TAD LEIDEN Kerkhof lijdt miljoen verlies als kledingzaak moet sluiten 'Nieuwe technieken niet altijd beter' LEIDSCH DAGBLAD actief in vrije tijd Procedure rond bedrijf Haarlemmerweg duurt voort Chandie Shaw vergelijkt onderzoeken maag- en darmziekten Auto omgegooid Peters bestrijdt geruchten betalingsproblemen AZL LEMSTER AAK Twee jongens aangehouden na vernieling MANIFESTATIE AMNESTY SUCCESVOL Leidenaren opgepakt na verkrachting Auto tegen boom gereden Illegale zender uit de lucht Leidenaar ramt drie auto's Expositie handschriften in Rijksmuseum van Oudheden s MAANDAG 12 OKTOBER 1987 LEIDEN - Nieuwe technieken in de gezondheidszorg worden veelal beschouwd als middelen om de patiënt nog beter van dienst te kunnen zijn. Maar in sommige gevallen, wanneer be paalde ontwikkelingen aan een kritisch onderzoek worden on derworpen, kan de uitkomst an ders zijn. Dr. M.P. Chandie Shaw bewees dat onlangs met zijn pro motie-onderzoek, waarbij hij op sporingsmethoden- van ziekten in de maag en de twaalfvingerige darm met elkaar vergeleek. door Annemiek Ruygrok Dr. Chandie Shaw is bij het Academisch Ziekenhuis Leiden sectiehoofd voor gastro-enterolo- gische diagnostiek, dat is de we tenschap die kwalen in de maag en de twaalfvingerige darm on derzoekt. Als een patiënt klach ten heeft in de bovenbuik, dan zijn er twee manieren om erach ter te komen wat daarvan de oor zaak is. De eerste, beproefde me thode, is een röntgenonderzoek met bariumpap als contrastmid del. Sinds 1972 is de zogenaamde endoscopic steeds meer in zwang gekomen: een flexibele slang wordt in het maagdarmka naal gebracht en de internist l^an via een buisje zien wat er aan de hand is. Die laatste methode is niet alleen vijf keer zo duur als het röntgenonderzoek, maar te vens tamelijk vervelend voor de patiënt. Want die moet de slang zien in te slikken. Sommige internisten voeren aan dat via endoscopie zweren en tumoren beter kunnen wor den opgespoord dan met behulp van röntgenfoto's. Maar het on derzoek van Chandie Shaw toont aan dat beide technieken even goed zijn. En aangezien röntgen onderzoek vele malen goedkoper is dan endoscopie, pleit hij in zijn proefschrift voor röntgenonder zoek als eerste keus. Op grond van de uitslag hiervan kan im mers altijd nog een endoscopie volgen om bijvoorbeeld weefsel monsters te nemen. "In Japan worden beide onder zoeken bij patiënten uitgevoerd. Eerst het röntgenonderzoek, om eventuele ernstige afwijkingen op te sporen. Daarna het endo scopist onderzoek. Maar in dat land komt maagkanker driemaal zoveel voor als in Europa en de VS. Daar gaat het er dus om maagkanker in een vroeg sta dium op te sporen. Hier in Euro pa worden klachten in de boven buik zelden door maagkanker veroorzaakt. Endoscopie is dus in de meeste gevallen onnodig", aldus dr. Chandie. Voor zijn onderzoek heeft hij viif jaar lang 385 patiënten uitge breid onderzocht om de be trouwbaarheid van beide onder zoekmethoden met elkaar te ver gelijken. Aan het onderzoek werd meegewerkt door de afde ling gastro-enterologie van het Academisch Ziekenhuis in Lei den en door de afdelingen biosta- tistiek en epidemiologie van de Rotterdamse Erasmusuniversi- teit. Gevoeligheid Na uitvoering van een röntgen onderzoek bij de patiënten werd nog een endoscopisch onderzoek uitgevoerd, zonder dat de inter nist op de hoogte was van de be vindingen van het röntgenonder zoek. Wel werd er voor gezorgd dat de patiënt van een dergelijke gang van zaken geen nadeel zou ondervinden. De röntgenoloog was bij het endoscopisch onder zoek aanwezig en onthulde, na dat alle endoscopische gegevens waren genoteerd, de uitslag van het röntgenonderzoek. Zo kon de endoscopist een eventuele af wijking, die hij over het hoofd had gezien, nog opsporen. Uit de analyse van de onder zoeksresultaten blijkt dat bij het opsporen van zweren of kanker van de maag of