2000 Heerma: huizen e milj tot oen rbij Herstelplan Afrika in het slop 'IVo showskosten luchtvaart honderden miljoenen 'Bedrijven inzetten bij jeugdwerkgarantieplan' Geen ontslagen in zuivel LUXUEUS APPARTEMENT MET VIDEOFOON... Rotterdam: woiiingwetbouw zelf financieren DEN HAAG (ANP) - PvdA-Ka- merlid Vermeend wil de wet ter be- strijding^van langdurige werkloos heid (de initiatiefwet Vermeend- Moor) ook toepassen op jongeren, die hebben deelgenomen aan het jeugdwerkgarantieplan. Het jeugd werkgarantieplan van minister De Koning (sociale zaken en werkgele genheid) biedt enkele duizenden jongeren beneden de 21 jaar een tij delijke arbeidsplaats, voorname lijk bij de gemeenten. Volgens gen uitgekeerd en worden vrijge steld van het betalen van werkge verspremies. Vermeend vraagt zich af "wat we Vermeend vormt de aansluiting op hebben aan het jeugdwerkgaran tieplan als de jongeren r de particuliere sector een pro bleem. Om de doorstroming naar het be drijfsleven te stimuleren zou de wet VermeendMoor ook van toe passing op deze jongeren moeten Sociale Zaken bestrijding van langdurige werk loosheid dit jaar ongeveer achtdui zend werklozen aan een baan helpt. Financieel gesproken is de wet volgens Vermeend voordelig voor jaar weer op straat staan". Volgens half het rijk, omdat ongeveer de helft i de banen zonder de wet niet worden verklaard, aldus Verm eend. Dat betekent dat werkgevers bij indienstneming van deze jonge ren een bedrag voor scholing krij- eend vertrouwt Vermeend zal zijn partijgenoot zouden zijn geschapen. Het gemis - - - aan inkomsten uit premies wordt zodoende overtroffen door bespa ringen op de uitkeringen, aldus Vermeend. heid op 17 november. Hij denkt hiervoor de steun van CDA en WD te kunnen verwerven. Verm- Minister De Koning (sociale za- dat de wet ter ken en werkgelegenheid) heeft overigens laten weten niet afwij zend te staan tegenover dit nieuwe plan van Vermeend. Volgens de woordvoerder van de minister wordt er op de suggestie van Verm eend nog gestudeerd. De woord voerder zei gisteren dat de minister er met een gunstig oog naar kijkt. "Maar het zal wel wat kosten. En bovendien moet de vormgeving er van nog worden bezien", aldus de woordvoerder. CDA-kamerlid Kraaijeveld-Wou- ters wilde nog geen oordeel over het plan geven. Ze vond het 'knap bedacht' van Vermeend, maar oor deelde tevens dat er wel eerst een aantal zeer principiële vragen moe ten worden beantwoord. Kamerlid Nijhuis (WD) zei het plan zonder meer te steunen. "Het is eigenlijk helemaal geen nieuw idee. We heb ben iets dergelijks een aantal jaren geleden al bepleit", aldus Nijhuis. AMSTERDAM (ANP) - Het aantal woningen neemt tot het jaar 2000 met een miljoen toe, vooral door bouwactiviteiten van particulieren. De overheid zal hoofdzakelijk geld ste ken in de stadsvernieuwing, volgend jaar ruim een miljard gulden, aldus staatssecretaris Heerma (volkshuisvesting). Hij zei dit gisteren op een congres ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het planologisch-demografisch in stituut van de Universiteit van Amsterdam. Momenteel staan er in Nederland wordt volgend jaar een Miro-super- ongeveer 5,5 miljoen woningen, markt volgens de nieuwe plannen Heerma baseerde zijn verwachting omgebouwd. De Ahold-topman omtrent de forse groei op twee wilde niets zeggen over de ontvoe- rijksnota's, die rond de jaarwisse- ring van zijn broer Gerrit Jan. ling verschijnen: de vierde nota -p ruimtelijke ordening en een nota -tvOtteraarn over volkshuisvesting in de jaren B en W van Rotterdam willen op 90. Heerma wilde gisteren niet langere termijn, naar voorbeeld vooruitlopen op de inhoud van die van de gemeente Den Haag, zelf de nota's, maar hij kondigde wel een financiering van de