Lekkende koepels kosten universiteit miljoen gulden DE TIJ Pi 'kroniek over VAN TÜENÊMMFn VERLEDEN VAN DE BURCHT BLIJFT RAADSELACHTIG Geld voor herstelwerkzaamheden ontbreekt In gemeente-archief en Academisch Historisch Museum Inbreker hoort celstraf van 18 maanden eisen Kortenaerstraat volgende maand opnieuw ingericht actie! in vrue tiid De Burcht, ooit een trotse vestingis nu nog slechts een vage herinne ring aan een allerminst helder verleden. (archieffoto) Bij het doorlezen van een paar publikaties over de Burcht wordt één ding al gauw duide lijk: niemand zal ooit nog precies kunnen vaststellen hoe het komt dat er in dat enigszins verloren hoekje van Leiden, achter win kels en woonhuizen en de Open bare Bibliotheek, een negen me ter hoge heuvel ligt met een heus kasteel erop. Wel zijn er vermoedens. Zo zijn er uit de vroege middeleeu wen - we hebben het dan over de elfde, de twaalfde en de dertien de eeuw - een stuk of wat officië le stukken over waaruit men het een en ander heeft kunnen op maken. Die gegevens konden weer vergeleken worden met dat wat de Burchtheuvel zélf te bieden had. Dat was zo op het eerste ge zicht niet veel: een grote hoeveel heid in de elfde en twaalfde eeuw dateerbare potscherven, een halfgebroken aardewerken schaal, die waarschijnlijk als braadschotel heeft dienst ge daan, een verdwaalde ijzeren speerpunt, een stukje gebogen ijzer dat ergens in de dertiende eeuw of zo van de hak van ie mands schoen is losgeraakt- Oudheidkundigen, die na veel intensief graafwerk zoiets vin den, zijn maar matig tevreden, want het betekent dat ze eigen lijk alleen maar in woorden kun nen uitleggen wat ze ontdekt me nen te hebben, en vrijwel niets kunnen laten zien. Bij de Leidse Burcht is het zó gegaan: Tot driemaal tóe - in het begin van dé jaren twintig, om streeks 1950 en omstreeks 1970 - waren archeologen in de gele genheid het terrein binnen de ringmuur her en der voorzichtig te onderzoeken. Dat hield in dat er smalle sleu ven van enige meters lengte wer den gegraven, die na het onder zoek weer moesten worden vol gestort. Foto's en tekeningen van wat die sleuven te zien gaven, zijn voor een leek nauwelijks in teressant. Laten de archeologen hun verhaal er maar bij vertellen. Wel: in de twintiger jaren wil de de nestor van de Nederlandse graaf-archeologie, Holwerda. aan de weet komen of de Burchtheu vel nu écht uit Romeinse tijd was - zoals tot dan toe met veel fanta sie werd aangenomen - of niet. Zijn opgravingen leverden het onverbiddelijke antwoord: jam mer, maar dat is niet het geval. Uit welke tijd dan wel, is ver volgens de vraag. Holwerda kwam uit bij de tweede helft van de elfde eeuw, want - zei hij - ronde burchten van dit type wer den in diezelfde tijd in Engeland gebouwd en de Leidse burcht zou best eens een soort imitatie daarvan kunnen zijn. Hij werd immers voor een soortgelijk doel gebruikt: een imponerende be heersing van een wijd gebied rondom. "Bovendien", voegde Holwer da er aan toe, "de aardewerkres- ten die we hebben kunnen vin den, wijzen naar het mij voor komt naar de late elfde en de vroege twaalfde eeuw". Er werd tijdens het graven nog iets duidelijk: de heuvel waarop de burcht staat is niet in één keer zo hoog geworden als hij nu is. Aanvankelijk was die bult slechts half zo hoog, een meter of vier. En aangezien die uit pure klei bestaat moet het een door mensenhand aangelegde verho ging zijn: een terp, waarop de omwonende bevolking bij hoge waterstanden haar toevlucht kon zoeken. In de elfde eeuw zou de 'heu vel' in permanent bezit van rijke heren zijn gekomen. En zo kwam van het één het ander (nog steeds volgens Holwerda): in de elfde eeuw was de tijd rijp voor een ommuurde vesting. Holwerda's verhaal bleef bij de opgravingen van 1949-1950 niet overeind. Het