BRONS 9 Schort militaire hulp Contra's op' Oproep Duarte aan Reagan Kunst Florence drijft toerist tot waanzin PvdA-voorzitter boos op kamerlid VS: onderzoek mensenrechten Tibet WASHINGTON (AP/DPA) - President Jose Napoleon Duarte van El Salvador heeft giste ren een beroep gedaan op de Amerikaanse president Reagan om de militaire hulp aan de Contra's, die tegen de Sandinistische regering in Nicaragua vechten, op te schorten tot ja nuari 1988. Dan zal formeel zijn vastgesteld in hoeverre het op 7 augustus overeengeko men Middenamerikaanse vredesakkoord is gerealiseerd. ..Wij hebben gezegd, geef ons een kans, geef ons deze gelegenheid. De maximum hoeveelheid tijd die wij vragen bedraagt 150 dagen", al dus Duarte, in antwoord op een vraag tijdens zijn bezoek aan de Nationale Persclub in Washington. De door Duarte genoemde perio de is aanzienlijk langer dan het tijd vak dat Reagan in gedachte had. Reagan heeft laten weten tussen 7 november - de oorspronkelijk in Guatemala-stad overeengekomen datum waarop de verschillende on derdelen van het akkoord gereali seerd moeten zijn - en 25 november het Congres om een bedrag van 540 miljoen gulden voor hulp aan de Contra's te zullen vragen. Duarte zei echter dat het Mid denamerikaanse akkoord inhoudt dat alle buitenlandse hulp aan ver zet of rebellenbewegingen in de oe- trokken landen achterwege dient te blijven zolang het vredesproces nog gaande is. Pas als een internationale com missie de resultaten van dit proces heeft bestudeerd en daar in januari officieel verslag over uitbrengt „zullen wij weten of ons plan ge slaagd of mislukt is", zo stelde Duarte. Duarte riep gisteren eerder, in een toespraak tot het Amerikaanse' Congres, de regering van Nicara gua op te onderhandelen met de door Washington gesteunde Con tra's. Hij zei dat Managua het Sal vadoraanse voorbeeld zou moeten volgen en via een dialoog met de gewapende oppositie moet streven naar vrede. De politieke leiders van de ver zetsbeweging van Contra's hebben ook aangeboden om naar Managua te komen en daar directe onder handelingen te voeren met de rege ring van president Ortega. De Con tra's deden hun aanbod gisteren tij dens een korte persconferentie in Washington. Alfredo Cesar, lid van het Directoraat van het Nicaragu aanse Verzet, de officiële bena ming van de Contra-groeperingen, zei met dit plan te willen beproe ven in hoeverre de Sandinistische regering bereid is zich te houden aan het op 7 augustus overeenge komen vredesakkoord. De Sandinisten hebben tot nu toe geweigerd om direct met de Contra's in onderhandeling te tre den omdat zij de Amerikaanse re gering, die de Contra's met alle mo gelijke middelen steunt, als de baas van het verzet en dus als de enige gesprekspartner bij onder handelingen beschouwen. Voorts werd bekend dat het in Nicaragua gisteren tot een bloedi ge botsing is gekomen tussen het regeringsleger en de Contra's. Mi nister van defensie Humberto Or tega maakte bekend dat bij enkele gevechten meer dan dertig rebel len en twintig regingsmilitiaren zijn omgekomen. FLORENCE (Rtr) - Sommigen ra ken in paniek voor een meester werk van Rafaêl, anderen krijgen het op hun heupen wanneer zij voor een Caravaggio komen te staan en weer anderen storten uit geput ineen aan de voet van Miche langelo's beeld van David. Gemid deld één keer per maand moet een toerist uit het buitenland naar de psychiatrische afdeling van Flo rence's ziekenhuis van Santa Maria Novella worden overgebracht met een acute mentale stoornis die is veroorzaakt door de confrontatie met de kunstschatten van de stad. "Deze mensen waren ogen schijnlijk gezond toen zij van huis gingen", zegt de hoofdspecialist van het ziekenhuis, professor Gra- ziella Magherini. "Hier verliezen ze plotseling hun evenwichtigheid. De schoonheid van Florence, hoe wel niet de oorzaak op zich, speelt een rol". De aandoening, sinds 1982 door het team van de psychiatrische kli niek gedocumenteerd, wordt het 'Stendhal syndroom' genoemd, naar de Franse schrijver die op zijn eerste bezoek aan de Toscaanse stad in 1817 een soortgelijke emo