Materiaal-revolutie' nu vrijwel uitgewoed Ruimtevaartmateriaal verovert de skimarkt Alpe d'Huez vooral geschikt voor skiërs met ervaring Wachsen is voorde langlaufer netzo belangrijk als rumthee WINTERSPORT Ruimtevaartmateriaal verovert de skimarkt. Maar hoe het pre cies moet worden gebruikt lijken de skifabrikanten nog niet hele maal te weten. Daarvoor heeft men nog te weinig ervaring. Kevlar, titanal, carbon: je vindt het sinds een jaar of drie in bijna elke ski. Maar wat er met die ma terialen allemaal precies moge lijk is weet geen mens. Wat ech ter wel vast staat is, dat ski's waarin ruimtevaartmateriaal is verwerkt, een grotere breukvast heid hebben dan de conventio nelere (en goedkopere) modellen en dat de spanning (belangrijk voor draai-eigenschappen en sta biliteit) nauwkeuriger kunnen worden berekend. Geheimen Vooral Volkl lijkt overigens een eind op weg de geheimen van de nieuwe materialen te doorgronden. Anders is het niet verklaren dat de ski's van deze Duitse fabrikant in diverse tests zo hoog scoren. Dat het merk in Nederland tot nu toe zo'n gerin ge weerklank heeft gekregen, lijkt dan ook vooral te liggen aan het feit dat de ontwerpers er al De verkoop van langlaufski's is de laatste tijd merkwaardigerwijs ietwat teruggelopen. Vorig jaar werden er in de hele wereld 2.600.000 paar langlaufski's verkocht tegen in 1981 nog bijna 3.000.000. Misschien dat de 'langlaufrevolutie' daaraan mede debet is geweest. Het ene nieuwtje was nog niet bedacht of het werd alweer vertrapt door het andere. door Rob van den Dobbelsteen Terugkijkend op die wilde jaren zou je wellicht alleen kunnen stel len dat de populariteit van de 75 millimeter-norm sterk is teruggelo pen en dat het 50 mm-systeem al zo goed als verdwenen is en plaats heeft moeten maken voor de 48 mm brede ski's en zelfs 44 mm. Maar aan de andere kant: wie zegt dat de twee systemen straks niet weer aan een opmars beginnen? Niks is zeker in een wereld waarin de recreatieve langlaufer onder hand tureluurs werd van de niet bij te houden ontwikkelingen op het gebied van ski's, schoenen en bin dingen. Vooral de 'strijd', die nu al jaren gaande is tussen fabrikanten van schoenen en bindingen, moet de langlaufer koppijn hebben be zorgd. Want de ene schoen paste weer niet in die ene binding en die andere binding was weer niet ge schikt voor die ene schóen. Dat is trouwens nog steeds zo. Hele con ferenties zijn er al tussen de heren fabrikanten aan dit heikele onder werp gewijd. Maar afgezien van wat kleine samenwerkingsverban den, is er van een gezamenlijke ontwikkeling van een enkele vast staande norm voor binding en schoen nog altijd geen sprake. An ders gezegd: langlaufvolk modder nog maar lekker een tijdje aan. Maar dat langlaufvolk wordt wel steeds deskundiger. En is zelfs weer aan het vermaledijde wach sen geslagen. Een tijdlang was de no-wachs-ski de hemel; nu is het wachsen weer tot een ritueel ge worden dat net zo bij langlaufen hoort als de rumthee onderweg in dat gezellige Jausen-station. Zelfs de zogenoemde no-wachs-ski wordt weer uitgebreid onder han den genomen voordat men de loipe betreedt. Domweg omdat men heeft gemerkt dat een gewachste ski de gebruiker veel meer plezier verschaft en dat diezelfde gebrui ker zich nog eens minder hoeft in te spannen ook om toch een gerede snelheid te onderhouden. Altijd beter Want ski's met was onder het belag glijden altijd beter. Ook al'zijn het 'chemicals', de ski's waarmee Bliz zard nu alweer drie jaar lang zo'n succes boekt. Officieel zijn het 'no- wachsers', maar officieus - geeft ook de fabrikant zelf toe - glijden ze aanmerkelijk lekkerder als je er eerst een laagje wachs op hebt ge smeerd. En omdat langlaufen zich van een vrij gezapige tijdspasse ring heeft ontwikkeld tot een heu se sport, is het logisch dat er steeds meer naar manieren wordt gezocht die de ski beter doen glijden. Nooit meer zonder wachs de loi pe op dus? Dat zou wat al te over dreven zijn gesteld. Vooral oude ren zullen weinig trek hebben zich alsnog te bekwamen in het niet eens zo simpele prepóren van de ski's. En vandaar waarschijnlijk ook het succes van eerdergenoem de 'chemical-ski's' van Blizzard en de daar niets voor onder doende 'multigrades' van Karhu. Maar de tijd weer in slaagden de ski's in zulke afzichtelijke kleuren te verven, dat ze pijn deden aan je ogen. De collectie voor de komende winter ziet er iets beter uit. Een collectie waarin warempel die goeie ouwe Renntiger weer is te ruggekeerd. Een model waarvan in de loop der tijden bijna een half miljoen exemplaren werd verkocht. Een record waar schijnlijk. door Rob van den Dobbelsteen Toch was het niet de Renntiger die bovenaan de tabellen van de testskiërs kwam te staan. Die eer was weggelegd voor de twee P9- modellen: de slalom en de reuze- slalom. Prijs van deze zeer gea vanceerde, voor de betere skiër bestemde latten: 899. Daarmee behoren deze ski's tot de duurste op de Nederlandse markt, zoals de hier niet verkrijgbaar zijnde Amerikaanse Pre-ski's dat voor de hele wereld zijn. nieuwe generatie, de lieden die niet meer 'lopend' maar 'schaat send' door de sneeuw vliegen, heb ben meer noten op hun zang. Die zoeken niet alleen naar de beste ski's, maar ook naar bindin gen die meer mogelijkheden heb ben dan de bindingen van pakweg vijf, zes jaar terug. En naar schoe nen ook, die niet alleen optimaal comfort verschaffen, maar vooral ook een grote mate van sportieve mogelijkheden bieden. Op dat laat ste gebied heeft vooral Salomon een grote rol gespeeld. Nadat deze Franse fabrikant eerst de alpine wereld op zijn kop zette met de in troductie van een afdalingsschoen die model heeft gestaan voor een heuse revolutie op schoenenge- bied, begon Salomon ook in de langlaufmarkt te infrilteren. Topmodel En opnieuw met succes. De SR- serie werd een begrip in heel Euro pa en het is daarom niet erg ver wonderlijk dat de Fransen vrolijk doorgaan op de ingeslagen weg. Nieuw topmodel is de SR-Racing Skate waarvoor bijna 300 moet worden betaald (vrij duur voor een langlaufschoen), maar die de lang laufer die zich ook' wil bedienen van de moderne schaatstechniek veel moois biedt. De nylon-canvas schoen is niet alleen bijzonder soe pel, maar heeft ook nog een bin- De beroemde weg met zijn eenentwintig bochten is aanmerkelijk steiler dan hij op televisie lijkt. Op het asfalt een reeks van nog net leesbare namen: Caritoux, Simon, Hinault, Delgado, Knetemann, Claveyrolat. De eenzame fietser die tussen metershoge sneeuwwallen in zijn lichtste versnelling naar boven stampt heeft geen oog voor de slordig neergekalkte eerbewijzen. Hij moet zich nog door vier bochten wringen voor hij zijn doel heeft bereikt: Alpe d'Huez. door Michel Leguyt Alpe d'Huez, fameuze etappeplaats in menig Tour de France. Een uit zijn krachten gegroeid bergdorp, waar ooit Peter Winnen, Hennie Kuiper en Joop Zoetemelk zege vierend over de finish kwamen en waar de Nederlandse pastoor Jaap Reuten triomfantelijk de klokken van zijn futuristische kerk luidt als er weer eens een Nederlandse overwinning te vieren valt. Alpe d'Huez, in de zomer een be devaartoord voor de