'Rijken immens vitaal werk' ONTDEK MORGEN DE PURE KLANK VAN KENWOOD 4j Exposities Concerten KIJKUIT Leiden Den Haag Amsterdam Rotterdam VRIJDAG 23 OKTOBER 1987 KUNST PAGINA 23 Brodsky hoopt op meer interesse in Russische poëzie De Amerikaans-Russische dichter Joseph Brodsky nadat hij net heeft vem-omen dat zijn oeuvre is onderscheiden met de Nobelprijs voor litera tuur. <foto AP) ADVERTENTIE De nieuwe serie Midi-sets van Kenwood: M-31. M-51, M-71 en M-91. Vervaardigd volgens de modernste methodieken en voorzien van talrijke technische hoogstandjes. Met volledige afstandsbediening (M-71, M-91) Keuze uit vele opties. Kenwood laat zich niet vergelijken. Of het zou met de natuur moeten zijn Ontdek de pure klank van Kenwood bil: Klein Gefo, Haarlemmerstraat 239, Leiden Overgaauw, Breestraat 148, Leiden Wira, Haarlemmerstraat 91, Leiden. KENWOOD - ZUIVER AIS DE NATUUR - Leiden Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat, Moderne. Japanse Kera miek van Keiko Hasegawa, 'De jaar getijden van de mens', tot 25/10 di. t/m za. 10-17 uur, zo. 13-17 uur. Stedelijk Museum De Lakenhal - Ou de Singel 28-32, 'Kunst door Vrou wen' t/m 18/10; 'Niet gebouwd Lei den' t/m 15/11; di. t/m za. 10-17 uur en' zo. 13-17 uur. 't Huys Benee - Nieuwe Rijn 3, perma nente tentoonstelling van werk van Leny Noyen, vr. 14-16 uur en za. en zo. van 12-16 uur. Het Achterhuis - Nieuwe Rijn 38, per manente expositie: Vijf eeuwen mode in miniatuur, di. t/m za. 10-16 uur Art Theahouse 'Oude Rijn' - Stille Ma re 4, schilderijen van Stephine van Gennip, t/m 1/11; ma. 12-18 uur, di. t/m za. 10-18 uur, do tot 21 uur, zo. 11-18 De Burcht - Burgsteeg 14, Spaceship Lukumara, expositie van Lieutenant Ernesto, t/m 31/10; woe. t/m zo. van 14- 17 uur. Galerie Denise Stephan - Bakker- steeg 18-20, met werk van: Fer Hak kaart, t/m 8 nov., vr., za. en zo. van 13.30-17.30 uur. en telefonisch. Holiday Inn (blauwe gang) - Haagse Schouwweg 10. aquarellen van Leo Hartsuiker, t/m 8-11. LAK-galerie - Cleveringaplaats 1, te keningen van architecten, Robert von der Nahmer en Bert van Alkemade; architectuurfoto's van Peter de Ruig; tot 14/11; ma. t/m vr. 10-22 uur. Galerij-Atelier 'Treetje Lager' - Oude Rijn 138, doorlopende expositie van wisselend eigen werk (tekeningen en grafiek) van Marjan van den Bosch, en van gastexposanten o.a. Sylvia Borreman, tekeningen; Jan van der Veer, lino's; Anna Los, kleinkera- miek; wo. vr. 13.30-18 uur, do. 13.30-18 en 19-21 uur, za. 12.30-17 uur Galerie Stelling - Lange Mare 65, ten toonstelling van Hans de Bruijn, t/m 31/10; wo. t/m za. 12-17,uur Galerie Fotomania - Koppenhink- steeg 6, fotowerken van Frans van Lent, t/m 7/11; wo. t/m za. 13-17 uur. Art Center 'Droomfabriek' - Oude Singel 56, olieverfschilderijen van Martin van der Bom, tot 17/11; ma. t/m za. 10-24 uur, zo. 11-24 uur ARS Studio, Piterskerkgracht 9, Jan Grupstra, olieverven, aquarellen, et sen en maskers, woe., za. en zo. mid dag van 1-4 uur, van 25/10 tot 15/11. Alphen Rhijnkade elf - Rijnkade 11, Etsen van Lucie Meulendijks en aquarel- zeefdruk op linnen 'Vogels