mm hoi ili a Karpov grijpt winst Rijkaard van Ajax via Milan naar Lissabon u.v.s. Het Motorhuis "WÊÊÊ D.H.C. Sportief iaB Aktief Zoetemelk rijdt vroeger ZATERDAG 24 OKTOBER 1987 SPORT PAGINA 15 Uitbarsting Randstad Sport zit in de hoek waar de klappen vallen. Na het ontslag van de hoofdtrainer volg de vorig seizoen degradatie van de ambitieuze voetbalclub uit Voorschoten naar de Afdeling en ook de plannen voor de bouw van een sporthal liepen vast. Dit seizoen leek Randstad Sport on der voorzitterschap van Johan Stam eindelijk in wat rustiger vaarwater beland, maar dinsdag avond kreeg de zondagclub een nieuwe, gevoelige tik te verwer ken. Een vriendschappelijk wed strijdje met TAW liep volledig uit de hand, toen een speler van Randstad Sport een tegenstan der tegen de vlakte sloeg. Het slachtoffer, dat met een hoofd wond moest worden afgevoerd, heeft inmiddels bij de politie een aanklacht tegen de Randstad Sporter ingediend wegens mis handeling. TAW-trainer Karei Caron, in het dagelijks leven werkzaam bij de dienst sport en recreatie van de gemeente Leiden, kon zijn ogen dinsdagavond niet geloven. Zijn relaas: "Het ging om de revanchepar tij van een heerlijk vriendschap pelijk wedstrijdje dat we laatst bij ons hadden gespeeld en dat door Randstad met 1-2 was ge wonnen. Bleken we dinsdag avond opeens tegenover een ver edeld Al-elftal te staan. Die gas ten gingen er van het begin af aan als beesten in. Ze wilden zich overduidelijk bewijzen tegen een senioren-elftal. Ik moest om de haverklap het veld in voor blessu rebehandelingen". Een kwartier voor tijd, bij de stand 1-1, was de maat voor Ca ron vol. Hij stapte op en liet hij zijn spelers inrukken. "Een van hun verdedigers ging opeens achter mijn rechtsbuiten. Fred Vermeulen. aan en schreeuwde: 'Dat flik je me niet meer'. Toen Fred zich omdraaide werd hij meteen neergeslagen. Dat gebeurde vlak voor mijn neus. Het dreigde op een complete vechtpartij uit te draaien, maar ik heb de zaak nog redelijk kun nen sussen. Het liefst had ik dat ventje zelf in elkaar geslagen, maar er is er toch één die zijn hoofd koel moet houden". Nadat de kruitdampen waren opgetrokken, bleef Vermeulen op het slagveld achter met een gescheurde wenkbrauw. Hij werd naar de dokter gebracht, waarna hij zich naar het politie bureau liet rijden om tegen zijn directe tegenstander een aan klacht wegens mishandeling in te dienen. Het bestuur van Randstad Sport zit met deze affaire uiter aard vreselijk in zijn maag. Voor zitter Stam: "De naam van de vereniging is in diskrediet gebracht en dat kunnen we natuurlijk niet tole- ren. De betreffende speler was een probleemgeval binnen onze club. maar de laatste maanden was zijn gedrag hoopgevend. De ze uitbarsting kwam onverwacht en betekent een hele schok voor het bestuur. We moeten nog een beslissing nemen, maar hij zal in elk geval voor onbepaalde tijd worden geschorst en waarschijn lijk worden teruggezet naar een lager elftal waarin hij maar eens moet bewijzen of hij het lidmaat schap van Randstad Sport nog waard is". Buitenspel (1) Ben Verdouw is bij de voetbal vereniging Oegstgeest aan de kant geschoven. De vlaggenist van het eerste