PORT Stroop in het zwembassin Mario Been weer in de clinch met Israel Spoor;TV Ajax: slechter kan het niet 5 QT MAANDAG 19 OKTOBER 1987 PAUiivH IJ 'Ik ben hier vernederd' De Zijl/LGB afgedroogd door Duisburg Oranje oefent tegen Haarlem Minnesota sterk van start BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD UTRECHT (GPD) - Rinus Israel heeft het definitief verbruid bij Mario Been. De oefen- meester van Feyenoord liet de grillige spelverdeler gisteren uit het basiselftal, dat een zwaarbevochten 0-1 overwinning behaalde bij FC Utrecht. Na afloop van het duel ver klaarde Been de oorlog aan zijn trainer. „Hij heeft mij als een stuk vuil behandeld. Dat verdien ik niet na zes seizoenen Feyenoord-één". Het was niet zozeer de reserve beurt waaraan Been zich ergerde. De wijze waarop Israel de 23-jarige voetballer aan de kant had gescho ven, was volgens Been hoogst on fatsoenlijk. ,,Ik ben vernederd", beklaagde hij zich, „ik denk dat geen enkele trainer in Nederland te werk gaat zoals Israel. Dat ik op de bank zat, was terecht. Ik speelde de laatste tijd niet best, maar dat zoiets gebeurt zonder enige vorm van overleg, gaat alle perken te buiten. Israel moet niet denken dat ik lang op de bank blijf zitten. Ik" wil spelen. Sta ik er woensdag te gen Aberdeen weer naast, dan is het voor mij duidelijk. Dan heeft Feyenoord mij niet meer nodig". Overgang Vorige maand nog polste het Belgische Standard Luik Been voor een eventuele overgang. De Feyenoorder wilde graag, maar hoorde niets meer. Sindsdien heeft de inwoner van Barendrecht geen goede wedstrijd meer gespeeld. Of Been tegen de Schotse Europa Cup-tegenstander wordt opgesteld is twijfelachtig nu Israel gistermid dag in Utrecht content was over de prestatie van zijn elftal. „Vooral in verdedigend opzicht ben ik tevre den". Niettemin houdt Israel de deur op een kier voor zijn rebellerende pupil. „Aanvallend ging het min der, dus wie weet is er wel een plaats voor hem. Maar Been moet beseffen dat niet ik hem opstel. Dat doet hijzelf. Iedereen weet on derhand wel hoe ik werk bij Feye noord. Je kan nu eenmaal niet straffeloos vier wedstrijden achter elkaar slecht spelen. Dan vliegje er uit. Ook al heet je Been". Doorgaans gaan de wisselingen in de basiself niet gepaard met tekst en uitleg van de trainer. Israel is nogal kort van memorie. Ge sprekken met spelers duren door gaans niet langer dan een minuut, ontvouwde de Amsterdammer on langs in een weekblad. Die in de trainerswereld tamelijk unieke werkwijze van Israel wekte vorig seizoen ook al de ergernis op van Been, die zondagochtend bij de elf talbespreking graag een toelich ting had gehad op zijn reserve beurt. „Been moet niet bij mij zijn. maar bij zichzelf', verduidelijkte Israel naderhand zijn handelwijze. „Hij kan alles, maar soms ook niks. Been weet zelf ook wel dat hij de MAANDAG 16.30-17.30 BBC 2: Snooker: !j Grand Prix vanuit Reading. 19.10-19.30 BBC 2: Under Sail- Douarnenez '86: zeilmagazine. 19.25-20.00 Ned 1: Sportpanora- ma met aandacht voor Worldse- ries honkbal in de Verenigde Staten, pro-World Cup surfen vanuit Zandvoort en doelpunt van de week met Mario Been. i 20.15-20.50 BRT 2: Extra Time. 21.00-21.50 BBC 2: Snooker: Grand Prix vanuit Reading. I 21.25-22.00 SKY: Motorsport N News. 22.00-23.00 SKY: Spaans voet bal. 22.30-23.35 SCH: Super Sport. Met Brits voetbal. 23.55-00.15 BBC 2: Snooker: Grand Pnx vanuit Reading. laatste wedstrijden niet denderend heeft gespeeld. Dan hoef ik er toch verder weinig meer aan toe te voe gen. Dat zal-ie wel niet leuk vin den. Ik denk dat-ie voorlopig niks tegen me zal zeggen. Dat moet dan maar. Hij moet zich eens afvragen waarom-ie de laatste jaren niet is geselecteerd voor een vertegen woordigend elftal. Dat is toch ze ker niet omdat hij zo goed speelt". Goed spel leverde Feyenoord bij lange na niet af in Utrecht. In aan vallend opzicht scoorden de Rot terdammers een dikke onvoldoen de. Dat er desalniettemin werd ge wonnen, zegt veel over de zwakte van FC Utrecht. ..Dit is bepaald niet hoopgevend voor de wedstrijd tegen Hellas Verona", treurde trai ner Han Berger. „Het