de twaalfvingeri ge darm beide methoden dezelf de gevoeligheid en zekerheid op leverden. Een resultaat, dat in middels is gepubliceerd in het Amerikaanse tijdschrift voor ra diologie en dat internationaal de aandacht trekt. Ook de Neder landse Gezondheidsraad heeft er grote belangstelling voor. Een dergelijk vergelijkend onder zoek werd nog nooit gedaan en een herhaling zal ook niet snel gebeuren, omdat het van alle be trokkenen veel tijd, inzet en toe wijding vergt. Aangetekend moet worden dat het om een verfijnd, zogenaamd tweefasen röntgenonderzoek gaat, dat in Japan werd ontwik keld en geïntroduceerd door de Haarlemse dr. Op den Oorth, de 'leermeester' van dr. Chandie Shaw. Dat deze opsporingsvorm zo goedkoop is (ongeveer 110 gul den tegenover 575 gulden van een endoscopisch onderzoek), komt waarschijnlijk omdat de ta rieven voor een endoscopisch onderzoek nog stammen uit de tijd dat er nog geen flexibele slang beschikbaar was. Een der gelijk onderzoek nam toen vele uren in beslaag. Men kan zich derhalve afvragen of dergelijke tarieven niet zijn achterhaald en dienen te worden herzien. In elk geval zal een radiodiag- nostisch ondezoek, zoals al jaren uitgevoerd in het Academisch Ziekenhuis, de steeds meer be zuinigende overheid als muziek in de oren klinken. Het onder zoek is namelijk betrouwbaar, ta melijk goedkoop en het heeft LEIDEN - De omstreden kleding en schoenenfirma Piet Kerkhof zegt een miljoen gulden schade te lijden, wanneer het bedrijf aan de Haarlemmerweg moet sluiten. De Brabantse kleding- en schoenengi gant heeft een half miljoen gulden LEIDEN - De bewering dat het Academisch Ziekenhuis de salaris sen van het personeel of leveran ciers niet kunnen betalen, zijn 'alle maal indianenverhalen'. Dit stelt algemeen directeur van het AZL, J.H. Peters in een interview met Ci cero, het personeelsblad van het ziekenhuis. Peters geeft wel toe dat het AZL in het begin van dit jaar in beta lingsmoeilijkheden verkeerde. "In die periode hebben leveranciers wat langer op hun geld moeten wachten, maar die achterstand is al lang ingelopen". In het vraaggesprek weerspreekt Peters de geruchten dat er door de in de voormalige bedrijfsruimte van de Codi-markt gëinvesteerd en ook voor een half miljoen inge kocht. "Die artikelen zijn seizoens gebonden. We kunnen die niet zo maar naar een ander filiaal overhe velen. In onze andere zaken be- reorganisatie mensen op straat ko men te staan. "Er is niemand van wege de huidige bezuinigingen ontslagen en dat zal ook niet ge beuren". LEIDEN - Onbekenden hebben in de nacht van zaterdag op zondag in de Bloemfonteinstraat een bestel wagen op zijn kant gezet. Van een andere auto werd de achterruit met een bierflesje ingeslagen. Omdat de eigenaar van de laatste auto met vakantie is, is de wagen zolang op het politiebureau gestald. schikken we al over voldoende voorraad", aldus een woordvoer der van het bedrijf'. Het college van B en W meent dat de vestiging van de 'kleding- super' aan de Haarlemmerweg in strijd is met het geldende bestem mingsplan. Burgemeester en wet houders hebben het bedrijf dan ook gesommeerd de poorten te sluiten. Zij hebben gedreigd de zaak met behulp van de politie te sluiten. Met deze 'aanschrijving be stuursdwang' is een juridische pro cedure in gang gezet. De zaak wordt morgen door de voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State behandeld. Als het aan Kerkhof had gelegen, zou deze spoedprocedure bij de Raad van State al veel eerder heb ben plaatsgevonden. Toen het be drijf in mei met provisorische ver koop aan de Haarlemmerweg be gon, vroeg de advocaat van Kerk hof aan de gemeente een aanschrij ving politiedwang te doen, zodat de Raad van State kan beslissen of de vestiging van het bedrijf in overeenstemming is met de bepa lingen in het bestemmingsplan. Overtreding Mr. B.K. Olivier, de voorzitter