tionele ervaring optekent. "Bij het verlaten van de kerk van Santa Croce voelde ik mijn hart bonzen... Het leven vloeide uit me weg, ik liep en vreesde dat ik vallen zou", schrijft hij in zijn eerste boek 'Ro me, Napels en Florence, een reis van Milaan naar Reggio Calabria'. De moderne reiziger die door de aandoening getroffen wordt, brengt gewoonlijk twee tot drie da gen rustend in het ziekenhuis door en wordt dan naar huis gestuurd, zeggen de artsen. De weinigen die getroffen worden mogen in het niet vallen bij de miljoenen toeris ten die Florence elk jaar bezoeken; zij zijn voldoende talrijk om er een studie aan te wijden die volgend jaar door de gemeente wordt uitge geven. "In acht jaar tijd hebben wij 107 slachtoffers van het syndroom gehad. Dat is statistisch niet veel, maar zeker interessant vanuit kli nisch oogpunt", aldus Magherini. Immuun De studie heeft de onderzoekers al enig waardevol inzicht gegeven in het soort bezoeker dat het waar schijnlijkst in Florence door een .nentale stoornis wordt getroffen. "Meer dan de helft van de patiën ten kwam uit Europese landen, ter wijl de meeste toeristen tot 1986 van buiten Europa waren", aldus Magherini. De Italianen zijn voor 100 procent immuun voor de sto ring - zoals de Japanners, die blijk baar zo georganiseerd rondkijken dat zij geen tijd hebben voor emo tionele aanvallen. Dat reizen en het wegvallen van de vertrouwde omgeving tot pani sche reacties kunnen leiden, is be kend; maar er is weinig onderzoek gedaan naar psychologische stoor nissen die met kunst en toerisme verband houden, zegt de professor. Magherini is de buitenlandse toeristen in drie psychologische hoofdgroepen gaan indelen. De overgrote meerderheid komt niet in haar kliniek terecht, want, zegt de professor, wat zij alleen maar willen is in een beroemde stad an sichtkaarten schrijven naar huis en aan een tafeltje zitten en pizza eten. AMSTERDAM (GPD) - Voorzitter Sint van de PvdA voelt zich 'on heus bejegend' door haar partijge noot Tweede-Kamerlid Frans Moor en eist dat hij z'n excuses aanbiedt. Dit naar aanleiding van een interview met het weekblad De Tijd waarin Moor zegt dat me vrouw Sint 'raaskalt', 'meehuilt met de wolven in het bos' en 'zich een prima ambassadeur van onze tegenstanders toont'. Hoewel hij zijn fractiegenoot Hans Kombrink 'een verrader van de socialistische zaak' noemt, zal zijn fractie hem niet in het openbaar ter verant woording roepen, wel intern. "We kennen hem. Hij laat af en toe zijn emotie g'aan, dan loopt hij helemaal leeg, wat niet handig en verstandig is, maar hij is geen top- kamerlid en we doen hier niet aan inquisitie", zegt desgevraagd frac tievoorlichtster Liesbeth Rens- van het Genootschap van Hoofdre dacteuren ten onrechte gezegd dat de PvdA de laatste twintig jaar te ^afkerig is geweest van de markt sector. "Met andere woorden: Die onnozele, ondernemersvijandige PvdA is voortdurend werkgever- tjes aan het jennen geweest. Slaat helemaal nergens op. Ik heb jaren lang PvdA-wethouders en -burge meesters bestreden die juist veel te dik waren met het bedrijfsleven en die blind bijdroegen aan de verzie king van het milieu in de Rijnmond door aan de lopende band vergun ningen af te geven voor de bouw van fabrieken die gif en stank uit braakten". "Sint geeft verder voeding aan de veel voorkomende mening dat arbeidstijdverkorting niet helpt. Wat een naïeve, ergerniswekkende opstelling Sint huilt mee met onze critici. Maar het moet kenne lijk zo, hè. Anders trek je niet vol doende publiciteit. Mevrouw wil de aandacht, en om dat te bereiken moeten de visies die de partij jaren lang heeft uitgedragen, even wor den bevuild. Nou, dan trap je op mijn ziel. Ze lachen zich te barsten in het CDA en de WD". Moor hekelt verder de 'baantjes- jagerij' binnen de PvdA, waardoor de fractie leegstroomt. Maar het verdwijnen van mensen als Marcel van Dam juicht hij toe. "Daar wordt de bende linkser van". De partijgenoot waar hij 'helemaal van over de rooie gaat' is burgemeester Bram Peper van Rotterdam. "Met z'n kinderen gratis de dierentuin in willen onder het