langs de waterkant' van Nell Heins, di t/m za 10-17.30 uur, vr. 10-21 uur Galerie Alba - Kortsteekterweg 42, keramiek van Jeroen Bechthold en aquarellen van Cees Boer, t/m 25/10; vr. za. en zo. van 10-20 uur. Leiderdorp Gemeentehuis - Statendaalder, Leni van Gils, acryl, t/m 5/11; ma. t/m vr. 9- 17 uur. Lisse 't Huys Dever. Heereweg 349 a, Geek Zwetsloot, fotografie, Arthur Zoller, beeldende kunst, geopend dag. van 14.00-17.00 uur, van 24/10 t/m 8/11. Noordwijk Petit Royal - Voorstraat 76, Tiny van der Sar met kleuretsen 'Bloemen en planten in de Orangerie', geopend dag. behalve wo. na 14 uur. Eethuis-café 'Wikke' - Kerkstraat 32, aquarellen van Ilona van der Berg; ge opend van 16-22 uur. Rijnsaterwoude Galerie de Barg - Woudsedijk 12, aquarellen van Kees van Aalst t/m 25/10; vr. za. zo. 14-17 uur. Rijnsburg Genootschap Oud Rijnsburg - Oude Vlietweg 6, permanente tentoonstel ling "De Andere Middeleeuwen'; the ma tentoonstelling 'De Toekomst van Rijnsburgs Verleden'; vr. 19-21 uur, za 10-16 uur. Warmond Het Oude Raadhuis - Dorpsstraat 36. tekeningen en schilderijen Van Ewout van Santen, t/m 29/10; wo., do. en zo. 14-16 uur, za. 11-16 uur. Galerie De Pomp - Dorpsstraat, Alexandra, weven; Joop van Uden, keramiek; Adje Steijn, aquarellen, t/m 29/10; di. 19-21 uur, wo. 10-12 uur. wo., do., za. en zo. 14-16 uur. In de werkkamer die de kleuren geel-grijs- zwart heeft exposeren een twintigtal kunstenaars, t/m eind nov. Wassenaar LONDEN/StOCKHOLM (AP/RTR/AF- P/ANP/DPA) - De Ameri kaans-Russische dichter Joseph Brodsky, die giste ren werd onderscheiden met de Nobelprijs voor de Literatuur, heeft gezegd te hopen dat deze prijs er toe zal leiden dat meer mensen zich gaan interes seren voor de Russische poëzie. Volgens hem staat de Russische poëzie op een zeer hoog peil. Brodsky, in 1940 in Leningrad uit joodse ouders geboren, werd in 1972 uit de Sovjetunie verbannen en vertrok naar de VS. Sinds 1980 woont hij in Greenwich Village, New York en doceert hij literatuur aan het Mount Holyoke College in Massachusetts. Gisteren zat hij met de auteur John Le Carré aan de lunch in een Chinees restaurant in Londen, toen een vriend plotseling kwam binnenstormen om hem het grote nieuws te vertellen. Brodsky belde de BBC om er ze ker van te zijn dat het bericht waar was en dat hij inderdaad de Nobel prijs had gekregen. Toen pas dorst hij een whiskey te bestellen om het heuglijke feit te vieren. Vervolgens spoedde hij zich naar het huis van zijn vriend, de pianist Alfred Bren- del, orrt daar de inmiddels toege stroomde pers te woord te kunnen staan. De 47-jarige dichter, een van de jongste schrijvers aan wie de prijs ooit is toegekend, straalde van ge luk en verklaarde de prijs te heb ben gekregen als Rus en als Ameri kaans staatsburger. "Mijn werk be hoort tot de Russische literatuur, maar ik ben een Amerikaans staatsburger en ik denk dat dat de best mogelijke combinatie is". La chend zei Brodsky dat de onder scheiding voor hem "een grote Werk Brodskv wordt uitgebracht in Sovjetunie MOSKOU (RTR) - Het werk van Joseph Brodsky