getrainde toerfietser, die, in navolging van de Tour de France-vedetlen, de ge noemde weg met zijn 21 bochten wil beklimmen en in de winter en het voorjaar een walhalla voor skiërs, die zich op de hellingen bo ven en onder het dorp naar harte lust kunnen uitleven. Op de Sarenne bijvoorbeeld, een zestien kilometer lange piste die vanaf de 3350 meter hoge Pic Blanc naar beneden kronkelt tot 300 meter onder het op 1800 meter hoogte gelegen Alpe d'Huez. Of op Le Tunnel, een ook al vanaf de Pic Blanc voerende afdaling, die deels, zoals de naam van de piste al aan geeft, door een tunnel gaat. Pistes die het hart van de goede skiër sneller doen slaan, hem tot het ui terste uitdagen, maar die de min der geoefende angst aanjagen. Af dalingen die (bijna) uitsluitend be staan uit steile Bückelpiste? en Wil dat zeggen dat Volkl en Pre dus ook de beste ski's maken? Geenszins. Ten eerste zijn deze twee merken vooral in de weer voor de betere skiër (de zoge naamde S-skiër dus) en ten twee de zijn er ook nog wel andere fa brikanten die naarstig doende zijn de eigenschappen van de nieuwe ruimtevaartmaterialen onder de knie te krijgen. Stabiliteit Zoals Blizzard, de fabrikant die het grootste deel van de Ne derlandse markt in handen heeft. Niet in het minst waarschijnlijk door de toepassing van het ther- mo-principe. Een principe waar bij de spanning van de ski zich aanpast aan de temperatuur van de sneeuw. Wat niet alleen de wendbaarheid van de latten gro ter maakt, maar ook de stabili teit. Zo groot is het succes van de thermo-ski (ook in de diverse tests) dat Blizzard er voor de ko mende winter is op blijven door borduren. Een echte noviteit is alleen de speciale damesski nenschoen die gegarandeerd wa terdicht is. Hetgeen lang niet van alle langlaufschoenen kan worden gezegd. Het mag dan ook nauwelijks een wonder worden genoemd dat Salo mon ondanks verwoede tegen stand van merken als Maloja, Alpi- na, Karhu en Trak onderhand de markt voor langlaufschoenen is gaan beheersen. Die positie tracht' de Franse wintersportgigant ook op het gebied van de bindingen te veroveren, maar daar is de tegen stand taaier nu Tyrolia onder druk van de Nederlandse importeur heeft besloten het nieuwe TXC- systeem tevens in ons land te intro duceren. Wat de Oostenrijkers eerst niet van plan waren. Het nieuwe van de TXC-binding ligt 'm vooral in de scharnier. De langlau fer die van het TXC-systeem ge bruik maakt, kan langere passen maken omdat niet, zoals normaal te doen gebruikelijk de schoen scharniert, maar de binding. Het nadeel van het TXC-systeem is dat je weer wel schoen en bin ding tegelijk moet kopen. Dat is op zich niet zo'n probleem, maar stel dat de TXC-schoen niet lekker zit. Dan kun je de binding tegelijk ook vergeten. In het verleden heeft Look eens getracht met iets derge- zware Tiefschnee-trajecten Geen pisten-bully die er kan komen, om dat de hellingen te steil zijn. Pistes die de beginneling dus maar beter kan mijden. Zoals de meer ervaren skiër toch beter op zijn plaats is in het 240 kilometer (prijs 379 en 399), waarbij het montagepunt van de binding iets naar voren is gezet (betere draai- mogelijkheden). Opmerkelijk is het feit dat dure materialen als kevlar en carbon nu ook in de goedkopere ski's van Blizzard zijn verwerkt. Prijzen: van 139 tot 799. Ook Kastle zocht het voor de komende winter in kleine aan passingen. In plaats van alumini um wordt magnesium gebruikt (elastischer en duurzamer). Er is een nieuw belag uitgevonden (HMW12) dat zich beter aan de omstandigheden van de pistes zou aanpassen. Maar