CDA verlangt uitvoering plan-Dekker 'Gruijters hoefde ABP niet te vangen' 'Ellende met stndiefinancieiing overwoekert hoger onderwijs' Parlementair onderzoek bouwfraude Journalisten eisen rectificatie van Knol BerdienStenberg presenteert en signeert Ziekenfondsraad wijst eigen bijdrage toch af Verscherpte medische bewaking in politiecel 98: VRIJDAG 23 OKTOBER 1987 MESSSBBÊÊÊÊL PAGINA 3 i l I Dat blijkt uit een interview van CDA-Tweede-Kamerlid Ad Lan- sink dat deze week verschijnt in het partijblad CDA-actueel. Het ka binet is ernstig verdeeld over in voering van zo'n basisverzekering, de kern van het 'Plan Dekker' voor J een andere structuur en financie ring van de gezondheidszorg. Het is nog onduidelijk of het kabinet er vandaag in slaagt de knoop over het 'Plan Dekker' door te hakken. Het overleg tussen de bewind slieden werd de afgelopen week ernstig vertraagd door de ziekte van staatssecretaris Dees (Volksge- zondheid). Premier Lubbers heeft zich wel volop in de discussie ge mengd, maar heeft nog geen com promis op tafel gelegd om de strijd in in het kabinet te beslechten, aldus een woordvoerder van de premier, er Binnen het kabinet is vooral minis- e- ter De Korte (economische zaken), le met in zijn kielzog de andere WD- in ministers, tegenstander van de in- ;n voering van een voor iedereen gel- e- dende basisverzekering. Lubbers e, geldt als één van de weinige voor- Ie standers. In het interview toont Lansink zich bevreesd dat er een pastelling r ontstaat waardoor ervan de hele vernieuwing van de gezondheids- r zorg niets terecht komt. Volgens 3j hem is het "zo ongeveer nu of nooit", en hoeft het kabinet er niet op te rekenen dat het CDA er in zal berusten wanneer het kabiet niet "met iets wezenlijks voor de dag t komt". AMSTELVEEN (ANP) - Een meer- derheid van de Ziekenfondsraad 1- heeft zich gisteren uitgesproken te- ;- gen de voorgenomen eigen bijdra- e ge van 25 gulden voor een verwijs- r kaart naar de specialist. Dat bete kent een ommezwaai vergeleken bij januari, toen een meerderheid zich in een algemeen advies uit- j sprak voor eigen bijdragen als "de minst slechte oplossing", vergele- j ken bij invoering van een eigen ri- I sico of inkrimping van het zieken fondspakket. De FNV, het CNV en de enkele kroonleden die toen met hun be- t zwaren alleen stonden, kregen nu steun van de ziekenfondsen en de medewerkersorganisaties (tandart sen, apothekers, huisartsen en spe cialisten). De groeperingen die gis teren vóór de eigen bijdrage van 25 gulden stemden (werkgevers, twee kroonleden en de vakcentrale Nederland heeft in de Verenigde Naties tegen een met grote meer derheid aanvaarde oproep aan vooral Westerse staten gestemd om snel een einde te maken aan elke politieke, economische, handels-, militaire en nucleaire samenwer king "met het racistische bewind in Zuidafrika". In totaal acht lan den stemden tegen: zeven lidstaten van de Europese Gemeenschap plus de Verenigde Staten. Vier EG- landen onthielden zich van stem ming. Asielzoekers De gemeente Noordoostpolder is bereid asielzoekers op te vangen. De gemeenteraad ging gisteren ak koord met het voorstel hen onder te brengen in het bungalowpark 'Het Kuinderbos' nabij Luttel- geest. Wel vindt de raad dat er in de gemeente een voorlichtingscen trum moet komen waar mensen die nauw betrokken zijn bij vluch telingenwerk informatie over de problemen en leefwijze van vluch telingen kunnen geven. Weddenschap De procureur-generaal bij het Leeuwarder gerechtshof mr. P.M. Roelse heeft vier jaar celstraf geëist tegen de 24-jarige man uit Gronin gen. Hij zou vorig jaar zijn schoon zus hebben verkracht en in januari de vrouw van een vriend. Met de echtgenoot van het tweede slacht offer had hij