Tijd bij brand van levensbelang' 'Discotrein' Alphen: 59 zwartrijders Boskoop heeft geen plaats asielzoekers Vrachtwagen rijdt door Alphense spoorbomen Grootste deel bollen inmiddels verhandeld Bestrijding Heide W omngbouwveremging Alphen: hogere huren Alphens popduo uit elkaar PAGINA 8 Will REGIO MAANDAG 26 OKTOBER 1987 Hillegom tegen indeling brandweer bij regio Rijnland HILLEGOM - Het Hillegomse gemeentebestuur blijft bezwaar maken tegen de indeling van de brandweer bij regio Rijnland die door staatssecretaris De Graaf Nauta van binnenlandse zaken ver plicht wordt gesteld. De staatssecretaris houdt bij zijn besluit volgens burgemeester J.L.E.M. Her mans van Hillegom te weinig rekening met de tijdsfactor. Als er ergens in Hillegom brand Deze korpsen hebben ongeveer uitbreekt, kan nu een beroep wor- tien minuten nodig om de Hille- den gedaan op de brandweerkorp- gomse brandhaarden te bereiken, sen van Haarlem en Heemstede. Volgens het plan van de staatsse- ALPHEN AAN DEN RIJN - De veiling waarbij vrijdag de Alphen- se burgemeester M. Paats als vei- Veiling brengt 15.000 gulden op lingmeester optrad, heeft vijftien duizend gulden opgebracht. De Lions, de atletiekvereniging AAV'36 en operettevereniging Bo- nifacius hoopten op een bedrag van twintigduizend gulden. "Het viel iets tegen, maar we mo gen niet klagen", aldus organisator H. Koelman. "Aan de burgemees ter heeft het niet gelegen. Die man kan er wat van". De lage opbrengst wijt hij aan de kleine opkomst. "We hadden gerekend op tweehonderd mensen. Daarvan zijn er hooguit honderd verschenen. Dan wordt er minder geboden en blijven de prij zen lager". ALPHEN AAN DEN RIJN - Bij de controle van de laatste trein naar Alphen, ook wel de discotrein ge noemd, zijn in de nacht van zater dag op zondag 59 Zo ging keukenverlichting met beboet een winkelwaarde honderd wegens zwartrijden. De trein werd gulden weg voor drie tientjes. Voor tot stilstand gebracht ter hoogte een schrijfmachine met een win- het Rietveldse pad, waarna de kelwaarde van driehonderd gulden plaatsbewijzen van de 140 passa- werd slechts honderd neergeteld. de mensen maar min- 5 natuurlijk", aldus de giers werden gecontroleerd. Tien "Leuk van de zwartrijders betaalden hun der voor on kaartje en de boete direct, de rest organisator, kreeg uitstel. De controle maakte Het geld wordt besteed deel uit va zwartrijden cretaris moet Hillegom in het ver volg 'gebruik maken' van de Leid- se brandweer. "De Graaf Nauta ba- gatiliseert het feit dat de Leidse brandweer er een kwartier langer over doet om Hillegom te berei ken", aldus de Hillegomse burge meester onlangs tijdens een verga dering van de commissie bestuur lijke aangelegenheden. WD-raadslid K. van Schenk- Brill stelt voor de staatssecretaris uit te nodigen voor een proef. Er gens in Hillegom wordt een brand je gemaakt en de korpsen uit Haar lem en Leiden worden om assisten tie gevraagd. "De staatssecretaris kan dan met eigen ogen zien hoe belangrijk een kwartier vertraging is bij de bestrijding van een brand", aldus Van Schenk-Brill. De gemeente Hillegom is niet al leen voor wat betreft de brandbe strijding, maar ook voor de ambu lancedienst en de basisgezond heidszorg aangesloten bij de regio Kennemerland. Volgens Hermans zou onderbrengen van zijn ge meente bij de Leidse regio zeer na delige gevolgen hebben: "De slachtoffers van ongevallen kun nen dan niet meer naar Haarlem of Heemstede worden gebracht, maar moeten altijd naar het verdergele- gen Leiden worden vervoerd". Hillegom wordt in zijn negatieve reactie op de plannen van de staats secretaris ondersteund door de provincie-besturen van Zuid- en Noord-Holland. i de Witte Kerk in Noordwijkerhout officieel in ge- (foto k Bouw NOORDWIJKERHOUT - Het go tisch koor van de Witte Kerk in Noord wijkerhout is zaterdagmid dag officieel in gebruik genomen. De opening, waarbij ruim 300 men sen aanwezig waren, werd verricht door dominee A. van der Meij van de