de de suc cesvolle ECS-ski's blijven (te recht) normaal in de handel. Bij Rossignol en Kneissl even eens weinig veranderingen. De beide merken zoeken het vooral in het design. Waarbij de laatstge noemde nog eens extra opvalt met het gewaagde Cobra-achtige ontwerp dat op de ski's is ge- kwast. Misschien dat van alle beken de merken Fischer nog het meest aan innovatie heeft gedaan. Pro- tec is hier het toverwoord, maar lijks de alpinewereld te veroveren. Het zogenoemde intregaal-systeem hoe doordacht en hoe goed ook, kwam niet van de grond en stierf een langzame dood. Hopelijk ver gaat het het TXC-systeem beter, want dat is het wel waard. Waar schijnlijk zal er dan echter wel wat aan het comfort en het uiterlijk van aan pistes tellende skigebied van Alpe d 'Huez (en de naburige plaatsjes Auns en Oisans, Villard Reculas en Huez en Oisans) dan de beginnende wintersporter. Zeker, het gebied heeft een flink aantal gemakkelijke en middelzware pis- dat wil niet zeggen dat Fischers befaamde vacuumski is verdwe nen. Dat blijkt uit de naam van het nieuwe topmodel, de 959 kostende) RC4 Vacuum Tech niek President. De ski is volgens het protec-systeem opgebouwd en maakt een massieve indruk doordat de boven- en zijkant uit een stuk zijn gebouwd. Deze 'voegloze' constructie moet zo wel sterker als veerkrachtiger zijn dan de volgens andere me thoden vervaardigde ski's. En de schoenen? Daar lijkt de trend naar vooral comfortabele en makkelijk aan te trekken schoenen tot staan te zijn ge bracht. Goede skiërs willen schoenen die als een handschoen om de voet sluiten en dat is bijna onmogelijk als de schoen slechts één schnall heeft. Ook schuim- schoenen zijn weer op de terug tocht. Enerzijds omdat het in- schuimen van de schoen zo'n grote vakmatigheid van de ver koper eist, dat er nog wel eens fouten worden gemaakt en an derzijds omdat zelfs schuim geen gegarandeerd goede pasvorm geeft. Het brokkelt namelijk nog al eens af. de schoenen moeten worden ge daan. Op het gebied van de ski's ten slotte, lijkt de 'revolutie' van de laatste jaren wat te zijn uitgewoed. Elk zichzelf respecterend merk heeft ntriwel een schaatski met die van Blizzard als buitenbeentje. De tes, maar voor de meeste afdalin gen is een meer dan gemiddelde skitechniek noodzakelijk. Te gemakkelijk Waarbij komt dat men in Alpe d'Huez de neiging heeft de pistes al Dynafit beweert voor dit onge mak een oplossing te hebben ge vonden met de introductie van een nieuw soort schuim en heeft daarom nogal wat 'foam-schoe- nen' in het pakket opgenomen. Toch voert dit merk ook schoe nen waarin geen schuim wordt gespoten maar waarin zich wel een binnenschoen bevindt waar op men op straat kan lopen om dat er een zooltje onder is ge plakt. Handig voor het lunchuur- tje als de buitenschoen te veel knelt. Prijzen: van 139 tot 749. Styling De andere grote merken zoe ken het net als bij de ski's vooral in de styling. Dachstein probeert zijn oerdegelijke, maar wat ou derwetse imago op te vijzelen via door de Italiaanse ontwerper Carlo Zaloni gemaakte schoenen en vertrouwt vooral op de DF-se- rie. on-Dachsteiniaans mooi uit ziende schoenen die comfort koppelen aan functionaliteit. Weliswaar hebben de schoenen slechts een schnall, maar er zijn altijd diverse instelmogelijkhe- den. Bij de DF9 - de naam zegt .y, i '-*s sponsor van de Fin Siitonen, de man die de schaatspas uitvond, be dacht een ski (de Siitonen Skating) met drie rillen aan de onderkant. Dat geeft meer vastigheid zegt de fabrikant. De prijs van dit moois is 379, wat nog altijd 150 goedko