Geen reactie VS op aanval Iran Westeuropese Unie op zoek naar veiligheidsbeleid Pfeiffer gaf zich ook uit als arts Vooruitgang in besprekingen over ontmanteling raketten Kuwayt denkt na over verdediging Taxi's Parijs 'bewapend' met elektrische stoel Israël achter vredesplan Midden-Oosten VOLGENS L.I.A.M. KAN DE STOMERU ER MEER SCHOON AAN OVER HOUDEN. i LAATSTE NIEUWS: Hema taart in Guinness Book of Records. VRIJDAG 23 OKTOBER 1987 BUITENLAND PAGINA 5 PARIJS (AP/AFP) - De taxichauf feurs in Parijs, die zich tot dusver vooral met arrogantie en een inci dentele waakhond wapenden te gen eventuele overvallers, gaan hun taxi's wellicht op korte ter mijn uitrusten met een elektrische stoel. 'Le siège qui brüle' of 'de bran dende stoel' kan onder 52.000 volt beschikbaar zal zijn voor alle worden gezet en moet kwaadwil- chauffeurs. „Het is onzichtbaar, lende taxipassagiers afschrikken, het is uitneembaar en het is effi- De chauffeur kan met een druk op ciënt," aldus Ben-Arous. een keurig weggestopte voetpe- Een Franse consumentenbond daal de achterbank van zijn auto heeft al krachtig geprotesteerd te- een seconde lang onder stroom zet- gen de installering van de stoel in ten. De passagier wordt daardoor taxi's. "Het gevaar van dit krank- tijdelijk verlamd tot de onderkant zinnige plan is iedereen die gezond van zijn hoofd. Er zijn al vijf taxi's van geest is duidelijk. De bestuur- bij wijze van proef uigerust met de- der van de taxi zou de elektrische ze 'beveiligingsapparatuur'. schok per ongeluk kunnen veroor- WASHINGTON (GPD/AP/Rtr/UPI) - De Verenigde Staten voelen zich niet geroepen Iran Norbert Ben-Arous, voorzitter zaken of bij de minste geringste met tegenmaatregelen te treffen na de Iraanse raketaanval op een olielaadstation voor ïlt"1 supertankers, even buiten de kust van Kuwayt. tie, hoopt dat het beveiligingssys- kunnen aanwenden", aldus Jean- teem tegen het eind van het jaar Claude Delarue van de Federatie van Vervoersgebruikers. "Waarom zetten ze geen cobra in een kooitje achterin dat de chauffeur naar be lieven kan openzetten"? zei Dela- Ben-Arous zei dat de electrische achterbank de passagier enkele minuten verdooft, maar hem niet bewusteloos maakt. „Het is net als of je een dreun krijgt. Je kunt de passagier uit de taxi halen en zijn wapen afpakken", aldus Ben- Arous. „Jazeker, 52.000 volt is een hoop, maar zo is dat nu eenmaal". Volgens Ben-Arous is er geen en kel levensgevaar voor de passagier. Het voltage is weliswaar hoog, maar het amperage is laag. In Parij- se ziekenhuizen is het apparaat ge test op vijf soorten pacemakers en absoluut onschadelijk bevonden. Een verslaggever van de BBC onderging vorige week op vrijwilli ge basis een proef met het beveili gingsapparaat. „Ik heb het opgeno men. Ik slaakte een afgrijselijke kreet", aldus John Silverman. „Het was behoorlijk naar, maar na een paar minuten was ik er weer boven op". Medisch onderzoek wees uit dat de schok geen blijvende gevol gen heeft, zei hij. stoel' is een Israëli sche vinding. In Israël zelf zijn er enkele in gebruik. Er doen zich per maand in de 14.300 taxi's van Parijs zo'n 40 ge weldsdelicten voor. Op 10 oktober werd een vrouwelijke taxichauf feur vermoord. Dat zeiden gisteren bronnen bin nen het Amerikaanse ministerie van defensie. De bronnen riepen in herinnering dat de VS zich alleen verplicht hebben om onder Ameri kaanse vlag varende Kuwaytse tankers te beschermen, en zeker niet heel Kuwayt. De twee onder Amerikaanse vlag varende Kuwaytse tankers die het dichtst bij de plaats van de raket aanslag waren, waren zeker 15 kilo meter