VS zullen aanval Iran beantwoorden Spanjaard Mayor staat voor zware taak bij Unesco Nog onduidelijk op welke manier Nieuwe verldezingen na affaire-Barschel Hoofdkwartier Tamil Tijgers veroverd Verlaging dollarkoers ondanks akkoord-Parijs MAANDAG 19 OKTOBER 1987 PAGINA 5 KIEL (DPA/AFP) - De christende mocratische CDU en de liberale FDP hebben zaterdag de weg vrij gemaakt voor nieuwe verkiezingen in de Westduitse deelstaat Schles- wig-Holstein. Redenen voor de nieuwe verkiezingen zijn het Bar- schel-schandaal en problemen rond het vormen van een coalitie. Na de verkiezingen van 13 sep tember jongstleden zijn de politie ke partijen er niet in geslaagd een coalitie te vormen, die kan rekenen op een meerderheid in het parle ment van de Noordduitse deel staat. De CDU en FDP aan de ene kant en de SPD en een partij van de Deense minderheid aan de andere kant beschikken over exact precies hetzelfde aantal parlementszetels. urAPTTT*r/imA>r r-v Bovendien staan de drie grote WASHINGTON - De Amerikaanse president Reagan bestudeert nog op welke manier hij partijen aan kritiek bloot in ver- zal reageren op de aanval van een Iraanse Silkworm-raket op een onder Amerikaanse bant? Tet het schandaal rond de vlag varende Kuwaytse tanker. De chefstaf van het Witte Huis, Howard Baker, heeft dat hieft gisteren gezegd. In een tv-interview wilde Baker niet speculeren over tijdstip en aard van de Amerikaanse reactie. Hij sloot echter militair ingrijpen niet uit. Baker zei dat president Reagan van zijn verschillende ad viseurs een reeks opties heeft voor gelegd gekregen, waaruit hij 'spoe dig' een keus zal maken. Eerder liet ook de Amerikaanse minister Shultz (buitenlandse za ken) doorschemeren dat een mili taire reactie op de raketaanval na drukkelijk tot de mogelijkheden behoort. Als we tot een actie heb ben besloten, en die hebben onder nomen, zult u weten wat het is", zo zei Shultz letterlijk in Saudiarabië. Volgens de New York Times is er tussen Reagans militaire topadvi seurs onenigheid over de vraag of het inderdaad tot een militaire ac tie tegen Iran moet komen. De voorzitter van de chefs van staven, admiraal William Crowe, zou tegen zijn, maar andere leden van de chef gens beschuldigingen dat Barschel zijn socialistische rivaal in de ver kiezingen van september, Björn Engholm, had laten bespioneren. En daarna werd haar verweten dat zij Barschel, die vorig weekeinde dood werd aangetroffen in een Zwitserse hotelkamer, als een bak steen had laten vallen. De CDU is van mening dat eerst het lopende onderzoek naar de Barschel-affaire moet zijn afge rond voor er nieuwe verldezingen kunnen worden gehouden. Tot die tijd zou er ook geen nieuwe minis ter-president hoeven te worden ge kozen. De huidige waarnemend premier Henning Schwarz (CDU) zou voorlopig kunnen aanblijven. De drie grote partijen zullen vol gende week beslissen of de CDU-er Hennig Schwartz, die als opvolger van Barschel is aangewezen, mag aanblijven totdat de verkiezingen, waarschijnlijk begin volgend jaar, worden gehouden. Het Westduitse weekblad Quick publiceert morgen twee foto's van en een vraaggesprek met een Ge- neefse taxichauffeur, die zegt dat de geheimzinnige informant R. Roloff met wie Uwe Barschel de avond voor zijn dood in Genève President Reagan roept iets naar verslaggevers als hij arriveert bij het Bethesda Naval ziekenhuis in Washington waar zijn vrouw za terdag werd geopereerd. Artsen hebben bij Nancy Reagan de lin- staf zjjn voor ingrijpen. De hoogste kerborst geamputeerd nadat daar in een kankergezwel