Bouwvereniging begint klussendienst Country-show op drijvend podium Sortiment amaryllissen telt 250 variëteiten Fuchsia Basisgezondheidsdienst mogelijk naar Noordwijk Oegstgeestenaar ontsnapt PAGINA 8 Will REGIO MAANDAG 19 OKTOBER 1987 Onderhoud woningen baart Spinoza in Rijnsburg zorgen RIJNSBURG - De 1625 huurders van de Rijnsburgse woningbouw vereniging Spinoza kunnen zich per 1 januari vrijwillig aanmelden voor de inmiddels opgerichte Ser vice Dienst. Deze klussendienst zal alle reparaties waarvoor de huur der verantwoordelijk is, uitvoeren tegen een maandelijkse bijdrage van een tientje. Het onderhoud aan de woningen baart de vereniging steeds meer zorgen. De kosten rijzen de pan uit, waardoor de door het rijk verstrek te onderhoudstoelage onvoldoen de is. Daarnaast worden boven het normale onderhoud veel reparaties verricht die vallen onder het on derhoud dat voor rekening van de huurder is. Hiermee is een bedrag van maar liefst 60.000 gulden ge moeid. "Dit is sociaal heel goed te verklaren, maar in wezen een scheef gegroeide verhouding. Be drijfseconomisch is deze situatie niet meer te verdedigen en vol te houden", geeft secretaris P. Wol- thaus toe. gestelde regels voor het onder houd. "Dit betekent in de praktijk dat een groot aantal reparaties die vallen onder de verantwoording van de huurder, niet meer worden verricht. Een harde lijn die het be stuur moeilijk te verteren vindt", verklaart Wolthaus het voorstel om een Service Dienst op te zetten. Met de klussendienst hoopt het be stuur de huurders enigszins tege moet te komen. Per 1 januari kunnen de huur ders zich vrijwillig bij de dienst aansluiten, waarvoor tien gulden per maand verschuldigd is. Voor dat bedrag worden alle reparaties verricht zoals ontstoppingswerk, het schoonmaken van de dakgo ten, loodgieterswerk, elektriciteits- klussen en onder meer het vervan gen van hang- en sluitwerk. De woningbouwvereniging heeft voor de klussenservice de techni sche dienst met één man uitge breid en er wordt nog een dienst auto met gereedschap aangeschaft. Binnen drie jaar verwacht 'Spino za' uit de kosten te zijn. Mevrouw R.A. Veldhuyzen Van Zanten bij de naar haar geoemde dahlia. Naast haar Hobaho-directeur Plug. Uitbreiding van handelscentrum Hobaho geopend LISSE - Voorzitter J. Veldhuyzen Van Zanten van de Koninklijke Al- gemeene Vereeniging Bloembol lencultuur (KAVB) heeft vrij dagmiddag de uitbreiding van het handelscentrum van de veiling Ho baho in Lisse geopend. De KAVB- voorzitter deed dit door het openen van de deur met een zilveren sleu tel. Het handelscentrum van de vei ling is dank zij de nieuwbouw ver dubbeld. Dat was noodzakelijk ge worden doordat ook in de veiling steeds meer communicatieappara tuur, zoals beeldschermen en tele fax, wordt gebruikt. Ook is er een aantal kleinere ruimten bijgekomen, waarin de vertegenwoordigers van de veiling hun werkzaamheden kunnen ver richten. Daarnaast is de permanen te bloemenexpositie 'Binnenhof in het handelscentrum opgeno- Na de openingshandeling ver richtte mevrouw Veldhuyzen Van Zanten de doop van de naar haar vernoemde dahlia 'Reintje Anna' van de kwekers Verwer uit Lisse. Vooral de jeugd had veel belangstelling voor de informatiemarkt van de vliegtuigspotters. <f« VALKENBURG "We hadden behoorlijk wat toeloop. Niet alleen van spotters, maar we hebben ook mensen gezien, die niets met de vereniging te maken hebben. Dus alles bij elkaar genomen denk ik dat wij best tevreden mogen zijn". Dat zegt Rob Schleiffert van de Stichting Valkenburgse Vliegtuig Spotters (SWS). Zaterdag hield de SWS een informatiemarkt over hun hobby in de sportzaal De Terp in Valkenburg. Vliegtuigspotten is een hobby die door ongeveer 2000 mensen in ons land wordt beoe- VERONGELUKT - De 22-jarige M. Reuvers uit Hoofddorp is zaterdag nacht om het leven gekomen bij een verkeersongeval