'Cao zal steeds meer door bedrijf zelf worden ingevuld' 'Behandelen van hernia kan ook via inspuiting' Interview Afrikaanse kerkleiders zouden kosteloze tickets moeten weigeren PAGINA 2 VRIJDAG 23 OKTOBER 198: Prol. Max Rood over toekomst van collectieve arbeidsovereenkomst DEN HAAG - „Collectieve arbeidsovereenkomsten (cao's) op bedrijfstakniveau zijn verouderd. Zij zullen in betekenis afnemen en voor een deel plaatsmaken voor flexibele arbeidscontracten op het laagste niveau, dat van de onderneming". Met weidse gebaren schetst prof. mr. M.G. Rood, hoog leraar sociaal recht aan de universiteit Leiden en mi nister van binnenlandse za ken in het derde kabinet- Van Agt, de toekomst van de cao. door Pieter Couwenbergh De cao kreeg op 24 december 1927, zestig jaar geleden, een wettelijke grondslag. De vakbonden werden officieel erkend als vertegenwoor digers van de werknemers en kon den in overleg met de werkgevers voortaan loonafspraken maken die golden voor alle werknemers in een bedrijfstak. De cao is van loonmachine voor de werknemers uitgegroeid tot een zelfstandig rechtsinstituut. Het re gelt niet alleen voor 2,8 miljoen werknemers de arbeidsvoorwaar den maar is tevens trendsetter in het sociaal-economisch beleid. Zo werd het minimumloon in de wet vastgelegd, nadat het eerst een aantal jaren in diverse cao's was opgenomen. Kritiek Er is veel kritiek op de cao's. Veel bedrijven pleiten voor een grotere verscheidenheid en decen tralisatie in het loonoverleg. Prof. Rood: „De ons bekende cao, met name de bedrijfstak-cao, is nog gericht op de tamelijk homo gene beroepsbevolking van jaren geleden. De hedendaagse beroeps bevolking is echter zeer verschil lend en bovendien veel mobieler. Zij is in geen enkel opzicht te ver gelijken met het arbeidsleger van het begin van deze eeuw". „Het werk is veel individueler dan vroeger. Kijk maar eens naar de Rotterdamse haven waar toen tertijd iedereen in de stukgoedsec tor werkte en met een soort vlees haak in de hand de balen overlaad de. Nu doen enkele kraanmachi nisten dit werk, terwijl anderen in een afgesloten ruimte achter een computer voor het verdere trans port zorgen" „Ook het onderscheid tussen een kraanmachinist en een vuilnisop haler is veel groter dan vroeger. De onderlinge solidariteit is vermin derd. Voor elkaar staken is er nau welijks bij. Iedereen is bezig zijn eigen belangen te behartigen. De werknemer van nu heeft behoefte aan een op maat gesneden arbeids contract in plaats van de 'wieg tot graf regeling' zoals in de traditione le cao. Daarin is de gehele loop baan van een werknemer inzake dienstjaren, diploma's, promotie gestandaardiseerd. Dat is veel te star". „De toekomst ligt ook in flexible arbeidsovereenkomsten als het af roep- en het thuiswerk-contract; de cao moet zich hieraan aanpassen. Werkgevers kunnen door deze con tracten veel beter reageren op de ontwikkelingen op de arbeids markt. Daarom willen de werkge versorganisaties bij het centraal overleg in de Stichting van de Ar beid zich niet binden aan algemene afspraken, maar geven zij de voor keur aan een invulling door de be drijven zelf'. Prof. Rood 'Cao maakte ein de aan het sin terklaassysteem, waarbij de werk gever zijn arbei ders in december meedeelde dat ze ui het nieuwe jaar een paar gul den per week meer kregen'. (foto GPU) Het ledental van de vakbonden is de laatste jaren gedaald van 40 naar 30 procent van de totale be roepsbevolking. De voorzitter van de CDA-fractie in de Tweede Ka mer, De Vries, opperde twee jaar geleden het idee om de onderne mingsraden het arbeidsvoorwaar denoverleg