Rijk wil universiteit zeven miljoen korten Veel bruggen in zorgwekkende staat LEIPSCH DAGBLAD Wethouder Peters: Gevolgen bezuinigingen steeds meer merkbaar actiefin vrije tijd Bezoek aan Molen de Valk flink gedaald Onder meer door terugloop studenten Vrijwilligers Gemeente bespreekt plannen Vogelbuurt ZATERDAG 24 OKTOBER 1987 Op de Zijlpoortsbrug zijn de nodige voorzieningen getroffen om de brugleuningen te verstevigen. De brug is hard toe aan een ingrijpende opknapbeurt maar staat op de nominatie om pas in 198911990 geheel gerestaureerd te worden. (foto wim Dijkman) slecht dat die voor autoverkeer moet worden afgesloten. Wel moet er het een en ander gebeu ren om verval te voorkomen. De brug is een vitale schakel in de binnenstad dus is het niet ver standig de situatie alsmaar ver der te laten verslechteren. De Wouterenbrug (over de Trekvliet tussen de Jan van Goyenkade en de Rijn en Schiek- ade) is al jaren afgesloten voor verkeer op meer dan twee wie len. De toestand van deze brug is heel slecht, maar geld om de Wouterenbrug te vernieuwen is er voorlopig niet. De toestand van de Leidse bruggen is uiteraard niet zo zorg wekkend als tien jaar geleden toen de helft van het aantal brug gen gebreken vertoonden. Maar nog steeds zijn veel bruggen aan vernieuwing of reparatie toe. "De financiële situatie wordt echter steeds nijpender", aldus wethouder Peters. "We lopen weer tegen ons zelf op". LEIDEN - Een aantal bruggen in de Leidse binnenstad verkeert in steeds zorgwekkender toestand. Het gemeentebestuur heeft maatregelen getroffen omdat on derdelen van twee bruggen, de Warmonderbrug en de Zijl poortsbrug, dreigden te bezwij ken. Vooralsnog blijft het bij het oplappen van zwakke onderde len, want geld voor een algehele vernieuwing van de beide brug gen heeft de gemeente op korte termijn niet. "De gevolgen van de bezuini gingen worden ook in het stads vernieuwingsproces steeds meer merkbaar", aldus wethouder Pe ters van ruimtelijke ordening. "Een en ander komt vooral tot uitdrukking in het vooruitschui ven van reparaties en het op nieuw verdelen van de beschik bare gelden over het herstel van bruggen en andere dringende werkzaamheden, zoals de ver nieuwing van walmuren en riole ringen in de oude wijken". Vol gens het gemeentebestuur kun nen in de naaste toekomst ook grote problemen ontstaan bij de noodzakelijke vervanging van oude riolen. De bouw van een nieuwe Waagbrug is al uitgesteld tot vol gend jaar. Andere bruggen (de Karnemelksebrug en de Woute renbrug) komen voorlopig hele maal niet aan de beurt. De res De Warmonderbrug tussen de Haarlemmerweg en Korte Mare was in zo slechte toestand dat de voetpaden lan weerszijden zijn weggehaald. Op de foto zijn de uitstekende dwarsliggers te zien waaruit blijkt dat de brug een versmalling heeft ondergaan. (foto Jan Holvast) tauratie van de Vreewijkbrug (tussen de Kaiserstraat en Witte Singel) en de Trekvaartbrug (over de Mare tussen de Rijns- burgersingel en de Maresingel) is onlangs wel ter hand genomen. Actieplan De komende jaren is het ge meentebestuur van plan tenmin ste één brug per jaar onder han den te nemen. Maar het is nog on zeker of dat lukt omdat de ver nieuwing van rioleringen, met name in de vooroorlogse wijken, voorrang zal krijgen. "De straten zakken bij wijze van spreken nu al weg", aldus wethouder Peters. In de loop van 1988 zal het ge meentebestuur een actieplan rio leringen presenteren met een aanpassing van het investerings programma voor de komende ja ren. Dit investeringsprogramma gaat nu al voor een groot deel op aan het bouwrijp maken van de Zijloever en de stadsvernieu wing in de Zeeheldenbuurt, zo dat voor walmuren en bruggen straks weinig overblijft. door Jan Rijsdam N oodvoorzieningen Volgens het nu nog geldende investeringsprogramma wordt volgend jaar de restauratie van de Scheluwbrug (tussen de He rengracht en Havenplein) in uit voering genomen. Deze brug is al jaren heel slecht en