woningwetwo- afnemende bemoeienis van de ningen ter hand nemen. Het colle- rijksoverheid met de woningbouw ge zal volgende week bij de presen- "Decentralisatie en deregule- tatie van de begroting voor het vol- ring zijn daarbij kernbegrippen", aldus de staatssecretaris. De overheidszorg op het gebied van volkshuisvesting zal vooral be staan uit het 'corrigeren van de markt, waar dat nodig blijkt en het scheppen van randvoorwaarden'. Stadsvernieuwing blijft een be- procent financierde, langrijk beleidsonderdeel. Heerma nancieringssysteem gend jaar een voorstel doen a gemeenteraad. Het plan is ingegeven door de huidige financieringsproblemen De off-shore trekt voor wat betreft de sociale woning- aardgas. bouw. Doordat voor de sociale wo ningbouw, die het rijk voor 100 ander fi- kracht is Energiemaatschappijen steken weer geld in de buitengaatse winning i Off-shore uit dal geklommen GRONINGEN (ANP) - "Het diep tepunt in de off-shore activiteiten is achter de rug en er is weer enig vertrouwen in het herstel van de off-shore markt". Dat betoogde gis teren drs. J.C. Blankert, voorzitter van de Vereniging voor de metaal- en de elektrotechnische industrie FME. Hij sprak tijdens de Neder landse On- en Off-shoredagen die gisteren en vandaag in het Martini halcentrum in Groningen worden gehouden. Dat het beter gaat met de off-sho re activiteiten concludeerde Blan kert uit plannen van de olie-indus trie weer te gaan investeren in off shore activiteiten. Zo wil Penzoil ongeveer 300 miljoen gulden ste ken in de aanleg van een boorplat- form op het continentaal plat en onderzoekt ook de NAM de haal baarheid van nieuwe bemande en onbemande platforms. De Shell gaat met een aantal partners een Noors olieveld ontwikkelen waar mee een totale investering is ge moeid van drie miljard gulden. Boete geëist tegen directeur visafslag Urk ZWOLLE (ANP) - De Zwolse offi cier van justitie mr. S.J.A.M. van Gend heeft gisteren tegen de direc teur de Bois van de Urker visafslag een voorwaardelijke gevangenis straf van twee maanden en 10.000 gulden boete geëist. De man wordt ervan verdacht in 1985 leiding te hebben gegeven aan het vervalsen van besommingsbrieven en uitbe- talingsstaten van aangevoerde vis, om zo de controle op de toegestane vangshoeveelheden te kunnen ont duiken. Op de brieven werden aanvoer- nummers van een Westduitse vis- makelaar vermeld, terwijl het in werkelijkheid om de vangsten van Urker vissers zou zijn gegaan. "Een constructie die was bedacht als truc om de controle te ontlopen", aldus de officier, die de directeur als de initiatiefnemer van deze con structie ziet. De Bois zei zich niet schuldig te voelen omdat volgens hem jaren lang alles rond de 'grijze markt' werd gedoogd en deze constructie daarin zou passen. "Er kon geen enkel nadeel ontstaan. Alles was herkenbaar, de weging, de besom ming en de afrekening", aldus de directeur. Volgens hem zou er een marktverstoring zijn opgetreden als er niet iets was bedacht. Op vragen of hij zich dan niet aan de wet gebonden voelde, ant woordde hij dat het leuk is een wet te maken, maar datje daar dan ook een veilplicht aan moet vastkoppe len. Hij vond vond overigens dat de AID (Algemene Inspectie Dienst) onterecht de boekhouding van de visafslag controleerde omdat die eigenlijk bij de vissers zelf moest zijn. Uitspraak 29 oktober. verwacht dat de woonconsument geworden, moeten gemeenten en steeds meer waarde zullen hechten woningcorporaties zelf de kapitaal- aan de kwaliteit van hun woning en markt op. Daar ontmoeten zij ech- omgeving. De vraag naar koopwo- ter weinig bereidheid onder de be ningen zal fors groeien, ook in de leggers te investeren in sociale wo- grote steden. ningbouw. Hierdoor dreigen in de Tot de inleiders in