met de werkgever te la ten voeren. Is er nog een rol voor de vakbeweging weggelegd7 N Rood: „De bonden leven inder daad op een rommelende vulkaan. Zij moeten zich snel aan de huidige ontwikkeling aanpassen om te voorkomen dat zij de boot zullen missen en hun taak overgenomen wordt door de ondernemingsraad, zoals bij bedrijven als IBM. De bonden moeten zich gaan profile ren op het laagste niveau, in de be drijven zelf, want hier worden in de toekomst de afspraken ge maakt. Het is niet langer vanzelf sprekend dat een werknemer lid wordt van de bond omdat zijn va der lid was. Ze zijn mondiger ge worden, regelen zelf hun zaakjes en zullen pas een vakbond steunen wanneer die duidelijk voor hun be langen opkomt". „Een duidelijk voorbeeld is de positieve houding die de FNV te genwoordig tegenover flexibeler arbeidscontracten inneemt (hoe wel uitersten in flexibiliteit als af roep- en nul-urencontracten scherp worden afgewezen). Denk ook aan de looneisen die de ver schillende bonden stellen in weer wil van de loonmatigingswensen, die op centraal niveau zijn geuit. Voor afspraken per bedrijfstak is geen toekomst meer, omdat die veel te star zijn en te veel verschil lende mensen omvatten". Volgens Rood is er voor de vak bonden in de nabije toekomst slechts eer te behalen bij de bedrij ven zelf en in het centraal overleg met overheid en werkgevers. „De federaties blijven van be lang als service-station voor de ver schillende bonden. Op landelijk ni veau kunnen zij het sociaal-econo misch beleid kleur blijven geven, zoals indertijd gebeurde met de in voering van de vut als middel ter bestrijding van de werkloosheid". Initiatief Zal deze ontwikkeling de onder handelingspositie van de vakbon den niet verzwakken en de onder linge verschillen tussen de cao's niet te groot maken? „De werkgevers hebben het ini tiatief in handen genomen. Er is in derdaad een tendens naar een te rugkeer naar een situatie waarin zij het loonoverleg eenzijdig beheer sen. Het is vaan de wetgever de grenzen aan flexibele arbeidscon tracten te stellen ter bescherming van de positie van de werknemers. Dat mag niet tot een 'verbied-sta- tuut' leiden. De overheid moet te allen tijde op de achtergrond blij ven in het overleg tussen werkge vers en werknemers. Het kabinet- Lubbers doet dat ook, in tegenstel ling tot het kabinet-Den Uyl dat kampioen was in het ingrijpen in de lonen". Rood hoeft geen seconde na te denken over de naar zijn mening grootste waarde van de cao: „Het uitstralingseffect naar andere be drijven en bedrijfstakken. Een een maal gesloten cao stond model voor andere arbeidscontracten, waardoor allerlei bepalingen over arbeidsvoorwaarden zich als een olievlek over het bedrijfsleven ver spreidden. Op dit moment valt zo'n 70 procent van de werknemers on der een of andere cao en is voor nog eens tien procent een contract afgesloten dat op cao-leest is ge schoeid" „De cao maakte een einde aan wat ik altijd het sinterklaassys teem noem. Eén keer per jaar, meestal in december, riep de werk gever zijn werknemers bij zich en deelde hun dan mee dat zij volgend jaar tien gulden per week meer in het loonzakje zouden vinden. De vakbonden maakten een einde aan deze eenzijdige besluitbevoegd- heid. Zij zochten het overleg met de werkgevers om betere arbeids voorwaarden en vooral hogere lo nen te bedingen". Het duurde toch nog 20 jaar voordat Den Haag een eind maakte aan een van de grootste gebreken in de cao's. Immers, de mogelijk heid bleef open dat de cao's alleen golden voor werknemers die lid van de vakbond waren. Ongeorga niseerden konden