'Meer akkoorden nu goed mogelijk' 'Bewijsvoering tegen Demjanjuk rammelt' Nederland wacht Duarte op met financiële injectie Interview Ontwapemngsdeslamdige Paul Nitze: Predikanten: contact met Zuid-Afrika pastorale noodzaak PAGINA 2 MAANDAG 19 OKTOBER 1987 Er zijn maar weinig Amerikanen, die zoveel ervaring hebben op het gebied van ontwapeningsgesprekken met de Sovjetunie als de 80-jarige Paul Nitze. Nadat hij onder meer als staatssecretaris van buiten landse zaken en staatssecretaris voor de marine ver schillende presidenten diende, werd hij in 1969 lid van de Amerikaanse delegatie die met de Sovjets onder handelde over de eerste wapenbeheersingsakkoorden. Bij alle verdragen die sindsdien zijn gesloten, waaron der SALT 1 en 2, alsmede het ABM-verdrag, speelde Nitze een rol als onderhandelaar. Van 1981 tot 1984 leid de hij de Amerikaanse degelatie bij de ontwapenings gesprekken in Genève. Drie jaar geleden maakte president Reagan Nitze tot zijn speciale adviseur op het gebied van ontwapenings vraagstukken, en kreeg hij de titel ambassadeur. Nog steeds is Nitze actief bij de onderhandelingen met de Sovjetunie betrokken. Hij zal dan ook in de de legatie van minister Shultz zitten, die deze week naar Moskou vertrekt om daar de laatste puntjes op de i te zetten van een akkoord over middellange en korte af standswapens. het INF-akkoord. Aan de vooravond van dit bezoek, dat vrijwel zeker ook zal leiden tot hechte afspraken over de eerste reis van een Russische leider naar de VS sinds Kroetsjov, gaf Nitze een interview aan enige buitenlandse journa listen. Hierbij hoogtepunten uit dat interview. WASHINGTON - Nu de VS en de Sovjetunie het zo goed als op alle punten eens zijn over het INF-verdrag, het akkoord over middellange en korte afstands wapens, kan snel alle aandacht worden gericht op vermindering van het aantal intercontinentale (strategische) raketten. door Henk Dam Een akkoord over deze strate gische raketten, het START-ak- koord, zou nog tijdens het presi dentschap van Reagan rond kun nen zijn. „Daar werken we ten minste aan", aldus de 80-jarige ambassadeur Paul Nitze, vete raan op het gebied van ontwape ningsonderhandelingen en spe ciaal adviseur van Reagan. - Wat is er op het vlak van de IN F-onderhandelingen gebeurd sinds de succesvolle gesprekken tussen de ministers Shultz en Sje- vardnadze, vorige maand in Washington? Nitze: „In Washington is grote vooruitgang geboekt. Veel van de grootste en belangrijkste vraagstukken zijn daar opgelost. De onderhandelingsdelegaties in Genève hebben sindsdien hard gewerkt aan de tekst van een INF-verdrag. Dat verdrag is nu in concept klaar, met tussen haakjes de passages waarover we nog van mening verschillen. We hopen dat, als de ministers Shultz en Sjevardnadze in Mos kou weer met elkaar verder pra ten, het aantal passages tussen haakjes dan zo goed als of hele maal verdwenen is. We hopen dat de laatste problemen rond INF in Meskou snel kunnen wor den opgelost, zodat we tijd en plaats voor een bezoek aan de VS van de Russische leider Gorbats- jov kunnen vaststellen, èn kun nen praten over een START-ak- koord". - Maakt het probleem van de Amerikaanse kernkoppen op de Westduitse Pershing IA raketten deel uit van de passages die nog tussen haakjes staan Nitze: „Wat nog in details moet worden uitgewerkt is de vernieti ging van de INF-raketten aan beide zijden, en de kernkoppen die wij hebben gereserveerd voor de Westduitse Pershings IA. In hoofdlijnen zijn we het daarover al in Washington eens geworden. Waarover nu nog ver der moet worden gepraat is de tijd waarin de wapens zullen worden vernietigd. Dat is nog niet tot in de details geregeld. Er moet verder nog gesproken wor den over controleprocedures, waarbij wij in sommige opzich ten een strengere controle wil len, en de Sovjets in andere. Maar