m Econoom Galbraith niet bang voor nieuw '1929' 'Zorgzame samenleving vaak misbruikt voor bezuiniging' Interview Directeur Oostlander van wetenschappelijk bureau CDA: 5Gereformeerde kerken moeten gereformeerd worden DEN HAAG - Op het hoofdkantoor van het CDA wor den regelmatig de wenkbrauwen gefronst wanneer een der geestverwante ministers een pijnlijke bezuiniging weer eens verdedigt met een appèl op de 'zorgzame sa menleving'. Vooral minister Brinkman (WC) maakt, er kent directeur A.M. Oostlander van het wetenschappe lijk bureau van het CDA, vaak te onbesuisd gebruik van deze ideologische leus. "Daarover wordt hij intern wel bekritiseerd", aldus Oostlander, "want al die bezuini gingen bij elkaar kunnen niet zomaar meer zorgzaam heid in de samenleving opleveren. Ze komen vaak ge woon hard aan". Een interview. door Peter de Vries Bij de introductie van de zorgza me samenleving in 1983 ver wachtten slechts weinigen dat die term een lang leven bescho ren zou zijn. Het was zo'n typi sche CDA-vondst, als eerder het ethisch reveil: moraliserend en vaag. Het deed een beroep op on lustgevoelens over een al te har de. onverschillige maatschappij, maar onder dezelfde paraplu paste ook een hardvochtige fi nanciële sanering van de over heid. De gedachte sloeg deson danks zo goed aan, dat het CDA er inmiddels de toon van het po litieke debat mee zet, en sodalis-, tische en liberale denkbeelden naar de achtergrond heeft ver drongen. Vorig weekeinde bele den een aantal vooraanstaande PvdA-leden in een discussie met CDA-ers zelfs openlijk hun sym pathie voor het nieuwe christen democratisch gedachtengoed. Ze erkenden de CDA-diagnose dat grote maatschappelijke pro blemen mede veroorzaakt zijn doordat instituten die traditio neel de samenleving bijeenhiel den (zoals kerk, vakbond, dorps gemeenschap of gezin), de afge lopen decennia aan belang heb ben ingeboet. Oostlander is ingenomen met die belangstelling in PvdA-gele- deren. Het werd, zegt hij, zo zoet jes aan ook wel tijd dat de socia listen braken met hun traditione le minachting voor de confessio nele politiek. "Ik heb die neer buigende houding van de PvdA altijd heel dom gevonden, een strategische blunder. Om te rege ren heb je niet alleen zetels, maar ook vrienden bij coalitiepartners nodig. De PvdA heeft systema tisch het CDA van zich ver vreemd door ons bestaansrecht te ontkennen". "Het is opmerkelijk dat de WD, een partij die we toch niet gewend zijn veel politiek tac tisch vernuft toe te schrijven, het allemaal veel slimmer heeft aan gepakt. De WD heeft zich altijd keihard tegen de PvdA afgezet. Daarmee wonnen ze geen enkele PvdA-stem, maar trokken ze wel aan delen van ons electoraat. En in coalities viel er, op de periode Nijpels na, altijd met ze te wer ken". Tekort "Het .democratisch tekort' van de PvdA, het gebrek aan respect voor de idealen van andersden kenden, heeft er voor gezorgd dat het nog steeds vrij moeilijk is onze achterban duidelijk te ma ken dat we wel weer eens van co alitiepartner kunnen wisselen", meent hij. Toch moeten de ban den met de WD. het succes van ZWOLLE (ANP) - "Onze kerken moeten zich bekeren van hun af standelijkheid, gemakzucht, goedkope verwereldlijking, ontrouw en verleden. Men ande re woorden: de Gereformeerde Kerken moeten opnieuw gere formeerd worden". Dat zei ds. N. van Exel, directeur van de inter kerkelijke jongerenorganisatie Youth for Christ Nederland, op de appèldag van de vereniging Confessioneel Gereformeerd Be raad die zaterdag in de IJsselhal in Zwolle werd gehouden. In zijn toespraak 'Geen ver nieuwing zonder bezieling' be toogde Van Exel dat de heden daagse kerk wordt geconfron