Kinderdagverblijf en extra peuterspeelzaal Winnen gasten strijd om de Wassenaarse Pauwhof? 'Liberalen krijgen grotere kans Oegstgeest behandelt aanvragen DXbiadLStdop!mlphens The Young Amadeus én The Young Messiah nu als concert ■MAAWLIAU III UKTÜULlt I REGIO LEIOEN OEGSTGEEST - Een Oegst- geester "initiatiefgroep" voor de oprichting van een kinderdagverblijf in de ge meente heeft de daad bij het woord gevoegd en een sub sidie-aanvraag ingediend. De aanvraag is morgen punt van bespreking in de com missie welzijnsplanning, die zich tevens buigt over een extra subsidie-aanvraag (7.000 gulden) van de stich ting kinderspeelzalen Oegstgeest. Die wil een ex tra peuterspeelzaal vesti gen. de Aert van Neslaan, onderaan de bekende flat. Ook welzijnsambte- naar Landesbergen heeft het over "een uitstekende locatie". Het kinderdagverblijf, zo denkt de initiatiefgroep, moet opvang bieden voor kinderen van 6 weken tot 4 jaar, gedurende de hele dag. Op werkdagen moet men er tussen 8.00 en 17.30 uur terecht kunnen. Er moeten twee gediplomeerde leid(st)ers aanwezig zijn. Behalve spelen zullen ook het eten en sla pen belangrijke dagonderdelen voor de kinderen zijn. De groep wil beginnen met één groep van zo'n tien kinderen en in de toekomst uitbreiden met nog eens twee groe pen. Gaat de gemeente tot subsidi ëring over, dan zal de initiatief groep zich tot een stichting omvor- De initiatiefgroep denkt onder meer een eenmalig subsdiebedrag van een kwart ton nodig te hebben voor zaken als meubilair, speel goed en kantoorbenodigdheden. In een concept-exploitatieover zicht houdt ze rekening met jaar lijkse uitgaven van een ton, exlu- sief huisvestingslasten. Aan in komsten wordt 42.000 gulden (ou derbijdragen, gemiddeld zo'n 350 gulden per maand) geraamd. De gemeente zal jaarlijks 60.000 gul den moeten bijdragen. De ouder bijdragen wil de groep "inkomens afhankelijk" laten zijn. WASSENAAR - De finale van het bliksongfestivalis gewonnen door de Noordwijkerhoutse Victorschool. Die finale werd afgewerkt in het Was senaarse Duinrell. Het festival was opgezet door het Informatiecentrum Blikverpakking. Het winnende liedgecomponeerd door een docent van de school was "Blij met Blik" getiteld. Het heeft de school 1750 gulden op- gelverd. In de jury zaten Leontien Ceulemans, Robert ten Brinken en Jan Rietman. Tom Mulder praatte de zaak aan elkaar. <r0io gpdi Leeuwen van pastorie geroofd ZOETERWOUDE - De twee zandstenen leeuwen uit de 17de eeuw die waakten over de deur van de Meerburg-pastorie aan de Hoge Rijndijk te Zoeterwoude, zijn verdwenen. Pastoor Schlatmann ont dekte de verdwijning donderdag j.l. Schlatmann meldt "verontwaardigd" te zijn door de "ontvoe ring" van zijn "trouwe schildwachten". Evenals het wapenschild met de drie eendjes in de voorgevel van het pand, zijn ze afkomstig van het 'Huys Meerburg' dat in 1855 als pastorie werd aangekocht en in 1919 door de huidige woning werd vervangen. Schlatmann beëindigt zijn noodkreet met de retorische vraag: "Waar anders zullen deze wachters na 300 jaar Hoge Rijndijk nu kunnen aarden? De Meerburgers van nu missen ze zeer node!". WD-Leiderdorp bestaat 25 jaar Het 25-jarig jubileum van de WD Leiderdorp wordt deze week uitgebreid gevierd. Van middag nemen de wethouders Huigen en Bezemer het rapport 'Politieke ontwikkelingen in Lei derdorp in de periode 1962-1987' in ontvangst van de auteur, W- D'er H.I. Zilverentant. Dit rap port is naar aanleiding van het ju bileum geschreven. Dezer dagen verschijnt er