dit gaat allemaal om de tails, om procedures, niet om de hoofdzaak" - Is er tijdens de gesprekken in Washington tussen Shultz en Sje vardnadze, of sindsdien in Genè ve, vooruitgang geboekt op het gebied van de START-onderhan- delingen? Nitze: „Vooruitgang was er in Washington, niet in Genève, om dat in Genève de aandacht de af gelopen weken voornamelijk ge concentreerd is geweest op het INF-akkoord. In Washington zijn we dichterbij elkaar gekomen bijvoorbeeld waar het gaat om de De inmiddels 80-jarige Paul Nitze. Hij vergezelt minister Shultz van buitenlandse zaken deze week op zijn reis naar de Sovjetunie. "We hopen dat de laatste problemen rond INF in Moskou snel kunnen worden opge lost". (foto GPU) zware Russische raketten, die tien of meer kernkoppen kunnen vervoeren. Wij hebben steeds ge zegd dat de kernkoppen geteld moet worden, en niet slechts de raketten. Tijdens de top tussen Shultz en Sjevardnadze zeiden ze het daarmee eens te kunnen zijn. We hebben ook gezegd, dat wanneer het aantal strategische wapens verminderd wordt dit slaat op de „throw-weight" van de raketten (het gewicht dat een raket naar zijn doel kan vervoe ren. H.D.). Daarmee zijn ze het nu ook eens". "Straks in Moskou hopen we, zoals gezegd, verder over START te kunnen praten. Ik geloof eer lijk gezegd niet dat de overblij vende vraagstukken met betrek king tot een START-akkoord on overkomelijk zijn. Met een beetje goede wil aan beide kanten zijn die problemen op te lossen". - Is er tijdens de top van sep tember tussen Shultz en Sjevard nadze of daarna ook vooruit gang geboekt ten aanzien van Reagans programma voor ruim tedefensie, SDI, dat de Sovjets aan ernstige beperkingen willen binden voor ze een START-ak koord tekenen? Nitze: „De Sovjets hebben in Washington hun positie duidelij ker gemaakt, maar er is geen vooruitgang in de richting van een oplossing te melden. De Sov jets willen dat wij ons gedurende tien jaar aan de huidige interpre tatie van het ABM-verdrag hou den. (Dit anti-raket-verdrag maakt testen in de ruimte in het kader van SDI vrijwel onmoge lijk. H.D.) De discussie over onze positie ten aanzien van dit vraag stuk loopt nog, en ik wil er daar om riiets over zeggen". Afgezien van de ABM-SDl discussie, wat zijn de voornaam ste verschillen van mening die moeten worden opgelost voor er van een START-akkoord sprake kan zijn? Nitze: „Een van de problemen is dat wij geloven dat er in het raamwerk van een START-ak koord sprake zou moeten zijn van sub-grenzen, bijvoorbeeld waai- het gaat om het aantal toe gestane raketten met zes of meer kernkoppen. Wij hanteren deze sub-grenzen omdat we vinden dat verminderingen in de aantal len kernwapens niet mogen lei den tot verhoogde onevenwich tigheid. De Sovjets geloven dat deze sub-grenzen niet nodig zijn. Een tweede probleem is contro le. Daarbij zijn we het wel eens over het principe, maar gaat het om het uitwerken van de de tails". - Er is aan Russische zijde eni ge aarzeling over de vraag of Reagan en Gorbatsjov elkaar wel in Washington moeten spreken. Is het denkbaar dat eind november, begin december deze top elders in de VS wordt gehouden? Nitze: „Wij hebben lang gele gen voorgesteld de top in Was hington te houden. De Sovjets hebben gezegd het daarmee eens te zijn, en we nemen dus aan dat dat gewoon door zal gaan". Leidse Hoogleraar getuigt in proces tegen vermeende kampbeul UTRECHT - "Een procedure dit met het grootste gemak tot de gru welijkste vergissingen kan leiden". In één zin maakt prof. W.A. Wage naar, hoogleraar in de psychologie aan de Leidse universiteit, duide lijk waarom hij volgende maand naar Israël reist om te getuigen in het proces-Demjanjuk. Wagenaar vindt dat er zo onzorgvuldig is om gesprongen met getuigenverkla ringen dat hij gehoor heeft gege ven aan een verzoek van de verde diging om