Perez doet nieuwe vredespoging Golf Nieuwe lijmpoging van Martens vrijwel kansloos Vragenlijst naar Iran en Iraq Tweede lijkschouwing Barschel overwogen President van Burkina Faso omgebracht Tamils onderhandelen met Indische regering Bang&Olufsen Special bij: Zwarten voor boycot Honderd vermisten na zinken van veerboot Bang&Olufsen Special bij: Bang&Olufsen Special bij: Peuter vast in oude put kTJ uJffi Wk&J® 1987 BUITENLAND PAGINA 5 NEW YORK (Rtr/AFP/AP) - De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Javier Perez de Cuellar, zal zich opnieuw inzetten om te pogen een einde te maken aan het conflict tus sen Iran en Iraq. De Veiligheidsraad heeft hiervoor zijn goedkeuring gegeven, zo is uit wel ingelichte bronnen in New York vernomen. LUBECK (AP) - De officier van justitie in Lübeck overweegt om voor de tweede maal sectie te laten verrichten op het üchaam van Uwe Barschel, de zondag dood in een Geneefs hotel aangetroffen oud premier van de Westduitse deel staat Schleswig-Holstein. Ook de familie van Barschel wenst een tweede lijkschouwing. Maar tegelijkertijd verklaarde de officier van justitie, Joachim Bott- cher, gisteren dat het nu nog niet vaststaat of een tweede onderzoek naar de doodsoorzaak van Bar schel ook daadwerkelijk nodig is. Dit hangt af van het definitieve rapport van de Zwitserse autoritei ten over de omstandigheden die leidden tot Barschels dood, aldus Bottcher. Woensdag liet de Zwitserse poli tie weten dat in het lichaam van de CDU-politicus vijf verschillende soorten slaap- en kalmeringsmid delen waren gevonden, waardoor de speculaties over zijn vermeende zelfmoord weer toenamen. Ondui delijk is vooralsnog of deze medi camenten ook daadwerkelijk de dood van Barschel hebben kunnen veroorzaken. De familie van Barschel liet een dag na diens dood al weten ervan overtuigd te zijn dat de oud-pre mier werd vermoord en wil dan ook een tweede lijkschouwing la ten verrichten. Bottcher zei tevens dat het medi sche dossier van Barschel, dat werd opgesteld in het ziekenhuis waar hij deze zomer na een vlieg tuigongeluk werd verpleegd, giste ren is toegezonden aan de Zwitser se autoriteiten. De Westduitse jusi- titie heeft de politie in Genève om hulp verzocht bij het onderzoek in de zaak-Barschel. Eike Barschel en Folke Junker, de broer en zuster van de overle den politicus, hebben gisteren een onderhoud gehad met Klaus Krib ben, de fractievoorzitter van de CDU in het deelstaatparlement van Schleswig-Holstein. Dit onder houd komt als een verrassing, aan gezien Barschels familie zich de af gelopen dagen nogal laatdunkend had uitgelaten over de CDU in de ze Westduitse deelstaat. De voorzitter van de SPD in Schleswig-Holstein, Günther Jan sen, heeft zich gisteren verdedigd tegen de beschuldiging van de CDU, als zou zijn partij de voorma lige media-adviseur van Barschels staatskanselerij. Reiner Pfeifer, wellicht zelf hebben ingehuurd. Pfeiffer is de man die de onthullin gen over het complot tegen Eng holm naar buiten bracht. Jansen noemde de beschuldigingen van de CDU „werkelijk een grap". Zo wel Jansen als de woordvoerder van de SPD, Klaus Nilius, hebben in contact gestaan met Pfeiffer voordat deze uit de school klapte, maar zij zeggen dit voor zich te hebben gehouden in verband met de deelstaatverkiezingen in Schleswig-Holstein, die eind sep tember plaatsvonden. Perez zou Iran en Iraq een vragen lijst voorleggen. De antwoorden die de twee landen daarop geven zouden de secretaris-generaal con crete aanwijzingen moeten geven voor het opstellen van een plan ter regeling van het conflict. Iran liet in een eerste reactie op het plan al weten elk staakt-het-vuren te zullen weigeren, zolang niet is uitgemaakt wie de „agressor" in de oorlog is. Dit verklaarde premier Mir Hussein Mousavi volgens het Iraanse persbureau Irna. "Het volk