zal ook in de Sovjetunie worden gepu bliceerd. Dit deelde rege ringswoordvoerder Gerasi- mov gisteren in Moskou mee. Hij verklaarde dat hij begre pen heeft dat de uitgevers van' 'Novy Mir' Brodsky zullen gaan uitbrengen. Novy Mir steunt Gorbatsjov in zijn glasnost-campagne. Tijdens een persconferentie over het bezoek van de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, zei Gerasimov dat de keus van het Nobelprijscomi té in het verleden "soms wat vreemd" was geweest. In vo rige jaren hebben andere ge- eëmigreerdc Sovjetschrijvers de Nobelprijs gehad. Galerie "Ja". Molenweg 6, aquarellen van Hannie Bal. Carla Schreuder. Leo Smit, keramische eivogels van Paula Mosmans, gemengde techniek Frans je Tacx, keramische kleinplastieken Lies van Vlijmen, keramiek en tapij ten Joop en Alexandra, tot 18 okt. dag. van 11.00 tot 17.00 uur. do. en vr. ook van 19.00 tot 21.00 uur. Klassiek De Argentijnze pianiste Martha No- guera vervolgt op vrijdagavond 23 ok tober, maandagavond 26 oktober en woensdagavond 28 oktober haar serie Beethoven-concerten. In deze con certcyclus speelt ze alle 32 sonates, die Beethoven voor piano heeft ge schreven. De in het afgelopen week einde begonnen concertserie wordt gegeven in de Kapelzaal van K&O. Aanvang 20.15 uur. Het ensemble Super Librum geeft woensdagavond een concert in de Taffehzaal van het Rijksmuseum van Oudheden. Het programma bestaat uit laat-middeleeuwse instrumentale en vocale muziek. Super Librum be staat uit Jankees Braaksma (porta tief), Ronald Moelker (blokfluit) en Susanne Norin (zang). Het ensemble wil de oude muziek in een nieuw, he dendaags daglicht plaatsen door im provisatietechnieken te introduce ren, die in de huidige uitvoerings praktijk in het algemeen niet meer worden aangetroffen hoewel ze in de oorspronkelijke oude muziek ge woonte waren. Er zullen op deze avond werken ten gehoren worden gebracht van De Vitry, De Machau en Jacopo da Balogna alsmede stukken uit de Codex Faenza. Aanvang 20.15 Benjamin Ashkenazy dirigeert het Nederlands Sinfonietta tijdens een koffieconcert van K&O. op zondag ochtend in de Stadsgehoorzaal. Er zullen composities worden vertolkt van Balakirev (Octet, opus 3), Spohr (Nonetto, opus 31) en Schubert (Fo rellen Quintet). Aanvang 11.30 uur. Het lunchconcert op donderdagmid dag in de Kapelzaal van K&O wordt verzorgd door Jurgen Dijksma (klari net) en Nora Mulder (piano). Het duo zal werk van o.a. Saint-Saens en Stra- winsky vertolken. Aanvang 12.45 Pop De Amsterdamse band Clan of Xym- ox, die al een paar jaar in Engeland stap. maar voor de mensheid een kleine betekende". Brodsky vertoeft op dit moment in Londen om de laatste hand te leggen aan een bundel die februari volgend jaar onder de titel 'To Ura nia" in de VS zal uitkomen en na dien ook elders in de wereld. Onverwacht Bij kenners gold de dichter al lange tijd als favoriet voor de No belprijs. Voor het grote publiek komt deze onderscheiding echter volkomen onverwacht. Het Nobel- comité in Stockholm kende de prijs aan hem toe voor de "enorme diepgang in tijd en ruimte en zowel