TAD LEIDEN De la Mar verwerpt kritiek op banenplan Eis van 18 maanden voor Leidse schutter Half jaar geëist na bedreiging agenten LEIDSCH m DAGBLAD Wethouder zet regeling hoe dan ook door Subsidie voor stageplaatsen in Japan Vervuiling Rhijnhofweg moet worden afgedekt Politie houdt handelaar verdovende middelen aan jn |§§fVEEK s mm VRIJDAG 23 OKTOBER 1987 LEIDEN - Wethouder De la Mar (sociale zaken) is niet geschrokken van de kritiek die vanuit Links Lei den is geleverd op de invoering van het banenplan voor jongeren in Leiden. De wethouder nam bij te rugkomst van een korte vakantie gisteren kennis van het feit dat bin nen de afdeling van de CPN het ba nenplan als onaanvaardbaar wordt beschouwd. "Ik had niet verwacht dat het zo veel rumoer op zou leveren", zei De la Mar: "Ik wil ze het zelf graag uit leggen en verwacht er dan steun voor te krijgen. Het is niet mijn be doeling los van mijn achterban te opereren". De la Mar erkende de le denvergadering van zijn partij rij kelijk laat te hebben ingelicht over zijn plannen. "Ik heb dat al eerder toegegeven. Daarna is er uitge breid over gesproken en ging de le denvergadering er mee akkoord. We kunnen toch niet blijven pra ten", aldus De la Mar. De wethouder liet er geen twijfel over bestaan dat het banenplan, of ficieel de tijdelijke regeling jeugd werk garantieplan geheten, door gaat. Het plan beoogt langdurig werkloze jongeren voor acht maan den aan een part-time baan te hel pen. Verwacht wordt dat de jonge ren zich na deze termijn door de op gedane werkervaring en scholing definitief een baan kunnen DEN HAAG/LEIDEN - "Als je zo'n wapen op iemand richt, kun je verwachten dat er een schermutse ling ontstaat en kun je verwachten dat het wapen afgaat", zo stelde of ficier van justitie, mr. Van den Broek, gisteren voor de Haagse rechtbank. Daar stond een 20-jari- ge Leidenaar terecht wegens wa- pengebruik. Mr. Van den Broek verwierp met zijn stelling de redenering dat er van opzet bij het schieten geen sprake was, zoals de verdachte zei. Hij eiste dan ook achttien maanden onvoorwaardelijke gevangenis straf met aftrek van voorarrest. Ter zitting bleek dat de Leide naar, die aan heroïne is verslaafd, op 18 juli van dit jaar naar het slachtoffer was gegaan. Hij had hem geld gegeven om drugs te ko pen, maar het slachtoffer had geen van beide. Daarop pakte de verdachte een gaspistool met, zoals hij zegt, de be doeling de ander op het hoofd te slaan. Plotseling hoorde hij een plof en bleek dat het wapen, een professioneel uitgevoerd model luchtdrukpistool, was afgegaan. Het slachtoffer kreeg een loden ko geltje in zijn achterhoofd, dat in het Academisch Ziekenhuis te Leiden is verwijderd. Het slachtoffer zelf verklaarde dat de 20-jarige het wapen op zijn hoofd richtte en hij alleen door te bukken en met zijn arm een afwe rende beweging te maken, kon voorkomen dat hij erger gewond raakte. Uit een schietproef van de Leidsè politie bleek overigens dat met het gaspistool door één centi meter dikke plaat hardboard kan worden geschoten. Op basis van deze verklaring achtte mr. Van den Broek poging tot zware mishandeling bewezen. Omdat de Leidenaar een lang straf blad heeft - hij was pas twee maan den weer op vrije voeten voordat hij dit delict pleegde - en hij giste ren ook nog terecht stond voor een nieuwe reeks winkeldiefstallen, vond de officier een langdurige ge vangenisstraf op zijn plaats. Hij voelde weinig voor het plan om de verdachte naar een afkickcentrum te laten gaan. Eerst de straf uitzit ten en daarna pas afkicken, aldus mr. Van den Broek, die daarop achttien maanden onvoorwaarde lijke gevangenisstraf eiste. Mr. Karstens, raadsman van de Leidenaar, vroeg de rechtbank zijn cliënt nog één keer het voordeel van de twijfel te geven. Hij betwist te overigens de stelling van de offi cier