om een pakje shag ge wed dat hij haar zou kunnen ver krachten. De echtgenoot was ook getuige van het misdrijf. "Na ge bruik is zij als een pak papier weg gegooid", aldus de procureur-ge neraal. OMGEKOMEN - Tijdens werk zaamheden met een aardappelrooi- machine is in Anl jo de 23-jarige Roelof Pol uit Westerbork om het leven gekomen. Volgens de rijks politie probeerde Pol een storing in de machine te verhelpen terwijl de ze draaide. Het slachtoffer kwam in de machine terecht en overleed ter plaatse. (ani') Eén van de varianten die tussen de ministers besproken wordt, is de invoering van een basisverzeke ring tot een bepaalde inkomens- of loongrens. De meningen verschil len over de vraag of het om een in komensgrens moet gaan, waardoor ook zelfstandigen onder de verze kering vallen, of een alleen voor werknemers geldende loongrens. Ook over de hoogte, f49.000 of f64.500, bestaat nog geen overeen stemming. De commissie-Dekker. ver noemd naar de voormalige Philips- topman. had voorgesteld een ver plichte basisverzekering in te voe ren die 85 procent van het huidige ziekenfondspakket dekt. De pre mie zou moeten bestaan uit een voor iedereen gelijk percentage van het inkomen tot 64.500 gulden, met daarboven een premiedeel in guldens. Het CD A drong er eerder dit jaar op aan dat het kabinet een "tijds- plan" voor de invoering van de ba sisverzekering a la Dekker zou op stellen. In het interview stelt Lan sink nu een aantal varianten op de basisverzekering bespreekbaar. Zo toont hij zich bereid tijdelijk een inkomensgrens te accepteren. On der die grens zou de verplichte ba sisverzekering moeten gelden, daarboven zou de basisverzekering vrijwillig zijn met andere wijzen van premieheffing. MHP) verbonden daaraan de voor waarde, dat het mogelijk moet zijn om de eigen bijdragen te herverze keren en dat mensen met een mini muminkomen moeten worden ont- De voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen, J. de Vries, zei dat de VNZ terug komt op haar eerdere stellingname dat eigen bijdragen de minst slech te oplossing zijn, omdat de situatie sindsdien is gewijzigd: de commis sie-Dekker heeft een rapport uitge bracht en het kabinet heeft daar over nog steeds geen definitief standpunt. Aan de ene kant kan het de kosten van specialistische hulp, die de prognoses met honderden miljoen guldens overschrijden, niet in de hand houden, aan de an dere kant pakt het dan maar secto ren aan die wél "grijpbaar" zijn, zei hij. Werkgeversvertegenwoordiger A. van Ooyen vroeg zich ook af wat het kabinet denkt te doen aan die overschrijdingen, die volgens hem in 1990 tot een miljard gulden kun nen oplopen. Hij zag de eigen bij drage voor de specialist als een rem op onnodige vraag naar deze hulp. J. Heckman (specialisten) betoog de echter, dat de ervaringen in Bel gië hebben geleerd dat 'remgeld' nooit succes heeft: patiënten wach ten te lang met naar de dokter gaan, hun problemen worden groter en de oplossing ervan wordt vervol gens moeilijker en dus duurder. Heckman acht het ook niet uitge sloten, dat patiënten niet meer naar de polikliniek gaan maar zich laten opnemen (dat 'kost' maar één ver- wijskaart), wat nog veel duurder is. Ook volgens de huisartsen zou de eigen bijdrage geen kosten bespa- De Ziekenfondsraad heeft overi gens becijferd dat het vaststellen van een maximum van 75 gulden voor een periode van twaalf maan den voldoende is om de eigen bij dragen de beoogde 100 miljoen gul den te laten opbrengen. Eerder was in de Tweede Kamer een maxi mum van vier keer de eigen bijdra ge, 100 gulden, bepleit om te zware lasten voor sommige verzekerden te voorkomen. V. Domela Nieuwenhuis (FNV) betitelde de algemene beschou wingen in de Kamer daarom als "een