Vier eeuwen hervormd Zwammerdam SOW-weeën leiden in Maastricht tot verantwoorde geboorte PAGINA 2 GEESTELIJK LEVEN ZATERDAG 24 OKTOBER 1987 Vader Heüenbroek begon er zijn loopbaan ZWAMMERDAM - De hervormde gemeente in Zwammerdam bestaat vier eeuwen. Weliswaar werd al in de dertiende eeuw beoos ten de Swadenburgerdam een kerk gebouwd, maar pas in 1587 kwam, als vrucht van de Reformatie, de eerste predikant naar dit dorp in de persoon van Cor- nelis Maartenszoon. En dat beschouwt de huidige ge meente uiteraard als het of ficiële begin. Toch is de tegenwoordige kerk jon ger dan de kerkelijke gemeente, al /.ou het onderstuk van de inge bouwde toren weieens dertiende- eeuws kunnen zijn. Voor de goti sche kruiskerk uit de vijftiende eeuw, ja voor heel Zwammerdam werd 1672 namelijk een rampjaar. Toen kwamen Fransen de Rijn over en zij lieten in de streek van Bodegraven en Zwammerdam naar hartelust roven, moorden en brandstichten. Dominee A. Hellenbroek, die van 1683 tot 1691 in Zwammerdam stond, hield er jaarlijks een ge- dachtenispreek over. Twee van die preken bleven bewaard. Al worden ze meer gezien als een poging om de Fransen zwart te maken dan als een betrouwbare weergave van de gebeurtenissen, feit is dat de dor pen onder deze Franse invasie zeer hebben geleden. De bewoners had den veel van hun goederen naar Gouda overgebracht, maar alles wat de soldaten verder nog in hun huizen vonden werd meegenomen cn in de huizen zelf ging genade loos de brand. Ook de kerk viel ten prooi aan het geweld. De geblakerde stuk ken van de muren die overeind ble ven zijn later gebruikt voor de her bouw. Voor het herstel van de kerk gaven de Staten van Holland subsi die en er werd zelfs landelijk gecol lecteerd. Oude geschriften verha len, dat de kerk 'fraayer als te vo ren' uit deze herbouw te voorschijn kwam. Ze kreeg zelfs gebrand schilderde ramen. Daarvan waren er in 1790 in het koor nog drie over. Naar Oegstgeest In de jaren 50 is de kerk grondig gerestaureerd. Men kocht een kan sel, doophek en antieke banken - alles uit de zeventiende eeuw - van een buiten gebruik geraakte kerk in Maassluis, maar deed tegelijk af stand van het eigen doophek uil 1675 en een in 1762 geschonken ko peren bijbellegger met familiewa pen voor de kansel. Die bijbelleg ger ging naar Oegstgeest, waar on der dezelfde architect juist ook een kerkrestauratie aan de gang was, en een eenvoudiger exemplaar uit Oegstgeest kwam naar Zwammer dam. Nazaten van de schenkster hebben nog geprobeerd deze rui ling tussen beide kerkvoogdijen ongedaan te maken, maar tever geefs. De 17de-eeuwse voorlezers- lezenaar met het dorpswapen werd op het doophek uit Maassluis wél herplaatst. Wat bij de restauratie ook ver dween, waren de naamborden van de predikanten in het koor van de kerk. Maar die bleven particulier LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Jansen. 11.45 studentenekklesia; Mare- kerk 10 ds. Smaling. Rijnsburg. 5 dr. Balke, 's Graveland; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kramer; Oecumeni sche geloofsgemeenschap De Regen boog (Merenwijk) 9.30 en 11.15 pastor van Casteren en ds. De Mey-Meulen- dijk; Bethlehemkerk (Driftstr.) 10 drs. T. H. Zoek, gez. dienst; Bevnjdingsk. (Montgomervstr.) 10 ds. Rietveld, 5 ds. Schouten: Vredesk. (Burggravcnl.) 10 ds. Nauta: Waalse kerk (Breestr.) 10 30 ds. Ribs. Wijk 'Stevenshof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst. 10.15 ds. Bovenberg. Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. v. 't Hof. Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) in zijzaal 10.30 dovendienst, hr. C. Haaring. zie ook Bethlehemkerk; Oude Vest 10 ds. Hem mes; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrij- dingsk. zie herv. gemeente; bejaarden huis Groenhoven 10 ds. Keyser, Utrecht; Merenwijk zie herv. gemeente. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'DijkhoP (Rijndijk) 10 ds. Koolstra. Geref. K. Vnjg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 11 ds. v. Sorge, Rijnsburg, 7 ds. Velema, Gouda. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 leesdienst, 7 ds. De Gier. Den Haag. Geref. Gem. in Ned. (Bethlehemkerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert, mmv koor uit Zoeter- meer. Doopsgez.-Remonstr. Gein. (Lok- horstk. Pieterskerkstr.) 10.30 ds. De Clercq, afscheid ivm vertrek naar Arn hem. mmv kerkkoor. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Agtereek. Evang. Gemeen schap (Middelslegr. 3) 9 en 10.30 evang. S. van Groningen. Evangeliecentrum- Pinksterbew. (Bethlehemskerk Lam mermarkt) zo. 10 evang. Zijlstra. mmv Angelical Voice Choir uit Londen, wo. 8 evang. K. van Twillert, vr. 8 jeugddienst. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 evang. K. van Twillert. Leger des Heils (hoek Ves- testrJGroenesteeg) 10 en 5 u. Nieuw- Apost Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag-adventisten De Ont moeting', Noordhofland V.schoten) elke zat. 9.45 bijbelstudie, 10.45 predik dienst Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Soefi-stichting: zaal Pieterskerk 11 universele eredienst, H. G. de Boer over 'Neem ons in Uw oude- rarmen op'. Netherlands Unitarian Uni versalist Fellowship: zo. 11 Engl, servi ce. rev. Leonora Montgomery. Rapen burg 6. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 10.30; Herensingel zat. 7. zo. 9.30 en 11. Rijndijk (Leiden-Stevenshof) zat. 7, zo. 10; Steenschuur zat. 7. zo. 8.30, 10.11.30. 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat 7. zo. 9.30 en 11Lammenschansweg zat 7. zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 bewaard en sieren nu opnieuw het interieur, herschilderd en wel. Met de grenzen van Zwammer dam is het in het verleden vreemd gegaan. De kerk lag in het uiterste noorden van de vroegere burgerlij ke gemeente Zwammerdam. Zo woonden veel Alphenaren en Aar- landerveners dicht bij de kerk van Zwammerdam en veel Zwammer- dammers bij Bodegraven, Reeu- wijk en Sluipwijk. Nogal wat Zwammerdammers volgden daar door in Bodegraven catechisatie en deden daar belijdenis. Van die toe stemming werd 'schromelijk mis bruik' gemaakt, zo melden de an nalen. Bewoners van de Rijndijk tot aan de 'scheidpaal' met Bode graven moesten in elk geval in Zwammerdam zelf belijdenis doen. In 1961 werden de kerkelijke grenzen met Reeuwijk en Sluip wijk herzien en driejaar later volg de een verdeling van de burgerlij ke gemeente Zwammerdam tussen Alphen aan den Rijn. Bodegraven, Boskoop en Reeuwijk. De her vormde gemeente telt op het ogen blik ruim 700 leden. Hellenbroek Soms kregen kerkelijke gemeen ten ruime bekendheid door voor gangers die er werkten en zich van anderen onderscheidden. Zulke uitzonderlijke figuren heeft Zwam merdam niet opgeleverd. Alhoe wel, één man wist toch wel naam te maken; hij kreeg zelfs de eretitel 'vader'. 