de intellectuele als gevoelige zijde van zijn rijke en immens vitale werk". Brodky's omvangrijke oeuvre wordt op één lijn gesteld met het werk van groten als Osip Mandel- stam, Anna Achmatova en Boris Pasternak, die in 1958 de Nobel prijs kreeg maar deze onder druk van de Sovjetautoriteiten weiger de. Ook in zijn vroegere vaderland geniet Brodsky veel populariteit, al zijn in de Sovjetunie slechts vier Lino Ventura overleden PARIJS (AFP-DPA) - De Franse filmacteur Lino Ventura is gisteren overleden. De ster van tientallen speelfilms stierf in zijn woning in St. Cloud bij Parijs aan de gevolgen van een hartaanval. Hij is 68 jaar ge worden. Vèntura. wiens ware naam Lino Borrini luidde, was Italiaan van ge boorte en op achtjarige leeftijd met zijn ouders naar Frankrijk geemi- greerd. Hij leek aanvankelijk zijn loopbaan in de sport te zoeken. Hij bracht het zelfs tot Europees kam pioen worstelen. Na een ongeval, moest de worstelaar echter de ring voorgoed verlaten en kwam hij in de filmwereld terecht. Ventura speelde vaak brute, maar ook tedere personages. De ene keer als politieman, de andere keer als gangster. Zijn debuut maakte hij in 1954 onder regisseur Jacques Becker met 'Touchez pas au grisbi'. Door zijn rijzige gestalte kwam hij regelmatig in aanmer king voor harde rollen. Later kreeg hij op verschillende terreinen rol len aangeboden. Lino Ventura verscheen op 12 oktober voor het laatst in het open baar toen zijn vrouw door de Fran se premier, Jacques Chirac, werd opgenomen in het Legion d'Hon- neur wegens haar activiteiten voor gehandicapte kinderen in het co mité 'Perce Neige' (Sneeuwklokje). Lino Ventura was in 1966 de op richter van dat comité. Een van hun drie kinderen is zelf gehand- capt. Enkele bekende films van Ven tura zijn: 'Ascenseur pour l'écha- faud' (1957), 'Le Gorille vous salue bien' waarin hij faam maakte in de vertolking van een gorilla, 'Les grandes gueules' (1965), 'Les aven- turiers' (1966), 'Le deuxième souf fle' (1966), 'Le clan des Siciliens' (1969) en 'Garde a vue' (1981). Zijn woont, treedt zaterdagavond op in het Leids Vrijetijdscentrum (LVC). Van avond is er in het LVC een swing avond en kan er in het zoldercafé wor den geluisterd naar de Rotterdamse band Van de Rubber. Aanvang 22.00 uur; Breestraat 66, Leiden. In het Noordwijkse Join-centrum staat zaterdagavond de groep Eddy the Sewerrats. Aanvang 22.00 uur. Noordwijk. 't Breehuys heeft voor zaterdagavond de Haagse hardrockband Rosie uitge nodigd. Aanvang 22.30 uur; Bree straat 19, Leiden. Jazz In het Waaggebouw spelen voor Hot- House zaterdagavond afwisselend Trio Nu en drummer Bart van Hels- dingen. Van Helsdingen brengt onder de titel 'Heavy Metal' een solo slag- werkprogramma, waarin metalen in strumenten zoals olievaten een hoofdrol spelen. Trio Nu wordt ge vormd door Bart van der Putten (alt saxofoon), Wilbert de Joode (contra bas) en Theo Bodewes (drums). Aan vang 21.00 uur. Aalmarkt 21, Leiden Leidsc Schouwburg vr 23, 20.15 uur; 'Nathan de Wijze', met oa Ellen Vogel, Bernard Droog en Henk van Ulsen. za 23, 20.15 