schijngevecht". Zij noemde de bijdrage voor de specialist on zinnig en onrechtvaardig. In plaats van structurele maatregelen te ne men die de kosten kunnen druk ken blijft de regering lasten ver schuiven naar dat deel van de be volking dat ziek is, zei ze. DEN HAAG (ANP) - Het vorig jaar ingevoerde nieuwe stelsel van stu diefinanciering moet nodig op de helling. Zowel de wet zelf als de ad ministratieve afhandeling verto nen zulke ernstige gebreken dat aan een herziening niet valt te ont komen. Dit is de onderwijsspecialisten in de Tweede Kamer gisteren op nieuw duidelijk geworden tijdens een hoorzitting over de knelpunten bij de uitvoering van de wet op de studiefinanciering. De ernstige klachten en de adviezen moeten hen in staat stellen bij komende commissievergadering met minis ter Deetman (onderwijs) goed be slagen ten ijs te komen. Voorzitter J. Gevers van de HBO-raad bepleitte in de eerste plaats een aanpak van het admini stratieve systeem, dat naar zijn me ning moeilijk grijpbaar is. Met de wet valt volgens hem wel te leven. "Het gaat om kinderziekten, hoe wel het kind dreigt te overlijden". Gevers drong er op aan ook nood- ROTTERDAM (ANP) - Enkele maanden lang heeft een aantal agenten van het Rotterdamse po litiekorps voor half geld hambur gers en andere snacks bij een fili aal van de fast-food keten McDo nalds weggewerkt. De korpslei ding heeft daaraan intussen een einde gemaakt, om te voorko men dat de onafhankelijk en in tegriteit van het korps in het ge ding raken. Een politiewoordvoerster heeft dat gisteren bevestigd. Vol gens het hoofd personeel, organi satie en informatie-voorziening van het korps, W. Rennings, mag uit het accepteren van de specia le McDonalds-aanbieding niet geconcludeerd worden dat er DEN HAAG (ANP) - Gruijters' ver haal dat hij als minister van volks huisvesting het ABP van de subsi dieregeling 1968 heeft laten door- profiteren om „met kleine visjes grote te vangen", is gisteren op los se schroeven gezet. Mr. dr. N.H. Wi arda, de gewezen hoofddirecteur van het ambtenarenpensioenfonds verklaarde voor de enquêtecom missie bouwsubsidies dat er 'geen koehandel' is gepleegd tijdens het gesprek dat hij op 21 september 1976 in Hotel Promenade in Den Haag met de bewindsman voerde. Het bewuste gesprek ging onder andere over Nellestein, een groot woningproject dat het ABP in de Bijlmermeer op stapel had staan. Op stapel staan is misschien een te zwaar woord, want de plannen wa ren in een zeer pril stadium. „Ei genlijk was het toen nog niet eens zeker of het project wel door zou gaan", verduidelijkte Wiarda giste- De bewindsman en de ABP-di- recteur maakten in Hotel Pro menade de afspraak dat het project onder de oude subsidieregeling AMSTERDAM (ANP) - Het PvdA- kamerlid Knol nioet zijn negatieve uitlatingen over de drie Nederland se journalisten in Suriname op straffe van een dwangsom van vijf duizend gulden per dag rectifice ren. Hij moet kenbaar maken dat hij "ten onrechte hun integriteit en objectiviteit in twijfel heeft getrok ken". De betreffende journalisten hebben hiertoe een kort geding aangespannen. Dit dient op 26 ok- voorzieningen te treffen voor stu denten met ouders die weigeren in de studiekosten van zoon of doch ter bij te dragen. Deetman noemde vorige week een aantal van 10.000 tot 20.000 wei gerachtige of onvindbare ouders. Hij wil dat probleem opvangen door in het Burgerlijk Wetboek vast te leggen dat ouders een plicht tot onderhoud van hun studerende kinderen hebben. Dit plan blijkt in kringen van het hoger onderwijs geen genade te vinden. Gevers zag meer na- dan voordelen. Het moet volgens hem niet zover komen dat Politie kreeg hamburgers voor half geld sprake is van afglijdend normbe sef bij