Abraham Kuyper niet langer ter discussie Armoede in Texas: Wel een groot huis, maar geen eten Staatsman definitief bijgezet in geschiedenis 'Hij was aardig, maar er zat ook gemenigheid in hem' ZATERDAG 24 OKTOBER 1987 EXTRA PAGINA 25 In 1909 werd Nederland opgeschrikt door een schandaal dat in zijn ont luisterende werking waarschijnlijk alleen geëvenaard is door de Lock heed-affaire van een kleine 70 jaar later. De natie was in haar onschuld nog niet gewend aan de nu bijna routineuze opeenvolging van schan dalen en schandaaltjes, zodat de klap waarmee de halfgod van gere formeerd Nederland, dr. Abraham Kuyper, van zijn voetstuk viel nog jarenlang nadreunde. Voor de man nenbroeders was 1909 een rouwjaar, zoals 1976 toen het kreukvrije imago van de prins-gemaal aan flarden ging, zwart omrand in de herinne ring van verstokte oranjeklanten zal voortleven. Wat was er aan de hand? In de verkie zingsstrijd van 1909 had een Bloemen- daalse advocaat, P. Tideman, een bora onder de reputatie van Kuyper gelegd. De voormalige minister-president had in 1903 een gift van fl. 11.000 ontvangen voor de kas van de ARP van de Amster damse zakenman Lehmann. Lehmann, consul-generaal van Griekenland, had als tegenprestatie een ridderorde gekre gen. Diens broer had ook geridderd moe ten worden, maar dat voornemen kon niet ten uitvoer worden gebracht, door dat het kabinet-Kuyper in 1905 van het toneel verdween. Lintjes-affaire De onthullingen van Tideman ontke tenden de zogenoemde lintjes-affaire. Kuyper ontkende het verband tussen de storting in de partijkas en het lintje voor Lehmann, maar overtuigde niemand. De socialist Troelstra eiste een parlementai re enquête, maar moest genoegen nemen met een onderzoek door een ereraad. Het tumult was inmiddels uitgegroeid tot een schandaal van de eerste orde, dat tot ver buiten de landsgrenzen met interesse werd gevolgd.- Hoewel de ereraad Kuyper vrijpleitte van corruptie, was niet iedereen over tuigd van de wijsheid van dit oordeel. Kuyper zelf had kennelijk ook nattig heid gevoeld, want in een kamerdebat had hij al eerder toegegeven dat hij niet zorgvuldig had gehandeld: „Het boete kleed ontsiert den man niet". Uit later openbaar gemaakte gegevens blijkt trou wens dat de partijtop op haar beurt niet had geschroomd de mantel der liefde om de schouders van de gekwelde leider te draperen. Het mocht overigens niet ba ten. Kuypers geloofwaardigheid had een knauw gekregen. De carrière van Abra ham de Geweldige was gebroken. Die carrière was een tocht langs vele toppen en dalen geweest Van vrijwel el ke staatsman wiens portret na zijn dood niet onmiddellijk naar de rommelzolder verdwjjnt, wil het cliché dat hij een 'on uitwisbaar stempel' op zijn tijd heeft ge drukt In het geval van Kuyper vallen cli ché en werkelijkheid voor één keer sa men. Kuyper domineerde niet alleen de politiek van zijn tijd: hij had als theoloog zijn evenknie niet en als redenaar en journalist was hij een eenmansfabriek in retoriek en taalvernieuwing. Tekortkomingen Dat zijn geen geringe kwaliteiten, maar als verklaring voor zijn overheer sende positie schieten ze toch te kort. Kuyper maakte zijn opwachting op een ogenblik dat de geesten rijp waren voor zijn komst. Het gereformeerde volksdeel wachtte als het ware op een man van zijn kaliber om zijn aspiraties te vertolken. Omdat de achterban de neiging heeft de ogen te sluiten voor zijn tekortkomin gen, kan men voor een afgewogen oor deel over een staatsman vaak het beste terecht bij tegenstanders wier blik niet voortdurend wordt vertroebeld door af keer en afgunst. Op 29 oktober is het 150 jaar geleden dat de grote voorman van het gereformeerde volksdeel. Abraham Kuyper, werd geboren. De Vrije Universiteit gedenkt de geboortedag van haar stichter met een symposium over 'Kuyper en de Nederlandse samenleving'. Acht hooggeleerde heren, onder wie vijf hoogleraren, zullen de deelnemers op 30 oktober a.s. bedelven onder een stortvloed van wetenswaardigheden over Kuyper. Maar wie was hij? Portret van de enige Nederlandse staatsman die ooit door de Belgische politie is