TAD LEIDEN Intrek kbïg geëist van banenplan De la Mar SieMatic Niet genoeg subsidies voor onderhoud molens in regio LEIDSCH DAGBLAD Jongerenbeweging bezet kamer wethouder Geven alle keukendeurtjes zon klap als ze dichtgaan? Leidse Marokkanen willen betere regeling remigratie Amerikaanse secretarissen op bezoek in Leiden s DONDERDAG 22 OKTOBER 1987 LEIDEN - Ongeveer twintig leden van de FNV-Jongerenbeweging hebben vanmorgen de kamer van wethouder Hans de la Mar op het stadhuis bezet. Zij protesteren hiermee tegen het feit dat De La Mar zowel hen als de Abva/Kabo nauwelijks heeft betrokken bij het opstellen van het tijdelijk jeugd werkgarantieplan. De gemeente Leiden heeft afgelopen vrijdag met het Gewestelijk Arbeidsbureau een overeenkomst over dat plan gesloten, terwijl De La Mar vol gens de FNV-jongeren nog met hen in overleg was. Ze overhandig den de inderhaast opgetrommelde wethouder daarom een groot for maat flesje Tippex met de bood schap dat hij de overeenkomst met het GAB maar weer ongedaan moest maken en alsnog met hen en de Abva/Kabo overleggen. Volgens voorzitter Harold de Naayer van de FNV-Jongerenbe- weging vertoont de hele procedure rond het banenplan voor jongeren gaten. De La Mar heeft, alvorens het college besloot een eigen tijde lijk jeugdwerkgarantieplan op te stellen, niet met de jongeren over legd. Tijdens een forumdiscussie die de FNV-jongeren eerder dit jaar over het plan hielden, beloofde de wethouder de jongeren alsnog bij het overleg te betrekken, onder meer bij het bepalen van welke tij delijke banen al dan niet voor het plan geschikt zijn. "Maar dat is nooit gebeurd", aldus De Naayer. De jongeren hadden De la Mar ook willen overhalen in het plan de garantie op te nemen dat werklo zen die aan het banenplan mee doen, na afloop van hun werkerva ringsperiode, een vaste baan kun nen krijgen. Solistisch Behalve de FNV-Jongerenbewe- ging is ook de Abva/Kabo zeer ont stemd over het naar hun mening LEIDEN - Bij het Katoen-park is gistermiddag een auto te water ge raakt. De bestuurster, een 22-jarige vrouw uit Haarlem, had verzuimd de handrem aan te trekken. Toen zij de wagen had verlaten, reed het voertuig langzaam het water in. Behalve de voorzijde van de auto, werd ook de walkant licht beschadigd. (foto Jan Holvast) solistische optreden van De la Mar. "Wethouder De la Mar heeft inmid dels een overeenkomst met het Ar beidsbureau afgesloten, terwijl hij nog met ons in overleg was. Welke belangen spelen er voor de wet houder om dit plan snel door te drukken? Bang voor kritiek vanuit jongeren en hun organisaties", al dus stellen De FNV-jongeren, de Abva/Kabo en het Scholierenko- mitee in een gezamenlijke pers verklaring (die overigens losstaat van de actie 'Tippex' van vandaag). Met de FNV-jongeren meent de Abva/Kabo dat het banenplan geen nieuwe werkgelegenheid schept. "Banen moeten gezocht worden in de overheidssector. Werk wat, door rijksbezuinigingen op het perso neel, ook nog eens boventallig moet zijn. Concreet betekent dat bijvoorbeeld dat er eerst tientallen mensen bij het ,AZL ontslagen worden en er vervolgens goedko pen 'banenplanjongeren' voor te rugkomen". Kritiek is er voorts op de beloning, op het ontbreken van de garantie op vast werk en het feit dat het bedrijfsleven bij het plan van deelname is uitgesloten. Vol gens de instanties zijn daarentegen daarin juist wel arbeidsplaatsen te verwachten. Meisje (17) aangereden LEIDEN - Een 17-jarig meisje uit Leidschendam is gisteren voor on derzoek in het Academisch Zie