elftal heeft het on derspit moeten delven in een (woorden)strijd met hoofdtrai ner Henk Swaak. Verdouw be weert dat hij door Swaak voort durend voor rotte vis is uitge maakt sinds de Zoeterwoude- naar aan het begin van het vorig seizoen bij de zaterdagvierde klasser in dienst trad. Verdouw: "Aanvankelijk heb ik het alle maal over me heen laten gaan, maar dit seizoen ben ik terug gaan schelden. Mag ik? Tijdens een wedstrijd heb ik niets met de trainer te maken, dan ben ik on derdeel van het arbitrale trio en hoef ik mij niet te laten beledigen. Swaak heeft mij bij herhaling uitgemaakt voor 'klootzak' en op een gegeven moment ben ik terug gaan roepen dat hij zijn bek moest houden". Dat was voor de trainer kenne lijk aanleiding om zich tot voor zitter Jan van Vuren te wenden. "Hij er uit. of ik er uit", moet Swaak hebben gezegd. Het werd Verdouw, die op 6 oktober, vlak voor de inhaalwedstrijd De Sleu- tels-Oegstgeest, te horen kreeg dat zijn aanwezigheid langs de lijn niet langer op prijs werd ge steld en dat in de persoon van Daan Noteboom een plaatsver vanger was gevonden. Verdouw: "Mijn reactie was dat zo'n be slissing door het bestuur moest worden genomen omdat ik aan het begin van het seizoen ook door het bestuur was aangesteld. Daarop werd mij gezegd dat de zaak besproken was met Jan van Vuren en dat er dus niets meer aan te veranderen was" Verdouw wendde zich vervol gens schriftelijk tot de voorzitter met de vraag of Henk Swaak wel gerechtigd was hem uit zijn func tie te ontzetten. Hij deelde in die brief meteen mee dat hij zijn an dere werkzaamheden binnen de club, zoals de organisatie van de toto, zou staken als hij als vlagger inderdaad buitenspel zou wor den gezet. "Want het vlaggen is voor mij de drijfveer geweest om bij Oegst geest bezig te zijn". verklaart Verdouw in zijn brief, die hij de dag na zijn 'ont slag' schreef en waarin hij nog een oplossing voor het conflict aandroeg: redactie: Rob Onderwater, Fred Segaar, Jaap Visser 'Hier die bal!'. De Leiderdorpse arbiter Van Goozen wil dat Valken '68-keeper Jan Varkevïsser de bal inlevert die Kees Reijngoud even later vanaf elf meter in het Valkenburgse doel zal schieten. Varkevisser: 'Die strafschop was onterecht, want de bal was al achter geweest voordat een speler van ons hem ongelukkig tegen zijn arm kreeg. Ik wilde die bal voor de scheidsrechter verborgen houden, maar daar trapte hij dus nieten'. Uiteindelijk want Valken won de afdelingstopper tegen TAVV met 3-2 en gaat in de zatefda- Alleen als Henk Swaak wordt vervangen door een andere coach in de dug-out ben ik bereid als vlagger terug te komen en de be zigheden weer op te nemen. Ik ken een trainer, die het coachen tijdens de wedstrijd belangeloos op zich wil nemen. Ik onderken de kwaliteiten van Henk Swaak als trainer, doch als coach is hij een blamage voor de vereni ging". De suggestie om niet de grens rechter, maar de trainer te ver vangen, schoot bij voorzitter Van Vuren wel erg onstuimig in het verkeerde keelgat, getuige zijn schriftelijke antwoord van 12 ok tober. Enkele citaten uit de brief van Van Vuren: "Uw gehele schrijven riekt mijns inziens enigszins naar chantage, duidelijk