Moeder Natuur op haar best AANSTAANDE ZATERDAG: GROTE AUTO RUILBEURS! Frankrijk maakt zo nodig neutronenbom DE JONG'S Kruiden kweken in de vensterbank 1 VRIJE TIJD VONDELING Teruggave kunstschatten Wisley Garden: een feest voor plantenliefhebbers Hulpstukken om boren te slijpen CjaMntie VRIJDAG 23 OKTOBER 1987 PAGINA 11 Je ziet het gemakkelijk over het hoofd: de bescheiden aanduiding 'RHS Wisley Garden' op de verkeersborden langs de Engelse rijksweg A3 van Portsmouth naar Londen. Voor bescheidenheid is echter helemaal geen reden, want achter de verwijzing 'Wisley Garden' gaat één van de mooiste tuinen ter wereld schuil. Geholpen door mensenhanden heeft Moeder Natuur zich daar in haar beste goed gestoken. Verleidelijk uitgedost flirt zij er alle seizoenen door met de tienduizenden bezoekers en brengt hen onder haar bekoring. door Mirjam van Kassei Voor een plantenliefhebber moet het een feest zijn om rond te dolen in de tuinen met zijn gigantische collectie planten in allerlei variëtei ten. Maar eigenlijk hoef je hele maal geen 'deskundige' te zijn om te genieten van al dat schoons dat achter de toegangshekken van Wis ley Garden verborgen gaat. De heerlijke geur in de enorme rozen tuin, de serene rust van het pine- tum. de kunstige aanleg van de rotstuin, het dal vol azalea's en rho dodendrons en de uitbundige kleu ren in talloze borders die brede grasvelden omzomen, dwingen on herroepelijk bewondering af. Bewondering voor de natuur, maar ook voor de mensen die zo iets moois tot stand hebben weten te brengen. Die mensen zijn de le den van de Royal Horticultural So ciety (RHS). Al bijna een eeuw lang beheert en vertroetelt deze Engelse equivalent van de Nederlandse Maatschappij Tuinbouw en Plant kunde het landgoed bij Wisley in het graafschap Surrey. Op het gebied van tuinieren zijn de Engelsen al eeuwenlang de ab solute meesters in Europa. Maar ook die meesters moeten het vak ergens leren en de voedingsbo dem daarvoor wordt gelegd in Wis ley Garden. De RHS heeft in Wis ley een opleidingscentrum voor jonge schoolverlaters, die een toe komst als hovenier of tuinarchitect willen opbouwen. Twee jaar lang wonen, werken en studeren zij in Wisley Garden, voordat zij over stappen naar een hogere beroeps opleiding. Ruim een eeuw geleden legde de toenmalige eigenaar van het land goed Wisley de basis voor de tui nen. George F. Wilson was niet al leen penningmeester van de RHS. HANNOVER (DPA/UPI/Rtr) - De Franse president Mitterrand heeft aan het eind van zijn vierdaagse be zoek aan de Westduitsland gisteren gezegd, dat Frankrijk technisch in staat is neutronenbommen te ma ken en dat ook zal doen als het land zich bedreigd voelt. „Dit wapen zal onderdeel wor den van het Franse arsenaal, als er sprake is van een dreiging," zei hij, „maar ik hoop echt dat het nooit nodig zal zijn. Wel geloof ik dat Frankrijk dezelfde wapens moet hebben als andere landen". Tijdens zijn bezoek heeft Mitterrand niet anders gedaan dan de Westduitsers gerust stellen dat Frankrijk zijn kernwapens alleen tegen „de vij and" zal gebruiken en dat ze "nooit tegen de Bondsrepubliek zullen worden ingezet". Hij heeft toegegeven dat Frank rijk een grote fout heeft gemaakt door zijn defensiestrategie deels op kernwapens voor de korte afstand te baseren, omdat die wapens geen enkel communistisch land in Oost- Europa kunnen treffen en hoog stens een enorme ravage in de Bondsrepubliek kunnen aanrich ten. Mitterrand heeft tijdens zijn be zoek nog andere duidelijke en op vallende uitspraken over Frank- rijks defensie gedaan. „Onze kracht is tegenwoordig in hoofd zaak gelegen in onze onderzeeërs", zei hij om de Westduitsers gerust te stellen. Maar ook verklaarde hij dat Frankrijk niet gelooft in de „flexi ble response"-strategie van de NAVO, die inhoudt dat het Oost blok bij een aanval eerst