Fokker mist enorme order Paniek verspert de weg naar herstel Armoe troef op beurzen Europa Burad helpt u CNV-grafici: werkgevers laten jongeren botweg in de kon staan Economie VS groeit Automatiseren een probleem? ZATERDAG 24 OKTOBER 1987 Australisch bedrijf bestelt voor 850 miljoen dollar bij Boeing SCHIPHOL/MELBOURNE (GPD) - Fokker is een grote order misgelopen. Ansett Transport Industries heeft voor een bedrag van 850 miljoen dollar orders geplaatst bij de Amerikaanse vliegtuigfabrikant Boeing. De bestelling Van onder meer vijf nieuwe Boeing 737-500's, een directe con current van de Fokker 100, vormt een tegenslag voor de verkoopinspanningen van de Nederlandse vliegtuigbou wer in Australië. Ansett, de belangrijkste binnen landse luchtvaartmaatschappij van Australië, heeft volgens het blad Flight International' bij Boeing in totaal 27 nieuwe vliegtuigen be steld. De Australische miljoe nenorder omvat zestien 737-300's, zes 757's en vijf 737-500's. De keus voor de 737-500, een ingekorte ver sie van de 737-300 met honderd zit plaatsen, betekent dat Ansett dit vliegtuig voorlopig verkiest boven de Fokker 100. De Boeing 737-500, die overigens nog in produktie moet worden ge nomen, is het directe antwoord van Boeing op de Fokker 100. Het is daarom dan ook niet waarschijn lijk dat Ansett ook nog eens de Fokker 100 aan haar luchtvloot zal toevoegen. Wel zouden er via een omweg Fokker 100's bij Ansett te rechtkomen. Volgens Fokker zul len er namelijk in de toekomst en kele Fokker 100's worden ver huurd aan de Australische lucht vaartmaatschappij East-West Airli nes, een dochter van Ansett Trans port Industries. Ansett zelf heeft momenteel 19 F-27's en 9 F-28's in dienst. De luchtvaartmaatschappij heeft ruim twee jaar geleden tien Fokker 50's besteld met een optie op nog eens vijf toestellen. Het eerste vliegtuig is inmiddels met grote vertraging" aan de Australiërs afgeleverd. Ans ett en Fokker zijn inmiddels een schaderegeling overeengekomen. Ook Australian Airlines heeft vier nieuwe Boeing 737-300's be steld en tegelijkertijd een order voor negen Airbus A 320's uitge steld. Oorspronkelijk zouden de Airbussen tussen april 1989 en juni 1990 worden afgeleverd. Maar met het oog op de onzekere gevolgen van de op handen zijnde liberalisa tie van de luchtvaart in Australië heeft Australian de order verder naar de toekomst verschoven. Steun De ministers van economische BRD-Albanië De Westduitse minister van bui tenlandse zaken Genscher heeft aan de leiders van Albanië voorge steld een verdrag te sluiten over economische samenwerking tus sen de BRD en Albanië. Dit volgt op de diplomatieke betrekkingen die beide landen drie weken gele den aanknoopten Van Ommeren Het 'scheepvaartconcern Van Ommeren heeft zich verplicht het bod op de handelsmaatschappij Ceteco gestand te doen als ten min ste 70 procent van de aandelen Ce teco wordt aangeboden voor 26 no vember. Van Ommeren kan ook v£'n het bod afzien als dit wordt doorkruist door een concurrerend bod. De naamloze vennootschap Ceteco wordt na de fusie omgezet in een besloten vennootschap, die dan een dochteronderneming is van Van Ommeren Ceteco Inflatie EG In de maand september van dit jaar zijn de consumptieprijzen in de EG gemiddeld met 0,2 procent gestegen. Dat blijkt uit cijfers die de EG-commissie in Brussel heeft verstrekt. Over een jaar gemeten bedraagt de inflatie in de EG nu 3,2 procent. Autoverkoop De autoverkoop in Europa zal dit jaar opnieuw een record boeken, nadat vorig jaar al een ongekend aantal van 11,7 miljoen auto's was verkocht, zo meldt het Britse dag blad Financial Times. Irt de eerste negen maanden van dit jaar zijn 9,46 miljoen auto's verkocht, 5,7 procent meer dan in de vergelijk bare periode van vorig jaar. Acties Schiphol De vliegtuigbeladers van de KLM gaan over een week tot actie overgaan als de KLM-directie voor die tijd niet bereid is op hun