30% korting Menselijk geruzie van Vondels goden Jeugdtheater vol fantasie Onze zaak moet leeg zijn. Gelderse gynaecologen weer naar de rechter Gemenebest wil druk op Zuidafrika opvoeren vki ©trien Modes PAGINA 10 BINNENLAND BUITENLAND KUNST MAANDAG 19 OKTOBER 1987 Christine Ewert, Alexander teren, Sacha Bulthuis, Carol Linsen, Will van Kralingen, Trud.v Labij, Aus Greidanus e.a. Regie: Hans Croi- set. Tekstbewerking: Guus Rekers. Toneelbeeld: Tom Schenk. Kos tuums: Barbara de Vries. Muziek: Leigh Landv. Gezien op 16 oktober in het Appeltheater, Den Haag. DEN HAAG - Voorstellingen van De Appel vragen meestal om een gedetailleerde beschrijving van wat zich afspeelt. Veelal is namelijk de enscenering volledig afgestemd op de specifieke en tourage van de eigen theater ruimte. Juist omdat er ofwel uit sluitend ofwel in elk geval gedu rende een lange periode in het ei gen Appeltheater wordt ge speeld. kan men dan ook nog eens extra uitpakken. De schitte rende enscenering, die nu door vormgever Tom Schenk en regis seur Hans Croiset voor Vondels 'Faëton' is bedacht, staat weer eens garant voor een aparte, in tensieve theaterervaring. Op de vloer van de grote zaal staan tientallen stoelen (van het type 'bruin café') schots en scheef door elkaar. Waar dus ge woonlijk de publiekstribune staat en wat gewoonlijk in een of andere vorm het speelvlak is - die plaats is nu voorbehouden aan de toeschouwers, die inder daad kriskras door elkaar zitten. Voordat de voorstelling begint, zit menigeen wat ongemakkelijk voor zich uit te kijken, niet we tend of hij wel een goede plaats heeft uitgezocht. Het speelvlak strekt zich uit langs de vier wan den, waartegen door middel van een smeedwerkconstructie smal le loopbruggen zijn bevestigd. Actrice Wil van Kralingen als Juno in 'Faëton Aan vier zijden op minimaal twee niveaus wordt gespeeld. Comfortabel onderuitzakken is er dus niet bij. je moet je regel matig omdraaien en je moet vaak ook langdurig omhoogkijken. Regisseur Croiset gaat met suc ces de uitdaging aan, dat dit werk onspeelbaar zou zijn, en dwingt ons door de spannende vormgeving naar Vondels taal te luisteren. Deze enscenering, die het vertrouwde kijkpatroon da nig verstoort, houd je voortdu rend alert. Je voelt je echt tot de aardse stervelingen behoren, die hier letterlijk opkijken naar het getob van goden en half-goden, die het er niet veel beter dan wij mensen vanaf brengen. In dit werk van Vondel stelt Klymene haar zoon Faëton en haar drie dochters voor aan hun vader, zonnegod Febus. Naar aanleiding van deze familieher eniging mogen de kinderen een wens doen. Febus zweert die wens te vervullen. Faëton maakt daarvan gebruik en vraagt om één dag de met vurige paarden bespannen zonnewagen te mo gen besturen. Dat kan niet; maar omdat Febus zijn eed niet wil breken, stemt hij desondanks toe. Als Faëton met de zonnewa gen vertrokken is, dreigt al gauw een ongekende ramp. Op aan dringen van de hevig bezorgde Hemelraad en de fureuze Juno stort Faëton door Jupiters blik semschicht ter aarde. "Faëton is het beste drama dat er sinds Tsjernobil is geschre ven", heeft regisseur Croiset in een lezing over dit werk (uit 1663!) gezegd - hoogstwaar schijnlijk een provocerend gefor muleerde associatie om een mo gelijke actuele betekenis aan 'Faëton' toe te kennen. Croiset heeft deze associatieve gedachte in de voorstelling zélf niet expli ciet aangegeven. Wel heeft hij het conflict in de godenwereld met nadruk teruggebracht tot dicht bij ons staande menselijke proporties. Om dat te kunnen realiseren heeft hij er onder meer naar ge streefd het Vondeliaanse taalge bruik, dat voor onze hedendaag se oren onmiskenbaar verheven aandoet, zo natuurlijk mogelijk te laten klinken. Door de boeien de toneelbeelden en het rijk ge schakeerde spel heeft dit werk een theatrale zeggingskracht herkregen, die een uitvoering ter gelegenheid van het 400ste ge boortejaar van Vondel geheel en al rechtvaardigt. WIJNAND ZEILSTRA 'Richard dc Koning', jcugdtheacr door Dwarf theatcrproduktics. Met: Frank Koenen. Annelenc Lintclo en Arend van der Boom. Vormgeving: Leni Lintclo. Regie: Peter Lintelo. Gezien op 17 oktober in de Kapel zaal, K O-gebouw, Oude Vest. Al daar nog 20 oktober, 4 en 18 novem ber, 2 en 9 december (aanvang 14.30 uur) te zien. LEIDEN - Vroeg naar bed moe ten vinden kinderen al erg, om nog maar te