Sancties VS tegen China Rajiv Gandhi: van beschermer tot bestrijder Tamils Belegering Jaffna nog zonder succes Martens krijgt vertrouwen La Prensa tart Sandinisten Dankzij Concordia hoeft u niet zo zuinig te kijken concordia heeft meervoor u over Belgische bemanning op mijnenvegers ontevreden Onrust Burkina Faso ZATERDAG 24 OKTOBER 1987 PAGINA 5 Na wapenlevermg aan Iran BEIJING/WASHINGTON (AP) - De Amerikaanse rege ring heeft besloten de uitvoer van hoogwaardige techni sche produkten naar China drastisch aan banden te leggen als strafmaatregel voor het feit dat Beijing Zijderups-ra ketten zou hebben verkocht aan Iran. China heeft laten we ten deze gang van zaken uitermate onredelijk te vinden. POLITIEMENSEN GEZOCHT ■T-srr Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken maakte be kend dat met het oog op 'de toene mende spanning' in de Perzische Golf besloten was de voorgenomen versoepeling van de uitvoer van Weer kernproef in woestijn Nevada LAS VEGAS (AP) - De VS hebben gisteren in de woestijn van Nevada opnieuw een kernproef uitge voerd. De explosie had naar ver luidt een kracht van 150.000 ton TNT, dat is 11,5 maal de kracht van de atoombom die in 1945 werd af geworpen op de Japanse stad Hiro shima. De exacte kracht van de ex plosie is geheim, aldus een woord voerder van het Amerikaanse mi nisterie van energiezaken. Volgens het seismologisch insti tuut in Golden, in de staat Colora do, had de explosie een kracht van 5,4 op de schaal van Richter. Bij eerdere proefnemingen werd een kracht gemeten van maximaal 5,7 op deze schaal. Pfeiffer herhaalt beschuldiging BONN (GPD) - Reiner Pfeiffer, de vroegere persmedewerker van de gestorven minister-president Bar schel van Schleswig-Holstein heeft gisteren zijn beschuldigingen aan het adres van Barschel herhaald. Een buitengewoon zelfbewuste Pfeiffer stelde voor een onder zoekscommissie dat Barschel hem in januari dit jaar de anonieme aan gifte wegens belastingontduiking door de SPD-politicus Engholm persoonlijk heeft gedicteerd. Op 10 februari zei de minister president hem dat Engholm alles had betaald. Pfeiffer kreeg, vol gens eigen zeggen, toen opdracht iets nieuws uit te denken om de so ciaal-democraat in moeilijkheden te brengen. Daarmee zou het start sein zijn gegeven voor een actie om Engholms seksuele leven in diskrediet te brengen. De SPD-po liticus werd toen ook enige tijd ge schaduwd door een particulier de- tectiviebureau. De rekening zou voor een groot deel zijn betaald door een zakenvriend van Bar schel, voor het resterende deel stuurde het bureau een nota naar de CDU in Schleswig-Holstein. Gisteravond werd verder nog be kend dat de familie Barschel toch een tweede lijkschouwing wil laten verrichten. De familie gelooft niet in zelfmoord. Eerder deze week meldde hun advocaat dat men af zag van een tweede autopsie. Amerikaanse high-tech produkten naar China op te schorten. De Amerikaanse maatregel volgt nadat Iran gebruik heeft gemaakt van Zijderupsen om aanvallen uit te voeren op een onder Amerikaan se vlag varende Kuwaytse tanker en op het Kuwaytse olieplatform Sea Island afgelopen donderdag. Het Chinese persbureau Xinhua meldde gisteren dat Beijing de Amerikaanse maatregel, die geno men is 'onder het mom van toene mende spanningen in de Golf on redelijk vindt. Volgens Xinhua zijn de spanningen in de Golf het resul taat van een escalatie van de oorlog tussen Iraq en Iran en nemen deze spanningen alleen maar toe „door de militaire betrokkenheid van de grootmachten". China, permanent lid van de Vei ligheidsraad van de Verenigde Na ties, zegt zich strikt neutraal op te stellen in het Golf-conflict en houdt vol noch aan Iraq noch aan Iran wapens te hebben verkocht. Wel heeft Beijing laten weten dat Chinese wapens via de internatio nale wapenhandel in Iran kunnen zijn beland. Volgens de Iraanse ambassadeur in Beijing, Alaeddin Boroujerdi zijn de Zijderups-raketten waar over Iran nu beschikt tijdens ge vechten zijn buitgemaakt op Iraq. Hij benadrukte dat China geen en kele verantwoordelijkheid draagt voor de aanwezigheid van Zij derupsen in Iran. De