Aanleg tweede brug Leimuiden vertraagd Tussen Perth en Sydney is het goed fietsen Deel asielzoekers welkom in Alphen ■pmnr Grondverwerving duurt mogelijk jaren Katwijker en Venneper per fiets dwars door Australië Doorrijder DONDERDAG 22 OKTOBER 1987 LEIMUIDEN - De bouw van een tweede brug over de Ringvaart bij Leimuiden dreigt enkele jaren vertraging op te lopen. Er is nog steeds geen akkoord bereikt met de firma Van Poelgeest die ongeveer veertig hectare rietland langs de Ringvaart in eigendom heeft. A. van Poelgeest van de gelijknamige riethandel verwacht dat het uitdraait op een onteigeningsprocedure voor de stukken grond die nodig zijn voor het project. Dat zou grote gevolgen heb ben voor de bouw van de vierbaansbrug die naast de bestaande tweebaansbrug komt en in 1990 klaar moet zijn. Projectleider van de Leimuiderbrug, R. van de Pieterman, zegt in een reactie 'nog geen rekening te hebben gehouden met jarenlange vertraging'. Van de Pieterman heeft goede hoop dat de zaak 'in der minne' kan worden geschikt. Hij rekent slechts op maanden vertraging, in elk geval geen jaren. "De firma is niet onwillig. Maar voor die grond wil ze natuurlijk wel een behoorlijk bedrag zien. Bovendien is het mo gelijk dat de rest van het moerassi ge rietland wordt aangetast door de werkzaamheden. Ook dat speelt een rol, want de broodwinning van Van Poelgeest komt daarmee in ge vaar", aldus de projectleider. "Ik denk wel dat we tot een overeen stemming zullen komen en ga dan ook nog niet meteen uit van jaren lange vertraging. Pas als het tot een onteigeningsprocedure zou ko men, is daar sprake van". Naar dat laatste gaat het echter wel degelijk uitzien, meent A. van Poelgeest. "De laatste onderhande lingen zijn afgeketst. Dat.is merk waardig genoeg alweer bijna een jaar geleden. Sindsdien heb ik nooit meer wat gehoord van ze. Ik begon zowat de indruk te krijgen dat die hele tweede Leimuiderbrug van de baan was. Voorlopig maak ik me niet veel zorgen, het initiatief komt niet van mij natuurlijk", al dus de riethandelaar, die samen met zijn broer het bedrijf runt in Leimuiden. Ze zitten aan de Wil lem van de Veldeweg en de Burge meester Bakhuizenlaan. Gigantisch Begin volgend jaar zouden de provincies Zuid- en Noord-Hol land beginnen met de uitvoering van het dertien miljoen gulden kostende project dat een einde moet maken aan de gigantische fi leproblemen bij de provinciegrens In 1990 zou de brug dan klaar moe ten zijn. Deze data dreigen nu fors te worden overschreden De aanleg van een nieuwe brug over de Ringvaart levert grote schade op voor het moerassige landschap ten ten van Leimuiden, in het bijzon der voor de riethandel. Volgens Van de Pieterman (werkzaam bij provinciale waterstaat van Noord- Holland) maken de riethandelaren terecht een probleem van de brug. "Het hele project betreft een moei zame reconstructie. Voor de twee de brug en de oprit moet aanzien lijk worden ingegrepen in het riet land. De bodem bestaat uit slappe veenlagen die voor een groot deel moeten worden afgevoerd. Vervol gens moet alles worden opgehoogd met zand. Dat heeft gevolgen het hele gebied en de firma Poelgeest ziet dat terecht als i ernstig bezwaar omdat ze met het riet hun brood verdienen". Provinciale waterstaat heeft in middels een bodemkundig bureau ingeschakeld om voor de rietsnij ders de precieze gevolgen van de werkzaamheden te onderzoeken. Daaruit moet blijken hoe groot de schade is voor het gebied tussen de Herenweg en de Ringvaart. Uit de resultaten van dat onderzoek kan ook blijken dat de beide provincies voor een andere variant van het Leimuiderbrugproject moeten kie zen. Nu geniet een afgraving van de veenlagen en ophoging met zand nog de voorkeur. Met dit werk is 2,5 jaar gemoeid. Over deze variant be reikten de beide provincies een jaar geleden al overeenstemming toen er een rapport over de Leimui derbrug werd uitgebracht. Als echter blijkt dat deze oplos