van het laadstation verwij derd, aldus gisteren het Ameri kaanse ministerie van defensie. Volgens het Pentagon staat het vast dat het een Iraanse Zijderups- raket was, die gisterochtend het olielaadstation trof. Na de inslag brak brand uit, en verscheidene mensen raakten gewond, aldus be richten uit Kuwayt. Later op de dag werd gemeld dat de brand was bedwongen. Geen berichten waren gisteravond be schikbaar over de omvang van de schade, hoewel diplomatieke bron nen zeiden dat die „zeer aanzien lijk" is. De raket-aanval was de derde die Kuwayt in één week trof. Vorige week donderdag werd een onder Liberiaanse vlag varende Ameri kaanse tanker vlak voor de kust van Kuwayt getroffen, en een dag later de Sea Isle City, een van de tankers onder Amerikaanse be scherming. Die laatste aanval leidde maan dag tot Amerikaanse tegenacties, waarbij twee Iraanse boorplat- forms werden getroffen. Iran liet direct na de Amerikaanse aanval len weten wraak te zullen nemen, en mogelijk was de raketaanval van gisteren als zodanig bedoeld. De Kuwaytse minister van bui tenlandse zaken Saud Assimi liet de Iraanse afgezant in zijn land we ten dat Kuwayt de aanval be schouwt als „een weloverwogen de JERUZALEM (AP/GPD) - De ver deelde regering van Israël stemt in met het plan van de Amerikaanse /-„i#v*^„ minister van buitenlandse zaken tr> h, Shultz om bilateraal vredesonder- ?or'?g lu.s.ben 1."" en Iraq te be handelingen te voeren onder toe- if J Z°' m "Kuwavt *'Jn zicht van de Vereniede Staten en betrekkingen met Teheran in her- de Sovjetunie. Daarmee zou het ZZSl houden van een grote, internatio- doorgaat met dergelijke daden van nale conferentie over vrede Midden-Oosten niet doorgaan. Dat heeft een hoge Israëlische bron gis teren gezegd. Jordanië zou tegen het voorstel zijn. Koning Hussayn van Jordanië zou vasthouden aan de eis dat een internationale conferentie bijeen geroepen moet worden door de se cretaris-generaal van de Verenigde Naties. In diplomatieke kring werd ech ter gezegd dat het standpunt van Hussayn niet als een totale weige ring moet worden gezien. Zij zei den dat de koning enige bewe gingsvrijheid wil houden en geen publieke discussie wil voeren tot na de Arabische topconferentie die op 8 november in Amman begint. Shultz was vorige week in Israël om het vredesproces uit het slop te halen. Dat mislukte, omdat pre mier en leider van het rechtse Li- kudblok Shamir weigerde een in ternationale vredesconferentie te aanvaarden. Het nieuwe vredesini tiatief suggereert dat Shamir in ie der geval diens bezwaren tegen een Russische rol bij vredesonderhan delingen op een mini-conferentie met een Jordaans-Palestijnse dele gatie heeft laten vallen. Shamir heeft zijn eisen voor ac tieve deelname van de Russen aan het vredesproces echter niet laten vallen. Het Kremlin zal vooraf de diplomatieke betrekkingen met Jeruzalem volledig moeten herstel len en alle Russische joden zullen het recht moeten krijgen te emigre- agressie Minister van defensie Al-Sabah zei dat was vastgesteld dat het een Zijderups-raket betrof, die door Iran was afgeschoten in het noor delijk deel van het bezette schierei land Faw. Vandaag werd bekend dat Kuwayt luchtdoelraketten heeft geplaatst in het gebied ten noorden van de belangrijkste olie- terminals. Volgens een functiona ris van de Kuwaytse staatsmaat- schappij Kuwayt Oil Tanker Com pany zijn op het eiland Faylakah Amerikaanse Hawk-raketten ge plaatst. Dat eiland ligt direct in het pad van raketten die worden afge vuurd vanaf het schiereiland al- Faw. Hoewel Kuwayt zijn afnemers probeerde gerust te stellen