Nederland op te nemen. De PvdA, D66 en het CDA slo ten zich onmiddellijk bij dat ver zoek aan. Waarbij de PvdA en het CDA ervoor pleitten enige Chile- nen in de Leidse regio op te van gen, terwijl de PPR/PSP wil kij ken of ze in Leiderdorp zelf te recht kunnen. De WD was uiteindelijk de enige die tegen stemde. Wel wil de fractievoorzitter Scheffer de kwestie aanhangig maken bij zijn liberale partijgenoten in de Tweede Kamer. LEIDERDORP - De ge- meente Leiderdorp wil in principe een aantal asielzoe kers gaan opvangen. Burge meester en wethouders gaan nu uitzoeken waar die vluchtelingen eventueel kunnen worden gehuisvest. Daar heeft een meerderheid van de Leiderdorpse ge meenteraad gisteravond met succes voor gepleit. Aanleiding voor de raad om de kwestie aan de kaarten was het ver zoek van het ministerie van wev, onder andere aan Leiderdorp, om - nu nog op vrijwillige basis - een aantal asielzoekers op te vangen. Gerelateerd aan het aantal inwo ners zou Leiderdorp in twee jaar tijd 63 vluchtelingen moeten her bergen. Burgemeester en wethou ders hebben het ministerie inmid dels laten weten in principe bereid te zijn om mee te werken aan de op vang. maar geen mogelijkheden te zien. De woningnood in Leider dorp is al zeer groot: momenteel staan er 970 mensen op de wacht lijst van de woningbouwvereni ging. De meesten moeten enkele jaren op een woning wachten. Bo vendien bezit de woningbouwvere niging maar 26 procent van het to tale woningbestand; de rest is in handen van particulieren. En is de verwachting dat Leiderdorp de ko mende tijd maar weinig huizen mag bouwen. Overigens heeft Leiderdorp de afgelopen jaren al een aantal asiel zoekers opgevangen in het com plex voor buitenlanders aan de Beukenschans. Op dit moment verblijven daar nog vijf Tamils. Over het toekomstig beheer van het Beukenschans-complex wordt momenteel overleg gevoerd tussen Leiden, de huidige beheerder, en de Leiderdorpse woningbouwver eniging. Zolang dit overleg nog niet is afgerond, is het volgens bur- VOORSCHOTEN - De opvang van gemeentehuis na te vragen of de asielzoekers heeft gisteravond tot gemeente wel weigert, een felle discussie geleid in de D66 omschreef de antwoorden Voorschotense raadscommissie van B en W als 'onfatsoenlijk en ar- voor welzijn. Wethouder L. Marse- rogant'. "Het is legitiem wanneer lis noemde het 'van de gekke' dat een fractie vragen stelt en het is de D66 vragen stelde over het weige- plicht van het college de raad te in- ren van asielzoekers, zonder op het formeren", stelde oppositie-leider J. Aikens. "U voldoet niet aan die norm door te zeggen dat krantebe- richten over de weigering onjuist zijn". Zijn fractie begreep niet waarom pas tijdens de vergadering een no titie over asielzoekers werd uitge deeld. "Ik lees hier uit af dat B en W, anders dan zij antwoordden, de commissies helemaal niet wilden informeren", stelde Aikens. Voor dat hij zijn vragen stelde had hij bij het ministerie ontdekt dat het dos sier-Voorschoten de zin 'niet mee werken aan opvang asielzoekers' bevat. En in de vergadering wilde hij weten hoe dat kon. Wethouder Marselis reageerde voorzichtig. Hij had het over 'een afhoudend stand punt', noemde het 'rumoer in Ne derland' en stelde dat B en W bij een 'politiek hoogst gevoelig on derwerp de politiek niet zou passe ren', zoals D66 suggereerde. De col legepartij PvdA/PPR nam daar geen genoegen mee. "Het gaat om een officiële mededeling aan de Tweede Kamer', zei G. Both. "En ik weet er niks vanaf, terwijl ik wel in het gemeentebestuur zit". WASSENAAR - Een sleutelbouder heeft gisteren vroeg in de avond (18.45 uur) een ontmoeting gehad met twee inbrekers van naar schat ting twintig jaar. De sleutelhouder van de woning in kwestie, aan de Wassenaarse Seringenlaan, zag licht branden en wist direct dat er iets niet klopte. De bewoners wa ren immers niet thuis. Bij binnenkomst trof hij het cri minele duo aan. De twee ontkwa men door dezelfde deur als die ze voor hun entree hadden gebruikt, de tuindeur. Ze hadden die met een koevoet opengewrikt. Uit het re cherche-onderzoek is komen vast te staan dat de tweede en derde ver dieping van het huis zijn door zocht. Er zijn in elk geval "geen grote stukken" meegenomen. Maar zeker weten doet de politie dat niet omdat de bewoners