dat er sprake zou zijn van opzet bij het gebeuren. Hij benadrukte dat zijn cliënt het wapen bij de loop zou hebben vastgepakt en dat het tijdens de schermutseling zou zijn afgegaan. Als er geen opzet in het spel is, zou er vrijspraak moeten volgen, aldus mr. Karstens, die ver der voor de ook ten laste gelegde winkeldiefstallen een 'beduidend' lagere straf vroeg dan de geëiste achttien maanden en zelf er boven dien de voorkeur aan gaf dat de Leidenaar in een afkickcentrum. Uitspraak over twee weken. De la Mar erkende dat moet wor den afgewacht of dit laatste ook lukt. In een gesprek met de Jonge renbeweging FNV, die zijn kamer korte tijd had bezet, verklaarde hij gisterochtend geen garanties te kunnen geven. "Ik kan geen werk gelegenheid scheppen. De jonge ren moeten via interne sollicitaties bij de bedrijven waar zij werken, proberen aan de slag te komen. La ten we maar kijken of dat in de praktijk lukt", aldus De la Mar. Hij sprak de verwachting uit dat de helft van het aantal jongeren dat meedoet aan het banenplan, na af loop ervan werk heeft. Vooralsnog is de belangstelling voor het banenplan hem erg mee gevallen. "We draaien nu een week. We hebben 125 plaatsen beschik baar en er hebben zich reeds 40 jon geren aangemeld. Dat is toch een gigantisch aantal". Vertrouwen De la Mar verklaarde zich over tuigd tegenstander van het jeugd werk garantieplan van minister De Konmg, waarbij jongeren het aan geboden werk moeten ervaren, op straffe hun uitkering te verliezen. "Daar doen we in Leiden niet aan mee. Niet alleen ik, maar ook de PvdA-wethouders zijn daar tegen", aldus De la Mar. De Jongerenbeweging en De la Mar konden het gisterochtend niet eens worden. De jongeren zagen hun eisen om definitieve banen be schikbaar te stellen niet gehono reerd. Zij hadden bovendien wei nig vertrouwen in de toezegging van de wethouder dat de jeugd- werkbanen niet ten koste gaan van bestaande arbeidsplaatsen. Beide partijen kwamen overeen na ver loop van tijd te bekijken of het ba nenplan resultaten oplevert. De la Mar toonde zich slecht te spreken over de houding van de ABVA/KABO over het banenplan. Deze verklaarden zich solidair met de protestactie van de Jongerenbe weging. Volgens de wethouder wa ren de bonden in een eerder stadi- urh akkoord gegaan met de plan nen van de gemeente. I zijn handtekening onder het banenplan weg te ha- LEIDEN - Het ministerie van eco nomische zaken zal een bijdrage le veren aan het Decimapprogramma dat de Leidse universiteit het afge lopen jaar heeft opgezet. Afgestu deerdejunior stafleden van univer siteiten kunnen volgens dat pro gramma voor twee of drie maan den naar Japan worden uitgezon den. In het kader van de stimule ring van de bedrijfsgerichte tech nologie zal het ministerie speciaal stages steunen die een relatie heb ben met biotechnologie, medische technologie, informatica en gea vanceerde materialen. In totaal zul len twaalf stageplaatsen worden gesteund. De uitwerking van het program ma geschiedt via het door de Leid se universiteit in 1975 opgezette Ja pan-Nederland Instituut in Tokio. Dit fungeert als brug tussen de Ja panse en Nederlandse universitai re wereld. LEIDEN - Een 19-jarige Leidse heeft gisteren letsel aan beide voe ten opgelopen toen zij op de Mid delstegracht op een putdeksel liep dat kantelde. Ze kwam met beide benen in de put terecht. Ze is over gebracht naar het AZL. 