met kleine kernwapens en pas later met grote kernwapens „gewaarschuwd" wordt. „De eerste is de laatste waar schuwing", zei Mitterrand, „want je kan waarschuwingen niet opde len in kleine stukjes of verdunnen. Frankrijk is niet voor de strategie van het aangepaste antwoord". Met zijn opmerkingen gaat Mit terrand in tegen ideeën die in con servatieve kringen in Frankrijk le ven, met voorop premier Chirac en minister van defensie Giraud. Zij vinden dat Frankrijk een zeker ar senaal voor een eventuele oorlog met Westduitsland paraat moet houden en zijn wapen-arsenaal niet op de belangen van de NAVO moet richten. Mitterrand heeft volgens politieke waarnemers nu de weg vrijgemaakt voor een volledige sa menwerking met de Duitsers op het gebied van defensie. Ook de Westduitse minister van buitenlandse zaken Genscher in terpreteert Mitterrands opvallende uitspraken op deze manier. Hij ver klaarde na Mitterrands bezoek, dat de tijden nu zeldzaam gunstig zijn voor een nauwere samenwerking tussen beide landen. NEW YORK (AP) - De Algemene VN-Vergadering heeft een resolu tie aangenomen waarin wordt be paald dat belangrijke kunstschat ten die zijn gestolen, gekocht of an derszins zijn verworven door mu sea en rijke particulieren in het Westen terug moeten naar het land van herkomst. De resolutie, die een niet-bin- dend karakter heeft en slechts op roept tot een internationale over eenkomst in deze kwestie, werd aangenomen met 103 tegen 0 stem men bij 15 onthoudingen en een aantal absenties. De resolutie be treft alle kunstschatten van inter nationale faam, zoals de artefacten uit de tijd van de farao's in Egypte, de marmeren beelden uit het Parthenon in Athene en de kunst voorwerpen uit de oude Latijn- samerikaanse indianenculturen. Bij de gedachtenwisseling trad de verwachte tweespalt op tussen Westerse landen met gerenom meerde musea en ontwikkelings landen die hun beklag deden dat hun culturele erfenis was geplun derd door koloniale overheersers of gestolen door privé-verzame- laars. De landen die zich van een oor deel over de resolutie onthielden waren alle landen van de EG minus Griekenland, de VS, Oostenrijk, Is raël en Zweden. In de resolutie wordt de VN-cultuurorganisatie Unesco gevraagd internationale sa menwerking te bevorderen die leidt tot de teruggave van kunst schatten aan de landen van her komst en een lijst op te stellen van kunstvoorwerpen die van belang zijn voor de hele mensheid. MIDDLESEX - Dit is een twee dagen oude baby, die gewikkeld in hand doeken in een plastic emmer werd gevonden op de stoep voor een leeg huis in het Engelse plaatsje Northolt. Zelfs de navelstreng was nog niet verwij derd. De vinder bracht de baby naar het ziekenhuis in Harrow, waar hij door de verpleegsters inmiddels Billy is gedoopt. (foto api WASHINGTON (AP) - Enkele met name genoemde Europese bedrijven laten zich in met de illegale leverantie van hoogwaardige technologie aan de Sovjetunie waarmee kernwapens en geruisloze schroeven voor onder- zeéers kunnen worden gemaakt. Volgens de Washington Post die dit uit Amerikaanse regeringskringen heeft vernomen bracht een onderzoek in Noorwegen aan het licht dat het staatsbedrijf Kongsberg Vaapenfabrikk jarenlang illegale leveranties heeft gedaan aan de Sovjetunie. Tot dat onderzoek werd besloten nadat was gebleken dat Kongsberg en het Japanse Toshiba-concern computer gestuurde apparatuur aan de Sovjetunie hadden geleverd. Daarmee kun nen geruisloze scheepsschroeven kunnen gemaakt waarmee onderzeebo ten vrijwel niet meer zijn op te sporen. Volgens de New York Times zijn de andere bedrijven: het Italiaanse In- nocenti, Donauwerke en Schiess uit Westduitsland, het Britse KTM en Ratier-Forest uit Frankrijk. AUTOBEDRIJVEN B.V. VALKENBURG: KATWIJK: NOORDWIJK: Hoofdstraat 104-106 Zeeweg 82b v.d. Mortelstraat 254 Tel. 