'Vader' Hellenbroek. We noemden hem al in verband met zijn gedachtenispreken over het rampjaar 1672. Zwammerdam was Hellen- broeks eerste gemeente. Hij stond bekend als 'Voetiaan'. Dat wil zeg gen volgeling van de vermaarde or thodoxe theoloog Voetius uit Utrecht. Zijn preken trokken veel volk. En zijn catechisatieboekje 'Voorbeeld der Goddelijke waarhe den voor eenvoudigen' is op veel plaatsen lange tijd gebruikt. Er wordt zelfs beweerd, dat het hier en daar nog steeds in gebruik is. Na acht jaar vertrok Hellenbroek naar Zwijndrecht. Eén keer heeft hervormd Zwam merdam - nu 'rechts-confessio- neel' van aard - een vrijzinnig her der en leraar gehad. Dat was ene Willem Mijsberg. In oktober 1866 vroegen 70 lidmaten met steun van 20 niet-lidmaten de kerkeraad om de vacature te laten vervullen door een man "die den ganschen Bijbel erkent Gods Woord te zijn". De broeders namen dat verzoek voor kennisgeving aan, maar het verzet tegen de 'Moderne richting' bleef doorwerken. Mijsberg ging na drie jaar alweer weg. Naar Purmerend. Samenstelling van deze pagina: S.J. de Groot Viering Hervormd Zwammerdam gaat het vierde eeuwfeest uitgebreid vieren. Woensdagavond om 8 uur is er een bijzondere bijeenkomst in de kerk. Dan zal aan de kerkvoogdij het boekje 'Vierhonderd jaar Ne derlands Hervormde Gemeente te Zwammerdam' worden aangebo den. De plaatselijke predikant T A. Eijsenga spreekt over 'Reforma tie, bezinning en opdracht'. Muziek komt van de organist Gijsbert Kok en Thea Kuijsten dwarsfluit. Van enkele genodigden wordt een toe spraakje verwacht. Donderdag staat een gemeente avond op het programma en zater dagmorgen 31 oktober om 10 uur begint een 'mini-kerkepad' langs de drie kerken in het dorp. In alle kerken is wat te zien, te horen en- ...te koop. De medewerkers van 'Het muzikale Woord' verzorgen 's middags van half 2 tot 3 uur een speciale uitzending voor alle luiste raars van de kerktelefoon. De jeugd kan van 2 tot 4 uur deelne men aan een vossenjacht (met na afloop pannekoeken eten). Om 8 uur 's avonds wordt in het Vereni gingsgebouw de film 'Het kruis in de asfaltjungle' vertoond. De feestelijkheden worden op zondag 1 november besloten met een herdenkingsdienst om 10 uur. Het kerkkoor 'Gemeentezang' en jeugd van de hervormde gemeente werken daaraan mee. Kerk van Zwammerdam, na rampjaar 1672 'fraayer als te vo ren' herbouwd. De hervormde gemeente en ge reformeerde kerk van Maastricht zijn nu officieel een federatie. In de (hervormde) Sint Janskerk - in de schaduw van de beroemde romaanse Sint Servaas - werd onder klokgelui de daarop be trekking hebbende conventiege tekend. Resultaat van een proces van vi jftien jaar Samen op weg' (SOW). Het begon tijdens een predi kantsvacature in de gereformeer de kerk, vertelt ds. R. van den Beid in het landelijke blad 'Woord en Dienst'. "Catechese en winterwerk werden door de her vormde predikant gedaan. Op initiatief van rooms-katholiek Maastricht troffen de hervormde en de nieuwe gereformeerde do minee elkaar in de pas opgerich te Raad van Kerken. In die jaren gingen ook twee gereformeerden een dubbellidmaatschap aan. La ter zijn ze hervormd geworden. Hun daad heeft ook bewustma kend gewerkt. Toevalligheden en incidenten hebben hervorm den en gereformeerden naar el kaar op weg gezet en - het zij met nadruk gesteld - géén financiële motieven". Straks is er één gereformeerde en één hervormde predikant. "De gereformeerde is beroepen op grond van zijn geschiktheid voor onze Samen op weg-ge- meente. Bekwaamheid is het uit gangspunt geweest. Hoogte van het inkomen en andere geldelij ke rechten speelden geen rol. De tweede hervormde predikants plaats blijft voorlopig vacant ter- wille van Samen op weg. Alles wordt nu samen gedaan en is in de conventie goed geregeld". Ds. Van den Beid heeft het ge voel dat beide Maastrichtse ker ken