Blijvend tekort orgaandonoren llOCKPOKl Weer geweld in provincie Zuidafrika Opgedane kennis bij kernbnreau misbruikt 'Bij wiegedood houding baby nooit onderzocht' Kamer bezorgd over veiligheid mijnenjagers Ziekenhuizen werken samen in onderzoek hart- en vaatziekten DONDERDAG 22 OKTOBER 1987 BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE PAGINA 11 DEN HAAG (ANP) - In Nederland geven zich minder mensen op als orgaandonor dan in verscheidenene andere Europese landen. Dat komt vooral doordat er in ons land nog steeds geen wettelijke regeling is. Dat zei dr. G. Persijn, voorzitter van de werkgroep do norwerving, gisteren in Den Haag ter gelegenheid van de derde nationale donordag. BRUSSEL (GPD) - Hebben Iraan- se, Iraakse en Pakistaanse weten schappers in het Studiecentrum voor Kernenergie (SCK) in het Bel gische Mol kennis kunnen opdoen die zij in eigen land zouden kunnen gebruiken voor het vervaardigen van een atoombom? De Belgische 'Groene' Europarlementariër Paul Staes beweert van wel, maar de di rectie van het SCK houdt bij hoog en bij laag vol dat er niets aan de hand is. Volgens Staes zouden zeven Pakistaanse stageaires bij het kern centrum documenten over nucleai re technieken kopiëren en meene men wanneer zij terugkeren naar hun land. De opgedane kennis zou gebruikt kunnen worden voor niet- vredelievende doeleinden, aldus Staes. Een zaak die dus veel lijkt op de Nederlandse affaire-Khan van zo'n tien jaar geleden. De Pakistaan Khan werkte bij de uraniumverrij- kingsfabriek UCN in Almelo en verduisterde daar allerlei geheime documenten over technieken die ook bij 'de bom' toegepast kunnen worden. Khan werd tot vier jaar veroordeeld, maar werd uitein- deljk vrijgelaten. Directeur Amelinckx van het SCK geeft toe dat in Mol Pakis taanse onderzoekers werken, maar voegde er aan toe dat ook mensen worden opgeleid uit Iran en Iraq, landen die met elkaar in oorlog zijn en westerse nucleare technologie wel eens zouden kunnen ge- dan wel misbruiken. Maar volgens Amelinck is dat uitgesloten. De stagiaires krijgen in Mol een opleiding tot inspecteur voor kerncentrales. De technologie waarmee zij in aanrakng komen is geheel bestemd voor vreedzaam gebruik van kernenergie, zegt de directeur. De buitenlanders, ook die uit Iran en Iraq, verblijven in Mol met medeweten van het Internationaal Atoomenergie Agentschap in We nen en de Belgische overheid. De laatste 25 jaar zouden zo'n 30 stage aires uit deze landen in het SCK zijn opgeleid. Het aantal codicildragers in Neder land wordt op het ogenblik geschat op 1,6 miljoen. "Toch staat blijkens een enquête tachtig procent van de Nederlandse bevolking positief te genover orgaantransplantatie", al- Prijs Van Goghs 'Irissen' op 40 miljoen geschat LONDEN (AP) - Van Goghs 'Iris sen' ,dat voorafgaand aan de ver koop op 11 november door het vei linghuis Sotheby in New York be zig is aan een wereldreis om de kooplust nog verder op drijven, zal volgens insiders meer dan 20 mil joen dollar opbrengen. Het doek was de afgelopen drie dagen in Londen te zien en is van daag en morgen te zien in het koopkrachtige Genève. Daarna gaat het schilderij in New York in expositie om ook de Amerikaanse markt nog verder op te peppen. In maart bracht een van de zeven zonnebloemdoeken die Van Gogh schilderde bij Christie's in Londen een recordbedrag op van 24,75 mil joen pond (80 miljoen). In juni wis selde bij Christie's een andere Van Gogh 'De