en de regering van Iran zijn ervan overtuigd dat de agressor gestraft moet worden en enige twijfel over hun vastberadenheid zou behoren tot de wereld der dromen",aldus Mousavi. Iran en Iraq hebben gisteren in de Perzische Golf elk een supertan ker aangevallen en in brand ge schoten. Met een Iraanse raket werd een tanker getroffen die lag afgemeerd voor de belangrijkste olie-terminal van Kuwayt. Het duurde vijf uur voor de brand aan boord van de 275.000 ton metende Sungari onder controle was ge bracht. De Iraakse luchtmacht viel een door Iran gecharterde supertanker aan in de Iraanse territoriale wate ren. Het schip stond 12 uur na de aanval nog steeds in brand. Het was de 13de keer in 10 dagen dat Iraq een schip bestookte voor de Iraanse kust. Intussen werd door een Britse mijnenveger in de Golf van Oman voor de derde keer een mijn gevon den. Het gevaarte werd onschade lijk gemaakt. Het was gisteravond nog niet duidelijk door wat voor projectiel de onder Liberiaanse vlag varende Sungari bij Kuwayt was getroffen. De meeste experts vermoedden dat het ging om een Zijderups ra ket van Chinese makelij, die zou zijn afgevuurd vanaf het schierei land Fao, dat door Iran wordt be zet. Anderen zeiden dat het moge lijk een kleinere raket was die van af een schip was afgeschoten. De Verenigde Staten zullen mor gen vier Iraanse zeelieden die vori ge week donderdag na een Ameri- kaans-Iraans treffen in de Perzi sche Golf gevangen werden, aan Iran overdragen. Dit hebben rege ringsfunctionarissen in de Golfs taat Oman gisteren bekendge maakt. Volgens Amerikaanse di plomaten zullen ook de lijken van twee omgekomen Iraniërs worden overgedragen. Amerikaanse ge vechtshelikopters openden het vuur op iraanse speedboten toen zij werden aangevallen. Een speed boot zonk, twee boten werden op gebracht. TEL AVIV - De Russisch-joodse activiste Ida Nudel wordt op het vliegveld van Ben Gurion in de Israëlische stad Tel Aviv verwelkomd door de Amerikaanse actrice Jane Fonda, die haar omhelst. Links kijken premier Shamir en haar zus Elana toe. Ida Nudel kreeg na 16 jaar eindelijk toestemming van de Sovjet-autoriteiten om te emigre ren naar Israël. Voor haar vertrek uit Moskou sprak de 56-jarige mevrouw Nudel de hoop uit dat nu alle mensen die al jaren op een uitreisvisum wachten toestemming zullen krijgen voor vertrek. „Ik ben nu zeer hoopvol", zei zij, „het is een soort nieuwe geest die ik voel". In september hebben meer dan twaalf 'refuseniks' (de benaming voor mensen die steeds afgewezen worden bij een verzoek om emigratie uit de Sovjetunie) een uitreisvisum gekregen. Mevrouw Nudel, die door haar lotgenoten ooit de 'beschermengel der refuseniks' werd genoemd, werd in 1978 tot vier jaar verbanning veroordeeld nadat zij een bord uit haar raam had gehangen met de tekst „KGB laat me naar Israël gaan". (foto ad SINGAPORE/COLOMBO (GPD) - Er worden diplomatieke stappen ondernomen om een eind te maken aan de felle strijd in het Tamil-bol- werk Jaffna op Sri Lanka. In Ma dras (India) onderhandelen de Ta mil Tijgers met de Indische rege ring over een mogelijk staakt-het- vuren. De Tamils worden al enkele dagen belegerd door het Indische leger. De rebellen hebben zich stevig ingegraven tegen het offensief dat de zesde dag is ingegaan. De stad wordt onophoudelijk bestookt. Er zouden veel doden zijn gevallen onder de burgerbevolking. De Ta mil Tijgers hebben een bestand aangeboden, maar India eist dat de Tamil Tijgers al hun wapens inle veren en het eind juli gesloten Srilankaans-Indisch vredesak koord onvoorwaardelijk accepte ren. Het hoofdkwartier van de Tamils in Madras heeft deze boodschap aan Tijger leider Velupilai Prab- hakaran doorgegeven, zo is meege deeld. Prabakharan heeft eerder deze week zich bereid verklaard de onderhandelingen over het vredes akkoord te heropenen, mits