met de mededeling dat de levering van olie gewoon doorgaat, wordt in handelskringen aangenomen dat de raketaanval wel degelijk nadeli- De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Shultz (links) is vandaag in Moskou besprekingen begonnen met zijn Russische collega Sjevardnadze om de weg vrij te maken voor ondertekening van het wapenakkoord over middellange afstandsraketten (foto anp) MOSKOU (AP/GPD) - De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Shultz en zijn Russische ambtgenoot Sjevardnadze hebben gisteren tijdens besprekingen in Moskou het probleem van de West- duitse Pershing-IA raketten 'in Se gevoT^n ka7hebbenVoor d*e °^elost\ Dit is meege- Kuwaytse olie-export. Bijna één- deeld do°r een A1"01"1?331?,®? ï?-" derde van alle Kuwaytse olie wordt tlonans die onbekend wilde blij- via Sea Island geëxporteerd. ven' In Libanon heeft inmiddels de pro-Iraanse groep Islamitische Ji had, die verschillende Amerikanen en Europeanen in gijzeling houdt, gezegd dat de raketaanval niet meer dan het begin massale Iraanse wraakactie zal worden. 'Duizenden' potentiële marte laars staan gereed om zelfmoord- aanvallen op de Amerikaanse en Europese marine-eenheden in de Golf uit te voeren, aldus Islamiti sche Jihad. De 72 Pershings, die zijn uitge rust met Amerikaanse kernkop pen, hebben lange tijd in de weg gestaan aan de totstandkoming van een akkoord over de kernra- ketten voor de middellange en kor tere afstanden, omdat het Kremlin eiste dat ze zouden worden opge nomen in dit zogenaamde INF-ver- drag. De Amerikanen waren hier echter tegen, en de impasse duurde voort totdat de Westduitse regering aanbood dat de raketten zouden worden ontmanteld zodra er een ADVERTENTIE Buitenland kort Onderzoek De Amerikaanse Senaat, die overweegt de hulp aan Panama te beperken, stuurt een commissie naar Panama om een onderzoek in te stellen naar vermeende schen dingen van de mensenrechten door het leger. Het is voor het eerst dat de volledige Senaat opdracht geeft voor een officieel onderzoek. Deze missie geeft aan dat het Con gres bezorgd is over de recente ont wikkelingen in Panama. Explosie In Troy in de Amerikaanse staat Ohio heeft zich gisternacht een ex plosie voorgedaan bij een che misch bedrijf, waardoor een per soon gedood werd. Een aantal om wonenden moest geëvacueerd worden, omdat na de explosie brand uitbrak waarbij giftige gas sen vrijkwamen. Het slachtoffer werd aangetroffen onder een inge storte muur. Vier medewerkers van het bedrijf en een brandweer man werden met verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. De oorzaak van de explosie is onbe kend. Spionnen Polen heeft gisteren twee Denen vrijgelaten die onlangs op beschul diging van spionage tot langdurige gevangenisstraffen waren veroor deeld. Denemarken heeft voor hun vrijlating een half miljoen Ameri kaanse dollars moeten neertellen. De twee waren kort nadat zij in april in Polen arriveerden gearres teerd op verdenking dat zij militai re installaties aan de kust van de Oostzee hadden gefotografeerd. Een militaire rechtbank veroor deelde hen tot zeven jaar en negen jaar gevangenisstraf. Het tweetal had bekend voor de Deense gehei me dienst te werken. Vraag daarom informatie a het efficiënter kan met de lichts Mercedes Benz vrachtwagens B.V. LIJV.M. Vondellaan 45, 2332 AA Leiden. Tel. 071-769303- Gouwestraat 60a, 2407 BC Alphen a/d Rijn. Tel. 01720-75155 NIERCEDK-BfNZ DE NIEUWE TRANSPORTNORM INF-akkoord zou zijn. Daarmee leek vorige maand de zaak in kannen en kruiken, totdat de Russische onderhandelaars in Genève de zaak opnieuw ter spra