opgebracht, nadat hij in 1911 naakt voor het raam van zijn Brusselse hotel zijn kniebuigingen had gemaakt. door Peter van Nuijsenburg De socialisten konden met worden be schuldigd van een overmaat aan sympa thie voor de leider der anti-revolutionai ren. Maar in een in memoriam van 9 no vember 1920 schreef het socialistische dagblad Het Volk in een door de tale Ka- naans gekruide karakteristiek: "Dr.Kuy- per is een dergenen geweest, die als een tweede Mozes bruisend water heeft ge slagen uit de dorre rots der volksverste ning". Professor mr. I.A. Diepenhorst wil zich ondanks enige reserves tegen het genre toch wel wagen aan een karakter studie van de grote emancipator. „Mis schien valt het vermogen van Kuyper om mensen te bezielen nog het best te verge lijken met dat van Churchill in mei 1940. Engeland verkeerde in de grootste crisis van haar geschiedenis. Half Europa was door de nazi's onder de voet gelopen, een invasie van Engeland stond voor deur. Toen kwam Churchill. En er sloeg een vonk over naar de bevolking. Zelfs zijn grootste tegenstanders werden plotse ling pro". „Nu, datzelfde kan een bepaalde be volkingsgroep overkomen. In tegenstel ling tot Churchill sloeg Kuyper alleen aan bij de eigen groep. Maar dan ook enorm. Iedereen heeft een hart, dat vreemde deel van de anatomie. En als je in staat bent dat te beroeren, ben je al een heel eind. De verering die hij opriep, moet bij buitenstaanders wel vreemd zijn overgekomen. Maar ook bij hen dwong hij respect af. Hij had een enorm biologerend vermogen, een gedreven heid die ook grote acteurs eigen is". Overtuiging „Kuypers grote kracht was dat hij er in is geslaagd alle geledingen van het gere formeerde volksdeel te bereiken. Leden van het 'patriciaat', predikanten, mid denstanders, en ook arbeiders, hij wist ze in hun hart te treffen. Zijn ideeén werden bezwerend overgebracht. Maar hij was geen demagoog. Er zat een zeer sterke overtuiging achter". Kuyper kon bij zijn zendingswerk re kenen op nog een andere kwaliteit: hij was een 'media-ster'. Als geen ander wist hij het juiste woord op het juiste ogen blik in de juiste toonzetting te kiezen. Diepenhorst: „Die man had een ontzag lijke antenne. Als je de grote leiders uit de 19de en begin deze eeuw, Kuyper, de liberaal Thorbecke en de socialist Troel stra naar deze tijd zou kunnen overbren gen, zouden ze alle drie drie maanden hun mond hebben gehouden. Maar dan zou blijken dat Kuyper niet alleen alle mode-uitdrukkingen zou hebben opge pikt, maar ze ook creatief zou gebruiken. Thorbecke en Troelstra zou ik daartoe niet in staat achten". Kuypers karakter was, dat mogen we van Diepenhorst gerust vast stellen, 'enorm' gecompliceerd. Hij was joyeus', 'enorm ik-middelpuntig', in de omgang toch een 'vaak joviale vent', maar had de neiging 'naar alle kanten door te slaan'. Met zijn gevoel voor theater wist hij een bij de gereformeerden niet vermoede j Professor mr. Diepenhorst: "De herdenking van Kuyper bewijst dat hij heel wat heeft losgemaakt". Abraham Kuyper: Niet langer omstreden snaar te raken. Diepenhorst: „Hij was als een acteur die bij voorkeur King Lear 'van Shakespeare speelde". De emoties die Kuyper opriep, waren dan ook intens. Een sluitende definitie voor historische grootheid bestaat niet, maar vast staat dat een kandidaat voor dit predikaat even veel antipathie als sympathie te weeg dient te brengen. Kuy per voldeed royaal aan dit criterium. Zijn portret sierde elk gereformeerd alkoof. En hij had de verdienste de socialistische satiricus Albert Hahn tot venijnige por tretstudies te inspireren. Marsroute Nu was de weg van de minste weer stand ook niet de favoriete marsroute van Kuyper. Toen hij in 1903 de spoor wegstaking brak dcor middel van zijn 'worgwet' was hij de meest gehate man van het land. Maar niet alleen met de so cialisten vocht hij een ideologische vete uit. De liberalen deugden evenmin en de katholieken hadden nog net het geluk dat Kuyper ze wel kon gebruiken als bondgenoten in de strijd tegen de ont kerstening. Men kon hem van alles be schuldigen, maar niet van draaikonterij. De gedrevenheid