Mansell houdt hoofd koel in warm Mexico w\m Publiek laat het afweten Gunstige loting voor hockeyteam Schaatskernploeg zonder Bert Koopmans Indoor Leiden verdient meer belangstelling MAANDAG 19 OKTOBER 1987 SPORT PAGINA 19 BRUSSEL/AMSTERDAM (GPD) - Het Nederlands mannenhockey team heeft weinig reden tot klagen óver de poule-indeling tijdens de Olympische Spelen in Seoel vol gend jaar. Afgelopen zaterdag maakte de Internationale Hockey Federatie tijdens het congres in Brussel bekend, dat de tweevoudig Europees kampioen in Zuidkorea uitkomt in groep A met wereld kampioen Australië, de olympi sche titelverdediger Pakistan, Ar gentinië, Kenia en de winnaar van de tweekamp Polen-Spanje. In poule B spelen Groot-Brittannië, West-Duitsland, Sovjetunie, Cana da, Zuidkorea en India. "Ik ben niet ontevreden", rea geerde bondscoach Hans Jorrits- ma gisteravond op de loting. "Ik denk, dat Nederland met Australië goede perspectieven heeft om zich te plaatsen voor de kruisfinales. Pakistan mogen we echter niet uit vlakken. Op het WK in Londen ein digde de ploeg weliswaar op de elf de plaats, maar het elftal is toch weer terrein aan het terugwinnen. Oranj e-selectie AMSTELVEEN - De hockeyselec- tie van zeventien man (inclusief de Jong-Oranje speler Bastiaan van Ede, een broer van de eveneens ge selecteerde Pieter van Ede) werkt voor het vertrek naar Pakistan zes centrale avondtrainingen met een duur van drie uur in Amstelveen af. De eerste bijeenkomst is ko mende woensdag. De voltallige selectie ziet er als volgt uit: Doel: Ronald Jansen (Oranje Zwart) en Frank Leistra (Tilburg); Veld: Floris Jan Bovelander, Cees Jan Diepeveen, Hendrik Jan Kooijman en Mare Delissen (allen Bloemendaal), Jacky Brinkman, Rene Klaassen en Jean Pierre Pie- rie (allen Kampong), Pieter en Bas tiaan van Ede en Taco van den Ho- nert (allen Amsterdam), Mare en Robbert Delissen en Gijs Wete- rings (allen HGC), Maurits Crucq (HCKZ) en Erik Parlevliet (Til burg). Lambregts snelste PARIJS (AFP) - De Nederlander Cor Lambregts won gisteren in Pa rijs een internationale stratenloop over twintig kilometer. De atleet uit Roermond had voor de 20.000 meter slechts 59 minuten en 31 se conden nodig. De Limburger, die zich wil kwalificeren voor mara thon bij de Olympische Spelen van Seoel, had een voorsprong van 5 seconden op de Brit Mike Bishop. Robert de Brouwer eindigde op ruim een minuut van Lambregts als negende. De winst bij de dames ging naar de Belgische Agnes Par- daens. Noordman-toernooi LEIDEN - Deze week wordt op het tennispark van Unicum het Jaap Noordman-toernooi gehouden. Dit evenement voor de jeugd draagt de naam van wijlen oud-voorzitter Noordman, die in zijn actieve tijd bij Unicjum zeer begaan was met het wel en wee van de jeugdige ten nissers. De belangstelling voor het toernooi is zeer groot en de wed strijdleiding heeft zelfs de ge- mengddubbel-categorie moeten schrappen. Plaatsing: Meisjesenkel t/m 10 jaar: 1: Judith Pieterse;. 