in dit proces van steeds meer samendoen SOW-weeën hebben opgewekt tot een verantwoorde geboorte. "En een geboorte is te gelijk weer een begin". Het is een 'voorzichtig proces' geweest. "Geduld, wijsheid, informatie, bevlogenheid van enkelen, goe de samenwerking tussen de pre dikanten, stimulansen van de sy node, de provinciale vergaderin gen en de classes en vooral een gezamenlijke roeping in de oecu menische situatie van deze stad hebben gemaakt dat wij dit kon den vieren". De bijbeltekst voor de verkon diging op de zondag van de offi ciële federatie was Jesaja 43 vers 18: "Denk niet aan hetgeen vroe ger gebeurde en let niet op'wat oudtijds is geschied. Zie, ik maak iets nieuws, nu zal het uit spruiten; zult gij er geen acht op slaan?" Zie je nooit.... "De dominee? Die zie je nooit!" Afgaande op die haast traditionele klacht in menige kerkelijke gemeente zou men kunnen zeggen dat huisbezoek van de pastor in hoogst eigen persoon nog steeds op prijs wordt gesteld. Ook de Nieuw- koopse predikant J. A. Wegerif hoort die klacht wel eens. Uit zijn gemeentebencht: "Zondags ben ik er heel vaak en sta ik aan de deur om u de hand te drukken. Wilt u mij thuis eens zien, met mij spreken of wat dan ook, belt u mij dan! Dan ma ken we een afspraak. U moet na tuurlijk niet op mij gaan zitten wachten terwijl ik niet eens weet dat u wacht! Ook hierover zou ik graag eens met u van gedachten wisselen op de komende ge meente-avond". Zijn collega J. Schilt uit Lei- muiden wijst gemeenteleden op zijn huisbel en telefoon. "Graag stellen wij - predikant en ouder lingen - ieder die huisbezoek wenst in de gelegenheid dat ken baar te maken. U kunt beter even bellen - de pastorie bijvoorbeeld - dan blijven zitten met het ge voel dat er van de kerk nooit ie mand komt". Ds. A. B. Sloof in Katwijk aan den Rijn kan niet garanderen wannéér hij komt als iemand een bezoekje wil. Uit zijn- wijkbe- richt: "Omdat in een wijk als de onze zich onnoemelijk veel afspeelt, is het niet mogelijk een goed over zicht te krijgen. Met zo'n 3000 mensen is er altijd méér dan men kan nakomen. Maar als iemand echt wel eens een bezöekje wil, laat u het dan alstublieft weten. Tegelijk denk ik dat ik er wel spijt van kan krijgen als ik dit schrijf, gezien het vele werk dat nu al blijft liggen. Maar ach, het is de Heilige Geest die de ge meente bouwt, dan doen wij maar wat kan. De Test' zegene Hij maar. Er zijn toch arbeiders- (sters) tekort in dit deel van de wijngaard. Kortom, wie bezoek wil, moet het dan maar doorge ven. Maar rekent u niet in de eer ste weken op bezoek". Domme koe Er is in onze tijd wél kijk op de vervuiling van het water, maar niet op de verloedering van de ziel, zei een Duitse schilder onlangs voor de televisie. C Beukman (Groningen) bekent de lezers vah het Remonstrants Weekblad, dat deze uitspraak hem sterk heeft getroffen. Boven zijn stukje zette hij het kopje 'troebel'. "Meditatie houdt zich bezig met de vertroebeling van de ziel. Zoals men water regelmatig op zijn zuiverheid onderzoekt, dient ook de mens aan zelfonderzoek te doen. Men kan zich erg druk maken over alles wat er aan ge weld en geknoei rondom ons ge beurt, zonder te beseffen dat de verwording vanuit een bedorven cultuur ook diep op onze geest en ons hart inwerkt". "Het is niet gemakkelijk, in de spiegel van de eigen ziel te kij ken. In de godsdienst is het niet onbelangrijk, dat tóch te doen. Ik denk, dat daar een belangrijke reden ligt waarom bijvoorbeeld een meditatievorm als Za-Zen bij velen de aandacht trekt. Wie uit gaat van de gedachte