TAD LEIDEN Leiden houdt nog jaren status van armlastigheid Aantal ontslagen De Sleutels blijft tot minimum beperkt LEIDSCH DAGBLAD Gemeente gaat onzekere jaren tegemoet Oud hoofd redacteur van Mare overleden Begroting voor 1988 Drie mille wisselgeld Slachthuis blijft zeer waarschijnlijk toch open Alternatieve straf voor ontucht met leerlingen DINSDAG 27 OKTOBER 1987 LEIDEN - De gemeente gaat onze kere jaren tegemoet. In afwachting van bezuinigingen en steunmaatre gelen van het rijk is er voor de poli tieke partijen weinig gelegenheid voor meningsverschillen. De be langrijkste vraag op dit moment is hoe hoog de extra steun uitvalt die Leiden voor de komende zes jaar wil aanvragen en welke voorwaar den het rijk hieraan verbindt. Dat Leiden zich de eerste jaren nog niet kan ontdoen van de armlastige sta tus, daar waren alle partijen het gis teren in de raadscommissie finan- De gemeente heeft tot 1993 een extra bedrag van 38 miljoen gulden van het rijk nodig. Wanneer grote tegenvallers uitblijven, zal Leiden proberen daarna financieel op ei gen benen te staan. Een definitieve beslissing over de sfeun van het rijk wordt echter niet eerder dan volgend voorjaar verwacht. Voor lopig valt er daarom weinig meer te doen dan op de centen te letten, was de boodschap gisteren van de Duidelijk is dat na de vette jaren waarin een groot deel van de stad kon worden opgeknapt, Leiden nu een lange reeks van magere jaren te wachten staat. Er is geen ruimte LEIDEN - Op 60-jarige leeftijd is in Bergschenhoek Bas de Jong over leden. De Jong was van begin 1977 tot augustus 1979 hoofdredacteur van het universiteitsblad Mare. Daarvoor was hij werkzaam bij de afdeling voorlichting van de ge meente Amstelveen. De Jong was afkomstig van het dagblad Het Va derland. Zijn journalistieke carriè re begon hij bij Het Vrije Volk. Bij dit dagblad keerde hij, na zijn tijd bij Mare, terug. voor 'leuke dingen voor de men sen', het stadsbestuur beperkt zich noodgedwongen tot het behoud van wat in de afgelopen jaren is ge realiseerd. Garanties Ook het feit dat het beleid voor de komende jaren al werd vastge legd in de bezuinigingsoperatie die deze zomer van start ging, maakte de eerste vergadering over de ge meentebegroting voor 1988 tot een weinig inspirerende bijeenkomst. De raadsleden spraken gisteren vooral hun zorg uit over tussentijd se tekorten op de begroting. Meer vrees bestaat er in de poli tiek voor nieuwe bezuinigingen van het rijk. Wanneer minister Deetman zijn plannen doorzet om het onderwijs vrij te stellen van be taling van onroerend-goedbelas- ting, kan Leiden het wel vergeten om na '93 op eigen kracht verder te gaan, maakte Bordewijk duidelijk. Alle partijen spraken zich tegen een dergelijk maatregel uit. "Soms zijn-ook wij het niet met de rege ring eens", lichtte WD-fractie- voorzitter Van der Nat toe. In het licht van deze onzekerhe den verweten de fracties wethou der Bordewijk onvoldoende duide lijk te maken hoe de gemeente er fi nancieel precies voorstaat. Ook werden garanties gevraagd dat nieuwe bezuinigingen niet leiden tot een verhoging van de plaatselij ke belastingen. Bordewijk wil der gelijke garanties echter niet geven. Hij sluit niet uit dat het rijk een be lastingverhoging als voorwaarde zal stellen voor het verlenen van fi nanciële steun. Erg waarschijnlijk lijkt hem dat echter niet. Een ande re mogelijkheid is dat het rijk Lei den vraagt extra uitgaven voor nieuw beleid uit de begroting