ook een speciale ju bileumuitgave van het WD- blad 'Liberaal Leiderdorp'. Vrijdag, 23 oktober, worden er diverse activiteiten georgani seerd. Het bestuur van de afde ling houdt die dag vanaf half ze ven een ontvangst in hotel Ibis. Vanaf acht uur zal er een forum discussie in hetzelfde hotel plaatsvinden. Daaraan nemen deel de europarlementariërs G.J. de Vries (WD) en B. Visser (PvdA) en het CDA-tweede ka merlid L.J. Duyn. De discussie wordt geleid door Wil Simon, presentator van het tv-program- ma 'Opsporing Verzocht'. Thema is 'Europa en de gemeente of: hoe kunnen gemeenten Europe se politiek bedrijven'. Na deze discussie wordt de avond "liberaal swingend" ver volgd. LEIDERDORP - Leiderdorp in de jaren zestig: bepaald liberaal was het dorp in die tijd niet te noemen. Partijen als de AR, CHU en de SGP vierden de boventoon in het gere formeerde bolwerk dat Leiderdorp in die dagen was. Tennissen op zondag was volstrekt uit den boze en het zwembad was op die zeven de dag potdicht. door Miep de Graaff Met de oprichting van een plaat selijke WD-afdeling in 1962 kwa men die verhoudingen uiteraard niet in één klap anders te liggen. Maar de nieuwe partij kon wel met een flink meeprofiteren van de gi gantische groei die Leiderdorp in de jaren daarna zou kenmerken. Zegt partijvoorzitter Peter Prill- witz: "Er heeft een gigantische re volutie plaatsgevonden. De oor spronkelijke cultuur van Leider dorp is sterk veranderd door de komst van de vele nieuwe wijken en de import. Van die expansie heeft de VVD lekker geprofiteerd, ja. Het is overduidelijk dat wij al leen daardoor zo snel konden groeien". Overigens is die groei de laatste jaren gestagneerd. Zoals overal in den lande heeft de WD Leider dorp zelfs te kampen met een te rugloop in het ledental. Maar vol gens Prillwitz is die terugloop niet dramatisch. "Het is bij ons geluk kig beperkt gebleven, maar een groei is helaas uitgebleven, ja". Zes man De WD, voorgekomen uit de plaatselijke actiegroep/vereniging Gemeentebelangen, begon des tijds met twee zetels in de raad. Dat aantal dijde snel uit. Tot drie keer toe lukten het de liberalen om de grootste fractie in de raad te wor den. Momenteel is de 200 leden tel lende Leiderdorpse WD in een ne gentien man/vrouw tellende ge meenteraad zes man sterk. Een aantal waarmee fractievoorzitter W. Scheffer duidelijk in z'n nopjes is. "Het is weliswaar geen meerder heid, maar met zes man schiet je wel lekker op". - Dat doet de PvdA anders ook: na de afgelopen verkiezingen was de fractie van drie man ineens uit gegroeid tot vijf. Voelt de VVD de hete adem van de arbeiderspartij in haar nek? Scheffer: "Nee hoor. Ik geloof niet dat ze ons inhalen. Kijk naar hoe het landelijk gaat: daar zie je ook steeds golfbewegingen. Er is een tijd geweest dat Den Uyl het voor het zeggen had: die tijd is nu toch ook weer voorbij?" De toekomst wordt door beide li beralen dan ook zonnig tegemoet gezien. Prillwitz denkt dat het hui dige Leiderdorp niet veel groter meer zal worden en dat de stem menverhouding ongeveer gehand haafd blijft zoals deze nu is. Schef fer doet daar een schepje bovenop: "Ik denk dat de maatschappelijke ontwikkelingen van dien aard zijn datje steeds meer van het collectief afraakt. Het zou best kunnen dat de liberalen een steeds grotere kans krijgen in Nederland, dus ook in Leiderdorp". - Wat vinden Prillwitz en Schef fer van de politieke betrokkenheid die de gemiddelde Leiderdorper aan de dag legt? Prillwitz: "De gemiddelde Ne derlander, dus