uur; 'A little night mu sic', door The Company, musical ge baseerd op Ingmar Bergman's 'Glim lach van een zomernacht', de voor stelling wordt gespeeld in de Engelse taal. di 27, 20.15 uur;' Art Decorum', dansvoorstelling door drie vrouwen. Kim van der Boon, Anne Affourtit, en Mieke Lamar. gedichten van hem gepubliceerd. Veel mensen kennen de dichter, die zich vooral onderscheidt door zijn originele gebruik van traditio nele rijmschema's en metrumvor- men, echter uit ondergrondse uit gaven of uit Russische emigranten bladen die de Sovjetunie zijn bin nengesmokkeld. Hoewel Brodsky al voor zijn ge dwongen vertrek uit de Sovjetunie drie dichtbundels geschreven had - waaronder het uit 1971 daterende 'Konets prekrasnoj epochi' (Het einde van een schitterend tijdperk) - berust zijn faam vooral op het werk dat hij in het Westen publi ceerde. Zijn internationale door braak kwam met de publicatie van zijn bundel 'Tsjast retsji' (Rede deel) dat onder zijn leiding in het Engels werd vertaald en in 1980 on der de titel 'A part of speech' ver scheen. Naast zijn dichtwerk dat zeven bundels omvat, schreef hij ook een toneelstuk 'Mramor' (Mar mer) en een groot aantal essays waarvan in 1986 een bloemlezing verscheen onder de titel 'Less than Uit Brodsky's dichtwerk spreekt laatste films dateren uit 1984: 'Le septieme cible' en 'Cent jours a Pa- lerme'. Boom Reinhardt kiepert om SALZBURG (DPA) - Een door de regisseur Max Reinhardt geplante esdoorn, die requisiet was in zijn beroemde Faust-enscenering uit 1933, is waarschijnlijk aan wortel- zwakte bezweken. Reinhardt had de esdoorn als surrogaat geplant voor een linde boom, voor de 'Dans onder de lin de' in Faust. De esdoorn werd als 'Faust-linde' een bezienswaardig heid in Salzburg. Gisteren wilden arbeiders van de plantsoenendienst de schade aan de boom herstellen. Toen zij erin klommen, kieperde hij om. Nie mand heeft er letsel aan overge houden. woe 28, 20.15 uur; Ichiban Daiko, De ware meesters van de drum, Ja panse slagwerkgroep van grote klas- do 29, 20.15 uur; Max havelaar, mu sical met oa Jos Brink en Frank San- Lak-thcater vr 23 en za 24, 20.30 uur; Studio Hinderik met 'Trein', reserveren aan bevolen! woe 28 en do 29, 20.30 uur; Theater- Uni Blauwe Maandag 'Een stuk van twee dagen', met oa Judth Hees Circustheater vr 23, za 24 en zo 25, 20.15 uur; John Lanting's Theater van de Lach, met 'Den Haag Vandaag' mmv oa John Lanting, Hein Boele, Coby Timp. vr 23. 24.00 uur; Astor Piazzola Quintetto Tango Nuevo. zo 25,12.15 uur; Dutch Swing College band olv Peter Schilperoort, presen tatie Pim Jacobs. di 27,20.15 uur. Pools nationaal Ballet Lodz met 'Amadeus'. woe 28, 20.15 uur; Russisch Staatsen- semble Berjozka. Appclthcater vr 23 en za 24, woe 28 en do 29, 20.30 uur; Toneelgroep de Appel, 'Faéton' van Vondel met oa Christine Ewert, Carol Linsen ea, Toneelgroep de Ap pel, 'Niemandsland', met oa Willem Wagter, Cor van Rijn, Robert Prager en Stef Feld. Diligentia vr 23, 13.00 uur; Themamiddag 'Werk is beter, arbeidstherapie is ziek', 20.15 uur; Peter Faber en Groot Walen- burgs