Plan-Dekker blijft twistappel kabinet Er is zoveel moois te zien... WIEL Binnenhof ademt grote matheid Opgravingen werpen nieuw licht op historie Amsterdam Inkomenseffecten zijn probleem Bereidheid tot actie bij politiekorpsen is groot Scheveningse gevangenen vragen om meer bewakers van der Onrecht, al 25 jaar1 Lesgeven betekent zware belasting van stembanden ZATERDAG 24 OKTOBER 1987 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (GPD) - Binnen het kabinet bestaat nog geen spoor van overeenstemming over de plannen van de commissie-Dekker voor een andere opzet van de gezondheids zorg. Premier Lubbers heeft dat gisteravond na afloop van het wekelijks kabinetsberaad meegedeeld. UTRECHT (ANP) - Het ziet er naar uit dat de demonstratie die de poli tiebonden maandag in Den Haag organiseren tegen de bezuinigin gen bij de politie een succes wordt. De politiebonden, de christelijke ACP en de FNV-bond NPB, had den gemikt op deelname van in to taal zo'n 10.000 politiemensen uit heel Nederland, maar volgens NPB-voorzitter L. van de Linden was het aantal aanmeldingen giste ren al opgelopen tot bijna 12.000. "Het enthousiasme van onze le den overtreft alle verwachtingen. De respons is ongekend", aldus Van de Linden. Ook zijn collega G. Koffeman van de ACP spreekt over "enthousiaste en betrokken reac ties". Zijn raming van het aantal deelnemers is tussen de 10- en 12.000. De demonstratie vindt maandag plaats tijdens de behandeling van de politiebegroting in de Tweede Kamer. Hij is gericht tegen het voornemen van de regering om een nieuwe inconveniêntenregeling (een vergoeding voor onregelmatig en onaangenaam werk) in te voe ren. Als de nieuwe regeling door gaat gaan sommige politiemensen 150 gulden netto in de maand min der verdienen, zo hebben de bon den berekend. De ministers Van Dijk (gemeen tepolitie) en Korthals Altes (rijks) willen van de bestaande inconveni êntenregeling af, omdat deze teveel kost (300 miljoen gulden in plaats van de begrote 250 miljoen). De bonden willen alleen aan een nieu we regeling meewerken als deze niet tot een lager inkomen leidt. De demonstratie richt zich ook tegen een advies van de werkgroep Politiebudget. Deze heeft de rege ring geadviseerd om binnen het po litiebudget meer geld te besteden aan automatisering en verbinding en dus minder aan personeel. De plannen zouden volgens ACP en NPB duizenden arbeidsplaatsen kosten. Voor het orderlijk verloop van de demonstratie worden ongeveer twintig agenten ingezet. Daarnaast zal voor de begeleiding van de stoet nog een dertigtal politieagenten en een aantal motoragenten ingezet worden. Dit heeft een woordvoer ster van het Haagse korps meege deeld. Net als in andere steden wordt ook in Den Haag een mini male bezetting gegarandeerd. „Niet iedereen is massaal op straat", aldus de woordvoerster. De meningsverschillen spitsen zich toe op het al of niet tot stand komen van een voor iedereen gel dende basisverzekering tegen ziek tekosten, de manier van premie heffing en de inkomensgevolgen van het nieuwe stelsel. Het is zo goed als uitgesloten dat het kabi net de plannen van de commissie- Dekker helemaal overneemt. Lubbers voorspelde dat het kabi net "enorm op z'n kop" zou krijgen wanneer het de plannen van de commissie-Dekker ongewijzigd zou overnemen. Daarvoor zijn vooral de inkomensgevolgen veel te groot. "Wanneer we dit aan de sociale partners voorleggen, wordt het een Poolse landdag", aldus de premier. Volgens Lubbers bestaan er binnen het kabinet niet alleen politieke meningsverschillen, maar is het ook nog onduidelijke hoe veranderingen in de gezond heidszorg moeten worden inge voerd. Een extra complicatie vormen de plannen voor de vereenvoudiging van het belastingstelsel, die waar schijnlijk in 1990 