m Leefbaar Leiderdorp sticht politieke partij 'Sjelter zal dans niet kunnen ontspringen' 'Oud-Oegstgeest' maakt eigen monumentenlijst Fietspaden worden vrouwvriendelijker Nieuwe Voorschotense atletield^ampioenen 'De put openen die anderen dicht houden' Wanneer Leiderdorp SoCu-budget kort VRIJDAG 23 OKTOBER 1987 t;i=wr»H3f»T37l B en W Oegstgeest antwoorden partijen OEGSTGEEST - Om alle fietspaden in Oegstgeest "vrouwvriendelijker" te maken, dienen de begroeiingen aan weerszijden van de rijweg tot 60 centimer hoogte te wor den teruggebracht. De afdeling openbare werken is reeds begonnen met dit snoei- werk. De Abtspoelweg en Haarlemmer straatweg komen nog aan de beurt. De om vang van het budget laat niet toe dat alle fietspaden tegelijk vrouwvriendelijk wor den gemaakt. In totaal moet er nog voor 37.500 gulden worden gesnoeid. Voor 1988 zal er voor 12.500 gulden worden gesnoeid. Deze en nog veel meer wetenswaardighe den staan te lezen in de schriftelijke ant woorden van B en W op vragen van de frac ties van WD. D66, PvdA, CDA en PPR. Voordat de dorpspolitici de degens kruisen over de gemeentebegroting, zaterdag 31 oktober, horen ze elkaar traditiegetrouw uitgebreid uit. Tot politiek vuurwerk leidt dit niet. Wel zet dit spel immer aan tot spits vondigheden en schijnbewegingen. De vraag naar de vrouwvriendelijkheid van de fietspaden is overigens afkomstig van de PPR. De WD vraagt onder meer naar de oor zaak van de verdubbeling van de kosten van de verkeerslichteninstallatie in de Leidse Buurt. B en W antwoorden dat de "bedrijfszekerheid" van de installatie achteruit holt. Storingen zijn aan de orde van de dag. Om die te verhelpen, zijn steeds meer manuren nodig. Vandaar dal B en W in de gemeentebegrotingen voor 1988 met twee keer zo veel kosten rekening houden. Uit vragen van de PvdA over het nieuwe multi-functionele gebouw in Haaswijk klinkt enige bezorgdheid door over de mate van bezetting. B en W stellen niet volledig gerust. Het mfg is 21 dagdelen (7 x 3) per week te huur. "In de praktijk zal een zoda nige volledige bezetting niet haalbaar zijn. Wij gaan er voorlopig vanuit dat de ver schillende ruimten 60 uur per week be schikbaar zijn, hetgeen neerkomt op 480 uur gebruik per week. Op basis van de hui dige aanvragen kan in de eerste maanden worden gesproken van een bezettingsgraad van 34 procent", aldus B en W. Nu het mfg eenmaal in gebruik isgenomen, achten B en W 50 procent "haalbaar". Aan voorspellin gen over de verdere toekomst wagen ze zich liever niet. Het CDA vraagt nog eens naar de brug over de Haarlemmertrekvaart naar het re creatiegebied Klinkenbergerpias. Heette het tijdens het feestje rondom het langver wachte begin van de reconstructie van de Haarlemmertrekvaart (S54) nog dat de pro vincie haar (financiële) medewerking wel zou verlenen, B en W antwoorden nu: "Op dit moment zijn er bij ons nog geen concre te verwachtingen cq vooruitzichten op een dergelijke realisering". LEIDERDORP - Als de plannen en verwachtingen van de Leiderdorpers Riet Dekkers en Ton de Vrind uitkomen, is Leiderdorp binnenkort een politieke partij rijker. Uit onvrede met de huidige gang van za ken in politiek Leiderdorp hebben de twee, die een jaar geleden al de Stichting Leefbaar Leiderdorp op richtten, het plan opgevat een nieuwe partij aan het rijtje toe te voegen: Ge meentebelangen. De partij, die in 1990 in de gemeen teraad gekozen zou moeten wor den, wordt getrokken door Ton de Vrind. "Gemeentebelangen wil vooral een partij worden die meer aandacht heeft