waarmee hij zijn ideeën aan de man placht te brengen, had haar schaduwkanten. De retorische overdrijving mocht dan zijn handels merk zijn, maar in zijn bejegening van de joodse medeburgers maakte hij het al te bont. Kuyper bediende zich opvallend gretig van de stereotypen die toen op gang maakten. „Een Jood is een ander mens dan een Kaukasiër (Arièr). Dit blijkt reeds uit zijn lichaamsbouw, uit zijn gang, uit de vorming van zijn spraak organen, uit zijn profiel en uit zijn com plexje (gelaatskleur, red.). En kan men nu den sterken samenhang moeilijk loo chenen die tussen ziel en lichaam be staat, dan reeds volgt hier uit, hoe een Jood. ook in zijn gemoedsleven en de we reld van zijn denken, andere gewaarwor dingen heeft en anders te werk gaat dan wij". De joden waren 'wel met ons van een zelfde rijk, maar niet van een zelfde na tie'. En 'onder den mantel van Liberalis me zijn de Joden metterdaad heer en meester in ons werelddeel geworden'. Mag men uit deze opmerkingen de conclusie trekken dat Kuyper het virus van het anti-semitisme stevig onder de leden had? Diepenhorst: „Ik ben geneigd daar niet zo erg zwaar aan te tillen. Begrijp me goed: ik wens de brochure Liberalen en Joden niet te vergoeilijken. Maar het was in die tijd heel verleidelijk bittere opmer kingen te maken over de joden. Hun in vloed op de journalistiek en aanverwan te gebieden was groot. Ik wens het eer der te vergelijken met de opmerkingen die men nu regelmatig aan het adres van de gastarbeiders hoort maken. Of met de reacties in dat dorp (Stevensbeek, red.) naar aanleiding van de komst van asiel zoekers. We moeten iedere tijd op zijn ei gen wijze verstaan. En vergeet niet: Kuy per had ook vrienden onder de joden". Imponerend Diepenhorst blijft van mening dat Kuyper 'in de kern deugde'. „Hij was een imponerende vent, een aardige vent zelfs. Maar er zat zeker gemenigheid in. Zeker toen hij ouder werd. Ach, dat zie je wel vaker. De minder aardige eigen schappen treden dan wat vaker op de voorgrond. Maar twee dingen kunnen hem nooit verweten worden: dat het met de vrouwen mis was en dat het om de 'heb' ging. Geld heeft nooit een rol ge speeld. Ook niet in de lintjes-affaire". De nalatenschap van Kuyper mag er nog steeds zijn, aldus Diepenhorst. Niet temin wenst hij de in een jubileumjaar kennelijk onvermijdelijke drang om 's mans prestaties een onvergankelijke ac tualiteit toe te kennen, wel te relativeren. Diepenhorst: „Iemand die bijna 70 jaar dood is heeft geen invloed op deze tijd meer. Neem bijvoorbeeld de oude heer Drees. Hij is nog onder ons, maar zijn rol is al uitgespeeld. Iemand als de liberaal Oud heeft in zijn tijd een grote rol ge speeld, maar ik vraag me af of zijn 150ste geboortedag herdacht zal worden. Wat dat betreft, bewijst de herdenking van Kuyper dat hij heel wat losgemaakt heeft". Kuyper zal vooral blijven voortleven als de man van de schoolstrijd, als de po liticus die als eerste de mogelijkheden van de massacommunicatie heeft ont dekt, en, dus toch actueel, als wegberei der van het CDA. Diepenhorst: „Het CDA is een uitwerking van de coalitiege dachte. De samenwerking van 'Rome en Dordt' tegen het oprukkende atheïsme". Maar het beste bewijs dat een staats man tot het verleden behoort, is waar schijnlijk het feit dat hij niet langer con troversieel is. In november 1970, ter gele genheid van zijn 50ste sterfdag, werd in de kolommen van het toen nog protes tants-christelijke dagblad Trouw, een pittige discussie gevoerd over Kuyper, zijn totalitaire opvattingen en zijn in vloed op zijn moderne geloofsgenoten. Die tijd lijkt nu achter ons te liggen. Abraham de Geweldige is definitief bij gezet in het mausoleum van de geschie denis. Texas is de staat waarin de meeste honger wordt geleden in de Verenigde Staten. Het vroeger zo welvarende oliegebied is getroffen door een zware economische crisis, waardoor veel mensen aan de grond zijn geraakt. Mensen uit de middenklasse, die een huis en een auto bezaten, vormen nu de grote groep van 'de nieuwe armen'. Recht tegenover het reusachtige, met albast en stucwerk versierde