kenhuis opgenomen na een onge val op de Dr. Lelylaan. De Leid- schendamse reed op een bromfiets op het fietspad en remde af om rechtsaf te slaan. Een 16-jarige bromfietser uit Den Haag, die ach ter haar reed, kwam vervolgens met haar in botsing. Beiden liepen vermoedelijk een lichte hersen schudding op. Fotowedstrijd Het Leidsch/Alphens Dagblad or ganiseert samen met de Leidse vrouwenboekhandel Gaia een foto wedstrijd in het kader van de ko mende Vrouwenboekenweek (14- 20 november). Alle foto's (liefst zwart-wit) zijn welkom, mits het maar iets te maken heeft met boe ken. De foto's moeten uiterlijk eind oktober worden ingeleverd bij Gaia, Pieterskerkchoorsteeg 1 in Leiden. i de jongerenbeweging FNV in afwachting LEIDEN - De onderhoudssubsi- dies voor molens zijn te laag voor optimaal onderhoud. Sommige molens zijn toe aan een grote res tauratie maar in de eerstkomende jaren zijn daarvoor geen subsidie gelden beschikbaar bij de over heid. Dit stelt de Rijnlandse Molen stichting bij de presentatie van het jaarverslag over 1986. De stichting probeert in totaal 38 poldermolens in stand en maalvaardig te houden. Volgens de Rijnlandse Molenstich ting is er in totaal zes miljoen gul den nodig om de molens in goede staat te brengen. Aan zeven molens moet een grote restauratie worden uitgevoerd. Daarmee is een bedrag gemoeid van 3,5 miljoen gulden. De stichting denkt 2,5 miljoen gul den nodig te hebben voor groot on derhoudswerk aan zestien molens. "We zijn rijk aan molens en arm aan geld", zegt J.A. van der Hoek, secretaris van de Rijnlandse Mo lenstichting. Ondanks de proble men denkt Van der Hoek niet dat het behpud van de molens in ge vaar komt. "Er zijn nog 900 werkende molens in Nederland. Die vormen een toeristische attrac tie, behoren tot ons cultuurbezit. De overheid zal het niet toestaan dat die verloren gaan. Voor de acu te probleemgevallen springt nu het Prins Bernhardfonds bij met finan ciële steun". Politie boos op Centrum Onderdak LEIDEN - De Leidse politie is boos op het Centrum Onderdak. Toen agenten afgelopen nacht een 28-jarige vrouw, die in psychische problemen verkeerde en opvang nodig had, naar het Centrum over brachten, werd haar de toegang ge weigerd. De vrouw beschikte over een kamer in Leiden en werd daar om niet toegelaten. De Leidse heeft de nacht vervolgens in een politie cel doorgebracht. "De slechtste op lossing", aldus politiewoordvoer der Graveland. Winkeldieven aangehouden LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteren twaalf winkeldieven aan gehouden. De daders variëeerden in leeftijd van 9 tot 70 jaar. De die ven werden aangehouden bij Vroom en Dreesmann aan de Aal markt en de Hema aan de Haarlem merstraat. Auto's dwars op straat gezet LEIDEN - Onbekenden hebben afgelopen nacht auto's dwars op straat geduwd op de Langebrug, Steenschuur, Hooigracht en Nieu we Rijn. De poütie heeft de rijbaan weer vrijgemaakt. ADVERTENTIE Ook in zVi details geeft een SieMatic keuken u het rijke gevoel het mooiste en beste te hebben gekozen. Zo hebben SieMatic keukenkasten een uniek sluitprofiel waarmee de deurtjes fluisterzacht en stofdicht worden gesloten. Een echte SieMatic, inclusief basisappara- tuur, kost u minstens 6.000 gulden. Er zijn goedkopere keukens dan die u in onze showroom ziet. Maar als u goed gaat vergelijken 'l Liefst een SieMatic. SieMatic Keukenplein Leiderdorp Redactie: Simorte van Driel en Meindert van der Kaaij, telefoon 144941, toestel 217 of 222. Kelders De parel op de stadsverniéu- wingskroon, zoals de gerestau reerde kelders aan de Hoogstraat eens zijn genoemd, wil nog steeds niet echt glimmen. Met veel bombarie in maart voor 'af verklaard, staan vijf van de zes kelders nu nog steeds geheel of gedeeltelijk leeg. Het plankier voor de kelders werd in de zo mermaanden nog wel betreden door toeristen en mensen die op het, inmiddels verwijderde, wa terpodium moesten zijn, maar nu is het er weer doodstil. En wij ons maar bezorgd afvragen hoe dat zou aflopen, zo'n plankier zonder leuning met 'al die men sen' erop. 