op de Hoofd weg-oostzijde in Nieuw-Vennep. De man is volgens de politie van de Haarlemmermeer door nog on bekende oorzaak tegen een boom in de rechterberm gereden en ver volgens in de naastgelegen Hoofd vaart terecht gekomen. Bloeiende bolgewassen zijn niet alleen weggelegd voor tuinbezitters. Ook binnenkamers kunnen hyacinthen, tulpen, narcissen en blauwe druifjes tot bloei worden gebracht. Voor al deze bolsoorten geldt dat de potten eerst op een donkere plaats moeten worden weggezet. Bij paperwhites (een narcissoort) en amaryllissen is dat niet het geval. Deze kunnen direct in de vensterbank worden geplaatst. De amaryllis (ook wel Hippeas- trum genoemd) neemt een niet onbelangrijke plaats in in de Ne derlandse bloembollenwereld. Elk jaar worden 10 miljoen ama- ryllisbollen voor de huisbloei en 5 miljoen bollen voor de snijbloe menteelt verhandeld. Het groot ste deel hiervan wordt over de grenzen afgezet waarbij Ameri ka, Canada en West-Duitsland de grootste afnemers zijn. "De laatste jaren is het sorti ment fiks uitgebreid. Er zijn nu ongeveer 250 soorten in alle kleu ren tussen wit en rood en met of zonder strepen. Bovendien is er een enorme variatie in bloem- grootte. Er bestaan amaryllissen met bloemen van 25 centimeter groot zoals de Ludwig Goliath, maar ook soorten met eenvijfde van die diameter zijn verkrijg baar", vertelt L. Berbee, een van de directeuren van het Lissese amaryllis-bedrijf Berbee en zo nen. De amaryllis komt van oor sprong uit Midden- en Zuid- Amerika en is dus een subtropi sche plant. Dat heeft tot gevolg dat de amaryllis niet geschikt is om in de Nederlandse tuin te worden gebruikt. Berbee: "Het is hier te koud en te nat. De planten gaan kwarren en van de bloei komt weinig terecht". In principe kan de amaryllis jaarrond worden geteeld. In de zomermaanden is er evenwel geen vraag naar dit bolgewas, zo dat de kwekers pas in oktober de eerste bollen op de markt bren gen. Berbee vertelt dat deze bol len een speciale behandeling hebben ondergaan om in decem ber in bloei te kunnen staan. De amaryllis wordt vermeer derd door een ból in twaalf par ten te snijden. De stukjes wor den drie maanden bij 23 graden Celsius bewaard om het groei proces te stimuleren. Daarna worden ze in de kas uitgeplant om in twee seizoenen uit te groeien tot een verkoopbare bol. Berbee: "Zodra de bol groot genoeg is, moet met een speciale temperatuursbehandeling de bloei worden gestimuleerd. Na het rooien van de bol worden ze eerst een weekje bij 25 graden bewaard om te drogen. Daarna moeten ze 10 tot 12 weken bij 13 tot 17 graden worden weggelegd. Zonder deze relatief koude pe riode komt de bol beslist niet in bloei". Het is voor kwekers ook moge lijk de bloei niet te forceren, maar gewoon de natuurlijke bloeiperiode aan te houden. De bollen blijven dan de eerste maanden van de herfst en winter in de kas staan en krijgen daar de kou die ze nodig hebben. Deze bollen verschijnen eind novem ber in de winkels. Het Lissese bedrijf (jaarlijks goed voor 500.000 bollen) houdt zich niet alleen met de kweek van amaryllisbollen bezig. Ook aan veredeling van dit gewas wordt het nodige gedaan on danks het feit dat er al meer dan 250 verschillende amaryllissen bestaan. Berbee: "In alle secto ren van de bloementeelt zijn ver edelaars op zoek naar bizarre bloemvormen en -kleuren. De consument vraagt heel duidelijk om afwijkende produkten. Als bedrijfstak kun je niet anders dan daarop inspelen". De kruisingen worden ge maakt aan de hand van een gede tailleerd kruisingsplan. Als eer ste criterium wordt de bloem- grootte en de lengte van de sten gel gehanteerd. Zijn deze twee na een aantal kruisingen in orde, dan wordt door het kruisen met een soort met mooie bloemkleur, de kleur in het kruisingsprodukt gebracht. Tussen het moment van kruisen en het in bloei ko men van het