eisen in te gaan. De beladers eisen onder meer dat er op korte termijn vijftig nieuwe personeelsleden aan het nu 500 man tellende bestand worden toegevoegd. Werkgelegenheid De ondernemers in de Neder landse industrie verwachten dat het aantal werknemers in het ko mende halfjaar met bijna een pro cent zal dalen. In de investerings goederensector (machines, ver voermiddelen) wordt de grootste daling (2 procent) verwacht. zaken en financiën, De Korte en Ruding, hebben gisteren met een consortium van banken en de NV Fokker in principe overeenstem ming bereikt over de verbetering van de penibele, financiële situatie van de onderneming. Dit is giste ren door het ministerie van econo mische zaken meegedeeld. Van het bankconsortium maken ABN, AM- RO en NIB deel uit. Volgens de bekendmaking van het ministerie zal minister De Kor te maandag met de vaste kamer commissie van economische zaken vertrouwelijk overleg voeren over de bereikte overeenstemming. Van de zijde van Fokker wordt op dit bericht geen commentaar gegeven. Overigens is de handel in aandelen van Fokker tot en met maandag op geschort in verband met de berich ten over het bedrijf. De grote fracties in de Tweede Kamer zijn verheugd over de prin cipe-oplossing Maar afgewacht wordt met welke inhoudelijke in formatie minister De Korte maan dag op tafel komt. Fokker komt on- .geveer 200 miljoen gulden te kort. De Kamerspecialisten en minister De Korte wijzen de benoeming van een regeringscommissaris bij Fok ker als mogelijke voorwaarde voor uitbreiding van overheidssteun van de hand. AMSTERDAM (ANP/Rtr/UPI) - De effectenbeurs van New York mag gisteren vrijwel onveranderd zijn gesloten, op de beurzen van AMSTERDAM - Over deze voor bijgetrokken oktoberweek zal in beurskringen nog heel lang wor den nagepraat. Ook verder in de toekomst zal nog dikwijls naar de Zwarte Maandag, toen Wall Street met een val van 508 punten of ruim 20 procent het sein gaf tot een we reldwijde ineenstorting van het ef fectenbeurswezen, worden terug- door C. Wagenaar Voor het eerst is de beruchte val van oktober 1929, die tot dusver steeds als de historische nachtmer rie gold maar niet verder kwam dan een daling van 12 procent, fors overtroffen. Gelukkig bleef het daarbij, want dinsdag na de 'Zwar te Maandag', toen er zich de meest onbeschrijflijke tonelen op de ef fectenbeurzen afspeelden, werd de kiem voor een opvallend herstel gelegd. Aanvankelijk aarzelend, maar steeds krachtiger en woens dag had Wall Street, met een verbe tering van 290 punten, in twee da gen 57 procent van het maandag opgelopen verlies weggewerkt. Dit liet natuurlijk niet na ook el ders het diep geschrokken beleg- gerspubliek een hart onder de riem LUNTEREN (ANP) - Volgens de Grafische Bond CNV lappen veel individuele grafische ondernemers afspraken over het aannemen van jongeren aan hun laars. Terwijl de grafische industrie zit te springen om 1600 goed opgeleide technici per jaar weigeren veel onderne mers eenvoudigweg om jongeren aan te nemen met een leer/arbeids overeenkomst waarbij werk en op leiding worden gecombineerd. De vakbonden en de centrale werkgeversorganisatie KVGO had den afgesproken dat jaarlijks 1500 jongeren in de grafische sector een leer/arbeidsovereenkomst zouden krijgen. "Maar doordat veel indivi duele ondernemers zich drukken komen er dit jaar slechts 1000 jon geren aan de bak terwijl dat er vo rig jaar nog geen 1200 waren", al- WASHINGTON (AP) - De econo mische groei in de Verenigde Sta ten is in het derde kwartaal van dit jaar met 3,8 procent toegenomen, ondanks het in diezelfde periode gestegen tekort op de handelsba lans, zo heeft de Amerikaanse rege ring gisteren bekend gemaakt. In de periode juli tot en met sep tember nam het Bruto Nationaal Produkt (BNP) toe met 3,8 procent; in het daaraan voorafgaande kwar taal bedroeg de groei 2,5 procent. Het eerste kwartaal van 1987 kende een