sing te grote gevolgen heeft voor de omgeving, moet wellicht naar één van de drie andere varianten wor den uitgekeken, die overigens in prijs nauwelijks verschillen. Daar zit een variant bij waarvan de uit voering twee jaar langer duurt dan de voorkeursvariant. Die maakt echter weinig kans, omdat die uit- <&v ,4 x- ,1*. - llPp Afc'SglMff' Een openstaande Leimuiderbrug vanuit de lucht gezien, met veel wach tende automobilisten aan alle kanten. Linksboven op de foto moet de oprit van de tweede brug beginnen. Dat is de weg naar Leimuiden!Alphen. Links hiervan ligt het moerassige rietland, dat voor een groot deel eigen dom is van Van Poelgeest. De nieuwe brug komt pal naast de huidige oe ververbinding te liggen. Onder de huidige brug is op de foto nog bebou wing zichtbaar. Die huizen zijn inmiddels echter afgebroken. gaat van een traditionele methode waarbij het zand voor de oprit di rect op het maaiveld wordt gestort. Dit heeft vanwege de veenbodem aanzienlijke zettingen tot gevolg. Deze variant acht Van de Pieter man uitgesloten. Evenals de moge lijkheid om een 'weg op palen' te maken. Zo'n kunstwerk (in feite een lang viaduct) heeft als nadeel dat er in de toekomst moeilijk een verbreding van de weg kan worden gerealiseerd. Enige voordeel is dat er maar twee jaar aan hoeft te wor den gewerkt. Piepschuim De 'piepschuimvariant' lijkt wél een goed alternatief te zijn. Hierbij wordt de weg opgehoogd met po- lystreenschuim. "Dat is een soort piepschuim", legt hij uit. "Dat klinkt raar, maar in Noorwegen doen ze het al lang op deze Er worden gewoon diverse lagen van dit lichte materiaal aange bracht. Voor Nederland is het nog een vrij unieke methode. De zettin gen zijn minimaal. Bovendien wordt de brugfundering niet hori zontaal belast". De uitvoering van deze methode duurt ook twee jaar. Een kleine tijdbesparing dus. De huidige Leimuiderbrug heeft twee rijstroken, één in de richting Amsterdam/Schiphol (rijks weg A4) en één in de richting van Leimuiden/Alphen. De bedoeling is dat straks deze brug alleen nog wordt gebruikt voor het verkeer in de richting Leimuiden/Alphen. De brug wordt alleen enigszins ver breed voor fietsers in beide richtin- :n. De nieuw te bouwen brug wordt vierbaans voor alle verkeer dat uit de richting Leimuiden/Alphen komt. Twee banen zijn voor het verkeer richting de rijksweg, één het verkeer richting Oude We tering en één rijstrook is bestemd de bus. Momenteel staan er vooral in de ochtenspits vaak kilo meterslange files voor de brug. Dat is vooral aan de kant van Leimui den het geval. De Leimuiderbrug en de aangrenzende kruising ten noorden van de brug hebben de naam verkeersknelpunt nummer één van de regio te vormen. De provincie Noord-Holland is eigenaar van de meeste grond waarop het miljoenenproject wordt uitgevoerd. Daarom neemt deze provincie ook het grootste deel van de kosten voor haar reke ning. In de toekomst komen door grenscorrecties enkele stukken grond van Noord-Holland in bezit van Zuid-Holland. Voor die delen wenst Noord-Holland een betaling op fifty-fifty-basis. "Financieel ligt er niks in de weg", zegt Van de Pie terman. "De provincies zijn het on derling goed eens wat dat- betreft. De riethandel in Leimuiden vormt het enige obstakel in het project". Als dat obstakel is genomen, kan de bouw echter nóg vertraging op lopen vanwege bezwaren van bur gers die moeite hebben met een tweede brug. Op dit moment zijn die nog niet bekend om de eenvou dige reden dat er nog geen moge lijkheid bestaat om ergens bezwaar tegen te maken: de planologische procedure is nog niet begonnen. Met andere woorden: de brug is nog niet opgenomen in een be stemmingsplan. KATWIJK/NIEUW-VEN- NEP - "Op de fiets proef je als het ware het land waar je doorheen trekt. Het is dus een goede ma nier om een land en zijn bewoners te leren kennen. Bovendien ben je lekker sportief bezig en dat is ook heel wat waard". door Kees van