willen wij u er op wijzen hier ongevoelig voor te zijn. Dat het tussen u en de heer Swaak niet botert, is ons bij eer dere gesprekken gebleken. Uw houding en mijns inziens zeer aparte wijze van voorbereiding is voor de heer Swaak aanleiding geweest om u te vervangen als grensrechter, immers u bent deel van het elftal. Dat u een andere coach weet voor ons eerste elftal waarderen wij zeer. echter advi seren wij u dan zelf een voetbal vereniging op te richten, de statu ten kunt u verkrijgen bij de KN VB. Wij verzoeken u dan ook om verdere uitlatingen casu quo het gevoel van onvrede niet tegen on ze leden te blijven spuien. Rest ons u dank te zeggen voor uw werkzaamheden gedaan in het belang van de VV Oegstgeest Buitenspel (2) Ben Verdouw liep rood aan toen hij de brief van Van Vuren las en nadat de woede wat was gezakt, klom hij opnieuw in de pen. "Ik ben het niet eens met jouw stelling dat mijn brief enigszins naar chantage riekt. Ik vind het zelfs zo jammer dat de club de in komsten uit de toto moet ontberen dat ik reeds een vervanger voor de toto heb gevonden en het gehe le gebeuren heb overgedragen. Als je precies weet wat chantage is dan had je je wel t weemaal be dacht dit gevoelige woord in de brief te zetten. Chantage betekent namelijk: 'afpersing van geld door bedreigen met laster of schandaal'. In dit geval is het heel duidelijk dat dit niet mijn bedoeling is. Ik vind het dan ook heel laag bij de grond dat je mij hiervan beticht". Slaat Verdouw terug. Hij laat Van Vuren nog weten niet van plan te zijn zich van verdere uit latingen te onthouden. "Indien een medelid aan mij vraagt wat er aan de hand is, zal ik zeker geen blad voor de mond nemen en uitleggen wat er is ge passeerd. Wil je mij het recht op vrije meningsuiting ontnemen'' Dit zou goed ik je kraam te pas komen, maar daar trap ik niet "Ik hoop dat door deze brief je ogen open gaan voor de manier waarop je als voorzitter bezig bent, In mijn opinie ben je het voorzitterschap niet eens waard als je leden te 'kakken' zet waar andere leden bij zijn en een lid dat het beste vgor heeft met de vereniging uitmaakt voor chan teur". Een boeiende briefwisseling dus, maar één ding is nog altijd niet duidelijk geworden: wat mankeerde er nu eigenlijk aan het 'grensjagen' van Verdouw? Vlagde hij soms te eerlijk? Ver douw: "Ik denk het. Vorig seizoen heb ik al eens een gesprek gehad met Swaak en toen vroeg hij of ik niet het gevoel had dat ik de jongens tekort deed. Belachelijk natuur lijk. Ik weiger mijn vlag omhoog te steken als er niets aan de hand is. Swaak riep altijd dat ik eens naar de grensrechter van de te genstander moest kijken. Wat een onzin, in het seizoen dat tve kam pioen van de afdeling werden, vlagde ik ook eerlijk en toen hoor de je niemand". Volgens Henk Swaak was het vlaggen van Verdouw niet de enige aanleiding om naar een vervanger uit te kijken. De trai- "Er speelde meer. Het was een complex van factoren. Het steekt allemaal heel gecompliceerd in elkaar. Ik heb deze kwestie zo voorzichtig mogelijk aangepakt, want ik weet dat Ben een gevoeli ge jongen is. Dat ik tijdens wed strijden tegen hem tekeer ben ge gaan, is