2: Kim Geerlings; Jongensenkel t/m 10 jaar: 1: Harold van der Schie; 2: Martijn van de Berg: Meisjesenkel t/m 12 jaar: 1: Bar bara Jaspers; 2: Saskia Paauw (uit gevallen wegens blessure); Jon gensenkel t/m 12 jaar: 1: Robert- Paul Hartwijk; 2: Ronald Klein; Meisjesenkel t/m 14 jaar: 1: Mir jam Siemerink; 2: Liesbeth Hoog houdt; Jongensenkel t/m 14 jaar: 1: Jeroen Vink; 2: Amando Paoloni; Meisjesenkel t/m 16 jaar: 1: Bion- da Zonderop; 2: Fleur Meyer; Jon gensenkel t/m 16 jaar: 1: Martijn Royen; 2: Jan-Pieter Hartwijk; Bilartzege Komori OOSTERHOUT (ANP) - De Japan ner Junichi Komori heeft zondag in Oosterhout bij het invitatie-drie- bandentoernooi het geplande feestje rond Rini van Bracht ver stoord. In de eindstrijd van het evenement nam de Aziaat revan che voor de in de poule geleden ne derlaag tegen de voormalige Ne derlandse, Europese en wereld kampioen. In de strijd om de derde plaats was een getergde Raymond Ceule- mans te sterk voor de Fransman Bitalis. De tweede Nederlandse deelnemer in de Brabantse plaats, Christ van der Smissen, eindigde als zesde. Voor Rini van Bracht liep in Oos terhout lange tijd alles naar wens. In de groep B bleef hij als enige ongeslagen. Hij won zowel van Ko mori, de Westduitser Müller (beide keren 3-2) als van de Belg Dielis en de Zuidkoreaan Park. Zijn mis schien wel meest indrukwekkende prestatie leverde de Waalwijker in de halve finales tegen de veelvou dige wereldkampioen Raymond Ceulemans. Hij won het duel met 3-0. In de eerste en tweede set hield de Belg lange tijd gelijke tred: 15- 12 en 15-14. Maar in de tweede reeks was Van Bracht oppermach tig: 15-4. In de eindstrijd slaagde de Nederlander er echter niet dat ho ge niveau te handhaven. Vooral in de laatste twee sets was de Japan ner te sterk. Dat bleek vorige week onder meer op het vierlandentoernooi in Lon den, waar het team tweede werd. Daar komt bij, dat de Pakistani zich altijd op ideale wijze kunnen voorbereiden op een olympisch toernooi. In dat land halen ze de in ternationals gewoon een jaar bij el kaar. Onze trainingsmogelijkhe den steken daar schril bij af. Het aardige van onze groep is dat er vijf verschillende continenten in verte genwoordigd zijn en dat er dus vijf verschillende speelstijlen te zien zijn". De zesde formatie in de 'Ne derlandse' poule wordt Polen of Spanje. Het Nederlands vrouwenteam, dat in Seoel de olympische titel verdedigt, krijgt in poule A te ma ken met Argentinië, de Verenigde Staten en de winnaar van de beslis- singsduels tussen Groot-Brittan nië en de Sovjetunie. In de andere groep spelen Australië, Zuidkorea, Canada en West-Duitsland. MEXICO-STAD (SID/Reuter) - In de schroeiende hitte van Mexico-Stad heeft Nigel Man sell gisteren voor honderdduizend toeschouwers het hoofd koel gehouden. De Engelsman greep bij een temperatuur van veertig graden de kans zijn Braziliaanse stalgenoot Nelson Piquet van het wereldkampioenschap voor formule-1 coureurs af te houden. De Amerikaan Mike Tyson (re) verdedigde in Las Vegas zijn wereldtitel boksen in het zwaargewicht met succes. Uitdager Tyrell BiggsOlympisch kampioen van 1984 in Los Angeles, had tegen de 21-jarige Tyson geen schijn van kans. Zes ronden lang werd hij door de titelverdediger in el kaar geslagen. (foto AP) Na een lichamelijke en geestelijke uitputtingsslag, waar veel coureurs onder bezweken maar waarin nie mand ernstig gewond raakte, kwam Mansell met zijn Williams Honda ongeschonden uit de strijd. Piquet slaagde er, mede door het grote aantal uitvallers, in tweede te worden in de veertiende van zes tien Grand-Prixwedstrijden. Met de races in Japan (1 november) en Australië (15 november) in het vooruizicht leidt Piquet (35) het klassement met 73 punten, twaalf meer dan de 33-jarige Mansell. Pi quet en Mansell, die zijn zesde zege van het seizoen behaalde, zijn