was gevon den. De operatie is volgens militairen in de Golf zelf zouden ook graag in actie komen. Hoewel Iran niet officieel heeft woordvoerder zonder complicaties gezegd voor de aanval van vrijdag verlopen. (foto ap> verantwoordelijk te zijn, zijn de Amerikanen en de Kuwayti's .Tvoor 99 procent" zeker dat het om een Iraanse Silkworm-raket ging. Amerikaanse militaire experts menen dat het om een, vanuit Iraans perspectief gezien, „geluks treffer" is gegaan. De raket zou vanaf het door Iran bezet gehou den Iraakse schiereiland Faw zijn afgeschoten in de richting wayt, 'Sea Isle City' hebben geraakt. De aanval plaatst de Amerikaan se regering voor een lastige keus, Aan de re reactie noodzakelijk geacht, dat de Amerikanen, als zij niet zou den reageren, hun geloofwaardig heid in de Golf op het spel zetten. Shultz vangt bot bij kabinet Israël CAIRO (UPI) - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Shultz, is vandaag aange komen in Cairo voor besprekingen met president Hosni Mubarak van Egypte. Hij kwam uit Israël, waar hij het kabinet heeft berispt omdat het geen moeite doet om de vastge lopen Arabisch-Israëlische vredes onderhandelingen weer op gang te brengen. In Israël is de Amerikaanse mi nister er niet in geslaagd de impas se binnen de regeringscoalitie te doorbreken. Premier Shamir wil niet de internationale vredesconfe rentie die de minister van buiten landse zaken, Peres, wel wil. De conferentie zou moeten leiden tot een rechtstreekse dialoog tussen Israël, Jordanië en Palestijnse Ara bieren. Er is op dit stuk geen voor uitgang geboekt sinds het laatste bezoek van Shultz aan het gebied in 1985. Buitenland kort MANILA - Een korporaal van het Filipijnse leger heeft gisteren in de hoofdstad Manila alarm veroorzaakt door door dom toeval de tanker er vandoor te gaan met een pantservoertuig en onderweg vijf soldaten op te pikken. Rondom het paleis Malaca- nang van president Aquino werd een militair kordon gelegd omdat men vreesde dat het optreden van de korpo raal het teken was voor weer een nieuwe greep naar de macht door militaire elementen. De korporaal, Abraham Siason, had de pantserwagen gestolen uit het legerkamp Bonifacio in het zuiden van kant wordt een militai- Manila. Hij reed er met de andere soldaten in rond alvorens hem onbeheerd achter te laten op het terrein van de katholieke Sint Thomas-universiteit. Op de foto inspecteren leden van de veiligheidstroepen de achtergelaten pantserwagen. De vijf opstandige militairen zijn gevlucht in een jeep. (foto ap) Aan de andere kant brengt een militaire actie grote risico's met zich mee. Om te beginnen scharen de Amerikanen, die tot dusver steeds hebben gezegd neutraal te zijn, zich daarmee feitelijk aan de zijde van Iraq in de Golf-oorlog. Dat zal in Amerika zelf ongetwij feld tot grote politieke problemen NEW DELHI (Rtr/AFP/AP) - Mili tairen van de Indische „vredes macht" op Sri Lanka hebben het hoofdkwartier veroverd van de verzetsbeweging Tamil Tijgers in Noord-Kapay, vlak buiten de pro- vinciehoofdstad Jaffna. De Indi- leiden. Het zit^het Congés ~toch"ai sc^e staatszender All India Radio vindt tussen de ongeveer 6Ö00 In- niet lekker dat Reagan weigert de heeft dit Bisteren gemeld J!