bondsleden uit de markt prijzen door voor een la ger loon te willen werken. Dit werd in 1927 ondervangen in de 'Wet op de collectieve arbeidsovereen komst' die bepaalde dat de afspra ken tussen de vertegenwoordigers van werknemers en werkgever(s) voor alle in het desbetreffende be drijf werkzame arbeiders gold. „Het was geen kleinigheid .die in de wet werd vastgelegd. Werkne mers die doelbewust geen lid van de bond waren gewórden, werden tóch verplicht zich te schikken naar de normen die door werkge ver en bonden samen waren vast gesteld. In feite werd de vakbond in 1927 door de overheid erkend als vertegenwoordiger van de werkne mers". Deze basis is 60 jaar later nog steeds onaangetast. Ook het ingrij pen van de overheid na 1945 door allerlei loonmaatregelen, tastte het kenmerk van het vrije overleg nooit aan. De overheid controleer de slechts de afgesloten cao's op hun effecten op nationaal niveau. Na 60 jaar is de cao dan ook nog springlevend" Patiënten met hernia dienen niet langer min of meer automatisch langs operatieve weg door orthope disch- of neurochirurgen te wor den geholpen. De Velpse specialist drs. M. Dekker vindt dat de artsen - voordat zij besluiten een patiënt met hernia te opereren - per defini tie eerst moeten overwegen of het zinvol is de man of vrouw met be hulp van een andere behandeling van zijn of haar rugklachten te be vrijden. Daarbij denkt de orthope- disch-chirurg aan de even volwaar dige maar aanzienlijk minder be lastende chemonucleolysis-metho- de. Hierbij wordt niet, zoals bij een operatie te doen gebruikelijk is, van een mes maar alleen van een injectienaald gebruik gemaakt. door Berrie van Helden De in Sappemeer geboren arts is voorstander van deze nog vrij nieu we behandeling, waarbij de specia list een natuurlijke stof in de tus senwervelschijf spuit. Daardoor, verschrompelt dit onderdeel van de rug met de uitstulping die de pijnklachten veroorzaakt. Deze methode is naar de overtuiging van de specialist lang niet zo schadelijk als een operatie. Bovendien is het risico dat na zo'n behandeling, die meestal onder narcose wordt uitge voerd, op dezelfde plaats opnieuw een hernia optreedt kleiner dan een herhaling op de identieke plek na operatieve verwijdering van de uitstulping. Om meer bekendheid te geven aan de chemonucleolysis, een tech niek die door Dekker en collega's gemakshalve 'de chemo-behande- ling' wordt genoemd, heeft de Velpse arts een proefschrift ge schreven. Dit is het eerste in Ne derland waarin uitvoerig op de in spuitingsmethode wordt ingegaan. Op dit werkstuk is Dekker woens dag 21 oktober in Groningen ge promoveerd. Via het gedetailleer de proefschrift, waarin hij ook de techniek beschrijft, wil de Velpe- naar de behandeling onder de aan dacht brengen van orthopedisch- en vooral neurochirurgen en neu rologen. Daartoe heeft Dekker een litera tuurstudie gedaan en een eigen on derzoek verricht onder de eerste 104 'chemo'-patiënten die door hem en diens collega's in het Velp se ziekenhuis, Ziekenhuis Zeve naar en ziekenhuis De Malberg-EG te Arnhem zijn behandeld. Uit het onderzoek is volgens de arts gebleken dat de inspuiting van de enzymen in de tussenwervel schijf, een onderdeel van de rug dat fungeert als een soort stootkus sen, de voorkeur verdient boven een operatie mits de herniapatien- ten aan een aantal voorwaarden voldoen. „De chemo is een vol waardige behandeling met als groot voordeel dat je het materiaal rond de tussenwervelschijf niet be schadigd. Bovendien herstelt de schijf zich na verloop van tijd waardoor hij zijn functie, het op vangen van