het korps. De korpsleiding heeft geen maatregelen geno men tegen de betrokken agen ten. Dat wordt niet nodig gevon den. "Goed beschouwd was er niks mee mis, want od initiatief van Wiarda alias 'dr. W.' (foto anpi 1968 zou mogen vallen, hoewel de ze al lang niet meer van kracht was. Gruijters heeft de commissie ver zekerd dat hij het ABP deze voor tober voor de president van de Am sterdamse rechtbank mr B.J. As- scher. De advocaat van de journalisten, G. J. Kemper heeft dit meegedeeld. Behalve Knol is ook de KRO ge dagvaard. De journalisten eisen dat de redactie van Echo de rectificatie van het kamerlid uitzendt. "En als de bewering van Knol dat Echo zijn woorden in een verkeerde con text heeft geplaatst klopt, verwach- er elke maand tientallen processen van kinderen tegen hun ouders worden gevoerd. Ook de Landelijke Studenten vakbond meent dat een dergelijke bepaling absoluut geen oplossing vormt voor de vaak zeer emotione le en diepgewortelde problemen die volwassen studenten met hun ouders hebben. De LSV heeft er bezwaar tegen dat in de nieuwe wet het recht op onderwijs afhankelijk is gemaakt van de financiële mede werking van de (gescheiden) ou ders en zou liever een terugkeer naar de oude situatie zien, waarbij de chef van het filiaal werd een soort quantum-korting aangebo den, die ook aan andere groepen geboden wordt", aldus de woordvoerster. Toen de kwestie bij de korpsleiding bekend werd, is er meteen een verbod uitge vaardigd. Hoofdcommissaris Van Dorp wil elke schijn dat er iets mis zou zijn vermijden. Eerder dit jaar kwam het Rotterdamse politie korps al een paar keer negatief in het nieuws. Zo gelaste burge meester Peper van Rotterdam een disciplinair onderzoek tegen vier agenten van het bureau Mar- coniplein wegens misdragingen ten aanzien van Marokkaanse Rotterdammers. keursbehandeling toestond omdat hij op die manier „met kleine visjes grote wilde vangen", met andere woorden: als tegenprestatie moest het ABP als eerste schaap over de dam komen en onder de nieuwe.- impopulaire - regeling 1975 door gaan met bouwen. Zo hoopte hij ook de andere beleggers, die zich uit protest uit de woningbouw had den teruggetrokken, over de streep te trekken. "Zo'n koehandel is er niet ge weest", verzekerde Wiarda com missievoorzitter De Vries. Het ABP voelde zich, als overheids- fonds toch wel geroepen de wo ningbouw te bevorderen, als het enigszins mogelijk was. „Mis schien heeft Gruijters gedacht dat zo'n lokkertje nodig was, maar wij waren geen snoek die hij hoefde te vangen". Tenslotte ging het ABP toch nog overstag, nadat minister Gruijters de regeling zo had bijgesteld dat er voor de beleggers een rendements verbetering van één procent uitrol de. De overige beleggers vonden die tegemoetkoming te mager; zij ten wij van de KRO dat zij haar ei gen plicht tot rectificatie uitvoert", aldus Kemper. De drie journalisten zijn Wim Noordergraaf, correspondent van de Volkskrant, Marie-Annet van Grunsven van het NOS-journaal en de GPD en Anne-Jean van Grins- ven van de VARA, die voor de geza menlijke omroepen de berichtge ving vanuit Suriname verzorgt. Knol beschuldigde hen er in het ra dio-programma van geen objectie ve verslaggeving over Suriname te verzorgen en precies datgene te doen dat het bewind welgevallig is. Ook zei hij dat de journalisten in huizen verblijven die eigendom zijn van Bouterse en dat Anne-Jean van Gnnsven nauwe relaties on derhoudt met premier Wijden- bosch en Iwan Graanoogst. Zijn uitlatingen hebben hem al het PvdA-woordvoerderschap voor Surinaamse aangelegenheden gekost. niet werd uitgegaan van de wette lijke maar van de 'verzorgende' ou der. Zowel de HBO-raad als de uni versiteiten wezen er op, dat de pro blemen met de