draait de laatste tijd van geen kant. Er zit geen enkele overtuiging bij het elf tal". Vorige week riep (de inmiddels berispte) hulp-trainer Wim van Ha- negem nog dat de Utrechtse voet ballers dezelfde techniek hebben als een varken. Die vergelijking is weliswaar overdreven, maar de ploeg van oefenmeester Berger puilt niet bepaald uit van kwaliteit. Gisteren was er geen enkele lijn in het Utrechtse spel te ontdekken. „Dat heeft te alles te maken met het gebrek aan vleugelspelers", gaf Berger een van de oorzaken aan voor het slechte spel. „Ik heb al leen centrumspitsen. Dat is na tuurlijk wel leuk, maar als ze geen ballen vanaf de flanken krijgen, houdt alles op". Feyenoord had de wedstrijd, op enkele momenten na, volledig in zijn greep. Israel koppelde de kop- sterke spelers Troost en Molenaar aan de Utrechtse luchtaanval, res pectievelijk John van Loen en Jo- han de Koek. Vooral de keuze van Keje Molenaar als mandekker was verrassend. De Volendammer toonde zijn veelzijdigheid, want ex-Groninger De Koek kwam nau welijks aan bod. FC Utrecht ver wierf zich in de gehele, overigens op zeer matig peil staande wed strijd, zegge en schrijve één kans. Doelman Joop Hiele voorkwam vlak na de rust dat de gekopte inzet van John van Loen tot Utrechtse treffer werd gepromoveerd. Feyenoord deed het qua veldspel niet veel beter, maar speelde in elk geval doelgericht. In de eerste helft hadden Hoekstra (zijn lob ver dween over de lat) en Mitchell ver zuimd Feyenoord aan een doel punt te helpen. Terwijl de 12.000 tribuneklanten zich al bij een doel puntloze deling hadden neerge legd, sloeg Feyenoord 9 minuten voor tijd onverwacht toe. Match winnaar was Dave Mitchell, die weliswaar oogt als een houterige voetballer, maar door zijn opportu nistische speelwijze wel voor veel verwarring zorgt. Mitchell's aanwezigheid in de Utrechtse 'zestien' was uiteindelijk fataal voor de thuisploeg. De Schotse Australiër profiteerde (al dan niet met een overtreding) van een foutje van doelman Van Ede, •kt boekdelen die toezag hoe de spits van Feye noord van dichtbij voor de enige treffer van de wedstrijd zorgde. Op de bank verblikte of ver bloosde Mario Been niet. „Als de trainer", zei hij na afloop, „mij op deze manier wil prikkelen, is hij aan het verkeerde adres". ROB ONDERWATER AMSTERDAM (GPD) - Johan Cruijff zet dit seizoen al zijn kaar ten op een nieuw Europees succes. Een andere verklaring is niet te vinden voor de vreemde wijze waarop de technisch directeur gis teren de wedstrijd tegen Volendam ondergeschikt maakte aan het eer ste treffen met Hamburger SV. De degradatiekandidaat profiteerde bijna van Cruijffs riskante experi menten, die volledig mislukten, maar die niettemin zullen dienen als uitgangspunt voor de kardinale ontmoeting in Hamburg. Dank zij twee late geluksdoelpunten hield Ajax Volendam van een stunt af (2- 1), maar dat maakte van het duel zeker geen geslaagde generale. Waarschijnlijk was Ajax-Volen- dam de slechtste wedstrijd van de hoofdstedelijke formatie sinds Cruijff het voor het zeggen heeft in De Meer. De 12.000 toeschouwers, die zich hadden verheugd op een doelpuntenfestijn, geraakten eerst in een absolute apathie bij het aan schouwen van zoveel treurigs en begonnen vervolgens sarcastisch om het tweede elftal te schreeu wen. Alleen de maestro zelf had „positieve dingen" gezien. „Het is altijd moeilijk voetballen, zo vlak voor een Europa Cup-duel. De spelers waren, ondanks mijn waarschuwingen, voor een deel met hun gedachten bij Hamburg. Toch heb ik een stuk of twintig kansen gezien. Vliegt de bal er niet in en kom je dan ook nog met 1-0 achter, dan krijg je problemen", luidde het zwakke verweer van Cruijff, die wel eens originelere teksten in voorraad heeft gehad. KATWIJK - Na de afgang in het Katwijkse Sportfond- senbad haalde een geschok te Frits Welling zijn hand door het bassin. "Want ik vroeg me af of er geen stroop in plaats van water in zat", verklaarde de trainer van De Zijl/LGB zaterdag middag cynisch. "Maar die jongens hebben wel dege lijk in het water gelegen, dus ik begrijp niet waarom ze niet vooruit waren