toename van het BNP van 4,4 procent. Volgens het ministerie van han del is de groei in het derde kwartaal voornamelijk te danken aan een toename van de consumptieve be stedingen en investeringen door bedrijven. Economische experts hebben echter de vrees geuit dat de RENAULT - Het Franse automo bielconcern Renault, dat zich on langs van de Amerikaanse markt voor personenauto's heeft terugge trokken, heeft laten weten dat het zijn belang in Mack Trucks, een Amerikaanse producent van zware vrachtwagens, wil uitbreiden. Ren ault heeft nu een belang van 41,9 procent. Daar moet nog eens drie procent bijkomen. De aankoop van aandelen is aantrekkelijk gewor den door de zware koersdaling eer der deze week. West-Europa was dat wel anders, hoewel de handel wat rustiger ver liep dan eerder deze week. Moge lijk was de opgaande lijn in New te steken. Overal begon het ver trouwen weer enigszins terug te komen. Ook in Amsterdam. Eerst aarzelend, aangevoerd door koop jesjagers, maar allengs gevolgd door een breed publiek, om van het verlaagde koersniveau te profite ren. Donderdag leverde echter een grote teleurstelling op, want toen bleek hoe broos het herstel van woensdag was en hoe de paniek de weg naar het herstel bleef versper- Toen donderdag de raketaanval van Iran op Koeweit bekend werd, zakten de Europese beurzen met een weg en Wall Street verloor 77 punten. Het Damrak deed het her stel van woensdag te niet en kwam weer op het laagterecord van dins dag. Hoewel de lokale markt giste ren nog verder inzakte en zelfs een nieuw triest laagterecord van het jaar aansloeg trokken de interna tionals tegen het slot door Wall Streets hogere opening weer aan. Onze beurs sloot hierdoor hoogst verdeeld met een weekverlies van 44 punten of 15 procent. Losgewoeld De enorme beursval van Wall Street heeft, zoals is te begrijpen, heel wat losgewoeld. Tot ver buiten de direct betrokkenen van beurs handel en beleggers geraakte men in de hoogste staat van alarm. Niet dus voorzitter R. van Kesteren van de CNV-bond gisteren tijdens de algemene vergadering van de bond in Lunteren. Hij verwijt de weigerachtige on dernemers een kortzichtig beleid. Als ze in hun houding volharden komt de grafische industrie binnen de kortste keren met een nijpend tekort aan vakmensen te zitten. "Veel individuele ondernemers kijken niet verder dan hun neus huidige onstabiele situatie op de ef fectenbeurs het vertrouwen van de consument ernstig zal uithollen, waardoor een stagnatie en zelfs een teruggang van de consumptieve bestedingen niet lang op zich zul len laten wachten. De groei van het BNP ging ver gezeld van een daling van het infla- tiepeil. Het eerste kwartaal van dit jaar kende een inflatiepercentage van 4,1 procent; het derde kwartaal kwam uit op 2,7 procent. Deze duidelijk positieve tendens gaat echter niet op voor de Ameri kaanse handelsbalans. In het derde kwartaal steeg het tekort op de handelsbalans met maar liefst 5.2 miljard dollar, voornamelijk als ge volg van de hogere olieprijzen. De regering heeft voor het jaar 1987 een totale economische groei van 3.2 procent voorspeld. Wil deze prognose uitkomen dan dient de groei in het vierde kwartaal met nog 2,1 procent toe te nemen. Tot voor de beurskrach van afgelopen maandag leek iedereen het erover eens dat dit percentage makkelijk gehaald zou worden. Nu echter vrezen sommige eco nomen dat de groei in het laatste kwartaal weieens ver onder de 2 procent zou kunnen blijven steken. In de maand september zijn de prij zen van consumptiegoederen ove rigens met een gematigde 0,2 pro cent gestegen. York tegen het einde van de handel een stimulans, maar het vrijwel on veranderde Newyorkse slot kwam op deze verkorte Amerikaanse beursdag toch te laat voor de mees te beurzen in West-Europa. In Londen zakte de Financial Ti- mes-index van de honderd aande len met 38 punten tot 1795,2 pun ten. Over de hele week