zijn kritiek voor de rechtbank te herhalen. door Bart Jungman De rechtszaak tegen John Dem janjuk wordt deze maand hervat nadat zijn advocaten mét succes hadden gevraagd om een schor sing. In die periode hebben zij nieuwe getuigen gezocht en die, onder andere in de persoon van Wagenaar ook gevonden. Het proces tegen Demjanjuk leidde die jaar tot emotionele tafe relen in de rechtszaal, waar oor logsslachtoffers in Demjanjuk de kampbeul 'Iwan de Verschrikkelij ke' herkenden. Demjanjuk wordt er op grond daarvan verdacht 800.000 joden te hebben vermoord m het concentratiekamp Trpblin- ka. Hij werd een paar jaar geleden aangehouden in de Verenigde Sta ten op basis van informatie uit de Sovjetunie. De Oekraïner Demjan juk vestigde zich na de oorlog in Amerika. Wagenaar baseert zich in zijn kri tiek op de gevolgde procedure vooral op het Devlin-rapport. In dit Engelse rapport met internationale uitstraling zijn richtlijnen opgeno men voor getuigenverklaringen. Tijdens een open dag van de Stich ting voor Publieksvoorlichting over Wetenschap en Techniek af gelopen zaterdag aan de Utrechtse universiteit maakte Wagenaar zijn bezwaren duidelijk. Allereerst deugde volgens de Leidse hoogleraar de photo spread niet. Uit een aantal foto's moeten getuigen daarbij de gezochte per soon aanwijzen. Wagenaar: "De ge bruikte photo spread was hoogst onzorgvuldig. De foto's die werden gebruikt, waren van slechte kwali teit. Eén persoon was zelfs nauwe lijks te herkennen. Er werden bo vendien slechts acht personen ge toond. Dat is te weinig. Volgens het Devlin-rapport moeten het er twaalf zijn, van wie elf onschuldi- gen. En daarvan was sprake. De zeven anderen allemaal Oekraïnse oorlogsmisda digers. Dat werkt drempelverla gend. De getuigen kunnen voor zichzelf beredeneren dat het alle maal verdachten zijn. Eqht fout kun je dus niet zijn als getuige, ook al wijs je een ander zijn" Ter illustratie toonde Wagenaar een photo spread, die wel aan alle regels van zorgvuldigheid voldeed. Daarop waren twaalf personen te zien die sterk op elkaar leken (rond gezicht en kalend), waarmee de identificatie van Demjanjuk een stuk moeilijker was geworden. In totaal werden 29 ooggetuigen ingeschakeld om uit te zoeken of Demjanjuk inderdaad Iwan de Verschrikkelijke is. Acht personen kwamen tot die conclusie. Van hen zijn drie inmiddels overleden zo vertelde Wagenaar. "Hoe die ande re 21 hebben gereageerd, is onbe- DEN HAAG - De president van El Salvador, José Napoleon Duarte, staat een plezierige verrassing te wachten tijdens het officiële be zoek dat hij deze week aan ons land brengt. De regeringspartijen (CDA en WD) en de grootste op positiepartij in ons land (PvdA) willen het democratische proces in dit Middenamerikaanse land on dersteunen met een forse financië le injectie, die kan oplopen tot 20 miljoen in 1990. De PvdA verbindt, als enige van de drie grote partijen, wel een voorwaarde aan de ontwik kelingshulp. En die luidt, dat het linkse verzet in El Salvador een plaats moet krijgen in het politieke bestel van dat land. door Margreet Vermeulen De drie partijen lopen hiermee vooruit op de parlementaire be handeling van het Midden-Ameri- kabeleid van minister Bukman (ontwikkelingssamenwerking). Het plan van de minister is een' deel van zijn budget te gebruiken om de jonge democratieën in deze regio te helpen overleven. Op de begroting voor volgend jaar heeft hij alvast 40 miljoen uitgetrokken voor hulpprogramma's aan Costa Rica, Guatemala, Honduras, Nica ragua en El Salvador. Dat bedrag zal moeten aangroeien tot 100 mil joen in 1990, waarbij elk land in principe recht heeft op evenveel geld. IKON-medewerkers Maar de kamerleden, die zijn uit genodigd voor een gesprek met Duarte, zullen zeker niet alleen over geld willen praten. De buiten landspecialisten van de drie groot ste