teerd met de botsing tussen het traditionele christendom en de moderne nieuwe geseculariseer de cultuur. "Wie had kunnen ver wachten", aldus Van Exel, ,,dat de aloude verwevenheid tussen het christendom en de cultuur zich in Europa en Nederland zou oplossen? De verwereldlijking, die stroomt op de golven van de democratie met een nadruk op de mens en zijn kunnen, beukt op het bolwerk van de gerefor meerde kerken". Volgens Van Exel verkeren de kerken in Ne derland in een andere positie dan die in de ons omringende lan den: "Daar zijn veel kerken nog volkskerken, terwijl de kerken in Nederland steeds meer vrijwilli- het economisch kabinetsbeleid ten spijt, niet té innig worden. De liberalen blijven immers de 'erf vijanden' van de christendemo cratie. De kloof tussen de twee stromingen is niet alleen histo risch gegroeid, maar ook in de actuele politiek merkbaar, aldus Oostlander. "De liberalen zien mensen niet als personen met sociale verant woordelijkheden, maar als losse sociale atomen. Die fundamen teel a-sociale filosofie staat haaks op ons streven naar een verant woordelijke samenleving. Wat dit betreft staan de sociaal-demo craten, met hun beroep op onder linge solidariteit, toch iets dich ter bij ons. Helaas komt de vol strekt irreele mensvisie van de li beralen ook tot uitdrukking in het compromisbeleid van het ka binet. Ik denk dan aan het belas tingstelsel en de sociale zeker heid" Ideologisch is de coalitie veel minder hecht dan buitenstaan ders zouden vermoeden. "Dat zie' je aan grote operaties als de her structurering van de gezond heidszorg of de vereenvoudiging van het belastingstelsel. De ver schillende visies in de coalitie worden soms verdoezeld achter een technische facade van 'ver eenvoudiging'. Het economisch beleid loopt wel, en dat is natuur lijk heel belangrijk. Maar voor ons mag het niet voldoende zijn". Kromme tenen De CDA-ministers dienen vol gens Oostlander aan te sturen op 'herkenbare bezuinigingen'. Ze moeten niet te makkelijk toege- gerskerken worden. Als je zelf voor een kerk kunt kiezen, wordt het ook 'steeds makkelijker om niet meer bij een kerk te horen". Van Exel zei stomverbaasd te zijn dat de kerken zich zo weinig bezinnen op de huidige crisis. "Er zal een goede visie moeten komen op wat de kerk vandaag eigenlijk is. In wat voor wereld leven we en wat is daarin de mis sionaire taak van de kerken?" Op deze missionaire confron tatie hebben de kerken zich vol gens de YMF-directeur niet voor bereid. Bezinning op een ander leiderschap dat is berekend op de taken van kerken, is volgens Van Exel noodzakelijk. Dit nieu we leiderschap moet veelzijdig zijn en worden gedragen door een authentieke gemeenschap. "Deze gemeenschap is een min derheidsgroep van profetische allure. Ze moet de confrontatie met de cultuur aangaan om het gereformeerde belijden niet uit de samenleving te laten verdwij nen en het proces van ontmante ling van de Gereformeerde Ker ken tegen te gaan". ven aan de mode van de terugtre dende overheid. "Tal van klassie ke kwesties, als de openbare or de en veiligheid, blijven staatsta ken. De overheid dient daarnaast op sociaal gebied de minimale bestaansmogelijkheden te ga randeren. Dat is niet alleen de uitkering, maar ook gezond heidszorg, onderwijs, vorming en wat cultuur". Kerkelijke uitspraken: be lijdenis, overtuiging of me ning? "Als de Kerk de behoeft^voelt om zich over bepaalde zaken uit te spreken, moet zij daarbij aan geven op welk niveau zij spreekt. Heeft het de vorm van een belij denis, dan wordt een beroep ge daan op het gezag van Christus. Over dit standpunt valt niet te twisten. Op het niveau van de overtuiging doet