zwijgen van een ver bod om je bed uit te komen. Dat maakt het trieste lot van Richard direct al voor kinderen heel goed voorstelbaar; Richard mag van zijn moeder zijn bed niet uit, om dat hij zogenaamd ziek is. Hier ligt het handig gekozen uitgangspunt voor de kinderthe- aterproduktie 'Richard de ko ning', dat zich dientengevolge consequent op en om een bed af speelt. Bij het schrijven hiervan heeft Shakespeare-bewonderaar Peter Lintelo zich laten inspire ren door diens drama 'Richard III". Onder het bed van Richard komt plotseling de oude koning Edward IV vandaan. Hij is op zoek naar een opvolger. Richard heeft daar wel oren naar, want als koning kan hij zelf beslissen, of hij in bed zal blijven of niet. Sa men met Anna en de oude ko ning zelf gaat hij op zoek naar de hiervoor benodigde kroon. Die avonturentocht is bijzon der fantasievol uitgewerkt. Voortdurend gebeuren er onver wachte dingen. Het bed vliegt als het ware door de lucht met de ko ning als vogel of het verandert ra zendsnel in een koets met een paard. Door de combinatie van drie geloofwaardig spelende ac teurs en poppenspel verschijnt er een groot aantal personages ten tonele dat het verhaal steeds en andere wending geeft. Men maakt gebruik van de al tijd weer sterk tot de verbeelding sprekende poppen van Leni Lin telo, die tevens een paar leuke grappen in de vormgeving van het verhaal heeft bedacht. Als bijvoorbeeld het bed volgens het verhaal in het water terecht komt, dan zie je dat ook, doordat het in een mum van tijd in een zee van blauwe doeken is ge huld. Het bed van Richard is met an dere woorden de toverdoos, waarmee het verhaal wordt ver teld. Als Richard namelijk een maal koning is, kiepert het bed om en lijkt dan op een echte troon. Even lijkt het, alsof Ri chard nu echt moet gaan vech ten. Terwijl bij Shakespeare uit eindelijk een nieuwe machtheb ber klaar staat, verschijnt ook hier het nieuwe gezag: moeder is weer thuis. WIJNAND ZEILSTRA Officier van justitie Abspoel overleden ZAANSTAD (ANP) - In een zie kenhuis in Zaanstad is gistermor gen vroeg op 70-jarige leeftijd mr. J.J. Abspoel overleden. Abspoel was van 1957 tot 1976 officier van justitie bij de rechtbank in Amster dam en vanaf dat jaar tot zijn pen sionering in 1982 hoofdofficier van justitie bij de rechtbank in Alk maar. Tot april van dit jaar was hij nog rechter-plaatsvervanger in Haarlem en Den Haag. Door de wijze waarop hij zijn functie uitoefende, kreeg Abspoel ook buiten zijn vakgebied bekend heid. Hij vertegenwoordigde het openbaar ministerie in onder meer het proces wegens godslastering tegen Gerard Reve en dat tegen de bezetters van het Maagdenhuis. Zijn laatste zaak in zijn Amster damse tijd was het proces tegen de groep Zuid-Molukkers die het Indonesische consulaat in de hoofdstad hadden bezet. - m Pp' Abspoel schreef over zijn erva ringen als officier van justitie het boek 'Studenten, mordenaars en ander volk', dat in 1979 verscheen. Hij was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. (foto anp> VANCOUVER (GPD/DPA/AP/Rtr) - Economi sche sancties tegen Zuidafrika hebben effect. Ze moeten ver scherpt, uitgebreid en universeler worden. Met name waar het de in ternationale financiering van de Zuidafrikaanse economie betreft. Met uitzondering van Groot-Brit- tannië zijn de leiders van de Geme nebest-landen het daar over eens geworden. Aan het slot van de Gemenebest conferentie in het Canadese Van couver kozen zij uit hun midden een groep van acht vertegenwoor digers, die onder leiding van de Ca nadese minister van buitenlandse zaken Joe Clark zal onderzoeken in hoe de druk op het apartheidsregi me kan worden opgevoerd. Groot-Brittannië, Zuidafrika's belangrijkste handelspartner, voer zoals gebruikelijk een eigen koers ten aanzien van het blanke minder heidsregime in Pretoria. Premier Thatcher bleef bij haar mening dat economische sancties het bewind in Zuid-Afrika nog halsstarriger zullen maken. Volgens haar zullen honderdduizenden in Zuidafrika werkloos worden, onder wie de ve- le gastarbeiders uit de omringende landen. Dat heeft binnen de Gemene best-familie ook deze week in Van couver aardig wat venijn losgesla gen. Met name de leiders van de fr- ontlijnstaten Zambia en Zimbab we hebben duidelijk laten blijken wat zij van de onvermurwbare 'ijzeren dame' vinden. De Zambi- aanse president Kenneth Kaunda