motto 'Je ziet toch wie ik ben?' staat haaks op de le venswijze van een socialist". PvdA-fractievoorlichter Rens- man: "Zulke persoonlijke aanval len moet je niet doen. Maar hij heeft een goed hart, is niet kwaad aardig". - De fractie beschouwt hem als een lichtgewicht? "Hij is geen topper. Dan had het anders uitgepakt". AMSTERDAM (ANP) - Cocaï ne is niet verslavend. De heer sende mening dat gebruikers er maar heel moeilijk los van kun nen komen, zelfs steeds meer gaan gebruiken blijkt niet juist te zijn. Dit is de mening van so ciaal psycholoog P. Cohen, ver bonden aan de Universiteit van Amsterdam. Zijn conclusies zijn geba seerd op een onderzoek dat hij samen met P. Sandwijk in op dracht van de gemeente Am sterdam uitvoerde naar het ge bruik van cocaïne. Daarbij richtte hij zich op de groep 'ge wone' gebruikers, die in princi pe niets met criminele activitei ten, hulpverlening of prostitu tie te maken hebben. Totaal de den 160 mensen die minimaal 25 keer cocaïne hadden ge bruikt mee. Het is daarmee vol gens Cohen het grootste onder zoek dat ooit ter wereld verricht werd op dit terrein. Cohen: "Het overheersende beeld dat men over illegale drugs heeft, is dat ze gevaarlijk zijn. Er bestaan bij de mensen veel angstgevoelens over cocaï ne. Dat wordt nog versterkt doordat ze geregeld horen of le zen over incidenten en onge lukken die zich als gevolg van cocaïnegebruik voordoen. Onderzoek: cocaïne niet verslavend Daarmee wordt echter iedereen die cocaïne gebruikt gegenera liseerd en dat is niet terecht". Uit het onderzoek blijkt dat 70 procent van de ondervraag den bijna alleen in het weekein de gebruikt, 20 procent ook door de week. De meeste van hen kunnen volgens de onder zoekers hun gebruik in de hand houden. Opvallend daarbij is dat de meeste ondervraagde ge bruikers na een piekperiode minder gaan gebruiken, of er zelfs helemaal mee ophouden. Tachtig tot 85 procent is wel eens voor een maand - gemid deld vijf keer - gestopt met ge bruiken. De gemiddeld langste periode dat iemand stopte is an derhalf jaar. Gegevens die vol gens de onderzoekers bepaald niet duiden op verslavend ge drag. Het gebruik van cocaïne is prettig, tot een bepaald punt als de gebruiker last krijgt van al lerlei onplezierige neveneffec ten. Redenen om er mee te stoppen of even te minderen. Als gevolgen of effecten van cocaïne-gebruik werden ge noemd: last van slapeloosheid, gebrek aan eetlust, financiële problemen - voor een gram co caïne moet toch snel tweehon derd gulden worden neergeteld worden -. paranoia-gevoelens, en depressiviteit. Andere nade len die werden genoemd zijn spastische reflexen, fysieke af takeling, verminderde seksuele aandrang, agressie en vergeet achtigheid. Verder blijkt uit het onder zoek dat de cocaïne voorname lijk wordt gesnoven. "Spuiten wijzen ze af, omdat dat iets is wat junkies doen. En zo zien zij zichzelf niet", aldus Cohen. De gemiddelde leeftijd van de ondervraagden lag tussen de 25 en 35 jaar. Ze komen uit alle lagen van de bevolking. Om een eind te maken aan de mythe dat het een elite-drug is: het inko men van de meeste snuivers is vrij laag: vijftig procent ver dient minder dan vijftienhon derd gulden netto per maand. 78 procent verdient maximaal 2500 gulden netto. Gemiddeld geven ze tweehonderd gulden per maand uit aan cocaïne. WASHINGTON (AP) - Het Amerikaanse Congres wil op korte termijn een delegatie naar Tibet sturen om een onderzoek in te stellen naar de schending van mensenrechten in het door China geannexeerde ge bied. De Democratische voorzitter van de Congres commissie voor mensenrechten, Tom Lantos, heeft dit voornemen bekendgemaakt. Lantos trok fel van leer tegen de stelling dat schen dingen van mensenrechten die daar door het buiten land worden gesignaleerd een binnenlandse aangele genheid zijn. "Het is nu het moment voor de Chinezen hun fouten te corrigeren en het nieuwe ijzeren gordijn dat over Tibet is gevallen op te halen". Het is nog maar Volgens Lantos heeft de Chinese regering verleden maand een grote vergissing gemaakt door het leger op dracht te geven tot hard