van kracht wor den. Lubbers voelt er niets voor die plannen voor zich uit te schuiven, maar erkende dat ook een simpeler opzet van de belastingen grote ge volgen heeft voor de inkomens van sommige groepen. Het kabinet heeft gisteren niet inhoudelijk over de plannen van Dekker gesproken. Het is nog on zeker of het kabinet volgende week uit de problemen komt. Voor no vember moet het kabinet de Twee de Kamer vertellen wat het ervan vindt. De CDA-fractie drong deze week aan op een snelle invoering van die plannen. De fractie voelt er anders weinig voor mee te werken aan bezuinigingsplannen van het kabinet. DEN HAAG (ANP) - Gevangenen in het huis van bewaring in Sche- veningen hebben in een brief aan de Tweede Kamer gepleit voor meer bewakers. Zij zeggen personele mogelijkheden en de werkdruk is alweer groter gewor den", aldus de brief. Directeur A.N.G. van den Broek van het huis van bewaring kent "de brief sinds enige tijd in staking te gevoelens van ongenoegen", zijn uit onvrede met de leef- werksituatie in het huis van bewa ring. De staking waaraan ongeveer 50 mensen zouden deelnemen is voor onbepaalde tijd. Overigens is werken in een huis van bewaring in tegenstelling tot in een gevangenis, niet verplicht. Sinds de oplevering van een nieuwe vleugel in Scheveningen waar 120 gevangenen extra ge plaatst kunnen worden, is er vol gens een woordvoerder van de ge vangenen een ernstig tekort aan bewaarders. Deze hebben daar door geen tijd om gevangenen in tern te begeleiden als deze bijvoor beeld een afspraak met hun advo caat hebben. Hierdoor raken de ge vangenen geïsoleerd en komt de rechtsbijstand volgens de woord voerder in gevaar. Ook zou die nieuwe afdeling nu al de nodige ge breken zoals lekkages en verzak kingen vertonen. De gevangenen schrijven dat de situatie aanzienlijk is verslechterd door allerlei doorgevoerde bezuini gingen. "Een nieuw gebouw is op geleverd zonder extra personeel. De directie zit aan het plafond van "volgens hem komen die uit perkte hoek. Hij wil niet spreken van een staking omdat het percen tage niet-werkenden niet hoger ligt dan normaal. Het gaat om onge veer 10 man, zo liet hij weten. Het pleidooi voor meer bewaarders on derschrijft hij niet. "We moeten het doen met de mensen die we heb ben". Binnen het kabinet zijn vooral de WD-ministers tegenstander van de invoering van een voor iedereen geldende basisverzekering. Lub bers geldt als één van de weinige voorstanders. De commissie, ver noemd naar de voormalige Philips- topman Wisse Dekker, heeft voor gesteld iedereen verplicht te verze keren van een basispakket aan voorzieningen. Daarin zou 85% van het huidige ziekenfonds, maat schappelijke dienstverlening en bijzondere ziektekosten moeten zijn ondergebracht. De premie voor dit pakket zou voor driekwart afhankelijk moeten worden van het inkomen en voor tien procent uit een bedrag in gul dens bestaan. Voor het overig deel zou men zich bij moeten verzeke ren. Vooral voor de laagste inko mens zijn de koopkrachtgevolgen van deze opzet groot. Voor andere inkomensgroepen zou het verschil tussen bruto- en netto-loon toene men. Volgens Lubbers heeft Dek ker die inkomenseffecten veron achtzaamd. Binnen het kabinet circuleren voorstellen om de premieheffing anders in te richten, maar ook daar over bestaat nog geen overeen stemming. Volgens Lubbers is het mogelijk iedereen onder het basis pakket te brengen, maar de pre mieheffing voor inkomens boven een bepaalde grens (49.000 gulden of 64.500) anders op te zetten. Het premie-deel dat afhankelijk is van het inkomen zou verkleind kunnen worden, aldus Lubbers. Maar Lub bers eist dan wel dat de 'solidari teit' gehandhaafd blijft, en de men sen met kleine medische risico's, zoals jongeren, blijven meebetalen