Amsterdam vier grote gemeenten Amsterdam, behoorde ook Ahold-president Al- Rotterdam, Den Haag en Utrecht bert Heijn. dit jaar ruim 5.000 goedkope huur- Hij kritiseerde de overheid, die woningen niet gebouwd te kunnen vernieuwingen in de detailhandel worden. steeds maar weer blokkeert. "Het Rotterdam wil op de vrije kapi- lijkt erop dat het neerzetten van taalmarkt geld gaan lenen voor de een chocoladefabriek een minder sociale woningbouw en dit geld weg is, dan het realise- met een 'opslag-rente' doorgeven aan de woningbouwcorporaties. Met de opslag-rente moet een Heijn voorspelde een ontwikke- ^me" mtkt^e^risfeoï De ling naar supermarkten met een meente indekt tegen risico s. De vloeroppervlakte van 3500 tot 4000 gemeente denkt op termijn op die vierkante meter voor een gebied ,rn»mer wel financieringsbronnen met ongeveer 100.000 inwoners. De kunnen aanboren, ideale oppervlakte van een AH- winkel is nu nog 1600 vierkante meter. AH wil deze 'nieuwe ont wikkeling van de jaren negentig' laten beginnen in Tilburg: daar 100.000 dollar voor huiswerk NEW YORK <Rtr) - De Colum- bia-universiteit heeft belet dat een docent een student een belo ning van 100.000 dollar te geven, omdat hij het beste huiswerkpro ject had afgeleverd. De bankier Ashër Edelman, die een cursus bedrijfsoverneming geeft, bood het geld aan de student aan die een ideale maatschappij voor hem ter overname had gevon den. Volgens de rector Burton is een band tussen rechtstreekse economische aansporing en wat gebeurt in een aula niet goed voor het academische klimaat. NEW YORK/GENEVE (AP/IPS) - Een vierjarenplan voor verbetering ontwikkeling van de Afrikaanse Het rapport stelt dat drastische stappen van de internationale ge meenschap nodig zijn om de eco- economie dreigt te mislukken door nomische ellende van Afrika het Binnenvaart De verladersorganisatie EVO eist van de schippersbonden ONS, ASV en de Federatie van Schip persbonden dat zij hun leden zul len oproepen te stoppen met het boycotten op de beurzen van verla ders die zelf lading vervoeren. De EVO heeft de bonden 48 uur be denktijd gegeven om op de eis te reageren. BP-aandelen De Britse regering heeft gisteren de grootste aandelenuitgifte uit de geschiedenis van Groot-Brittannië in gang gezet door het vaststellen van de uitgiftekoers van de aande len British Petroleum op 3,30 pond sterling (ruim een tientje). De totale emissie is daardoor 7,2 miljard pond waard. Guinness-zaak De Britse politie heeft gisteren de voormalig bankier Robert See- lig, aangehouden voor ondervra ging over de Guinness-affaire. De ze overnemingsdeskundige van de bank Morgan Grenfell heeft vorig jaar december al ontslag heeft ge nomen in verband met zijn rol in de Guinness-affaire. Dit is de vierde arrestatie wegens deze affaire. Werkloosheid Het aantal werklozen in Groot- Brittannië is in september voor het eerst sinds vijf jaar weer gedaald tot 10 procent van de beroepsbe volking. In augustus bedroeg dit nog 10,2 procent. Volgens het Brit se ministerie van arbeid Opslag van archieven, oud desondanks de moeite van het bewaren waard, heeft Varekamp Archieven in Amsterdam geen windeieren ge legd. Directeur Vroegh toont één van zijn depóts. (foto gpdi dalende grondstoffenprijzen stijgende rentekosten op buiten landse leningen. Dit blijkt uit een rapport van de Verenigde Naties dat gisteren is gepubliceerd. Volgens het rapport is het pro ject, dat 1 juni vorig jaar is begon nen, nu al in de problemen geraakt. Dit ondanks het feit dat verschil lende donorlanden hun bijdragen inmiddels hebben verhoogd en tientallen Afrikaanse landen be langrijke beleidsverbeteringen hebben doorgevoerd. Archiefopslag: gat in de markt AMSTERDAM (GPD) - Opslag van archieven, het is een