daarom afge sloten voor verkeer op meer dan twee wielen. Voor 1989 staat de Zijlpoortsbrug (tussen de Zijl poort en Lage Rijndijk) op het programma. Van deze verbin ding zijn niet alleen de eeuwen oude bovenbouw en de gemet selde boogbruggen in slechte staat maar zelfs sommige leunin gen leken het niet lang meer te houden. Onlangs werden nood voorzieningen getroffen om de brugleuningen te verstevigen. In 1990 komt, volgens het in vesteringsschema van de ge meente, de Kleine Havenbrug aan de beurt. Deze monumentale brug uit 1870 (tussen Havenplein en Kalvermarkt) is in 1981 al ge deeltelijk vervangen door een noodbrug omdat de oorspronke- lijke verbinding verboden werd voor auto's. Een algehele renova tie van de Kleine Havenbrug is echter nog steeds noodzakelijk. Erbarmelijk In 1991 zijn. volgens de huidi ge plannen, de Blauwpoortsbrug (over het Galgewater bij de Haar lemmerstraat) en de Nieuwsteeg- brug (tussen Doezastraat en Nieuwsteeg) aan de beurt om te worden opgeknapt. Voor 1992 en 1993 staan de Kippenbrug (over de Rijn in de Vrouwensteeg) en de Warmonderbrug (tussen de Korte Mare en de Haarlemmer weg) op het programma van de gemeente. Met name de Warmonderbrug is in erbarmelijke staat en al ja ren afgesloten voor autoverkeer. De brug was de laatste tijd zo slecht dat nu zelfs de voetpaden er zijn afgehaald omdat ze niet langer veilig waren. Toch is het nog zeer de vraag of herstel van de Warmonderbrug in 1993 een haalbare kaart is. Met het oog op de hoeveelheid aanwezige riole ring, die ook in slechte staat ver keert, noemt wethouder Peters het investeringsprogramma var de gemeente 'erg aan de optimis tische kant'. Nijpend Twee andere bruggen die aan vernieuwing toe zijn, te weten de Karnemelksebrug en de Woute renbrug, komen op het herstel programma dat de gemeente thans heeft uitgestippeld (voor de periode 1987 tot en met 1993) helemaal niet voor. De Karne melksebrug, tussen 't Gangetje en Nieuwe Rijn, is nog niet zo Postzegels De Leidsche Vereeniging van Postzegelverzamelaars houdt dinsdag haar maandelijkse bij eenkomst in het restaurant van zwembad de Zijl aan de Para- maribostraat. Behalve de verga dering is er op deze avond ook een veiling en de mogelijkheid om zegels te ruilen, kopen en ver kopen. Zaal open 19.00 uur, aan vang vergadering 20.00 uur. Lezing Drs. B. Bommeljé, medewerker van de vakgroep Oude Geschie denis van de Rijksuniversiteit Utrecht, houdt dinsdag een le zing over het volk der Aetoliërs onder de titel 'Een stam van die ven en zwendelaars; op zoek naar een vergeten Grieks volk'. De Aetoliërs, wier geschiedenis vrij duister is, leefden in het noordwesten van Griekenland en werden door de andere Grieken beschouwd als halfbeschaafde en achtergebleven bergbewoners. In de Hellinistische tijd ontwikkel de dit volk zich echter tot de sterk ste staat van Centraal Grieken land. De lezing wordt gehouden in het Rijksmuseum van Oudhe den (ingang achterzijde. Papen gracht 29), aanvang 20.00 uur. Lezing In het kader van de lezingen reeks 'Wij en onze toekomst' van de Kolpingvereniging Leiden en omstreken spreekt media-des kundige J. Boelema woensdag over de invloed die de media op ons heeft. Na de lezing is er gele genheid. tot discussie. De bijeen komst wordt gehouden in het ge bouw van de Leidse Analysten- school aan de Rhijnsburgerweg 148, aanvang 20.00 uur. Belang stellenden kunnen zich opgeven bij J. Biesjot, telefoon 411644. LET»!? - De bezoekersaantallen van Molen de Valk zijn de afgelo penjaren sterk gedaald. In 1979 be zochten nog ruim 31.000 mensen deze toeristische attractie in Lei den, vorig jaar waren dat er nog maar 26.000. Naar aanleiding van een enquête die vorig jaar onder bezoekers is gehouden, wil de ge meente plannen maken om de be zoekersaantallen op te vijzelen. De resultaten van dit vorig jaar onder de bezoekers van de molen gehou den opinie-peiling zijn nog niet be kend. M. Wurfbain de directeur van de Lakenhal die