onderlinge betrekkingen tus sen de VS en China zijn de laatste "tijd al onder spanning komen te staan in verband met de gebeurte nissen in Tibet, waar boeddhisti sche monniken massaal hebben betoogd tegen de Chinese bezet ting van hun land. COLOMBO (AP) - Tamil-guerrilla- strijders hebben gisteren een In diase legerpatrouille aangevallen bij de oostelijke stad Batticaloa. De gevechten in de noordelijke Tamil- stad Jaffna duren onverminderd voortduurden, zo is van Indiase zij de bekendgemaakt. Bij de aanval in een kustplaatsje, ten zuiden van Batticaloa, zijn drie Indiase soldaten en drie Tamilre- bellen om het leven gekomen. De Indiase patrouille kwam in een hin derlaag van mijnen terecht die door de rebellen tot ontploffing werden gebracht. In Jaffna beleefde het Indiase of fensief tegen de Tamil Tijgers gis teren zijn veertiende dag. De woordvoerster zei dat de Indiase troepen landmijnen en boobytraps opspoorden en onschadelijk maak ten terwijl de huis-aan-huis ge vechten voortduurden. De Indiërs hebben grote moeite de Tamil-re- bellen in de nauwe en bochtige straatjes van Jaffna te achterhalen. De stad is afgesneden van de bui tenwereld. CATANIA - Achtduizend kandidaten voor honderd banen bij de verkeerspolitie verzamelden zich gisteren in het atletiekstadion van Cataniaeen stad op het Italiaanse eiland Sicilië. Ale sollicitanten moesten schriftelijke vragen beantwoorden om voor één van de begeerde functies in aanmerking te komen. Hel stadion was de enige plek waar alle gegadigden konden worden ondergebracht (foto api Premier leidt overgangskabiiiet BRUSSEL - Het Belgische over gangskabinet van premier Wilfried Martens heeft gisteravond met 107 tegen 64 stemmen het vertrouwen gekregen van het Belgische parle ment. De vier 'oude' christen-de mocratische en liberale regerings partijen, die ook van het nieuwe kabinet deel uitmaken, steunden het zevende kabinet-Martens sinds 1979. door Hans de Bruijn De belangrijkste taak voor het nieuwe kabinet is het voorbereiden van een reeks wijzigingen van de grondwet, die zullen leiden tot een verdere opsplitsing van de Belgi sche staat, waarbij Wallonië en Vlaanderen meer bevoegdheden zullen krijgen de nu bij de nationa le regering liggen. Zodra duidelijkheid bestaat over de behandeling van die grondwets wijzigingen zal het kabinet r verkiezingen uitschrijven. Voorlo pig is daarvoor zondag 13 decem ber voorzien. Het vorige kabinet- Martens viel vorige week over de kwestie-Happart. Minister van binnenlandse za ken Michel heeft inmiddels laten weten dat Jose Happart, de Frans talige ex-burgemeester van het Vlaamse Voeren die weigert Ne derlands te praten, geen taken als waarnemend burgemeester meer mag uitvoeren. Happart is door de Franstalige meerderheid van de Voerense raad tot eerste schepen (wethouder) en daarmee tegelijk loco-burgemees- ler gekozen. Maar de regering vindt dat in strijd met de uitspraak van de Raad van State, die Happart vo rig jaar als burgemeester afzette. Michel heeft de gouverneur van de provincie Limburg, waartoe Voe ren behoort, laten weten dat de burgemeesterstaken dienen wor den uitgevoerd door een andere wethouder. Willen zij niet, dan moeten zij hun wethouderschap neerleggen. De regering geeft hiermee einde lijk uitvoering aan een besluit dat al in juli werd genomen, maar door alle politieke problemen rond de zaak-Happart steeds werd opge houden. en is met een waslijst aan klachten teruggekomen. De 280 Belgen klagen vooral over de grote hitte aan boord van de schepen, die geen luchtverversing hebben zoals de twee Nederlandse mijnenjagers Hellevoetssluis en Maassluis. Er hebben zich al tal van manke menten voorgedaan, een lichte aanvaring tussen de Bovesse en de Zinnia en twee keer motorpech voor de Breydel. De bemanningsle den hebben geen tropenkledij en eten voedsel dat niet aan de hitte is aangepast. Eerder deze week kwa men Belgische matrozen op één van de schepen al in opspraak na dat zij op bevel met hun mitrail leurs hadden geoefend op dolfij- BRUSSEL (GPD) - mensen aan boord van de Belgi sche mijnenvegers die op weg zijn naar de