brug bij Trinquetaille' voor 12,65 miljoen pond (40 mil joen gulden) van eigenaar. Ook het duurste doek dat Sotheby tot dus ver verkocht was een Van Gogh: 'Landschap bij zonsopgang', dat in 1985 9,9 miljoen dollar opbracht. De eigenaar van de Irissen is de Amerikaanse miljonair Whitney Payson die het doek erfde van zijn moeder. Zij kocht het in 1947 voor minder dan 100.000 dollar. Van Gogh schilderde de blauwe irissen in 1989 in de tuin van de psychiatri sche kliniek in St. Remy waar hij was opgenomen. Een jaar later pleegde hij in Auvers zelfmoord. dus dr. E. Borst, vice-voorzitter van de Gezondheidsraad. Zij nam gis teren het eerste exemplaar van een voor het onderwijs bestemd boekje over het codicil in ontvangst. Borst veronderstelt dat'veel ge zonde mensen gewoon niet de moeite nemen eens rustig over over de kwestie na te denken. Niet iedereen kent ook alle mogelijkhe den. Bij huid en hoornvliezen bij voorbeeld doet het er niet toe hoe oud de donor is. De bekende grens van veertig jaar geldt alleen voor hart, lever, nieren en alvleesklier. In Nederland kan dit jaar over 26 nieren van een donor per miljoen inwoners worden beschikt. In De nemarken en Zwitserland zijn er jaarlijks 40 nieren per miljoen in woners te verdelen. Bovendien is het aantal donornieren in Neder land gestabiliseerd: in 1984 waren er ook maar 26 nieren per miljoen mensen. Dank zij de zeven in ons land werkzame transplantatiecoördina toren, die de hele gang van zaken rondom een transplantatie regelen, zijn er vorig jaar wel voor het eerst meer dan 400 niertransplantaties verricht. "Toch is het streefgetal is 600, want we willen de bestaande wachtlijst met 1150 patiënten plus het aantal nieuwe patiënten dat elk jaar wordt aangemeld binnen vijf tot zes jaar wegwerken", aldus Persijn. Er is wel een flinke toename ge constateerd in het aantal zoge noemde multi-orgaandonoren, do noren die enkele of alle te gebrui ken organen willen afstaan. Een multi-orgaandonor hoeft niet eens •volledig gezond te zijn: een hartpa tiënt kan immers prima functione rende nieren hebben. Door de groei van het aantal multi-orgaand onoren en de inzet van de coördina tors konden dit jaar al 31 harttrans plantaties worden verricht; over heel vorig jaar waren dat er 24. Het DEN HAAG (GPD) - De Tweede aantal levertransplantaties, in Gro- Kamer is gisteren akkoord gegaan ningen en Rotterdam, staat voor met de overeenkomst die minister dit jaar al op 19, terwijl het er vorig Van Dijk van binnenlandse zaken (vervolg van pagina 1) AMSTERDAM (ANP/GPD) - De buikligging van baby's met slapen werd in de beginjaren zeventig in ons land geïntroduceerd. Uit on derzoeken, hoofdzakelijk in Duits land, bleek de buikligging positief te werken op de ontwikkeling van de baby. Zo zouden zuigelingen minder spugen, beter slapen en een grotere activiteit ontplooien. "Verzuimd is echter de mogelijke effecten van deze houding op de wiegedood te onderzoeken", aldus prof. De Jonge. De Jonge verwacht zekerheid te krijgen omtrent zijn stelling dat het op de buik liggen de wiege dood bevordert door vanaf vol gend jaar op landelijk niveau het aantal slachtoffers van wiegedood te registreren. Als ouders zijn op roep volgen, zou het aantal slacht offers aanmerkelijk moeten dalen. Aan het onderzoek zullen huisartsen, kinderartsen, consulta tiebureaus, pathologen en de Ver eniging van Ouders van Wiege- doodkinderen meewerken. Prof. De Jonge noemde het "op