de klappen, weer kan uitoefenen". Dekker: „Bij een operatie daar entegen verwijder je de kern van de schijf. Daardoor kan later eer der slijtage in de gewrichten van de wervelkolom ontstaan. Tevens neemt de kracht van de spieren enigszins af waardoor een patiënt die zijn rug zwaar belast eerder over rugpijn zal klagen. Ook moet je veel los maken, zoals bijvoor beeld de aanhechting van de spie ren van het bot, voor je het doel kunt bereiken. Na verloop van tijd groeit dit wel weer vast, maar het nieuwe littekenweefsel is niet zo sterk als het oorspronkelijke. Er is dan toch sprake van inferieure kwaliteit". Een ander nadeel van een opera tie is volgens de specialist dat com plicaties (waaronder infecties) kunnen optreden. Het grote plus punt van de operatieve ingreep is naar de overtuiging van Dekker het feit dat de artsen goed kunnen zien waarmee en waar ze bezig zyn. „Daar komt bij", zegt de kersverse promovendus, „dat je tijdens zo'n ingreep in staat bent meer te doen als dit nodig blijkt te zijn. Stel dat van de uitstulping een stukje is los geschoten dat ook tegen de zenuw wortels en het ruggemerg drukt, dan kun je die mede-pij nveroorza- ker eveneens verwijderen. Bij de injectie is dit niet mogelijk. Dan behandel je - met behulp van een monitor waarop via röntgenstralen Chirurg Af. Dekker. (foto GPDi de wervelkolom duidelijk is te zien - alleen de hernia". Daarom is het volgens Dekker essentieel dat vooraf eerst een goe de diagnose wordt gesteld. Aan de hand daarvan kunnen artsen in overleg met de patiënt bepalen, voor welke behandeling wordt ge kozen. „Hoe sterker de indicatie, des te sterker het resultaat van de injectie". De indicatie is ingedeeld in vijf criteria. De orthopedisch chirur gen hebben bij 90 procent van de patiënten die aan al deze 'voor waarden' voldeden een goed tot zeer goed resultaat behaald. Naar mate minder criteria op mannen en vrouwen van toepassing waren, daalde ook het aantal succesvolle resultaten. Zo was bij 62 procent van het aantal patiënten dat aan drie criteria voldeed sprake van een goed of zeer goed resultaat. Bij patiënten die in aanmerking willen komen voor de nieuwe be handeling moet volgens Dekker in elk geval de beenpijn erger dan de rugpijn zijn. „Is dit niet het geval, dan moetje op je hoede zijn. Dan is de kans groot dat er meer proble men spelen dan louter een uitstul ping -van de tussenwervelschijf'. Tevens dient de hernia door mid del van röntgenfoto's te zijn bewe zen. „Voldoet iemand niet aan deze criteria, dan zal ik hem nooit door middel van chemo behandelen", stelt de specialist onomwonden. Verder is het naar zijn mening van belang dat aan de hand van provocatie (waarbij de aangedane zenuwwortel wordt geïrriteerd)- en reflexie-testen wordt vastgesteld dat de pijn inderdaad door hernia wordt veroorzaakt en niet door bij voorbeeld een gezwel of een losge schoten stukje bot. Tevens is het belangrijk dat een patiënt tintelin gen en prikkels voelt in bepaalde banen in het been. „Iemand op wie al deze criteria toepasbaar zijn, is de meest ideale patiënt voor een chemo-behande- ling. Met een patiënt die aan vier criteria voldoet, zijn we heel blij. Een man of vrouw die aan drie voorwaarden voldoet, bekijken we heel kritisch", vertelt Dekker die tevens zegt dat ook negatieve as pecten (een patiënt met zwaar werk, iemand heeft eerder al een operatie ondergaan) de uiteindelij ke beslissing kunnen beïnvloeden. Tegenwoordig behalen de artsen die in Velp, Arnhem en Zevenaar werken, in 85 procent van de geval len een succesvol resultaat. En vol doen de patiënten aan