kruisingsprodukt liggen vier jaar tijd. Veredelen is ook bij dit gewas een zaak van lange adem. Omdat de amaryllis niet over dreven ziektegevoelig is, lukt het de meeste mensen wel de plant LyBerbee: "De veredelaars zijn altijd op zoek n vraaat nu eenmaal afwijkende produkten". goed in bloei te krijgen. Alleen slechte groeiomstandigheden zo als te veel vocht of een te lage temperatuur, kan een teleurstel lend kweekresultaat tot gevolg hebben. De bollen moeten, zo geeft Berbee aan, bij het oppotten voor de helft boven de grond blij ven staan. De aarde moet goed worden aangedrukt en licht be goten. "Het is beslist af te raden water over de bol te gooien. Een natte bol is vatbaar voor de schimmel die het zogeheten rood veroorzaakt. Aangetaste bollen hebben rode vlekken op de bla deren en de stengels ervan knap pen af of gaan scheefhangen". De bol moet sowieso niet al te veel water krijgen omdat de sten gel daardoor te lang wordt. Een amaryllisbol kan meer dan een groeiseizoen worden ge bruikt. Na de bloei moeten daar toe de bloemknoppen worden weggeknipt en de plant ruim een half jaar als 'normale kamer plant' worden behandeld. Daar na wordt er geen water meer ge geven waardoor de bovengrond se delen afsterven. Na een ver blijf van drie maanden in een schuur of kelder bij een tempera tuur van 13 tot 17 graden, komt de bol weer in de vensterbank te recht. Berbee: "De plant ziet er in tijdens de afstervingsfase niet bepaald aantrekkelijk uit. Voor veel mensen is dit reden om de bol na de bloei maar in de vuil nisbak te gooien. Alleen de echte groenliefhebber waagt zich aan het overhouden van de amaryl lisbol". Amarylissen worden overigens ook als snijbloemen aangevoerd. Berbee verwacht niet dat de pro- duktie hiervan - in Nederland worden ruim 5 miljoen 'snij-ama- rylissen' geteeld - spectaculair zal kunnen stijgen. Gezien de vorm van de bloem kan een ama ryllis alleen in gesloten toestand worden verhandeld. De Lisse- naar: "Een gesloten amaryllis is niet echt mooi om te zien. Er be staan vele bloemsoorten die be ter ogen? Goede bloemisten we ten amaryllis wel te verwerken, maar ze zullen nooit zo makke lijk over de toonbank gaan als bijvoorbeeld een bos rozen". Niet alle fuchsia's zijn gevoelig voor vorst. De kleinbloemige ras sen van de winterharde Fuchsia magellanica hoeven niet voor het invallen van de vorst naar bin nen te worden gehaald. Deze planten beschermen zichzelf door bovengronds af te sterven. Veel interesse informatiemarkt voor 'spotters' fend. Zij brengen vooral bij mooi weer hun vrije tijd door bij militai re- en burgervliegvelden. Gewa pend met verrekijkers en foto-ap- paratuur observeren zij alles wat er in de lucht is. Naar schatting 150 mensen na men een kijkje bij de informatie stands van de SWS, de Koninklij ke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart (KNVvL) en de vereni ging Onze Luchtmacht. Daarnaast was er een expositie van de Rijns burgse marineluchtvaartdienstver- zamelaar Peter Korbee. Ook was er een expositie van onderdelen van militaire- en burgervliegtuigen. De informatiemarkt werd zater dagavond besloten met een dia- en filmavond. Ook daarvoor was een goede belangstelling. Ruim 200 woonden de avond bij. Omdat vorst ook flink diep in de grond kan dringen, is het wèl raadzaam de bodem te bedekken met een laag blad of compost. Rassen die buiten kunnen blij ven staan, zijn onder meer Ric- cartonii, Mme Cornelissen en Gracilis. De bloemstengels van overblijvende planten moeten overigens niet in de herfst, maar pas in het vooijaar worden afge knipt. Niet-winterharde fuchsia's kunnen het best in een koele vorstvrije schuur of kamer bij een temperatuur van 4 tot 10 gra den overwinteren. De planten moeten af en toe worden begoten om te voorkomen dat de wortels uitdrogen. In het vooijaar wor den de planten zodra deze weer uit gaan