niet thuis zijn. gemeester en wethouders niet mo gelijk over het complex te beschik ken. Met die laatste conclusie nam PPR/PSP-raadslid Van der Zande gisteravond geen genoegen. Hij memoreerde dat burgemeester en wethouders in een antwoord op be- grotingsvragen hebben gesteld dat het de bedoeling is het complex door de Leiderdorpse woning bouwvereniging te laten overne men. Ook zou het college al hebben gesteld dat het complex aan speci ale doelgroepen, zoals bijvoor beeld asielzoekers, ter beschikking zou moeten komen. Voorts vroeg Van der Zande zich af of alle mogelijkheden al onder zocht zijn. "Is er ook al gekeken naar mogelijkheden als leegstaan de flats en bijvoorbeeld leegstaan de schoollokalen??", wilde hij we ten. CDA-raadslid Van Jaarsveld stelde voor om makelaars in te schakelen bij het zoeken naar wo ningen óf een aantal duurdere AWL-woningen ter beschikking te stellen. Met dat laatste was PvdA- woordvoerder Holierhoek het eens. En D66-er Stam benadrukte dat in een "vrij rijke" gemeente als Leiderdorp toch mogelijkheden te vinden zouden moeten zijn. Nood breekt wet, oordeelde WD-fractievoorzitter Scheffer en hij oordeelde met Van der Zande dat de raad het college van burge meester en wethouders zou moe ten opdragen voor een aantal asiel zoekers woonruimte te zoeken. Wethouder Huigen 'verdedigde' zich door te stellen dat Leiderdorp de deur voor asielzoekers al jaren heeft opengehouden. "Maar die 970 woningzoekenden is de realiteit en dat was de aanleiding voor de eer ste reactie aan het ministerie. Het aantal woningwetwoningen dat we volgend jaar mogen bouwen zal waarschijnlijk nul zijn. De asielzoe kers zullen dus beslag leggen op de sociale huisvesting. Dat is de bitte re werkelijkheid", aldus de wet houder. In het complex-Beukenschans als opvangmogelijkheid zag ze in eerste instantie weinig. Volgens haar moeten de buitenlanders niet in één gebouw worden geconcen treerd, maar worden verspreid over de gemeente. Meer onder de indruk was Huigen van de sugges tie om het college op te dragen te proberen her en der woningen te vinden, en dan met name de wat duurdere AWL-huizen. De Rijksstraatweg gistermiddag: files door actie politie. (Vervolg van pagina 1) WASSENAAR - Maandagmiddag, vijf voor een. Op de binnenplaats van het Wassenaarse politiebureau gaat een schel alarm. Het Duinrell- treintje is gearriveerd en uit alle hoeken van het bureau komen agenten tevoorschijn. Veel gefluit en gegrap, maar toch ook een zeke re discipline. Gericht plakken de vakbondsle den anti-Frits en -Cees affiches op het voortuig ("we willen geen recla me maken voor een commerciële instelling") en het instappen ge schiedt sneller dan het in het pret park opit zal gebeuren. Op naar Den Haag. 's Morgens meldden de activisten nog dat ze de binnenwe gen zouden nemen: de actie mag absoluut geen overlast veroorza ken. Na overleg met de Haagse col lega's kiezen ze voor de Rijksstraat weg omdat ze dan makkelijker Den Haag in kunnen en het verkeer minder ophouden dan op de smalle Landscheidingsweg. Vlak voor knooppunt Den Deyl schiet de goedkope variant van de bondsbus de drukke weg op en bij de Rust en Vreugdlaan is er al een flinke file: twee minuten nadat het kleurige vervoersmiddel gepas seerd is, rijden automobilisten nog immer langzaam. Maar al te vaak blijkt dat ook de tweede rijbaan ge stremd wordt door afremmende vrachtwagens en uitgebreid zwaai ende agenten in Amerikaanse auto mobielen. Wat later komt er zelfs versterking: drie agenten stappen over uit een politiebusje. De Wassenaarders, die geen pro testvergaderingen nodig hadden om in actie te komen, worden er al leen maar gespitster door. Toch zullen ze wat later niet meedoen aan petverbrandingen of andere harde acties. "Dat is meer iets voor de grotere kojpsen. Die zijn echt WASSENAAR - De Wassenaarse gemeenteraad heeft 5,5 ton o voor de verwijdering van 3500 ku bieke meter vervuild slib. Dit bleek gisteravond tijdens de raadsverga dering. De WD-fractie meldde wel dat het hoge bedrag pijn doet stelde dat dergelijke zaken in toekomst vermeden moeten wc den. Het CDA onderschreef dit laatste en opperde dat niet alleen agrariërs wat te verwijten valt, maar dat ook de gemeente 'onbewust fouten heeft gemaakt'. De opmerking viel slecht en M.L.A. van