formuleerde het als' volgt: "Wij hebben besloten dat we Groot- Brittannië het recht op een dwa ling gunnen". Premier Robert Mugabe van Zimbabwe verweet zijn Britse ambtsgenote dat zij de Zuidafrikaanse regering in be scherming neemt 'omdat bijna de helft van alle blanke Zuid-Afrika nen uit Engeland stammen' en dat Thatcher 'de grote Britse financiële belangen in Zuid-Afrika vertegen woordigt'. Eerder was al besloten om de fr- ontlijnstaten, die rond Zuidafrika liggen, meer financiële steun te ge ven. Zo worden ze minder afhanke lijk van de regering in Pretoria. Grootbrittannië heeft al toegezegd om 14 miljoen pond beschikbaar te stellen voor het herstel van de Lim- popo-spoorlijn van Zimbabwe naar Mocambique. Canada is be reid om 20 miljoen Canadese dollar (ongeveer 30 miljoen gulden) bij te dragen. De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken Roelof Botha heeft gisteravond gezegd dat de be sluiten van het Gemenebest voor zijn land van geen betekenis zijn. De Zuidafrika-verklaringen van Vancouver zijn 'irrelevant en geen nadere aandacht waard', aldus Bo tha in een verklaring die door zijn kabinet werd uitgegeven. Botha had de Gemenebestconferentie vrijdag al afgedaan als een 'confe rentie van walging'. WAGENINGEN (GPD) - De Wa- geningse gynaecologen Loender- sloot en Van Kempen stappen woensdag weer naar de rechter. Zij hebben hiertoe besloten omdat ze geen overeenstemming hebben kunnen bereiken met het protes tants-christelijk stichtingsbestuur van de ziekènhuisfusie Gelderse Vallei over het voortgezet uitvoe ren van abortus provocatus en kunstmatige inseminatie in hun gezamenlijke praktijk. In een eerder gevoerd kort ge ding tegen het ziekenhuisbestuur bepaalde de Arnhemse rechtbank president dat de twee vrouwenart sen deze delen van hun praktijk in elk geval tot 1 januari in het onder de stichting vallende Wageningse Pieter Pauwziekenhuis mogen uit voeren. In die tussenliggende pe riode moesten beide partijen tot een oplossing zien te komen. Dat overleg heeft inmiddels plaats ge had, maar Loendersloot en Van Kempen vinden dat er van de zijde van het bestuur geen bruikbare op lossingen zijn geboden. Het be stuur van de Gelderse Vallei wijst abortus provocatus af op grond van bijbelse uitgangspunten en stelt zich terughoudend op tegen over kunstmatige inseminatie met donorzaad. Volgens gynaecoloog Van Kem pen vanmorgen heeft het bestuur contractueel bepaald, dat hij en zijn collega Loendersloot buiten de stichting om gerechtigd zijn hun ter discussie staande handelingen uit te voeren. "Maar het bestuur reikt ons geen middelen aan om hier concrete invulling aan te ge ven. Daarmee is de uitkomst van het gevoerde overleg voor ons niet bevredigend". BEGRAFENISSEN X LAMMERMARKT 43 - LEIDEN CREMATIES ff&U TEL. 071 12 66 18 GROTE FRUITVERK00P A.s. dinsdag 20 okt. in de Groenoordhallen Leiden tij dens de veemarkt van 8-1 uur bij Sira. Verkoop hoofdin gang v.d. hal. Kwaliteit aardappelen Bloemige eigenheimers 20 kg zak7,50 Prima bintjes geen afkokers 20 kg zak6,00 Dit zijn afhaalprijzen. 1 doos grote pers sinaasappelen 113 stuks25,00 1 doos grote hand sinaasappelen 113 stuks30,00 Holl. appelen Odin Cox Orange p. 3 kilo5,00 H. peer Doyenne du Comice 3 kg5,00 Stoofperen Giezer Wildeman roodk. 3 kg5,00 Holl. Golden Delicious 3 kg5,00 50 pers sinaasappelen10,00 40 hand sinaasappelen10,00 6 kiwi's2,50 2 kg grote peen95 ct. 2 kg Elstar appelen4,50 zoete stoofappelen 2 kg4,50 2 kg Goudreinet4,50 Verkoop iedere maandag en dinsdag. Bestellingen worden gratis thuisbezorgd. Nieuw W.J. SIRA tel.nr. 224769 Lage Rijndijk 68b Leiden. nationaal jeugd fonds het fonds van jantje beton Daarom geven wij op de zojuist verschenen najaars- en winterkollekties van alle gerenommeerde merken maar liefst MIJJ JONGENS. Links: You (maten 116-146). Jack v.a. f 80,-. Sweater v.a. t 40,-. Polo v.a f 20,-. (2 stuks f 30,-). Jeans v.a. f 42,-. Rechts: Yours (maten 152-188). Jack v.a. f 94,-. Trui v.a 140,-. Polo v.a. f 24,-. (2 stuks f 35,-.). Jeans v.a. f 62,-. Van Strien Modes gaat zich in een geheel nieuw, modieus, eigentijds jasje steken. Dat pakken wij groots aan. Nog tevens vele interessante magazijnkoopjes. Wacht niet te lang met uw aankopen, want op=op! 's Maandags de gehele dag gesloten. Iedere vrijdag koopavond van 19.00-21.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 10