de vijf eer der beschreven criteria, dan is de score nog hoger (bij 92 procent van de ingespoten mannen en vrouwen een goed tot zeer goed resultaat). De Afrikaanse Evangelische Alliantie heeft aan het slot van haar zesde algemene vergade ring in Lusaka (Zambia) uitge sproken, dat de betrokkenheid van christenen bij de instand houding van apartheid een van de grootste uitdagingen is voor de geloofwaardigheid van het evangelie in Afrika vandaag. De in 1966 opgerichte Alliantie ver tegenwoordigt met haar 44 aan gesloten nationale allianties zo'n 30 miljoen christenen uit 160 ker ken. De 450 afgevaardigden veroor deelden de apartheid als een de structieve politiek "die het evan gelie negeert en hindert door po litieke onderdrukking, economi sche ongelijkheid, sociale discri minatie en godsdienstige ge scheidenheid". Volgens de slotverklaring be gint de evangelische kerk van Afrika behoorlijk volwassen te worden; ze zoekt naar een bijbel se verkondiging in de Afrikaanse situatie. Verdeeldheid, verkeer de vormen van leiderschap, af hankelijkheid, passiviteit en zwijgen over onrecht zijn duide lijke tekortkomingen. Als een van haar taken ziet de Alliantie de ontwikkeling van een 'bijbel se theologie van de armoede'. Voorzitter Samuel Odunaike van de Alliantie - een Nigen- aans theoloog - pleitte voor ei gen financiële fondsen in plaats van eenzijdige afhankelijkheid van westerse bronnen. Kosteloze tickets voor met westers geld ge organiseerde cohferenties zou den door Afrikaanse leiders moe ten worden geweigerd, zei hij. De vergadering stelde drie nieuwe werkgroepen in: een voor ethiek, vrede en gerechtig heid, een voor gebed en kerkver nieuwing en een voor hulp en ontwikkeling. Tekort. Het tekort van het Vaticaan zal, naar wordt ver wacht, dit jaar toenemen tot on geveer f120 miljoen. Vorig jaar kwam het f 56 miljoen tekort. De raad van kardinalen zal volgende maand alle bisschoppen inlich ten over de financiële toestand en vragen om meer geldelijke steun voor het bestuur van de kerk. Binnenstad Leiden. De hervormde en gereformeerde wijkkerkeraden in de binnenstad hebben de cen trale kerkeraad van de hervorm de gemeente en de kerkeraad al gemene zaken van de gerefor meerde kerk voorgesteld, in dit deel van Leiden 'samen op weg' te gaan. Concreet houdt dat in, dat de hervormden in januari en februa ri - als de Hooglandse kerk dicht is - naar de Oude Vestkerk gaan (in plaats van naar het Hoogland se Huis) en de gereformeerden in juli en augustus naar de Hoog landse kerk. In de tussenliggen de maanden zou dan twee keer per maand een gezamenlijke dienst worden gehouden. Met die twee gezamenlijke diensten willen de wijkkerkeraden al in december beginnen. Zoveel mo gelijk zullen de beide wijkpredi- kanten in de diensten voorgaan Dat zijn ds. A. Alblas (hervormd) en ds. R. J. Koolstra (gerefor meerd). De gemeenteleden krijgen bin nenkort een 'pastorale brief over dit plan. Zendingsavond. Op woens dag 28 oktober om 8 uur wordt in de Marekerk in Leiden een zen dingsavond gehouden, uitgaan de van de hervormde wijkge- meente 'Marewijk', waarop de evangelist W. R. Hendriks zal spreken over 'Zending m Neder land'. Koor. Zondagmorgen werkt het Angelical Voice Choir uit Londen mee aan de dienst om 10 uur in het Bethlehemskerk Evangeliecentrum-Pinksterbe weging) aan de Lammermarkt in Leiden. Het koor bestaat uit vijf tig zwarten uit verschillende ker ken in en rond Londen. Zij zin gen de echte 'black gospel'. Veluwse koren. De Verenig de Veluwse Koren verzorgen vol gende week dinsdag, 27 oktober, om 8 uur een koor- en samen- zangavond