Golf-beleid blijft in Reagans handen België op weg naar federale staat STRIP TEKENAARS TEKENEN HEN EIGEN STRIPS. Senaat haalt gedeeltelijk bakzeil Russisch Politburo ondergaat zuivering Overgangskabinet België 'Barschel wist van actie tegen Engholm' DONDERDAG 22 OKTOBER 1987 BUITENLAND PAGINA 5 MOSKOU - Aan de vooravond van de viering van het 70-jarig bestaan van de Oktoberrevolutie heeft het Politburo, het informele top-or- gaan van de communistische partij van de Sovjetunie, nog een kleine aderlating ondergaan. Geidar Alij- ev, de 64-jarige 'koning van Azer beidzjan' en sinds 1982 lid van dit hoogste partijcollege, is op eigen verzoek om gezondheidsredenen met pensioen gestuurd. door Alexander Münninghoff Gezien het feit dat Alijev in de lente van dit jaar door een hartaan val werd getroffen, lijkt deze for- WASHINGTON (UPI) - De Amerikaanse Senaat heeft gisteren een motie aanvaard waar- geweld aan te doen, wat vroeger in twijfels worden uitgesproken over het beleid van president Ronald Reagan in de wei eens het geval was. Maar toch Perzische Golf. De meeste senatoren wilden echter niet zo ver gaan om Reagan te dwin- gen zich te houden aan de „War Powers Act" uit 1973. De Senaat stemde met een meer derheid van 54 tegen 44 voor de motie die wordt beschouwd als een compromis tussen diegenen die willen dat het Congres medezeg genschap krijgt over het inzetten van Amerikaanse troepen in de Golf en zij die de Amerikaanse pre sident de vrije hand in dat gebied willen geven. De nu aangenomen motie keurt de Amerikaanse militaire aanwe- Amerikaanse vlag uit Kuwayt. Ook wordt Reagan gevraagd binnen 30 dagen een volledig verslag uit te brengen over zijn Golfbeleid. Het Huis van Afgevaardigden moet nog zijn goedkeuring aan de motie geven. De Democraten stellen dat de nu aanvaarde motie een zodanige ver waterde versie is van de War Po wers Act dat het Congres nog steeds geen zeggenschap heeft rugtrekking van „ook maar één he likopter of een oorlogsschip". „Niemand zegt dat wij ons moeten terugtrekken. Niemand wil het ta pijt onder Reagan vandaan trek ken in de Golf', zo zei Byrd. kan er behalve van een aderlating ook van een kleine zuivering wor den gesproken. Alijev was, evenals Gorbatsjov, een Andropov-man. Hij heeft een grote hang naar discipline en effi ciency met de huidige partijleider gemeen. Maar daar houdt het wel mee op: zijn ware profiel binnen de partij kreeg Alijev via de KGB, van waaruit hij in 1969 de grote stap maakte naar partijleider van zijn geboorteland Azerbajdzjan. Andropov, de ex-chef van de KGB, die in 1982 Brezjnev opvolg de, haalde ogenblikkelijk deze ver trouweling uit de eigen gelederen naar Moskou. Algemeen werd Alij ev een grote toekomst voorspeld. Maar dat is er niet uitgekomen. Want toen kwam Gorbatsjov. Hij was óók een vertrouweling van Andropov, evenwel niet door KGB-relaties. Na Andropov's dood werd dat verschil snel merkbaar. Tussen Gorbatsjov en Alijev heeft het nooit helemaal lekker gezeten. Terugblikkend is er eigenlijk geen moment aan te wijzen, waar op Alijev de perestroika-politiek openlijk heeft gesteund. Hij bleef altijd de zwijgzame man uit het tra ditioneel gewantrouwde Aziati sche deel van de USSR, met welk gebied hij vanuit Moskou hechte banden bleef onderhouden. Dat hij vorig jaar een borstbeeld in 'zijn' hoofdstad Bakoe voor zich zelf liet oprichten spreekt boekde len: hier was de 'koning van Azer bajdzjan' weer aan het woord, Gei dar Alijevitsj, de zoon van Ali, in al zijn oriëntaalse glorie en allerminst een naar vernieuwing strevende Gorbatsjoviaan uit de zakelijke kantoren van Moskou. Onlangs werd