Geheimzinnigheid rond transport is het verschil? Veluwse ziekenhuizen wijzen abortus af Eigenmachtig handelen oud- minister complete onzin' Protest vier grote steden tegen vermindering politie Nederland over zo n 50 jaar weer onder water Studenten wilden Deetman aan zijn woord houden. Parlementair onderzoek bouwfraude DONDERDAG 22 OKTOBER 1987 BINNENLAND PAGINA 3 Oefenmaterieel voor Woensdrecht aangeleverd WOENSDRECHT (GPD) - Op de vliegbasis Woensdrecht is gisteren materieel aangeko men voor de ondersteuning en training van de Amerikaanse militairen op de basis. De aangevoerde lading bestond uit rollend materieel. Kruisvluchtwapens zaten er niet bij. De goederen kwamen met een C-5- B Galaxy, het grootste vliegtuig dat ooit op de vliegbasis Woens drecht is geland. Met negentien meter hoogte, 75 meter lengte en een spanwijdte van ruim zeventig meter is de Galaxy het grootste transportvliegtuig ter wereld. De lading van gisteren bestond uit een zogenaamd Launce Control Centre (LCC), een aantal aggrega ten en bevoorradingsmateriaal voor de Amerikanen, onder andere bouten en moeren. De aanvoer van de LCC-eenheid is de eerste in een reeks van zes. Eén LCC begeleidt acht kruisvluchtwapens tijdens en na de lancering. De LCC zit op een platte, gepantserde truck van ze ventien meter lengte. Deze mobie le inrichting kan naar verschillen de lanceerplaatsen worden gere den. De gisteren aangevoerde LCC is bedoeld als trainingsmateriaal voor de Amerikanen die in de toe komst wellicht de vluchten van kruisvluchtwapens begeleiden. "Deze LCC is voor oefening", al dus de woordvoerder van defensie gisteren. "Maar ik sluit niet uit dat ze omgebouwd kan worden voor daadwerkelijke actie 1 nodig mocht zijn". Het oefenen houdt ook in dat de Amerikanen rijden met de speciale trucks waar straks eventueel kruis raketten opliggen. Defensie stelt nadrukkelijk dat dat niet in de om geving gebeurt, maar op de basis. Of er bij de trainingen van de Ame rikaanse militairen kernkoppen gebruikt gaan worden, wil Defen sie niet zeggen. ROTTERDAM (ANP) - Op initia tief van burgemeester Peper van Rotterdam hebben de burgemees ters van de vier grote steden in ons land gisteren m een brief geprotes teerd tegen het verdwijnen van ar beidsplaatsen bij de politie. De brief is gestuurd naar de kamer commissie van politie die volgende week de politiebegroting zal be handelen. "Naar wij hebben begrepen is het de bedoeling dat enige duizen den arbeidsplaatsen zullen ver dwijnen bij de politie. De dan over blijvende politieambtenaren zul len naar onze stellige overtuiging niet in staat zijn met minder men sen het (groeiende) werkaanbod te verrichten", schriijven de gemeen ten. De burgemeesters wijzen erop dat het aantal verzoeken om poli- tiehulp niet in verhouding staat tot het aantal beschikbare uren. De ondertekenaars - naast Peper zijn dat Van Thijn (Amsterdam), Vos (Utrecht) en loco-burgemeester Duivestijn (Den Haag) - stellen dat de politie terecht vraagt om een goede regeling voor onregelmatig werk Over die regeling hebben de politiebonden op het ogenblik een conflict met de betrokken be windslieden Van Dijk en Korthals Altes. Om te protesteren tegen de huidige gang van zaken bereiden de bonden acties voor. Burgemeester Peper van Rotter dam betuigde op de vergadering van de raadscommissie voor poli- Familiedrama Een familiedrama in de-gemeen te Roden heeft gisteren het leven gekost van een 54-jarige man en zijn 45-jarige echtgenote. De licha men van het echtpaar werden ge vonden door een plaatselijke huis arts. Volgens de rijkspolitie was de arts gebeld door de man die vertel de dat zijn vrouw er niet meer was en dat hijzelf geen zin meer in het leven zag. Toen de arts arriveerde bleek de man zich in de hal van de woning te hebben opgehangen. In de woonkamer werd de