de In dische troepen hun offensief stop pen. ADVERTENTIE Kapitein Sankara OUAGADOUGOU (AFP) - Kapi tein Thomas Sankara, het voorma lige staatshoofd van Burkina Faso, is om het leven gekomen bij een greep naar de macht in zijn land. Sankara zou gisteravond zijn ge dood tijdens gevechten tussen zijn lijfwacht en opstandelingen van het „Volksfront". Dit is vernomen in welingelichte kringen in de hoofdstad Ouagadougou. De voor malige Burkinese leider en elf an dere personen, onder wie negen militairen, zijn inmiddels ter aarde besteld op een begraafplaats ten oosten van de hoofdstad, aldus de ze kringen. De Burkinese regering is afgezet door een oude strijdmakker van Sankara, kapitein Blaise Compao- re. de tweede man van het bewind. Volgens de nieuwe machthebbers was Sankara een „verrader van de revolutie wiens autocratisch be wind het land in een sociale, econo mische en politieke chaos had ge stort. Buitenland kort Fiji De gouverneur-generaal Ganilau van Fiji heeft gisteren zijn ontslag ingediend. Zijn besluit werd be treurd, maar niettemin aanvaard door de Britse koningin Elizabeth II. Met het ontslag van de gouver neur is officieel een eind gekomen aan de band tussen het eilanden staatje Fiji en het Britse konings- huis.Ganilau liet de Britse vorstin weten dat hij aftrad in verband met de onzekere politieke situatie in het land. Rust Het gehuurde sportvliegtuigje van de Hamburgse vliegclub, waar mee de Westduitser Mathias Rüst- eind mei naar Moskou vloog en op het Rode Plein landde, zal zondag worden teruggevlogen naar Westd uitland. Een Westduitse piloot is gisteren naar de Sovjetunie gereisd en zal de Cessna terugvliegen. Giflek Uit een Italiaans vrachtschip dat drie jaar geleden zonk voor de Adriatische kust van Joegoslavië lekt een gifstof weg die een ernsti ge milieuramp zou kunnen veroor zaken. Volgens het Joegoslavische persbureau Tanjug is het lek onge veer twee maanden geleden ont-, staan. Het schip zonk in november 1984 met aan boord zo'n 1.30Q ton zwaar giftige stoffen en kankerver wekkend vinylchloride. De Joego slavische autoriteiten hebben nog geen definitieve aanpak bepaald voor de berging van het schip of het stoppen van het lek. Swaak Bruingoed LEIDEN Haarlemmerstraat 279, Tel. 071-215151 JOHANNESBURG (GPD) - Uit een enquête is gebleken dat twee derde van de zwarte bevolking van Zuidafrika in principe voorstander is van economische sancties tegen het apartheidsbewind. De uit komst van de enquête onder de zwarte inwoners werd gisteren in Johannesburg gepubliceerd. In totaal zijn 800 zwarte Zuidafri kanen ondervraagd. Van de onder vraagden is 46 procent van mening dat sancties tot doel moeten heb ben de Zuidafrikaanse regering zo ver te krijgen, dat zij de noodtoe stand opheft, alle politieke gevan genen vrijlaat, het verbod op be- Archieven De Verenigde Naties lijken niet bereid om op verzoek van Israël en joodse organisaties over te gaan tot volledige opening van de archie ven over oorlogsmisdadigers. Vol gens de voorstanders is de opening van de archieven van belang voor de vervolging van nazi-misdadi gers. paalde politieke organisaties op heft en de apartheid afschaft. Te gen sancties is 26 procent, omdat die de economische groei van het land in gevaar brengen. Voorts bleek dat 24 procent zich achter Nelson Mandela en het ANC schaart, zeven procent achter het UDF en zes procent achter de An glicaanse bisschop Desmond Tutu. De onderzoekers concluderen dat de zwarte meerderheid van Zuidafrika haar politieke leiders, vakbonden en kerkorganisaties ondersteunt, wanneer deze van het buitenland volledige en verplichte sancties eisen. DAKHA (AP) - In Bangladesh is gisteren een veerboot gezonken die naar schatting 200 pasagiers aan boord had. Volgens hulpverleners worden ongeveer 100 mensen ver mist. Het ongeluk gebeurde