merkelijk en eigenlijk schandalig" dat bij eerdere grote onderzoeken naar wiegedood in Nederland en in het buitenland nooit naar de slaap houding is gekeken. Deze "blinde vlek" is volgens hem veroorzaakt doordat buikligging als gunstig werd beschouwd en by voorbeeld doordat in Amerika bijna alle blan ke baby's op hun buik slapen, zo dat daar geen verschillen konden worden vastgesteld met kinderen die op hun zij of hun rug in de wieg worden gelegd. Buikligging is rond 1970 in de mode gekomen omdat de kinderen dat prettiger zouden vinden en om dat het beter zou zijn voor hun neus en oren en hun motoriek: ze zouden zich eerder gaan oprichten, staan en lopen. In een land als Hongkong, dat nooit aan deze mo de heeft meegedaan en waar goed onderzoek is uitgevoerd, blijken de wiegedoodcijfers volgens prof. De Jonge aanmerkelijk lager dan in landen waar deze gewoonte wel in gang heeft gevonden. SYDNEY - De eerste proefrit ten zijn inmiddels gemaakt met deze monorail die in het Au stralische Sydney wordt aange legd. De monorail moet klaar zijn voor de viering van het tweehonderdjarig bestaan van Aiistralié. (foto ap> banier achter ambtenaren-cao CACAO - De ondernemingsraden bij acht Amsterdamse overslagbe drijven hebben besloten tot een on derzoek naar de mogelijke schade lijke gevolgen van het bestrijdings middel Phospine, dat wordt ge bruikt bij de cacao-overslag. Stuk- goedwerkers klagen regelmatig over misselijkheid, hoofdpijn en lusteloosheid. Phospine wordt tus sen de balen cacao gelegd en ver gast daar langzaam. (ANP) Filipijns leger bestormt rebellenkamp MANILA (UPI/AP) - De Filipijnse luchtmacht en het leger hebben na het bevel van president Corazon Aquino het communistische verzet „met kracht te bestrijden" een op standelingenkamp bestormd op het door geweld geteisterde eiland Mindanao, 800 km ten zuiden van Manila. Daarbij zyn zeker 20 guer rillastrijders om het leven geko men, zo is gisteren officieel in Ma nila meegedeeld. Twee legereenheden vielen het kamp in de provincie Surigao del Norte maandag aan, maar de onge veer 300 verzetsstrijders wisten hun terrein te verdedigen tot twee bommenwerpers en een helikopter hen dinsdag begonnen te besto ken. Nadat de rebellen onder lei ding van de opstandige priester Frank Navarro op de vlucht waren geslagen, vonden de militairen de lijken van zeker 20 guerrillastrij ders, zo verklaarde een militaire woordvoerder. Aquino had dinsdag herhaald dat zij hervatting van de dialoog met het 23.000 leden tellende ver boden communistische Nieuwe Volksleger (NPA) uitsluit. Eerder dit jaar liepen onderhandelingen op een fiasco uit nadat een bestand van 60 dagen niet werd verlengd. De president zei dat praten niet had geholpen en dat „het moment om te vechten was aangebroken". In Manila werd gisterochtend de legersergeant Remigio Opena neergeschoten door drie vermeen de communistische Strijders. Sinds het NPA dit jaar zijn stads- guerrilla in Manila begon zijn meer dan 50 militairen en politiemensen vermoord. De Filipijnse politie is gisteren begonnen door stakers opgewor pen barricades bij bedrijven weg te halen. Politiechef Lim zei dat de politie de stakers tien minuten de tijd had gegeven de barricades - gemaakt van tenten, palen, zitban ken en verkeersborden - zelf op te ruimen, waaraan behoudens een enkele uitzondering gehoor was gegeven. Er waren geen berichten over gewelddadigheden en Lim zei dat de stakers toestemming had