de enige overgebleven kanshebbers voor de wereldtitel, die twee jaar in HAARLEM (ANP) - De Nederland se kernploeg zal het schaatsseizoen starten zonder Bert Koopmans. Als gevolg van een knieblessure is de 24-jarige Koopmans momenteel niet in staat het hoge trainingsni veau te volgen. Zaterdag slaagde Koopmans niet voor een door KNSB-arts Maarten Koornneef uit gevoerde fitheidstest. Na het on derzoek heeft de uit Norg afkom stige student natuurkunde het trai ningskamp in Haarlem verlaten. Koornneef: „Ik hoop dat Bert de training op een lager niveau kan voortzetten. Gezien het peil van de kernploeg lijkt de kans dat hij te rugkomt erg klein." Koopmans heeft al sinds zes weken last van de blessure. Kernploegtrainer Henk Gemser had met de schaatsenrij der afgesproken dat Koopmans zich uit de elitegroep zou terug trekken, als hij niet aan de fitheids test zou voldoen. Door het vertrek van Koopmans bestaat de kern ploeg nog uit vier leden: Hein Ver geer, Leo Visser, Gerard Kemkers en Henri Kraayenbos. Vorig jaar eindigde Koopmans in Den Haag als derde tijdens het Ne derlandse afstandskampioenschap 5000 meter. Bij de nationale titel strijd voor allrounders in Deventer werd hij zesde. Koopmans slaagde er niet in zich te plaatsen voor de Nederlandse ploeg van de grote all- roundtoernooien. In 1981 (B) en 1982 (A) veroverde hij het Neder landse kampioenschap bij de ju- handen is geweest van de Frans man Alain Prost. Op een hoogte van ruim tweedui zend meter vochten Mansell en Pi quet op het circuit van Mexico- Stad geen rechtstreeks gevecht uit. De wedstrijd kende een start en een verloop, die even chaotisch wa ren als de trainingen, en werd on derbroken in de 31e ronde, nadat de Arrows Megatron van Mansells landgenoot Derek Warwick uit de bocht was gevlogen. Warwick bleef ongedeerd, maar de wedstrijdlei ding achtte het verloop van de race te veel gestoord. Op dat moment reed de super-gemotiveerde Man sell in de eerste positie, op ruim een halve minuut gevolgd door een groepje met onder meer Piquet en diens landgenoot Senna. Al in de eerste ronde botste Pi quets wagen tegen de McLaren Porsche van Prost. De Braziliaan, die wereldkampioen had kunnen worden als hij ten minste een punt meer had gehaald dan Mansell. raakte op grote achterstand. Maar in de afvalrace over 68 ronden schoof Piquet naar voren, doordat enkele prominenten uitvielen, on der wie Prost en de Zweed Johans son. In het tweede deel verloor Mansell zijn riante plek aanvanke lijk aan de Oostenrijker Gerhard LEIDEN - Als een architect een accommodatie louter en alleen voor hippische evenementen zou willen ontwerpenzou er een soort Groenoordhal van zijn te kentafel rollen. Ideaal voor de paardesport. Een sterke uitgangspositie dus voor de enthousiaste stichting, die Indoor Leiden overeind wil houden. En steeds weer lukt het een aantal sponsors te vinden die de middelen verschaffen, waar mee vakmensen voor de organi satie op en rondom de voortreffe lijke lemen vloer kunnen worden aangetrokken. Veel bloemen zor gen voor een feestelijke entoura ge. En de Leiderdorpse vereni ging Liethorp staat elk jaar weer met man en macht gereed om het programma vlekkeloos te laten verlopen. Ruiters en amazones weten in middels al dat het goed toeven is in de Leidse Groenoordhallen. Mede gelokt door een flinke prij- zenpot komen ze in groten getale opdraven. Vrijwel de gehele na tionale