de Kerk een be roep op de gewetens van de gelo vigen. Met het uitspreken van een mening vraagt de Kerk de aandacht van haar gelovigen. Dit model voor het kerkelijk spreken over maatschappelijke vragen lanceerde ds. T. Harder zaterdag in Amersfoort op de halfjaarlijkse ambtsdragerscon ferentie van de Christelijke Gere formeerde Kerken. Harder is als geestelijk verzorger verbonden aan het verpleeghuis De Lichten berg in Amersfoort. Tot eind augustus van dit jaar was zijn te ruim geachte abortus standpunt zelf onderwerp van een kerkelijke uitspraak. Uit de Hij is 'geschrokken' van de uit spraak van minister Deetman (onderwijs) dat die 'de zorgzame samenleving niet nodig heeft om de broekriem aan te halen'. Le zing van de laatste rapporten van de onderwijsminister heeft hem 'echter gerustgesteld. "Daarin v wordt toch maar de zelfstandig heid van scholen vergoot, en krij gen schoolbesturen meer ruimte om zelf te bepalen waar ze het geld aan uitgeven. Dat is de weg die wij voorstaan. De overheid kan taken overdragen aan insti tuten of verenigingen van men sen die zich door een ideaal laten begeesteren. Daarbij mogen mi nimum-eisen van democratise ring gesteld worden". "Ik krom wel eens de tenen wanneer ik CDA-ministers, en met name Brinkman, bezuini gingen hoor verdedigen met een verwijzing naar de zorgzame sa menleving. Dan denk ik: zeg toch gewoon: mensen, het is he laas nodig je een rib uit hetxlijf te draaien, en maak het niet mooier dan het is. Ik hecht aan een poli tiek schuldbesef: we staan voor zware keuzen, en die moetje niet proberen weg te kletsen. Het is heel honorabel, en moreel ook juist, om de financiële zorgen van nu niet naar de toekomst te verschuiven. Maar we moeten oppassen dat we goede begrip pen, als de verantwoordelijke sa menleving, niet op incorrecte wijze gebruiken. Als christenen dienen we gewaarschuwd te zijn, na al die eeuwen waarin christe lijke begrippen vaak verdraaid en misbruikt werden". kerken kwam daarom ook enig protest toen het organiserend co mité van de ambtsdragersconfe rentie Harder uitnodigde te ko men spreken. Voorzitter D. Kpole van de conferentie wees in zijn openingstoespraak deze kri tiek van de hand. "Als voorzitter meen ik te mogen zeggen dat het comité steeds elke partijdigheid op verdachte voorkeuren uit de weg is gegaan", aldus Koole. Ook verwierp Koole de kritiek uit de kerken dat het comité steeds controversiële onderwer pen kiest. Ditmaal was het thema van de conferentie: "Het spreken van de kerk rond ethische vra gen en de individuele verant woordelijkheid van de gelovi gen". Koole: "Alle onderwerpen waarvoor in de afgelopen jaren is gekozen, zijn voortgekomen uit de intentie van het comité deze conferenties in een tijd van pola risatie en verwarring, platform voor onderlinge ontmoeting te laten zijn voor ambtsdragers. Zij dreigen in deze tijd hun kerkelijk en geestelijk richtingsgevoel misschien weieens kwijt te ra ken". LONDEN - Begin januari waar schuwde de beroemde Amerikaan se econoom John Kenneth Galbra ith indringend voor een nieuwe beurskrach. Net als aan het einde van de jaren '20, zei hij, was er we derom een stemming van 'het kan niet op'. Net als voor de grote krach van oktober 1929 waren veel parti culieren en institutionele beleg gers in de markt gegaan, hadden ef fecten gekocht, om de eenvoudige reden dat die markt almaar beter werd. door Hans Amesz Er heerste, betoonde de man die tot aan zijn pensioen Harvard-pro fessor was en vele Amerikaanse presidenten economisch geadvi seerd had, vooral een op drijfzand gebouwd wantrouwen in nieuwe financiële instrumenten als opties en obligaties met een waanzinnig