studiefinanciering zo langzamerhand het hoger onder wijs overwoekeren. De dekanen houden zich bijna met niets anders meer bezig. De begeleiding van de studenten komt daardoor in de ver drukking. De klachten stapelen zich steeds verder op. Voorzitter ir. P.van der Schans van de Vereni ging van Samenwerkende Neder landse Universiteiten (VSNU) zei DEN HAAG (ANP) - Mensen die worden vastgehouden op een poli tiebureau en medische hulp nodig hebben, moeten voortaan doorlo pend worden gecontroleerd en van die controles moet een overzicht worden bijgehouden. Dit staat in de nieuwe richtlijnen die de minis teries van binnenlandse zaken en justitie hebben gemaakt. Tegelijk heeft WVC nieuwe richtlijnen uit gebracht voor medici op wie de po litie een beroep kan doen. De richtlijnen zijn niet alleen van toepassing voor situaties op het po litiebureau, maar ook voor die daarbuiten waarin de politie te ma ken krijgt met mensen die medi sche hulp nodig hebben. Tot nog toe moest de politie werken met richtlijnen uit 1979 die alleen maar gingen over mensen onder invloed van alcohol die in de cel waren be land. De medische hulp heeft volgens de nieuwe richtlijnen voorrang bo ven het belang van een eventueel politieonderzoek. Wordt een arts ingeschakeld dan moet de politie zich bewust zijn van het verschil tussen een arts die haar adviseert en de arts die de patiënt behandelt en uitsluitend hem of haar medi sche hulp geeft. Als de politie buiten het bureau te maken heeft met slachtoffers van ongevallen, misdrijven of ziek te moet bij niet ernstige gevallen in de eerste plaats de huisarts of de EHBO-afdeling van een ziekenhuis worden ingeschakeld. Mensen die merkbaar onder invloed van alco hol, verdovende middelen of ande re stoffen verkeren moeten bij voorkeur worden overgedragen aan mensen in hun naaste omge ving of andere opvangvormen. Als daar reden toe is moeten ze worden ingesloten en dan gelden de richt lijnen voor mensen in de cel. Ernstig gewonde en bewusteloze mensen - en daaronder worden alle personen verstaan die niet bijko men en niet aanspreekbaar zijn - bleven vasthouden aan het aan merkelijk veeleisender voorstel van de Raad voor Onroerende Za ken (overkoepelende organisatie van ondernemers in de bouw), dat overigens later door staatssecreta ris Brokx van de hand werd gewe- Als dank voor de medewerking mocht het ABP al vanaf juli 1979 van de één procent rendementsver betering profiteren, hoewel de sub sidieregeling pas begin 1980 in de ze zin zou worden gewijzigd. Wis ten de andere beleggers dat dat graantje was uitgedeeld, wilde commissielid Weijers weten. "Dat zou ik niet weten. Ikzelf heb het in ieder geval niet aan de grote klok gehangen", aldus Wiarda. Geheimzinnig Wat Wiarda echter volgens eigen zeggen nooit onder stoelen of ban ken heeft gestoken is het feit dat hij, na zijn pensionering in 1980, als persoonlijk adviseur in dienst trad bij minister Van der Stee van finan- dat de studenten eenvoudig het geld wordt onthouden dat hun krachtens de wet toekomt. Hun le ven wordt daardoor ernstig aange tast. Volgens de dekanen in het hoger beroepsonderwijs blijkt uit de da gelijkse praktijk dat 20 tot 25 pro cent van studenten door het uitblij ven van studiegeld in moeilijkhe den zijn gekomen. Ook de sociale diensten worden geconfronteerd met ernstige problemen als gevolg van het nieuwe beursstelsel. Drs. M. Naus van de Vereniging van di recteuren van deze diensten (DI- VOSA) noemde als oorzaken de ge brekkige afstemming van de stu diefinancieringswet op de sociale wetten, de onbereikbaarheid van het apparaat en zijn vaak ongerijm de beslissingen. Het gevolg kan zijn dat de men sen een vluchtweg zoeken. Hij achtte het niet onmogelijk dat men een