onderkomen van de grootste BMW- dealer van de Verenigde Staten staat schots en scheef een rijtje kan- toren waar arbeiders zakken rijst naar binnendragen en klanten hun gezicht verbergen voor voorbijgan gers. door Henk Dam Dit is de plaats waar voedsel wordt uit gereikt aan de werklozen en de „nieuwe armen" van Richardson, ooit een van de welvarendste plaatsen van de Ameri kaanse staat Texas, die de afgelopen ja ren in een diepe econpmische crisis is geraakt. „Toen ik hier kwam werken, was ik nog gewend aan de typische steuntrekkers uit de binnensteden. Één oudergezinnen die al drie of vier gene raties lang van de steun leven", vertelt Ginger York, de directrice maatschap pelijk werk van het centrum, een parti culiere organisatie voor noodhulp. „Maar wat ik aantrof waren families met vader en moeder. Geen zwarten, maar blanken. Mensen uit de mid denklasse, goed gekleed en met een goe de opleiding, die nog nooit een voet in een voedseldistributiekantoor hadden gezet. Mensen die een auto en een huis bezaten en zich nu diep schamen dat hun ijskast leeg is". De nieuwe armen worden zij ge noemd. Gezien de omvang van zijn be volking (17 miljoen inwoners), de van ouds gebrekkige sociale voorzieningen en de diepte van de economische crisis, vormt Texas waarschijnlijk de staat met de meeste honger in de Verenigde Sta ten. „Je hoort verhalen van mensen die een fraai huis hebben, maar al hun meu bels hebben moeten verkopen om in le ven te blijven", zegt Peter Mann, een woordvoerder van „World Hunger Year", een in New York gevestigde in ternationale organisatie die een lijst bij houdt van door honger getroffen gebie den. Naast traditionele probleemgebie den als Kampuchea en Sudan, komt nu ook Texas op deze lijst vóór. Volgens Dan Roberts, een medewer ker van de Texaanse senator Hugh Par mer, zijn de nieuwe armen vooral te vin den onder de mensen die in de tijd dat het de oliestaat nog voor de wind ging, naar Texas kwamen op zoek naar werk. „Toen de banen verdwenen en de econo mie instortte, zaten ze klem. Ze zaten met de afbetaling van hun auto en een 'hypotheek op hun huis. Voor het eerst kregen ze met honger te maken en merk ten zij dat ze nergens konden aanklop pen", aldus Roberts. Onder de nieuwe armen zijn bouwvak kers, aannemers, olie- en gasingemeurs, accountants en zelfs advocaten. Hoewel er maar weinig statistieken zijn waarin een vergelijking wordt getrokken tussen de toestand in de verschillende staten, geven de volgende cijfers een indruk van de omvang van het hongerprobleem in Texas. Ongeveer 15 procent van de Texanen leeft onder de door de regering vastgestelde armoedegrens van 22.500 gulden voor een gezin van vier mensen. Het landelijke gemiddelde bedraagt 12,4 procent. Een recordaantal van 4 miljoen Texanen oftewel bijna een kwart van de bevolking komt in aanmerking voor voedselpaketten. Volgens een recent rapport worden maandelijks 1,5 miljoen maaltijden uit gedeeld aan mensen die te arm zijn om eten te kopen. „Wat honger betreft staat Texas er waarschijnlijk slechter voor dan alle andere staten", zegt Zy Wein berg, de directeur van de Texaanse ver eniging van particuliere hulporganisa ties. „Terwijl de andere staten uit de re cessie omhoogklauteren en zelfs een groei doormaken zitten wij er nog steeds middenin. Er heerst een enorme nood, onze diensten worden overspoeld met aanvragen". Zo verwerkte de in Houston gevestig de „Interfaith Hunger Coalition" in 1984 69.000 aanvragen voor voedselhulp. Het afgelopen jaar deelde de organisatie een half miljoen voedselpaketten uit, een toename met 700 procent. Zeker de helft van de 128 gaarkeukens die de organisa tie beheert moet dagelijks aanvragen af wijzen van mensen die wel in aanmer king komen voor bijstand. In Austin en Dallas is de hoeveelheid uitgedeelde voedselpaketten het afgelo pen jaar verdrievoudigd. „De mensen die wij hier binnenkrijgen behoren niet tot chronisch armen, maar komen Uit middenklasse-families die het hoofd niet boven water hebben kunnen hou den", zegt John Stoesz, een medewerker van de Raad van Kerken in Dallas. „Zij zijn aan de grond