ook de Leiderdor per, is natuurlijk nauwelijks poli tiek geïnteresseerd. Kijk bijvoor beeld maar wat er met een feno meen als het politiek café in Lei derdorp is gebeurd in de loop der jaren. We hebben een paar keer ge probeerd om dat weer nieuw leven in fp hlp7pn StppHs misluktp hpt Gelukkig wordt er momenteel een nieuwe poging ondernomen door de PvdA, die alle partijen voor dat doel bij elkaar heeft geroepen. We hopen met z'n allen een formule te vinden waardoor het politiek café weer dat gezicht krijgt dat de Lei derdorpers aanspreekt". Prillwitz maalt er niet om dat het initiatief dit keer door de PvdA is genomen. "In het algemeen zijn de politieke verhoudingen onderling erg goed, ook met de PvdA", stelt hij. - Zijn die verhoudingen zelfs niet een beetje te goed? Het is opvallend hoe vaak met name PvdA-fractie- voorzitter Molkenboer en VVD- raadslid De Waard het de laatste tijd met elkaar kunnen vinden. Ge zamenlijk hebben ze bijvoorbeeld een plan gepresenteerd om uit de impasse rond het verkeerscircula tieplan te komen. En ook bij andere gelegenheden zwaaien ze elkaar lof toe. Hoe zit het. wil de VVD samen met de PvdA het CDA in Leider dorp buitenspel zetten? Fractievoorzitter Scheffer kijkt niet-begrijpend op. Zegt dan: "Geen sprake van! Het is eerder an dersom het geval. Bij de laatste twee College-onderhandelingen is het juist de WD geweest die, met succes, heeft geprobeerd de zaak bij elkaar te houden en een afspie- WASSENAAR - Toen de slui tingsplannen van de Pauwhof half september op straat kwa men, was het bestuur van de stichting onverbiddelijk. De ex ploitatielasten waren te hoog op gelopen doordat te weinig kun stenaars en wetenschappers een werk- rust- en inspiratieplek zochten in de eens zo befaamde villa langs de Wassenaarse Rijks straatweg. Bovendien moest het stichtingskapitaal te veel wor den aangesproken om het pand naast de Rijksstraatweg aan de eisen van de tijd en de plaatselij ke brandweer te laten voldoen. "Het gaat nu puur om de cen ten, doet u daar alstublieft niet te ethisch over", riep voorzitter R. Hotke uit. En hij meldde, ietwat vaagjes, dat de jaarlijkse lasten tussen de drie kwartjes en een kwart miljoen liggen. De beno digde aanpassingen kosten on geveer twee ton, schatte hij. De brandweer zou vragen om een ijzeren brandtrap en brandlei dingen, het gebouw zelf schreeuwde om isolatie en wat meer comfort: vooral het sanitair was not done. Alle hoop was ge richt op een 'nieuwe bestem ming' voor na 1 juli 1988. De 'pensiongasten' hebben de verhalen van begin af aan bestre den. Ze kunnen zich niet voor stellen dat de aanpassingen 200.000 gulden kosten en vroe gen om een onafhankelijke ex pertise. Volgens hen draait de Pauwhof de laatste jaren onge veer quitte en kan de stichting het met een stichtingskapitaal van 800.000 gulden nog jaren vol houden. Ze moet dan wel wat meer aan reclame doen, een minder elitair imago krijgen en eens wat vers bloed trekken. Na de opening, vlak voor de oorlog, is het jaren goed gegaan en stonden de gas tenboeken vol voortreffelijken. De laatste jaren bleven kunste naars weg en kwamen daar veel dikbetaalde ambtenaren voor te- gelingscollege te creeren. Met alle voordelen van dien". Prillwitz: "Je moet een gemeen telijke politiek voeren waarbij het belang van een zo groot mogelijk aantal inwoners wordt gediend. De democratie is er bepaald niet mee gediend als twee partijen onder één hoedje gaan spelen en de rest uit sluiten. Dus streeft de WD altijd naar een