nog betoogd, dat de toenemende Kremlin-kritiek op een aantal misstanden in Azer bajdzjan Alijev wel eens zouden kunnen opbreken. Het feit dat hij Geider Alijev als partij-verantwoordelijke voor onder andere de transportsector in de USSR weinig spectaculaire ver beteringen heeft weten te bewerk stelligen, zal hem evenmin in dank zijn afgenomen. De indruk bestaat, dat Alijev's hartaanval hem net op tijd voor een pijnlijker afgang heeft behoed. zigheid in de Golf goed, maar over de acties van de Amerikaanse spreekt wel zijn twijfels uit bescherming die de Amerikaanse marine geeft V akbondschefs Spanje stappen uit parlement MADRID (GPD) - De twee kop stukken van de Spaanse socialisti sche vakcentrale UGT, Nicolas Re- dondo en Anton Saracibar, hebben gisteren hun zetel in het parlement ter beschikking gesteld. Daarmee kwamen de beide vakbondsleiders hun eerder geuite dreigement na om op te zullen stappen, indien er geen wijziging zou worden aange bracht in de begroting voor het vol gend jaar. De UGT had onlangs de eis ge steld, dat de pensioenen verhoogd dienden te worden, de ambtena rensalarissen met één procent bo ven de toegekende prijsindex van vier procent zou moeten worden opgetrokken en dat de nieuwe be lastingregeling voor 1987 de lagere inkomensgroepen nog meer zou ontzien. De socialistische regering van premier Felipe Gonzalez weigerde echter aan de verlangens van de UGT tegemoet te komen. Secreta ris-generaal van de UGT Redondo zal opgevolgd worden door zijn zoon, Nicolas Redondo jr. Met het vertrek van Redondo sr. en Saraci bar is waarschijnlijk nog geen ein de gekomen aan de uittocht van so cialistische vakbondsleden in het parlement. Twaalf anderen moeten de komende dagen nog beslissen, of zij hun zetel behouden of niet. De stap van de twee vakbonds leiders is de eerste aanzet in een proces om de UGT langzaam maar zeker een grotere onafhankelijk heid te verschaffen tegenover de socialistische partij PSOE. In het verleden zagen de leden van de UGT zich meermalen voor een dil emma geplaatst: de partij en de re gering steunen om de eenheid on der de socialisten te bewaren of op de bres blijven staan voor de rech ten en eisen van de werkende be volking, tegen de officiële lijn in. De verwijdering tussen de vak bond en de regering kan de komen de weken uitlopen op een directe confrontatie. De UGT heeft aange kondigd nog deze maand tot grote demonstraties te zullen oproepen van gepensioneerden en ambtena ren. De UGT zal vandaag bekijken, of ze die acties alleen of samen met de communistische vakcentrale Co- misiones Obreras zal voeren. Buitenland kort EG-hulp De EG-Commissie in Brussel heeft gisteren besloten om ruim twee miljoen gulden ter beschik king te stellen voor hulp aan de slachtoffers van hel noodweer dat in de nacht van 15 op 16 oktober Groot-Brittannië, Frankrijk, Span je en Portugal heeft getroffen. Eén derde deel van het geld wordt ge bruikt om de Britse slachtoffers te helpen. De rest gaat in drie gelijke delen naar Frankrijk, Spanje en Portugal. Schoolstaking In de autonome Joegoslavische provincie Kosovo zijn gisteren ruim duizend schoolkinderen in staking gegaan uit protest tegen vermeende discriminatie door de Albanese etnische meerderheid in deze provincie. De stakende kinde ren zijn van Servische en Monte- negrijnse afkomst. Een onbekend aantal leerlingen in de provincie hoofdstad Pristina was maandag al in staking. De schoolboycot heeft zich inmiddels uitgebreid naar na burige dorpen, zoals Obilic, Lipljan en Klina. Levenslang De Italiaan Raffaele Cutolo heeft deze week zijn zesde levenslange gevangenisstraf gekregen