te schrappen in ruil voor extra steun. "Grote geschillen tussen de frac ties ontbreken", stelde Beijen (PvdA) vast. Hij herinnerde aan de begroting van het vorig jaar toen het CDA daartegen stemde omdat de gemeente onverantwoorde uit gaven deed. Beijen riep het CDA op zich dit jaar loyaler op te stellen. Niets wijst er echter op dat het CDA iets anders van plan was. Afspraak Eensgezindheid was er ook over de belastingvoorstellen die het col lege de raad heeft voorgelegd. Hierin worden de lage inkomens zoveel mogelijk ontzien. In verge lijking met de voorstellen over de onroerend-goedbelasting die deze zomer waren vastgesteld, valt de bijstelling in het voordeel van de huiseigenaren uit. WD-fractie- voorzitter Van der Nat is er geluk kig mee, maar toonde zich loyaal met de andere collegefracties. "Wanneer dat mogelijk is, moeten we weer terug naar het compromis dat we dit voorjaar hebben geslo ten", aldus Van der Nat: "Afspraak is afspraak". Enkele fracties drongen er bij Bordewijk op aan een zo soepel mogelijk beleid te voeren ten aan zien van de vrijstelling van onroe rend-goedbelasting. In hoeverre dat in de toekomst nog mogelijk zal zijn, is echter mede afhankelijk van het rijk. Slechts op een enkel on derdeel bleken partijen van me ning te verschillen. Zo liet de WD gisteren al weten een verhoging van de markt- en staangelden, die de PvdA voorstelt, onacceptabel te vinden. Voor de politie had Bordewijk tot slot nog een verrassing in petto. De aanslag van 10.000 gulden on roerend-goedbelasting die de poli tie voor het hoofdbureau aan de Langegracht opgelegd zou krijgen, is ingetrokken. Volgens gemeente lijke richtlijnen blijkt de politie vrijgesteld te zijn van het betalen van deze belasting, evenals het ge meentebestuur dat niet hoeft te doen voor het stadhuis en zijn de pendances. LEIDEN - In de nacht van zondag op maandag is bij een inbraak in een slagerij aan de Hogewoer- d/Rijnstraat zo'n 3000 gulden aan wisselgeld buitgemaakt. De inbre kers zijn de winkel binnen geko men na het vernielen van een ruitje in de toegangsdeur. Rectificatie GROF/HUISVUIL OPHAALDIENST Helaas is er in het grofvuilschema van afgelopen zondag een fout geslopen Het juiste schema ziet er alsvolgt uit: WO. 28 okt. wijk 2 en 8 do.29okt. wijk 5 en 7 vr. 30 okt. wijk 4 en 6 Hobby Yuppies doen het op een surf plank en in een dure auto, com puterfanaten doen het op een toetsenbord, maar Anneke de Mooy en Jeroen Hillenaar beste den hun vrije tijd aan de Key To wn Card. Nog nooit van ge hoord? Dat is de nieuwste kor tingskaart in Leiden op dit mo ment. Bij de Key Town Card aan gesloten shops kan op vertoon van het pasje het voordeel op ge kochte artikelen oplopen tot tien procent. Jeroen Hillenaar, die overdag een drukke baan heeft bij een re clamebureau, zegt dat hij eens in Breda aan het winkelen was toen hij zag dat er met een kortings systeem werd gewerkt. Samen met vriending De Mooy, die overdag een drukke baan heeft als tandartsassistente, is hij na gegaan hoe het systeem in elkaar zat en heeft het met wat verbete ringen in Leiden toegepast. "Het leek ons leuk om zoiets ook in Leiden te hebben. We wonen wel in Oc-gstgeest, maar we komen vaak in Leiden. Ik zou niet weten hoe ik het anders dan een hobby zou kunnen noemen. Het is in ie der geval geen beroep. Want dan zouden we wel tienduizenden kaarten moeten verkopen en dat is in Leiden geen haalbare kaart", zegt Hillenaar. De enthousiaste reacties