voor wat de Leider dorpers willen. Het woonklimaat in het dorp moet worden verbe terd. Om dat de bewerkstelligen willen we eerst en vooral dat het aantal woningen in de gemeente niet verder meer toeneemt", aldus De Vrihd. "De ontpoldering moet een halt worden toegeroepen". Het plan met een nieuwe politie ke partij te beginnen, spruit regel recht voort uit de 'belabberde' er varingen die De Vrind en Dekkers hebben opgedaan met de Stichting Leefbaar Leiderdorp (SKL). Dek kers: "De bedoeling van de SKL is een klankbord te zijn voor de bur gers die de drempel naar het ge meentehuis te hoog vinden. Een jaar lang hebben we geijverd om invloed uit te oefenen op de beslis singen van het gemeentebestuur". Keer op keer kwamen ze daarbij echter bedrogen uit, aldus Dekkers en De Vrind. "Van de gemeente hebben we nooit enige medewer king gehad. Eerder werden we té gengewerkt. Nimmer is er enige poging gedaan om met ons te pra ten. En waarom? Kennelijk omdat wij een put openmaken die zij lie- 'Over asielzoekers nog niets beslist in Voorschoten' VOORSCHOTEN - Voorschoten heeft nog geen beslissing genomen over de opvang van asielzoekers. Burgemeester en wethouders 'be raden zich nog op deze moeilijke en vele aspecten omvattende zaak' ^n zullen vervolgens de gemeente raad raadplegen. Ze schrijven dit aan de fractie van D66, die begre pen had dat B en W de grenzen hadden gesloten, zonder de raad te raadplegen. Die informatie klopt niet, schrij ven de bestuurders. En ze raden de partij aan om een volgende keer eerst op het gemeentehuis te infor meren hoe de vork in de steel zit, 'zodat over juiste informatie kan worden beschikt alvorens schrifte lijke vragen aan het college wor den gesteld'. ver gesloten houden. Van in spraak, die alle politieke partijen bij de verkiezingsstrijd nog zo hoog in het vaandel voerden, is nooit veel terecht gekomen. Bijna klakkeloos lopen ze mee in het spoor van het college". Door zelf een politieke partij te vormen, willen De Vrind en Dek kers daar nu verandering in te brengen. "Met 'Gemeentebelan gen' hopen we wat meer tegengas te kunnen geven dan via de stich ting", aldus De Vrind. Hij ver wacht dat dit ook inderdaad gaat lukken. "Zoals de zaken er nu voorstaan, reken ik op zeker drie zetels in de gemeenteraad. De reac ties die we tot nu toe al hebben ge had zijn namelijk overstelpend. Uit allerlei hoeken, ook van de onder nemers, hebben we al positieve ge luiden gehoord". De frustraties van Dekkers en De Vrind betreffen verschillende 'hete hangijzers' die de afgelopen tijd in Leiderdorp hebben gespeeld. Zo is daar de kwestie van de vuilstort plaats die gepland is bij de Does. "Het overgrote deel van de ge meenteraad stemt daar zo mee in, terwijl talloze bewoners, bedrijven en het St. Elisabeth Ziekenhuis er tegen zijn. Naar signalen van de plaatselijke gemeenschap wordt gewoon niet geluisterd". Ook de plannen met het zwem bad zijn de twee Leiderdorpers, en volgens hen vele dorpsgenoten, in het verkeerde keelgat geschoten. "Ook hier geldt dat we amper me dezeggenschap hebben gekregen. En wét we dan nog hebben mogen zeggen, daar is in de gemeenteraad niets van ter sprake gekomen. Nu komt er een peperduur zwembad dat een enorme financiële druk op de gemeenschap legt. Wij hebben liever dat er eens een verlaging komt van de onroerend-goedbelas- ting en dat er meer wordt gedaan aan het probleem hondepoep en openbaar groen". De Stichting Leefbaar Leider dorp blijft overigens gewoon be staan. Nu De Vrind zijn krachten vooral aan 