werd namelijk dui delijk dat de Burcht niet om streeks 1060-1070 tot stand kon zijn gekomen, maar pas een eeuw later. Het was eigenlijk vreemd dat Holwerda er niet aan had ge dacht, maar de manier, waarop de omloop op grote strakke bo gen is gebouwd, komt in de elfde eeuw nergens voor, maar wel in de twaalfde eeuw. De mooiste voorbeelden zijn zelfs ver weg: Italië, Constantinopel. Geen wonder dus dat de op gravingsleider uit de vijftiger ja ren, de kastelendeskundige Ren- aud. dacht te mogen veronder stellen dat het idee om de Burcht zó te bouwen naar Leiden is overgebracht door iemand die aan een kruistocht had meege daan. Iemand uit de kring van de al enige tijd op de heuvel reside rende 'burggraaf wel te ver staan: misschien wel de burg graaf zelf. Denk nu eens in wat er om streeks 1200 te zien moet zijn ge weest. Gerekend vanaf de Burcht een paar kilometers lan dinwaarts splitste de rivier, de Rijn, zicht. Bij de splitsing lag een kleine nederzetting - nu Lei derdorp. Vanaf dat punt tot waar de twee rivierarmen weer bijeen kwamen lag een groot eiland. De zuidelijke arm van de rivier had zijn bedding gezocht langs een wat hoger gelegen wal (nu Hoge- woerd en Breestraat). Hier en daar lag een versterkte boerderij, en horige landbou wers, vissers en jagers woonden in kluitjes bijeen in schamele houten optrekjes. De westpunt van het Rijnei land was een redelijk vaste plek te midden van de landerijen rondom, die op ongelegen mo menten door hooggestegen ri vierwater werden blankgezet. Die westpunt lag ook handig: je hoefde, net als bij Leiderdorp, maar één keer de river over te steken als je van noord naar zuid moest, of omgekeerd. Allemaal omstandigheden, die bewerk stelligden dat men waarschijn lijk in de negende of tiende eeuw al het initiatief nam om die west punt een paar meter op te hogen. Van het één kwam het ander: door allerlei omstandigheden en ontwikkelingen, die nog aller minst helder zijn, kwam het er in de loop van de twaalfde eeuw dan eindelijk van om een echte stenen ommuring te bouwen, misschien ter vervangen van een houten palissade. De stenen burcht ontstond trouwens in een periode dat er al LEIDEN - Het dak va teitsbibliotheek aan de Witte Sin gel lekt. Dat is al sinds de opleve ring in 1984 het geval. Maar het ontbreekt het universiteitsbestuur aan geld om een reparatie te laten uitvoeren die het euvel voorgoed verhelpt. Om een eind te maken aan de lekkages moet het plexiglas in de koepels namelijk worden ver vangen door gewoon glas. En dat gaat ongeveer 1 miljoen kosten. Volgens woordvoerder Pieter Bückmann van de universiteit is het. net als bij de bezuinigingsope ratie, een kwestie van krimp en groei. Bij het construeren van de koepels zijn namelijk twee mate rialen - plexiglas en metaal 0_ bruikt, die een verschillende uit- versiteit zettings-coefficient hebben. Wan- een oplu^...b neer het koud is. krimpt het metaal ontbreekt het geld meer dan het plexiglas, waardoor pende verbetering kieren ontstaan. De technische structie". aldus Bückmann dienst van de universiteit is vanaf de oplevering al bezig geweest om met kit de ergste kieren dicht te stoppen, maar dat is niet afdoende. Overigens loopt de kostbare boe kenverzameling van de universi teitsbibliotheek volgens Bück mann geen gevaar, omdat onder de koepels alleen hallen, trappen en gangen zijn. "Maar het drupt er en daardoor ontstaan plasjes. Daar over kan iemand uitglijden. En wie is dan aansprakelijk voor de gevol gen? Vandaar dat er binnen de uni- wordt gepraat om oplossing te zoeken. Helaas een ingrij- de con- Niet ernstig Het probleem is overigens niet zo ernstig dat het van vandaag op morgen moet worden opgelost. Bo vendien is het universiteitsbestuur nog op zoek naar andere oplossin gen dan een totale vervanging