—"c"" mil-kringen in de Zuidindische plaats Madras vernomen. In de tempel bevinden zich ook duizenden ongewapende Tamil- burgers, die beschutting hebben gezocht in de hevige strijd die in en rond Jaffna-stad nog altijd plaats- 'War Powers Act', die hem zou ver plichten het Congres toestemming te vragen, van toepassing te laten zijn op de Amerikaanse militaire aanwezigheid in de Golf. Bij verlies van de Amerikaanse neutraliteit in de Golf-oorlog, ge voegd bij sterk toegenomen mili taire risico's, zal vergaande actie in het Congres ter beteugeling van Reagans plannen in de Golf denke lijk niet meer te stoppen zijn. Verder kunnen de Amerikanen niet goed inschatten wat de Russi sche reactie zal zijn op een aanval op Iraanse doelen. In Washington wordt evenwel gevreesd dat de minste reactie uit Moskou een uit stel van de ondertekening van het INF-akkoord zal zijn. Tenslotte zou de door de Ameri kanen in werking gezette poging tot bemiddeling in de Golf-oorlog van de Verenjgde Naties definitief geen kans van slagen meer heb ben. De kans dat de Veiligheids raad akkoord gaat met een door de VS gewenst wapenembargo jegens Iran zou na een Amerikaanse aan val al helemaal nihil zijn. Volgens de radio is bij de ver- dische militairen en 2500 militante Tamils. Een Srilankaanse functionaris overing een grote hoeveelheid wa- zei vandaag dat de tweede man van pens en munitie buitgemaakt. De de Tijgers, Mahendrarajah, een leider van de Tamil-Tijgers, de 33- boodschap had gestuurd waarin jarige Prabhakaran, heeft zijn toe- hij zijn bereidheid uitsprak zich vlucht genomen tot een hindu- over te geven. Een woordvoerder tempel in Jaffna-stad, zo is in Ta- i India zei echter nog van niets te weten. Het zou gaan om een af leidingsmanoeuvre om tijd te win nen, aldus de woordvoerder. India is gisteren begonnen met het per vliegtuig overbrengen van meer soldaten en politiemannen naar Sri Lanka, om er het bestaan de leger te versterken. Volgens luchtvaartkringen in New Delhi zouden vijf Boeings-737 van Indian Airlines de soldaten en politie overbrengen naar Trinco- malee in het oosten van Sri Lanka. Vandaag zouden meer vluchten volgen. Om hoeveel man het in to taal gaat, kon men niet zeggen. Deserteur Wade Roberts, een Amerikaanse militair die een half jaar geleden zijn legereenheid in Westduitsland verliet en in eerste instantie naar de DDR en vervolgens naar de Sovjetunie uitweek, heeft ver klaard bereid te zijn naar de VS te rug te keren en daar terecht te staan wegens desertie. De 22-jarige Amerikaan zei geen spijt van zijn daad te hebben. Hij wil echter te rugkeren omdat zijn familië in Ca- lifornië voortdurend wordt be dreigd en geterroriseerd door men sen die de handelwijze van de mili tair niet kunnen waarderen. Wapentransport De Italiaanse douane heeft een grote partij wapens in beslag geno men aan boord van een schip dat op weg was naar de Perzische Golf. De veertien ton wapens, voor het grootste deel in de Bondsrepubliek vervaardigde machinegeweren, werden in de haven van Savona aangetroffen aan boord van de on der de vlag van Qatar varende Fa thui Khair. Onder de bemanning PARIJS (GPD) - De Spaanse bio- bevond zich een Ierse kapitein en chemicus Federico Mayor is giste- 17 officieren van verschillende na- ren gekozen tot directeur-generaal tionaliteiten. van Unesco. Een meerderheid van Rntcintr k„ccan 30 uit de 50 leden tellende Uitvoe- DUldlllg UUSScn rende Raad ging akkoord met zijn Bij een frontale botsing tussen voordracht. Mayor was de enige twee autobussen bij het Turkse kandidaat voor de post nadat zater- plaatsje Karahuyuk, zo'n 500 kilo- dag de huidige directeur-generaal, meter ten zuidoosten van Istanbul, de Senegalees Amadou Mahtar zijn 14 mensen om het leven geko- M'Bow zich terugtrok. De Algeme- men en 26 gewond geraakt. Het on- ne Raad van Unesco, de