overdreven. Ik ben heus niet de dug-out uitgesprongen om hem te wijzen op het vlaggen van zijn collega aan de overkant. Zo werkt dat natuurlijk niet. In middels is de zaak ontaard ineen schriftelijke strijd tussen hem en de voorzitter. Dat vind ik jam mer en onnodig, want daar is niemand bij gebaat". Jan van Vuren weigert op de 'kwestie-Verdouw' in te gaan. De voorzitter: is zijn enige commentaar. "Ik wens aan deze affaire geen woord meer vuil te maken. Voor mij is de zaak afgedaan met de brief die ik de heer Verdouw heb geschreven, die spreekt voor zich". Het antwoord van Verdouw Suizeballen De bekerwedstrijd tegen Fortu- na Sittard werd voor de voetbal lers van Rijnsburgse Boys nou niet bepaald een onvergetelijke gebeurtenis. Het was meer een duel om héél snel te vergeten. Maar dat zal Martin de Louw niet zo gemakkelijk afgaan, want de 'beste invaller van Nederland', zoals hij ooit door RB-trainer Kurver werd genoemd, kwam ui terst ongelukkig in botsing met doelman Hesp, die De Louw vol in de schaamstreek raakte. Aan vankelijk leek de schade mee te vallen, maar later bleek dat >pna me in het ziekenhuis noodzak- lijk was. De Louw verbleef cr vi 11 dagen, is inmiddels weer thuis en hoopt maandag de training tc hervatten. Het slachtoffer: "Het was zo'n situatie waarbij we allebei de bal hadden kunnen hebben. Ik had alleen oog voor de bal, die keeper heeft natuurlijk wat meer routine en zorgde er voor dat-ie zichzelf beschermde. Het moet in het begin verdoofd zijn geweest, want ik voelde niks. Ik ben er uitgegaan, omdat ik moeite had met lopen. Maandag kreeg ik plosteling koorts. Ik kreeg medicijnen van de dokter die donderdag terug zou komen. Intussen werd het alleen maar slechter. Toen zijn we maar naar het ziekenhuis gegaan. Daar heb ben ze me vijf dagen gehouden om te rusten. Ik had natuurlijk vooral last met naar de wc gaan Niet te geloven, m'n kruis had al le kleuren van de regenboog Ja. die gasten bij Rijnsburg hebben er natuurlijk flink om gelachen. Je weet hoe dat gaat". Uitsmijters "Ajax 2? We zullen die Amster damse apies even keihard moe ten aanpakken". "Als er niet snel iets gebeurt is het sprookje alweer uit. Alleen een in de pers breed uirgemeten spectaculaire affaire met Clau dia Cardinale kan hem nog red- "Ik een hersenschudding? Wel nee. Trouwens, ik hoor hier steeds maar dat ik niks in m'n kop heb zitten dat kan schudden". Columnist Flippie Zwart in PRO FC. programmablad van FC Den Haag: "Dit land heeft behoefte aan een club als FC Den Haag met zijn rumoerige aanhang" Gesprek tussen Fred Vermeer, voorzitter van de supportersver eniging van Leiden, en scheids rechter Pieterse. voorafgaande aan de wedstrijd Leiden-Kat- wijk, vorige week zaterdag. Pieterse: "Kunt u er voor zoradraaen dat de netten van de doelen vast komen te zittenDaarvoor kunt u haringen gebruiken". AMSTERDAM (GPD) - Het einde van de affaire-Frank Rijkaard is in zicht. AC Milan zal waarschijnlijk Rijkaard voor circa acht miljoen gulden van Ajax overnemen en tot het eind van dit seizoen verhuren aan Sporting Lissabon. De Ajacied, die niet meer voor zijn huidige club wil spelen, arri veerde in de nacht van donderdag op