van de gemeentelijke commissie LEIDEN - Bij scheepswerf Tyssen op het Waard-eiland, werd afgelopen zaterdag een een zogenaamde Lemster- aak te water gelaten, hetzelfde type als de Groene Draeck van koningin Beatrix. De lengte van het schip bedraagt 15 meter. Volgens de eigenaar van de scheepswerf, H. Hijdra, is er de laatste jaren niet zo'n groot schip gebouwd. Hij heeft op zijn werf wel een Lemster aak van negen meter vervaardigd en werkt nu aan een schip van hetzelfde type van dertien meter. Het schip werd te water gelaten door de moeder van de eigenaar, R. Hoekstra uit Warmond. Het schip luistert naar de naam "Waar-üle". LEIDEN - De auto van een 19-jari- ge man uit Noordwijkerhout werd zaterdagmiddag totaal vernield toen de bestuurder de macht over het stuur verloor en tegen een boom reed. Het ongeluk gebeurde op de rijksweg Amsterdam-Den LEIDEN - Twee Leidenaren (18 en 21 jaar) zijn in de nacht van za terdag op zondag aangehouden we gens het vernielen van een ruit van Haag ter hoogte van de afrit bij de Plesmanlaan. Het slachtoffer verklaarde zo ge schrokken te zijn van een auto die hem op de afrit rechts passeerde dat hij pardoes de berm inreed. De man liep geen letsel op. café 'De Valk' aan de Tweede Bin nenvestgracht. Het tweetal had rond half vier 's nachts ruzie met de eigenaar gekregen omdat deze hen weigerde drank te verschaffen. Daarop zouden zij de ruit hebben ingslagen. Volgens de verdachten was de eigenaar zelf verantwoorde lijk voor de vernielde ruit. Zij ver klaarden tegen de politie dat de kroegbaas tijdens een twistge sprek voor het café per ongeluk een fiets door zijn ruit gooide. De bibliotheek heeft in de loop der eeuwen een indrukwekkende collectie opgebouwd. Zo vonden bijvoorbeeld veel handschriften uit middeleeuwse kloosters hun weg naar Leiden. De tentoonstel ling bestaat uit 120 handschriften, boeken en kaarten die eén weten- schapplijk onderwerp hebben. Er zijn historische prenten over de krijgskunde te zien, oude afbeel dingen van dieren en planten, we reldkaarten van Europese en Ara bische makelij en teksten in klei, marmer, palmblad en bamboelat- ten. Speciale aandacht krijgt de vervaardiging van handschriften en boeken. voor beroep- en bezwaarschriften die de zaak vorige week behandel de, vroeg zich af waarom het colle ge van B en W de aanschrijving niet eerder had gedaan en zo het bedrijf op kosten heeft gejaagd. "Ook als het college verwacht dat een overtreding van het bestem mingsplan plaats zal vinden, kan met politiedwang worden gedreigd en kan de juridische procedure starten. Daarvoor hoeft niet ge wacht te worden tot de overtreding werkelijk plaats heeft". De discussie tussen gemeente en Kerkhof draait om de vraag wat moet worden verstaan onder het begrip 'dagelijkse goederen'. Het bestemmingsplan staat op die plaats aan de Haarlemmerweg al leen maar bedrijven in die sector toe. Beide partijen putten zich voor de leden van de commssie voor be roep- en bezwaarschriften dan ook uit in het omschrijven van dat be grip. De gemeentelijke vertegenwoor diger E. Bunt stelde dat tot dage lijkse goederen 'brood, vlees en groente' behoren. De advocate van Kerkhof, mr. P.M. van Veggel, had een heel andere opvattingen. Met het woordenboek in de hand stelde zij dat etenswaren in het geheel niet onder 'goederen' vallen. "Kle ding en schoenen aantrekken is het eerste wat een mens op een.dag doet. Die vallen daarom in de cate gorie 'dagelijkse goederen". De raadsvrouw verdacht de ge meente er verder van eigenlijk wo ningbouw aan de Haarlemmerweg te willen zien. Dat is in elk geval de wens van de buurtvereniging. De advocate vond dat "bestuurlijke misschien een prachtige oplossing, maar dan moet de gemeente het pand aankopen en niet afwachten tot het vanzelf in haar handen valt". LEIDEN - De Amnesty-manifesta- tie in De Waag is volgens de organi satoren