VN-orga- geluk gebeurde toen een bus met nisatie voor onderwijs, cultuur en terugkerende bruiloftsgasten op wetenschap moet de beslissing een tegemoetkomende autobus nog goedkeuren. Dat zal begin no- klapte. Twaalf passagiers stierven vember gebeuren, ter plekke, twee anderen overleden Mayor volgt dan officieel de fel later in het ziekenhuis. omstreden M'Bow op. Deze stond T T bekend om zijn anti-westerse hou- Unleke ingreep ding. Tijdens het directeurschap Een zuigeling met een hartkwaal van de 66-jarige Senegalees traden heeft enkele uren na de geboorte de Verenigde Staten en Groot-Brit een harttransplantie ondergaan, tannië terug uit Unesco. Zij had- De ingreep was de eerste bij een zo den genoeg van M'Bow's manier jeugdig persoon. Een woordvoer- van besturen. De organisatie kreeg der van het universitaire medische daarmee niet alleen een morele, centrum van Lome Linda in Cali- maar ook een zware financiële fornië verklaarde dat de operatie klap. Meer dan 30 procent van het op Paul Hole viereneenhalf uur budget viel ineens weg. had geduurd. De toestand van de De 53-jarige Catalaan Mayor baby werd na afloop kritiek maar wordt door westerse diplomaten in stabiel genoemd. Het donorhart Parijs gezien als een 'compromis- was afkomstig van een Canadees directeur'. Hij moet proberen het kind. besmette blazoen van Unesco weer BERN (AP) - De Zwitserse parle mentsverkiezingen van gisteren hebben de ruime meerderheid van de vierpartijen-coalitie die al 28 jaar aan de macht is niet in gevaar gebracht. De Groenen boekten minder winst dan verwacht en brengen de positie van de rege ringscoalitie, ondanks haar verlies van circa 7 zetels, op geen enkele wijze aan het wankelen. De coalitie blijft volgens de nog onvolledige uitslagen uit de 23 kantons in het bezit van 159 van de 200 zetels in de Nationale Raad, de Tweede Kamer van het Zwitserse parlement. Milieu-groeperingen hebben winst geboekt evenals de fel tegen de Groenen gekante Auto Partij, die campagne voert voor een hoge- Winst voor Zwitserse Groenen re maximumsnelheid op de Zwit serse autowegen. Dat de Groenen winst zouden boeken werd ver wacht en als een teken gezien dat de Zwitserse kiezers aandacht heb ben gekregen voor de milieu-pro blematiek, vooral na de ramp bij Tsjernobyl en de giflozing bij Ba zel, vorig jaar december. Peter Schmid, voorzitter van de Zwitser se Groene Partij, zei de verkie zingsuitslagen voor zijn partij „minder overtuigend" te vinden dan hij had gewenst. De Groenen zullen waarschijnlijk op elf zetels gaan uitkomen. Eerder ging men er vanuit dat de Groene Partij op ze ker 15 zetels zou uitkomen. Maar ook met 11 zetels worden de Groe nen de vijfde politieke groepering van het land. De linksere Groene Alliantie komt op drie zetels, een winst van twee, en de Auto Partij krijgt een zetel. De winst van de Groenen is gro tendeels ten koste gegaan van de linkse SociaaLDemocraten, die zichzelf beschouwen als een soort oppositie binnen de regeringscoa litie. Zij zullen circa 8 zetels verlie- contact zou hebben gehad, niet be staat. De taxichauffeur zegt Bar schel rechtstreeks van het vlieg veld naar zijn hotel te hebben ge bracht. Eerder werd bericht dat Barschel in de buurt van de Ge- neefse luchthaven een ontmoeting had gehad met een zekere Roloff, die hem had beloofd met een voor Barschel „ontlastende" foto voor de dag te komen. Barschel had dit aan zijn familie meegedeeld. Het bericht in Quick geeft steun aan de in de laatste dagen steeds vaker gehoorde veronderstelling dat Uwe Barschel