ke brachten. De Amerikaanse zegs man zei echter dat deze kwestie nu 'in principe is opgelost' volgens het eerder overeengekomen model. De zegsman noemde het overleg van gisteren, dat vier uur heeft ge duurd „zeer goed". „Er wordt echt gewerkt aan de oplossing van pro blemen", zei hij. Hij wees er echter op dat er nog enige hindernissen moeten worden genomen, waaron der de vraag of de Sovjetunie de ontmanteling van de kruisraketten in België, Groot-Brittannië en de Bondsrepubliek ter plaatse zal mo gen inspecteren. „Ik durf niet te voorspellen dat ze vanavond (als het overleg wordt beëindigd) alle maal zijn gladgestreken", zei hij. Ook de Russsische woordvoer der Gerasimov zei dat men "nog steeds optimistisch" is over de vooruitzichten voor een INF-ver- drag. Aan beide zijden hoedde men zich er evenwel zorgvuldig voor om zich uit te laten over de vooruit zichten voor een topontmoeting tussen president Reagan en de Russische partijleider Gorbatsjov, waarop het INF-verdrag onderte kend zou moeten worden. De leider van de Amerikaanse onderhandelingsdelegatie in Ge neve, Max Kampeiman, zei giste ren dat de vooruitgang niet be perkt is gebleven tot het INF-ak koord, maar dat er ook intensief is onderhandeld over vermindering van de strategische kernwapens. „We proberen in het voorjaar een akkoord te bereiken", zei hij. Behalve de wapens is ook de pro blematiek van de regionale conflic ten (Afghanistan, Perzische Golf) en de mensenrechten aan de orde gekomen. Minister Shultz vond, tussen twee gespreksronden met Sjevardnadze door, de gelegenheid om een groep Sovjet-joden die geen uitreisvisum hebben gekre gen op de nieuwe Amerikaanse ambassade (die vanwege veilig heidstekortkomingen nog niet in gebruik is) te woord te staan. „Wees ervan overtuigd dat we u niet zullen vergeten", zei Shultz en hij herinnerde eraan dat hij eerder dit jaar in Moskou Ida Nudel had ontmoet, ook een 'refusenik'. Zij heeft onlangs de Sovjetunie mogen verlaten en, zoals Shultz opbeu rend zei, hij had haar een paar da gen geleden in Jeruzalem ontmoet. BONN - Reiner Pfeiffer, de vroe gere medewerker van de gestorven minister-president van Schleswig- Holstein Barschel, zegt zich in diens opdracht te hebben uitgege ven als arts. Onder de naam 'dr. Wa gner' heeft Pfeiffer enkele malen Barschels politieke tegenstander, de sociaal-democraat Engholm, opgebeld met het advies een aids- test te ondergaan. De bedoeling was Engholm te shockeren. door Hans Hoogendijk Dit verklaarde Pfeiffer in een in terview met het Westduitse pers bureau DPA. Volgens Pfeiffer was het de bedoeling het gerucht over de beweerde 'ziekte' van Engholm ook in de publiciteit te brengen. Engholm had woensdag voor de parlementaire onderzoekscommis sie van het parlement in Kiel, ver klaard dat hij op 17 februari door een hem onbekende dokter Wag ner was opgebeld. Deze zei hem dat hij aan een dodelijke ziekte leed. De man, die zich beriep op zijn zwijgplicht als arts, telefoneerde la ter nog enkele malen met Eng- holms huisarts. De telefoontjes vormden waar schijnlijk onderdeel van de door Barschel-Pfeiffer opgezette cam pagne om het seksuele leven van Engholm in diskrediet te brengen. De SPD reageerde op de nieuwe onthullingen met de verklaring dat deze campagne gezien moet wor den als een poging de SPD te ver nietigen. Barschels advocaat Samson noemde het vrijwel uitgesloten dat zijn gestorven cliënt met zulke za ken te maken zou hebben gehad. Hij gaat ervan uit dat Pfeiffer die op eigen houtje heeft bedreven. Volgens Samson is Pfeiffer pas met deze beschuldigingen geko men nadat hij