den het posten bij de bedrijven voort te zetten. Lim zei dat het zelfs bij goedgekeurde stakingen niet was toegestaan barricades op te richten, maar dat de politie er tot nu toe niets tegen had onderno men om provocatie van de militan te stakers te vermijden. jaar in totaal slechts 15 waren. Op dit moment staan bij de Stichting Eurotransplant ruim 8000 nierpatienten geregistreerd, waaronder 1150 Nederlanders. Daarnaast 144 'high risk'-hoorn- vliespatiënten. Verder 93 hartpa tiënten, 21 mensen die op een hart- longtransplantatie wachten en 85 die i vorige week sloot met drie van de vier ambtenarencentrales over de arbeidsvoorwaarden voor dit en volgend jaar. Vrijwel alle fracties hadden wel vragen over het over- legsysteem dat thans geldt voor de ambtenarenbonden met de minis ter. De minister zei dat de eerste prioriteit van het kabinet de werk levertransplantatie nodig gelegenheid is. Het compromis dat hebben. Tenslotte staan er nog patiënten geregistreerd die op een gecombineerde nier-pancreas- transplantatie wachten, aldus Persijn. na negen maanden praten uit de bus is gekomen omvat zowel een verbetering van het inkomen als een verbetering van de werkgele genheid. JOHANNESBURG (GPD) - Met dc moord op een 18-jarige jongen in de zwarte woonwijk Deda bij Pietermaritzburg, afgelopen nacht, is het aantal dodelijke slachtoffers van politieke onlusten in de Zuid- afrikaanse provincie Natal het af gelopen jaar op 97 gekomen. Te vens maakte de politie bekend dat 173 personen, waaronder 8 vrou wen, zijn gearresteerd op beschul diging van verboden wapenbezit. De zwarte woongebieden rond Pietermaritzburg zijn de afgelopen maanden herhaaldelijk getroffen door onlusten tussen aanhangers van de Inkatha-beweging van Zu- lu-leider Gatsha Buthelezi en sym pathisanten van het Verenigd De mocratisch Front (UDF). Sinds de natuurramp die een maand gele den de provincie Natal trof, heb ben de gewelddadige tegenstellin gen tussen de twee rivaliserende groepen een ernstig dieptepunt be reikt. Al jarenlang bestaan er grote po litieke meningsverschillen tussen de Inkatha-beweging van Buthele zi en het UDF. Met name in de pro vincie Natal en in het aangrenzen de thuisland KwaZulu, waar de Omroepraad tikt Brinkman op de vingers DEN HAAG (GPD) - Minister Brinkman van cultuur mag de 210 miljoen gulden die hij nodig heeft voor het opvullen van gaten in zijn begroting, niet halen uit het potje met algemene reserves voor de om roep. Dit schrijft de Omroepraad in een niet-gevraagd advies aan de minister. De Mediawet die op 1 januari van kracht wordt, bepaalt dat de Ster- gelden - de belangrijkste bron voor de omroepreserves - alleen mogen worden gebruikt voor de omroep. Op dit moment is de be steding van het geld nog niet wet telijk vastgelegd. Maar de raad wijst erop dat de minister het geld wil besteden in de periode dat de Mediawet wel van kracht is. Volgens de Omroepraad is nooit de bedoeling geweest van de wet gever om het potje 'algemene om roepreserves' voor andere doelein den te gebruiken. Zulu's woonachtig zijn. Zowel In- katha als het UDF zeggen zich in te zetten voor de strijd tegen de apart heid. Inkatha beleidt in naam een vreedzaam verzet. Het UDF daar entegen sympathiseert met de ver boden bevrijdingsbeweging ANC, die wel degelijk een gewapende strijd tegen het apartheidssysteem voert. De conflicten tussen Inkatha en het UDF in het door Buthelezi ge controleerde KwaZulu hebben al