voor het geven van opdracht tot de moord op een communistisch raadslid. De aanslag op Domenico Beneventa- no had in november 1980 plaats. Cutolo zit al levenslange gevange nisstraffen uit voor het laten ver- moordon van vijf andere mensen. In 1981 gaf hij vanuit zijn cel op dracht tot de moord op de onderdi recteur van de Poggioreale-gevan- genis van Napels. regering in dat gebied. Deze wet zou president Reagan hebben ver elf tankers onder plicht binnen 60 dagen verslag uit te brengen aan het Congres over de militaire activiteiten in het Golfge- bied, waarna het Congres het recht krijgt wijzigingen in het beleid voor te stellen. De gisteren aan vaarde motie omvat een dergelijk recht niet. De motie werd op de agenda ge zet nadat de Democratische meer derheid in de Senaat erin was ge slaagd een filibuster van de Repu blikeinen te doorbreken. Vooral sinds de Amerikaanse vergeldings- aanval op Iraanse olieplatforms in de Golf van maandag, gaan in de Senaat steeds meer stemmen op de regering te dwingen de War Po wers Act in werking te stellen. Die wet geeft het Congres het recht zijn veto uit te spreken over het inzet ten van Amerikaanse troepen in geval van vijandelijkheden. Veel Democratische volksvertegen woordigers zijn bang dat de Ver enigde Staten ongemerkt in een oorlog zullen worden betrokken. Volgens waarnemers was het vrijwel zeker dat Reagan zijn veto over de War Powers Act zou uit spreken. Evenals zijn voorgangers meent Reagan dat deze wet in breuk maakt op zijn grondwettelij ke bevoegdheden als opperbevel hebber. Volgens de wet, die als reactie op de Vietnamoorlog werd aangenomen, moet de president het Congres binnen 48 uur inlich ten over het zenden van Ameri kaanse troepen naar gebieden waar zich vijandelijkheden voor doen. Als het Congres niet binnen 60 dagen toestemming geven voor verlenging moeten de troepen na een maand worden teruggetrok ken. De leider van de Democratische meerderheid in de Senaat, Robert Byrd, riep Reagan eerder deze week op zich bij het voorstel neer te leggen. Hij wees erop dat in de motie niet wordt gevraagd om te- De presidentskandidaat van de regeringspartij in Zuidkorea, Roh Tae Woo, veegt de tranen uit zijn ogen nadat iemand een traangasgranaat naar hem had. geworpen tijdens zijn verkiezingscampagne in Kwangju. (foto anp> KWANGJU (Rtr/AP) - Een traan gasgranaat die gisteren in een me nigte op een markt in Kwangju werd gegooid, heeft Roh Tae Woo, de Zuidkoreaanse presidentskan didaat voor de regeringspartij, doen afzien van het houden van een toespraak. De veiligheidsbeambten vorm den hoestend en proestend een be schermend schild rondom de kan didaat en leidden hem naar een ko gelvrije auto, die bij het wegrijden met eieren werd bekogeld. Eerder al hadden betogers in een zaal waar Roh met partijgenoten bijeen was, "Breng ons onze zoons terug", "Compensatie voor de mas samoord van Kwangju", en "U mag geen president zijn" geroepen en met eieren gegooid die Roh in het gezicht troffen. Traangas en eieren voor Roh Tae Woo Kwangju, in het zuidwesten van Zuidkorea, was in 1980 toneel van een burgeropstand die genadeloos door het leger werd onderdrukt. Roh was generaal-majoor toen in 1979 de militaire staatsgreep plaatshad die - met zijn medewer king - president Chun Doo Hwan aan de macht bracht. Nadat Chun daarna de staat van beleg had afge kondigd, ontstond in Kwangju een rebellie van studenten en burgers en het duurde ruim een week voor het leger de orde had hersteld. Vol gens de regering kostte de opstand aan 193 mensen het leven, maar plaatselijk zei men dat er veel meer slachtoffers waren. Roh maakte