aan de zorg voor groepen met grote gezondheidsrisico's, als bejaarden. ADVERTENTIE Restaurant De politie van Amsterdam heeft vrijdag bij een inval in een restau rant aan de Korte Leidse Dwars straat 51 mensen aangehouden en een vuurwapen en verdovende middelen in beslag genomen. Het restaurant werd drie maanden ge leden geopend, maar het bleek al snel een broedplaats voor allerlei illegale activiteiten te zijn. Regel matig werd waargenomen dat vuurwapens het restaurant werden binnengebracht, terwijl ook veel verdachte figuren met tassen het pand bezochten. Vulcanus 2 Het verbrandingsschip Vulca nus 2 dat het vorige weekeinde vol gens eigenaar OCS averij opliep door acties van Deense vissers en Greenpeace, is gisteren uit de Rot terdamse haven vertrokken om op nieuw naar het verbrandingsge- bied in de Noordzee te varen. Op zee zal het schip zijn lading che misch afval verbranden. De schade aan de schroef is provisorisch gere pareerd. Het Greenpeace-schip Si- rius zal de Vulcanus volgens een woordvoerder ditmaal niet volgen. Treinbrand De spoorwegpolitie heeft op het Centraal Station in Amsterdam een 26-jarige Amsterdammer gearres teerd, die ervan wordt verdacht op 13 oktober brand te hebben ge sticht in de intercitytrein van Haar lem naar Amsterdam. Dat heeft de NS vandaag meegedeeld. Volgens de spoorwegpolitie is de man al eerder bij brandstichtingen be trokken geweest. De verdachte ontkent. De brand, die een eerste klas compartiment verwoestte, heeft een schade veroorzaakt van ruim 600.000 gulden. Zwartvissers Bij een in juni gehouden contro le op het bezit van visakte en/of ver gunning van sportvissers en op het gebruik van verboden yistuig en de vismaat hebben vaa de 1268 sport vissers 16 een proces-verbaal aan gezegd gekregen. Dit blijkt uit cij fers van de algemene inspectie dienst van het departement van landbouw en visserij, De sportvis- serij heeft gevraagd om verscherp ing van de controle in verband met het zwart (zonder acte) vissen. ANVC-CONTACTLENSSPECIAUST OPTOMETRIST OV. Nieuwe Rijn 62, Leiden. Tel. 071-12.41 De bouwput tussen de Nieuwendijk en de Nieuwe Nieuwstraat met de fundamenten van de oudste bebou wing, die tot nu toe werd aangetroffen in de hoofdstad. (foto gpd> AMSTERDAM (GPD) - "Vanwege de naam 'Oude- zijds' gaat iedereen ervan uit dat de kant van de Ou- dekerk en de Warmoestraat ook het oudste deel van Amsterdam is. Uit onze opgravingen blijkt dat aan de zogenaamde nieuwe zijde al zeker vijftig jaar eer der bebouwing was. Dat is dus eigenlijk de oude zij de". Volgens stadsarcheoloog J. Baart werpen de vondsten, dezer dagen gedaan in een bouwput aan de Nieuwendijk, een nieuw licht op de vroegste ge schiedenis van Amsterdam. Momenteel doen Baart en zijn medewerkers op gravingen in een zes meter diepe kuil tussen de Nieuwendijk en de Nieuwe Nieuwstraat, op de plaats waar een hotel gebouwd gaat worden. "Ko mende week hopen we een huis op te graven dat da teert van begin dertiende of misschien zelfs eind twaalfde eeuw. We zijn inmiddels de grens van de geschiedschrijving gepasseerd. De eerste schrifte lijk bron is van 1275. Wij hebben huizen gevonden die dateren van 1240 of zelfs eerder". Volgens de stadsarcheoloog is het duidelijk dat hij nu in het oudste stuk van de vroeg-middeleeuw- se stad aan het graven is. "We troffen overblijfselen van bewoning tussen 1240 en 1400. Nu gaan we gra ven op nog grotere diepte, zeven meter of meer. De naamsverwarring rond Oudezijds en Nieuwezijds is ontstaan omdat de oudste kerk van Amsterdam, de Oude kerk. werd gebouwd aan de nieuwere zijde. die van de Warmoesstraat. Daarna is een nieuwe kerk in het oudste gedeelte gebouwd". Graven naar restanten van de alleroudste stads kern kan niet zo vaak. "We hadden grote