Topsafe-spijkerbroek in strijd tegen aids 'Daar zit ik niet mee' niet vrolijk Jongerenfestival gehandicapten Gif bedreigt heieboel vissoorten Slot en condoomzakje moeten veilige seks bevorderen Gezocht: penvrienden Donny Osmond keert terug MAM! kam je me een handdoek aatJ- ik wil op kameis.Niet dat ik Het Hier niet iw w'rt zin heb waarikhebtëwoMde LeetHfd en dt Zeltótanc/tetej - om- Nelleke van der Drift over nieuwe 'Achterwerk-bundel': Greenpeace voert actie voor schonere Noordzee DONDERDAG 22 OKTOBER 1987 PAGINA 9 Eindredactie Paul de Tombe Telefoon 071-144941, toestel 242 Het zakje met het condoom in de Topsafe-spijkerbroek. (foto gpd> Als jongere met een handicap wringt de schoen aan vele kan ten. Afgewezen worden op je werk, de disco niet in kunnen en je krom betalen aan kleding. Dat zijn een paar problemen waar ge handicapte jongeren mee te ma ken krijgen. Het Jongerenplat form (JOPLA) van de Gehandi captenraad wil deze 'misstan den' aan de kaak stellen tijdens een landelijk jongerenfestival op 31 oktober in Zutphen. Met en zonder handicap, iedereen is welkom. Actie is het centrale woord tij dens dit festival. 'Als er geëman cipeerd moet worden, doen we dat zelf, zeggen de jongeren van het JOPLA. Naast een grote in formatiemarkt en een actiehoek zijn er demonstraties van disco dansen in de rolstoel, yoga en vechtsporten, theater, mode show, optredens van diverse bands, en films. Computers In Zutphen komen ook com puters ter sprake. Willen gehan dicapten die gebruiken dan moe ten ze vaak aangepast worden. In de 'computerhoek' zullen ver schillende organisaties hun aan passingen demonstreren. Een van de demonstraties toont het 'Optotablo'. Dat appa raat kan het gewone toetsenbord van een computer vervangen. Het enige watje nodig hebt is een De Kitsredactie ontving deze week een briefje uit Ghana, van Helena Addae. Ze is op zoek naar 'pen-pals', penvrienden dus. He lena is 19 jaar en heeft als hob bies, muziek, dansen, lezen en corresponderen. Lijkt het je wat om met haar (in het Engels) te schrijven stuur dan een brief naar Helena Addae, P.O. Box 260, Cape Coast, Ghana. Greenpeace heeft de afgelopen week voor het nodige spektakel gezorgd met haar actie voor een schonere Noordzee. Vrij dag enterden Greenpeace-ac- tievoerders het verbrandings schip Vulcanus-II in de haven van Rotterdam. Toen de rech ter Greenpeace nog diezelfde dag verbood om binnen 100 me ter van het schip te komen, ver liet de Vulcanus-II de haven om 3 miljoen kilo chemisch af val op de Noordzee te verbran den. Maar het actieschip Sirius volgde en kreeg steun van Deense vissers, die ook tegen deze vorm van afvalverwer- ldng zijn. Want, zeggen ze, dat verbranden is slecht voor de stiftje, waarmee je streepjesco des moet aanraken. Handig dus als je niet veel kracht in je han den hebt. De organisatoren hopen dat deelnemers aan het festival zelf gaan nadenken en actie onderne men om de positie van jongeren met een handicap te verbeteren. Wie belangstelling heeft voor dit festival moet zich opgeven bij Henk Huisman, tel. 030-313454. zee omdat de rook stoffen be vat die giftig zijn. Een deel van die stoffen zakt uiteindelijk weer terug uit de atmosfeer en komt dan alsnog in het Noord zeewater terecht. Vandaar dat niet alleen de milieuorganisa ties, maar ook de vissers steeds bozer worden. De Noordzee dreigt al een van de smerigste De ziekte aids houdt de laatste tijd de gemoederen nogal bezig, om het voorzichtig uit te druk ken. Voorlichtingscampagnes, televisiefilmpjes en foldermate riaal moeten ervoor zorgen dat de ziekte niet als een razende om zich heen grijpt. Alles wordt uit de kast gehaald om het publiek van de gevaren van de ziekte te doordringen. Op de vaderlandse televisie liet Veronica maar liefst tot twee keer toe zien hoe er vei lig gevrijd moest worden. Als