van de middenstanders vormden volgens hem een belangrijke drijfveer om het geheel op te zet ten. "De winkeliers waren met een positief. Sommigen hadden er via-via van gehoord en meld den zich vrijwillig aan", zegt Hil lenaar. Dat winkeliers als vliegen op de stroop afkomen is niet zo gek, want als er wat te verdienen valt... Er zijn nu 32 middenstanders bij de Key Town Card aangeslo ten en ze streven naar 50. Dat be tekent dat van elke branche een winkelier bij de card is aangeslo ten. "We kunnen er niet meer ne men omdat anders het effect van de korting verloren gaat. De be doeling is dat mensen met een Key Town Card naar een speci fiek bedrijf gaat dat is aangeslo ten. We willen wel proberen om het naar andere gemeenten in de buurt uit te breiden en op die ma nier er een regionaal gebeuren van maken", zegt de initiatiefne- Het gaat hier kortom om een moderne voordeelpas. Daar hoort een Engelstalige naam bij. "De Nederlandse term is voor deelpas en dat klinkt zo truttig. Card is daarentegen een veelge hoord woord, zeker door de op komst van de creditcard. Er is een oude organisatie in Leiden die hetzelfde doet (Linkanto), maar die is inmiddels zo stoffig en ouderwets geworden. Wij vonden dat er voor card ook maar een Engels klinkende naam moest komen en boven dien bij Leiden moest aanslui ten. En Key Town ligt wel goed bij de mensen zo is ons geble ken", aldus Hilenaar. Er is nog een andere organisa tie met de naam Key Town. "Ja, we hebben goedkeuring ge vraagd aan de organisatie van het Key Town Jazzfestival. Ster ker, we gaan daar mee samen werken. Kunnen kaarthouders ook korting krijgen bij evene menten tijdens de Jazzweek". De vreemde hobby van Hillenaar en De Mooy zal de aangesloten win keliers vermoedelijk geen wind eieren leggen. Van de stoep Meneer Den Hartog, bewoner van het bejaardentehuis Huis op de Waard, heeft het kennelijk niet zo op studenten. "Zij krijgen altijd alles maar gedaan", zo zegt hij pissig. In de buurt van het be jaardenoord wonen behoorlijk veel studenten die - waar halen ze toch het geld vandaan - hun auto's op de stoep parkeren. Ge volg hiervan is dat voetgangers langs auto's moeten laveren en Het echtpaar Den Hartog moet noodgedwongen over de rijweg omdat ei weg verspert vlak bij het Huis op de Waard aan de Kaarsenmakersstraat. dat rolstoelgebruikers, en dat zijn er nogal wat bij het Huis op de Waard, er zelfs helemaal niet meer door kunnen en over de rij baan moeten. "De waanzin ten top", vindt Den Hartog. Een jaar geleden kwam de Lei- denaar ook al in de kolommen van deze rubriek. Over hetzelde onderwerp. Maar dat heeft vol gens hem niet mogen helpen. Nog steeds staan er dagelijks in de Kaarsenmakersstraat op het deel tussen de Minnestraat en de ingang van het huis, zo'n zeven a acht auto's. En die zijn volgens Den Hartog in het bezit van stu denten. "Die zijn te lui om naar het nabij gelegen Katoenpark te gaan om daar hun auto's te stal len. Nu moeten wij maar over de rijweg gaan. Vele automobilisten wijzen op hun voorhoofd als je ze tegen de stroom in tegemoet gaat", aldus Den Hartog. Niet zo heel lang geleden zijn er twee auto's van notoire fout- parkeerders weggesleept. Tot verbazing van Den Hartog overi gens. Niet lang daarna verscheen dezelfde auto weer op de plaats waar niet mag worden gepar keerd. Omdat de auto vlak bij het slaapkamerraam werd gezet van Den Hartog, kon hij letterlijk het gesprek horen dat tussen de per sonen werd