van het plexiglas. Ook wordt onder zocht of eventuele kosten zijn te verhalen op de architect of de aan nemer. Het Witte Singel?Doelencomplex waartoe de universiteitsbiblio theek behoort, is indertijd door vijf architecten ontworpen. Bart van Kasteel ontwierp de universiteits bibliotheek. Het gehele complex kostte indertijd 200 miljoen. Het dak van de bibliotheek is niet het enige (constructiepro bleem waarvoor de universiteit zich geplaatst ziet. Ook in de par keergarages aan de Witte Singel lekt het. En een jaar geleden moest het Arsenaal, waarin onder Sinologie en Japanologie geves tigd zijn, grondig worden opge knapt, omdat er door vocht vorming optrad. De kosten daar van bedroegen vier LEIDEN - De constructie van metaal en plexiglas in de koepels van de universiteitsbibliotheek t Vervanging door gewoon glas zou zeker een miljoen kosten en dat geld heeft de universiteit niet. LEIDEN - Twee tentoonstellingen over de patriottentijd zijn sinds gis teren in Leiden te zien: in het ge meentearchief wordt de geschiede nis van de patriottenbeweging van ongeveer 1780 tot 1787 in beeld ge bracht; in het Academisch Histo risch Museum komt de tegenpartij aan bod in de persoon van de orga nist Johannes le Franq van Berk- heij. De patriottentijd was een woeli ge periode die bij velen vooral be kend is door de aanhouding van prinses Wilhelmina bij Goejanver- wellesluis. Wat daaraan voorafging en wat volgde tot en met het plan ten van de vrijheidsboom in janua ri 1795 komt aan de orde op de ten toonstelling in het Gemeentear chief. Aan de hand van prenten, schilderijen, pamfletten en archief stukken wordt hier het hele ver loop van de beweging in Leiden overzichtelijk gemaakt. Dank zij recent wetenschappe lijk onderzoek is het ook mogelijk om een beeld van de aanhang van de beweging te geven. Opvallend daarbij is dat patriotten in alle la gen van de bevolking werden aan getroffen. Het draagvlak van de be weging werd echter gevormd door de gegoede burgerij, die wel rijk dom en ideeën had. maar weinig politieke invloed. Ook de manier waarop zij zich in literaire genootschappen verenig den krijgt aandacht. Het Leidse 'Kunst wordt door arbeid verkre gen' ontwikkelde zich tot een echt patriottisch genootschap. De ex- cercitiegenootschappen van bur gers en studenten kregen destijds veel bekijks. Dit alles was een doorn in het oog van Johannes le Franq van Berk- heij, de Leidse lector in de natuur lijke historie (1729-1812). Hij was een veelzijdig man. Behalve een groot kenner van de biologie, bo dem- en volkskunde, was hij lid van zeer veel dichtgenootschap pen. Ook schilderde hij zeer ver dienstelijk. Zijn privélevcn was al lesbehalve rimpelloos. Vanaf zijn vroegste jeugd bekleedde hij uit eenlopende baantjes als uitdrager, pillendraaier en sluiswachter. Na een stukgelopen huwelijk leefde hij onbekommerd 'in zonde' met ene Hestertje bij wie hij zeven kin deren had. Zijn politieke liefde gold het Huis van Oranje. Zijn protest tegen de exercitiegenootschappen was heftig: wanneer zij langs zijn huis liepen zette hij Oranjepoppen voor het raam. Op straat ging hij met hen op de vuist. Dat geruzie kostte hem veel van zijn vrienden, zijn baan en zijn vermogen. De tentoonstelling over Johan nes le Franq van Berkheij is op woensdag, donderdag en vrijdag van één tot vijf uur in het Acade misch Historisch Museum. Rapen burg 73. te zien. Die over de Patriot ten in Leiden op dinsdag tot en met zaterdag van twaalf uur tot half vijf in het Gemeentearchief, De Vliet- panden. Vliet 45. Beide exposities zijn gratis en duren tot 11 decem ber. DEN HAAG/LEIDEN - De Leide- naar bekende de inbraken grif. Het betrof een hele reeks, maar voor de 30-jarige verdachte was dat niets nieuws. Hij was immers al twaalf jaar verslaafd aan heroïne