er dan echter vragen komen over hoe met een condoom moet wor den omgegaan, en of je altijd een knoop in het condoom moet leg gen na gebruik, vraag je je overi gens wel af of die voorlichting zin heeft. De jeugd weet blijk baar alleen van het bestaan van de pil af. Maar dit terzijde... In de voorlichting over aids is nu een nieuw 'gat in de markt' ontdekt door Kiwi Benelux BV in Amsterdam. Dit is een groot handel en im- en exporteur van vrijetijdskledingmet name spij kerbroeken. Zij brengen sinds kort de zogenaamde Topsafe- spijkerbroek op de markt. Een broek die, eenmaal aangetrok ken, een wandelende voorlich ting voor, of beter gezegd tegen, aids moet zijn. Deze Topsafe-spijkerbroek heeft een speciaal afsluitbaai zakje waarin een condoom is op geborgen. Daarnaast moeten eer foldertje in de broek en een pu zeeën ter wereld te worden door het vele gif dat er via de grote rivieren, de Rijn voorop, in terecht komt. Recente onderzoeken heb ben duidelijk gemaakt dat de vergiftiging gevolgen heeft voor de visstand. Grote aantal len vissen worden misvormd of hebben kankergezwellen. De vissers zijn bang dat ze straks hun vis aan de straatstenen niet meer kwijt kunnen. Want wie koopt er nou vis die zo ziek is als een hond? De Deense vissers maakten hun woede dit weekeinde dui delijk door samen met Green peace op te trekken tegen de Vulcanus-II en een staalkabel in de schroef van het verbran dingsschip te varen. Ze kregen niet alleen steun van Britse vissers, ook heeft voorzitter Daalder van het Visserijschap de Nederlandse vissers opge roepen om Greenpeace te steu- De Deense minister van mil ieu Christensen heeft het poli tieke voortouw genomen. Hij wil samen met zijn collega-mi nisters van de Noordzee-staten het verbranden van chemisch afval op zee onmiddellijk ver bieden. Het is overigens nog maar de vraag of dat de oplos sing is. Volgens milieudeskun digen wordt bij een goede ver branding 99,99 procent van het gif omgezet in andere, tamelijk onschuldige stoffen. Het is daarmee de milieuvriendelijk ste methode die momenteel be schikbaar is. En, voegt het vuil- verbrandingsbedrijf Ocean Combusting Service, als wij het spul niet verbranden, dan loop je grote kans dat de che mische bedrijven het afval zo maar ergens illegaal dumpen. En dat is nog veel erger. SJAAK SMAKMAN bliciteitscampagne eromheen wijzen op de gevaren van on doordacht vrijen. Maar dat is nog niet alles. Het uiterlijk van de spijkerbroek is aangepast. Zo is op de gulp een slotje aange bracht en zijn alle zakken voor zien van een rits. Kuisheidsgordel? "Dat slotje is niet een echt slot met een sleutel. Je kunt het niet op slot doen", helpt Kiwi Ben- elux-directeur J. Hetteling ons uit de droom. "Het geeft de aan blik van een lipsslot maar het is in feite een drukknoop. Je kunt er niet echt een sleutel insteken. Het heeft dus niet echt een func tie. Het benadrukt het veilig heidskarakter van de broek. Het zelfde geldt voor de ritsen op de zakken. Ook dat benadrukt de beveiliging van de broek. Ja, als je iets in je zakken doet en de rits is dicht, dan kan het er niet uit vallen. Maar dat is niet de directe functie ervan". Ontwerper van de broek is Kees Albers. Zijn gedachten over deze broek: "Voor jongeren is kleding heel belangrijk. Het vormt een deel van hun levensfi losofie. Vaak dragen zij hun op vattingen mede uit door hun ma nier van kleden. Door een broek helemaal in het teken van de ziekte te zetten hopen wij bij jon geren het bewustzijn over veilige seks te vergroten. De broek zit HILVERSUM - Een brief van een veertienjarig meisje: 'Voor ouderemensen is het vervelend om in een stadsbus te staan. Ik vind dan ook dat de 'jongere' mensen voor hen op moeten staan. Maar vaak gebeurt het dat je voor ze opstaat en ze zon der iets te zeggen gaan zitten. Zo van: natuurlijk