afspiegelingscollege, ook al gezien de samenstelling van de Leiderdorpse bevolking. Nadeel is wellicht dat de politiek er kleurlo zer uitziet, maar democratischer is het wél". Rioleringen Gevraagd naar de 'hot items' in rug. Het peil zakte, de gemiddel de leeftijd steeg en bezielde wer ken ontstonden steeds minder vaak in of rond het landhuis in Engelse stijl. "Als je hier binnen loopt, is het net of je een tijdma chine in stapt en jaren terug- zoemt", omschreef gast J.F.A. Franken de sfeer. Aanpassingen In het publiciteitscircus leken de gasten stukje bij beetje gelijk te krijgen. De voorzitter van de stichting Overvoorde-Gordon gaf toe dat de Pauwhof vorig jaar quitte heeft gedraaid, het ook dit jaar die richting uit gaat en het stichtingskapitaal rond de 800.000 gulden zweeft. Aan de noodzaak van de aanpassingen hield hij op een opvallende ma nier vast. De architect in het bestuur, mevrouw B.M. van Londen, had berekend dat ze 200.000 gulden kosten. Wanneer hij haar bereke ning op de helling zet "zou ze dat als een motie van wantrouwen opvatten". Het was nog zacht uit gedrukt. Tijdens een bestuurs vergadering liet de architecte weten op te stappen wanneer de Pauwhof een pension blijft zón der voldoende brandveiligheid. "Ik kan die verantwoordelijk heid als bestuurslid niet op me nemen", liet de vertegenwoordi ger van de Koninklijke Maat schappij tot Bevordering der Bouwkunst/Bond van Neder landse Architecten weten. Het klonk sociaal, maar fluisteraars vlakken ook het eigenbelang niet uit. Had een van de vorige archi tecten in het bestuur had in de ja ren '60 geen aardige klus gehad aan een rigoureuze verbouwing van de Pauwhof? Het dreigement van mevrouw Londen werd nog opmerkelijker toen een woordvoerder van de gemeente benadrukte dat de ge meente nooit moeilijk heeft ge daan over de aanpassingen. Wan- Leiderdorp heeft Scheffer prompt zijn antwoord klaar. Hij heeft het niet over een zwembad of verkeers plan, maar noemt de riolering als punt waar de WD zich grote zor gen over maakt. "Dat ziet niemand, maar die buizen zitten nu een aan tal jaren in de grond en we weten dat sommige delen hoognodig aan vervanging toe zijn. Enfin, er is nu een onderzoek naar gaande, maar we vrezen het ergste". Prillwitz: "Die riolering is een goed voorbeeld van hoe 'je je als partijen onderling sterk voor iets moet maken in plaats van jezelf constant te profileren. Die riolering heeft niks met links of rechts te ma ken, dat is gewoon een gezamenlijk probleem". door Paul van der Kooij neer de stichting het gebouw brandveiliger wil maken, kan ze wat voorzieningen treffen die niet meer dan 50.000 hoeven te kosten. Termijnen heeft ze nooit genoemd en de mogelijkheid werd zelfs opengehouden om een wat minder vergaand pakket te kiezen. "De gemeente stelt zich soepel op", aldus de woord voerder. Volgens verontwaardig de gasten maakte dit voorval meer dan ooit duidelijk dat het stichtingsbestuur "een stok heeft gezocht om de hond te slaan". Anderen De Pauwhof moest dicht, zo dat het bestuur met anderen in zee kan gaan. Die anderen ko men uit de kring van de vereni ging voor Onderwijs, Kuituur en Wetenschap. Deze club van NRC-journalist K.L. Poll organi seert gastschrijversschappen aan universiteiten, lezingen en wetenschapsweken en thema dagen voor middelbare scholie- Er is ondanks diverse ontwikkelin gen in de Oegstgeester kinderop vang sprake van hiaten, zo is een bekend gegeven. Op dit moment heeft de stichting kinderspeelzalen drie peuterspeelzalen. Twee