een succes geweest. Onge veer 150 mensen schreven 285 brie ven om te pleiten voor de vrijlating van gewetens-gevangenen in 12 verschillende landen. Onder de briefschrijvers bevond zich onder meer de rector magnificus van de Leidse universiteit, prof. Beenak ker. Burgemeester Goekoop, die bij eerdere manifestaties van Am nesty wel acte de présence had ge geven, liet verstek gaan. In De Waag stond zaterdagmid dag een grote weegschaal opge steld. Als tegengewicht diende een 'gevangene' in een kooi, die bij een groter gewicht aan brieven, steeds verder omhoog kwam. Aan het eind van de middag sloeg de weeg schaal door en bereikte Amnesty het gestelde doel van ongeveer 250 brieven. "Een groter succes dan we had den verwacht", zei B. Toussaint van de Leidse afdeling van Amnes ty. Hij verwacht dat Amnesty in de toekomst vaker van dit soort bij eenkomsten houdt. "Het levert in een keer een aanzienlijk aantal brieven op. Op de schrij fa vonden die wij organiseren, is de belang stelling wisseldend, meestal wel redelijk, maar niet overweldi gend", aldus Toussaint. LEIDEN - De politie heeft vrijdag twee Leidenaren aangehouden die ervan worden verdacht een 19-jarig meisje uit Hamburg sexueel te hebben misbruikt en verkracht. Naar een derde man wordt nog ge zocht. Het slachtoffer verbleef vorige week samen met een vriendin en kele dagen in Amsterdam om een vakantie te regelen. De twee raak ten elkaar kwijt waarna het meisje dinsdagavond het drietal uit Lei den ontmoette die aanboden haar met de auto naar het hotel in Am sterdam te brengen. Toen het meis je daarin toestemde, werd zij ech ter meegenomen naar het huis van een van de drie in de Leidse Meren- wijk. Daar werd zij door het drietal verkracht. De volgende ochtend reisde het slachtoffer op eigen gele genheid terug naar Amsterdam waar zij aangifte deed bij de politie. Daarop konden twee van de drie worden opgepakt. Zij zitten vast op het politiebureau. LEIDEN - De politie heeft zon dagmiddag een illegale radiozen der uit de lucht gehaald. De zender, die uitzond onder de naam 'Swasti ka' stond in een woning aan de Klokpoort. Tegen de 28-jarige eige naar is proces-verbaal opgemaakt. De politie kreeg de afgelopen da gen diverse klachten dat de zender televisie- en radio-uitzendingen stoorde. LEIDEN - Een 41-jarige Leide naar is zaterdagmiddag met zijn auto tegen een drietal auto's aange reden die voor een verkeerslicht op de Willem de Zwijgerlaan stonden te wachten. Alle vier de wagens lie pen blikschade op. De man werd met een hoofdwond naar het AZL gebracht waar ook een alcoholtest werd afgenomen. Daaruit bleek dat de man teveel had gedronken. LEIDEN - De bibliotheek van de Leidse universiteit gaat zijn klui zen voor het publiek openen. Op de tentoonstelling 'Tien eeuwen we tenschap in handschrift en druk' worden van 31 oktober tot 17 janu ari zeldzame geschriften getoond die doorgaans wegens hun kwets baarheid niet voor het publiek te bezichtigen zijn. De expositie wordt gehouden in het rijksmuse um van oudheden. Bingo De speeltuinvereniging 'Rond om de Maredijk houdt vanavond een bingo in het clubgebouw van de speeltuin. De aanvang is 20.00 Fancy-fair De Stichting Surinamers Lei den houdt morgen in verband met de herfstvakantie een fancy- fairweek voor kinderen aan het Valkenpad 2a in de Merenwijk. LEIDEN - Dr. M.P. Chandie Shaw: "Röntgenonderzoek naar maag en twaalfvingerige darm betrouwbaar en goedkoop"(foto Jan Holvast» voorts als voordeel heeft dat het vendien evert deze methode wëi- prettiger is voor de patiënt. Bo- nig of geen complicaties op. Jazz Na zeven jaar gebruik te heb ben gemaakt van het bowlingres taurant Hans Menken aan de Boshuizerlaan stapt de stichting Jazz on Sunday voor het houden van concerten over op café De Tregter op de hoek Herenstraat/ Wittesingel. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7