staan ze voor ons op! Er zou een 'dank je wel' af kunnen. Natuurlijk zijn er ook, die je bedanken Zijn er meer kin deren die zoiets hebben? Ik hoop dat de 'oudere' mensen dit ook le zen, en dat kinderen dan met meer plezier opstaan.' Dit is één van de brieven die af gedrukt staat in de nieuwe 'Ach- terwerk'-bundel, 'Daar zit ik mee'. Net als de eerste twee, 'Achterwerk' en 'Achterwerk in de boekenkast', is ook dit boekje samengesteld uit brieven die kinderen stuurden naar de ge lijknamige rubriek in de VPRO- gids. "Toch is dat boekje anders", zegt samenstelster Nelleke van der Drift. "De vorige twee waren gevuld met brieven van zowel jongere- als oudere lezers. Nu heb ik een keuze gemaakt voor de groep die valt in de leeftijds klasse 13 tot en met 18. Voor hen zijn er alleen pulpbladen als Tina en Yes, maar iets serieus is er niet. Je hebt kinderboeken en boeken voor volwassenen. Je bent kind of je bent volwassen. Ik heb daarom bewust op de kaft geschreven 'Mensen van 13 jaar en ouder schrijven aan Ach terwerk...', want het woord 'mens' wordt serieus genomen. 'Puber' daarentegen betekent als het ware op slot. Aan de bui tenkant kun je zien waar het ons, en dus ook degene die de broek draagt, om gaat. Door die broek aan te trekken laat je je omge ving duidelijk merken dat je een voorstander bent van veilig vrij en. Op die manier hopen wij meer jongeren aan het denken te zetten en menen we een bijdrage te kunnen leveren aan de voor lichting over aids". Duurder Directeur Hetteling ontkent overigens dat met het op de markt brengen van deze broek de ziekte is gecommercialiseerd. Voorlichting zou het enige uit gangspunt zijn geweest. "De broek is ook niet duurder dan an dere modellen. Het is wel wat kostbaarder om het te produce ren vanwege de ritsen, dat zakje en het slotje maar wij brengen de broek voor een normale prijs". De super-stonewashed broek in loose fit (halfwijd) model moet in de winkel 109,95 gulden gaan kosten. En dat is iets duurder dan een normale 'merk'-broek. Volgens Hetteling speelt zijn bedrijf met deze broek in op een vraag van de jeugd. "Wij zijn sponsor van de Dutch Dance Trophy en zitten daarom gemid deld zo'n drie keer per week in een disco. Daar komen veel jon geren en zij vroegen ons of wij lastig en 'jongere' vindt ik weer zo welzijnsachtig". Onvindbaar Hoe boeken voor dertien- tot achttienjarigen tussen wal en schip vallen, ontdekte Nelleke onlangs in een boekhandel: "Ik ben echt zeer teleurgesteld. Het boek lag onvindbaar tussen die voor tienjarigen. Dat vind ik een belediging. Tienjarigen zijn aan deze problemen nog helemaal niet toe. Die hebben het over het algemeen nog best leuk in hun leven. Als er dan toch geen apar te hoek is voor die oudere groep, leg het boekje dan bij de volwas senen neer. Dan lezen die het tenminste nog. Ouders weten vaak maar half wat voor gevoe lens er bij die leeftijdscategorie leven". Boven één van de brieven staat 'Wie is mijn vader?' Hij is ge schreven door een dertienjarig meisje: 'Ik zit ergens mee. Ik weet niet wie mijn vader is en dat vind ik heel erg. Mijn moeder wil het niet zeggen. Ze zegt dat hij in Utrecht woont en opnieuw ge trouwd is maar daar heb ik niks aan. Ik wil hem zien en ontmoe ten. Net als die kinderen die ge adopteerd zijn en hun moeder willen zien. Maar ja! Zijn er nog kinderen met zo'n probleem. Schrijf dan naar Achterwerk, je kan anoniem blijven, dus schrijj Op de brief wordt door een an dere lezer gereageerd, die thuis zelfs het woord 'vader' niet in de mond kan nemen zonder dat er ruzie ontstaat. Nelleke: "Tot de puberteit gaat de opvoeding ge niet eens iets konden doen op het gebied van aids-voorlichting. Op die manier is het idee voor deze broek geboren. We hebben daar een aantal maanden aan gewerkt en de reacties tot nu toe zijn erg goed. Wij geven