hoge rente. In de jaren r20 was een groep mensen opgestaan, die dacht dat zij Wall Street kon beheersen. Begin 1987 was die er weer. de Young Urban Professionals (yup pies). Sinds een week overigens Puppies (Poor Urban Professio nals) genoemd. Toen John Kenneth Galbraith. schrijver van algemeen erkende economische leerboeken als 'The great krach' en 'The new industrial state', zijn waarschuwende woor den losliet, kreeg hij betrekkelijk weinig bijval. Waarom zou de 'boom', die toch al vijfjaren duur de, ineens afgelopen zijn? De be jaarde econoom heeft echter gelijk gekregen. De geschiedenis heeft zich inderdaad herhaald. Net als toen zijn ook nu tallozen 'in de markt' gegaan omdat ten eerste die markt in de hemel leek te groeien en ten tweede iedereen dacht slim genoeg te zijn uit die markt te stap pen voordat die ineenstortte. Noch het een noch het ander is vorige week bewaarheid. Inmiddels heeft Galbraith in de Londense Sunday Times zijn voor lopige gedachten over de beurs krach van oktober 1987 geformu leerd. Om maar met het meest ge ruststellende te beginnen: hij ge looft niet dat de wereld zoiets fa taals zal beleven als na 1929. Dat komt volgens hem omdat in alle landen, inclusief de Verenigde Sta ten, de regeringen zich nu van hun verantwoordelijkheid bewust zijn Bisschoppen willen met Acht Meibeweging praten. De Nederlandse bisschoppen heb ben het Beleidsplatform van de Acht Meibeweging uitgenodigd voor een gesprek. Dit platform (bestuur) neemt zowel "direct als indirect" verantwoordelijkheid voor het "optreden naar buiten, vooral voor de manifestaties" en is daarom wel geschikt voor een inhoudelijk gesprek over de "doelstellingen in relatie tot de fundamentale oriëntaties en groeperingen zijn verenigd. Dit blijkt uit een brief van de bisschoppenconferentie aan de Acht Meibeweging, waarin ne gentig procent vernieuwingsge zinde roomskatholieke organisa ties en groeperingen zijn vere nigd. De beweging werd opge richt uit onvrede met het pro gramma voor het pausbezoek aan Nederland in 1985. Lezing. Op donderdag 29 oktober zal van 20.00 uur af in de Remon strantse Kerk aan de Alphense voor het niveau van werkgelegen heid, voor het niveau van produk- tie en voor de economische groei. "We moeten nu afstand nemen van de dogma's van de Reagan-rege- ring en speciaal van de opvatting dat mooie praatjes de plaats in kun nen nemen van actief handelen". En verder, zo schrijft hij in de Britse krant 'moeten wij, de Vere nigde Staten, het begrotingstekort indammen". Dat zal voor een deel kunnen door de 'belachelijk hoge' defensie-uitgaven (Star Wars) in te dammen en de belastingen te ver hogen. Reagan liet vorige ook we ten zijn hardnekkige verzet tegen belastingverhoging op te geven. Galbraith is ervoor om juist de rij ken extra te belasten, want hij moet niets hebben van de Reagan- Thatcher-doctrine dat de rijken niet willen werken omdat zij te wei nig geld krijgen terwijl de armen niet willen werken omdat zij teveel geld hebben. Papier Wat verwacht Galbraith op korte termijn? Ondanks het beperkte herstel van de financiële markten na 'Zwarte Maandag', zullen de nieuwkomers, die toch de hoop en trots van de verschaffers van risico kapitaal waren, het aanzienlijk moeilijker krijgen. Het krediet zal niet zo gemakkelijk meer te krijgen zijn. En dan is er volgens Galbraith geen gevaar meer voor een andere krach. Het financiële geheugen duurt ongeveer tien jaar. Dat is de tijd tussen een periode van alom vattende domheid en de volgende. Kortom, de eerstkomende tien ja ren behoeven we ons geen zorgen te maken. De enorme klappen op alle effec tenbeurzen in de wereld kunnen niet worden