gat in de markt. Varekamp Archieven heeft vandaag een nieuwe vestiging in Amsterdam-Oost geopend. De klanten van Varekamp zijn meestal wettelijk verplicht hun materiaal een aantal jaren te bewaren. Voor een standaardarchief staat 10 jaar, terwijl beleidsstukken 30 jaar en sommige contracten tot 30 jaar na de datum van afloop opgeslagen moeten blijven. Een steriel, strak gebouw dat plaats biedt aan 80 kilometer ar chiefdozen en een kluis voor hon derden computertapes en micro films. Bedrijven en particulieren kunnen er - tegen betaling vanzelf sprekend - hun gegevensbestand kwijt. Honderd meter stelling be slaat minstens 20 vierkante meter kantoorruimte en dat kost een be drijf gemiddeld 10.000 gulden per jaar. "Bij ons komt dat op zo'n 2000 gulden", aldus directeur Vroegh. De klanten zijn vooral 'accoun tantskantoren, vliegmaatschappij en, ziekenhuizen, semi- en over heidsinstellingen' hoofd te bieden. De nauw met el kaar samenhangende problemen van schuldenlast, lage grondstof fenprijzen en gebrek aan financien, die al ernstig waren toen het steun- project werd gestart, zijn intussen alleen maar groter geworden. Volgens gegevens uit 38 Afri kaanse landen heeft 63 procent van de landen inmiddels een kwart van de investeringen voor de land bouw gereserveerd, 29 procent heeft aangekondigd in 1990 dit streefcijfer te zullen bereiken. An dere wijzigingen die veel landen hebben doorgevoerd zijn verbete ring van de binnenlandse distribu tiekanalen, vermindering van sub sidies en grotere aandacht voor het probleem van de snelle bevol kingsgroei. De VN hebben van hun kant de hulpbedragen verhoogd voor de strijd tegen droogte, verzanding, voedseltekorten en distributiege breken. Ook de Afrikaanse Ont wikkelingsbank, de Wereldbank en individuele landen als Italië en Japan hebben extra geld voor Afri ka uitgetrokken. De Europese Gemeenschap (EG) is bereid de invoerrechten voor grondstoffen uit de tropen te ver minderen. EG-afgevaardigde Jac ques Dugimont heeft hiertoe giste ren voorstellen ingediend bij het Gatt (Algemeen Akkoord inzake Handel en Tarieven) in Geneve. Li beralisering van de handel in grondstoffen is al jaren een heet hangijzer en stuit op verzet van de westerse landen. De EG importeert voor ongeveer 92 miljard gulden aan tropische grondstoffen, zeven procent van de totale invoer. De EG wil de tarie ven voor verwerkte grondstoffen uit de Derde Wereld geheel ophef fen. Halffabrikaten kunnen reke nen op een halvering van het tarief Hieronder vallen onder andere ca cao, thee, koffie, tabak, tropisch hout, rubber, jute en natuurlijke vezels. Ook voor onverwerkte landbouwprodukten is de EG be reid de invoerrechten drastisch te verlagen, verschillend per vpro- dukt. Dit is vooral van belang voor fruit en noten. Afgezien van de verlaging van de invoerrechten wil de EG ook de be perking op de hoeveelheid die geimporteerd mag worden ophef fen, behalve voor bananen. LEEUWARDEN (ANP) - De voedingsbonden van de FNV en CNV heb ben gisteren een principe-akkoord gesloten met de directies van zes Frie se zuivelondernemingen, waarin is bepaald dat uit het onderzoek van de deskundigen Zijlstra en Beetstra geen ontslagen voortvloeien. Het princi pe-akkoord geldt tot 1 april 1990. Zijlstra en Beetstra onderzoeken momenteel hoe de zes zuivelonderne mingen, waaronder de CC Friesland (2000 werknemers) en De Zuivelco- öperatie (1000) Noord-Nederland beter met elkaar kunnen samenwerken. Dit moet besparingen opleveren. De vakorganisaties vreesden dat er hier door veel ontslagen zouden vallen. Een ander belangrijk deel van de over eenkomst is dat er geen vestigingen tot 1 april 1990 gesloten zullen wor den. ADVERTENTIE En dat is nog maar één van de vele attractieve verworven