Rij verduide lijkte de opmerking onmiddelijk. Hij had alleen maar willen zeggen dat de vervuiler niet zo gemakke lijk valt aan te wijzen. De stelling 'de vervuiler betaalt' gaat dus niet zomaar op, zo stelde hij. Wethouder C.P.M. Earning wil graag weten wat hij bedoelt met de ze 'verdachtmaking richting ge meente' en Van Rij melde dat hij e in een ander verband op zal terug komen. En zo zal geschieden. De bagger ligt nu nog in een depot bij de jachthaven aan de Zijlwatering, daar* waar een deel van nieuw- 'bouwwijk Weteringpark moet ko men. Volgens het voorstel van B en W krijgt het een plaatsje in een voormalig zanddepot in de Braas- semermeer. SHIRTS - Bij een fietsenhande laar in de Alphense Hooftstraat zijn veertig shirts en vier racefietsen gestolen. De inbrekers vernielden de winkeldeur om toegang tot de zaak te krijgen. verbitterd, wij zijn meer teleurge steld", zegt D. de Vries. Hij is secretaris van de ACP-af- deling Wassenaar, lid van de pro vinciale raad en lid van de leden raad. Van de 80 Wassenaarse poli- tie-functionarissen zijn er ruim 70 georganiseerd, 51 van hen laten zich door de ACP vertegenwoordi gen. Deze bond is ook landelijk de grootste en zorgde ervoor dat het voertuig, dat het ontkrachten van de politie symboliseert, niet aan de aandacht van het NOS-journaal ontsnapt. Het bulletin van half zes had het over 'alternatief vervoer', de lezer van acht uur meldde dat 'het Was senaarse korps er een dagje uit van maakte'. Volgens De Vries klopt dat laatste dus echt niet. De actie voerders moesten verlof opnemen of iets met overuren regelen. De achterblijvers toonden zich soli dair door zonder mokken extra uren te maken. OEGSTGEEST - PvdA-tweede kamerlid Hans Kombrink komt aanstaande donderdag naar Oegstgeest. Hij praat tijdens een ledenvergadering van de plaatse lijke PvdA-afdeling over de koers van de partij in de toe komst. Onderwerp deze avond is 'de smalle marges van de econo- Aan Kombrinks verhandeling gaat een openbare ledenvergade ring vooraf, die om kwart over acht begint. Plaats van hande ling is café De Roode Leeuw aan de Dorpsstraat 55. De Oegstgeester WD houdt, eveneens op donderdag 29 okto ber, een extra openbare vergade ring in het multi-functioneel cen trum aan het Boerhaaveplein. Op de agenda staat de beraadslaging over de huisvesting van ambte naren ('Hoe bezorgen we in de komende jaren onze gemeente ambtenaren een behoorlijke werkplek?'). De gemeenteraads fractie van de VVD hoopt hier over een dialoog te kunnen aan gaan met inwoners van Oegst geest. Een 'gewone' WD-vergade- ring is er op 2 november in de Roode Leeuw. Vanaf half acht is de vergadèring van huishoudelij ke aard. Een uur later zal het libe rale kamerlid Robert Linschoten praten over 'ambtenarenzaken'. Klomp WASSENAAR - Door nog onbe kende oorzaak is gistermiddag een stacaravan in het Wassenaar se Duinrell ontploft. De achter kant van de caravan ging verlo ren in de brand die na de explo sie uitbrak. Ook raakte een aan de achterkant van de caravan ge legen schuurtje beschadigd, als mede de daar opgeslagen kam- peerspullen. De knal werd opgemerkt door een voorbijganger. De gealar meerde brandweer kon voorko men dat de caravan in zijn geheel uitbrandde. De caravan was niet bewoond. Het seizoen is immers voorbij. Hij vindt dat Marselis beter kan toegeven dat Voorschoten eerst een voorlopig 'nee' heeft laten ho ren en nu is gaan heroverwegen. Hierop brak de klomp van Marselis en legden ambtenaren uit dat bur gemeester en wethouders WVC nooit schriftelijk hebben laten we ten dat ze geen asielzoeker wenst. Hooguit heeft de ambtenarij van dit ministerie die boodschap uit te lefoontjes gedestilleerd. Dit verbaasde de VVD niets. "Het beleid van het ministerie is wel vaker chaotisch", meldde de li berale fractievoorzitter H.J. Wil- lemsen. Marselis bleek bereid ver der uit te zoeken hoe het zo geko men is en praat verder met regioge meenten en vertegenwoordigers van de Vereniging Vluchtelingen werk Nederland. CDA-raadslid G.M. Ligthart benadrukte "dat de opvang van asielzoekers een ver antwoordelijkheid is van alle ge meenten. Voorschoten kan en mag zich daar niet aan onttrekken". 