ruitertop had dan ook in geschreven voor de Indoor-Leide- neditie van het afgelopen week einde. Een topper als Wout Jan van der Schans reisde zaterdag ochtend weliswaar af naar Boe- kelo om voor de televisie commen taar te leveren op de internatio nale militairy in Boekelo, 's avonds zat hij in het zadel in de Groenoordhal. Maar helaas, Leiden en (verre) omgeving weten het (nog) niet oj waarderen het (nog) niet, wat er aan hippische plezier op zo'n In- door Leiden is te beleven. De ga ten op de tribunes bleven onver diend groot. Vooral vrijdag maar ook zaterdag en gisteren had het heel wat beter gekund. Deze Indoor Leiden was de vierde aflevering uit de serie. Vo rig jaar werd de reeks onderbro- ken, omdat een groot deel van het bestuur het te druk had met de or ganisatie van de postkoetsenrace van Groningen naar Leiden. In- door Leiden moest voor deze uit bundige happening even in de ijskast. Maar toen het bestuur be sloot de draad dit jaar weer op te rapen besloot het in één adem door dat voorgoed te doen. Uit Tholen kwamen de heer Brooijmans en zijn drie kolossale Zeeuwse koudbloeden. Het publiek aan een touw mocht proberen die driedui zend kilo verzamelde paardekracht tegen te houden. Uiteraard geen schijn van kans. Officials (compleet met bolhoed) probeerden het ook, vergeefs. (foto Loek Zuyderduin) door Koos Post stichting vastbesloten is er een jaarlijks viervoetig feest van te maken. Als het publiek een beetje meewerkt. Om goed te draaien, zo zei hij, heeft Indoor Leiden zo'n tienduizend betalende be zoekers nodig. Anders moet er te diep in de reservepot worden ge graaid. Bij vorige keren werd een be zoekersaantal van zo'n zes- of ze venduizend genoteerd. Er waren er nu echt niet meer, daarvoor waren de tribunes te leeg. Behal ve dan die met het ereterras voor genodigden en de boxen van dé sponsors. Daar was het druk ge noeg. Zelfs negen Friezen van 'Nemo 51' uit Hazerswoude kon den daar de gesprekken niet ver storen, Het sociale contact was kennelijk interessanter dan de carrousel in de ring, waaraan zovele uren oefenen ten grond slag lagen. Dat Ballet der zwarte paar den' was overigens maar een van de onderdelen van het omvang rijke showblok, dat steeds de springrubrieken omlijstte. Wij noemden zaterdag al het vertede rende optreden van de mini-aan spanningen en de pittige pas de deux, die de 12-jarige Liethor- pers Jolanda van Rhijn en Gali- ne van Bennekom op Shetlandse pony's - nauwelijks groter dan een uit de kluiten gewassen hond - toonden. Circusnummer Maar knap hoogtepunt van het showblok was toch het circus nummerdat Jasmine Smart (kleindochter van de vermaarde Billy Smart) en haar man Dany Cesar met hun Arabische heng sten brachten. Hengsten zijn al tijd wat moeilijker te hanteren, zeker als er andere paarden in de buurt zijn. Des te meer dwingt de wijze af waarop Jasmine Smart met haar wit-bruine achttal werkte, bewondering af. Altijd rustig blijven en nooit in paniek raken', zo verklaarde ze lachend. 'Maar het gekke is dat ik elke keer als ik in een andere omgeving moet optreden zelf wat nerveus ben. Dat voelen die die ren direct. Bij het tweede optre den heb ik gewoon een ander stel paarden'. Sinds het opheffen van het Cir cus Smart (vroeger vast onder deel van het tv-programma rond Kerstmis) gaan Jasmine en haar man met hun paardenummer als free-lancers door het leven. 