'Gemeentebelangen' gaat geven, zetten de bestuursle den Dekkers en Tegelaar hun werk gewoon door. gesteund door het nieuwe bestuurslid A. Goddijn. Dekkers: "Wij blijven de gemeente bestoken met bezwaarschriften over zaken die ons niet aanstaan. Niet omdat we nu zo graag be zwaarschriften schrijven, maar om het gemeentebestuur te dwingen met ons te praten". OEGSTGEEST - De Vereni ging Oud-Oegstgeest (VOO) heeft de gemeenteraad gister avond voorgesteld zeven woonhuizen, één schooi en één boerderij, alle van vóór 1900, als gemeentelijke monumen ten aan te wijzen. Op het lijst je prijken De Grunerie, een woon- en tolhuis aan de Dorpsstraat, de gemeente school aan de Geversstraat 5, huize De Olmen (eveneens Ge versstraat), het voorhuis van boerderij Klein aan de Haar lemmertrekvaart 19, Hol-Ma- LEIDERDORP - "Indien uw raad van mening is dat op het SoCu-budget moet worden be zuinigd, dan zal de Sjelter de dans niet kunnen ontsprin gen". Dat antwoordt het colle ge van burgemeester en wet houders van Leiderdorp op schriftelijke vragen van de raadsfracties van PvdA, D66 en PPR/PSP. Het jaarlijkse ritueel van vraag (fracties) en antwoord (B en W) gaat vooraf aan de begrotingsbe handeling die op vrijdag 30 okto ber zal worden gehouden. De genoemde fracties willen we ten waarom juist Sjelter het slacht offer zou moeten worden van de bezuinigingen die het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur op het welzijnsbudget wil doorvoeren. B en W vinden dat na de bezuini gingen op de gemeentelijke bijdra gen aan de streekmuziekschool Rijnakkoor, nu de stichting jeugd werk Leiderdorp aan de beurt is. Op een jaarlijks budget van 1,1 miljoen gulden behoren de mu ziekschool met 41-2.000 gulden en Sjelter met 300.000 gulden tot de grotere subsidie-ontvangers. Het restant is verdeeld over een groot aantal instellingen die in Leider dorp sociaal-culturele activiteiten ontplooien. Bezuinigingen op de 'kleinere' subsidie-ontvangers, die meestal met vrijwilligers werken, moeten worden vermeden, menen Ben W. Ook de kinderopvang in Leider dorp moet volgens het dagelijks bestuur van de gemeente buiten schot blijven. Het kent grote bete kenis toe aan de kinderopvang Kinderdagverblijf Winnie de Poeh aan de Lijnbaan heeft momenteel een wachtlijst met 70 kinderen. Verwacht wordt dat de vraag naar kinderopvang in Leiderdorp zal toenemen. Dat is mede een gevolg van een besluit in de gemeente Lei den om volgend jaar geen nieuwe kinderen uit de regiogemeenten toe te laten tot de Leidse kinder- ren (nummer 21), Veldzicht aan de Rhijngeesterstraatweg 60 en boerderij Actaea aan de Terweeweg 152. Het voorstel tot een gemeentelijke monumentenlijst maakt deel uit van een VOO-rapport dat 'Voorstel tot aanwijzing van waardevolle ge bouwen' is getiteld. De gemeente Oegstgeest is de laatste tijd druk bezig, samen met de VOO, om tot een betere be scherming van de plaatselijke mo numenten te komen. De huidige si tuatie is zorgwekkend. Een ge meentelijke monumentenlijst ont- Ifoto Holvast) dagverblijven. Uitbreiding van de kinderopvang in Leiderdorp zit er niet in. De Werkwijzer Het project van de Stichting De Werkwijzer blijkt niet zo'n succes te zijn. Bij de Werkwijzer worden beginnende ondernemers van een steuntje in de rug voorzien. De fi nanciële positie van de stichting is in gevaar gekomen. B en W denken nog niet aan opheffing. Kunstenaars die na verkoop van de Hollandse Tuyn onderdak bij De Werkwijzer hebben gevonden, blijven eveneens ongemoeid. Wel zoeken B en W naar mogelijkheden om