gevoerd. Het ging over het wegslepen en de bejaar de man ving de volgende flard op: (krachtterm), daar zullen die sekreten van het Huis op de Waard wel voor hebben ge zorgd...". Den Hartog vraagt zich bedroefd af of dat dat nu uitspra ken zijn voor geleerde mensen. Het heeft hem in ieder geval diep gegriefd. Het voorstel van Den Hartog is flink veel Waalpalen te plaatsen. Dat de Leidse middenstanders van zo'n plan door het lint gaan. kan hem kennelijk geen zier schelen. Het wegslepen van au to's is volgens hem fnuikend voor de motivatie van de politie. "Hebben ze zich veel werk op de hals gehaald door de auto's weg te halen, dan zien ze volgende dag dat het weer raak is. Daar worden ze moedeloos van. Dat zou ik ook worden. Wegslepen is een maatregel die maar beperkt helpt. Ze moeten paaltjes neer zetten en daarbij niet letten op één of meer of minder, want die worden dagelijks gemold door automobilisten". Hij hoopt van harte dat het ver zoek van hem wordt ingewilligd, want "deze roep om hulp komt van een bejaarde die twee we reldoorlogen heeft overleefd, maar die nu vreest onder te gaan in de chaos om hem heen". Ge voel voor dramatiek kan Den Hartog in ieder geval niet ont zegd worden. DEN HAAG/LEIDEN - Een 39-ja- rige Leidenaar, voormalig leraar aan een Zoetermeerse basisschool, is vanmorgen door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een ge heel voorwaardelijke gevangenis straf van zes maanden en tot een al ternatieve straf. De Leidenaar, die terecht stond voor het plegen van ontucht met zijn leerlingen, moet 250 uur hel pen bij het geven van onderwijs aan volwassenen. Bovendien moet hij zich richten naar de voorschrif ten van de reclassering en moet hij zich onder psychiatrische behan deling stellen. De man heeft bekend ontucht te hebben gepleegd met leerlingen van zijn school in de leeftijd van acht tot en met tien jaar. Dat ge beurde zo'n acht jaar achtereen. De officier van justitie had tegen de man tien maanden gevangenisstraf geëist, waarvan zes voorwaarde lijk. De straf komt vrijwel overeen met het voorstel van de verdedi ging. Het fabriekscomplex van De Sleutels nog een bestemming moet worden gevonden. LEIDEN - De kans is groot dat bij de sluiting van de meelfabriek De Sleutels de gedwongen ontslagen beperkt blijven. FNV-bestuurder J. van Duynhoven hoopt dat het aantal ontslagen niet meer dan 20 zal bedragen. De directie van het Meneba-con- cern, waarvan De Sleutels deel uit maakt, kondigde in maart aan het bedrijf begin volgend jaar te slui ten. Intussen is het zeker dat De Sleutels in elk geval tot 1 juli open blijft. Toen de sluiting bekend werd gemaakt, werkten er 85 men sen in de Leidse vestiging. Nu zijn dat er nog 65. Van de huidige werknemers is een aantal een andere baan aange boden bij het Meneba-concern. Sommigen hebben zelf een andere werkkring gevonden. Momenteel is er voor ongeveer 35 mensen nog geen oplossing. FNV-bestuurder J. van Duynho ven. "Wij zijn met de directie van Meneba bezig om voor deze men sen nog een andere baan te vinden. Aanvankelijk was het de bedoeling dat De Sleutels begin 1988 zou slui ten. Nu die sluiting met een half jaar is uitgesteld, hebben we weer iets langer de tijd om voor iedereen een oplossing te vinden. Ik ver wacht niet dat het noodzakelijk is voor het bedrijf om collectief ont slag aan te vragen. Dat betekent dat er minder dan twintig mensen gedwongen op straat komen te staan". De sluiting van De Sleutels is