genomen heeft de daling van de index in Londen 22 procent bedragen. De verlaging van de basisrente door de banken en het veel kleiner dan ver wachte tekort op de lopende reke ning van de Britse betalingsbalans hadden geen invloed op de aande- lenkoersenkoersen. Op de effectenbeurs van Frank fort was het ook armoe troef. De Commerzbank-index van zestig aandelen zakte daar gisteren met 2,4 procent of 41,2 punten naar 1666.7 punten. Over de hele week genomen is die index met elf pro cent omlaag gegaan. In Parijs zei een handelaar dat "er op elk niveau wordt verkocht en dat er geen kooporders zijn". De beursindex daar daalde met 0,5 procent. In Zürich heette het dat de stemming heel erg slecht was. Over de hele week genomen daalde de Swiss-index met bijna zeventien procent. In Milaan bedroeg de daling gis teren 2,9 procent en over de hele week tien procent. De index van de beurs in Milaan kwam met 811 punten op een dieptepunt van dit jaar uit. In Madrid klaagden de handelaren erover dat. ze werden overspoeld door verkooporders. Vanaf afgelopen maandag is de in dex gezakt met 13,9 procent. Op Wall Street werd de handel werd om 19.00 uur (Nederlandse tijd) stopgezet. Het waren eigenlijk alleen maar de toonaangevende in de laatste plaats in regerings- kringen en de financiële top van de grote industrielanden. Te meer daar vooral in leidende beürskrin- gen naarstig naar de zwarte piet werd gezocht. Die werd al spoedig gevonden in de persoon van Ronald Reagan, de huidige president van de Verenig de Staten, en zijn minister van fi nanciën Baker. Vooraanstaande beursmensen uit Wall Street noem den Reagan 'de domste president uit de geschiedenis' en Baker 'de stomste minister van financiën die Amerika ooit heeft gehad'. Vooral de laatste wordt het bij zonder kwalijk genomen dat hij af gelopen zondag voor het wereldfo rum openlijk dreigde de dollar niet meer te steunen als West-Duitsland nog door zou gaan met zijn rente verhoging. Toen was het hek van de dam. Maandag begon de dollar direct fors te zakken en het gehele financiële wereldbestel raakte in paniek. Dit was volgens Wall Street de grote stoot tot de verkooplawine die de beurs urenlang dreigde te verstikken. Ook de Amerikaanse president voelde nattigheid. Onder het mom van 'de lachende optimist' bleef hij zelfs onder de meest bizarre beurs- toestanden wel roepen dat er niets aan de hand was en dat de econo mie gezond is. Maar hij laat nu toch lang is. Ze denken kennelijk dat de buurman de jongeren wel zal oplei den en dat ze hen daarna mooi kun nen wegkopen. Maar met een der gelijke opportunistische opstelling duperen ze uiteindelijk zichzelf en de hele bedrijfstak", waarschuwt Van Kesteren. "Bovendien zetten ze hun eigen werkgeversorganisatie in zijn hemd. Het KVGO doet er alles aan om de afgesproken aantallen jon- aandelen in de Dow Jones die kort voor het einde van de handel om hoog wisten te gaan. De Standard and Poors-index van 500 aandelen, die een breder beeld geeft van de ontwikkeling van de aandelen koersen, was ietsje lager. Het Damrak zag de internationa le fondsen tussen hoop en vrees heen en weer worden geslingerd, maar zij stonden in het algemeen toch wel wat beter. Ook elders op de actieve markt bleef het onrustig, zij het met minder grote schomme lingen dan de andere dagen van de week. De obligatie-omzet was met 1,4 miljard gulden weer gigantisch en kwam zelfs boven die van de aandelen uit. Aanklacht Een groep Amerikaanse beleg gers heeft van de Newyorkse effec tenmakelaar Bear Stearns een schadevergoeding geeist van hon derd miljoen dollar omdat de on derneming afgelopen maandag in paniek zou zijn geraakt tijdens de enorme koersval van de aandelen op de effectenbeurs van New York. Het zou de eerste rechtszaak zijn die naar aanleiding van de crash van 1987 wordt aangespannen. Volgens de aanklacht zou het personeel van Bear Stearns de aan delen van