in de gereformeerde kerk van Oude Wetering. Verder werken mee de zangsolisten Jan- ny van Campen en Peter Kits, het trompetduo Henk en Her man Drost en de organist Jan Mol. (Toegang f5). Pas op voor Kuyper Secretaris ir. J. van der Graaf van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk waagt zich deze week in het blad 'De Waar heidsvriend' - waarvan hij eind redacteur is - aan een artikel over dr. Abraham Kuyper, de ge reformeerde leider die in 1886 de stoot gaf tot de 'Doleantie' (ver trek van rechtzinnigen uit de Hervormde Kerk). De strijdbare schrijver laat zich zeer kritisch over Kuyper uit. "Hij behoorde tot de catego rie mensen die binnen de Her vormde Kerk wel tot bekering komen, maar dan menen er niet in te kunnen blijven. Wie zo door de Heere gegrepen wordt, zal toch ook begrip kunnen hebben voor situaties die niet naar het Woord zijn, niet om daarin te be rusten, maar om die geestelijk te bestrijden". De Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk heeft altijd 'diepgaand verzet' aangetekend tegen het organisatiestreven van Kuyper en de zijnen. "Kuyper heeft ongetwijfeld de kleine luy- den geëmancipeerd en georgani seerd. Maar zo organiseerde hij ook de Doleantie. Hij is er de gro te strateeg van geweest". De Bond vreest - zo schrijft Van der Graaf -, dat, zoals Kuy per bij zijn leven de Hervormde Kerk van het toneel wilde laten verdwijnen, hij dat na zijn dood zal doen in 'Samen op weg'. "Weliswaar beklemtoonde Kuy per sterk de veelvormigheid van de kerk, zodat in één plaats meer gemeenten als openbaring van het Lichaam van Christus kon den en mochten bestaan, maar dat belette hem toch niet, te zeg gen dat na de Doleantie de Her vormde Kerk zou overblijven met Jan Rap en z'n maat". Vandaag nemen gereformeer den in het 'Samen op weg'-pro- ces opnieuw het spoorboekje ter hand, constateert de secretaris van de Bond. "Ze markeren op nieuw de vertrek- en aankomst tijden en de stations. Opnieuw staan ze vooraan om de kerk te organiseren: En opnieuw zegt de Gereformeerde Bond: niét door kracht en geweld...." Ongetwijfeld een groot man die Kuyper, erkent Van der Graaf. "Een architect, organisa tor, leider, emancipator, schrij ver en polemist, staatsman, ook een vroom man, wachter op Sions muren. En toch..„een man om ook vandaag voor op te pas sen, zeker ook bij 'Samen op weg'. Opdat de vaderlandse kerk niet alsnog ten onder ga, dankzij de geest van Kuyper". Hervormde Kerk: beroepen te Oostwold (Gr., Oldambt) J. K. Vlasblom Ommen, te Dongen en Rijen (protestantse kerkgemeen schap) J. de Jong Den Haag. Krant. Evenals vorige jaren is onder verantwoordelijkheid van het 'Publiciteitsberaad' van de Hervormde Kerk weer een 'Kijk op de Kerk'-krant gemaakt, bestemd voor alle belangstellen de gemeenteleden. Oplage 350.000 exemplaren. De versprei ding gaat via de plaatselijke ge meenten. De kerkeraden betalen 15 cent per besteld exemplaar. Motto van de krant is deze keer: 'Leren in de gemeente'. "Geen hobby voor enkelen, maar opdracht voor allen', zegt hoogle raar praktische theologie G. Din- gemans uit Groningen. De Hier- dense predikant dr. W. Verboom noemt het catechisatielokaal 'werkplaats van de Heilige Geest'. Catechese is voor hem een belangrijk onderdeel van ge meente-opbouw. Er valt veel te lezen in deze krant. Een grote variatie van arti keltjes, aantrekkelijk over acht pagina's uitgestald. En de in houd is ook nog interessant en begrijpelijk voor iedereen. Er zijn maar weinig kerkelijke pu blicaties, waarvan je dat kunt zeggen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2