lopen, verpot. Niet iedereen heeft binnens huis voldoende ruimte. Het is ook mogelijk de fuchsia's inge kuild (gelijk winterwortels) te bewaren. De planten worden lig gend, met pot en al, in een kuil gelegd en moeten met een flinke laag grond en blad of stro wor den afgedekt. Deze methode is overigens alleen geschikt op gronden met een niet al te hoge grondwaterstand. De fuchsia's mogen onder geen beding in het water liggen. In maart worden de planten opgegraven, gesnoeid en verDot. ALPHEN AAN DEN RIJN - Groots opgezet is de naderende Country Music Jamboree in Al phen wel te noemen. Wie op 31 ok tober het zwembad De Thermen bezoekt, krijgt een country-feest voorgeschoteld dat klinkt als een klok. Het blijft een feest tot in de kleine uurtjes. Tenminste, als alle plannen van de Nieuwkoopse orga nisator Cor Sanne doorgaan. Op de Country Music Jamboree treden sterren op als de Ameri kaanse Skeeter Davis, die maar liefst 48 singles op haar naam heeft staan waaronder de hit End Of The World. Andere prominenten zijn Rosa Lee Martin, Gordie West evenals Dana en Kto. Maar ook Ne derlandse groepen als de Peter Hil- lband uit Tilburg en Ted Orange en Stampede (Den Haag) zijn van de partij. Sanne: "Skeeter Davis treedt ruim anderhalf uur op. Zo lang heeft ze dat nog nooit gedaan in Nederland". De wensdroom van de Nieuw koopse organisator, een country- festival voor acht- tot negenhon derd mensen, kon niet worden ver wezenlijkt in vormingscentrum De Bron aan de Troubadourweg. Daarom week Sanne maar uit naar het zwembad. "Toen een vriend van mij dat voorstelde dacht ik: dat kun je niet maken. Binnen een kwartier had hij me echter omge praat". De sterren brengen hun liedjes en muziek op een drijvend podi um. Dat platform, honderden kilo's zwaar en zeven meter in doorsne de, moet in vijf delen door een van de ramen het zwembad worden in- gehesen. Het monteren van het ge heel is niet minder spectaculair; drie duikers moeten de delen on der water in elkaar schroeven. "De vorige keren dat het podium werd gebruikt, is het in z'n geheel vervoerd en het water ingehesen. Bij De Thermen moet het dan door het dak heen en dat kon niet. We moesten het dus demonteren. Dat gaat wel, maar hoeveel tijd het kost om de zaak weer in elkaar te zetten, moet nog blijken". Het is de eerste keer dat een der gelijk country-festival wordt ge houden. Sanne: "Ik hoop dat het de aanzet wordt tot een jaarlijks terug kerend gebeuren. Dat is wel mijn bedoeling ten minste. Misschien dat we het dan volgend jaar kun nen spreiden over drie zalen, zodat de mensen wat kunnen lopen". Di rect daarop betwijfelt hij het suc ces hiervan: "Country-publiek loopt er in de regel niet zo veel rond". De Nieuwkoper hoopt dat er ne genhonderd mensen komen. "Zijn het er meer dan moeten we helaas 'nee' verkopen. Voor een eventueel volgend jaar kunnen we in De Thermen ook eigenlijk niet gro ter". NOORDWIJK - Burgemeester en wethouders van Noordwijk zijn be reid te onderzoeken of de basisge zondheidsdienst (bagd) van de bol lenstreek kan worden gehuisvest in de buitenkliniek van het Acade misch Ziekenhuis Leiden aan het Lindenplein in Noordwijk-Binnen. Mocht de bagd in de Lindenhof worden ondergebracht, dan moe ten er evenwel ook nog andere huurders voor het panden worden gevonden. De dienst heeft name lijk lang niet alle beschikbare ruimte nodig. De buitenkliniek wordt begin ja nuari gesloten. Om te voorkomen dat de monumentale panden 'in verkeerde handen vallen', koopt de gemeente de gebouwen en ver huurt of verkoopt ze vervolgens weer door. Zoals blijkt uit het ant woord van B en W op de algemene beschouwingen is het college be reid het voorstel van de PvdA inza ke vestiging van de bagd, nader te onderzoeken. NOORDWIJKERHOUT - De poli tie van Noordwijkerhout heeft gis-' teravond en vannacht drie mannen aangehouden omdat zij