dat ook menselijke zielen kunnen ver troebelen, zal ook behoefte voe len om enige greep op eigen in nerlijk leven te krijgen. Trachten inzicht te winnen in eigen blok kades. Behoefte aan innerlijke zuiverheid, ruimte en stilte". Beukman noemt de weg daar heen hard. "Zonder training en discipline gaat het niet. Medita tie is niet innig tevreden naden ken over een mooi woord, maar de eigen domme koe bij de ho rens vatten. Of iets fraaier: de spiegel ter hand nemen op zoek naar de mens die ik zou kunnen wezen. Nü zie ik nog als in een spiegel in raadselen, maar ik wil mijzelf leren doorzien zoals God mij doorziet en kent.... mij, mijn vijanden en mijn vrienden". IJzeren gordijn Op het ogenblik worden van uit zo'n 250 plaatselijke kerken in ons land contacten onderhou den met gemeenten in de DDR (Oost-Duitsland), meldt het gere formeerde' blad 'Kerkinforma tie'. "Contact tussen kerkelijke gemeenten blijkt een effectieve manier om door het ijzeren gor dijn van vijandsbeelden heen te breken", schrijft Henk Verburg. "Kerkmensen in de DDR zit ten - naast hun eigen vragen - veelal met dezelfde vragen en moeiten en hebben in dezelfde dingen plezier als Nederlanders. Burgers ginds kunnen zich net zo moeilijk voorstellen hoe óns leven verloopt als wij óns een voorstelling kunnen maken van hun alledaagse bezigheden. En in de uitwisseling van juist die dingen-van-de-dag ervaren velen de charme van het contact". Des te spijtiger is het, dat be zoeken, als onderdeel van de ge meentecontacten, vrijwel be perkt blijven tot eenrichtingver keer. "Nederlanders kunnen wel een visum krijgen om eens een bezoek aan de DDR te brengen, andersom is het voor de meeste burgers van de DDR onmogelijk, toestemming te krijgen voor een bezoek aan Nederland. Met uit zondering van wie via de kerke lijke top een dienstvisum kan vragen én van gepensioneerden. Verburg noemt als voorbeeld Schouwen-Duiveland, waar in 1982 met 'uitwisselingen' werd begonnen. Tegenover 300 bezoe ken aén de DDR staat er zegge en schrijve 1 uit dat land. "Toestem ming om een bezoek aan Neder land te brengen wordt tegen be ter weten in wel aangevraagd. Zoals door dat meisje, dat in een aandoenlijke brief aan partijlei der Erich Honecker schreef dat ze na diverse visites van haar Ne derlandse correspondentievrien din eindelijk wel eens een tegen bezoek wilde afleggen. Tever geefs!" Uit de 'Statistiek van het Rooms- Katholiek Kerkgenootschap in Ne derland 1980 tot 1985'; "Hoewel het aantal priesterwij dingen licht is toegenomen, is het aantal professionele krachten in het pastoraat verder gedaald. Ge zien de leeftijdsopbouw van de priesters zal dit nog verder teruglo pen. In 1990 zullen het er nog 1300 a .1400 zijn. Men mag spreken van organisatorische zwakte. Kerkelij ke vrijwilligers vragen om profes sionele krachten, ook als het vrij willigerswerk toeneemt". AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Dnel, 7 ds. Wegerif. Geref. Kerk 10 ds. Wilschut, 6.30 ds. Boer Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4 ds. Buys, Naarden. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30 ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv Gem. Adventskerk 10 ds. Jonkman, 5 ds. Moll, met gehandicapten; Kruiskerk 10 ds. Geuze, Noorden; Opstandings- kerk 10 ds. Fokkema, Drachten, 5 zie Salvatorikerk; G. Herderkerk 10 ds. Moll, 5 ds. Mulder; De Bron 9.15 ds. Ver heul. 10.30 ds. Nieuwenhuis, 6.30 ds. Verheul; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mul der; Oudshoomse kerk 10 oecumeni sche dienst, pastor Velthuyse en ds. Ter Bals; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 Van Trigt, Middelharnis, 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk Mar.kerk 10 ds. Boer, 6.30 ds. v. Wijngaarden; Salv.kerk 10 ds. v Wijngaarden, 5 ds. Vlasblom. Boskoop, jeugddienst. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 br. K. Mollema, 4.30 ds. Horsman, Dordrecht. Chr. Geref. Kerk (Grijpensteinstr.) 9.30 en 4.30 ds. v.d. Meij, do. 29 okt. 7.30 herdenking Kerk hervorming, ds. Th. van Stuijvenberg en ds. v.d. Meij. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Baptgem. (Mo- lenwerfstr. 1) 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 ds. C. de Jong, 6.30 hr. J. B. Klein Haneveld. Volle-cvang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) hr. C. Visser sr. Pink stergem. (school Batestem 16) 10. Chris tengemeente 'De Hoeksteen' (geb. 'Be thel', hoek Emmalaan) 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 5. Remonstr. Gem (Van Mandersloostr. 36) 10 ds. Siccama. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Boer, 6 ds. v.d. End, Huizen. Geref./ Herv. Gem. (dorpshuis'De Tas') 10 d BODEGRAVER: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Wieman. 6.30 ds. Jansen, Leiden; Salv.kerk 10 ds. v.d. Broeck, 6.30 ds. v.d. Hoef; Bethl.kerk (Nieuwer- brug) 10 ds. v.d. Hoef, 6 30 ds. Vlok, Gouderak. Geref. Kerk 10 ds. Elderman, 6.30 dr. J. Helderman. Geref. Gem. (Sta tionsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.- Luth. Gem 10.30 gez. dienst. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom. 6.30 ds. v.d. Pol; De Stek 9.30 ds. G. de Jong. Geref. Kerk 9 30 ds. Buitenhuis. Utrecht, 5 ds. G. de Jong. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Rib- bers. Geref. Gem. 9.30 en 6 leesdienst, v-d. Horst. Rk Kerk z 'Jezus en de Samaritaanse vrouw HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 kand. v. Dis, Wassenaar, 6.30 ds. De Graaf. Geref. Kerk 9.30 hr. D. Brouwer, Katwijk aan Zee, 5 ds. v.d. Lugt, Koude kerk. Rk Kerk: dorp zat 7, zo. 10 en 11.30; Anker zat 7. zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7, zo. 10. H1LLEGOM. Herv. Gem. 10 ds. Ger mans, S.heim. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 hr. M. de Ridder, S.heim, 5 ds. Oege- ma, O.geest. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. v. Langevelde. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. KATWIJK AAN DEN RIJN Herv Gem. Dorpsk. 10 ds. Sloof. 6 hr. N. Es- meijer, Hoenderlo. jeugddienst. Ont- m.kerk 10 dr. v.d. Bank, Ede, 6.30 prof. dr. v.d. Beek. Herv Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Ge ref. Kerk 9.30 ds. Boswijk, Lisse, 5 ds. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N Kerk 10 ds. De Jong, 6 ds. Bogaard; O. Kerk 10 ds. Driebergen, 6 ds. Visser; Ichthusk. 10 ds. Schuurman, 5 ds. De Jong; Pniëlk. 9.30 ds. Visser, 5.45 sa menzang, 6 ds. Driebergen, jeugddienst; Maranathakerk (Rijnsoever) 10 ds. Sjol- lema, 6 ds. Vroegindeweij. Overduin 15) 10 ds. A. Polhuis, R.dam. Geref. Kerk Vr.kerk 10 ds. v.d. Horst, 5 ds. Plomp, O.geest; Triumfatork. 10 dr. Ba- de, Alphen, 5 ds. Ribberink, Rijnsburg, jeugddienst. Geref. K. Vrijg. 10 en 5.30 ds. D J. Zandbergen. Ned. Geref K (aula Bestevaer-mavo) 9.30 leesdienst, 7 ds. P. Goosens. Chr. Geref. K. 10 en 5 leesdienst. Vrije Chr. Geref. Gem. (Uni- zaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5 leesdienst. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle- evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 hr. C. Brussel, Andijk. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Ge ref. Kerk Dorpsk. 10 en 6.30 ds. v.d. Bom; Hoofdstr. 10 ds. Doesburg, mmv koor uit Alphen; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Knorth. Leythenrode 10 ds. De Leeuw. Elis.ziekenhuis 9.30 hoogmis, 11 ds. Brommet. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw 10 hr. J. de Vries. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 kand mevr. Teusink, Alphen, 7 opendeur- dienst in 't Spant, musical Petra-gospel- koor uit Leiden. Geref. Kerk 9.30 ds. Ge- sink, Noordwijk, 7 zie herv. gemeente. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Vermeulen, Valkenburg; Pauluskerk 10 hr. P. Drijver, Voorschoten, 7 ds. Jonk man, Alphen. zangdienst, mmv man nenkoor S.heim. Geref. Kerk 10 ds. Kos ter, Katwijk, 5 ds. Boswijk. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 4.30 leesdienst. Ned. Ge ref. Kerk (Salvatori) 10 ds Brink, Haar lem, 5 student J. Winter, Rijswijk. Chr. Geref. Kerk 10 en 7 ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 leesdienst. Evangeliege- meente (Heereweg 52a) 9.45 hr. J. van Duin. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 10.30; Ma- riakerk zat. 7, zo. 9 en 10.30; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Wegerif, 6.30 ds. v. Doom, Hilversum. Geref. Kerk 9.30 ds. Ribberink, Rijns- burg, 5 avondgebed. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Slagboom, Katwijk, ha. Remonstr. Gem. 10 dr Cramer. Ëvang. gem. (Kruispunt. Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. v. 't Kruis, Hilversum. 6.30 ds. De Graaff. jeugddienst, mmv koor. Geref. Kerk 10 ds. Snel, Rijnsburg, herdenking 100-j. bestaan, 7 ds. De Lange, Aalsmeer. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. J. Zoeteweij, 7 kand. J. v.d. Kamp, Beverwijk. Geref. Kerk 9.30 ds. Rang, 4.30 ds. Wijngaarden. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. J. Oosterbroek. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St Jeroensk. (Binnen) 10 dr. Dirksen, Leiden, 5 ds. Hovius, Katwijk aan Zee; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Ruitenburg, 5 ds. Elgersma; De Rank (Golfbaan) 10 ds. Dekker, R.dam; Sole Mio 9 ds. Ruiten- burg. Zie ook geref. kerk. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Kuiper. Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Elgersma, ha, 7 ds. Ruitenburg, ha; Stichtingskerk 11 ds. Slofstra, Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7. zo. 9.30 en 11. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. v.d. Mey; De Zilk 10 ds. 't Hooft, Lis- se. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10.30. OEGSTGEEST. Herv. Gem. Groene of Wil).kerk 10 ds. Koomarr, Pauluskerk 10 prof. dr. v.d. Beek; Gemeentecen trum (Lijtw.) 10.30 ds. J. Verdonk. Enk huizen. 7 hr. H Rebel, vesper. Geref Kerk 10 ds. Veenstra, Leiden. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 9.30 en 4.30 leesdienst Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 kand. C. Kleingeld. 4 ds. Kiezebrink, Baarn, ha. Van Wijc- kerslooth 4 ds. A. J. de Jong. Endegeest 10 pater Bowhouwers. Volle-evangelie- gem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will- kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 9. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. K. 9.30 ds. Jaspers Focks, Dronten, 6.30 ds Cziria, Rijnsburg. Remonstr. Gem. 10 dr. Metering. Rk Kerk zat. 7.'zo. 10 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 kand. C. Visser 't Hooft, Leiden, 7 ds. Geuze, Noorden. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst, 2.15 ds. H. de Haan, R.dam. RIJNSBURG: Herv. Gem. Lauren- tiuskerk 9.30 ds. v. Niel. 5 hr. H. Binnen dijk, jeugddienst; Bethelkerk 9.30 ds. Wagter. mmv kerkkoor. 5 ds. v. Niel. Ge ref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Huisman. 5 ds. Cziria: Imm.kerk 9 wn 10.30 ds. Czi ria, 5 ds. Huisman; Mar.kerk 9.30 ds. v. Dalen. Den Haag, 5 ds. Kuiper, Noord- wijk. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds Jac. v Nieuwkoop Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 ds. J. de Jong, Dene kamp. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. 't Hooft, Lisse, 7 dr. Meijers, Leiden. Geref. Kerk 10 ds. Baas, 7 zie herv. gemeente. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Aarnoudse. Ned. Prot. Bond (Jul- laan 17) 10.30 mevr. ds. M. Bosman. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Stam, ha. Geref. Kerk 9.30 ds. De Reus, 6.30 ds. Dondorp, Loenen. Rk Kerk Aar- dam zat. 7. zo. 9 en 12; kerk Langeraar VALKENBURG: Herv. Gem. 10 dr. Haitsma, Boskoop. 6.30 dr. Vermeulen, jeugddienst Geref. Kerk 9.30 mevr. L. Koning-Polet, Gouda, jeugddienst, 6.30 VOORHOUT: Herv./Geref. Kerkge meenschap 10 ds. A. P. v.d. Haas, Den Haag. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN; Hen' Gem, Dorpskerk 10 (ha) en 7 ds. v.d Schoot: De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds Blanken, ha. Hulp en Heil (Schaken- bosch'j 10 ds. Verheule. Herv. evang. op geref. grondslag (kerkgeb. 'Rehoboth'. A. van Leeuwenhoekkade) 9.30 en 4.30 ds. G. H. van Kooten. Geref. Kerk 10 ds. De Zeeuw, ha. Geref. K, Vrijg. (Bach- laan) 10 ds. Grutter, Rijnsburg, 4 ds. W. de Graaff. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11; M. Godskerk. zat. 7, zo. 9.30. Kerk van Engeland (British school in The Ne therlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 angli caanse dienst. WADDINXVEEN. Herv. Gem Brugk. 9.30 drs. H. Paul, A.foort, 5 ds. Kunz; Hoeksteen 9.30 evang. G. v.d Bos, Ede. 6.30 ds. Schipaanboord; Be- thelk. 9.30 ds. Schipaanboord, 5 ds Goossen; Rehobothschool 9.30 ds Goossen; Imm.kerk 10 en 5 ds. v. Hou- welingen. Geref. Kerk Kruisk. 10.30 en 5 ds. De Moor; Ontm.kerk 10 ds. Ver doorn, Wadd.veen. Chr. Afgesch. Gem.i 9.30 en 5 ds. v.d. Want. Oud-Geref. Gem. (Mercuriusweg 29) 10 en 6.30. Remonstr. Gem. 10 hr. J. van Kakerkan, Soest. WARMOND: Herv. Gem. 10 mej. E. Hagen, Leiden. Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 10.30. WASSENAAR: Herv Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, oogstc'ienst, 4.30 kand. V. Dis, 7 muziekdienst; Kievietk. ('Sa men op weg') 10 ds. J, Visser; Messiask.) 10 ds v. Waasbergei; Dorpscentrum' 9.30 ds. Exalto, Benthiizen. Geref. Kerk' Zijllaan 10 en 7 ds. vd Meulen. Zwolle Ned. Prot. Bond (fcerkdam) 10.30 ds Fockema Andreae. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. v. 't Hof, 6.30 kam. A. Lagendijk, Lei den. Geref. Kerk 1.30 ds. C. v.d. Kooi, 6.30 ds. M. v.d. tooi-Dijkstra, beiden Leimuiden. Rk Kërk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVIN: Herv. Gem. 9.30 hr. J. de Haan. Genf- Kerk 9.30 ds. G. Ter- laak, 7 hr. M. S'hreuder. ZOETERWCUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus. Rk Cerk St Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dieiaark. zat. 7, zo. 10; Meer-i burgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 10 en 11.30. ZWAMMIRDAM: Hern. Gem. 10 kand. M. B.rleijting, H.I.Ambacht, 6.30 ds. Haakmai, Dronnjp. Geref. Kerk 10 ds. C. W. ie Ruiter, Huizen, 6.30 ds. I Nieuwenhiis, Alphen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2