geprobeerd heeft zijn zelfmoord te „camoufle ren". De familie van de overleden politicus weigert vooralsnog aan te nemen dat Barschel zelfmoord zou hebben gepleegd. De autoriteiten in Genève zijn door het weekblad Quick op de hoogte gebracht van de identiteit van de taxichauffeur, naar wie de afgelopen week voort durend is gezocht. WASHINGTON (GPD) - De Ame rikaanse regering zal niet ingrijpen als de dollarkoers daalt ten opzich te van andere munteenheden, met name de Westduitse mark. Dat zegt een in de New York Times geci teerde 'belangrijke regeringsfunc tionaris'. De uitspraak betekent zo goed als zeker, dat de koers van de dol lar de komende dagen ook inder daad zal zakken, niet alleen verge leken met de mark, maar ook met andere Europese munteenheden, waaronder de gulden. Want de woorden van de functio naris komen neer op een vrijbrief voor de internationale geldhande laren. Ze betekenen, dat noch de Amerikaanse regering, noch de Fe deral Reserve Board, het stelsel van centrale banken, iets zal doen om de dollarkoers op peil te hou den. Het op deze wijze laten 'lekken' van de intenties van de regering is een middel dat ook in het verleden enige malen met succes is toege past om de koers van de dollar naar beneden te krijgen. Dat de Verenigde Staten nu weer een lagere dollarkoers zoeken, na zich ruim acht maanden aan af spraken met de belangrijkste eco nomische partners omtrent stabie le wisselkoersen te hebben gehou den, is niet echt een verrassing. De beleidswijziging heeft te ma ken met de grote Amerikaanse irri tatie over de stijging van de rente in de Bondsrepubliek. Die stijging heeft als effect een afremming van de groei van de Westduitse econo mie, en dat beschouwen de Ameri kanen als tegen de afspraken. Want, aldus de Amerikaanse re gering, in Parijs werd in februari van dit jaar tussen de zeven rijkste democratische landen de afspraak gemaakt dat de dollarkoers op peil zou blijven, in ruil voor groei van de economieën van Westduitsland en Japan. Die groei staat de Amerikanen toe meer van hun produkten naar deze landen te exporteren. Daar mee moet dan het enorme tekort op de Amerikaanse handelsbalans worden verkleind. De Amerikaanse minister Baker (financien) zei het afgelopen week einde al dat Westduitsland „niet moet denken dat wij de rentestij ging zo maar accepteren". Hij zei echter niet met zoveel woorden aan koersdaling van de dollar te denken. Dat is nu door de in de New York Times geciteerde functionaris aan gevuld. Voor de Amerikanen is de koersdaling een voor de hand lig gende stap: een goedkope dollar maakt Amerikaanse produkten goedkoper, en buitenlandse pro dukten duurder. Zo kan ook het te kort op de handelsbalans worden verkleind. Maar er zijn ook risico's aan de beleidswijziging verbonden. Koersdaling van de dollar wakkert de inflatie aan. Bovendien kan het buitenlandse investeerders ertoe brengen zich van de Amerikaanse financiële markten terug te trek ken. AFGHANISTAN - Zweden is mo gelijk bereid een leidende rol te spelen binnen een vredesmacht van de Verenigde Naties in Afgha nistan. Dat heeft de Amerikaanse zakenman Arm and Hammer (89) gisteren in Islamabad verklaard. Hammer heeft de afgelopen week op verzoek van de Sovjetunie met diverse betrokkenen in het Af ghaanse conflict gesprekken ge voerd. ADVERTENTIE ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON wat op te vijzelen. Dat wil zeggen: de Spanjaard moet proberen om van Unesco weer een algemeen ge waardeerd instituut te maken. Een van de belangrijkste doelstellingen zal zijn om Amerika en Engeland weer over te halen tot vernieuwing van het lidmaatschap. Dat zal geen eenvoudige taak zijn, want de Amerikanen hebben direct na de verkiezing van Mayor verklaard vooralsnog niet te overwegen om opnieuw aan de Unesco-tafel te gaan zitten. Federico Mayor Zaragoza is geen onbekende voor Unesco. Van 1978 tot 1981 was hij adjunct directeur- generaal onder M'Bow, die twaalf jaar lang de hoogste functie bij de in Parijs gevestigde organisatie heeft bekleed..