'Wij hebben gelukkig genoeg werk. Waar is hout om het af te klop pen? In het seizoen in circussen en verder als speciaal nummer op concoursen zoals dit'. Het echtpaar heeft een onder komen in Engeland, maar ook in Vlaanderen. 'We werken veel in Frankrijk, België, Duitsland en Nederland. Elke keer met die paarden de Noordzee over is niet alleen duur, maar ook riskant. Vandaar dat ik wel wat Neder lands versta..'. Showblok Maar hoe leuk en aardig zo'n showblok ook is, de paarde- SPORT moet en zal altijd de hoofdmoot van Indoor Leiden blijven. In totaal werden dit maal acht rubrieken afgewerkt (de uitslagen staan elders), waarin vreugde en verdriet weer vlak naast elkaar lagen. Zoals vrijdagavond, toen René Sikkens zijn kostbare diamant (zo heette zijn paard in het Engels) in een hindernis parkeerde op het mo ment dat Leidens burgemeester Goekoop in de loge werd. begroet. En we denken aan Chris van Heel - een van de weinigen die nog op een eigen paard reed - die zo blij was dat hij foutloos leek rond te komen, dat hij de laatste hindernis vergat. En dus on barmhartig werd uitgebeld. Het 'ach' dat zaterdagavond opklonk toen good-old Anton Eb ben bij de eerste hindernis al een balk liet tuimelen, werd een mee- delijdend 'wee', toen hij aan het einde van de rit meer dan 20 strafpunten had gesprokkeld. Overigens revancheerde de nog altijd populaire nestor van de Nederlandse ruitersport zich zondagmiddag, toen hij met twee foutloze parcoursen de tweede barrage van het hoofdnummer haalde. Brokkenrace Direct na Ebbens brokkenrace pladtste Henk Nooren - chef d'é- quipe van de Neder-landse springploeg - zich in vlekkeloze stijl voor de barrage, die een van spanning zinderende vertoning werd. Henk Nooren kwam ten slotte het snelste rond, maar het verschil met Albert Voorn be droeg niet meer dan zeshonderd ste seconde. Albert Voorn moest trouwens ook zondagmiddag een paar fik se teleurstellingen wegslikken. In de op één na laatste rubriek ver loor hij op het nippertje van Da ve Maarse. En toen de allerlaats te ruiter van dit Indoor Leiden voor de allerlaatste keer in de ring verscheen stond Albert Voorn in de allerlaatste rubriek nog op de eerste en tweede plaats. Maar nadat Bert Romp met zijn schimmel River Rock was rond geweest, stond Voorn op de twee de en derde plaats. Het scheelde hem even 650 gulden. Berger, met wie hij een fel gevecht leverde. De turbo-motor van Ber gers Ferrari ging echter zulke ei genaardige verschijnselen verto nen, dat de Oostenrijker moest op geven. Zijn Italiaanse teamgenoot Michele Alboreto viel ook al uit. In de slotfase van de hervatting kwam Piquet in een wanhoopspo ging opzetten. De Braziliaan, een van de negen coureurs die geklas seerd werden, raasde zelfs voorbij Mansell en nam een voorsprong van twintig seconden, die hij tot het einde behield. Maar aangezien Mansell in het eerste deel op ruim 46 seconden van Piquet reed, mocht de Brit zich totaalwinnaar noemen. Tot overmaat van ramp was er verwarring rond de finish. De orga nisatoren hadden besloten de race 65 ronden te laten duren, drie min der dan de bedoeling was. Mansell werd echter al na de 63e ronde afge- vlagd, vlak achter Piquet. Beide coureurs werden onmiddellijk naar de pits gedirigeerd. Mansell liet zich niet van de wijs brengen. Hij leek in niets op de man, die vorig jaar een wanhopige indruk maakte door na een onge lukkige start zijn kansen op het we