per is dan de RCS Skating PCE van Fischer, een Oostenrijkse fa- gauw een te gemakkelijke gradatie toe te kennen. Een afdaling die in Oostenrijk als rood (middelzwaar) bestempeld wordt, krijgt hier de classificatie blauw (gemakkelijk). En zwart (moeilijk) in Oostenrijk is in Alpe d'Huez rood. Als de Fran- het al - zijn dat er zelfs negen, maar de gemiddelde Nederland se skiër heeft aan de DF5 (instel- mogelijkheden bij de hak, de hiel, de enkel, de wreef en de te nen) meer dan voldoende. Prijs ƒ499. Bij de bindingen ten slotte is het wachten nog altijd op de elektronische binding. Tot die tijd zal er weinig veranderen. Het aardigste nieuws kwam nog van Tyrolia en het opmerkelijkste van Look. Het eerste merk, dat al sinds jaar en dag Nederlands marktleider is, komt met een speciaal voor vrouwen gemaak te, in mint en wit uitgevoerde binding (Lady D - prijs inclusief bijpassend tasje 199) en Look combineert de beproefde en te recht veel geroemde draaipla teau hakautomaat met een 3d- systeem neusautomaat, die enigszins lijkt op die waarmee Tyrolia al sinds enkele jaren te rug furore maakt. Zelfs bij ach terwaartse draai vallen klikt deze neusautomaat meteen open. Prijzen van deze nieuwe Look- bindingen: 279 tot 349. brikant die zichzelf de laatste jaren zowel een uitstekende naam als een groot afzetgebied heeft be zorgd met de produktie van een aantal zeer goeie langlaufski's. Het veel bejubelde graphit-belag dat op sommige modellen is aange bracht, zal daaraan niet vreemd zijn geweest. sen een piste de kleur zwart geven is ie dus echt erg moeilijk. Totaal heeft het gebied 74 afdalingen. Snel uitgeskied ben je dus niet in Alpe d'Huez. Verwacht in Alpe d'Huez, dat 60 kilometer van Grenoble verwij derd ligt, niet de sfeer en de ge moedelijkheid van een oud berg dorp. Pittoreske plekjes kent het plaatsje niet. In Alpe d'Huez geen schilderachtige kerkjes, karakte ristieke boerderijen en romanti sche straatjes. Naast een heel klei ne oude kern, is het dorp een aan eenschakeling van flats, apparte menten, hotels, winkels, restau rants, nachtclubs, discotheken, ca fés en chalets. Het nachtleven tiert er welig. Het dorp is 'omsingeld' door liften in allerlei soorten en maten. Dwars door Alpe d' Huez loopt de 'Telecentre', een lift die de skiërs van de ene kant van het dorp naar de andere kant brengt. Het dorp heeft een ijsbaan en een open luchtzwembad, waarin ook 's-win- ters gezwommen kan worden. Helikopter Wie er niet tegen opziet diep m de buidel te tasten kan zich met gids door een helikopter op een van de bergtoppen rondom Alpe d'Huez aflaten zetten, om dan door lagen diepen sneeuw terug te skiën naar het dorp. Of hij of zij kan met een delta-vlieger langs een van de vele hellingen zweven. Ook niet goedkoop, maar wel spectaculair. Skitochten, die verschillende da gen duren, kunnen in Alpe d' Huez worden gestart. Behalve bij dit soort extravagan te zaken valt het met de prijzen wel mee in Alpe d'Huez. Een skipas voor een week kostte afgelopen winter ongeveer f 200 (twee weken f 360), hetgeen voor een skigebied van dergelijke grootte niet duur ge noemd mag worden. De prijzen in cafés en restaurants zijn redelijk. Maar voor een biertje in een disco- theek moet al gauw/dertig gulden worden neergeteld. ^De stapper, die in Nederland gerege-d mei het vin gertje zwaait ten teken' dat hij nog een rondje bier wil bestellen, kan in dat soort gelegenheden dus maar beter zijn handen in zijn zak ken houden. Langlaufski's altijd wachsenook de z.g.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13