'Noodkreet' van aan drank verslaafde man DEN HAAG/LEIDEN Drank, het verlies van werk en het overlijden van een aantal mensen uit de naaste omgeving hadden de 32-jarige Leidenaar tot wanhoop gebracht. En niemand leek hem. lastig als hij was, te willen helpen. "Hij liep al een week met het mes in huis rond", vertelde de raadsman van de Leidenaar, mr. Telkamp. Op 13 juli bedreigde hij volgens de aanklacht twee politiemensen met dat mes. Hij werd aangehou den en in voorlopige hechtenis ge nomen. "Het is een gelukkige om standigheid dat met juridische middelen is ingegrepen in een situ atie, die mijn cliënt en zijn gezin rechtstreeks ten gronde zou heb ben gericht", zo oordeelde mr. Tel kamp, die echter de ten laste geleg de bedreiging met het mes onbe wezen achtte en daarom vrijspraak vroeg. De officier van justitie eiste zes maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaar delijk met als bijzondere voorwaar de dat hij zich voor zijn drankpro bleem moest laten behandelen. De Leidenaar had de politie op die avond al eerder aan de deur ge had. Hij had gezegd dat hij zijn vrouw had gestoken. Ook een week daarvoor zou dat al zijn gebeurd, zo had z'n vrouw verklaard, maar de aangifte daarvan was door haar la ter weer ingetrokken. Later belde hij de politie opnieuw met de me dedeling dat hij zijn vrouw had doodgestoken. Volgens mr. Telkamp kwamen de agenten als hulpverleners ter plaatse. Spelend met de hond liep een van de agenten het huis in vlak langs de Leidse verdachte. Dat doe je niet als je ergens komt waar je een potentiële moordenaar denkt aan te treffen, redeneerde mr. Tel kamp. Pas toen de tweede agent het mes zag, veranderde de situa tie. De dienstpistolen werden ge trokken en de man legde daartoe gesommeerd het broodmes weg. Volgens de advocaat was de waarneming subjectief omdat de agent zich lam schrok toen ze het mes zag en besefte dat de collega daar vlak langs was gelopen, ter wijl die met de hond speelde. Mr. Van den Broek, de officier van justitie, hechtte weinig geloof aan deze lezing. Volgens hem gaan agenten die een melding krijgen dat er iemand is neergestoken al tijd op 'hun hoede' een woning bin nen. Van den Broek wees verder op het feit dat ook de vrouw van de man gewond was geraakt. Volgens de verdachte per ongeluk, maar de vrouw had in eerste instantie ver klaard dat haar man dat had ge daan omdat hij van haar geen drank meer mocht. Ook het feit dat hij een week lang met het mes had rondgelopen in huis beangstigde de officier. "Dit keer is het nog goed afgelopen, maar je houdt je hart vast als je het dossier leest". Van den Broek twijfelde boven dien aan de mededeling van de Lei denaar dat hij niet meer zal drin ken. In de gevangenis is hij ge stopt, omdat er geen drank is, maar buiten die muren" zou hij 'nog wel eens een hele lange weg af te leg gen kunnen hebben', aldus de offi- Mr. Telkamp beoordeelde een en ander echter anders. Hij vroeg de rechtbank zijn cliënt, die sinds het gebeuren in voorarrest zit, onmid dellijk in vrijheid te stellen. Dat verzoek wees de rechtbank af. Tel kamp beklemtoonde dat de Leide naar nu goed is gemotiveerd om te stoppen en dat zijn daad in feite een schreeuw om hulp was, nadat allerlei hulpverlenende instanties hem niet hadden geholpen. "Pas in de gevangenis heb ik eindelijk de hulp gekregen waarom ik vroeg", zo zei ook de verdachte zelf. Uitspraak over twee weken. IJsvreter (1) "Dat ik nu op 88-jarige leeftijd nog kan schaatsen heb ik te dan ken aan mijn gezonde levenspa troon. Er is geen enkel leeftijdge noot die mij op deze manier kan bijhouden. Ze hebben zichzelf buiten spel gezet door zich niet geregeld te bewegen. De al 30 jaar gepensioeheerde taalkundi ge Bart Van Veen uit Leidschen- dam, grootvader van dertien kleinkinderen, maakt terwijl hij praat enige soepele bewegingen. "Zie je, alles beweegt, van top tot teen". Van Veen draait ondanks zijn respectabele leeftijd nog elke donderdagmorgen op de binnen ring van de Ijshal aan de Von dellaan zijn rondjes tussen de ruim 300 jonge, lesnemende schaatsers. Een ware ijsvreter, zogezegd. Vergezeld van een 73- jarige plaatsgenoot bezoekt hij één keer per week de Ijshal. Van Veen zou wel vaker willen, maar hij is afhankelijk van zijn metge