01718-13941 Tel. 01718-16175 Tel. 01719-19303 M«J0l£fc4 Rozemarijn: Moet toch 's winters naar binnen, want ze is niet winter hard. Thijm: De winterthijm. Ook peterselie en selderie kun nen naar binnen, maar niet naast elkaar in een bak poten, ze verdra gen elkaar niet goed. Een ui of een knoflookteentje en natuurlijk bieslook kunnen binnen groeien. Zo heeft u steeds vers loof van de uienfamilie. Het gevaar komt van de luizen en spint. Deze kunt u bestrijden met zeep en spiritus: een eetlepel spiri tus, 2 eetlepels groene zeep op 1 li ter water. Dit over de plantjes ver nevelen. Na precies 7 dagen herha len. Dan komen de reeds gelegde eitjes uit. Vervolgens kunt u na een week weer van de kruidenbak eten. U kunt de bak in een venster bank op het zuiden zetten of onder een plantenlamp. Voor meer inlichtingen 020- 867071.(GPD) Het laboratorium van Wisley Garden is een fraai Engels landhuis. maar bovendien tuinier. Hij zag de mogelijkheden van het eikenbos aan de rand van het landgoed en vormde dit gebied om tot een wilde tuin, die hem al snel landelijke faam bezorgde. Voorts nam hij de aanleg van vij vers voor zijn rekening en om zoomde hen met Japanse irissen en andere planten die goed gedijen aan de waterkant. Groeien Nadat Wilson het tijdelijke met het eeuwige verwisseld had, kwam het landgoed in handen van sir Thomas Hanbury en die gaf het in 1903 in beheer van de RHS. In het voorjaar van 1904 verliet de society haar tuinen in Chiswick en ver huisde naar Wisley. Sindsdien is er heel wat veran derd op het landgoed. Hoewel de zanderige bodem van nature niet erg vruchtbaar is, er jaarlijks wei nig regen valt en de nachtvorst steevast tot ver in het voorjaar toe slaat, bleven de tuinen groeien en groeien. Op het terrein, vlak bij het toe gangshek, werd een laboratorium neergezet. Geen klinisch functio neel optrekje, maar een landhuis met allure in typische Engelse 'country style'. Naast het laborato rium verschaft het huis onderdak aan de staf van Wisley. De wilde tuin kreeg in de loop der jaren gezelschap van een groot aantal andere 'tuinen', waarin plan ten die een zekere verwantschap vertonen bij elkaar gebracht zijn. En al die 'tuinen' zijn op elkaar af gestemd dat er het hele jaar door van geuren en kleuren te genieten Streepje voor Er werd een kassencomplex aan gelegd waarin niet alleen tropische planten staan, maar ook geëxperi menteerd wordt met groente en fruit. Eén van de resultaten van dat onderzoek is een appelboom zon der takken. De appels groeien di rect op de stam. De leden van de RHS hebben in Wisley Garden nog steeds een streepje vóór op het 'gewone pu bliek'. Zij krijgen in Wisley ant woord op al hun vragen over plan ten, ziekten, tuinaanleg en al die andere zaken die een enthousiast tuinier kunnen kwellen. Boven dien is Wisley op zondagochtend exclusief voor hen open zodat zij, zonder gestoord te worden door horden dagjesmensen, kunnen ge nieten van 'hun' tuin. Toch kan Wisley of de RHS met verweten worden geen rekening te houden met de dagjesmensen. In tegendeel, de tuin is zo ingericht dat een kort bezoek van enkele uurtjes de moeite waard is, maar datje er ook probleemloos een hele dag kunt doorbrengen. Voor men sen die slecht ter been zijn, staat bij de ingang een heel bataljon rolstoe len voor gebruik klaar. Bij de aan leg van een groot deel van de tuin is rekening gehouden met rolstoelge bruikers Herinnering Mensen die een tastbare herinne ring aan Wisley Garden willen meenemen, kunnen zich te buiten gaanjin het tuincentrum of in de boek- en cadeauwinkel van de RHS. En wie tussen de middag een hapje wil eten kan terecht in het restaurant van de tuin en op het picknick-terrein net buiten de hek ken. Als een dagje Wisley Garden dor stig heeft gemaakt, is het zeer de moeite waard om even door te rij den naar het dorpje