heden, die de exclusiviteit van het wonen in de "Residence Curium" nog eens extra onderstrepen. De toekomstige bewoners van de 15 luxe appartementen die in de loop van 1988 op een unieke lokatie te Oegstgeest worden gerealiseerd, behoren tot een zeer bevoorrechte groep. De koopsommen vanéren van f398.000,- tot f492.000,-. Pas als u kennis heeft genomen van de uitgebreide informatiebrochure (op aanvraag beschikbaar, telefoon 071 -170741zult u ervaren dat de koopprijs in een gunstige verhouding staat tot de geboden kwaliteit, gezien de fraaie architectuur en de optimale bouw- kwaliteit, de ideale ligging en de absoluut gewaarborgde privacy termeer ERA De Resid ;en project van ERA Bouw Legers vliegpassagiers dagen niet op SCHIPHOL - Vlucht WU 123 van de "maand "september, rekening NetherLines van Amsterdam naar houdend met de seizoencorrectie, Groningen was op 22 september van dit jaar meer dan volgeboekt. Zeventien mensen hadden een plaats gereserveerd en betaald. Bo vendien waren nog vier anderen op de wachtlijst gezet voor het geval er nog iemand mocht afvallen. ging hun aansluiting hebben ge mist. Door fouten van reisbureaus en luchtvaartmaatschappijen wil er uiteraard ook nog wel eens iets 2.775.300 mensen zonder werk. Dat waren er 53-800 minder dan in au gustus. Banengroei Het aantal banen is tussen eind juni 1986 en eind juni 1987 met 54.000 toegenomen lot 4.662.000. <joor Dat is een stijging met ongeveer 1 procent, aldus het Centraal Bureau LaUUS VISSCnBr voor de Statistiek. Het grootste deel van de stijging deed zich voor Desondanks waren er niet meer in de handel, hotel- en restaurant- dan tien passagiers aan boord toen wezen (31.000) en in de zakelijke het toestel (een Jetstream) om vijf bruikte tickets, beperkende dienstverlening (11.000). voor twee die middag van Schiphol vertrok. Alle anderen "Een jaar geleden zaten we voor Groningen nog op 12 tot 15 pro cent". De omvang van het verschijnsel varieert per maatschappij, gaan. Dan zwijgen we nog van de vlucht en per traject. De KLM heeft gewoonte van sommige zakenlie den om meerdere vluchten op één traject te reserveren, zodat ze ook als de bespreking mocht uitlopen, altijd nog naar huis kunnen. Miljoenen Intussen kosten al die 'no shows' de ondernemingen handenvol geld. Niet alleen worden niet-ge- Airbus voudig niet komen opdagen. Ze De Europese Airbus-industrie hadden zich gevoegd bij het on- heeft bekend gemaakt dat de So- zichtbare, maar desondanks om- malische luchtvaartmaatschappij vangrijke leger, van de 'no shows', Somali Airlines een Airbus A310- de niet-verschenen passagiers. 300 heeft besteld en een optie heeft De 'no shows' vormen een pro- genomen op een tweede toestel van bieem, waarmee alle luchtvaart- dat type. Airbus-industrie, een con- maatschappijen in de wereld heb- sortium van Franse, Britse, Spaan- ben te maken. Ze worden veroor- se en Westduitse vliegtuigindus- zaakt doordat passagiers op het trieën, heeft nu in het totaal 464 op- laatste moment besluiten hun reis- drachten gekregen voor haar vlieg- schema te wijzigen, maar ook door- tuigen van het type A300 en A310. dat reizigers als gevolg van vertra- waarden daargelaten, volledig ver goed, bovendien blijven er stoelen leeg waarvoor mogelijk kopers wa ren te vinden. Wereldwijd gere kend komt het de luchtvaart-in dustrie op een schadepost van hon derden miljoenen per jaar te-staan. Van de 1310 passagiers die in de periode van 1 tot en met 23 septem ber jongstleden op het traject Gro- ningen-Amsterdam hadden gemiddeld met 10 procent shows' te maken. Voor Nederland bedraagt dat percentage 6, maar bijvoorbeeld in West-Afrika laat in doorsnee één op de drie KLM-pas- sagiers na de boeking niets meer van zich horen. De Europese