vrijdag al in Lissabon, waar hij gisterochtend een rondleiding kreeg bij Sporting. De Portugese topper, die Peter Houtman al on der contract heeft (maar nauwe lijks van diens diensten gebruik maakt), geldt als Rijkaards favorie te club. Rijkaard verklaarde zelf slechts bij Sporting te verblijven om er aan zijn conditie te werken. AC Milan-eigenaar Silvio Berlus coni had Rijkaard, nadat deze pro blemen kreeg met Johan Cruijff, onmiddellijk naar Italië willen ha len. Maar dan zou Milan vier bui tenlanders onder contract hebben gehad. Guilit, Van Basten, de aan Como uitgeleende Argentijn Borg- hi en Rijkaard. Volgens dè régels mogen Italiaanse clubs niet meer dan twee buitenlanders opstellen en er slechts één verhuren. Dat laatste om wildgroei in transfers te voorkomen. Berlusconi had echter zoveel over voor de komst van Rijkaard, dat hij bereid was des noods de matig spelende Van Bas ten elders te stallen. Optie Nu AC Milan, dat de afgelopen zomer al een optie op Rijkaard nam, de international vrijwel zeker van Ajax overneemt voor volgend seizoen, als in Italië drie buitenlan ders mogen worden opgesteld, moet de club van Guilit' en Van Basten alleen nog enkele juridi sche problemen oplossen, alvorens tot uitleen van de libero aan Spor ting Lissabon kan worden overge gaan. De Italianen verwachten binnnen een week een oplossing te hebben gevonden voor het pro bleem, dat zij in Borghi al de enig toegestane „uitleen-buitenlander" hebben. „Ik ben hier voorlopig alleen om te trainen", zei Rijkaard gisteren voor de Portugese televisie. „Ten slotte heb ik al ruim drie weken niets meer gedaan. Ik zou hier graag voetballen. Ik weet het een en ander van de Portugese compe titie en dat staat me wel aan. Bij Ajax keer in sowieso niet terug". Terugweg Ajax' commercieel-directeur Arie van Eijden wenste nog niet in details te treden over de afhande ling van de Rijkaard-affaire. „We maken langzaam vorderingen. De oplossing komt steeds dichterbij. Het bericht, dat Rijkaard bij Spor ting Lissabon gaat voetballen, wil ik ontkennen noch bevestigen", al dus Van Eijden, die eerder deze week al had voorspeld, dat de te rugweg naar Ajax voor Rijkaard nagenoeg was afgesloten. „Onder de huidige omstandigheden kan Frank in principe nergens in Ne derland meer spelen. Overal wordt hij geconfronteerd met de fout die hij heeft begaan door zowel voor PSV als voor Ajax te tekenen. Daar Frank Rijkaard in training bij Sporting Lissabon. Masseur Radisic loopt een aantal rondjes mee met de Ajacied, die graag in Portugal aan de kan hij niet meer tegen", meldde Van Eijden enkele dagen geleden. Sporting is zelf niet in staat Rijk aard te contracteren, omdat de Por tugese overheid transfersommen van meer dan 600.000 gulden ver biedt. Wanneer de Portugezen van uit Milan groen licht krijgen om de Nederlander te huren, kan Rijk aard onmiddellijk worden opge- ADVERTENTIE Sportcomplex "Kikkerpolder HOOFDI LAS5E Zondag a s. aanvang 14.00 uur VONDELLAAN 80, 2332 AH LEIDEN. TELEFOON 071-769313 steld. Naast Houtman beschikt Sporting ook over een tweede bui tenlander, de Engelsman Tony Sealy. Omdat Houtman tot dusver re nog niet een keer in actie