en vele malen veroordeeld voor diefstallen en inbraken. Zijn criminele activi teiten vormen zo n grote lijst, dat officier van justitie, mr. Van den Broek, geen enkele clementie met de verdachte toonde. Hij eiste acht tien maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf. De Leidenaar zit inmiddels weer in voorarrest. Nadat hij op 5 juli was gepakt, werd hij na 21 dagen weer vrijgelaten. Op 9 augustus werd hij weer aangehouden ver dacht van het stelen van een porte monnee met 250 gulden in het ge bouw van het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs. Hij ontken de in eerste instantie en mocht drie dagen later weer gaan om dezelfde avond weer gepakt te worden bij een inbraak in een woning. Sinds dien zit hij weer vast. Op basis van deze gegevens en het feit dat hij al zo vaak is veroor deeld. weigerde mr. Van den Broek akkoord te gaan met een voorstel om hem te laten afkicken en de gevangenisstraf daaraan aan te passen. "Het is een gebed zonder end. We hebben dit verhaal al zo vaak gehoord. De enige manier om de maatschappij tegen hem te be schermen is een langdurige gevan genisstraf', meende de officier. Mr. Kreumer, raadsman van de verdahte, vroeg zich af wat het nut was van een dergelijke gevangenis straf. Hij vertelde dat de maat schappij het best is beschermd als zijn cliënt van de drugs af is en vroeg de rechtbank de Leidenaar een korte gevangenisstraf op te leggen onder voorwaarde dat hij zich strikt houdt aan de afspraken van het Consultatiebureau voor Al cohol en Drugs. Uitspraak over twee weken. LEIDEN - In november zullen de bestratingswerkzaamheden aan de Kortenaerstraat/hoek Bontekoe straat beginnen. Op 23 september is - na afloop van een bijeenkomst voor toekomstige bewoners - ge sproken over de herinrichting rondom de nieuwbouw aan de Kortenaerstraat. Er waren drie va rianten voor de herinrichting en na een aanpassing van variant drie werd voor deze laatste mogelijk heid gekozen. Aan de Bontekoestraat is het parkeren veranderd in haaks par keren, waardoor meer parkeer plaatsen kunnen worden aange legd. Ook zullen er zoveel mogelijk bomen worden geplant. Dat zal in het komende plantseizoen - van november tot en mt april - gebeu- Getracht zal worden om de be stratingswerkzaamheden klaar te hebben als de nieuwe bewoners hun huizen betrekken. Ook aan de Evertsenstraat/hoek Heemskerkstraat zullen volgende maand bestratingswerkzaamhe den beginnen. Hier kozen de bewo ners voor een bepaalde variant. In middels is deze variant door de ge meente enigszins gewijzigd: de boom op de hoek van de Evertsen- straat en de Heemskerkstraat wordt nu iets zuidelijker geplaatst. Bovendien zullen op verzoek van de bewoners van de Tasmanstraat op proef twee bromfietsdrempels worden aangelegd. Folk De folkclub Horus houdt van avond in de Bruine Boon aan de Stationsweg een optreden van de Nederlandse folkgroep Cracker Hash. De groep treedt om 21.00 uur op. De entree bedraagt 7,50 gulden. Heempark In het Leidse Heempark is zon dag 25 oktober om twee uur 's middags de laatste rondleiding van het seizoen. De wandelingr' i staan onder leiding van natuur- gidsen van het Instituut voor Na tuurbeschermingseducatie, afde ling Leiden en zij duren ongeveer vijf kwartier. Na afloop kan er een kijkje in de bijenstal worden genomen. De openingstijden van het Heempark in de maanden okto ber tot en met april zijn van maandag tot en met vrijdag van half negen tot half zes. Ruilbeurs Het comité TuinstadwijkJ Staalwijk organiseert op maan dag 26 oktober in samenwerking met de Leidse postzegelvereneui- giiig 'De Postzegelvrienden' een ruilbeurs. Deze wordt gehouden in het gebouw 'De Linde', Heren straat 64 en begint om zeven uur 's avonds. Deze avond is speciaal voor de jeugd bedoeld. Verzame laars van