de klagende partij fraud uleus hebben verkocht tegen de laagste koers van de dag. Op de dag na de verkoop kregen de aandeel houders de mededeling dat ze 1,98 miljoen dollar schuldig waren. Maandag werd Bear Stearns ge confronteerd met 'ernstige verlie zen en zorgen dat het eigen kapi taal niet voldoende was'. Er heerste onder het personeel 'paniek en hys terie, wanbeleid en onverschillig heid', aldus de aanklacht. (Zie ook pagina 27) doorschemeren serieuzer een be lastingverhoging te overwegen om het Amerikaanse begrotingstekort weg te werken. Want dit giganti sche tekort wordt in toenemende mate als ,een van de belangrijkste struikelblokken naar evenwichti ger beurssituaties gezien. Harde klap Het Nederlandse beleggerspu- bliek heeft het wel geweten. In ëén klap kwamen maandag zes van de acht beursgroepen op de laagste jaarstand te staan. Dat was natuur lijk ook dinsdag zo. maar toen ble ven de internationals en de handel - waarin de enorme koersstijging van de uitgevers zijn uitgedrukt - nog boven het laagste niveau van begin dit jaar. Dat was niet het geval met het al gemene beurscijfer. Dat kwam dinsdag op 245, of 27 procent bene den de top van 334, die op 14 augus tus werd aangeslagen. Maandag was er 7 procent verloren gegaan en dinsdag nog eens 9 procent. Het meest moest de verzekering inleve ren, want de laagste stand van 444 deze week lag 32 procent beneden de top van 24 augustus. Dinsdag al leen al verspeelde deze sector 12 procent op de beurswaarde. Voor de meeste afzonderlijke aandelen kwam de klap vaak nog harder aan. geren te halen maar de werkgevers organisatie kan zijn leden als punt je bij paaltje komt niet dwingen om jongeren aan te nemen". Inmiddels heeft al driekwart van de kleine ondernemingen een 36- urige werkweek maar probeert een deel van de bedrijven die de 36 uur nog niet heeft daar met smoesjes van af te komen, zo zegt het CNV verder. Bij de grotere grafische be drijven met meer dan 25 werkne- Export radio actief lamsvlees OSLO (Rtr) - Noorwegen heeft 10.000 radioactieve diepvrie slammeren verkocht aan Frankrijk, De dieren, besmet door de ra dioactiviteit van het kernonge luk in Tsjernobyl, waren 'om psychologische redenen' in Noorwegen niet verkoopbaar. Een woordvoerder van het Produktschap voor vee en vlees in Oslo zei dat het vlees minder radioactiviteit per kilo bevatte dan de 600 becquerel die de overheid als uiterste grens van veiligheid voor men selijke consumptie heeft ge steld. Er werd dan ook heel wat van de geestkracht van de Nederlandse beleggears gevraagd. Zij zagen in twee weken Wall Street de helft van de 2000 punten koerswinst, die sinds augustus 1982 werden bin nengehaald, weer afstaan.Die beurs stond op 5 oktober nog op 2640 en kwam deze week dinsdag, dus elf beursdagen later, op 1738. Wie daar zijn hoofd koel bij houdt, lijkt niet van deze aarde. Geen wonder dat dinsdag en ook woensdag bij het begin van de han del ook op onze beurs nog fors werd toegeslagen. Vele aandelen kwamen toen op onvoorstelbaar la ge niveaus terecht, zoals Stork, die 50 procent van de beurswaarde van vorige week vrijdag verloor, en de hoofdfondsen als Koninklijke Olie, Unilever, Akzo en Philips, die 20 tot 30 procent verspeelden. Geluk kig kwam men woensdag tot bezin ning en eindigden vele aandelen flink hoger. Beperkt Maar dat herstel was helaas van korte duur, want donderdag ging het door nieuwe paniek weer lood recht naar beneden. De sterk ver deelde stemming van gisteren bracht enig herstel voor de meeste hoofdfondsen, maar nieuwe dalin gen voor de meer lokale fondsen. De obligatiemarkt deed het beter. mers is die 36-urige werkweek al sinds oktober 1986 van kracht. De kleintjes - circa 2000 ondernemin gen waar een kwart van de 50.000 grafici werkt - kregen vanwege mogelijke organisatorische proble men nog respijt tot uiterlijk okto ber 1988. zo spraken werkgevers en vakbonden destijds