later een grapje over het gegooi met eieren en zei dat het "het zoveelste gepeperde incident op de weg naar democratie" was. In Seoul vielen naar schatting 60 studenten een politiebureau aan, waarna ze op de vuist gingen met politieagenten. Volgens de studen ten probeert de regering zich te onttrekken aan haar eerdere belof te om democratische hervormin gen door te voeren. Er waren geen meldingen van slachtoffers. Volgens ooggetuigen arresteer de de politie tientallen betogers, maar van officiële zijde werden geen aantallen genoemd. BRUSSEL (GPD) - België heeft weer een volwaardig kabinet. Het zevende kabinet sinds 1979 onder leiding van Wilfried Martens werd gisteravond door koning Boude- wijn beedigd. Het bestaat uit pre cies dezelfde partijen en dezelfde ministers als het zesde, dat vorige week struikelde over de kwestie- Happart. Het nieuwe kabinet is een over gangskabinet met slechts twee ta ken: het voorbereiden van een uit gebreide wijziging van de grond- wet en het uitschrijven van verkie zingen voor de Kamer van Volks vertegenwoordigers. Het had gisteren nog enige voe ten in de aarde voordat de vier re geringspartijen - de Vlaamse en Waalse christendemocraten en li beralen - overeenstemming had den bereikt over de voorstellen voor de grondwetswijziging. An dermaal waren het de Waalse chris tendemocraten (PSC) die dwars la gen. Kern van de grondwetswijziging is het overhevelen van de bevoegd heid voor het onderwijs in België van de nationale regering naar de Vlaamse en Waalse deelregerin- gen. Dit in het kader van een verde re federalisering van het land. De PSC is als enige partij tegen die overheveling, omdat zij vreest dat daardoor het katholieke onder wijs in Wallonië in het gedrang komt. In Wallonië moet de kleine PSC (slechts 20 van de 212 zetels in het parlement) opboksen tegen de liberalen en socialisten die voor openbaar onderwijs zijn. De PSC werd gisteren tegemoet gekomen met de toezegging dat de gevraagde waarborgen voor het ka tholieke onderwijs in de nieuwe grondwet zullen worden opgeno men. BRUSSEL - De kabinetscrisis over de zaak-Happart kan er voor zor gen dat België sneller dan was voorzien zal worden omgevormd tot een echte federale staat. Waar bij Vlaanderen en Wallonië een grote zelfstandigheid krijgen op een groot aantal terreinen en de na tionale regering zich nog 'slechts' met het buitenlands beleid, de de fensie, de nationale economie en het monetaire beleid bezighoudt. Het overgangskabinet van pre mier Martens krijgt immers tot eni ge taak een wijziging van de grond wet voor te bereiden die de basis moet vormen voor een drastische hervorming van de Belgische staat. Die grondwetswijziging was eigen lijk pas voorzien voor eind 1989, maar 'dankzij' Happart komt die er nu al. In de praktjk bleven echter tal overhevelen. Ook dan zal de staat i bevoegdheden nog bij de na- het geld zorgen, maar Vlaan- tionale regering. De staatshervor- deren bepaalt zijn eigen onderwijs- ming was niet voltooid. Maar naar- mate de tegenstellingen tussen Vlamingen en Walen toenamen en de affaire-Happart het politieke le de roep om een echt federaal Bel gië steeds groter. Een van de zaken die nog niet ge regeld zijn is de opsplitsing van het onderwijs. Geen wonder, want het onderwijs speelt natuurlijk een de dienst uitgemaakt. Pas de laat- Premier Martens - België voorbereiden op nieuwe staatsvorm - {mq Be|Ka) door Hans de Bruijn eigen (deel)regeringen, eigen parle menten en eigen bevoegdheden Over cultuur, omroep, milieube leid, ruimtelijke ordening, regio naai economisch beleid, werkgele- De staatshervormiing heeft de- genheid