ook de directie over Molen de Valk voert, kan nog wei nig zeggen over de oorzaken voor de lagere bezoekersaantallen. "Ik heb wel het idee dat het aantal toe risten dat naar Leiden komt niet erg groot is". Vogens de directeur van de mo len is het misschien noodzakelijk om een educatief programma op te zetten. "In de Lakenhal is dat een siicces. Nogal wat scholieren be zoeken het museum". Wurfbain hoopt dat als de resul taten van de enquête bekend zijn, duidelijk wordt welke richting Mo len de Valk moet inslaan. Hij ver wacht over ruim een maand over de uitslag van het opinie-onder zoek te beschikken. bijlage het ontwerp Hoger Onder wijs en Onderzoeks Plan (HOOP) verschenen. In dit plan wordt in concept voorgesteld hoe de be schikbare middelen voor het hoger onderwijs over de instellingen wordt verdeeld. Deze verdeling heeft plaats op grond van het aan tal studenten, de hoeveelheid we tenschappelijk onderzoek en het aantal promoties. Volgens de voorlichter van de universiteit, P.W. Bückmann, is het niet zo dat het wetenschappe lijk onderzoek en het aantal promo ties in Leiden is teruggelopen. 'Het is eerder zo dat de andere universi teiten aan een inhaalrace zijn be gonnen". Studenten Wel is het aantal studenten aan de universiteit is teruggelopen. In 1986 schreven zich voor het eerst sinds 200 jaar minder eerstejaars studenten in. Het aantal eerstejaars daalde toen van ongeveer 3400 naar 3300. Volgens Bückmann zag het keling van een stadscamping en de toekomstige functie van het Ey- singahuis. De informatieavond is bedoeld om reacties vanuit de buurt te krij gen op de mogelijke uitgangspun ten en om andere uitgangspunten ter sprake te brengen. Vervolgens zal een notitie daarover worden ge maakt, die nog dit jaar in de raads commissie voor ruimtelijke orde ning, verkeer en milieu zal worden besproken. Tijdens de informatieavond zul len vertegenwoordigers van het Bureau Kuiper en van de gemeen te aanwezig zijn om de plannen toe te lichten. Na afloop van de avond zal door het buurtcomité een huis houdelijke vergadering worden ge houden in verband met de vor ming van een schaduwgroep, die het buurtcomité zal ondersteunen bij het werk aan het bestemmings plan. Wie niet in de gelegenheid is de informatieavond, die om acht uur begint, bij te wonen en vragen of opmerkingen heeft, kan contact opnemen met de ambtenaren D. Halfwerk (254556) of .E. Bunt (254491) van de directie ruimtelijke ordening en stadsbeheer. aantal inschrijvingen voor het stu diejaar 1987- 1988 er in eerste in stantie dramatisch uit. "De gege vens zijn nog niet exact bekend. Waarschijnlijk zijn er dit studiejaar echter toch ongeveer evenveel nieuwe studenten als het jaar daar voor, het zullen er hooguit enkele tientallen minder zijn". Aangezien het aantal studenten mede bepalend is voor de rijksbij drage overweegt het college van bestuur een publiciteits-campagne te beginnen om de belangstelling voor het studeren 'in Leiden weer wat op te vijzelen. Een reclamebu reau uit Badhoevedorp heeft op dracht gekregen om een enquête te houden naar het imago van de uni versiteit. Ongeveer tien decanen^n dertig tot veertig vwo-scholieren wordt de vraag voorgelegd hoe zij denken over studeren in Leiden en de Leidse universiteit. Daarna zal het bureau een voorstel doen over een publiciteits-campagne. Bück mann denkt dat uitvoering van een dergelijk reclame-plan ongeveer vier ton zal kosten. De voorlichter heeft het college van bestuur ook gevraagd 100.000 gulden beschikbaar te stellen voor het maken van een voorlichtings film over' de universiteit. Bück mann hoopt daarmee meer geld los te krijgen van bedrijven. "Er wordt door bedrijven steeds vaker een be roep gedaan op universiteiten voor het oplossen van problemen. Voor al de technische universiteiten - in het bijzonder de TU Twente - heeft daardoor de beschikking gekregen over extra gelden". LEIDEN - Het dienstencentrum Leiden Zuid-West zoekt vrijwilli