bij de cao-on derhandelingen af. Van Kesteren hield de onderne mers voor dat invoering van de 36 uur in de hele bedrijfstak in ieders belang is en dat het een onjuiste ontwikkeling zou zijn als er in de grafische sector een reeks bedrij ven 38 uur zou blijven werken. Dan bestaat bovendien het gevaar dat andere ondernemingen waar de 36 uur inmiddels een feit is weer terug gaan krabbelen en dan is het eind zoek, aldus Van Kesteren. Overleg V S en EG over steun vliegtuigbouw BRUSSEL (ANP) - Europa en de Verenigde Staten gaan volgende week dinsdag in Londen met el kaar praten over de handelsge schillen die zich tussen de twee blokken voordoen. Voornaamste punt van bespreking is de Airbus, het vliegtuig dat door een consorti um van Europese industrieën wordt geproduceerd. De Amerika nen verwijten Europa dat het met zijn overheidssteun aan het Air bus-project de internationale con currentie in de vliegtuigbouw ver valst. Het Europese antwoord op de klacht is steeds geweest dat de fi nanciële steun aan het Airbus-pro ject volledig in overeenstemming is met de regels van de GATT (de Algemene Overeenkomst inzake Handel en Tarieven). De EG-com missie heeft er verder al verschil lende malen op gewezen dat vlieg tuigindustrieën in de Verenigde Staten zelf, zoals Boeing en Mc Donnell Douglas, ook steun van de overheid krijgt. De Airbus is een project dat door het Verenigd Koninkrijk, Frank rijk, de Bondsrepubliek Duitsland en Spanje wordt gesteund. Daarom vindt het overleg in Londen plaats en daarom ook nemen, behalve de Europese commissaris voor bui tenlandse betrekkingen Willv de Clercq. ook de Britse minister van handel en industrie Kenneth Clar ke, de Franse minister voor de han del Michel Noir, de Westduitse mi nister van economische zaken. Martin Bangeman, en de Spaanse minister van handel Angel Fernan dez Ordonez aan het overleg deel. De Amerikaanse delegatie wordt geleid door de speciale handelsge zant Clayton Yeutter. Jaarlijks exporteren de Verenig de Staten voor vijf miljard dollar aan vliegtuigen en vliegtuigonder delen naar de EG. Europa op zijn beurt exporteert ieder jaar voor drie miljard dollar aan piodukten van de vliegtuigindustrie naar Amerika. Tijdens de paniekdagen in hel be gin van de week bleef de schade be perkt. Daarna voltrok zich tot het slot van vrijdag een aanhoudend fors herstel. De obligatie-index steeg hierdoor 4 punten tot bijna 111. Dit wijst erop dat ook in ons land de rentemarkt is omgezwaaid en de ta rieven weer teruglopen. Maar de fi nanciële instellingen schroefden desondanks deze week hun hypo theekrente verder od. Ook de Europese Öptiebeuu leefde een angstige werk per a met enorme omzetten. Op de mo te dagen blevende puts sterk in d<- meerderheid. Ook voor de hoofd - fondsen als de olies, Unilever, Ak zo en de index-opties. In totaal wer den 490.000 contracten afgesloten - een absoluut record - tegen 382.000 in de voorgaande week. Het bekijken van de effectenbeurs is in New York van de week uitge groeid tot een vorm van volksvermaak. Rijen stedelingen staan te wach ten om tot de toeschouwersgalerij van Wall Street te worden toegelaten. (foto API AMSTERDAM - Een bokkewagen die volgens de huidige eigenaar aan prinses Wilhelmina en prinses Juliana zou hebben toebehoord is één van de objecten die volgende week bij veilinghuis Christie's in Amsterdam ondr de hamer komen. Dit in de rubriek 'objecten voor verzamelaars' ADVERTENTIE Bij ons krijgt u een onafhankelijk advies met betrekking tot de aanschaf van hard- en software. Onze computer specialisten verkopen adviezen, geen computers. Bel ons voor een oriënterende afspraak. Burad Computerservice Halverwege 3 Postbus 330 2400 AH ALPHEN AAN DEN RIJN Telefoon; 01720-44301 Lammenschansweg 15b Postbus 2154 2301 CD LEIDEN Telefoon: 071-317171 behorend tot de Arenthals/Chaudron groep

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7