de leegstaande lokalen te ver huren. In scholenbouw in Buitenhof midden-west zien burgemeester en Apartheid De werkgroep 'Leiderdorp te gen apartheid' houdt vanaf mor gen een weeklang een collecte voor de Sactu, een Zuidafrikaans congres voor vakbonden die niet bereid zijn mee te doen aan het discriminerende regeringsbeleid. Collectanten en geïnteresseerden kunnen morgenochtend om tien uur terecht in de Sjelter voor meer informatie over de Sactu. Theater In de Muzenhof in Leiderdorp wordt vanavond de voorstelling 'Trouwspel' van Marivaux ge speeld door La Terrazza uit Arn hem. Geld, liefde en bedrog drij ven de handeling in 'Trouwspel' voort naar een unhappy end. Voor de drie hoofdpersonages blijft slechts een desillusie over. Aan vang om half negen. Kinderfilm In de Muzenhof in Leiderdorp wordt morgen de tekenfilm De breekt evenals de bijbehorende -verordening. Ook is er geen sloop- verordening. Gesteld kan worden dat eigenaren/bewoners van waar devolle gebouwen hun gang kun nen gaan. Dat geldt uiteraard niet voor rijksmonumenten, waarvan het dorp er 18 rijk is en waarvan kasteel Oud-Poelgeest de bekend ste is. Obelisk Behalve negen gemeentelijke monumenten heeft de VOO ook nog eens 57 "beeldbepalende ge- bouwen", 22 beeldondersteunende en enkele "markante elementen" zoals de ijskelder en de obelisk bij kasteel Endegeest aangewezen. Ei genaren van die panden kan niets worden opgelegd. Bij hen kan er 1 hooguit op worden aangedrongen hun gebouw zo veel mogelijk in tact te houden. Ook eigenaren van gemeentelij ke monumenten kan niet zo maar de les worden gelezen. Zij zullen op zijn minst financieel gesteund moeten worden bij het gewenste onderhoud van hun pand. De ge meente Oegstgeest heeft, zoals de zaken er nu voorstaan, slechts 50 mille beschikbaar. Die wetenschap heeft de VOO ervan weerhouden om met een gemeentelijke monu- mentenlijst van 20 panden, zoals eerst de bedoeling was, te komen. Mr. J.J.L. de Soeten, voorzitter van de VOO, wees tijdens de pre sentatie van het rapport op de "vol strekte samenhang" die het heeft met een onlangs verschenen VOO- werkje over ruimtelijke ordening. De Soeten zei dat er tot op heden een "constructief overleg" is ge voerd met monumenten-wethou der Kohlbeck (PvdA), die gister avond afwezig was. De VOO-voorzitter sprak er zijn bedroefdheid over uit "dat er geen aparte monumentencommissie komt". Monumentenzaken worden in de raadscommissie openbare werken aan de orde gesteld. Tel kens wanneer dat het geval is, zijn VOO-bestuurders van de partij. De Soeten vindt dat te weinig. "Monu mentenbeleid vereist specifieke deskundigheid". wethouders geen reëele mogelijk heid. B en W blijven hiermee het CDA een stap voor. De christen-de mocraten vinden een discussie over scholenbouw in de nieuwste wijk van Leiderdorp "dringend ge wenst". B en W erkennen dat Buitenhof op zichzelf voldoende draagvlak heeft voor de bouw van basisscho len niaar dat door een daling van het leerlingenaantal in de wijken Voorhof, Binnenhof en Winkelhof. de bestaande scholen voldoende ruimte bieden om de groei vanuit Buitenhof op te vangen. Het laatste woord hierover is hiermee nog niet gezegd. Ook de plaatselijke schoolbesturen en de gemeenschappelijke medezeggen schapsraad komen nog aan het woord. Troetelbeertjes gedraaid. De film teksten zijn ingesproken door be kende Nederlanders. De film, die 80 minuten duurt, begint om half drie. Rommelmarkt De rommelmarkt van scouting groep Leif Erikson in Voorscho ten heeft ruim duizend gulden op gebracht. De