partijen deelden desgevraagd mee, dat ze Duarte aan de tand zul len voelen over de schendingen van de mensenrechten in zijn land. Ook zijn zij van plan het staats hoofd te vragen hoe het staat met het gerechtelijk onderzoek naar de dood van de vier IKON-medewer- kers, in 1982. Een schrale troost, i bestaanden van het televisieteam. In een brief hebben ze premier Lubbers laten weten geschokt te zijn door de officiële ontvangst van Duarte. Zolang niet daadwerkelijk is komen vast te staan dat de Salva doraanse justitie ernst maakt met het gerechtelijk onderzoek naar de gebeurtenissen van 17 maart 1982, is een bezoek van Duarte ongepast, aldus de familieleden. Omdat de televisieploeg door toedoen van het leger om het leven kwam, en Duarte behalve regeringsleider ook opperbevelhebber van het le ger is, houden de nabestaanden Duarte zowel in politiek als in mili tair opzicht verantwoordelijk voor de dood van de vier IKON-mede- werkers. Het bezoek van Duarte aan ons land is ook het Humanistisch Over leg Mensenrechten (HOM) en de gezamenlijke El Salvador-comités in het verkeerde keelgat gescho ten. De organisaties vinden dat de Nederlandse regering zich terug houdend moet opstellen tegenover een staatshoofd dat 'medeverant woordelijk is voor de dood van tienduizenden Salvadoranen'. Een officiële ontvangst door premier Lubbers en koningin Beatrix kan door Duarte worden opgevat als een uiting van steun en vertrou wen in de regering van El Salva dor, zo meent het HOM. Doodseskaders De fracties van de drie grote par tijen beschouwen het bezoek van Duarte als nuttig en wijzen op de verbeteringen die in El Salvador tot stand zijn gekomen op het ge bied van de mensenrechten, sinds Duarte in mei 1984 tot president werd gekozen. Willem Bos van het El Salvador-comité: "Vóór 1984 werden elke dag tien mensen door het leger, de veiligheidsdienst en de doodseskaders vermoord. Nu zijn het er nog maar drie per dag. Dat is een verbetering, ja. Ook de toename van het aantal politieke gevangenen is, vreemd genoeg, een verbetering. Want jarenlang was het zo dat je niet langer dan een paar dagen in leven bleef als je eenmaal was opgepakt". De geconstateerde verbeterin gen zijn echter volgens de El Salva dor-comités in geen enkel opzicht te danken aan de inspanningen van president Duarte. Willem Bos verklaart de afname van de arresta ties en de politieke moorden uit het totale aantal slachtoffers dat de nu acht jaar oude burgeroorlog tus sen de regering en het linkse verzet heeft gevergd. Dat totale aantal is 60.000. Willem Bos: „Als je het gras in het vooijaar flink kort maait, hoef je het daarna alleen nog maar bij te houden". Krotbewoners Over de ontwikkelingshulp zoals minister Bukman die aan El Salva dor wil geven, zegt Willem Bos: "Als je de ontwikkelingshulp in handen van de Salvadoraanse re gering geeft, zal het nooit de arm ste bevolkingsgroepen bereiken De vakbonden, de krotbewoners die hun levensomstandigheden willen verbeteren en de boeren die coöperaties proberen op te zetten, worden juist door de regering be streden. En hetzelfde geldt voor de mensenrechtenorganisaties. De hulp zal, net als bij de aardbeving van 1982, naar het leger en het be drijfsleven gaan. In het gunstigste geval zal het leger op het platteland wat hulp bieden aan de plaatselijke bevolking om zo haar imago wat op te poetsen". Duarte ontmoet niet alleen Lub bers en de koningin, hij zal ook een onderhoud hebben met minister Van den Broek (buitenlandse za ken). Met Van den Broek zal Duar te vooral spreken over het vredes overleg in Midden-Amerika. kend en ook dat is in strijd met de richtlijnen van het Devlin-rap port". Wagenaar haastte zich aan zijn beschuldigingen toe te voegen dat hij niet twijfelt aan de verklaringen van het bewuste vijftal. "Ik beweer niet dat de getuigen geen goed ge