geraakt. Tegen de tijd dat wij hen bereiken zijn zij al volkomen berooid". Verbijsterend Mary Young, die een gaarkeuken be heert in de rijke voorstad Plano van Dal las, was verbijsterd toen een man van middelbare leeftijd, onberispelijk ge kleed in een donker pak met das, haar kantoor binnenschuifelde. een paar keer zijn keel schraapte en deemoedig om een aanvraagformulier vroeg. „Ik viel gewoon van mijn stoel", zegt zij. „Ik dacht dat hij een vrijwilliger of een do nateur was. Ik had geen idee dat hij een cliènt zou zijn. Je kon van zijn gezicht aflezen hoe pijnlijk hij het vond". „Veel mensen lopen met hun voedselpaket on der hun arm de deur uit en rukken het op de parkeerplaats meteen open. Zij zijn te zwak om naar huis te gaan, dus proppen ze zich meteen vol", zegt zij. York herinnert zich een echtpaar dat drie faillissementen binnen één jaar ach ter de rug had en een ex-directeur, vader van drie kinderen, die zijn twee auto's en al het meubilair had verkocht om de eindjes aan elkaar te knopen. „Op een dag barstte hij in tranen uit en vertelde hij dat hij met de gedachte had gespeeld een auto-ongeluk te arrangeren, zodat zijn vrouw de uitkering van zijn levens verzekering kon innen". Sommige mensen kregen pijnlijke les sen. Mensen die geen eten hadden kwa men niet in aanmerking voor voedsel hulp omdat zij een te dure auto hadden - de limiet ligt op 8.000 gulden - of door dat hun aanvrage in de bureaucratische papierwinkel kwijt was geraakt. De be handeling van aanvragen duurt soms vier tot vijf maanden, omdat de hulpor ganisaties met een chronisch tekort aan personeel te kampen hebben. Andere mensen worden het slachtof fer van hun trots. Carolyn Lanier, die het hoofd is van de „South Plains Food Bank", vertelt van een welvarend uit ziende boer, wiens gezin wekenlang op een dieet van uitsluitend koolrapen leef de. „Hij was mordicus tegen hulp vra gen. Maar uiteindelijk kwam hij toch om dat zijn vrouw en kinderen moesten eten". Maar de boer weigerde zijn hand op te houden. In plaats daarvan ruilde hij zijn koolrapen tegen voedselpakketten. Nieuwe armen Volgens Lanier is de armoede geen nieuw verschijnsel maar hebben de „ou de armen" nu alleen gezelschap gekre gen van de „nieuwe armen". In het wes ten van Texas zijn er altijd boeren én sei zoenarbeiders geweest die met armoede te kampen hebben gehad. „Maar om de een of andere reden", zegt zij, „hebben wij meer medelijden met de mensen die iets bezaten, maar het allemaal verloren hebben, dan met de mensen die altijd arm zijn geweest". „Misschien geven wij meer om mensen die onze gelijke zijn", geeft ze toe. De noodzaak van goede hulpprogram ma's is wat laat tot veel Texanen doorge drongen. „Veel van ons maakten grapjes over mensen die voedselhulp aanvroe gen, maar nu zitten wij allemaal in het zelfde schuitje", zegt zij. Over het algemeen maken de Texanen maar weinig gebruik van de federale hulpprogramma's. Zo doen veel distric- ten in Texas niet mee aan het WIC-pro- gramma, een door de federale overheid betaald project voor voedselhulp aan vrouwen en kinderen. Verder maakt maar 17,4 procent van de schoolkinde ren die daarvoor in aanmerking komen gebruik van schoolmaaltijden, terwijl slechts eenderde van de naar schatting 4 miljoen Texanen die aanspraak kunnen maken op voedselhulp een aanvraag heeft ingediend. De nood van de nieuwe armen heeft sommige mensen tot slimme ideeën geïnspireerd. Zo hebben vrijwilligers in Houston moestuintjes aangelegd op braakliggende stuKjes grond. De nieuwe armoede leidt ook tot wrange staaltjes van ironie. Zo vertelt York van een vrouw die haar met een verbijsterde blik aankeek toen zij de naam van het centrum las op het aan vraagformulier. De aanvraagster was een van de oprichters van het centrum en had anderhalf jaar daarvoor als lid van de raad van bestuur York nog in dienst genomen. „Zelfs in mijn ergste dromen had ik my niet kunnen voorstel len dat ik ooit nog zou moeten aanklop pen bij een centrum dat ik zelf heb hel pen oprichten", had de vrouw tegen York gezegd.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 25