^erder was Mayor in 1983 en 1984 speciale raadsman van M'Bow. Mayor trad terug uit deze functie omdat hij het niet eens was met de politiek van zijn hoogste baas. De benoeming van Federico Mayor is er niet zo maar gekomen. De Unesco kent vijf stemronden voor de voordracht van een nieuwe directeur-generaal. Deze zijn alle vijf gebruikt. De scheidende direc teur-generaal Amadou Mahtar M'Bow werd tot zaterdagavond ge steund door de Afrikaanse landen. In eerste instantie was niet Mayor, maar de Pakistaanse ex-generaal Yacoub Khan de belangrijkste te genstrever voor de post. Khan trok zich na de tweede stemronde terug ten gunste van de zittende Unesco- leider. De meeste westerse landen, die Khan tot dan toe hadden ge steund, besloten hun stem daarna uit te brengen op Federico Mayor. Behalve Frankrijk, dat in eerste instantie Khan had gesteund, daar op veel commentaar had gekregen van de Afrikaanse landen en be sloot verder te kiezen voor M'Bow. De Oostbloklanden hadden tot dan toe'steeds gestemd op hun eigen kandidaat, de Bulgaar Nicolas To- dorov. Toen er in de vierde ronde nog altijd geen absolute meerderheid van 26 stemmen was gevonden voor M'Bow (21 stemmen) of Mayor (19) bleven alleen deze twee over voor de beslissende vijfde stemronde, die officieel vrijdag avond had zullen plaatsgrijpen. De stembusgang van de 50 leden van de Uitvoerende Raad bleef echter uit toen de Afrikaanse lan den 24 uur uitstel vroegen en kre gen. Zij hadden tot dan toe steeds gestemd voor M'Bow maar zagen in dat een derde ambtstermijn van de als fel anti-westers bekend staande diplomaat dodelijk zou zyn voor de Unesco. Diverse wes terse landen (waaronder Neder land) hadden al verklaard hun lid maatschap te zullen opzeggen als de Senegalees werd herkozen. De dag uitstel wilden de Afri kaanse Unesco-diplomaten benut ten om op zoek te gaan naar een nieuwe kandidaat in de plaats van M'Bow. In de wandelgangen wer den de namen genoemd van de mi nister van buitenlandse zaken van Uruguay, Enrique Iglesias en van prins Saddruddin-Khan, een Ira niër die ooit Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen was bij de Verenigde Naties. Maar geen van tweeën verklaarde zich bereid de lastige taak van directeur-generaal van de politiek besmet verklaarde VN-organisatie op zich te nemen. Toen M'Bow de 'eervolle achter deur' zag die hem werd geboden om te vertrekken, koos hij in de loop van de zaterdag eieren voor zijn geld en zei niet langer beschik baar te zijn voor een derde ambts termijn. Dat maakte de taak van de Uitvoerende Raad van Unesco ge makkelijk. Er hoefde slechts over Mayor te worden gestemd. En voor Mayor schiep de gang van zaken ook de nodige duidelijkheid. Hij weet dat zijn taak zwaar zal worden en dat de Afrikaanse sta ten (die allen tegen stemden) het op voorhand niet eens zijn met de keuze van de nieuwe Unesco-voor- man. Mayor is in de ogen van veel Afrikaanse delegatieleden niet de compromis-directeur die zij zo graag wilden hebben.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5