hervormde gemeente. Met de bouw van het koor is precies een jaar gemoeid geweest. De kosten bedroegen in totaal 625.000 gulden. Dominee Van der Meij opende het nieuwe gedeelte van de kerk door een laken tussen het Romaan se kerkje en het gotisch koor weg te trekken. Van der Meij toonde zich zeer verheugd over de nieuwe aan winst: "De kerk is nu zoals zij be hoort te zijn. De triomfboog tussen het koor en de kerk is heropend. We hebben, 415 jaar nadat het oor spronkelijke koor is verbrand, op nieuw de ruimte". Volgens dominee A.Th. Röth- fusz, praeses classis van Leiden, kan er niet langer worden gespro ken over 'het Witte Kerkje'. "De kerk is tweekleurig geworden en bovendien van kerkje uitgegroeid tot kerk". Röthfusz benadrukte de centrale plaats die de kerk in het dorp inneemt: "We leven in een tijd waarin de kerk te vaak naar de rand van de maatschappij wordt verwe zen. In Noord wijkerhout staat de Witte Kerk evenwel nog steeds in het midden". Tevredenheid ook bij burge meester F. Winkel van Noordwij- kerhout. Hij noemde het gotisch koor een verfraaiing van het dorps beeld. "Bovendien betekent de nieuwbouw een uitbreiding van de accommodatie voor sociaal-cultu reel werk in kerkelijke sfeer. Daar aan ontbrak het ons dorp". Voor de financiering van» de bouw van het koor zijn verschillen de bronnen aangeboord. Het Witte Kerkje is een monumentaal pand. Omdat de kerk tot 1573 een gotisch koor heeft gehad en de bouw een herstel in oude luister betekende, heeft Monumentenzorg 100.000 gulden toegezegd. De gemeente Noordwijkerhout droeg 50.000 gul den bij en in het kader van de zoge heten terugploegregeling kwam het rijk met 98.000 gulden over de brug. De leden van de hervormde gemeente hebben met onder meer een bazaar en een kerkeveiling bij na 200.000 gulden bijeen gebracht. BOSKOOP - De gemeente Bos koop is in principe bereid asielzoe kers op te vangen, maar weet niet waar ze hen moet huisvesten. Dit heeft het gemeentebestuur het mi nisterie van WVC via een brief la ten weten. "We willen ons niet onttrekken aan onze verantwoordelijkheden en zijn bereid ons steentje bij te dragen aan het oplossen van de problemen rond de asielzoekers in Nederland", aldus burgemeester J. Reinders. "We kampen echter zelf met een grote woningnood en we vinden het niet terecht om dan wel huizen beschikbaar te stellen voor de opvang van vluchtelingen". Een ruimte om grote groepen in te huis vesten heeft Boskoop evenmin. ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 59-jarige man uit Heijnen-noord heeft zaterdag de spoorbomen op de Boskoopseweg in Alphen aan splinters gereden en is op die ma nier aan de dood ontsnapt. De man reed in zijn truck met oplegger in de richting van Alphen en zag door de mist te laat dat de spoorbomen dichtgingen. Hij remde, maar ont dekte dat als hij al tot stilstand zou komen, dit waarschijnlijk midden op de spoorwegovergang zou ge beuren. Hij gaf dus extra gas en was net de overgang gepasseerd toen de trein achter zijn auto langs- raasde. Hoe veel de schade be draagt, is niet bekend. Zoals gebruikelijk in de herfstmaanden liggen de winkels weer vol met bloembollen bestemd voor de particuliere tuinen en worden heel voorzichtig de eerste tulpen en hyacinten op pot weer te koop aange boden. Nog maar een paar maanden geleden stonden de bollen nog op het veld. Voor de bloembollenveilingen en -bemiddelingsbureaus zijn de afgelopen maanden dan ook bijzonder druk geweest. In zeer korte tyd moest het grootste deel van de bollenoogst worden verhan deld. Ook bij het bemiddelingsbureau van de Hobaho in Lisse, waar ei genlijk elke dag van het jaar bol len worden verhandeld, is het de afgelopen weken heel druk ge weest. Miljoenen bollen gingen in andere handen over. De prij zen van de bollen zijn de afgelo pen weken allesbehalve goed ge weest, alhoewel de situatie vol gens Hobaho-medewerker A. van Zeist, allerminst catastrofaal te noemen is. Van Zeist: "Het aanbod