verwach tingen van de opgravingen aan de Nieuwendijk. Aanvankelijk zochten we naar overblijfselen van het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis uit de 15e eeuw. We wisten dat het daar moest liggen, uit tekeningen en archieven uit die tijd. We hebben de fundering bloot gelegd, waaraan precies is te zien hoe het was gebouwd". Uit de grootte leidt Baart af dat het gast huis destijds 25 tot 30 bedden telde. "Dat betekent dat Amsterdam één ziekenhuisbed telde per circa 150 bewoners". Verrassend was de vondst, iets dieper, van een nog ouder gasthuis uit de 14e eeuw. "Hierover was niets bekend. De fundering was helemaal wegge zakt. We hebben maar een meter of tien kunnen vol gen, omdat het gedeeltelijk onder bestaande bebou wing ligt". Nog dieper troffen de archeologen res tanten van huizen uit de 13e eeuw. Baart noemt de opgravingen vrij uniek voor stadskernonderzoek. "Een paar jaar geleden hebben we op een aan grenzend terrein een smid gevonden. We wisten al dat er hier ook textiel-nijverheid is geweest. Am sterdam heeft in de eerste tijd van de nederzetting zeker een agrarische betekenis gehad, maar nu is er ook meer bekend over ambacht en handel". 'Verhalen over ontucht zijn niet verzonnen' ALMELO (ANP) - Prof. dr. G. Mik. kinder- en jeugdpsychiater ir> Gro ningen, twijfelt niet aan het waar heidsgehalte van de verklaringen die negentien kinderen uit Ensche de tegenover de politie hebben af gelegd over de wijze waarop een 22-jarige man met hen ontucht zou hebben gepleegd. Dat heeft Mik gisteren voor de rechtbank in Al melo verklaard. De rechtbank had de hoogleraar als deskundige in- schakeld omdat de verdachte op de rechtszitting van augustus had ver klaard dat de kinderen er maar wat op los hadden gefantaseerd. Aan de hand van de verslagen die de politie van de gesprekken met de kinderen maakte stelde de hoogleraar Mik dat kinderen in de leeftijd van drie tot zeven jaar geen fantasieën kennen met zulke ver gaande perversiteiten. „Als kinde ren fantaseren is dat heel snel te on derkennen", aldus de hoogleraar. Mik signaleerde ook dat de ver klaringen van de kinderen tot in details met elkaar overeenstem men. Wat de verhalen uit Enschede betreft, constateerde hij een grote overeenkomst met het relaas van de kinderen die in Oude Pekela het slachtoffer van ontucht werden. Daar is evenmin sprake van fanta sieën, aldus Mik, die als deskundi ge is toegevoegd aan het politie team dat deze zaak in de Groningse gemeente onderzoekt. Tegen de verdachte van de on tucht met de Enschedese kinderen is in augustus een jaar gevangenis straf en onvoorwaardelijke tbr ge ëist. De Enschedeër gaat voor psy chisch onderzoek nog naar het Pie- ter Baancentrum in Utrecht. Op 8 januari volgend jaar zet de recht bank de zitting voort. Acties Woensdrecht WOENSDRECHT (ANP) - Demon- stranten tegen de plaatsing van 48 kruisvluchtwapens en 'het uitdij ende militarisme' hebben gisteren politie, Koninklijke Marechaussee en bewakers van het luchtmacht- beveiligingssquadron in Woensd recht handen vol werk bezorgd. Bij knipacties in het hekwerk rond de basis, bekladding daarvan, blokka des van de toegangspoorten tot het militaire terrein en een actie tegen de landingslichten bij het vliegveld werden nogal wat actievoerders aangehouden door politie en Ko ninklijke Marechaussee. In totaal werden bij verscheidene acties 15 demonstranten opgepakt, die na verhoor en opmaken van proces verbaal weer op vrije voeten zijn gesteld. ADVERTENTIE DEN HAAG - De politiek verkeert al sinds de vaststelling van de be groting 1988 in een merkwaardige windstilte. De Algemene Beschou wingen, eens het spraakmakende politieke debat van het jaar, con centreerden zich op het koop krachtverlies van een groep, de zo