daar van zijn ondergebracht in de open bare basisschool Oudenhof-Bok- kesprong. Die moeten daar weg omdat de school de lokalen zelf no dig heeft. Er is al ruimte voor één speelzaal gereserveerd in het mul- ti-functioneel centrum in Haaswijk. In datzelfde Haaswijk (maar niet louter vóór Haaswijk) floreert de stichting gastouderproject. Ook zijn er particulieren die ongesubsi dieerde speelzalen overeind hou den. En op alle basisscholen in Oegstgeest bestaat tussen de mid dag de mogelijkheid tot overblij- Aan al deze vormen van kinder opvang hebben moeders die kin deropvang voor de hele dag nodig hebben omdat ze zelf de arbeids markt op willen of tweede kanson derwijs wenen te volgen, hoege naamd niets. Dit constateert de ambtelijke opsteller van een notitie 'kinderopvang', die tegelijk met de voornoemde subsidie-aanvragen wordt behandeld. De initiatiefgroep voor de op richting van een kinderdagverblijf zelf, beroept zich op een vorig jaar gehouden enquête waaruit "ruime belangstelling" voor zo'n voorzie ning tevoorschijn zou zijn geko men. Welzijnswethouder mevrouw Blom (WD) heeft al gewezen op de "uitermate geschikte" ruimte aan ren. Ook geeft OKW boekjes en lespakketten uit en zet de vereni ging regelmatig schrijf-, muziek- en tekenwedstrijden op. Samen met universiteiten en instanties als het Nederlands instituut voor voortgezette studies wil ze méér: werkgroepen, symposia, con gressen en cursussen. Het hoofdkantoor, een afde ling van het Amsterdamse NDU- gebouw, is daarvoor niet bepaald geschikt. De rustige, centraal ge legen Pauwhof wel. Geen won der dat OKW opveerde toen het bestuur van de Pauwhof belang stellend informeerde of de vere niging een plan wilde opstellen voor het gebruik van het huis. Het grote probleem was en is dat de Pauwhof volgens de statu ten 'een oord van rust en verpo zing moet bieden voor weten schappers en kunstenaars, open voor een ieder die volgens het be stuur daartoe in aanmerking komt (en voortreffelijk is)'. On der die voorwaarde stelde me vrouw J. Overvoorde-Gordon in 1940 haar landgoed ter beschik king en aan die voorwaarde hield haar nazaat H. van Goudoever ook in het huidige bestuur vast. Dc OKW-plannen passen daar niet in: "Er zijn juridische advie zen nodig", stelde bestuurslid Van Goudoever voorzichtig. Vol gens Pauwhof-gast Franken is het ronduit onmogelijk. "Je kunt niet zeggen: de Pauwhof werkte de laatste jaren niet helemaal zo als de statuten dat voorschrijven, laten we de hele statuten maar omgooien". Als het niet anders kan wil hij, gesteund door 100 mede-gasten, het bestuur zelfs dagvaarden. Realisme Voorzitter Hotke heeft de theo rieën altijd reuze aardig gevon den, maar bleef onverbiddelijk: wanneer de gasten zo graag een pension willen hebben, moeten ze snel geld storten. Een goede bezettingsgraad alleen zou niet genoeg opleveren, wezen ver schillende studies uit. Zijn be stuur heeft de gasten dan ook ge vraagd om dit weekeinde met ge fundeerde plannen te komen. Tijdens de gesprekken in de Pauwhof zijn er geen spijkers met koppen geslagen. Ze zijn wel positief verlopen, meldt be stuurslid Van Goudoever. Hij wil zo snel mogelijk verder praten, maar durft nog geen voorspellin gen te doen. Vreemd is dat niet. Van het begin af aan hebben be stuursleden de opstelling van de gasten onrealistisch genoemd. Uit verschillende, geheimgehou den rapporten, was duidelijk ge bleken dat de Pauwhof niet ren dabel te maken is als pension. De situatie zou helemaal hachelijk worden