sporen in de richting van Uwe Barschel had gelegd. Gisteren werden de officieren van justitie gehoord door de parle mentaire onderzoekscommissie. De hoofdofficier van justitie in Kiel zei dat zijn naspeuringen tot nu toe geen aanwijzingen hebben opgele verd dat Uwe Barschel het brein achter de lastercampagne was, maar hij voegde daaraan toe dat het onderzoek nog niet is afgesloten. Meer verrassend nieuws bracht de hoofdofficier van justitie in Lüb- eck. Hij deelde mee dat er nog steeds serieus wordt onderzocht of Barschel een informant in Genève heeft getroffen. Aanleiding vor men de papieren die de justitie in beslag heeft genomen in een wo ning van Pfeiffer. Deze documen ten lijken te zijn vervalst en vol gens Barschels laatste notities zou een relatie van Pfeiffer de hand hebben gehad in vervalsingen. Verder werd bekend dat Pfeiffer bij zijn sollicitatie als persmede werker bij Barschel een vervalst eindexamen gymnasium heeft overlegd. De journalist kreeg de baan na bemiddeling van het Springerconcern. Het concern geeft onder meer het boulevard blad 'Bild' uit. De officier van justi tie zei dat de persmedewerker van Barschel voor zijn overstap naar Kiel 68.000 mark (ruim 75.000 gul den) heeft gekregen van zijn vorige werkgever Springer. Bekend was al dat Pfeiffer voor het verkiezingsjaar in Schleswig- Holstein door Bild was 'uitgeleend' aan de CDU-regering in Kiel. Bij Springer stond hij op de loonlijst voor 9000 mark per maand, in dienst van Barschel verdiende hij 5700 mark. Het Springerconcern betaalde de rest bij. In ruil daar voor bracht hij regelmatig verslag uit over de ontwikkelingen binnen de regering van Barschel. HELIKOPTER-ONGELUK - Vijf generaals van de strijdkrachten in de Sovjetunie zijn maandag bij een helikopter-ongeluk om het leven gekomen. De Sovjetrussische le- gerkrant Krasn^ja Zvezda heeft dit vandaag bericht. Onder de slacht offers is kolonel-generaal Vladimir Sjoetov, een hoge functionaris bin nen de Sovjetrussische generale staf. Verkoop SDI- computerprogram aan Sovjetunie LOS ANGELES (DPA) - Agenten van de Amerikaanse federale re cherche FBI hebben gisteren drie mannen gearresteerd, die een ui terst geheim computerprogramma hadden willen verkopen aan de Sovjetunie. Het programma zou kunnen worden gebruikt voor het besturen van SDI-componenten. Volgens de autoriteiten was de ver koop nog niet rond en is de betrok ken soft-ware in de Verenigde Sta ten gebleven. De drie gearresteerde mannen hebben van een bedrijf in Califor- nië, het programma gestolen van een supercomputer, die nodig is voor de besturing en coórdinering van onderdelen van het Strategi sche Defensie Initiatief, het in de ruimte te stationeren verdedi gingsysteem tegen strategische kernraketten. Een van de verdachten heeft in de Sovjetunie overleg gehad met Russische experts over de prijs voor het programma. ADVERTENTIE Onze banketbakkers bakten onlangs de grootste taart van de Benelux. Van dat record willen we u graag laten meegenieten. Een verkleinde copie ervan is (alleen vrijdag en zaterdag) te koop voor het recordprijsje van Echt Waar Voor |e Geld BRUSSELDEN HAAG (GPD) - Op een cruciaal moment komen volgende week maandag en dins dag in Den Haag de ministers van buitenlandse zaken en defensie van de zeven landen van de West europese Unie (WEU) bijeen voor een eerste discussie over wat een 'Europees Veiligheidshandvest' moet worden. door Hans de Bruijn heidsbelangen als de Verenigde Staten, en het zou zinvol kunnen zijn om die eens op te schrijven. Niet haren in te strijken, maar Europese identiteit op veiligheids