Perzische Golf kijken met afgunst naar hun Nederlandse col lega's, met wie zij een smaldeel vor men. Blijkens berichten in de Bel gische pers regent het klachten van de Belgen over de toestanden aan boord van de twee mijnenvegers Breydel en Bovesse en het bevoor radingsschip Zinnia. De Belgische minister van defen sie heeft gisteren maatregelen aan gekondigd om verbetering in de werkomstandigheden van de Bel gische jannen te brengen. Dat zal gebeuren zodra de schepen weer eens voor meerdere dagen in een haven aanleggen. De bevelhebber van de Belgische marine heeft de schepen in Djibouti geïnspecteerd ADVERTENTIE MANAGUA (GPD) - "We worden voor de gek gehouden. Boerenge hucht wordt uitgemoord. Een her senspoeling voor onze jeugd". Der gelijke vette koppen zijn bijna da gelijks terug te vinden in La Pren sa, de enige oppositie-krant van Ni caragua, dat sinds begin deze maand weer mag verschijnen. door Rob Sprenkels De bijbehorende verhalen zijn lang niet altijd overtuigend. Vorig jaar juni werd La Prensa gesloten nadat het Amerikaanse Congres op dat moment voor 200 miljoen gul den aan hulp voor de Contra's te hebben goedgekeurd. Het ging om een soort van repressaille van de Sandinisten. Om hun daad te kunnen recht vaardigen wezen de Sandinisten erop dat het oppositie-blad bij her haling de Noordamerikaanse poli tiek inzake Nicaragua had verde digd, inclusief de hulp aan de Con tra's. En ook nu hebben de Sandi nisten ervoor gewaarschuwd dat La Prensa 'verantwoordelijke jour nalistiek' zal moeten afleveren. Een weekje bladerend door de pagina's van de krant, kom je bijna tot de conclusie dat La Prensa lijkt te smachten om weer onmiddellijk te worden gesloten. De krant staat vol met provocaties aan het adres Wapensmokkel De Westduitse politie heeft voor komen dat wapensmokkelaars ille gaal 200 tanks, 22 jachtvliegtuigen en 30 helikopters hebben kunnen verkopen. De wapens waren waar schijnlijk bestemd voor Iran. Een woordvoerder van de Westduitse centrale recherche BKA bevestig de gisteren dat een transactie ter waarde van omgerekend ruim een half miljard gulden is tegengehou den. Bescherming De Verenigde Staten zouden hun bescherming kunnen uitbreiden tot andere schepen dan de elf Kuwaytse tankers die onder Ame rikaanse vlag varen in de Perzische Golf. „Wanneer wij vernemen dat een schip wordt aangevallen en dat het hulp nodig heeft, zullen wij hierop reageren", verklaarde zei minister Weinberger (defensie) gis teren tegenover de Senaatscom missie voor buitenlandse zaken. Vrijgelaten Een hof van beroep in Brussel heeft gisteren drie van de 25-Liver- poolfans vrijgelaten. Zij zitten vast in België vast in verband met de rellen in het Heizelstadion, waarbij in mei twee jaar geleden 39 doden vielen. De drie mannen (22,22 en 30 jaar oud) waren met de anderen op 9 september door Groot-Brittannië uitgeleverd aan België. Volgens de Belgische wet moeten zijn maan delijks worden voorgeleid, om de rechter te laten bepalen of hun voorarrest moet worden verlengd. Dat werd niet noodzakelijk geacht. Renovatie Het historische centrum van Moskou krijgt een opknapbeurt. Tegen het jaar 2000 moet het zijn gerenoveerd en herbouwd. Het re- geringsbeluit houdt rekening met 'de individualiteit van het histori sche karakter van het centrum van Moskou' en noemt conservering een 'ideologische taak'. OUAGADOUGOU (REUTER/AFP) - Het nieuwe militaire regime in de Afrikaanse staat Burkina Faso heeft nog niet het hele land onder controle. Gisteren is het derde militaire district in opstand gekomen. De militaire commandant van het district verklaarde dat hij weigert het Volksfront te erkennen dat op 15 oktober door middel van een bloedige staatsgreep aan de macht kwam. "Sankara (de vroegere president) is vermoord en ik word gevraagd mijn steun te geven aan zijn moordenaars. Dat kan ik niet", aldus kapitein Kabore. De nieuwe sterke man-in Burkina Faso, kapitein Blaise Campao- ré, die samen met Sankara en twee andere militairen in 1983 aan de macht kwam, heeft gezegd dat zijn coup nodig was omdat Sankara van plan was hem te doden. Campaoré heeft gisteren