afgedaan met de kreet 'verliezen op papier'. Behalve dat er veel vertrouwen verloren is ge gaan, zijn buitengewoon veel men sen - in de Verenigde Staten heeft 25% van de bevolking effecten, in Nederland om en nabij de 11% - toch gewoon armer geworden. Op zijn minst denken ze dat. En daar om zal de beurskrach van vorige week in eerste instantie de uitga ven verminderen. Volgens Galbraith zal de huizen markt hiervan nadelige gevolgen ondervinden als ook de markt van duurdere consumptie-artikelen. De enorme Amerikaanse con sumptie van de afgelopen jaren was vooral gebaseerd op een door Van Mandersloostraat een lezing worden gehouden over het on derwerp 'Geloof, Kerk en Poli tiek'. De lezing is gebaseerd op het door H.M. Kuitert geschre ven boek: 'Alles is politiek, maar politiek is niet alles'. De spreker is dr. E.P. Meijereing, remon strants predikant en tevens lec tor aan de Leidse univeriêteit. De toegang is vrij. Ratzinger: joden worden pas ware joden als ze zich be keren. "Joden worden pas ware jo den, als ze christen worden". Dat betoogde kardinaal Ratzinger, de prefect van de Vaticaanse congregatie voor de geloofsleer onlangs in een interview met het roomskatholieke Italiaanse weekblad 'II Sabato'. Joodse groeperingen in Italië hebben inmiddels verontwaar digd gereageerd op deze uit spraak. Nederlandse Hervormde Kerk. Beroepen te Bennebroek (toezegging): G. J. de Jager te Raalte; aangenomen naar Rid- Galbraith: Krach zal zich niet zo; snél herhalen. (archieffoto ar Reagan weer aangewakkerd veil trouwen in de toekomst. Dat ver trouwen, en daarmee de bereid heid om veel dingen op de pof t< ko%pen, heeft door de kracht eeij flinke duk opgelopen. Niet alleeij consumenten, ook investeerden zullen zich wel twee keer bedenker voor zij hun geld ergens in steken En dat is allemaal niet goed voor de economische groei. Zeker is dat de Wall Street-krach dwingt tot pas op de plaats maker in Amerika. Dat heeft gevolgen voor de naar de Verenigde Staten exporterende landen. Dit pro] bleem kan, zoals nu te overzien, all leen maar worden opgelost dooi een samenwerking tussen de grot^ financiële mogendheden: vooral de VS, de Bondsrepubliek en Ja pan. Ironisch genoeg was juist dt onrust na de forse kritiek van de Amerikaanse minister van financi én Baker op de verhoging van de Duitse rente een van de oorzaken van de krach. En van alle mooie beloften op ve le economische topconferenties is niet veel terecht gekomen. Amerij ka heeft zijn begrotingstekort nau welijks fundamenteel aangepakt, en dat geldt ook voor de toegezeg de stimulering van de Westduitse' economie en het eindelijk echt op- nenen van de markten in Japan. Er zijn mensen die geloven dat in dit opzicht de beurskrach van vorige week een heilzame werking kan, hebben. derkerk (toezegging): T. Ouwer- lcerk te IJzendoorn. Gereformeerde Kerken. Be roepen te Surhuisterveen: drs. J. P. van Riessen te Stiens. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt. Bedankt voor Pretoria (Die Vrije Gereformeerde Ker ke in Snid-Afrika): C. J. Mewe te Terneuzen; bedankt voor Hoogeveen: P. Schelling te Leeuwarden. Christelijke Gereformeerde Kerken. Bedankt voor Vlaardin- gen: A. Stehouwer te Nijkerk. Gereformeerde Gemeenten. Bedankt voor Rotterdam- Alexanderpolder: B. van der Hei den te Woerden; bedankt voor Apeldoorn: J. J. van Eckeveld te Zeist. 'Dan denk ik: Brinkmanzeg toch gewoon dat het nod ig is om de men sen een rib uit het lijf te draaien. (foto anpi De Amsterdamse beurs in wat rustiger tijden onder toeziend oog van Mercurius, de Ro- meinse god van de handel. «rciiieitoto anpi

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2