Kuilenburg Dat zeggen Juul Guttinger (37) uit Katwijk en Clemens Veer man (40) uit Nieuw-Vennep. De twee vertrekken vrijdag samen met Nes Koeneman uit Oegst- geest, Toos de Boer uit Koude kerk aan den Rijn, Micky Smak uit Amsterdam en Carry van Gij- sen uit Bakkum naar Australié. Daar beginnen zij op 1 november in Perth aan de westkust aan een ongeveer 5000 kilometer lange fietstocht naar Sydney. De tocht is één van de activitei ten die in Australië worden ge houden ter gelegenheid van die viering van 200 jaar Australië. In 1788 bracht Engelse kapitein Cook er een groep Engelse ge vangenen aan land. Ze waren veroordeeld tot deportatie uit hun land naar Australië. Deze eerste kolonisten worden gezien als grondleggers van het land, al werd het uiteraard al veel langer bewoond door de eigen bevol king, de 'aboriginals'. De komst van de Engelsen betekende ech ter het begin van de kolonisatie van Australië. Het is voor de Katwijker en de Venneper niet de eerste fiets tocht buiten de landsgrenzen. Clemens Veerman reed bijvoor beeld in 1985 en 1986 de 32.000 kilometer lange tocht van Alaska naar Vuurland. Maar ook fietste hij naar de Noordkaap in Noor wegen en van kust tot kust in Amerika. Op deze laatste tocht ontmoette Clemens Veerman de Katwijker Juul Guttinger. Trou wens, alle zes fietsenthousiasten die op de eerste november in Perth aan hun tocht naar Sydney beginnen, hebben elkaar ont moet tijdens 'expedities' in tal van landen. "Juul heb ik dus in Amerika ontmoet en we zijn con tact blijven houden, daaruit is op een gegeven moment het idee ontstaan om samen die rit in Au stralië te gaan fietsen", vertelt Clemens Veerman. Sponsors Dat voornemen werd verge makkelijkt doordat een Neder lands bedrijf dat vrachtauto's produceert, de kosten van de vliegreis van het zestal voor zijn rekening neemt. Ook zijn er twee fietsen, banden, tenten en fiets tassen beschikbaar gesteld om te testen. De kosten blijven daar door beperkt. "Als je hoort dat dit soort zaken geregeld zijn is het niet moeilijk om ja te zeggen op de vraag of je meegaat", aldus Juul Guttinger, die zijn baan als leraar op de Vierbotschool van het Rijnlands Zeehospitium in Katwijk tijdelijk heeft opgezegd om de fietstocht in Australië te kunnen maken. Ik heb een ver vanger gevonden en die neemt mijn job tot ongeveer eind fe bruari waar", aldus de Katwij ker. Welzijnswerker Clemens Veer man zit al sinds zijn tocht van Alaska, naar Vuurland zonder werkgever. Bij terugkeer uit Nieuw-Zeeland, waar hij na het Australische avontuur nog een tochtje extra gaat rijden, gaat Veerman eens om zich heen kij ken om een nieuwe job te vin den. Ook Juul Guttinger maakt na de tocht door Australië nog een uitstapje: hij gaat enkele we ken fietsen in Tasmanië. "Na on ze aankomst in Sydney scheiden onze wegen en gaat een ieder weer zijn of haar gang", aldus Juul. Zoals het er nu naar uitziet, wordt het voor de zes fietsers een niet al te moeilijke rit. "Tijdens mijn fietstocht naar Vuurland kwam ik door landen waar veel wegen niet eens een redelijk wegdek hadden. Tussen Perth en Sydney loopt een prima as faltweg, waar het goed fietsen is, althans dat verwacht ik", aldus Clemens Veerman. Wel zien Veerman en Guttin ger een beetje afwachtend op te gen de drie weken die ze door de woestijn zullen rijden. "Dan moeten we zelf voldoende voed sel meenemen of wat zien te be machtigen bij een benzinepomp of motel die je daar om de paar honderd kilometer tegenkomt. Water wordt ons met een auto ge bracht, dus dat is geen pro bleem", aldus Guttinger. Slangen In de woestijn kunnen de fiet sers te maken krijgen met giftige slangen, wilde honden en tal van insecten. "We weten daar betrek kelijk weinig van en wachten maar af wat er op ons af komt", zegt Guttinger. "Tenslotte heb ben we ook in andere landen wel eens te maken gehad met insec ten en andere ongemakken". Het is de bedoeling dat de zes fietsers na een aantal