aan meer dan 90 mensen het leven gekost. Honderden mensen, vooral kinderen en vrouwen, zijn hierbij gewond geraakt. Tientallen gebou wen en huizen in de woonwijken Edendale, Imbali, Sobantu, KwaS- hange, Deda, Damduza en Mpuma- langa zijn verder door brandstich ting vernield. Om die reden heeft de staatssecretaris van wet en orde Roelf Meyer ook extra politie- en legereenheden naar de woonwij ken rond Maritzburg en Durban gestuurd om verdere uitbreiding van de gewelddadigheden tegen te gaan. Ook op politiek niveau" proberen het UDF en Inkatha nu een einde te maken aan de bloedige oorlog tussen zwart en zwart. Want zowel Zulu-leider Buthelezi als UDF-pre- sident Archie Gumede realiseren zich maar al te goed, dat deze oor log veel schade berokkent aan het intenationale beeld van het zwarte verzet tegen de apartheid. Tot nog toe blijken beide partijen zich ech ter weinig aan te trekken van de pogingen van hun politieke leiders om tot een wapenstilstand te ko- Volgens staatssecretaris Meyer ligt de oorzaak van de onlusten vooral bij de aanhangers van het UDF, wat door Gumede wordt ont kend. Gumede meent dat politie- informanten en anonieme moorde naars, met steun van de KwaZulu- regering en de Zuidafrikaanse poli tie voor het geweld verantwoorde lijk zijn. „Hun activiteiten hebben weer tot grote spanningen en haat gevoelens geleid in de woonwij ken, waar het UDF het sterkst ver tegenwoordigd is, en dat is de ach terliggende oorzaak van de huidige geweldsspiraal". Velaphi Ndlovu, een parlements lid voor Inkatha in de wetgevende kamer van KwaZulu acht het UDF verantwoordelijk: „Voordat het UDF werd gevormd, in 1983, had den we hier in Pietermaritzburg zelden problemen". Het ligt echter meer voor de hand dat Inkatha achter de recente geweldsgolf zit. Aangezien een aantal door het UDF-gecontroleer- de woonwijken in KwaZulu ligt, proberen Inkatha-aanhagers daar de macht over te nemen, waarbij ze de steun van Buthelezi hebben. Ook zijn er talrijke getuigenissen bekend van UDF-ers die met ge weld gedwongen werden om lid van Inkatha te worden. DEN HAAG (GPD) - Een kamermeerderheid maakt zich grote zorgen over de veiligheid van de Nederlands-Belgische mijnenbestrijdingseen- heid wanneer deze de Perzische golf binnenvaart. Minister Van Eekelen (defensie) vindt echter dat de risico's voor de mijnenjagers kleiner zijn dan tot nu toe werd aangenomen. Dat bleek gisteravond tijdens monde ling overleg van de vaste kamercommissies voor defensie en buitenland se zaken met Van Eekelen en Van den Broek (buitenlandse zaken). Toch zegde van Eekelen toe dat Nederlandse mijnenjagers zich alleen in de Perzische Golf zullen begeven als ze kunnen rekenen op de bescher ming van een Brits fregat. Tot nu toe gold deze beperking alleen voor de straat van Hormuz en voor de Golf als daar sprake van verhoogde drei ging zou zijn. Van Eekelen deed de toezegging toen bleek dat hij de kamerleden niet kon overtuigen van de geringe risico's in het zuidelijk deel van de Golf. Volgens de minister is de afgelopen weken gebleken dat Iraanse vlieg tuigen in het zuidelijk deel van de Golf geen schepen kunnen treffen. Ook voor de Iraanse zelfmoordcommando's die in kleine bootjes opereren zou dat deel van de Golf onbereikbaar zijn. Een aantal kamerleden, waaron der Van Mierlo van D'66, weigerde dit te geloven. De toegenomen spanning in de Golf, na de Amerikaanse aanval op twee Iraanse olieplatforms afgelopen