zel of van familieleden voor de reis er naar toe. Eerst maakt hij onder het ge not van een kopje koffie een bab beltje met de directeur van de ijs hal, Tigelaar. Het gaat dan over de alledaagse dingen. Daarna gaat hij de ijsbaan op, om ruim twee uur te schaatsen. "Ik pau zeer wel een kwartiertje", vertelt Van Veen, "want het is niet ge zond om twee uur achter elkaar te schaatsen. Hij had graag gewild dat zijn vrouw met hem kon meegaan. Maar dat gaat niet, want ze is ziek. Een verkeerd levenspa troon. "Had zij maar net zoals ik een gezond leven geleid. Mensen moeten wilskracht hebben voor een goed levenspatroon". "Ik rook niet en eet voorname lijk fruit en voedsel dat van natu re goed is", onthult Van Veen het geheim van zijn nog steeds aan wezige souplesse. "Mij zie je geen Franse of Duitse wijn drin ken, de druiven waarvan die worden gemaakt bevatten wei nig vitamines. Ik ga weinig wan delen. Van de natuur kun je jam mer genoeg niet meer genieten, want frisse lucht kun je door al die milieu-vervuiling niet meer inademen". IJsvreter (2) "Wat nog aan gezonde sport overblijft, is zwemmen in een bad met een temperatuur van 35 graden en fietsen. Tijdens mijn verblijf in Spanje zat een vrouw verbaasd te kijken, terwijl ik mij soepel in hel water bewoog. Ze kon niet begrijpen hoe ik dat voor elkaar kon krijgen. Waarna ik haar vertelde dat zij zelf ver antwoordelijk was voor haar be perkte bewegingen." Van Veen heeft ooit het plan gehad een boek te publiceren over het ongezonde leven dat veel mensen leiden. Daarin wilde hij ook zijn ideeën naar voren brengen over hoe gezond te le ven. Toen hij met het idee bij een uitgever aanklopte werd het af gewezen, omdat de uitgevei* van mening was dat niemand dit soort boeken meer leest. Er wor den tegenwoordig geen goeie boeken gelezen, concludeert Van Veen hieruit. "Zo meteen ga ik weer schaat- De 88-jarige Bart van Veen: "Kijk, sen, maar het hoeven geen wilde bewegingen te zijn. Ik zie som mige mensen helemaal krom en met een ingetrokken buik schaatsen bij een temperatuur van 15 graden onder nul. Dat is niet goed voor je spieren. Straks gaat het rustig en soepel en lek ker ontspannen. Ik hoef mijn li chaam niet te verknoeien. Som mige mensen doen dat wel. Kijk maar naar het klassieke ballet. De arme dansers gaan op hun te nen staan, die mensen zijn gek. Zoiets raad ik iedereen af, dat is lichaamsvernietiging". Tigelaar zit glimlachend mee te luisteren. Hij kent Van Veen heel goed, het is bijna een fami lielid. Hij luistert ook graag naar de hoogbejaarde, die voor de Ijs hal een unieke verschijning is. Bart van Veen is goed op de hoogte van alles wat in de wereld gebeurt en kan er leuk over ver tellen. Hij kan heel goed van ge dachten wisselen met anderen. Al moeten de antwoorden twee keer worden herhaald, want de Leidschendammer is een beetje doof. Toch weet hij zich toch goed te behelpen zonder gehoorapparaat. "Neem nou de arme Iranièrs die tijdens hun bedevaarttocht naar Mekka door Arabieren zijn vermoord. Waar gaan we naar toe? Het waren gelovige mensen, waarom in hemelsnaam deze slachting? Ik ben ook gelovig, vanaf mijn twaalfde jaar ben ik 'gediplomeerd' katholiek, maar daarvoor hoefik niet te boeten". Zo'n opmerking stemt tot na denken. "Heeft U wel eens iemand ont moet die op deze leeftijd erg sportief is en over zoveel kan ver tellen? Dat komt tegenwoordig niet vaak meer voor. Maar de mensen weten wat ze aan mij hebben, tenminste, diegenen die naar mij willen luisteren". Bart van Veen hoeft zich hierover geen zorgen te maken want de gezichten van de aanwezigen in het restaurant staan op meeluis teren. Het is te zien dat hij wordt geloofd. Aan het eind van zijn gesprek laat de hoogbejaarde zien dat hij verschillende talen nog heel goed van elkaar weet te onder scheiden en dat zijn hersens