te branden". Vergeefs ging Welling vervolgens op zoek naar een verklaring voor de in alle opzichten ontluisterende 4-14 nederlaag tegen SV Duisburg '98. Dat de Leidse waterpoloërs in het tweede kwartfinaleduel van het Europa Cup-toernooi voor be kerwinaars niet drukbestendig ble ken, was voor de leraar lichamelij ke opvoeding een onaangename verrassing. Welling had De Zijl na de perspectief biedende nederlaag van vorige week in Duisburg (11-9) al bij voorbaat tot halve finalist uit geroepen, maar zag zijn ploeg 'thuis' in Katwijk (zwembad De Zijl voldoet niet aan de juiste afme tingen) in nog geen tien minuten opzij worden geschoven door het Westduitse zevental. Nadat de thuisploeg in de eerste periode nog gelijke tred had kun nen houden met Duisburg (2-2), forceerde de koelbloedige tegen stander, met de internationals Rei ner Hoppe en Uewe Sterzik in de hoofdrol, in het tweede part een UTRECHT (GPD) - Het Nederlands elftal speelt aanstaande zaterdag in Zeist een vriendschappelijke wedstrijd tegen Haarlem. Het duel dient ter voorbereiding op de Europese kwalificatiewedstrijd tegen Cyprus van volgende week woensdag in Rotterdam. Haarlem kan als sparringpartner fungeren, omdat het komend weekend geen compe titieverplichtingen heeft. Op verzoek van Rinus Michels schrapte secretaris Jan Huijbregts van de KNVB de wedstrijden van de hofleveranciers Ajax (uit tegen VW), PSV (uit tegen Haarlem) en Feyenoord (thuis tegen FC Den ,i Haag) van het programma. vroegtijdige beslissing. Voor doel man Martin Nederlof, die De Zijl vorige week voor een grotere ne derlaag had behoed, was er geen houden aan. Vijf keer wer.d het 18- jarige talent gepasseerd, terwijl zijn ploeggenoten aan de overzijde van het bad louter balverlies leden, zelfs in man-meer-situaties. De 0-5 in de tweede periode betekende ui teraard 'over en sluiten' voor de laatste Nederlandse vertegenwoor diger in de Europa Cup-strijd. Dat besefte ook Welling die zijn spelers voor het derde part voor hield "er in elk geval voor het pu bliek nog iets moois van te ma ken". De coach: "Daar is dus niets van terecht gekomen en dat is een slechte zaak voor het Nederlandse waterpolo. Ik was er van overtuigd dat wij vandaag propaganda zou den maken, maar dit was pure anti- De Zijl/LGB-SV Duisburg '98 4- 14 (2-2, 0-5, 1-2, 1-5). Doelpunten voor De Zijl: Alex van Belkum 2, Paul Belt en Hans Nieuwenburg. Duisburg: Uwe Sterzik 4, Reiner Hoppe 4, Michael Nett 2, Rolf Ob- schernikat, Werner Obschernikat, Stefan Diebacker, Dirk Kungen- berg. Scheidsrechters: Auriemma (Italië) en Bathurst (Groot Britan- nië). Toeschouwers: 500. reclame. Het leek wel of de jongens pas gisteren hun zwemdiploma B hadden gehaald". Kritiek had Welling niet alleen op zijn spelers, maar ook op zich zelf. "In mijn naïviteit heb ik uitge roepen dat wij vanmiddag het kwarwei zouden afmaken en mede daardoor hebben mijn spelers hun tegenstanders waarschijnlijk on derschat. Dat ze de spanning niet aankonden is onzin. Ik kan me voorstellen dat je in zo'n Europa Cup-wedstrijd één periode stijf staat van de spanning, maar daarna moet dat over zijn. Als je een hele wedstrijd ver onder de maat speelt en de meest knullige fouten maakt, kun je je niet verschuilen achter ze- Hetgeen Edwin Redegeld be aamde. De voormalige internatio nal had in tegenstelling tot zijn trainer wel een verklaring voor het gevoelige pak slaag dat De Zijl aan de vooravond van de competities tart opliep. "Als een paar jongens zich in het begin niet aan de op drachten houdt, wordt dat in het internationale waterpolo onmid dellijk afgestraft. Zeker als je een pressing-systeem wilt spelen, zoals wij vanmiddag. Dan loop je tegen een hele pijnlijke nederlaag op. Re ken maar dat deze klap hard is aan gekomen en best weel eens zou kunnen doorwerken in de compe titie". Wat de grote vrees is van Wel ling, die vanavond zijn spelers al weer het water in moet sturen voor de eerste competitiewedstrijd te gen DZV. "Belachelijk natuurlijk, zo kort na een Europa Cup-wed strijd, maar veel erger is dat we weer terug bij af zijn. In de voorbe reiding hebben we echt