maandag, is volgens de kamerleden ook een bedreiging voor de neutraliteit van Nederland in het conflict tussen Iraq en Iran. De minister werd gevraagd wat de opstelling van Nederland zal zijn als de Britten, die onze mijnenjagers beschermen, door toedoen van de Verenigde Staten worden meegezogen in het kamp van Iraq. Minister Van den Broek wilde daar niet op vooruitlopen. Wanneer de spanning zo hoog oploopt dat de Golf het toneel wordt van een totale oorlog zullen de Nederlandse mijnenjagers overigens ogenblik kelijk huiswaarts keren. De eerstkomende vier weken blijft de mijnenbe- strijdingseenheid in de Golf van Oman. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD/ANP) - De car diologische afdelingen van de acht universitaire ziekenhuizen in ons land gaan hun onderzoeksgege vens over hart- en vaatziekten via een informatienetwerk uitwisse len. Deze samenbundeling van in formatie leidt tot een beter inzicht in de ontwikkelingen in het hart- onderzoek. De gevolgen van medi cijnen en operaties voor hartpa tiënten kunnen zo beter worden gemeten. Door de bundeling van gegevens en kennis zal het wetenschappelijk onderzoek naar de bestrijding van hart- en vaatziekten verbeteren en sneller tot resultaten leiden. Op dit moment sterven jaarlijks zo'n 50.000 mensen aan hart- en vaat ziekten, waarmee deze ziekten nog altijd volksvijand nummer 1 zijn. Dubbel werk, bijvoorbeeld bij doorverwijzing van het ene zieken huis naar het andere, kan met het nieuwe systeem worden voorko men. De deelnemende ziekenhui zen kunnen straks veel gemakke lijker bij eikaars onderzoeksgege vens, wat ook voor wetenschappe lijk onderzoek van belang is. Het project, dat in vijfjaar moet zijn voltooid, zal ongeveer 50 mil joen gulden kosten. Het ministerie van onderwijs en wetenschappen, dat de afgelopen twee jaar een sub sidie van een half miljoen beschik baar stelde voor het opzetten van Cadans, moet voor het grootste deel van de kosten opdraaien. Toe zeggingen heeft Deetman nog niet Meijler verwacht dat Cadans na de aanloopperiode zichzelf kan be druipen door haar gegevens op se- mi-commerciële basis aan te bie den aan gezondheidszorg en indus trie. De pharmaceutische industrie en de Ziekenfondsraad hebben al belangstelling getoond voor het project. Het ziekenfonds krijgt door deze gegevens een beter in zicht in aantallen en kosten en kan hierop inspelen in het verzeke ringspakket. Projectleider prof. dr. G. Mees ter: "Nederland is wel goed georga niseerd, maar eigenlijk niet zo goed geïnformeerd. Een simpele vraag aan een ziekenhuis, over bij voorbeeld het aantal hartoperaties in een bepaald jaar, kan al tot gi gantische paniek leiden". Indivi duele patiëntengegevens zijn uiter aard niet te koop, deze worden be veiligd. Ze zullen uitsluitend toe gankelijk zijn voor de behandelend arts. Ook de koppeling van algeme ne ziekenhuizen en Europese net werken behoort tot de mogelijkhe den. KATWIJK LEFFERTS SCHOENEN BV VOORSTRAAT 17 LEIDEN SCHOENWINKEL "BRABANT" N00RDEINDE 42 LEIDEN VAN DALEN SCHOENEN D0NKERSTEEG 21 LEIDEN TRENDY VAN DALEN SCHOENEN HAARLEMMERSTRAAT 128 LISSE VAN ZELST SCHOENEN BV KANAALSTRAAT 28 N00RDWIJKERH0UT SCHOUTEN SCHOENEN DORPSSTRAAT 13 0EGSTGEEST VAN ALPHEN'S SCHOENEN DE KEMPENAERSTRAAT 32 ALLES OVER DE NIEUWE R0CKP0RT-C0LLECTIES EN SPONTAAN ACTIEF LEVEN. LEES JE IN PROMENADE MAGA2INE VERKRIJGBAAR BIJ DE ROCKPORT-DEALERS

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11