heeft hoeven komen en waarschijnlijk ook niet op korte termijn zal wor den ingezet, kan Rijkaard pro bleemloos in het elftal worden op genomen. Wanneer Rijkaard inder daad binnenkort voor Sporting gaat voetballen, is het mogelijk dat hij nog dit seizoen tegenover zijn voormalige ploeggenoten zal ko men te staan. Zowel Ajax als Spor ting heeft goede vooruitzichten op een plaats in de kwartfinales van de Europa Cup voor bekerwin naars. SEVILLA (GPD) - Opnieuw heeft Anatoly Karpov in zijn match met Gary Kasparov de leiding geno men. Na 38 zetten scoorde hij op verrassende wijze het volle punt, nadat hij lange tijd in een moeilijke situatie had verkeerd. In een oude Gruenfeld-partij kwam de uitdager op de 15e zet met een theoretisch nieuwtje, maar veel kracht bleek daarvan toch niet uit te gaan. Kasparov nam ten koste van een pion weldra het initiatief over en lange tijd zag het er naar uit, dat Karpov een tweede nederlaag tege moet zou gaan. In het vijfde speel- wijzigde de situatie echter to taal. Na vijf partijen is de stand 3-2 nu in het voordeel van Karpov. Wit: A. Karpov Zwart: G. Kasparov. Sevilla 1987,5e match- partij. Grünfeldindisch 1. d2-d4 Pg8-f6 2. c2-c4 g7-g6 3. Pbl-c3 Hiervan zal het in elk geval moe ten komen. Met 3. g3 heeft Karpov in de le en 3e partij niets kunnen bereiken. Hij zal moeten uitvinden hoe het programma van zijn tegen stander eruit ziet. Dit blijkt reeds bij de volgende zet. 3...d7-d5 De Gruenfeld-methode dus. Na 3...Lg7 4. e4 zou een Koningsindi- sche opstelling ontstaan. In de vo rige match was Kasparov met de Gruenfeldverdediging niet geluk kig. maar de opening past zeker bij zijn gedurfde taktische spelvoe- ring. Ongetwijfeld heeft Karpov zich de afgelopen dagen met zijn secondanten op deze verdediging voorbereid. 4. c4xd5 Hij kiest dus voor de z.g. Ruilva- riant. In de vorige match paste hij zowel de klassieke methode met 4. Lf4 als de Russische methode met 4. Pf3 en 5. Db3 toe. 4...Pf6xd5 5. e2-e4 Pd5xc3 6. b2xc3 Lf8-g7 7. Lfl-c4 De laatste jaren was een grote LEIDEN - Joop Zoetemelk rijdt vanmiddag zijn laatste ronde door Leiden. Om 13.30 uur begint de met een uur vervroegde wielerwed strijd achter derny's in de Rooseveltstraat in Leiden Zuid-West. Het parcours loopt verder via de Kuiper Rietbergstraat, de Montgomme- rystraat en de Van der Helmlaan weer naar de start. Na de wedstrijd volgt een rondrit van Zuid-West naar het stadhuis, waar Zoetemelk om 15.30 uur wordt gehuldigd. voorliefde voor 7. Pf3 te bespeuren. De variant, die Karpov hier kiest,is in de jaren vijftig uitvoerig door Bronstein onderzocht. 7...c7-c5 8. Pgl-e2 Pb8-c6 9. Lcl-e3 0-0 10. 0-0 Lc8-g4 Meestal wordt hier de ruil 10...cxd4 11. cxd4 ingelast. Een an dere goede methode is 10...Dc7; de ze zet werd destijds bij voorkeur door Fischer gespeeld. 11.J2-f3 Pc6-a5 Een bekende tussenzet. 12. Lc4xJ7+ Min of meer verrassend, want de ze zet, die ook in het verleden al dikwijls is voorgekomen, heeft geen goefle reputatie. Maar men mag aannemen, dat Karpov weet wat hij doet. Andere mogelijkhe den zijn hier 12.Ld3 en 12. Ld5; de ze worden in de handboeken uit voerig besproken. 