restanten van de markt kunnen morgen van vier tot vijf uur voor vijf gulden per doos worden afgehaald aan de Rouwkooplaan. De scoutinggroep zoekt ook nog vrijwilligers die na zeven uur 's avonds kunnen bellen met Monique Nieuwenhuizen: 01717-6515. Rijnschuimers Koos Alberts, de Lenco's, Fran- ky Boy en de Genua's luisteren morgenavond het tweede lu strumfeest van de Leiderdorpse Rijnschuimers op. Bas Pit organi seert het carnavalsgebeuren in de plaatselijke Muzenhof aan de Gordijnsingel. Aanvang 9 uur. VOORSCHOTEN - Het eerste Voorschotense atletiekkam- pioenschap voor de jeugd is gis teren een groot succes gewor den. De zon verleidde de 80 deel nemers tot enige toptijden, ter wijl de aanwezigheid van Bram Wassenaar, de trainer van topat leet Han Kulker, het gebeuren op het Randstad Sport-terrein nog veel serieuzer maakte. De deelnemers begonnen rond tien uur met een warming up en werkten vervolgens in vijf leef tijdsgroepen zes onderdelen af: 60 meter sprint, kogelstoten, bal- werpen, verspringen, hoogsprin gen en 1000 of 1500 meter cross country - compleet met (geleen de) wedstrijdklok. Tussen de onderdelen door was er limonade en kregen atle ten die hun lunch vergeten wa ren, enkele boterhammen van de 16 begeleiders en kantine-mede werkers. Na afloop wachten er medailles en gecalligrafeerde di ploma's, compleet met aanmel dingsformulieren voor de zater dagochtendtraining van Atle tiekvereniging Voorschoten. De ze nieuwe onderafdeling van voetbalvereniging Randstad Sport organiseerde het kam pioenschap en wil het ook vol gend jaar op poten zetten. Volgens atletiektrainer en be- evenement'"de ^eugdPmeer ami Deze Voorschotense atleet haalde het gisteren net niet. Anderen leverden grootse prestaties op het eerste dan de schoolsportdag. Het be- plaatselijke atletiekkampioenschap voor de jeugd. «foto wim Dijkman) vat meer atletiekonderdelen de diploma's zijn spannender dan die van de scholen. Wat heeft de jeugd aan grote letters? Men wil tijden, prestaties. De medailles gingen naar Mi chael de Boer, Niels Berg en Laurens Olsthoorn (8-jarigen), Barry Keij, Marcel van Leeuwen en Jurjen Westra (9-jarigen), Ralph Berk, Eefje van de Eist en Annelies Wessendorp (10-jari- gen), Kik Wiegmans, Gerard van de Voorst en Nienke Hameet- man (11-jarigen) en Jan Zoete melk, Omer Kose en Chris Vree burg. Mededelingen Gemeentebestuur Commissievergaderingen Begrotingsbehandeling in de diverse Raadscommissies (zie vergadersche ma in aparte begrotingsadvertentie in Nieuwsweek). Commissie voor Algemene en Be stuurlijke Aangelegenheden: woens dag 28 oktober a.s. (aansluitend aan de begrotingsbehandeling). Overige vergaderingen Beheergroep Slaaghwijk: 27 oktober Verkeersmaatregelen Afsluiting Lage Rijndijk. Diversen Tentoonstelling "De patriotten in Lei den" Vaststelling verordening tegemoetko ming groot-onderhoud, verbetering of sloop bij woningen. Privatisering stukjes gemeentelijk groen. Rondleiding in Heempark. Informatiebijeenkomsten secretaris sen en penningmeesters van sportver enigingen. Informatie-avond bestemmingsplan Vogelwijk. Sluiting gemeentekas op koopavond. Wijziging tweetal gemeentelijke veror deningen. Voorstel verdeling stadsvernieuwings- gelden 1988 en meerjarenvoorstel t/m '1990. GroF/huisvuilophaaldienst Grofvuilophaalschema voor volgende week. Bouwplannen Verlenen diverse bouwvergunningen. Welstandscommissie Beoordeling diverse bouwplannen leiden l^,»^veek van a.s. zondag onder meer over:

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14