zwaarge wonde vrouw gevonden. Zij over leed na aankomst in het zieken huis. Macrobiotisch Aids-patiënten en sero-positie- ven kunnen verlichting vinden als zij overstappen op macrobiotische levenswijzen. Dat stelt directeur Nelissen van het Kushi-Instituut in Amsterdam dat zich bezig houdt met natuurlijke leef-en eetgewoon ten. Volgens Nelissen lopen er pro jecten in New York waarbij sero- positieven macrobiotisch eten. "Steeds meer onderzoekers zijn er van overtuigd dat voedingspatro nen en ziekten alles met elkaar te maken hebben". Aantjes CDA-fractieleider Bert de Vries moet aftreden. Dat vindt mr. Wil lem Aantjes, oud-fractieleider, in een interview met het weekblad Haagse Post. Volgens Aantjes heeft De Vries drie kapitale fouten gemaakt. De Vries zou ten onrech te minister Van Aardenne de hand boven het hoofd hebben gehou den, na de RSV-affaire. Ten tweede zou op aandringen van De Vries staatssecretaris Brokx (volkshuis vesting) onnodig tot opstappen zijn gedwongen. En ten derde zou De Vries onvoldoende zijn opge treden tegen minister Braks (land bouw), toen die in opspraak was gekomen wegens fraude in de vis serij. tiezaken ook al zijn instemming met de wensen van de politie, toen hoofdagent R. Spijkers daar na mens vele tientallen aanwezige agenten een verklaring voorlas. "Zo gaat het niet langer" zei Spij kers, waarna hij een reeks proble men opsomde bij de politie die het gevolg zijn van geldgebrek: een te- korte aan kantoorbenodigdheden, te weinig vervoermiddelen en ver- bindingsapparatuur, gebrekkige huisvesting en onvoldoende nieu we uniformen en toebehoren. Het rijksbeleid betekent volgens de verklaring voor de politie "meer ongemakken, voor minder geld, met duizenden banen minder". Spijkers kondigde aan dat voor de politiemensen elke vorm van achteruitgang intussen onaccepta bel is geworden. Afstand Het uitladen van het materieel gisteren ging gepaard met scherpe veiligheidsmaatregelen. Mensen die niet direct betrokken waren bij de werkzaamheden, moesten op grote afstand blijven. Het Neder landse leger zorgde voor een cor don rondom het vliegtuig, com pleet met honden en geweren. De fensie wilde pas zeggen wat er in het vliegtuig zat, nadat de spullen waren uitgeladen. De inhoud van de persmap die journalisten gisteren kregen uitge reikt na hun aankomst op de vlieg basis Woensdrecht was een voor bode van de informatiebeperking waarmee ze de verdere dag te ma ken zouden krijgen. Vier volgetyp- te velletjes met alle wetenswaar digheden over de Galaxy en slechts enkele regels over de in houd van het toestel. Het begon al mysterieus doordat de uitnodiging van de voorlichting van de vliegbasis aan de pers pas enkele uren voor de aankomst van het Amerikaanse transportvlieg tuig werd gedaan. In de telefoni sche uitnodigingen om naar de ba sis te komen werd niet vermeld wat daar zou gaan gebeuren. Veel journalisten moeten de snelheidsli mieten hebben genegeerd om van uit de Randstad tijdig de vliegbasis te bereiken. De voorlichter van de basis werd aanhoudend bestookt met de vraag wat dan wel precies de vracht van het toestel zou zijn. Op last van de betrokken Amerikaanse militaire staf mochten daar geen mededelin gen over worden gedaan, voordat het hele vliegtuig leeg zou zijn. Volgens voorlichter kapitein L. Baltussen van de basis hadden de Amerikanen "het" eigenlijk hele maal stil willen houden. Van Ne derlandse zijde was aangedrongen op zo veel mogelijk openheid. Persfotografen mochten op ver zoek honderd meter van het toestel een plaatje schieten. NOORDWIJKERHOUT (ANP) - Binnen enkele tientallen jaren zijn ingrijpende klimaatveranderingen te verwachten. De gemiddelde temperatuur zal in het jaar 2030 met 1,5 tot 4,5 graden celsius zijn opgelopen. De zeespiegel zal ge middeld een halve tot een meter stijgen. De Noordzee