heugen hebben. Maar je moet wel zorgen voor een kritische test van hun geheugen. En dat is niet ge beurd. Als je bewijsvoering zo af hankelijk is van getuigen moet je de grootst mogelijke zekerheden inbouwen. Met identificatie door ooggetuigen krijg je te maken met allerlei psychologische processen. Om dat zo goed mogelijk te laten verlopen, moeten de politieman nen zich strikt aan alle regels hou den of een goede pschologische opleiding hebben. Van alletwee was in Israël absoluut geen spra ke". José Napoleon Duarte, omstreden president van El Salvador. (foto ap> Veertien hervormde en gere formeerde predikanten hebben de synode van hun kerk ge vraagd, het beleid ten aanzien van Zuid-Afrika (afwijzing van ieder contact, behalve die door de synodes zijn toegestaan) te herzien. Volgens hen is dat een 'pastorale noodzaak'. De predikanten doen dit in een 'Verantwoording' na een 'infor matie-studiereis' naar Zuid-Afri ka. Deze reis was georganiseerd door het Comité Overleg Zuid- Afrika, dat meer begrip bij het Nederlandse volk wil kweken voor het streven van de Zuidafri- kaanse regering 'naar de opbouw van een sociaal-economische ge meenschap van vrije volken in Zuid-Afrika'. Aan de reis namen in totaal negentien predikanten en twee ingenieurs deel. "Er is in kerkelijke kringen in Zuid-Afrika pijn om de verbro ken banden en een dringende be hoefte aan communicatie met de kerken in Nederland", zeggen de veertien. "Het is onjuist om door eenzijdige selectie slechts be paalde woordvoerders naar Ne derland uit te nodigen". "Veel blanke christenen in Zuid-Afrika toonden uitdrukkelijk hun in stemming met verdere stappen tot het geheel doen verdwijnen van de apartheid, zelfs als hier door kerkelijke spanningen zou den worden opgeroepen". De ondertekenaars wijzen apartheid in alle ook de ideologie achter de apart heid. "Wij zijn evenwel van me ning, dat de situatie in Zuid-Afri ka veel ingwikkelder is dan men doorgaans in Nederland denkt. Het is een land met vele volken, talenrassen, groepen, godsdien sten, culturen en politieke vi- De 'Verantwoording' is onder tekend door de hervormde predi kanten L. Flier uit Dalfsen, A. Kamman uit Bladel, H. J. W. La- seur (legerpredikant), J. L. Rave- sloot uit Westerhaar, L. de Ru uit Schiedam, J. J. Sijl (luchtmacht predikant) en W. Vennegeerts (Wilsum, Bondsrepubliek Duits land) en de gereformeerde predi kanten TJ. Ausma uit Zaandam, F. W. Fokkema (legerpredikant), N. J. Goris uit Surhuisterveen, P. Ravensbergen uit Wijnjewoude. A. Verdoorn (bejaardenpastor - uit Leiden, wonende in Wad- dinxveen), H. E. Wijnja (emeri- tus-legerpredikant) en T. Zuide- ma uit Apeldoorn. Gruweldaden Onder de reizigers was ook de hervormde predikant J. G. Barn- hoorn uit Strijen, lid van de syno de van zijn kerk. Hij behoort niet tot de ondertekenaars van de brief, maar heeft wel zijn indruk ken uit Zuid-Afrika op schrift ge steld. Barnhoorn denkt nog steeds aan een video-opname "die ons een blik gunde op de gruweld aden van zwarten tegenover zwarten, vaak met een beroep op het evangelie". "Wie deze beel den - in Nederland niet ver toond - gezien heeft, vraagt zich vertwijfeld af wat de niet-blanke bevolking te wachten staat als het zo vurig bepleite 'één man eén stem' in praktijk zou worden gebracht. Met verbijstering reali seren we ons, dat de bewegingen die gruweldaden bedrijven hier toe mede door geld uit de Neder landse kerken (Werelddiako- naat) in staat worden gesteld". Barnhoorn wil de toestand in Zuid-Afrika niet 'veel mooier' voorstellen dan die in werkelijk heid is. Hij pleit "voor een eerlij ke benadering van het kolossale probleem van het land en voor een oprecht christelijke benade ring, dat wil zeggen: niet veroor delen, maar de waarheid zoe ken". "De boodschap van ver zoening sluit het gesprek met de ander niet uit, maar