opti maal functioneren. What's the time, senorita o senora perdon tienes hijo?". Op het ontkennend antwoord dat volgt, verlaat Bart van Veen het restaurant met de woorden. "Perdon senorita y gra- cias por enviarme el periódico. (Voor diegenen onder ons die het Engels en Spaans wat minder be heersen: "Mevrouw of juffrouw, heeft u kinderen?. Vergeef me juffrouw en bedankt voor de krant die u mij wilt toesturen"). Bijdrage Sharynné Martijn DEN HAAG/LEIDEN - Het ver zoek van de de personeelsvereni ging van de Rijksuniversiteit Lei den om geen ondoordringbare as- faltlaag aan te brengen op een met vuilverbrandingsslakken verhard stuk grond aan de Rhijnhofweg in Oegstgeest is afgewezen. De perso neelsvereniging had de voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State, mr. P.J.Boukema, om schorsing van deze maatregel gevraagd. Het stuk grond is als parkeerter rein in gebruik bij de personeels vereniging. Gedeputeerde staten van Zuid-Holland willen de slak ken zo snel mogelijk afgedekt zien om verdere milieuverontreiniging te voorkomen. Het bestuur van de provincie is ervan overtuigd dat er zware metalen uit de slakken spoe len en dat daardoor de omgeving wordt vervuild. In de buurt van het gewraakte parkeerterrein liggen volkstuintjes. Door de slakken af te dekken bestaat er minder kans dat de zware metalen in de bodem te recht komen. Door middel van het ingediende schorsingsverzoek wilde de perso neelsvereniging van de universteit echter bereiken dat het asfalt pas behoeft te worden opgebracht wanneer bekend is wie moet op draaien voor de kosten van deze operatie. Boukema vroeg zich af x de personeelsvereniging niet wil afdekken. Wanneer dat nu gebeurt is het wellicht goedkoper dan over een paar jaar. Verder is het zo dat als over een paar jaar komt vast te staan dat de universiteit de asfalte ring niet hoeft te betalen, GS als nog een rekening kunnen worden gepresenteerd. De kosten voor de asfaltering worden nu geraamd om 20.000 gul den. Van de zijde van de provincie werd de universiteit aangeboden dit bedrag in termijnen aan de pro vincie af te betalen. De provincie zorgt er dan voor dat er asfalt komt. Het provinciebestuur wil niet met het innen van de rekening wachten totdat is vastgesteld wie moet betalen." Dat zou een prece dent scheppen voor de andere 150 vervuilingszaken die bij de provin cie Zuid-Holand in behandeling zijn. De vuilverbrandingsslakken zijn op het parkeerterrein gestort door een aannemer die opdracht zou hebben gekregen er kiezels neer te leggen. Ook tussen de aannemer en de universiteit is jarenlang gepro cedeerd. De provincie stelt zich op het standpunt dat het er niet toe doet hoe de slakken er zijn geko- LEIDEN - De politie heeft gister middag een 24-jarige Leidenaar aangehouden op verdenking van handel in verdovende middelen. In zijn woning aan de Waldeck Pyr- monstraat trof de politie dertig poeders heroine en cocaine aan met een geschatte waarde van on geveer duizend gulden. De politie kwam de zaak op het spoor nadat twee agenten getuige waren van een deal. Zij zagen gis termiddag rond half vier dat een 25-jarige Leidenaar vóór het be wuste pand aan de Waldeck Pyr- montstraat een cassette-recorder, die hij naar later bleek even daar voor uit een winkel aan de Hoge Woerd had gestolen, inruilde tegen een poeder cocaïne. De agenten hielden hem aan en besloten een kijkje in het huis te nemen. Daar troffen ze de poeders aan. De 24-jarige bewoner en twee bezoekers, Leidenaars van 22 en 37 jaar oud, werden aangehouden. De eerste is in verband met handel in verdovende middelen in verzeker de bewaring gesteld, de andere drie mannen zijn na verhoor heen gezonden. ADVERTENTIE Mededelingen Gemeentebestuur Leiden Lees de advertentie van a.s. zondag STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13