Wisley, dat overigens niet meer is dan een lan delijk weggetje met een paar hui zen er aan. Net als je denkt het plaatsje al weer uit te zijn, vind je daar aan de oever van het kabbe lende riviertje Wey, een echte En gelse pub met een groot terras. Wisley Garden is het hele jaar door alle dagen van de week (met uitzondering van de zondag tot 14.00 uur en Eerste Kerstdag) van 10.00 uur tot zonsondergang voor het publiek geopend. Niets gaat eigenlijk boven een vers kruid. Wat let u daarom ze ook eens binnenshuis te kweken; althans te proberen ze in de winter over te houden. Het beste lukt dat, als u in deze tijd de planten, die u binnen wilt kweken uitgraaft, in een bloempot zet, buiten weer ingraaft en voor de eerste nachtvorst bin nenhaalt. De worteltjes hebben zich dan inmiddels weer hersteld. Dan kunt u ze planten in een plan tenbak; onderin een flinke laag potscherven of grof grind voor de drainage. Een goede potgrond erin; de potgrond zal voor de meeste kruiden te weinig kalk bevatten. Een huis-tuin- en keukenmiddel is: een paar eierschalen enkele weken in water zetten; deze lossen op. De ze kalk is voor de winter genoeg. Vooral niet teveel water geven. Af en toe eens besproeien. Geen tocht, want dan krijgen ze luizen. Liefst niet in de keuken plaatsen, vanwege de kookluchtjes en damp. Kruiden die geschikt zijn voor de 'vensterbank' zijn: Dragon: Is van nature een grote plant, steeds insnoeien of van ge bruiken natuurlijk. Marjolein: Vooral in het voorjaar de topjes eruit nijpen; ze schieten dan niet in bloei. Munt: Deze woekert overal door heen met zijn wortelstokken. Salie: Liefst een plant die 'afge legd' is in de zomer, d.w.z. vanuit een takje onderaan de plant in de grond gedrukt. Deze wordt niet zo groot. Steeds de topjes gebruiken. In de vakwereld wordt vrijwel uitsluitend metaalboren van HSS (high speed steel, ofwel sneldraaistaal) gebruikt. Er zijn echter steeds meer doe- het-zelvers die voor deze boren kiezen, vanwege de betere kwaliteit die zich onder andere uit door het langer scherp blijven. Toch worden ze ééns bot. Het zelf slijpen van boren is bepaald geen makkelijk karweitje. De kunst is namelijk de boor onder de juiste hoek te gen de slijpsteen te houden. Een verkeerd geslepen boor werkt niet goed meer. Om dit probleem te omzeilen werkt men dan ook toch nog wel vaak met de goedkopere boortjes van carbonstaal. Zijn die bot, dan gooi je ze weg en koopt nieuwe. De HSS-boren zijn echter, ook in de kleinere diameters, zo prijzig dat weggooien pure verspilling is. Het alternatiefis: ze dooreen vakman laten slijpen. Je kunt het echter ook zelf, met een borenslijphulpstuk, dat op de hals van een boormachine wordt geplaatst. De machine dient daartoe wel vast opgesteld te worden. Het borenslijphulpstuk houdt de boor precies onder de juiste slijp- hoek. Er kunnen boren vanaf 3,5 mm tot 10 mm diameter in geplaatst wor den. Om geen misverstanden te doen ontstaan: zelf slijpen van steen/beton- boren is onmogelijk. Die moeten door een daarin gespecialiseerd bedrijf nageslepen worden omdat daarvoor een diamantslijpinrichting nodig is Informatie: Ferm, Genemuiden, tel. 05208-55077.(GPD) Denkt u aan een andere auto, nieuw of gebruikt? Kom dan a.s. hun auto willen (in)ruilen. Kortom: as. zaterdag hebt u bij ons de kans om zeer zaterdag naar onze grote Auto Ruilbeurs. voordelig een andere auto te gaan rijden. Ten eerste ziet u daar, naast de nieuwste modellen van Citroen, Wij zorgen voor gratis taxatie, deskundig advies en koffie. onze eigen fantastische collectie occasions met Eurocasion garantie. Eventuele financiering mogelijk (alleen voor onze |H| T. Bovendien ontmoet u daar andere automobilisten die net als u occasions en nieuw gekochte Citroëns). Tot zaterdag! UÜS tLUrOCBSIOFI

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11