aan bollen was werkelijk gigantisch. De zomer mag voor veel toeris ten verregend zijn, voor de bol- lentelers waren de weersomstan digheden behoorlijk goed. De opbrengst per hectare was prima en de oogst was zonder al te veel problemen binnen te halen. Al met al is er een fikse stijging aan de aanbodzijde te zien geweest". Omdat de bollenhandel een vrije handel is, betekent een ster ke groei van het aanbod min of meer automatisch een daling van de prijs. Ook de resultaten van de broeierij verleden seizoen zijn van invloed op de prijs die voor bollen werd en wordt betaald. De Hobaho-medewerker: "In verge lijking met andere jaren werd er afgelopen winter op de veilingen niet erg veel betaald voor een bos tulpen, narcissen of andere bol- bloemen. De telers van bolbloe- men kopen daardoor nu voor zichtiger in, zowel wat betreft aantal als wat betreft de prijs van de bollen". De lagere opbrengst van bol- bloemen kwam overigens niet zo maar uit de lucht vallen. Het as sortiment bloemen waaruit de consument in de wintermaanden kan kiezen, wordt nog steeds groter. De bolbloemen worden daardoor verdrongen door ande re bloemsoorten. Al met al is de handel in bollen weer verder gegroeid in aantal maar niet in prijs. Met de prijs van de hyacinten en de tulpen is het volgens van Zeist helemaal droevig gesteld. Heel wat hyacin tentelers hebben hun bollen te gen de vastgestelde minimum prijs moeten verkopen. "Van winst maken is er bij verkoop te gen deze bodemprijs geen spra ke". Het overgrote deel van de in Nederland geteelde bollen wordt geëxporteerd. De lage dollar koers zette de prijs van export- bollen onder druk, maar tegelijk- tijd nam het aantal geëxporteer de bollen toe. Een en ander heeft tot gevolg dat de export volgens Van Zeist zeker geen teleurstel lend beeld laat zien. Japan is overigens als export land nog steeds een buitenbeen tje. Het land stelt hoge eisen aan de gezondheid van het geïmpor teerde plantmateriaal. Uit angst voor het binnenhalen van allerlei ziekten, worden alle geïmpor teerde bollen na aankomst in Ja pan een jaar in quarantaine ge houden. Dergelijke zogeheten fy tosanitaire voorschriften verge makkelijken de export naar Ja pan niet. Van Zeist ziet het even wel niet al te somber in. "Japan lijkt bereid een deel van de eisen te versoepelen. Zo is het inmid dels wèl toegestaan om hyacin ten en amarylissen op pot naar Japan te exporteren". Ook in de bollensector wordt hard gewerkt aan verbreding van het sortiment. Door veredeling zijn er de laatste jaren veel al- liumsoorten (uiachtigen) op de markt gekomen. Evenals de nieuwere botanische tulpen en de dubbele sneeuwklokjes vin den deze gretig aftrek bij de con sument. Ook de exporteurs hebben vol gens Van Zeist veel belangstel ling voor nieuwe bolsoorten. Van Zeist: "De exporteurs willen zich van elkaar onderscheiden door specialiteiten in hun sortiment op te nemen. Dat heeft tot gevolg dat ook in het buitenland de con sumenten bekend worden ge maakt met nieuwe soorten". A. van Zeist: "Door de grote aanvoer en de wat achterblijvende vraag ligt de prijs v beduidend lager dan vorige seizoenen". Zowel van de nieuwere soor ten als van het 'vertrouwde' sor timent wordt de kwaliteit vol gens Van Zeist ongelooflijk goed bewaakt. Alle bollen vallen on der het zogeheten landbouw- kwaliteitsbesluit waarin strenge eisen worden gesteld aand de ge zondheid van de bollen. Van Zeist: "Telers en handelaren zijn helemaal afhankelijk van de con sument. Tegenvallende resulta ten met het in bloei brengen van bollen in de tuin of een bos tul pen die na drie dagen het laat af weten, heeft al gauw een vermin derde vraag van de consumenten tot gevolg. Het uitsluitend goede kwaliteit bollen leveren is dus in het belang van telers en handela ren zelf'. De Hobaho-medewerker heeft echter wèl twijfels over de kwali teit van de aangeboden ijstulpen. Dit zijn tulpen die, door een diepvriesbehandeling, het hele jaar door bloeiend