en wetenschapsbeleid zelfde achtergrond als de kwestie- mochten de Vlamingen en de Wa- Happart: de enorme verdeeldheid len voortaan zelf beslissen, zonder tussen Vlamingen en Walen, niet met elkaar rekening te hoeven alleen op taalkundig maar ook op houden. centrale rol in het bepalen i identiteit van een land of gewest, en zeker waar de taal zo doorslag gevend is. Het onderwijs was en is nog een nationale zaak. Er is vrijheid van onderwijs en de staat zorgt voor het geld. Er zijn nu ook twee natio nale ministers van onderwijs, een voor het Franstalig onderwjs en een voor het Nederlandstalig. Zij zijn volledig gelijkwaardig en de een mag niet aan de taken van de ander komen. Bij de grondwetsherziening wil men nu de bevoegdheden voor het onderwijs naar de deelregeringen economisch en cultureel gebied. Vele jaren is geprobeerd Vlamin gen en Walen vreedzaam te laten samenleven, maar het is steeds duidelijker geworden dat het on verzoenlijke niet te verzoenen valt. Al in de jaren zestig werd over een opsplitsing van België gespro ken. In 1962 werd de taalgrens door België getrokken, die het land definitief - en niet alleen wat het taalgebruik betrof - in tweëen zou splijten. Het duurde tot het eind van de jaren '70 voordat die twee deling ook staatkundig vorm kreeg. Vlaanderen en Wallonië kregen Extreem De nationale overheid zorgde er voor dat beide gewesten voldoen de geld kregen. Tot in het extreme werd ervoor gewaakt dat de lands delen gelijk behandeld werden. Voor elke frank die naar Vlaande ren ging, moest er ook een naar Wallonië. Geld voor een haven in Zeebrugge, dan ook geld voor een weg door de Ardennen. Omdat Vlaanderen meer inwoners heeft en de economische motor van het land is, ontstond daardoor een scheve situatie die veel Vlamingen dwars zit. BONN (GPD) - De staatssecretaris van financiën van de deelstaat Schleswig-Holstein, Schleifer, heeft gisteren de beschuldigingen tegen de gestorven ex-minister president Barschel onderschreven. Hij verklaarde onder ede dat Bar schel al in februari met hem con tact heeft opgenomen over de ano nieme aangifte wegens belasting ontduiking tegen de SPD-politicus Engholm. Barschels vroegere per smedewerker Pfeiffer stelt dat de ex-minister-president de drijvende kracht was achter deze poging Engholm in discrediet te brengen. De familie van Barschel ziet af van een tweede sectie. Dat deelde de Zwitserse advocaat van de fami lie, Revaz gisteren mee. Sectie had uitgewezen dat Barschel een grote hoeveelheid van vijf verschillende soorten medicamenten had inge nomen. Daar deze hem niet met ge weld waren toegediend, gaat men er algemeen van uit dat hij zelf moord heeft gepleegd. De familie stelde dat zij dit uitsluit en eiste een tweede sectie. Waarom men daar nu van heeft afgezien, is nog niet duidelijk. De parlementaire onderzoeks commissie in Kiel hervatte giste ren haar onderzoek met het ver hoor van staatssecretaris Sclileifer. Hij vertelde dat Barschel hem be gin dit jaar opbelde met de vraag of er iets onregelmatigs was ontdekt in Engholms belastingaangifte. De staatssecretaris deelde mee dat het onderzoek niets had opgeleverd. Wel had hij de indruk dat Barschel precies wist waarover het ging en dat verwonderde hem, omdat hier uit bleek dat het belastinggehéim was geschonden. De staatssecreta ris lichtte daarop de minister van financiën Asmussen in. Björn Eng holm werd niet op de hoogte ge steld. CDU-minister van financiën As- mussen probeerde op de eerste ka binetszitting na het verkiezingsde bacle van 15 september deze hele affaire te bespreken. Veel minis ters wilden schoon schip maken, maar