kan zelfs tot 3,5 meter hoger komen te liggen. De gevolgen hiervan zullen cata strofaal zijn. Dit zijn enkele sombere conclu sies van een honderdtal weten schappelijke onderzoekers in Eu ropese landen die de afgelopen da gen in Noordwijkerhout bijeen zijn geweest. De onderzoekers waren het erover eens dat de aarde steeds meer wordt opgewarmd door stof fen die vrijkomen bij energiewin ning, landbouw, veeteelt en in de industrie. De deskundigen die op uitnodiging van het ministerie van milieubeheer naar Nederland wa ren gekomen, waarschuwden aan het eind van hun werkbijeenkomst voor de ernst van de situatie. De atmosfeer wordt in toene mende mate opgewarmd door kooldioxyde, afkomstig van de ver branding van fossiele brandstof- Onderzoekers: maatregelen nodig fen, en methaan dat vrijkomt in de landbouw en veeteelt. Maar ook stoffen als chloorfluorkoolwater stoffen, die voorkomen in bepaalde spuitbussen, koelvloeistoffen en piepschuim, en stikstofverbindin gen dragen bij aan het zogeheten broeikaseffect. De deskundigen verwachten dat de concentraties van deze stoffen de komende vijf tig jaar zullen verdubbelen. De ge volgen voor het klimaat zijn dan niet gering, omdat een stijging van de gemiddelde temperatuur met enkele graden het aanzien van de aarde drastisch kan veranderen. Op de werkbijeenkomst spraken de onderzoekers over rampzalige gevolgen van deze verstoring. In de landen rond de Middellandse Zee en het zuidelijk gedeelte van de Sovjetunie zal het minder gaan re genen. Grote droogte, lege rivier beddingen, erosie van de grond, te kort aan drinkwater en een achter uitgaande landbouw zullen het ge volg zijn. De Middeneuropese landen zul len minder hinder ondervinden van de klimaatveranderingen, met uitzondering van het Alpengebied. Door de hogere temperaturen zul len zowel de boom- als sneeuw grens enkele honderden meters ho ger komen te liggen. Gletschers zullen voor het grootste gedeelte verdwijnen. De lage landen krijgen het het hardst voor de kiezen. De gestegen zeespiegel zal veel laaggelegen ge bieden overspoelen. Vooral Neder land zal voor een groot deel onder water verdwijnen, als de dijken niet aanzienlijk worden verhoogd. De Oosterscheldedam biedt op dat ogenblik eveneens onvoldoende bescherming tegen een stijgende zeespiegel. De deskundigen bevelen de overheden aan nu al rekening te houden met de komende klimaat wijzigingen en tijdig maatregelen te nemen. Zij drongen aan op ener giebesparing en de toepassing van duurzame en schone energiebron nen. Om op tijd voorbereid te zijn geven de onderzoekers een aantal aanbevelingen. Nederland en an dere laagliggende gebieden wordt met het oog op eventuele overstro mingen van zee onder meer geadvi seerd woningbouw en strategische industrieën waaronder elektrici teitscentrales, voortaan zoveel mo gelijk landinwaarts te situeren. Ook de opslag van radioactief en giftig afval moet zover mogelijk uit de kust blijven. Verkrachter op vrije voeten na procedure-fout MIDDELBURG (GPD) - Een 24- jarige ex-verpleegkundige uit Vlis- singen, die in september tot twee en een half jaar gevangenisstraf werd veroordeeld omdat hij een aantal vrouwen seksueel misbruik te na ze te hebben verdoofd, is weer op vrije voeten. Justitie heeft hem vrij moeten laten omdat er een procedurefout is gemaakt. De voorlopige hechtenis van de man werd namelijk door onbeken de omstandigheden een dag te laat verlengd. De man zat sinds zijn veroordeling begin september in voorlopige hechtenis, omdat zowel hij zelf als de officier van justitie in hoger beroep waren gegaan. Die straf had formeel na 30 dagen door de rechter-commissaris verlengd moeten worden, in zijn geval op zondag 11 oktober. De rechter-commissaris werd echter pas maandag 12 oktober met de verlenging geconfronteerd en kon toen niet anders doen