bij Narayanganj, even ten oosten van de hoofdstad Dakha, in de rivier de Sitalakhya. De brandweer zei dat ongeveer 100 mensen, van wie de meesten zich bovendeks bevon den, in het water waren gespron gen toen de 18 meter lange, over volle boot begon te zinken, en vei lig de wal hadden bereikt. Over het lot van de overige passagiers was nog niets bekend. Duikers hadden het tien meter diep liggende schip doorzocht, maar aan boord geen lij ken aangetroffen. De veerboot, de M.L. Diana, was vertrokken van het handelscen trum Taltala, 32 km ten zuidoosten van Narayanganj. Tijdens een tus senstop in de stad Munshiganj wa ren ongeveer 75 studenten aan boord gekomen. Volgens een func tionaris vervoerde de boot min stens tweemaal zoveel passagiers als was toegestaan. Bangladesj ligt in een deltage bied dat wordt doorsneden door ri vieren. Er gebeuren herhaaldelijk ongelukken met veerboten. Vol gens cijfers van de regering zijn in een periode van vijf jaar bij 40 on gelukken bijna 700 mensen om het leven gekomen. Niet-officiele schattingen stellen het aantal slachtoffers veel hoger. Intussen nemen de protesten in India tegen de militaire operaties van de Indische troepen in Sri Lanka toe. De oppositie heeft aan gekondigd dat zij stakingsacties zal houden als protest tegen het Indi sche offensief. De situatie in Jaffna verslechtert met de dag. .Volgens de vertegen woordiger van het plaatselijke Ro de Kruis 'sterven de mensen er een langzame dood'. In het enige zie kenhuis kan niet meer worden ge opereerd. De stroom is al enkele dagen uitgevallen, er zijn geen zuurstofcylinders meer, medicij nen en verband zijn op en er is ook geen dieselolie voor de noodaggre- gaten. Het Rode Kruis heeft een drin gend oproep gedaan voor het zen den van medicamenten en voedsel en pleitte ook voor de toelating van een onafhankelijk team van waar nemers. De onophoudelijke be schietingen op de posities van de rebellen, die zich op de daken van de huizen hebben genesteld, heb ben talrijke slachtoffers gemaakt onder de burgerbevolking. Naar schatting 150.000 mensen zitten vast in de belegerde stad en zijn tussen twee vuren terechtge komen. De meer dan een half mil joen mensen die de stad zijn ont vlucht leven onder miserabele om standigheden in tempels en andere plaatsen die door de Indische auto riteiten tot 'veilige plaatsen* zijn verklaard. De berichten over het aantal do den en gewonden spreken elkaar tegen. Volgens een Indische zegs man zijn 79 Indische soldaten ge sneuveld en 260 gewond geraakt. Maar Srilankaanse kranten melden dat 88 Indiërs zijn omgekomen en dat meer dan 500 Tamilburgers en rebellen zijn gedood en ruim 400 gewond. In de noordelijke stad Trincoma- lee zouden Tamil Tijgers Singale- zen hebben doodgehakt en volgens onderschepte radioberichten heb ben de Tijgers vijf gevangen Indi sche militairen levend verbrand door brandende autobanden om de nek te hangen. ADVERTENTIE Bang&Olufsen Center /bh\ VanCleef .tftSfl/ LEIDEN Botermarkt 25,Tel. 071-122669 ADVERTENTIE Firma Nic. de Tombe LEIDEN Pieterskerkchoorsteeg 11, Tel. 071-122184 MIDLAND (AP) - Reddingsploe gen zijn in Midland, in de Ameri kaanse staat Texas, bezig met een race tegen de klok om een 18 maanden oude peuter te redden die zes meter onder de grond vast zit in een oude put. Het meisje, Jessica McClure, viel in de 20 centimeter brede toegang van de put, toen zij in de tuin speelde. Zes meter onder de grond bleef het kind vastzitten, op een plaats waar de put bijna een halve meter breed is. De tota le diepte van de put is ongeveer 25 meter. Het meisje viel woensdag in het gat, toen zij met andere kin deren speelde in de tuin van het particuliere dagverblijf dat ge rund wordt door haar moeder en haar tante. De moeder wist dat het gat in de tuin zat. De bodem bestaat ter plaatse uit rots. Bergingsploegen