Barschel blokte alles af. Een week later gaf de CDU-politicus op een persconferentie zijn erewoord niets van deze anonieme belasting aangifte te hebben geweten. Reiner Pfeiffer verklaarde giste ren in een interview dat Barschel hem eerder dit jaar de post van mi nister van binnenlandse zaken in zijn nieuwe kabinet wilde aanbie den, indien Pfeiffer zou zwijgen over de lastercampagne tegen Eng holm. Russen bekijken reactor Three Mile Island MIDDLETOWN (AFP) - Drie func tionarissen van het Sovjetministe rie voor kernenergie hebben giste ren een bezoek gebracht aan de kerncentrale op Three Mile Island, waar in 1979 het ernstigste ongeluk uit de nucleaire geschiedenis van de Verenigde Staten plaatshad. „Wij zijn hier om ons bekend te maken met het werk van Ameri kaanse specialisten op het gebied van de veiligheid", zei de leider van de delegatie, Nikol^j Sjtejnberg. De Russische functionarissen kre gen toestemming de centrale te be zoeken nadat een groep Ameri kaanse specialisten een bezoek mocht brengen aan de kerncentra le in Tsjernobyl, waar bij de ont ploffing van een reactor in april 1986 31 personen het leven verlo ren. De Sovjetrussische delegatie kreeg toegang tot de bij het onge luk zwaar verontreinigde reactor 2. Het schoonmaken van de reactor duurt nog steeds voort. ADVERTENTIE beleid net zoals Wallonië. Dat deze kwestie zo omstreden is komt vooral door de Waalse chrstendemocraten van de PSC. ven meer begon te verzieken, werd De kleinste regeringspartij met maar 20 van de 212 zetels in het parlement, maar wel met een one venredig grote invloed. Het Waalse katholieke establish ment heeft in België eigenlijk altjd ste decennia, met het groeiend po litiek en economisch zelfbewust zijn van de Vlamingen, is die rol afgenomen. Maar toch slaagt de PSC er al jaren in om haar wil aan de andere regeringspartijen op te leggen. De PSC maakte handig gebruik van de afkeer bij Martens CVP voor de socialisten. Maar vorige week overspeelden de Walen hun hand en is de crisis er toch. Met het risico dat zij straks, na de verkie zingen van 13 december, toch bui tenspel komen te staan. Tot die tijd zal de PSC echter al haar invloed aanwenden om de fe deralisering van het onderwijs te gen te werken. Dat Ujkt een bij voorbaat verloren strijd, omdat de andere regeringspartijen en de op positie in Vlaanderen en Wallonië er voor zijn. Even leek het erop alsof Martens dan maar zou doorgaan zonder de Waalse christendemocraten. Dan zou de PSC aan alle kanten het lid op de neus gekregen hebben, om dat Martens de grondwetswijzi ging dan desnoods met de steun van de socialisten door het parle ment zou hebben gehaald. Maar op de valreep werd men het toch eens. Het katholieke onder wijs in Wallonië krijgt in de nieuwe grondwet dezelfde garanties als het onderwijs aan minderheden. En daar kon deze politieke minder heidspartij mee leven. A.s. zaterdag is het Stripmarkt in de Haagse Bijenkorf. Liefst 30 striptekenaars zijn die dag van 13.00 tot 16.00 uur in het Service Centrum, 2e etage, om daar hun strips te signeren. Wij verwachten o.a. de winnaar van de Strip- schapprijs 1987, Gerrit de Jager van 'De familie Doorzon', Don Lawrence van de bekende jeugd serie 'Storm', Willy Linthout van de strip 'Urbanus' en Urbanus zélf, Willem Ritstier van 'Bartje', Eric Schreurs van 'Joop Klepzeiker', Peter de Wit van 'Gilles de Geus', Jan Vervoort van 'Lila en Merijn Jan Steenman van'Noortje', JoNesbitt van'Hand boek hedendaagse dames'. Elly Holzhaus van 'Met mij alles OK' en nog vele anderen. BIJ DE BIJENKORF BEiN JE BETER AF

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5