op de markt worden gebracht. Van Zeist: "Het is nog niet voldoende be kend welke variëteiten geschikt zijn voor deze temperatuursbe- handeling. Daardoor komt het voor dat er ijstulpen worden aan gevoerd waarvan de houdbaar heid behoorlijk te wensen over laat". Van Zeist gaat niet zo ver con sumenten de aankoop van ijstul pen af te raden. Dat is ook nau welijks mogelijk. Aan een bos tulpen kan een leek niet zien wel ke temperatuursbehandeling de ze heeft gehad. Er wordt naarstig gezocht naar tulpvariëteiten die geschiklt zijn voor deze 'ijsbe- handeling'. "Kwaliteit 'is waar het in deze sector om draait. Aleen met prima produkten kan de bollensector zijn positie hand haven". Voor de particuliere (moes- )tuinliefhebber blijkt het altijd moeilijk om vast te stellen door welke ziekten of plagen bepaalde gewassen zijn aangetast, hoe ze kunnen worden voorkomen en op welke manier ze eventueel kunnen worden bestreden. Veel middelen die in de beroepstuin- bouw~gemeengoed zijn, zijn voor amateurs niet verkrijgbaar. Het ministerie van volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer heeft nu een boek je uitgegeven waarin een groot aantal kwalen en kwaaltjes de re vue passeren. Het boekje is ge schreven door T. Speetjens-Post. Duidelijke kleurenfoto's, heldere omschrijvingen en een aantal te keningen maken het mogelijk vast te stellen waaraan uw plant lijdt. Er wordt uitgebreid aan dacht besteed aan preventieve maatregelen en aan bestrijdings- methoden en -middelen. Ook aan milieuvriendelijke middelen wordt de nodige aandacht be steed. De aanbevolen middelen zijn in kleinverpakking bij tuin centra verkrijgbaar. Het boekje kost 3,50 gulden (inclusief ver zendkosten) en is te bestellen bij het ministerie van vrom, Van Al- kemadelaan 85, 2597 AC Den Haag. Erica (dopheide) en Calluna (struikheide) stellen hoge eisen aan de grond. De bodem moet voldoende zuur zijn en flink wat humus bevatten. In tuinen waar de grond niet aan deze eisen vol doet, leggen de plantjes meestal binnen de kortste keren het lood je. Erica carnea (winter- of sneeuwheide) groeit evenwel op 'gewone' gronden prima. In de border, de rots- en heidetuin en zelfs in bloembakken kunnen met deze Erica-soort prima resul taten worden bereikt. De plan tjes worden maar 15 tot 30 centi meter hoog en zyn zeer winter hard. De bloeiperiode is afhanke lijk van de cultivar. Zo bloeit Praecox Rubra in november en komt Myretown Ruby pas in april tot kleur. De bloei duurt meestal een maand of drie. Erica carnea kan de komende weken nog worden geplant. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Woningbouwvereniging Alphen (WVA) is bang dat de huren om hoog moeten. Dit schrijft de wo ningcorporatie in haar blad Huis- praat. Dit omdat de overheid zich per 1 januari terugtrekt uit de soci ale woningbouw en geen garanties meer geeft op leningen van wo ningcorporaties. Daarom moet de WVA elders leningen afsluiten, waardoor zij afhankelijk dreigt te worden van andere financiers zoals beleggingsmaatschappijen en pen sioenfondsen. Dat ziet de corporatie helemaal niet zitten. Van de negatieve in vloed heeft zij al een voorproefje gehad. "In het vooijaar waren de beleggers het niet eens met de voorwaarden die het rijk stelde aan de leningen. Het systeem van klim- leningen heeft plotseling afgedaan. De klimlening zorgt ervoor dat de aanvangshuur relatief laag wordt gehouden. Valt deze vorm van fi nancieren weg, dan betekent dit dat de huren hoger worden", aldus de WVA. De woningbouwcorporatie stelt dat het steeds moeilijker wordt om in de toekomst nog betaalbare wo ningen te bouwen nu de overheid steeds harder bezig is het financie ringstekort terug te dringen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Alphense popduo Patraxis houdt op te bestaan. Met ingang van 1 ja nuari gaan Patrick Wenting (26) en Axel Wagenaar (24) op muzikaal ge bied hun eigen weg. Het duo bracht in juli de debuutsingle 'Say Now' uit. De