genoemde echte minima, waarvan niemand de omvang ooit heeft kunnen berekenen. Het was een schimmige vertoning, een dolende expeditie in het onmetelijke ge bied achter de komma. door Peter van Nuijsenburg Het is een teken aan de wand dat een college van CDA-fractieleider Bert de Vries over het percentage van het nationale inkomen, waarop de overheid ver in de jaren negen tig beslag zou mogen leggen, nog steeds de pennen op het Binnenhof in beweging houdt. De Bert-norm als politieke smaakmaker: De Vries had het zelf nooit kunnen be vroeden. De partijen zelf bieden evenmin veel opwindend spektakel. Het CDA koestert zich in het succes van de 'zorgzame samenleving', de PvdA beschouwt nog immer de ei gen navel als het centrum van het universum en de WD probeert in de persoon van fractievoorzitter Voorhoeve enig 'smoel' te ontwik kelen. De politiek ademt een sfeer van grote matheid. De belangstelling die de PvdA voor het ideologische gehalte van het CDA aan de dag legt, wordt hier en daar uitgelegd als een ontwikke ling van de eerste orde. Zolang de scheidslijnen in de praktische poli tiek nog niet door themadiscussies en beleefdheidsformules worden overbrugd, doet men er beter aan de betekenis van die interesse niet te overschatten. Het kabinet lijkt in de algehele malaise te delen. De routineklus sen worden nog wel geklaard, al L het bizar dat over de openbaarheid van nevenfuncties van publieke ambstdragers twee. dagen gedis cussieerd moet worden. Zorgwek kender is dat het kabinet er niet in lijkt te slagen de werkelijk belang rijke projecten van de grond te til len. Martelgang De voorstellen van de commis- sie-Oort om het ingewikkelde en tot fraude nodende belastingstelsel te hervormen dreigen te sneuvelen in hun martelgang door het natio nale discussiecircuit. Met de plan nen van de commissie-Dekker om de kosten van de gezondheidszorg beheersbaar ta houden, loopt het evenmin gesmeerd, zoals de auteur bij de presentatie van dit hervor mingsvoorstel al vreesde. De tenta kels van de belangenorganisaties reiken tot in het kabinet, waar mi nisters om strijd proberen de Dek ker-plannen in de kiem te smoren. Wanneer Lubbers er niet in slaagt zijn collega's tot de orde te roepen (plan-Dekker) en toestaat dat Oort in het grote vergeetboek van fraaie voornemens verdwijnt, wordt de balans toch wel erg mager voor een kabinet dat politiek onder een onbewolkte hemel mag wande len. Beide regeringspartijen doen hun best het kabinet niet al te zeer voor de voeten te lopen, terwijl de oppositie, lees PvdA-leider Kok, niet verder komt dan machteloos gemopper aan de zijlijn en al moei te heeft het eigen huis redelijk op orde te houden. Lubbers' optimisme over de da ling van de werkloosheid is al af doende geloochenstraft. Een politi cus van zijn formaat had zich na tuurlijk moeten hoeden voor uit spraken over ontwikkelingen waarop de greep van een sterve ling, al is hij premier van Neder land, marginaal is. Dat excuus geldt echter niet voor de projecten die door het eerste ka- binet-Lubbers uitgeroepen waren tot de Grote Operaties. Aan dit kwartet, decentralisering, deregu lering, privatisering en aflanking overheid, is men, naar mag worden aangenomen, indertjjd vol goéde moed begonnen, maar de resulta ten stemmen tot dusver niet hoop vol. Aan de belangrijkste, en meest tot de verbeelding sprekende, de afslanking van de overheidsbu- reaucratie, wordt in de vorm waar in ze door minister Van Dijk (bin nenlandse zaken) is gepresenteerd, zelfs door bevriende woordvoer ders weinig waarderende woorden gewijd. De staat van uitvoering van de drie andere grote operaties is zo mogelijk nog bedroevender. Richting Dergelijke grote operaties heb ben nog een andere functie dan het louter beleidsmatige. Ze