aangekondigd dat hij volgende week een nieu we regering wil vormen om de vorige te vervangen. „Wij zijn nog steeds bezig de gebeurtenissen aan de mensen in het binnenland uit te leggen, .en hier in de stad moet ook nog veel politiek werk worden verricht", zei "Compaore. van de Sandinisten, die het blad, gezien de Middenamerikaanse vre desakkoorden, op het ogenblik moeilijk opnieuw tot zwijgen kun nen dwingen. De Contra's kunnen volgens het blad alleen maar goede dingen doen: helikopters neerschieten en ontvoerde geestelijken vrijlaten (de ontvoering zelf had La Prensa eerder verzwegen). De Sandinisten krijgen de schuld voor alle econo mische schaarste en de oorlog. 'Hersenspoeling voor onze jeugd', zo luidde deze donderdag een vette kop. breeduit bovenaan de voorpagina. „Het gaat slecht met het onderwijs in Nicaragua", zo begint het artikel, want het gaat niet om onderwijs maar om politieke indoctrinatie, om een her senspoeling voor onze jeugd". Vervolgens worden er uit een taalboek van 150 bladzijden een twintigtal voorbeelden gelicht. In het boek worden onder meer toe spraken van Sandinistische leiders gebruikt als leesoefeningen. Door de vragen uit hun context te trekken, probeert La Prensa de indruk te wekken dat er van de leerlingen alleen maar wordt ver langd dat ze weten wat de Sandi nisten van het imperialisme den ken en onder een huurling ver staan. Eerder deze week, op maandag, was het raak met voorpagina nieuws dat er een boerengehucht door de Sandinisten wordt uitge moord. Doorlezend blijkt het om 'niet meerr dan 6 doden te gaan, zonder dat er overtuigende bewij zen tegen het Sandinistische leger worden geleverd. Heel veel mensen komen niet toe aan een volledig pensioen. Die krijgen vaak aan zienlijk minder dan 70% van hun laatstgenoten salaris. En ontdekken, te laat, dat ze na al die jaren van hard werken nu opeens heel wat zuiniger moeten gaan leven. Daarom is het verstandig nu al een winstdelende koopsompolis met lijfrenteclau sule van Concordia te nemen. Door de unieke Concordia winstdeling plus slotbonus groeit het verzekerde bedrag bijzonder sterk èn u mag de koopsom van die verzekering tot een maximum van f 16.998,- aftrekken voor de belasting. Zo betaalt de fiscus tot max. 72% mee. En van de uitkering straks koopt u dan een lijfrente, waarmee u óók al weer deelt in de winst. Die lijfrente is wèl belast, maar meestal naar een lager ta rief. Uw pensioen gaat er met sprongen op vooruit. Vergelijk dat maar eens met wat anderen u te bie den hebben. Dan zult u zien: Concordia heeft meer voor u over. Bestel daarom nu meteen de bro chure. Of bel Concordia 030-330660. Aan: CONCORDIA LEVENSVERZEKERING NV Antwoordnummer 2102, 3500 VE Utrecht. Zend mij de brochure "Kapitaalverzekering met lijfrente-clausule... voor 'n beter pensioen". vrijblijvend offerte. m/vr. Leeftijdjr. Bedrag koopsom Naam: Tel. t Postcode/Plaats: verzekeringen .al 80 jaar! Premier Rajiv Gandhi van India kreeg onlangs tijdens de Gemene best-conferentie in het Canadese Vancouver veel lof toegezwaaid voor zijn 'moedige' vredesakkoord met de regering van Sri Lanka. 'Een daad van groot staatsman schap' was één van de kwalificaties die een minzame Gandhi mocht aanhoren. door Bert Paauw Het moet gezegd dat zowel Gan dhi als de Srilankaanse premier Jayawardene eind juli, in een po ging om de burgeroorlog tussen Tamils en Singalezen op Sri Lanka te beteugelen, behoorlijk ver hun nek hebben uitgestoken. De onder tekening van het akkoord heeft Gandhi echter in een merkwaardi ge positie gebracht. Immers, één van de bepalingen in het akkoord luidt dat India de opstandige Tamils in het noorden en oosten van Sri Lanka zal ontwa penen. Daar staat voor de Tamils dan een grote mate van (toekomsti ge) zelfstandigheid tegenover. De weigering van de voornaamste Ta- mil-verzetsbeweging, Tamil Tij gers, om de wapens bij de Indische vredesmacht in te leveren, heeft Gandhi volledig van rol doen ver anderen. In plaats van Tamil-be- schermer is hij nu totTamil-bestrij- der geworden. Een opzienbarende ommezwaai want zo'n vier maanden geleden liet de