gebied wat vorm te geven. Na de verwijdering van alle mid- dellange-afstandsraketten veran deren de krachtsverhoudingen in Europa. Het conventionele kritiek op de Europese defensiebij- drage, de Amerikaanse bazigheid in de NAVO, de in Europa zacht de Amerikanen tegen de gezegd omstreden SDI-plannen van president Reagan en de uit komst van diens top met Gorbats jov in oktober 1986 in Reykjavik zorgden voor veel ergernis. Op IJsland 'verkwanselde' Rea gan met partijleider Gorbatsjov de raketten voor de middellange af- wicht van het Warschaupact is een stand, zonder voorafgaand overleg probleem voor de Europeanen, op met zijn Europese bondgenoten, wier grondgebied een eventuele Maar ook toen slaagden die er niet Een soort plechtige verklaring, waarin de zeven (Frankrijk, de Bondsrepubliek, Groot-Brittannië, Italië en de drie Benelux-landen) nog toe nauwelijks. Vooral tot er- oorlog wordt uitgevochten. Het beantwoorden van die uitda ging vereist een minimum aan Eu ropese eensgezindheid in veilig heidskwesties. Maar die is de Amerikanen eensgezind van repliek te dienen. Het gevolg was en is dat de VS gewoon hun gang gaan. Maar de Amerikaanse veiligheidsbelangen zijn niet per definitie dezelfde als de beginselen voor de Europese gemis van de Amerikanen, die zei- de Europese en dat leidt tot wrij- veiligheid vastleggen. Het idee voor zo'n handvest werd eind vorig jaar door de Franse premier Chirac gelanceerd. Volgens Chirac heeft West-Euro den zeker kunnen zijn van de op vattingen aan deze kant van de At lantische Oceaan. Nu geven ze daar zelf ook alle pa niet per definitie dezelfde veilig- aanleiding toe. De vaak onterechte Dat drijft de Europeanen logi scherwijs naar elkaar. En omdat een gesprek tussen de Europese partners in de NAVO niet mogelijk is zonder hinderlijke aanwezigheid van de Amerikanen, kwam men al gauw bij de Westeuropese Unie uit, de al uit 1946 stammende maar na de oprichting van de NAVO in ver getelheid geraakte Europese de fensie-gemeenschap. In oktober 1984 besloten de ze ven leden op een bijeenkomst in Rome om de WEU nieuw leven in te blazen. Daarbij wordt angstval lig de indruk vermeden dat de WEU-landen bezig zijn een Euro pees front in de NAVO te vormen. Iedereen is het erover eens dat dat de bijl aan de wortel van de NAVO zou zijn. Voordeel van de WEU is boven dien dat ook Frankrijk er deel van uitmaakt. Daardoor werd het mo gelijk om voor het eerst sinds 1967 - toen generaal De Gaulle zijn land terugtrok uit de militaire organisa tie van de NAVO - weer met Parijs over concrete defensiekwesties te praten. De ministers van buitenlandse zaken en defensie van de zeven spraken in Rome af elkaar vier maal per jaar te ontmoeten. Ook zou de WEU een verbeterde orga nisatie krijgen. Tot nog toe is daar niet zo veel van terechtgekomen. Maar belangrijker is de politieke vorm van de WEU. Een eerste te ken van hoe het zou kunnen zijn werd enkele weken geleden gele verd toen de zeven bijeenkwamen 1 om de situatie in de Perzische Golf te bespreken. Het besluit om mari neschepen naar de Golf te sturen werd onder de WEU-paraplu geno men. Dat lag overigens voor de hand. In NAVO-verband kon het niet, omdat de Golf niet onder het ope ratiegebied van de NAVO-strijd- krachten valt. En de enige landen die voor acties in de Golf in aan merking kwamen, waren 'toeval lig' allemaal WEU-lid. Toch was het Golf-overleg in de WEU een eerste teken van Europe se veilgheidsdialoog. Die politieke realiteit zou nu in veel bredere zin in een handvest moeten worden vastgelegd.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5