gers die ouderen willen begeleiden bij een bezoek aan de poliekliniek. Bovendien is het dienstencentrum op zoek naar mensen die in de gele genheid zijn boodschappen te doen voor bejaarden Van de vrijwilligers wordt ver langd dat ze zich een of enkele uren per week voor dit soort werkzaam heden beschikbaar stellen. Onkos ten worden vergoed. Belangstel lenden kunnen contact opnemen met het dienstencentrum, tel. 768711. LEIDEN - In verband met de voor bereiding van een nieuw bestem mingsplan voor de Vogelwijk orga niseert de gemeente Leiden op donderdag 29 oktober een infor matieavond in clubhuis het Vogel nest aan de Nachtegaallaan. Enige tijd geleden zijn de wet en het besluit op de ruimtelijke orde ning gewijzigd. Bestemmingsplan nen moeten nu worden opgesteld volgens een gewijzigde wetgeving. In opdracht van de Stichting Bouwresearch wordt door het Bu reau voor de Ruimtelijke ordening en Architctuur bv Kuiper compag nons in Rotterdam een onderzoek naar de gevolgen van de nieuwe wetgeving gedaan. Om die gevolgen te kunnen be palen wordt een vergelijking ge maakt tussen een bestemmings plan, opgesteld volgens de nieuwe LEIDEN- Overleden: S. Bekooy, geb. 1918 vrl. geh. gew. met J.G. van de Wetering, C. de Graaff, geb. 1916 man, M. Prins, geb. 1894 vrl. geh. gew. met J.H. de Winter, N.C. Duijndam, geb 1909 man, A. van der Nat. geb. 1897 man, T.H. van Veen, geb. 1933 man, J.S. Kienjet, geb. 1910, vrl. geh. gew. met J. Bentveld, P.F. van wetgeving, en een reeds bestaand bestemmingsplan. In overleg met de gemeente Leiden is hiervoor het gebied Vogelwijk gekozen, omdat het huidige bestemmingsplan vrij nieuw is (van 1980) en redelijk vol doet. Bovendien heeft de Vogelwijk een gemengd karakter: er wordt gewoond èn gewerkt. Aan de Rijnsburgerweg is een karakteris tieke bebouwing. Hier kan het ge- Beek, geb. 1936 man, G. Kleinjan, geb 1926 vrl. echtg. van J.W.A. Pot. Gehuwd: S.S. Witkam en H.A.M. van den Broek. R. Delforterie en M. Strook er, R.J. Groen en P.G. van den Broek, J.M. Mink en B. Neuteboom, H. Gaas beek en J.M.J. Nieuwenburg, A. van der Reijden en S.M. de Roo, R.V. Mulders en J. van Gorkum, J.F. van Wijck en T C. Stolk. beuren dat een kantoorpand een woonbestemming krijgt, of ander som. Ook zijn er in de Vogelwijk plekken waar in de toekomst zal worden gebouwd en bovendien, al dus de gemeente, moet het huidige bestemmingsplan aan nieuwe ont wikkelingen worden aangepast. Versterking Bij het maken van een bestem mingsplan wordt mede op basis van nieuwe ontwikkelingen een aantal uitgangspunten bepaald. Mogelijke uitgangspunten zijn: versterking van de woonfunctie door het bouwen van nieuwe wo ningen. Te denken valt daarbij aan het terrein van de voormalige An- nakliniek. Andere uitgangspunten zijn bebouwing ten behoeve van het Pedologisch Instituut, ontwik- Molen De Valk heeft de afgelopen jaren steeds minder bezoekers getrokken. Waarom, dat is onduidelijk. (archieffoto Dirk Ketting) LEIDEN - Voor de Rijksuniversi teit Leiden (RUL) dreigt een nieu we financiële tegenvaller. Minister Deetman van onderwijs is van plan bij de verdeling van de beschikba re rijksgelden over de universitei ten de RUL volgend jaar zeven mil joen gulden minder te geven. De secretaris van de universiteit, dr. D.P. den Os, wilde gisteren de hoogte van het bedrag niet bevesti gen. Wel zei hij dat het om enkele miljoenen gaat. Het is nog niet bekend hoe het college van bestuur deze klap op gaat vangen. De instellingen voor hoger onderwijs zijn nog in de gele genheid te reageren op de voorstel len van het ministerie. Het college van bestuur heeft per brief bezwaar gemaakt tegen de korting en zal die bezwaren binnenkort mondeling toelichten op het ministerie. Het college beraadt zich momenteel wel over de vraag hoe de financiële tegenvaller kan worden opgevan gen. Bij de begroting van het ministe rie van onderwijs voor 1988 is als STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9