Indische premier per vlieg tuig voedsel droppen boven het schiereiland Jaffna, bestemd voor de door Srilankaanse troepen bele gerde Tamils. Ook liet hij de aan voer van wapens over zee, vanuit India, oogluikend toe. Bovendien oefende hij zware druk uit op de Srilankaanse premier Jayawarde ne om de Tamils 'menswaardig' te behandelen. De handelwijze van Gandhi leek vooral ingegeven door overwegin gen van binnenlandse politieke aard. In India's zuidelijke deelstaat Tamil Nadu wonen ongeveer 50 miljoen Tamils die zich nauw ver want voelen met hun etnische 'broeders en zusters' op Sri Lanka. Opkomen voor de Tamils op Sri Lanka zouden het prestige en de populariteit van Gandhi in Tamil Nadu ongetwijfeld fors vergroten. De wereldwijde kritiek over de in menging op de binnenlandse aan gelegenheden van Sri Lanka nam hij op de koop toe. Het vredesakkoord deed die kri tiek snel verstommen en, zoals ge- met de gebeurtenissen van de afge lopen jaren in de Indische deel staat Punjab. Ook deze noordelijke deelstaat is al jarenlang het toneel van bloedige rellen tussen, in dit geval, de in de minderheid verke rende Sikhs en de hindoe-bevol king. Aanvankelijk dwong Gandhi veel respect af toen hij er in slaagde een akkoord te bewerkstelligen met (gematigde) leiders van de Sikhs. Naderhand bleek dat ak koord averechts uit te pakken. Radicale Sikhs trokken zich niets aan van het akkoord. Integen deel, de overeenkomst leek het sein voor nog meer aanslagen en moordpartijen. Het aanvankelijke respect voor Gandhi maakte plaats voor verguizing. Dat droeg er toe bij dat zijn Congrespartij nadien een paar rake verkiezingsklappen moest i Rajiv Gandhi - groot staatsman? - (foto afp) zegd, omslaan in loftuitingen en schouderklopjes. De gewenste doorbraak in het conflict op Sri Lanka heeft het akkoord echter niet gebracht. De voornaamste oor zaak ligt in het gegeven dat Gandhi er niet in is geslaagd de radicale stromingen in het Tamil-verzet voor het akkoord te winnen. Een vergelijking dringt zich op Gandhi kan dus wel weer een po litiek succes gebruiken. De verbe tenheid waarmee hij de Tamils op Sri Lanka bestrijdt om het vredes akkoord met Jayawardene over eind te houden moet mede om die reden worden verklaard. Of het hem zal lukken het Tamil-verzet te breken is echter twijfelachtig. Het fanatisme onder de verzetsstrijders - gevoed door een jarenlange on derdrukking en discriminatie van de Singalese meerderheid op Sri Lanka - is groot. Bovendien heeft Tamil Tijger-leider Prabakharan de afgelopen tien jaar aan een strakke organisatie en discipline gewerkt. De meedogenloze uitschakeling van rivaliserende rebellengroepen en de (zelfmoord)acties van de Tij gers geven aan dat Prabakharan een stevige greep op het verzet heeft. Eén van de acties, een aan slag van Tamil Tijgers op een groep Singalese militairen in 1983, vorm de de aanleiding voor de burger oorlog, die een stroom van Tamil- vluchtelingen naar westelijke lan den op gang bracht. Gandhi moet dus wel krachtda dig ingrijpen wil er nog iets van 'zijn' akkoord terecht komen. Van daar de aanwezigheid op Sri Lanka van een tot 16.000 militairen uitge groeide Indische vredesmacht die op bloedige wijze de Tamil-verzets- bolwerken bij Jaffna probeert te slechten. 'De Indische troepen blijven op Sri Lanka zolang als nodig is', heeft Gandhi gezegd. Een initiating die zowel door het Srilankaanse kabi net als door andere Zuidaziatische regeringen met wantrouwen is aan gehoord en de vraag heeft doen op komen: Gaat India eigenlijk wel weg?. Gandhi wordt er al lange tijd van verdacht uit te zijn op de heer schappij in dat deel van de wereld. Een annexatie van het noordelijk deel van Sri Lanka zou passen in die gedachtengang. Dat zou het vredesakkoord wel een zeer bizarre invulling geven, zeker voor de Srilankaanse premier Jayawarde ne wiens verdiensten ten aanzien van het akkoord nogal worden on derbelicht. Rajiv Gandhi: een groot staats man of een opportunist? In elk ge val een politicus die grillige en vol strekt onvoorspelbare wegen be wandelt.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5