ingrijpen bij de anti-Chinese rellen in de Tibetaanse hoofdstad Lhasa. Aan die rellen ging een bezoek van de Dalai Lama, de geestelijk lei der van Tibet, aan de VS vooraf. Hij presenteerde toen een plan voor onder meer terugtrekking van de Chine se militairen uit Tibet en stopzetting van de kolonisa- tiegolf door Chinezen die zich in Tibet komen vesti gen. De tweede categorie bestaat uit een intellectuele minderheid die de esthetische ervaring wil onder gaan die Stendhal zocht. Maar deze' groep draagt haar eigen geneeswij ze bij zich omdat zij altijd berede neert wat haar overkomt. Het zijn die paar mensen die zich moeilijk aanpassen aan verande ringen in hun omgeving en die een bijzondere, overweldigende bete kenis toekennen aan een bepaalde gebeurtenis, die de derde en bevat- telijkste groep vormen. "Die men sen met bepaalde eigenschappen, niet intellectueel maar sensitief en gemakkelijk ten prooi aan emoties, kunnen, wanneer zij door deze stad overdonderd worden, bezwijken aan een complexe crisis die in een catastrofe kan uitmonden", aldus mevrouw Magherini. "Er is geen directe oorzaak - de mens draagt vele factoren aan - maar Florence kan de katalysator zijn," voegt zij er aan toe. Zij wil wel de aantekening dat men niet moet vrezen ineen te storten wan neer men voor een Caravaggio komt te staan. "Ik wil het publiek geen angst aanjagen. Ik wil niet dat buitenlanders lezen dat zij, als zij naar Florence gaan, het risico lo pen dat zij hun verstand verlie- Golden Wonder moet ellips uit handel nemen ZWOLLE (ANP) - Golden Wonder moet de partij chips die door de Ita liaanse firma San Carlo Gruppo Alimentare om kwaliteitsredenen werd geweigerd van de markt ha len. De nog niet verkochte chips moeten door Golden Wonder wor den teruggenomen en binnen vijf dagen worden vernietigd. Verder moet aan San Carlo een lijst van al le afnemers worden verstrekt. Dit heeft de president van de recht bank in Zwolle, mr. D.J. van Dijk, bepaald naar aanleiding van het kort geding dat door San Carlo was aangespannen. De partij chips - 150.000 tot 200.000 zakken in verpakking met de naam en het beeldmerk van San Carlo - werd in juli door Golden Wonder naar Italië gestuurd, maar door San Carlo geweigerd omdat de kwaliteit niet aan haar eisen vol deed. Na langdurige onderhande lingen liet Golden Wonder weten elders een markt te zullen zoeken voor de partij. Een vertegenwoor- - diger van het Italiaanse bedrijf ont dekte vorige week bij toeval dat de bewuste zakken met de opdruk van San Carlo voor een zacht prijs je worden aangeboden in filialen van twee grootwinkelbedrijven. De Italiaanse firma eiste de te rugname van de partij omdat zij van mening was dat door het in de handel brengen van de door haar afgekeurde chips in zakjes met haar firmanaam erop, haar woord en beeldmerk en het auteursrecht werden geschonden. Op overtre ding van het vonnis zijn dwang- van 50.000 gulden gesteld. Aral Nederland is 25 jaar jong! Profiteer daarom van onze grandioze jubileumspaaraktie. Doe mee. Tank bij Aral benzine, diesel of gas. Want tot 1 juni 1988 krijgt u bij iedere 5 liter gratis een zegeltje. Met 55 zegeltjes heeft u een volle spaarkaart en meteen al recht op een van die prachtige gou den, zilveren of bronzen jubileum artikelen. Hoe meer volle spaarkaar ten, hoe kostbaarder uw gespaarde artikel. Kom dus snel tanken! Bovendien helpt u mee om onze Nederlandse Invalide top sporters, verenigd in de N.I.S., aan de Paralympics '88 te Seoul in Korea te laten deelnemen. Want voor elke volle spaarkaart geeft Aral een bijdrage aan de N.I.S. Dit betekent meer top sporters naar Seoul. En dus meer kans op goud, zilver en brons voor hen, én voor U. Tot ziens op ons Aral tankstation! ONDERSTAANDE ARALJUBILEUM DEALERS HETEN U VAN HARTE WELKOM! GOUD, ZILVER. Alphen a/d Rijn, M. J. M. Vissers, Eikenlaan 227. Ter Aar, G. van Eijk, Westkanaalweg 106. Lisse, A. L. v/d Dool, Westerdreef 5. Noordwijkerhout, J. Q. Looijestijn, Maandagse Wetering 1. Zoeterwoude, A. J. M. Olsthoorn, Hoge Rijndijk 71.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9