in die disco's al tijd modeshows met onze model len en de Topsafe-spijkerbroek wordt op die manier ook aan het publiek getoond". Overigens is de naam Topsafe ruisloos en daarna hebben ou ders zoiets van 'de kinderen moeten nu hun eigen weg kun nen gaan'. En dat is natuurlijk ook zo, maar dat neemt niet weg dat ouders respect en interesse moeten blijven tonen. Echte be langstelling ontbreekt vaak. Daarom denk ik ook dat het boekje niet zo vrolijk is." Een brief van een jongen van 13: 'Mijn vader heeft een vrien din en ze zitten elkaar telkens te kussen. Soms denken ze dat ik slaap en dan hoor ik ze fluisteren en kussen en dat vind ik rot. Vooral als mijn vader zegt wat ik allemaal fout doe. Dat vind ik be lachelijk, want niemand hoeft dat te weten, vooral niet iemand die ik niet eens ken. Ook ik vertel dit aan niemand. Ook niet aan mijn ouders (die gescheiden zijn). Daarom wil ik niet mijn naam en adres erbij, Nelleke.' Ontroerend Het boekje bevat 22 onderwer pen; van verlegenheid tot en met adoptie en van luidvrijende ou- geen toeval. Het in de broek aan wezige condoom is afkomstig van Neerlands grootste con- doomfabriek. Wat zou nu de vol gende stap zijn? Misschien is be veiligd ondergoed een idee. Er zijn allicht fabrikanten te vinden die daar op willen inspelen. Puur om de voorlichting natuur lijk ANNEMARIE ZEVENBER GEN ders tot en met verliefdheid. Ont roerend is daarbij te zien hoe de lezers elkaar proberen te helpen, troosten en adviseren. Volslagen vreemden zetten zich voor elkaar in. Nelleke: "De schoonheid waarmee de kinderen schrijven, daar kunnen volwassenen een voorbeeld aan nemen. Het is alle maal zo direct en ze kunnen zo goed hun emoties op papier zet ten. En wat ik mooi aan het boek je vind is, dat het een tijdsbeeld is voor later. Ze lezen dan hun ei gen geschiedenis terug". 'Daar zit ik mee' is 243 bladzij- den dik, maar kost slechts f 13,50. Nelleke: "Normaal ge sproken had het minstens f20,- moeten kosten, maar ik heb de PTT benaderd voor sponsoring. De PTT voert op dit moment de actie 'Klim eens in de pen' op la gere en middelbare scholen, dus past 'Achterwerk' precies in hun straatje. Maar ja, al kost het boek je dan maar f 13,50, zolang het in de boekhandel niet te vinden is... Ik vind dat echt schandalig." FRED VAN GARDEREN Greenpeace-actievoerders enterden vrijdag het verbrandingsschip Vulcanus II. Ze wilden daarmee voorkomen dat drie miljoen chemisch afval op de Noordzee werd verbrand. (foto api Donny en Marie Osmond. (foto gpi» Tegenwoordig heb je de familie Jackson, vroeger had je de Osmonds. Een zeer succesvolle muzikale familie, met Donny Osmond als be langrijkste publiekstrekker. Je kunt hem vergelijken met Michael Jackson. Ook hij was al op zeer jeugdige leeftijd een ware popster. Met het vrij zoetsappige 'Puppy love' stond hij in 1973 hoog in de hitparade. Hij was toen 14 jaar. De Osmond Brothers maakten wat minder lieflijke muziek. 'Crazy horses' schreeuwden ze, en de meisjes vielen bij bosjes flauw. Donny, de op één na de jongste van het stel, was pas 7 jaar oud toen hij lid werd van deze groep. Het succes van de familie Osmond was zo groot dat Donny samen met zijn zusje Marie een eigen televisieshow kreeg op de Amerikaanse televisie. Aan het eind van de zeventiger jaren nam het succes van de Os monds af. Ze werden wat ouder, gingen trouwen, kregen kinderen, en verdwenen zo van het toneel. Donny (inmiddels vader van drie kinde ren) is nu 29 jaar en hij is weer terug in de muziek. 'I'm in it for love' zingt Donny op zijn laatste single. Zijn liedjes zijn in al die jaren niets veranderd. al h3(f Hert... hoe node 11 i/#r bóten In'tl 63at riiefcoifer roM- i? Nte joppie ik doe \ouw kanw Niet meer-.daariöiiiet-tefn- op tc werden door etfl Wxw adeen! Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9