weken ge zelschap krijgen van een groep van 12 Australiërs die op dit mo ment in Europa toert en in lan den waaruit emigranten afkom stig zijn die zich in Australië heb ben gevestigd, zogenaamde vriendschapsgroeten brengen. De zes zijn ook in ons land ge weest en hebben met hun zes Ne derlandse collega's bezoeken ge bracht aan een aantal Nederland se plaatsen. Volgens Guttinger en Veer man is het de bedoeling van de organisatoren dat zich op het laatste deel van het traject een groot aantal Australiërs bij de fietsers aansluit. De twee hebben van de organisatie vernomen dat eind januari naar verwachting ongeveer 4000 fietsers in Sydney zullen aankomen voor het grote feest dat daar op 26 januari ter« gelegenheid van de 'bicenten nial' wordt gevierd. Dat feest betekent voor de zes Nederlandse fietsers ongetwij feld dat zij het middelpunt zijn van ontvangsten en activiteiten. "Daar zitten we niet op te wach ten, maar dat soort dingen hoort er gewoon bij", aldus Veerman. "Voor mij telt eigenlijk alleen het contact met de plaatselijke be volking. Na mijn tocht naar Vuurland ben ik bij Ivo Niehe in de televisieshow geweest. Toen voelde ik mij net een aapje. Dat hoeft echt niet meer". In het kader van het 200-jarig jubileum van Australië staan er daar volgend jaar ook nog enkele kortere tochten op het program ma. Informatie over die fiets tochten is verkrijgbaar bij de Fietsvakantiewinkel in Woerden. Tweede gemeente Alphense regio ALPHEN AAN DEN RIJN - De gemeente Alphen is bereid gedu rende drie jaar ongeveer dertig vluchtelingen en asielzoekers per jaar op te nemen. Dit heeft het col lege van burgemeester en wethou ders vanmorgen bekendgemaakt. In principe worden extra wonin gen ter beschikking gesteld om de ze mensen te huisvesten. Alphen stelde eerder twee woningen be schikbaar om zes Tamil-asielzoe- kers in onder te brengen. Alphen is hiermee na Hazers- woude de tweede gemeente in deze regio die toezegt asielzoekers op te nemen. Alle gemeenten in ons land kregen in juli dit jaar het verzoek van het ministerie van WVC om asielzoekers en vluchtelingen op te vangen en te begeleiden. Deze Re geling Opvang Asielzoekers (ROA) werd in het leven geroepen omdat de opvangmogelijkheden voor zo wel vluchtelingen als asielzoekers in de grote steden zijn uitgeput. Voor de goede orde: vluchtelingen zijn mensen die hier al een vluchte lingenstatus of verblijfsvergun ning hebben. Asielzoekers wach ten daar nog op. In de ROA wordt gevraagd om in drie jaar een aantal vluchtelingen en asielzoekers op te jiemen zo groot als drieduizendste van het in woneraantal. Voor Alphen zou dit een opname betekenen van 55 per sonen per jaar. Het totale aantal van 165 haalt de gemeente niet. Volgens de Alphense welzijns wethouder G. Brussen-Leerdam is dat ook niet mogelijk. "We erken nen de medeverantwoordelijkheid voor de gerezen problematiek, maar we hebben geen grote ruimte waarin we een groep van driehon derd vluchtelingen kunnen opvan gen. Ook hebben we geen pension voor wat kleinere groepen. We zijn dus volledig aangewezen op gewo ne huizen. Wil je de vluchtelingen in een flat nog enige privacy geven, dan kun je daar geen tien mensen instoppen. Tja, dan tel je niet zo hard". Voor de huisvesting wordt beke ken of meer van de nieuwe woning wetwoningen kunnen worden ge bruikt dan de verplichte vijf pro cent. Verder wordt gezocht in een categorie woningen die voor ande re woningzoekenden minder aan trekkelijk is. Welke huizen dat zijn, kon Brussen vanmorgen nog niet zeggen. "Daarover moeten we nog praten met de woningbouwvereni ging. Het zijn in elk geval geen slechte huizen. Zelf heb ik de in druk dat de vijfkamerflats niet zo hard gaan. Maar ook dat moeten we nog bekijken. We willen natuurlijk onze eigen woningzoekenden niet in de weg gaan staan. Dat hebben we het ministerie ook laten weten". Er zijn meer zaken waarover met WVC nog moet worden gepraat. Brussen: "Er zijn nog veel dingen onduidelijk. Die willen we eerst weten voor we een overeenkomst aangaan. We willen ook gaan pra ten over de bijdrage die we krijgen van het rijk. Om de mensen opti maal te begeleiden, is meer geld nodig dan de gemeente beschik baar heeft". "De vergoeding die we krijgen voor de inrichting van de flats bij voorbeeld is op z'n zachtst gezegd mager. Bij het huisvesten van Ta mils kwamen we dik te kort. Dan heb ik het over sober inrichten dat voor driekwart gebeurt met twee dehands spullen. We willen ook ac tie ondernemen met de raad van kerken in Alphen om geld en huis raad bijeen te krijgen". LISSE - Op de kruising van de Heereweg met de Lindenlaan in JLisse werd gisteravond een fietser door een auto aangereden. De be stuurder van de personenwagen is na het ongeval doorgereden. De 22-jarige fietser uit Lisse reed om 22.40 uur over de Heereweg in de richting van Sassenheim. De au to kwam vanaf de Lindenlaan en reed de Heereweg op richting cen trum. Daarbij reed de automobilist van achteren de fietser aan, die daardoor kwam te vallen. Met schaafwonden in het gezicht en een aantal gebroken tanden moest de man zich onder doktersbehan deling stellen. De blauwe perso nenauto reed door. De politie ver zoekt getuigen van het ongeval zich bij haar te melden: 02521- 11852. DONDERDAG 22 OKT. Leiden Lak-Theater. Hmderik speelt Treinen', aanvang: 20.30 uur. Leidse Schouwburg, drie nieu- Stadsgehoorzaal, blues avond met Duke Robbilard and The Ple asure Kings, in het voorprogram ma. Blues Bianco, aanvang: 22.00 uur. LVC, 'After Hours', van Martin Scorsese, aanvang: 21.15 uur. voorlichting en begeleiding dienst weigeren, Troef, Stations weg 32. van 20.00 tot 21.30 uur, inl. 149324/216180. Leiderdorp klaverjassen bij buurtvereni ging de buitengewonen. Muzen- hof. Gordijnsingel, aanvang: VRIJDAG 23 OKT. buurt, in Clubhuis Op Eigen Wie ken, aanvang: 14.00 uur filmhuis LVC. 'After Hours', van Martin Scorsese, aanvang: 21.15 uur. Leidse Schouwburg, 'Nathan de Wijze met Ellen Vogel en Henk van Ulse.n, aanvang: 20.15 uur. Lak-Theater Hinderik speelt Treinen', aanvang: 20.30 uur. Imperium, festival Jonge Leid se met Lazerus, Lest, Kees v.d. Knaap en Tóch Theater, aan vang: 20.30 uur. Kapelzaal K O, Beethoven- cyclus door Martha Noguera, aanvang: 20.15 uur. Rijksmuseum voor Volkenkun de, creatief programma voor kin deren vanaf 9 jaar, van 10.30 tot 12.30 en van 14.00 tot 16.00 uur. Groenoordhallen, Occas- sionshow, van 10.00 tot 22.00 Rijksmuseum Geologie an Mi neralogie houdt speciale rond gang voor kinderen, met tekening en stickers. bultlopen met Swift, start tus sen 10.30 en 10.45 uur aan de Roomburgerweg bij het clubhuis. gegracht 65, van 21.00 tot 02.00 bingo-dansant in club- en buurthuis Mirt-Honken, Drift- straat, met muziek van The Fit ting Parts, aanvang: 20.00 uur. Oulfia een Marokkaanse mu- Haarlemmerstraat met moderne Marokkaanse mu ziek, aanvang: 20.30 uur. ruilclub Konirigskerk houdt een ruilavond voor verzamelaars van postzegels, munten, sigaren- banden en lucifermerken etc. in Leiderdorp Muzenhof, Toneelgroep La Terrazza speelt 'Dubbelspel', aanvang: 20.30 uur. klaverjassen supportersvere niging, RCL-kantine, sportpark De Bloemerd. aanvang: 19.45 ZATERDAG 24 OKT. Leiden filmhuis LVC, 'After hours', van Martin Scorsese, aanvang: 21.15 Leidse Schouwburg. The Company met 'A little night mu sic'. aanvang: 20.15 uur. Lak-Theater, Hinderik speelt Treinen', aanvang: 20.30 uur. Imperium, kindertheater Klap- sigaaren Pluisje, aanvang: 14.00 uur, avondprogramma met Blaauwe Eend, Brandtheater, GTD, Rick van Boekei en Ag- neeth Evenhuis, aanvang: 20.30 De Waag, jazz zolder Hot Hou- ie, concert door trio-Nu en Barl 'an Helsdingen, solo. LVC, Pop Show 'Clan of Xy- nox'. aanvang- 23.00 uur. bingo-avond van muziekvere niging Concordia, verenigingsge bouw Langegracht, aanvang:

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 20