juist in, ze ker met hen die naar onze me ning verkeerde wegen bewande len". Foutfcn erkennen. Twee Zuidafrikaanse kleurlingenpre dikanten, ds. Sydney Davis en ds. Pieter Strauss, zijn onlangs twee weken in Nederland ge weest op uitnodiging van de stichting 'Herstel Culturele Be trekkingen'. In hun verslag zeggen zij, on der de indruk te zijn van het gro te aantal vrienden van Zuid-Afri ka hier en van de ijver om voor Zuid-Afrika in de bres te sprin gen. "Toch blijkt, dat de contac ten van deze vrienden beperkt waren tot blanke Zuidafrikanen en dat de Nederlandse vrienden van Zuid-Afrika ook maar van eén kant het Zuidafrikaanse ver haal hebben gehoord". De vrienden zullen in hun stra tegie om de zaak van Zuid-Afrika in Nederland te bepleiten de fou ten die in dat land worden ge maakt meer moeten erkennen, menen de twee Zuidafrikanse predikanten. "De indruk moet niet worden gewekt dat wie pro- Zuid-Afrika is ook pro-apartheid is". Ook moet deze vrienden kring meer aandrang op de Zuid afrikaanse regering uitoefenen om het tempo van verandering te versnellen. Overigens geloven de kleurlin- genpredikanten nog steeds aan de 'boodschap van verzoening' in hun land, "ondanks het feit dat wij slachtoffers van de apart heid zijn". Terugkeer. De Raad van Ker ken heeft minister De Koning van sociale zaken gevraagd, de vrijwillige terugkeer van afgewe zen asielzoekers en andere vluchtelingen zonder verblijfs vergunning niet meer via de poli tie, maar met inschakeling van particuliere instellingen te laten verlopen. Ook bij vrijwillige terugkeer gaat dit tot nu toe via de politie. Door dit anders te regelen, zou de minister een bijdrage leveren aan het bevorderen van vrijwilli ge terugkeer, meent het bestuur van de Raad van Kerken. Omdat minder dan 25 procent van de af gewezen asielzoekers feitelijk wordt uitgezet, is er een forse toeneming van het aantal illegale vreemdelingen. De Raad van Kerken wijst op de gevolgen hiervan: een nog uitzichtlozer toestand voor de betrokken vreemdeling en een vreemde ling-vijandige houding in de sa menleving. Beroepen Hervormde Kerk: aangeno men naar Wekerom J. Meule- man, wonende te Ouddorp, naar Hoogeveen W. G. Sonnenberg Den Ham, naar Driebergen W. Timmerman Schaarsbergen. Gereformeerde Kerken: aange nomen de benoeming tot pasto raal assistent te Emmer-Compas- cuum en Emmer-Erfscheiden- veen H. Oosterhoudt aldaar. Ge reformeerde Kerken Vrijge maakt: aangenomen naar Ber- kum (Zwolle) A. de Jager Neer- landia (Canada); bedankt voor Waddinxveen E. Heres Surhuis- terveen-Opende. Nederlands Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Olst A. den Boer Bunschoten. Christelijke Ge reformeerde Kerken: beroepen te Harderwijk/Zeewolde H. de Boer Eemdijk; bedankt voor 's- Gravenzande A. K. Wallet Slied- recht, voor Zaamslag M. van der Sluys Kerkwerve. Gerefor meerde Gemeenten: bedankt voor Leerdam J. C. Weststrate 's- Gravenpolder, voor Boskoop en voor Gorinchem B. van der Hei den Woerden, voor Goudswaard J. Mijnders Veenendaal. Höffner overleden. Kardi naal Joseph Höffner, de vroegere aartsbisschop van Keulen, is, 80 jaar oud, aan een hersentumor overleden. In juli was hij opgeno men in het Hildegardis-zieken- huis in Keulen. Vorige maand legde hij zijn ambt neer. Lefèbvre. Bisschop Marcel Lefèbvre, aanvoerder van het conservatieve verzet binnen de Rooms-Katholieke Kerk, heeft ingestemd met een 'Vaticaanse inspectie' van zijn broederschap en seminarie. Doel van de in spectie is inlichtingen te verza melen "die dienstig kunnen zijn aan een kerkrechtelijke regle mentering van de broeder- schapo". De inspecteur zal recht streeks verslag doen aan de paus. Om het resultaat van zijn op dracht te bevorderen zullen de betrokkenen de nodige terug houdendheid in acht i

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2