luchtvaartmaat schappijen, verenigd in de Associa tion of European Airlines, hadden in 1984 samen met bijna één mil joen gevallen van 'no show' te ma ken. Dat kostte ze op de zogenaam de 'kritische vluchten' - vluchten waarvan de onverwacht leeggeble- ven stoelen zouden kunnen wor den verkocht - bijna 200 miljoen dollar. Dat bedrag zou nog veel hoger zijn geweest als de maatschappijen geen maatregelen hadden geno- Zo houdt de KLM er een apar- boekt, lieten er 64 oftewel 5 procent te afdeling op na, 'Bezettingsrege- zonder kennisgeving verstek gaan. "Dat is dan nog weinig", zegt Wil van Holland van Nether Lines. ling' geheten, die zeven dagen per week en 15 uur per etmaal niets an ders doet dan trachten de gevolgen van het 'no show'-verschijnsel zo veel mogelijk te beperken. Haar voornaamste wapen is de overboeking. Dat wil zeggen dat er per vlucht meer plaatsen worden verkocht dan er in feite beschik baar zijn. Dank zij de 'no shows' kan toch iedereen mee en blijven er niet al te veel kostbare stoelen on nodig onbezet. Als alles goed gaat tenminste. Want soms verschijnen, geheel in strijd met de statistiek, toch alle passagiers. Dat wil dan nog wel eens leiden tot onverkwikkelijke taferelen bij de incheck-balies, waar luchtreizigers, hoewel ze hun stoel betaald en gereserveerd heb ben, te horen krijgen dat er deson danks geen plaats voor hen is". "Over de hele wereld gerekend, overkomt ons dat een paar maal per dag", zegt KLM-voorlichter Pe ter Wellhunner. "Per jaar komt dat neer op een paar honderd passa giers. Voor de betrokkenen is het natuurlijk uiterst vervelend, maar als je rekent dat we vijf tot zes mil joen reizigers per jaar vervoeren, valt het toch nog mee". De grote kunst voor een afdeling als 'Bezettingsregeling' is, vast te stellen hoe ver je kunt gaan met overboeken zonder dat er al te veel van de hierboven geschetste pro blemen ontstaan. Ook hier lopen de getallen per route en per vlucht uiteen. Wellhunner: "Als we niet zouden overboeken, fouden de kosten zo hoog worden dat we tot tariefsver hoging zouden moeten overgaan. Anderzijds mag je niet te veel risi co's met je klanten nemen. We voe ren dus een voorzichtig beleid, met als gevolg dat niet meer dan een kwart van de 'no shows' door over boeken wordt gedekt". Afmelden Voor maatschappijen als Nether- Lmes, die met kleine toestellen vliegen, is een dergelijke oplossing niet weggelegd. "Als je maar 17 stoelen hebt, kun je er moeilijk meer gaan verkopen. Zelfs één stoel meer kan al te veel zijn", aldus mevrouw Van Holland-. "Het enige wat wij kunnen doen, is proberen de passagiers zover te krijgen dat ze zich tenminste even afmelden als ze om wat voor reden dan ook besluiten niet mee te gaan". "Verder annuleren we tegen woordig eventuele retours of aan sluitende vluchten van passagiers die zonder opgaaf van redenen zijn weggebleven. Dat doet de KLM trouwens ook. Blijkbaar helpt dat, want zoals gezegd hebben we wel eens met veel hogere 'no show'- percentages te maken gehad". Wat trouwens te doen met een overboekte passagier die op een vliegveld dreigt achter te blijven? KLM'er Wellhunner: "De meesten komen toch nog redelijk op tijd weg. Vaak kunnen we ze een ande re vlucht, eventueel via een andere route, aanbieden". "Als ze daardoor meer dan een bepaald aantal uren te laat op hun bestemming arriveren, kunnen ze aanspraak maken op een vergoe ding. Die bedraagt minimaal 60 en maximaal 600 gulden Als iemand echt dringend met de geboekte vlucht mee moet, willen we nog wel eens aan de andere passagiers vragen of iemand zijn stoel af wil staan. Eventueel bieden we een ho tel-overnachting of een uitstapje naar Volendam aan. Meestal lukt het dan wel".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7