dan de man vrijlaten tot zijn zaak in ho ger beroep voorkomt. GOUDA (ANP) - Zo'n 200 studenten hebben de afgelopen nacht gepro beerd om minister Deetman (onderwijs en wetenschappen) uit zijn slaap te houden door voor zijn woonhuis in Gouda lawaai te maken. De actie werd gehouden omdat Deetman in een weekblad had gezegd dat hij zou aftreden wanneer hij door de studiefinanciering ook maar één nacht uit zijn slaap zou worden gehouden. De studenten begonnen even na twaalf uur met hun actie. Zij pro beerden zo veel mogelijk lawaai te maken door onder andere muziek te maken en vuurwerk af te steken. Het was de bedoeling dat zij de hele nacht door zouden gaan. "En dan had hij vanmorgen af moeten treden", aldus een student uit Leiden. Maar rond half twee maakte de politie van Gouda een eind aan de actie. ARNHEM (ANP) - Het bestuur van drie gefuseerde ziekenhuizen in Wageningen, Ede en Bennekom blijft bij zijn verbod op het verrich ten van abortus in de ziekenhui zen. Dat bleek gisteren tijdens het kort geding dat twee Wageningse gynaecologen tegen het zieken huisbestuur hadden aangespan nen. Nadat de ziekenhuizen op al gemeen christelijke grondslag wa ren gefuseerd, besloot het bestuur dat abortus op sociale grondslag niet meer is toegestaan. In september spanden de twee gynaecologen een eerste kort ge ding aan tegen het ziekenhuisbe stuur. De president van de Arn hemse rechtbank besloot toen dat abortus in ieder geval tot 1 januari van het komend jaar is toegestaan. Voor die datum zouden ziekenhuis en gynaecologen moeten proberen tot overeenstemming te komen over het toekomstige abortusbe leid. Volgens de raadsman van de gy naecologen, mr. T.J. van Veen, is het overleg op niets uitgelopen. Volgens Van Veen heeft het zie kenhuisbestuur alle voorstellen van de gynaecologen naast zich neergelegd. "Er is sprake van re formatorische arrogantie en into lerantie. Het beleid van het zieken huis wordt slechts gesteund door mensen uit streng reformatorische kring, zoals SGP en RPF. Maar het ziekenhuis behoort er voor ieder een te zijn", aldus mr. Van Veen. In een gesprek met het zieken huisbestuur hadden de gynaecolo gen een aantal voorstellen gedaan om de abortuspraktijk te kunnen voortzetten. Volgens de gynaecolo gen zou de bouw van een zelfstan dige eenvoudige abortuskliniek op het terrein van het Wageningse Pieter Pauwziekenhuis of elders in Wageningen een goede mogelijk heid zijn. De kliniek zou dan geen deel meer uitmaken van het zie kenhuis. De gefuseerde ziekenhui zen zouden de stichtingskosten van de nieuwe kliniek voor hun re kening moeten nemen. Volgens mr. Van Veen gaat het daarbij om een bedrag van zo'n 100.000 gulden exclusief de kosten voor de bouw van een nieuw gebouw. De raadsman van de gynaecolo gen beschuldigde het ziekenhuis bestuur ervan dat het misbruik maakt van een monopolie-positie op de Veluwe. "In het ziekenhuis wordt gebruik gemaakt van ge meenschapsgeld. Het bestuur moet er daarom rekening mee hou den dat de overgrote meerderheid van de bevolking voor abortus op sociale grondslag is", aldus mr. Van Veen. De raadsman van het ziekenhuis bestuur, mr. D.W. Grosheide, liet weten dat de fusie tussen de zie kenhuizen in gevaar kan komen als abortus alsnog moet worden toege staan. Volgens de raadsman is er geen enkele probleem als zieken huispersoneel in privé-tijd mee werkt in een zelfstandige abor tuskliniek, maar is het ziekenhuis bestuur op geen enkele manier ver plicht om aan zo'n kliniek mee te werken. Het ziekenhuisbestuur over weegt om ook de kunstmatige in seminatie met donorsperma te be perken. Volgens de voorzitter van het ziekenhuisbestuur, dr. W.Y Aalbersberg, zal een medisch-ethi- sche commissie van het ziekenhuis zich met dit probleem bezig hou den. "Maar het is te verwachten dat we bepaalde groepen van kunst matige inseminatie zullen uitslui ten. Daarbij valt bij voorbeeld te denken aan lesbische vrouwen", aldus Aalbersberg. De president van de rechtbank mr. J. van Julsingha doet woens dag 28 oktober uitspraak in het kort geding. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - Ex-minister Gruijters van volkshuisvesting had het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds nooit gunsten mogen verlenen die andere beleggers in de bouw niet kregen. Met het niet ra leven van de bestaande subsidiere geling overtrad hij de wet. Dit ver klaarde de voormalig voorzitter van de Algemene Rekenkamer, drs. H. Peschar, gisteren voor de parlementaire enquêtecommissie. Het argument van Gruijters dat hij als minister mocht afwijken van de wettelijke regels, noemde Pe schar "complete onzin". "In feite zou dat betekenen datje geen rege ling had hoeven maken". Peschar gaf toe dat de Algemene Rekenkamer ten onrechte niets had gedaan aan het feit dat het ABP te lage stichtingskosten op gaf. Het college van de Rekenka mer had de zaak destijds tot drie maal toe voor kennisgeving aange nomen. "Uiteindelijk hebben be leidsoverwegingen en niet de con trole de doorslag gegeven. Er moesten huizen gebouwd worden en we vonden dat we daar geen spaak in het wiel konden steken". Achteraf gezien was het volgens Peschar echter beter geweest wan neer de Rekenkamer de minister van volkshuisvesting via een brief over de zaak op de hoogte had ge steld. De voormalige directeur van de directie Woningbouw van het mi nisterie van volkshuisvesting, mr. A. Steensma, bleef gisteren ont kennen dat ambtenaren van het de partement op de hoogte waren van het opzettelijk verlagen van stich tingskosten. Afgelopen maandag verklaarde het gepensioneerde hoofd technische dienst (HTD) van de provinciale directie Noord-Bra bant, Van den Bruele, dat de HTD's dergelijke aftrekposten erkenden. Volgens Steensma berust dit "op een groot misverstand" en heeft Van den Bruele "niet geweten waar de enquêtecommissie heen wilde". De uitlatingen van de HTD maandag waren overigens zeer dui delijk. Hij vertelde de commissie dat bepaalde extra voorzieningen, zoals beter hang- en sluitwerk, be tere tegels, beter houtwerk en ex tra kosten voor een luxe badkamer of een mooiere keuken bij premie huurwoningen tot een bepaald be drag werden geaccepteerd. Als de prijs van de woning niet meer dan tien tot vijftien procent afweek van de prijs van een vergelijkbare, sim pelere woningwetwoning, dan werd dat geaccepteerd. Steensma heeft uit hoofde van zijn functie enige tijd de driemaan delijkse vergadering van de HTD's bijgewoond. Volgens Van den Bru ele werd op deze vergadering vaak over dit soort zaken gepraat, Steen sma ontkent echter dat het ooit aan de orde geweest is. Philips videorecorder bij de Radio/TV handel. Ze verkopen u het apparaat met fabrieksgarantie en brengen het soms bij u thuis. Een Skala kijker is een veeleisende kijker. Philips videorecorder bij Skala. Dezelfde Philips videorecorder wordt bij u thuis afgeleverd en gebruiks klaar geïnstalleerd. Plus een onbeperkte en volledige garantie met gratis service. Zonder voorrij- en reparatiekosten. Plus een extra korting van 25% op de huur vari een videocamera. En nog eens hoge korting op bijvoorbeeld videobanden, hoofdtelefoons en vele andere artikelen. Tot slot een huurpnjs die belangrijk lager is naarmate u langer huurt. Met het recht van koop na afloop. En met de mogelijkheid uw oude video in te ruilen. En dat alles voor f ic.- per week* Overigens huurt u al een videorecorder v.a. f 12,60 per week bij een 3-jarig contract*. Administratiekosten f50,-. Nog meer van uw dienst? U zegt 't maar. We zijn namelijk gewend aan veeleisende kijkers. Leiden Haarlemmerstraat 168 071-131141.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3