met te veel drank op achter het stuur zaten. Op de Gooweg in Noordwijker hout werd een 27-jarige inwoner van Oegstgeest aangehouden. De politie wilde hem een blaastest af nemen, maar de man ging er met zijn auto vandoor. Na een achter volging bleek de bestuurder koers te hebben gezet naar de woning van zijn 22-jarige Noordwijkse pas sagier. De Noordwijker weigerde de Noordwijkerhoutse politie toe gang tot het huis zodat de hulp van de plaatselijke politie werd inge roepen. Toen deze bij het huis arri veerde, bleek de Oegstgeestenaar via het zolderraam te zijn gevlucht. De bestuurder moet nog worden gehoord. De Noord wijker heeft een proces-verbaal gekregen omdat hij de politie heeft belemmerd in de uitoefening van haar taak. Aan het begin van de avond werd een 52-jarige inwoner van Noord wijkerhout die op een bromfiets over de Herenweg in zijn woon plaats reed, aangehouden. Een blaastest wees uit dat hij te veel al cohol had gedronken. De man wei gerde een bloedproef. Een proces verbaal en een rijverbod van 8 uur vielen hem ten deel. Een paar uur later werd een 41- jarige inwoner van Rijnsaterwoude op de 's Gravendamseweg in Noordwijkerhout aangehouden omdat hij veel te hard reed. Ook hij bleek te veel te hebben gedronken en was niet in staat de blaastest af te leggen. MAANDAG 19 0KT. Alphen film en informatie-avond Alphense Hondenclub, De Kwispeldoor achter de Genie aan de Hoom, aanvang: 20.00 Katwijk openbare vergadering van de raadscommissie voor fi nanciën, Gemeentehuis, aan vang: 20.00 uur. bijbellezing in de Oranje zaal, Voorstraat 72, aanvang: 20.00 uur. Leiden Leidse Schouwburg, fami lievoorstelling 'Dag Mon ster', door theater Eldorado, aanvang: 19.00 uur Kapelzaal K&O, Beetho ven-cyclus, door Martha Noguera, aanvang: 20.15 uur. Spiristisch Genootschap Leiden, Psychometrische Séance, Lage Morsweg 14a, aanvang: 20.00 uur. Noordwijk meidengroep (16 tot 20 jaar) Joincentrum, Wetering kade, van 19.00 tot 21.00 uur. vormde kerk, aanvang: 19.30 DINSDAG 20 OKT. Katwijk hard-rock middag bij Scum, voor jongeren tussen 12 en 16 jaar, Helmbergweg, van 14.00 tot 17.00 uur. samenzang in de Vredes- kerk, Voorstraat, aanvang: 19.30 uur. Leiden film over incest 'Lieve va der en moeder', LVC, Bree- straat, aanvang: 20.00 uur. Leidse Schouwburg, 'Het Koffiehuis', door de Voorzie ning, aanvang: 20.15 uur. Kapelzaal K&O, kinder voorstelling 'Richard de Ko ning', DWARF Jeugdtheater, aanvang: 14.30 uur. Rijksmuseum voor Vol kenkunde, Steenstraat, crea tief Programma voor kinde ren vanaf 9 jaar, van 10.30 tot 12.30 en van 14.00 tot 16.00 spreekuur verkeersveilig heid Stadsbouwhuis Lange- gracht 72, van 10.30 tot 12.00 oecumenisch avondgebed, Oud-Katholieke kerk, Zoe- terwoudsesingel, van 19.00 tot 19.30 uur. voorlichting en begelei ding dienstweigeren, Troef, Stationsweg 32, van 20.00 tot 21.30 uur, inl. 149324/216180. ninklijke Maatschappij Tuin bouw en Plantkunde, afde ling Noordwijk en Omstre ken, Buurthuis aan de Hoofdstraat tegenover de ge reformeerde kerk, aanvang: 20.00 uur. kaartmiddag, Joincen trum, Weteringkade, van 14.00 tot 17.00 uur, sport en spel voor jongeren van 12 tot 15 jaar van 19.30 tot 21.30 ombudsteam van de partij van de Arbeid, Dorpshuis De Kuip, Zeestraat, van 19.30 tot 21.00 uur. Valkenburg openbare vergadering van de gemeenteraad, Raadhuis, aanvang: 19.00 uur. Ouderen, Parochiehuis aan de Herenstraat, aanvang: 14.00 uur. openbare vergadering raadscommissie voor ruimte lijke ordening, Gemeente- huis, aanvang: 20.00 uur. aan De Gaasbak, aanvang: 20.30 uur. Voorschoten poppentheater Jacobus Wieman speelt 'Het betover ende sprookjesboek', Cultu reel CentrunS?VoorsChoten, aanvang: 14.30 uur. poppentheater Wellus Nie- tus speelt Stapelgek, kinde ren vanaf 5 jaar. Prinses Ma- rijkelaan, aanvang: 14.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 8