een half jaar uitgesteld omdat Meneba het bedrijf in Rotterdam nog moet aanpassen om de taken van de Leidse vestiging over te nemen. De voorzieningen voor het laden en lossen van meelwagens - een acti viteit die juist in Leiden plaats heeft - zijn in Rotterdam pas me dio volgend jaar gereed. Wat er na de sluiting met de ge bouwen van de meelfabriek gaat gebeuren is nog niet bekend. De Sleutels probeert het complex te verhuren of te verkopen aan een bedrijf, dat bijvoorbeeld de silo's nog kan gebruiken. Eventueel kan het complex ook in gedeelten wor den verkocht of verhuurd. Direc teur H.J. Bouterse geeft echter toe dat het zeer moeilijk wordt om een ander bedrijf voor de gebouwen van De Sleutels te interesseren. Wanneer er zich geen gedadig- den voor het complex aandienen, lijkt het voor de hand te leggen de gebouwen te slopen. Die operatie kost echter miljoenen. Het is de vraag of de verkoop van de grond voor bijvoorbeeld woningbouw Meneba voldoende oplevert om die sloopkosten te betalen. LEIDEN - Het Leidse slachthuis aan de Pasteurstraat blijft zeer waarschijnlijk open. Een accoun tantsrapport wijst uit dat Slacht huis Leiden BV levensvatbaar is. De besloten vennootschap is vori ge maand failliet verklaard. Het slachthuis ging gebukt onder een grote schuldenlast. Bij het slachthuis zelf zijn negen mensen in dienst. De vleesgros siers die in de gebouwen van het slachthuis zijn gevestigd, bieden werkgelegenheid aan ongeveer 80 mensen. Behalve voor de werkge legenheid is het openblijven van het slachthuis ook van belang voor de Leidse veemarkt in de Groen- oordhallen. Een aantal handelaren en slager^ dat vee op de markt heeft gekócht, laat dat aan de Pas teurstraat slachten. De curator van het faillissement, mr. M. Teekens, is optimistisch over het behoud van het slacht huis. De curator wil nog niet zeg gen in welke vorm het slachthuis blijft bestaan. Wel stelt hij dat een grootscheepse reorganisatie niet noodzakelijk is. "Die is in feite net achter de rug. Er zijn een paar voor stellen voor besparingen. Het gaat daarbij echter om kleine bedra gen". Behalve door het rapport van de accountant wordt het optimisme van de curator gevoed door de toe zeggingen van een aantal vleeshan delaren om geld aan de vennoot schap beschikbaar te stellen. De handelaren hebben een 'commis sie van zes' gevormd om te probe ren het slachthuis open te houden. Of het slachthuis wordt voortge zet, is mede afhankelijk van de op stelling van de schuldeisers. De voornaamste crediteuren van het abattoir zijn de gemeente Leiden, de Nederlandsche Middenstands- bank, het energiebedrijf, de Rijks keuringsdienst en het Produkt- schap. Teekens denkt de schuldei sers binnen een maand een voor stel te doen over de afwikkeling van het bankroet van het slacht huis. Hij meent overigens dat de crediteuren geen andere keus heb ben dan akkoord te gaan met zijn voorstel en het slachthuis open te hebben. "Ik hoop de zaak voor 1 ja nuari weer op de rails te hebben. Het belangrijkste is dat de vlees- grossiers hun toezeggingen ge stand doen", aldus de curator. casino fti, HAVENBRUG 1 Oude Herengracht 19 2312 LN Leiden Naturel 21 25,- extra bi) inwisseling van 100.- vr°dag'da3 Wafme zaterdag 3 buffetten Bij inwisseling van deze bon en 100,- ontvangt u 110,- aan fiches. DAGELIJKS GEOPEND 14.00 - 02.00 uur. 'snachts Premiedraai elk uur. KANS OP: 100.- 250,- 500,- 1000,- STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13