zijn de symbolen van de ideologische rich ting van een kabinet en markeren het onderscheid met een vorig, an ders getint kabinet. Het kabinet- Den Uyl had ruim 10 jaar geleden, gedurende de naweeën van de Sturm und Drang van de jaren zes tig, zijn eigen maatschappijhervor- mende voorstellen. De wet op de ondernemingsra den, de grondpolitiek, de selectie ve investeringsrekening (SIR) en de vermogenaanwasdeling; links maakte er destijds zo'n heisa van, dat voor rechts Nederland de revo lutie voor de deur stond. Er lopen nog steeds ondernemers rond die een waas voor ogen krijgen neer het woord vermogensaanwas' deling valt. Die opwinding bleek toen niet nodig, omdat de hervormingsvoor stellen niet aan het lot ontkwamen, dat elk ingrijpend plan tegenwoor dig in de Nederlandse politiek be schoren is: het roemloze einde in de smalle marges van Den Uyl. Voor wie deze verklaring te simpel of te eenzijdig is: de toenmalige WD-leider Rietkerk koos bij het aantreden 'van het eerste kabinet- Van Agt voor een andere diagnose. Hij constateerde dat de plannen van Den Uyl plannen niet langer strookten met de 'tijdgeest'. Het perspectief voor de grootse plannen van Lubbers c.s. zou met een scheef oog op de recente parle mentaire geschiedenis dus niet gunstig genoemd kunnen worden. Maar een kabinet dat voor de twee de keer over zo'n ruim mandaat be schikt, mag niet berusten in dat vooruitzicht. De redelijk geslaagde sanering van de overheidsfinanci ën is een mooi succes, maar dit wa penfeit alleen kan de conduitestaat van het kabinet niet redden. Gezapigheid nog 'Pappen en nathouden' nooit het recept geweest voor v kelijk succesvol beleid. Een kabi net moet niet alleen op zijn presta ties, maar ook naar zijn doelstellin gen, beoordeeld worden. Zolang de agenda uitpuilt, en het maatschap pelijk klimaat, de tijdgeest, het ka binet nog steeds gunstig gezind is, kunnen Lubbers c.s. zich niet ver oorloven weg te zakken in de Haag se gezapigheid. Zaterdag 31 oktober 1987 14.00 - 17.00 uur, Amicitia, Westeinde, Den Haag NATIONALE MANIFESTATIE om het eigen recht van de Papoea's op een zelfstandig volksbestaan petitie aan de regering missive aan de Ver. Naties Wat betekenen de 'Universele Verklaring van de^ Rechten van de Mens' en het 'Zelfbeschikkings recht van de Volken' als maatstaf voor onze rechtshandel als een heel volk overgegeven kan worden aan de willekeur van de machten Kom dat met ons zeggen op 31 oktober in Den Haag. Steun ons Papoea-fonds Banknr. 44.40.72.470 Postgiro 243000 Giro 243000 Arnhemseweg 72 Stichting Hulp aan Papoea's in Nood DEN HAAG (ANP) - De stemmen van aankomende leerkrachten zouden tevoren moeten worden getest. Doordat zij de hele dag moeten praten en soms zelfs schreeuwen komen veel van hen in de problemen omdat hun stem het begeeft. Een verplichte stemkeuring bij de aanvang van hun stu die zou later veel ellende kunnen voorkomen. Dat zei de Maastrichtse keel- neus en oorarts prof.dr. E. Marres gisteren op een congres v£n de Ne derlandse Vereniging voor Logopedie en F oniatrie (NVLF') in Den Haag. Volgens Marres is rrteer dan de helft van de lesgevers chronisch hees. Een kleuterleidster bij voorbeeld moet gedurende een kwart van de tijd boven een lawaai van tachtig tot negentig decibel uit zien te komen, dat is ongeveer de maximale spreeksterkte van een normale stem. De gemid delde kleuterleidster belast haar stem zwaarder dan een onderofficier in het leger, aldus Marres. Marres schat op grond van onderzoek dat één op de twintig volwassen Nederlanders kampt met spreekstoornissen. Hij pleit voor gericht onder zoek om uit te vinden om welke problemen het precies gaat en hoe groot de behoefte aan behandeling is.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3