oneigenlijke gebruik van ande re regelingen gaat maken om aan geld te komen. moeten volgens de nieuwe richtlij nen per ambulance naar een zie kenhuis worden vervoerd. Bij ieder korps moet één functio naris belast worden met het toe zicht op de gezondheidstoestand van de mensen in de cel. Hij over legt met de adviserende genees kundige over eventuele medische hulp en medicijnen. Als de betrok kene daarom vraagt moet de politie diens eigen behandelend arts in schakelen, tenzij omstandigheden dat niet toelaten. Weigert iemand medische hulp die op het eerste gezicht wel nodig lijkt dan moet de adviserende arts bepalen wat er moet gebeuren. Een ontboden arts moet alle vrijheid voor onderzoek en behandeling hebben en zijn aanwijzingen moe ten worden opgevolgd. Vrouw verkracht na bedreigingen ALKMAAR (GPD) - Een Alkmaar- se vrouw is gisteren verkracht door een man, die haar daarmee al maandenlang bedreigde. Gehol pen door een andere man ver krachtte hij de vrouw in een park, waar het slachtoffer haar hond uit liet. Terwijl de één een hand over haar mond legde om haar het schreeuwen te beletten en haar met een mes bedreigde, draaide de ander haar arm op de rug en trok haar in de struiken. De vrouw was op 14 augustus al door de dader aangerand. De vrouw reageerde door hem in zijn kruis te trappen en hard weg te ren nen. Sinds die dag is ze door de man met verkrachting bedreigd. De Alkmaarse gemeentepolitie, die al eerder was ingelicht door de vrouw, neemt de zaak bijzonder hoog op. ciën. "Dat heb ik nooit geheim ge houden", verzekerde hij de com missie. Toch vermeldt een van Wi- arda's eigen notities over deze kwestie dat de minister de zaak in een 'strikt vertrouwelijke sfeer' wilde houden. Op het departement werd Wiarda zelfs uiterst geheim zinnig aangeduid als dr. W. "Flauwe kul", aldus Wiarda gis teren. „Er waren politieke redenen om 't stil te houden zolang het nog niet rond was, maar daarna is er nooit geheimzinnig over gedaan. Ik heb nooit verondersteld dat Ik voor eeuwig als dr. W. door 't leven moest". ADVERTENTIE in Leiden op zaterdag 24 oktober van 12.00-13.00 uur Op digitaal elpee i of chroomdioxide mus/cassette^^ fQ L\ Op compactdisc 39,90 haar nieuwste plaat "Pirouette". (Van de t.v. reclame) Een schitterend album vol ballet muziek. 12 Bekende thema's uit o'.a.: De Notenkraker, Het Zwanenmeer en Coppelia. Gearrangeerd door Tom Parker. De toparrangeur van o.a. Young Arhadeus Messiah. VROOM PREESMANN ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON ADVERTENTIE HET JAARLIJKSE GEVECHT MET DE KOU. STORM EN REGEN. U DURFT HET AAN. EN WEET DAT U DOOR WEER EN WIND STEEDS ALS WINNAAR UIT DE STRIJD KOMT. WANT U BENT GEWAPEND MET EEN WARME, WATER- DICHTE TRENCHCOAT. VAN SALKO, ALLEGRI, VALMELINE, BUTEL Ol- WELLINGTON. STIJL- VOL EN DEGELIJK IN EÉN. HOE KUNT U DAN NOG ip penseel DEN HAAG (GPD) - Het CDA is bereid tijdelijk af te zien van invoering van een voor iedereen geldende basisverze kering tegen ziektekosten. Maar als het kabinet geen uit zicht biedt op de nieuwe basisverzekering, kan het kabinet er op rekenen dat de CDA-fractie "grote moeite" zal heb ben met de invoering van eigen bijdragen in de zieken fondssfeer. In Den Haag meldden zich gisteren zo'n 600 politie-agenten bij de Tweede Kamer, om tijdens een hoorzitting hun ongenoegen te uiten over de door het kabinet voorgestelde bezuinigingen. Vooral het plan om te snoeien in de toeslag voor onregelmatig en zwaar werk is verkeerd gevallen bij de agenten, die gisteren duidelijk maakten dat ze 'het zat zijn'. Maandag volgt een massale demonstratie in Den Haag. (foto gpdi Zuidafrika Wiarda spreekt koehandel met subsidies tegen

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3