'Kelderspecialist' Leo Meijer van de gemeentelijke directie stadsvernieuwing ziet het toch allemaal niet zo somber in. Het restaurant in de twee kelders on der Zeeman, een gezamenlijke aangelegenheid van -de restau rants Malle Jan en La Botha, is dan wel niet in augustus openge gaan zoals was gepland maar zal dat volgens de laatste berichten dan toch zeer binnenkort doen. Er moest in de kelders het een en ander worden verbouwd en 'men prefereert grondigheid boven snelheid', verondertelt Meijer. Hij weet trouwens te vertellen dat het restaurant 'Annie's ver jaardag' gaat heten. Wat betreft de laatste kelder bij de Visbrug, waar Ruud van Eg- mond een bar-bodega in wil ves tigen, weet Meijer dat de exploi tant in spe de papieren nog niet in orde heeft. De kelder is name lijk volgens de Drank- en Hore- cawet te laag, dus daar moet een ontheffing voor komen. Het ech te 'probleemkind' vormt de kel der onder de ijssalon. De salon- houder liet ons deze zomer we ten het veel te druk te hebben om leuke dingen voor de kelder te bedenken en Meijer vertelt dat iedereen die van gemeentewege bij de ijssalon is langsgeweest, van dat bezoek niet veel wijzer is geworden. "De eigenaar heeft nog niet helder in beeld wat er met de kelder moet gebeuren". In het binnenkort te open res taurant ziet Meijer het spreek woordelijke eerste schaap dat over de dam moet. "Als dat res taurant eenmaal bezig is, wordt de druk voor de anderen om ook wat met de kelders te doen, denk ik groter". Het plankier kan, als het dan allemaal nog niet is opgeschoten met de kelders, in de winter in elk geval prima dienst doen als schaatsonderbind-plaats. Erepenning (4) Iedereen blij, Mary Servaes-Bey krijgt haar penning. Ook Leiden Weer Gezellig-raadslid Bernard Stöxen deelt in de vreugde en zou het een goede zaak vinden als burgemeester Goekoop haar de onderscheiding volgend jaar op een lustrum-bijeenkomst van de Leidse Werkgroep Homosek sualiteit overhandigt. Alleen vond hij het niet terecht dat zijn partij eergisteren op deze plaats voor de voeten werd geworpen dat ze zich voor de toekenning van de penning aan de zangeres niet hard heeft gemaakt. Want was het niet Leiden Weer Gezel- verandering lig die vorig jaar bij de begro tingsbehandeling voorstelde om haar te eren door in Leiden een straat naar haar (Straat zonder Naam) te vernoemen, memoreert hij. Of we die nuance even wil den aanbrengen. Waarvan akte. Centrum Polderpark Cronesteijn nadert langzamerhand zijn voltooiing. De vorig jaar in gang gezette laat ste fase is gedeeltelijk klaar: de waterspeelplaats voor de jeugd is inmiddels een feit. Het wachten is nu op de komst van watje wel de kroon op het recreatiegebied mag noemen: een multifunctio neel centrum. In dat centrum, dat volgens ambtenaar Oostering van de di rectie groen in het midden van het park moet verrijzen, kan van alles worden gedaan. Er kunnen tentoonstellingen worden inge richt, de flora en fauna van Cro nesteijn kan er geïnventariseerd, schoolkinderen