Vuilharmonisch Orkest, za 24, 20.15 uur; Hans Liberg 'Wortel Bach Live'. een duidelijke voorliefde voor tra ditionele versvormen - strakke rijmschema's en een klassieke versmaten. Maar ondanks deze hang naar de klassieke vormen is Brodsky een uiterst modern dich ter die tal van beelden uit het dage lijks leven in zijn poëzie verwerkt. Öp dezelfde vruchtbare wijze slaagt hij erin elementen uit de Amerikaanse en de Russische cul tuur in zijn werk te verenigen. Brodsky's gedichten hebben over het algemeen een sombere in slag. In zijn vaak zeer persoonlijke werk draait het om thema's als een zaamheid, de grauwheid van het bestaan en de dood. Van politiek engagement valt in zijn gedichten nauwelijks iets te bespeuren. Daar entegen laat hij zich in zijn essays af en toe wel scherp uit over zijn vroegere vaderland. Brodsky werd op 24 mei 1940 ge boren in een joods gezin in Lenin grad. Op 15-jarige leeftijd gaf hij de brui aan de school en zijn "doods aaie leraren" en begon hij een zwerftocht door het "echte" leven. In die jaren wisselde hij bijna om 'Trein' van Studio Hinderik. Artis tieke leiding: Hinderik de Groot, spelers: Antoinette van Zalinge en Henk van Loepen. Gezien op 22 oktober in het LAK, Leiden, aldaar nog te zien op vrijdag 23 en zaterdag 24 oktober. LEIDEN - Studio Hinderik is een fenomeen, niet alleen in ei gen land maar ook builen onze landsgrenzen. De voorstelling 'Glas' van Studio Hinderik was een cultuurexportartikel van je welste. De internationale erken ning van Studio Hinderik heeft er zeker toe bijgedragen dat de groep in het jongste subsidie-ad vies van de Raad voor de Kunst zeer veel waardering kreeg; Stu dio Hinderik moest meer subsi die krijgen. In Leiden is Studio Hinderik al jarenlang vaste gast van het LAK. Het was dan ook verheugend te constateren dat Studio Hinderik, na alle interna tionale erkenning, zijn supporter van het eerste uur trouw bleef. De voorstelling 'Trein' is nog twee keer in het LAK-theater te Studio Hinderik verbluft de toeschouwer met beelden. Nie mand kan zulke mooie theater- beelden maken als Hinderik de Groot. Hij is in alle opzichten on geëvenaard. De voorstelling 'Trein' maakte dat weer eens op overtuigende wijze duidelijk. Studio Hinderik bedient zich van een 'pop-art'-achtig hyper- realisme. In 'Trein' komt heel de spoorwegenromantiek op onge lofelijk knappe wijze tot leven. De station- en treingeluiden, de roestkleur en de hele entourage van koffers, rails, kaartjes, con ducteurs, wissels en alle associa ties die met treinen te verbinden zijn. zo 25.14.30 uur: Hakan Hagegard (ba riton) en Geoffrey Parsons (Piano) met werken van Schumann. Strauss, Ives, Grieg, Stenhammer, en Sibelius, di 27, 12.45 uur; Ivonne Lex en Frans Maas mmv Sylvia Traey (piano) met Clara Robert en Johannes, woe 28, 20.15 uur; Nat Fonds ism 'Het gebeuren', 'Jolie Madame' mét Frieda Pittoors, Tom Jansen en Albert-Jan van der Stel. Koninklijke Schouwburg vr 23. 