12...Tf8xf7 13.f3xg4 Tf8xfl 14. Kglxfl Het terugnemen met de dame is minder goed wegens het lastige 14...Pc4! 14...Dd8-d6 Dit idee is al eens eerder in een Russische correspondentiepartij toegepast, maar steeds werd de ruil op d4 ingelast. Deze partij had ove rigens een belangwekkend ver loop: 14...cxd4 15. cxd4 Dd6 16. Kgl De6 17 Pg3 Td8 18. Tel Db6 19. Pe2 Pc6 20. Tbl Pxd4! 21. Txb6 Pf3+ 22. Kf2! Txdl 23. Txb7 Pxh2' met ongeveer gelijke kansen. 15. e4-e5 Zou Karpov dit nog hebben ge prepareerd? In elk geval blijkt het uitstellen van ...cxd4 in zwarts voordeel te werken. De witte vel den, en in het bizonder het veld c4, worden zwak. 15...Dd6-d5! 16. Le3-f2 Anders gaan zetten als ...Pc4 en ...De4 met tempowinst gepaard. 16...Ta8-f8 17. Kjl-gl Te scherp zou 17. h4 zijn. Na 17...De4 18. g5 18. Pg3? De3! 18...Pc4 19. KgPPe3 20. Lxe3 Dxe3 21. Kh2 Tf2 is zwart beslissend in het voordeel. 17...Lg7-h6 18. h2-h4 Ook hier lijkt het of Karpov zijn positie overschat. Het vervolg leert, dat hij de zwarte loper niet kan terugdrijven. Misschien was 18. Dd3 veiliger. 18...Dd5-f7! 19. Lf2-g3 Ook 19. Del is niet beter gezien het antwoord 19...Ld2! 19...Lh6-e3+ 20. Kgl-h2 DJ7-c4 21. Tal-bl b7-b6 Hij laat zich niet verleiden tot het dubieuze 21...Dxa2? 22. Tal Db3 23. Dd3 Pc4 24. Tbl Da4 25. Txb7 en wit is in het voordeel 22. Tbl-b2 De openingsfase is voor Karpov bepaald teleurstellend verlopen. Zijn pluspion heeft nauwelijks be tekenis; zijn stukken zijn weinig actief en werken slecht samen. 22...Dc4-d5 23. Ddl-d3 Pa5-c4 24. Tb2-bl Anders komt de zwarte toren op de onderste rij. 24...b7-b5 Berust op een verrassende com binatie, maar het is de vraag of die bij het juiste tegenspel meer dan remise oplevert. Vermoedelijk is de wereldkampioen hier al in tijd nood geweest. 25. Kh2-h3 Karpov gaat met in op 25. Txbö Pxe5! 26. Txc5! (26. Lxe5? TfJ'i 26...Pxg4+ 27. Kh3 Dd7 en zwart heeft minstens remise. 25...a7-a6 26. Pe2-gl Geeft de pion terug om tegenspel te ontwikkelen. 26...c5xd4 27. Pgl-f3 TfS-d8 28 a2-a4 d4xc3 29. Dd3xc3 Dd5-e6 Nu lijkt de dreiging 30...h5 sterk, maar toch was 29...De4 waarschijn lijk sterker geweest. Zwart staat dan duidelijk beter. 30. Kh3-h2! b5xa4 Hierna gaan de kansen keren. Hij had met 30...Dd5 op zijn schreden moeten terugkeren of 30 Td5 moeten doen. 31. Tbl-b4 Pc4-d2 Zo kan zwart materieel verliet voorkomen, maar het is dt vi aag of 31...Tc8 32. Txc4!? Dxc4 - Dxe3 Db3 niet beter was geweest 32. Tb4xa4 Pd2-fl+ 33. Kh2-h3 Td8-dl 34. Dc3-c2 Tdl-c! Zoiets kan alleen in tijdnood.Na 33...Dd7 was er nog niets erloren 35. Dc2-e2 h7-h5 ?9 Noodzakelijk was 35,..Lc5 Nu gaat het hard. 36. Lg3-el! Onverbiddelijk trekt Karpov de strop dicht, die zijn tegenstander zichzelf om de hals heeft gel«-gdEr is geen redding, want het arte paard komt niet meer los en x\\ te toren dekt g4. 36...De6-d7 37. De2xa6 T l-al Grapje: 38. Txal0? hxg4 it 37. Da6xg6-*- Zwart geeft het op. Een di ig einde voor Kasparov, die de eei -.te fase van deze partij zo voortrede lijk heeft gespeeld. Heeft de over moed, waarvoor de grote Botwin nik hem zo uitdrukkelijk had ge waarschuwd, hem parten ge speeld?

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15