wanneer de doelgroep steeds vaker afreist naar verre, zonnige én goedkope bestem mingen. De gasten hebben daar steeds tegenover gesteld dat bestuurs leden slechte managers zijn, die zonder overleg verkeerde, slecht onderbouwde beslissingen ne men. Bovendien zouden de gas ten alleen maar uitwijken omdat de Pauwhof zo saai en onbekend is geworden. Van Ko van Dijk én J.C. Bloem én Ank van der Moer én Wouter Paap naar heel af en toe iemand als Tessa de Loo. In den beginne was de actie ta melijk rustig. Al snel werden brieven opgefleurd met termen als wanbeheer en kreeg de pers steeds vaker tips, hard en minder hard. Zo opperde de gast Fran ken dat het bestuur half uit el kaar hing (wat bij navraag aardig bleek te kloppen) en Poll van PKW de vrijkomende bestuurs- plaatsen met aanhangers wilde vullen. Andere feitjes werden tijdens bittertafelgesprekken opgevan gen en moesten voorzichtig, off the record, worden gebracht. Zo meldde een anonieme zegsman dat van het oorspronkelijke stichtingskapitaal niets meer over is. De 800.000 gulden die nog in kas is, heeft de stichting gekregen bij de verkoop van de vroegere woning van de stichte res. Feit nummer twee is dat OKW van dit geld 300.000 gulden zou krijgen om het gebouw op te knappen. Huur zou ze daarna niet hoeven te betalen. Wespennest De vereniging OKW schrikt van dergelijke ruzies en wil zich daar niet in mengen. "Toen onze vereniging benaderd werd dacht ze in een schoon bedje terecht te komen en leek alles goed en aar dig. Zodra de Pauwhof een wes pennest werd, groeide de af stand. En op dit moment bestaat de Pauwhof niet voor ons", stelt voorzitter mevrouw Livia Ver stegen. Het argument klinkt aar diger dan het is. Eind juni, een week nadat Hotke de onheils boodschap verkondigde, schre ven de gasten al hun eerste pro testbrief. In de volgende maan den kwamen de nummers twee en drie, die nog harder waren. Ook nadat de gasten, half sep tember, volop in de publiciteit kwamen, zakte de belangstelling niet direct. OKW bleef enthousi ast over de Pauwhof, was hard bezig met een 'full-time pro gramma' voor het landgoed en huurde begin deze maand een vergaderkamer in de Pauwhof. Ook het Pauwhof-bestuur bleef enthousiast over OKW. Officieel had het bestuur nog geen keuze gemaakt, maar uit woorden van Hotke bleek dat dingen in de praktijk wel eens anders liggen dan bestuursverklaringen doen vermoeden. "Met uw stukjes schrikt u OKW af en gaat de Pauwhof helemaal naar de ver doemenis", siste hij, alsof de ver eniging al helemaal had afge haakt en het bestuur tot de gas ten was veroordeeld. Op 28 oktober as. zal in de Groenoordhallen in Leiden een bijzondere muzikale manifestatie plaatsvinden. The New London Chorale die in ons land zoveel succes heeft met de Ip's The Young Messiah en The Young Amadeus, welke laatste dit jaar de Edison kreeg, geeft dan voor het eerst in Leiden een live concert van deze werken. Het wordt een groots opgezette show waaraan tweehonderd personen meewerken, met als solisten Vicki Brown, Madeline Bell en Gordon Neville. Toegangsprijs: 39,-. Lezers van het Leidsch/Alphens Dagblad die hun kaarten halen bij het hoofdkantoor van deze krant, Witte Singel 1 in Leiden genieten tegen inlevering van de bon een korting van ƒ3,- per kaart. WD-voorzitter P. Prillwitz en WD-fractievoorzitter W. Scheffer (r): "De oorspronkelijke cultuur dorp is sterk veranderd door de komst van de vele nieuwe wijken en de import". van Leider- (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9