20.15 uur; Haagse Comedie met 'Elvire Jouvet 40' van Brigitte Jaques. za 24 en zo 25, 20.15 uur; Haagse Co medie 'Een bijzondere dag', met Trins Snijders, Willem Nijholt. Kees Cool- en, Maria Stiegelis, Patty Pontier, Victor Löw en Agnes Veger, di 27 en woe 28.20.15 uur; RO Theater 'Vuur in de sneeuw', met Geert de Jong, Hugo Maerten, Hubert Fermin en Allard van der Scheer, do 29,20.15 uur; Haagse Comedie met 'De min in 't Lazarushuis. Muziektheater vr 23, za 24, 20.15 uur; Nederlands Dans Theater met 'Song of the Night' van Graeme Murphy op muziek van Szymanowsky, 'Ricerare', 'Silent Cries'. 'Sechs Tanze', mmv Neder lands Ballet Orkest, di 27, 20.00 uur; Kon. Zangver. Excel sior olv Hans v.d. Toorn, mmv solis ten en Residentie-Orkest' Die Schöp- fung van Haydn, do 29, 20.15 uur; Asko Ensamble, Schonberg Ensamble, Ned. Kamer koor en slagwerkgroep Den Haag, 20.15 uur; Ned. Balletorkest, 19.15 uur; lezing Conrad van de Wetering. Carre dag. (beh. ma), 20.15 uur, za en zo ook 13.00 uur; Musical 'Cats' van Andrew Lloyd Webber, Trevor Nunn, Gillian Concertgebouw vr 23, 21.00 uur; 'Jazz-Festival' za 24, 15.00 uur; Radio Symfonie Or kest olv Kenneth Montgomery, mmv Ronald Brautigam, Maarten Bon. Gerrit Hommerson en Aki Takahashi. za 24, zo 25 en ma 26,20.15 uur, NedP- ho Symphonie-Orkest olv Hartmut Haenchen mmv Frank Peter Zimmer man viool, met werken van Bartók en Tsjaikowski. zo 25,14.15 uur; English Chamber Or- tchestra olv Mitsuko Ochida Piano, werken van Mozart, di 27, 20.15 uur; ASKO Ensemble. Schonberg Ensemble, Slagwerk- groep Den Haag olv Reinbert de Leeuw C.C. Amstelveen vr 23. 20.15 uur; KLM-Harmonie 'Po- de twee maanden van baan: zo werkte hij als metaalarbeider, sto ker en als lijkenwasser in een mor tuarium. In zijn vrije tijd schreef hij gedichten die hij op avondjes bij kennissen voorlas. Toen hij 24 was, werd hij wegens "parasitisme" tot vijfjaar dwangar beid veroordeeld. Deze veroorde ling was deels gebaseerd op het feit dat hij in acht jaar tijd 13 verschil lende baantjes had gehad. Terwijl hij in het werkkamp zat versche nen de eerste vertalingen van zijn werk in het westen. Vervolgens werd vanuit het buitenland druk op de Sovjetunie uitgeoefend om hem vrij te laten, hetgeen na 18 maanden ook gebeurde. In 1972 werd hij uiteindelijk gedwongen het land te verlaten. In literaire kringen geldt Brods ky als de belangrijkste Russische dichter van deze tijd. Nog voor één gedicht van hem in druk was ver schenen, stond hij bij de Lenin- gradse intelligentsia al te boek als een genie. De dichteres Anna Acht- matova herkende in de 20-jarige roodharige dichter een uniek ta lent. Op het toneel staat een heuse goederenwagon van de Nede- randse Spoorwegen, die volgens de informatie aan de buitenkant op 19 september nog in de revisie is geweest. Elk detail van de trein klopt. De wagon rijdt over het toneel onder begeleiding van levensechte treingeluiden. Het ene verrassende beeld volgt op het andere. Een verbijsterend knap hokus pokus speelt zich voor je ogen af. En dan, op een gegeven moment, heb je het wel gezien en ben je immuun gewor den voor al het verrassende dat nog moet komen. Je richt je aan dacht op de man en de