krijgen er de mo gelijkheid het een en ander op te steken en er kunnen excursies beginnen. Verder moeten medewerkers van de directie groen er een on derkomen krijgen en de nog aan te voeren dieren een nachtver blijf. Het is namelijk de bedoe ling dat er een soort dependance van de kinderboerderij in de Me- renwijk komt. De wensen van moegewandelde bezoekers zijn ook niet vergeten want de ge meente heeft ook ruimte gereser veerd voor een theeschenkerij, 'een ruimte als bijvoorbeeld in de Leidse Hout'. Tussen reserveren en realise ren zit efchter nog wel wat. In dit geval de wil van het rijk en de provincie om geld op tafel te leg gen. Daarvan is de komst van het centrum volgens Oosterink af hankelijk. Hij heeft evenwel Ver trouwen in de nu lopende onder handelingen, 'want de provincie heeft het plan mèt het centrum in principe goedgekeurd". Wat niet wegneemt dat de ge meente voor een voorzichtige op zet heeft gekozen: een eenvoudig plan dat afhankelijk van de fi nanciële middelen altijd nog kan worden uitgebreid. Wat de ge meente betreft hebben de onder komens voor het personeel en de dieren alsmede de expositie ruimte voorrang. Die thee zullen de Cronesteijn-bezoekers dan maar zolang in de Leidse Hout moeten drinken. DEN HAAG/LEIDEN - De Marok kaanse gemeenschap in Leiden wil dat de huidige remigratieregeling wordt aangepast. In een brief aan staatssecretaris L. de Graaff (socia le zaken en werkgelegenheid) schrijft de gemeenschap dat vele Leidse Marokkanen terug willen naar Marokko, maar dat er allerlei obstakels zijn die hen daarvan weerhouden. Volgens de brief zijn in de perio de dat de Experimentele Remigra tieregeling van kracht was slechts drie Marokkanen uit Leiden gere migreerd. "Blijkens onder andere onze vergaderingen zouden veel meer mensen willen remigreren. Zij durven de zeer ingrijpende stap echter nog niet te nemen", schrijft de gemeenschap. Ook de nota Voortzetting Remigratiebeleid biedt niet de zekerheid waarom de Marokkanen vragen. De Marokkanen vragen meer garanties over het behouden van hun uitkering en om meer moge lijkheden voor een soort proef-re- migratie waarbij de voor- en nade len kunnen worden onderkend. Bovendien zouden kinderen, die hier zijn geboren en getogen, de ge legenheid moeten hebben om te rug te keren naar Nederland als de remigratie hen niet bevalt. Verder zouden er in Marokko kantoren moeten komen waar een onafhan kelijke organisatie de geremigreer de Marokkanen kan begeleiden en opvangen bij problemen of klach ten. De Marokkaanse gemeenschap in Leiden, die op nog veel meer punten de remigratieregeling wil zien aangepast, waarschuwt staats secretaris De Graaff dat als de ver anderingen niet worden doorge voerd het remigratiebeleid zal mis lukken. Niet meer dan twintig pro cent van de Marokkanen waarvan de staatssecretaris denkt dat ze te rugkeren naar hun geboorteland, zal die stap dan ook daadwerkelijk maken, staat in de brief. LEIDEN - Elf Amerikaanse ge meenteraadssecretarissen brengen morgen een bezoek aan Leiden. Het gezelschap, waaronder de se cretaris van de gemeente New York. maakt op uitnodiging van hun Nederlandse collega's een stu diereis door ons land. Zij brengen onder meer een bezoek aan Wol- ters Samson Opleidingen Instituut voor Overheidsinformatie aan het Schuttersveld. Vervolgens staat een dia-presentatie van de gemeen te Leiden op het program ma. Het bezoek wordt afgesloten met het nuttigen van een traditionele hut spotmaaltijd. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17