heel goed gespeeld en in de uitwedstrijd te gen Duisburg bij vlagen zelfs voor treffelijk. Het Nederlands waterpo lo zit de laatste jaren nogal in het slob en ik had zo gehoopt dat we als klein clubje uit Leiden daar wat verandering in konden brengen, maar die hoop bleek dus ij del. In plaats van dat we in de lift zitten, staan we weer met beide benen op de grond". JAAP VISSER De oefenmeester lijkt niet alleen verbaal aan het einde van zijn La tijn. Het vertrek van Van Basten en Silooy, de tijdelijke afwezigheid van Rijkaard en de blessure van Wouters hebben de selectie van Cruijff danig uitgehold. De voor malig nummer 14 ziet daarin ken nelijk een reden om als een op hol geslagen mixer door het elftal te ra zen. Tegen Volendam speelde Rob Witschge linksachter, John van 't Schip rechtshalf, Jan Sorensen lin kerspits en Aron Winter als centra le verdediger in de Rijkaard-rol. Met name de positie, die Winter toebedeeld had gekregen, wekte verbazing. Immers, Arnold Schol ten had zich sinds de absentie van Rijkaard een meer dan volwaardi ge plaatsvervanger getoond. De voormalige Bosschenaar leek bij afwezigheid van Rijkaard en Wou ters als enige geschikt de ploeg op sleeptouw te nemen, maar bleef negentig minuten langs de kant. Ik vraag me af hoe ik in vredes naam moet spelen om een basis plaats af te dwingen", mokte de an ders zo volgzame Brabander. Het centrale duo Spelbos/Winter zal over twee dagen in de Duitse havenstad dan ook wel gehand haafd blijven, net zoals Rob Witschge vrijwel zeker kan zijn van een plaats als linksback. Sörensen, al dan niet in de tweede helft opge volgd door Brian Roy (dat gebeur de tegen Volendam met voorken nis van beide spelers) mag de op komende rechterverdediger Man fred Kaltz bezig gaan houden. „Ho pelijk maakt Sörensen die Kaltz een beetje moe en kan Roy daar na rust van profiteren", gokt Cruijff, die meent met deze uitgedunde se lectie weinig andere mogelijkhe den te hebben. Ajax past zich dus, noodgedwon gen, aan Hamburger SV aan. Ge heel volgens de manier, waarop Volendam zich gisteren in De Meer instelde op de Amsterdamse speel wijze. De oranjehemden verdedig den geconcentreerd en hoefden dan ook bij lange na niet de twintig kansen toe te staan, die Cruijff meende te hebben waargenomen. Cowboy Hennie Meijer kreeg een handje vol mogelijkheden, maar schoot bij die gelegenheden even onnauw keurig als eeij cowboy met een stuk in zijn kraag. Dat de Volen- damse doelman Jan Klouwer lek ker in de wedstrijd kon groeien en naderhand werd uitgeroepen tot 'Man of the Match' (een prijs die normaliter bij een Amsterdammer terecht komt en daar ook eigenlijk voor is bedacht) was kenmerkend voor het armoedige optreden van de Ajacieden. De duurbetaalde profs bleken niet eens in staat het tempo na rust op te schroeven. Van een serieuze jacht op de gelijkmaker (Plugboer had een Volendamse counter in de 38e minuut koel afgerond) was geen sprake. Tot stijgende onzet- ting van de Amsterdamse aanhang hielden de bezoekers lange tijd eenvoudig de nul vast. Cruijff gooi de Roy (voor Sörensen) en Richard Witschge (voor Muhren) ogen schijnlijk vergeefs in de strijd en stak met bibberende hand de ene na de andere sigaret op. Dat Volendam uiteindelijk toch door de knieen ging, was aller minst Ajax' eigen verdienste. In de 84e minuut, dertig seconden nadat Jack Tol de paal naast Stanley Menzo had getroffen, betekende een van richting veranderd af standsschot van Richard Witschge onverdiend 1-1. De onzichtbare in terim-aanvoerder John van 't Schip zorgde op identieke wijze na precies anderhalf uur voor de mini male winst. MINNEAPOLIS (Reuter) - Minnesota Twins is zaterdag de World Series om het Amerikaanse honkbalkampioenschap gestart met een ruime overwinning op St. Louis Cardinals. Voor 55.000 toeschouwers werd het in Minneapolis 10-1. Winnaar van de 'tweekamp' is de ploeg, die vier overwinningen boekt. Linksvelder Dan Gladden zorgde voor de doorbraak. Bij de stand 3-1 sloeg hij met drie man op de honken de bal over het hek. Dat betekende de beslissing.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13