plaat werd echter geen suc ces. "Dat is beslist geen ramp", al dus Axel Wagenaar. "Als de single wel in de hitparade was terechtge komen, waren Patrick en ik ge dwongen geweest om op muzikaal gebied met elkaar door te gaan. We zijn er echter van overtuigd dat we ieder apart nóg betere muziek kun nen maken. Dat doen we dus". Het duo verwierf zich eind vorig jaar de nodige bekendheid met een optreden in de KRO Soundmix- show van Henny Huisman waar zij een imitatie weggaven van Mick Jagger én David Bowie. Voor die tijd speelden de duopartners in plaatselijke bands. Antiekbeurs trekt weining publiek ALPHEN AAN DEN RIJN - De driedaagse najaars-antiekbeurs in Avifauna is dit weekeinde matig bezocht. Ondanks de aanwezig heid van bij voorbeeld het Asser Muntenmuseum was de drukte gis teren minder dan verwacht. Ook op zaterdag druppelde het publiek binnen in plaats van dat het bin nenstroomde. Dit vormde een schril contrast met de enorme be langstelling van antiquairs om op de beurs te staan. In de zaal waar de beurs werd gehouden was een rui me sortering serviesgoed, meubels en snuisterijen te zien. NOORDWIJK - Het prachtige herfstweer heeft gisteren duizenden men sen naar het strand van Noordwijk gelokt. Volgens een woordvoerder van de plaatselijke politie was het in de badplaats net zo druk als tijdens de bouwvakvakantie. Op de wegen naar Noordwijk stonden al vroeg in de middag flinke files. Visboeren, patatkramen en ijsco-mannen deden prima zaken. De warme herfstzon zorgde ervoor dat het zelfs zittend, op het strand goed toeven was. (foto ANP) MAANDAG 26 O KT. Lelden Kapelzaal K O. Beethoven cyclus door Martha Noguera, aan vang: 20.15 uur. Leiderdorp raadsvergadering in het ge meentehuis, Statendaaider, aan vang 20.00 uur. Wassenaar 1 raadsvergadering m raadhuis 'De Paauw, aanvang 19.30 uur. DINSDAG 27 OKT. Alphen 1 thema-avond Contact Jonge Bedrijven en omstreken, over technische telecommunicatie, 's Molenaarsbrug, aanvang 20.00 1 inleiding over Trancedente Me- itatie in De Bron, Troubadour- weg. aanvang 20.00 uur. films: True stories' van David Byr ne. 19.30 uur; The Cotton Club' van Francis Ford Coppola. 22.00 uur, LVC. Breestraat 66. meidencafé, met tal van aktivi- teiten. vanaf 21.00 uur, 't Breehu- ys aan de Breestraat. première van 'Art Decorum', aanvang 20.15 uur, Leidse Schouwburg. Leiderdorp fotoclub Sjelter, voor begin ners, van 19.30 tot 22.30 uur in de Sjelter. Heemraadlaan. Noordwijk try-out van Youp van 't Hek, aanvang 20.30 uur in De Kuip, Rijnsburg uitvoering van De Lofstem in de Immanuelkerk, aanvang 20.00 Zoeterwoude informatie-avond met als the ma 'vijanddenken doorbreken', spreekster: mevrouw A. van Mel- le, die informatie zal geven over het leven en denken in de DDR. WOENSDAG 28 OKT. Alphen voorstelling Ome Willem in De Bron, Troubadourweg, aanvang optreden van Ensemble Super Librum (portatief, blokfluit en zana). Middeleeuwse muziek, aanvang 20.15 uur in het Rijksmu seum van Oudheden. Rapenburg. Beethoven-cyclus uitgevoerd door Martha Noguera uit Argenti nië, aanvang 20.15 uur, Kapelzaal K O, Oude Vest. 'Een stuk van twee dagen' door Theaterunie/Blaauwe Maandag Compagnie, aanvang 20.30 uur, Lak-theater, Cleveringaplaats. film: The great rock 'n roll swindle' van Julian Temple, aan vang 20.00 en 22.15 uur, LVC, Breestraat. optreden van 'Ichiban Daiko". meesters van de drum, aanvang 20.15 uur, Leidse Schouwburg. Leiderdorp instuif voor kinderen van 4 tot 8 jaar, muziekinstrumenten, 13.30 tot 15.30 uur in de Sjelter, Heem raadlaan. thema-avond 'Vrouwen en ont wikkelingssamenwerking', met vertoning van de film: The wrong Katwijk voorlichtingsbijeenkomst van i de ver. van Reumapatiênten in het Gezondheidscentrum aan de Groen van Prinstererweg 61, aan vang 19.30 uur. Nieuwkoop informatieavond hondenclub De Polderwakers in het clubge bouw van de landijsbaan, Bern- hardlaan, aanvang 20.15 uur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 8