vrouw die zwijgend tussen het treingeweld een spel van aantrekking- en af stoting opvoeren en je raakt geïr riteerd. Hinderik de Groot is een thea termaker die, om het hoge woord er maar plompverloren uit te gooien, niks te zeggen heeft. Hij maakt prachtige plaatjes en dat is het. Die plaatjes zijn indrin gend en, toegegeven, een voor stelling van Studio Hinderik staat op je netvlies gegrift; toch, plaatjes blijven slechts plaatjes. Het is Fijn dat we van Hinderik de vrijheid krijgen om die beel den zelf in te vullen, maar iets minder vrijheid zou wel zo pret tig zijn. Het zou fantastisch zijn als Hinderik de Groot zou gaan sa menwerken met een goede to neelschrijver. Bijvoorbeeld ie mand die van Hinderiks treinob- sessie een spannende thriller had gemaakt. Bovendien moet die to neelschrijver iets bezitten waar aan het Hinderik de Groot en zijn acteurs ten enemale ontbreekt: humor. RADBOUD ENGBERSEN. za 24, 20.15 uur; Margreet Dolman 'Mens en gevoelens', met Paul Hae- nen en Dammie van Geest, di 27, woe 28 en do 29; Jasperina de Jong met 'Victoria'. Muziektheater za 24, woe 28 en do 29. 20.15 uur, zo 25 14.00 uur; Het Nationale Ballet, een nieuw ballet van Carlson/Yared. Nieuwe de la Martheater za 24, 20.15 uur; 'Candida' van G B. Shaw, met Sjoukje Hooymaayer. Manfred de Graaff. di 27. woe 28. do 29 20.15 uur. 'De Klusjesman', met André v.d. heuvel en Kitty Jansen. Stadsschouwburg vr23, za 24 en zo 25,20.15 uur, zo alleen 14.00 uur; Toneelgroep Amsterdam met 'Bakeliet' naar 'Savage Grace' van Natalie Robins en Steven M.L. Aronson, met Marjon Brandsma, Catherine ten Bruggencate ea. ma 26 t/m do 29; Haagse Comedie 'El vire Jouvet 40', met Rick Nicolet, Ton Lutz en a. De Doelen vr 23,20.15 uur; Theatershow Herman za 24, 20.15 uur; Internationale gitaar- serie Ernesto Bitetti. di 27, 20.15 uur; Concert Rotterdams Operakoor olv Piet Struyk met als so list de tenor Gaetano bardini. woe 28, 20.15 uur; Asko Ensemble, Schonberg Ensemble en slagwerk- groep Den Haag, Olivier Messiaen- Des Canyons aux EtoiLles. do 29, 20.15 uur; Mozartcyclus, Lo- dron sextet, Divertimenti in bes KV 287 en in D, KV 334 voor 2 violen, alt viool, contrabas en 2 hoorns. Luxor Theater vr 23, 20.15 uur; Brigitte Kaandorp met 'Laat mij maar even', za 24. 14.00 en 16.00 uur; Bassie en Adriaan, 20.15 uur; Passage Theater met 'Buren', Elsje de Wijn en Errol Caprino. di 27, woe 28 en do '29,20.15 uur; 'Ben jamin in het leger', met oa Paul Rott- ger, John Leddy, Huub Stapel en Leontien Ceulemans. Theater Zuidplein za 24, zo 25. 20.15 uur; 'De Fantast', humoristisch toneelstuk met oa John Kraaykamp en Donald Jones, di 27, 20.15 uur; 'Macbeth' door To neelgezelschap De Tijd met oa Lucas Vandervorst, Rob de Moor, Bart Sie gers, Chris Nietveld en Johan van Asche. woe 28,20.15; 'Helder als glas', met oa Hans Cornelissen en Dorijn Curvers. do 29, 20.15 uur; 'Trein der traagheid door gezelschap Het Volk. Clan of Xymox, zaterdagavond in het LVC. 'Trein' van Studio Hinderik Knap, maar te veel beelden

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 23