reldkampioenschap te verspelen, waardoor Prost diens titel kon pro longeren. Toch zei hij na de gevaarlijke ra ce op het Hermanos-Rodriguez cir cuit in Mexico: "Piquet staat nog steeds sterk in de schoenen. Ik heb vandaag alleen maar gedacht aan het winnen van deze wedstrijd. Het kampioenschap komt vanzelf wel indien je steeds in de top eindigt. Ik was trouwens zeer verbaasd over de beslissing de wedstrijd te onder breken. Je weet van te voren al, dat het tweede deel beslist niet zonder ellende zal verlopen". Piquet beklaagde zich over de slechte staat, waarin het wegdek zich bevond: "Er lag overal zand. Het leek wel alsof we door de woes tijn reden". Dat de beslissing over de wereldtitel pas over twee of mo gelijk vier weken valt, liet Piquet, tweevoudig kampioen, ogen schijnlijk koud. "Het tijdstip maakt mij niets uit." Mansell verwonderde zich niet over de houding van Piquet: „Nelson wordt nerveus, hij wil het alleen niet toegeven. Voor ons team is deze strijd geen slechte zaak. Ik hoop wel, dat ik voor de twee laatste races over net zo'n goe de wagen kan beschikken als Pi quet." Teulere zegeviert BOEKELO - De military van Boe kelo is gisteren gewonnen door de Fransman Jean Teulere. De strijd om het nationaal kampioenschap werd in Boekelo een dubbel succes voor Martin Lips. De varkenshan delaar uit Made eindigde netjes als negende in de eindrangschikking van de internationale wedstrijd en volgde met Safari's Danby de En- schedese Angela Rohof op, die nu met Boa Roger Wilco derde werd. Lips werd met Tango ook nog eens tweede. Drie remises IRKOETSK (ANP) - De kans voor de Rus Anatoli Gantwarg om zijn landgenoot Aleksander Dibman te onttronen als wereldkampioen dammen is danig geslonken. Het weekeinde leverde in Irkoetsk (Si berië) drie remises op. Gevoegd bij de vorige puntendelingen is de stand na achttien partijen 18-18. Er zijn nog twee partijen te spelen tus sen Dibman en Gantwarg. Bij een gelijke eindstand behoudt Dibman de titel. Degenschermers baren opzien LA CHAUX DE FONDS (ANP) Het zevenlanden schermtoernooi in de Zwitserse plaats La Chaux de Fonds is voor de Nederlandse de- genploeg een onverwacht groot succes geworden. In het veld van bijna de volledige wereldtop, al leen de Sovjetunie ontbrak, eindig den Arwin Kardolus, Stephane Ga- neff en Michiel Driessen als twee de achter de ongeslagen Fransen. Wereldkampioen West-Duitsland werd derde, Italië vierde. Voor de Nederlandse degen- ploeg was het evenement in La Chaux de Fonds het laatste kwali ficatie-toernooi voor de Olympi sche Spelen van volgend jaar in Seoel. In eerdere evenementen wa ren de prestaties van de nationale ploeg al dusdanig geweest, dat de schermbond met het NOC afspra ken had gemaakt over „La Chaux de Fonds". Slechts bij de zevende en laatste plaats, zouden de aan spraken van de KNAS om de de- genploeg naar de Zomerspelen af te kunnen vaardigen, in gevaar ko men. Bij elk ander resultaat zou er nader overleg komen met het Na tionale Olympisch Comité. De grootste verrassing in Zwit serland was de winst van de scher mers op West-Duitsland. De we reldkampioenen, met ook indivi dueel titelhouder Volker Fischer in de gelederen, gingen met 2-7 hard onderuit. Fischer verloor van zo- wel Ganeff als Driessen en wist al leen van Kardolus, zij het dat de winst van Oranje toen al vaststond, te winnen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19