'Economische zaken heel wat meer dan middenstandszaken OEGSTGEEST - Een dagje later maar toch gekomen: de algemene beschouwingen van de voorman nen Wegman en Poelmans van de PvdA en D66. De fractievoorzitters van WD, CDA en PPR gingen hen voor. D66 slaat een ironisch, bijna sarcastisch toontje aan en schopt tegen vele schenen. De PvdA legt een grote interesse aan de dag voor "het gemeentelijke speelveld om iets aan inkomensbeleid te doen" en wil af van de "kruideniersge dachte" die B en W erop nahouden als het om "economische zaken" gaat. Economische zaken is heel wat meer dan middenstandszaken, doceert de partij. D66-Oegstgeest pakt heel origi neel uit in zijn algemene beschou wingen bij de gemeentebegroting voor 1988. De democraten beschrij ven hoe Oegstgeest er in de toe komst uit zal zien als "D66 zijn zin zou krijgen". Dat doet de twee mansfractie aan de hand van een verslag van een rondvlucht boven het dorp. In de passage onder punt 6 steekt de partij de draak met de hoogop- gelopen discussie over de ambtelij ke huisvesting, maar geven de de mocraten tussen de regels door hun eigen standpunt prijs: "Zonder last te hebben van het eenrichtingsverkeer in de Terwee- weg vliegen we naar het noorden en komen aan bij het voormalige parkeerterrein Lijtweg. Daar staat een modern kantoorpand, kenne lijk het bestuurscentrum in het geografische centrum. Het gebouw is flexibel ingericht en herbergt ook een bibliotheek en andere voorzieningen. Het moet zijn ge bouwd rond de eeuwwisseling, in Willeme-stijl (gemeentesecretaris, red.). Het schijnt dat de gemeente raad het eind jaren tachtig niet aan durfde om te verhuizen maar om dat na de beperkte renovatie van de gebouwen in het Wilhelmina- park bleek dat de exploitatielasten onevenredig hoog opliepen, is op voorstel van PvdA-wethouder Wegman besloten tot nieuwbouw". Ook de besluitvorming rond kas teel Oud-Poelgeest gaat nog even door de D66-mangel: "Het kasteel moest na afloop van het erfpacht contract opnieuw ingrijpend wor den gerestaureerd. Is het nu een restaurant dat bij een hotelcom plex behoort of een commercieel cursuscentrum met luxe slaapac- commodatie?". Uit het lekker weglezende stuk blijkt verder dat D66 het liefst één school in Haaswijk ziet, "met een nieuwe bestuursvorm: een sym biose van openbaar en bijzonder onderwijs", dat de partij ook wel eens een vrouwelijke burgemees ter wil hebben, dat er veel minder gebouwd moet worden (naar de mogelijkheden, niet naar de be hoefte) en dat de democraten de Morsebelpolder groen willen hou den met een "Blom-bos" (wethou der volkshuisvesting) erin. De PvdA toont zich een voor stander van woningbouw in de Morsebelpolder. De sociaal-demo craten stellen wel voorwaarden. Het bouwtempo mag niet worden voorgeschreven door louter finan ciële argumenten en "een substan tieel deel" van de huizen moet een woningwet(achtig) karakter heb ben. In de polder moet van de PvdA echter ook groen overblijven en ruimte voor een bedrijventer- Onder het kopje 'sociale zaken' dringt de partij er bij B en W op aan "met concrete voorstellen te ko men mensen met een minimumin komen te vrijwaren van gemeente lijke belastingen". Een halve pagina besteedt de PvdA aan het hulpfonds. Een plan netje van wethouder mevrouw Blom én de kerken om minima met een extra uitkering een beetje fi nanciële ruggesteun te geven. Dat plan is nog niet ten uitvoer ge bracht omdat er veel bezwaren wa ren tegen de inschakeling van de kerken bij de beoordeling of ie mand voor een uitkering uit het hulp- of solidariteitsfonds in aan merking komt. De PvdA nu stelt voor een sociaal fonds op te richten als gezamenlijk initiatief van ge meente, kerken en Humanitas. Er moet echter een strikte scheiding zijn tussen fondsvorming enerzijds en de besluitvorming rond het ver strekken van een uitkering ander zijds. Dan immers is discriminatie op het al dan geen lid zijn van een kerkgenootschap uitgesloten en krijgen triestmakende herinnerin gen aan "de bedeling" geen schijn van kans. De PvdA is verder voor rneer ge meentelijke initiatieven die de werkgelegenheid bevorderen. Wij zijn Leidsch Dagblad krantenbezorgers en hebben het daarom slim bekeken; wij 'lopen' niet alleen de best gelezen krant in de regio, maar we verdienen er ook ons vaste zakgeld mee. Wil jij ook een eigen wijk, bel dan: 071-144941.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14