postzegels, munten e.d. kunnen hier tevens deskundig advies inwinnen. Vier auto's beschadigd bij parkeersteek LEIDEN - Vier auto's werden gis termiddag op het Stationsplein flink beschadigd na een wat uit de hand gelopen parkeermanoeuvre van een 59-jarige automobiliste uit Oegstgeest. Zij wilde haar auto op het plein parkeren maar schoot, in plaats van naar rechts te rijden, door nog onbekende oorzaak plot seling rechtdoor en raakte een ge parkeerd staande auto. De klap was zo hard dat die auto voor het grootste deel op de rijweg kwam te staan. De auto van de vrouw schoot na de botsing verder door en raakte een tweede auto, die eerst tegen een lantaarnpaal en vervolgens tegen een derde auto botste. De automobiliste deed vol gens de politie alsof er niets aan de hand was. want ze reed doodge moedereerd weg. Er waren echter getuigen die het kenteken van haar auto hadden genoteerd, zodat zij later door de politie in Oegstgeest werd aangehouden. een voor die tijd nogal uitgebrei de bebouwing aan het groeien was en men aan het bouwen van parochiekerken en stadskloos- tertjes moest gaan denken (de voorloper van de huidige Pie terskerk bijvoorbeeld dateert uit de eerste helft van de twaalfde eeuw). Het moet een mooi gezicht ge weest zijn: stukjes dorp met klei ne houten huisjes en nerinkjes op de plek waar nu de Waag, het Stadhuis en de 'Koelie' kerk staan. Hier en daar, vanaf de Rijn gezien, een kerktorentje op de achtergrond. En daarbovenuit, zwaar en ongenaakbaar, met slechts één deurtje aan de west kant in de ronde muur, de Burcht. Een klein deurtje, want de op zichtige ingang, die we tegen woordig naderen als we de Burchtheuvel bestijgen, werd pas in de zeventiende eeuw aan gebracht. Met een heel ander soort eer bied tegenover dit geheimzinni ge morjument dan wij nü ten toonspreiden ging de Burcht in 1651 in Leidse handen over. De toenmalige eigenaar, een buitenlands edelman, had geld nodig omdat hij een verwant uit krijgsgevangenschap moest vrij kopen. Hij kwam tot overeen stemming met het Leidse stads bestuur. Leiden werd voor 70.000 gulden eigenaar van de Burcht. Bovendien deed de bewuste graaf, Jacques de Ligne, afstand van een aantal belangrijke bron nen van inkomsten, die aan het 'burggraafschap' van oudsher - vanaf het begin van de elfde eeuw of daaromtrent - verbon den waren geweest: het heffen van marteltol bijvoorbeeld. Zo hoog kan de nood soms stij gen... Burggraaf van Leiden - het was een oude titel met een oud gezag - en nu hadden de burge meesters van Leiden om zo te zeggen van de ene dag op de an dere daarover zeggenschap. Voor veel geld lieten ze een mooie nieuwe entree tot de Burcht maken, en de wapen schilden van de nadien door het stadsbestuur aangestelde burg graven werden er successievelijk omheen gedrapeerd. Er werd een voorplein inge richt. een toegangspoort werd gebouwd, met twee flankerende 'torens'. Voor belangrijke bezoe kers werd een 'Heerenlogement' ingericht. Kortom: men had heel wat met de nieuwe aanwinst, dit oeroude kasteel, vóór. Maar de tijd ging na 1651 voort. En: andere tijden, andere zeden: ooit was er een doolhof binnen de muren, ooit was er een herten kamp. Tegenwoordig is er niets, alleen de vage herinnering aan een geheimzinnig blijvend verle den. L.D. COUPRIE LEIDEN - Twintig Japanners die werkzaam zijn op het gebied van bejaarden- en gehandicaptenzorg gistermiddag een bezoek gebracht aan Leiden. Zij bezochten het verzorgingstehuis Rijn en Vliet en het verpleegte huis Zuydtwijck. 's Ochtends had de Japanse delegatie een bezoek gebracht aan de Gading in Leiderdorpeen dagverblijf voor gehandicapten. Op de foto geeft de directeur van Rijn en Vliet, F. van Oosten, een uiteenzetting over de bejaardenzorg. (foto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15