zijn met dril boren bezig een tunnel naar het kind te graven. Zij waren van morgen tot vlakbij het kind ge vorderd. Niettemin is er sprake van een race tegen de klok, om dat de peuter de uitputting nabij BRUSSEL - Precies een jaar en een dag na de vorige keer is het zesde kabinet-Mariens nogmaals ten val gekomen. En andermaal is het José Happart die de centrum rechtse coalitie in Belgie de das heeft om gedaan. Voor een eigen lijk onbetekenende politicus voor waar geen onaardige prestatie. door Hans de Bruijn De overeenkomsten met 14 okto ber van vorig jaar zijn opmerkelijk groot. Ook toen slaagden de chris tendemocratische en liberale rege ringspartijen er niet in een oplos sing voor 'de zaak H.' te vinden. En ook toen bood premier Wilfried Mariens koning Boudewijn het ontslag van zijn ploeg aan. Net als gisteren nam de vorst toen dat verzoek 'in beraad', en gaf zo Mariens de kans de breuk te lij men. Die greep die kans toen. Mi nister Nothomb van binnenlandse zaken vloog de laan uit en Mariens koos voor uitstel van een daadwer kelijke oplossing. De premier gokte toen met suc ces op zijn grote reputatie als op losser van de meest onmogelijke politieke problemen. Maar nu lijkt zijn geluk toch echt op te zijn. Nie mand gelooft nog in een kans van slagen voor weer een nieuwe lijm poging. De afgelopen weken hebben tal van voorstellen de ronde gedaan, die een einde moesten maken aan de ridicule situatie die nu al jaren lang rond de Limburgse gemeente Voeren en haar provocerende (ex- )burgemeester bestaat. Een situa tie de het land al evenveel jaren po litiek verlamt. Vorig jaar oktober werd Happart afgezet door de Raad van State, omdat hij weigert Nederlands te spreken, zoals de wet dat voor schrijft. Maar dat besluit is nooit echt uitgevoerd. De Franstalige meerderheid in de Voerense ge meenteraad koos hem tot eerste schepen en dus tot waarnemend burgemeester. Waarna Happart weer gewoon met zijn taken door ging. De gouverneur van ae provincie Limburg schorste dat besluit, maar de raad benoemde hem opnieuw. Dat spelletje voltrok zich daarna nog vier keer zonder dat de rege ring tussenbeide kwam. Minister van binnenlandse zaken Michel verbood de Limburgse gouverneur op' een gegeven moment nog ver der in te grijpen. Zelfs de grootste optimisten we ten geen uitweg meer uit deze si tuatie, zolang de huidige partijen samen de Belgische regering vor men. De Voer-kwestie is immers steeds meer een prestigestrijd tus sen de Waalse en Vlaamse chris tendemocratische partijen gewor den. Met aan de ene kant de Waalse José Happart. (foto AP) PSC die zich de grote verdediger van de Waalse belangen voelt en zich heeft vastgebeten in steun aan de socialist Happart. En aan de andere kant.de Vlaamse CVP die het verdrijven van Happart uit het Voerense gemeentehuis tot hoog ste doel heeft verheven. De PSC is de kleinste van de vier regeringspartijen, maar is er de af gelopen twee jaar met een flinke dosis chantage in geslaagd een on evenredig grote rol te spelen. Elk compromisvoorstel van Mariens stuitte op een 'non', waarna de pre mier weer op nieuwe invallen ging zitten wachten. Maar de beker lijkt nu leeg. Het wantrouwen over en weer is zo groot - ook op andere terreinen - dat concessies niet meer te ver wachten zijn. En intussen lacht Jo sé Happart in zijn vuistje. De recal citrante Voerense ex-burgemees- ter zit nog steeds op zijn stek, en door de Brusselse crisis zal hij daar waarschijnlijk nog geruime tijd kunnen blijven. Politiek stelt Happart niets voor. Zijn politieke rol is er een van dwarsligger. Hoe meer geduvel, hoe meer publiciteit, hoe liever het hem is. Happart is dan ook aller minst van plan zich aan enige Brusselse 'oplossing' te storen. Dat de Belgische wet bepaalt dat hij als burgemeester van een in Vlaanderen gelegen gemeente Ne derlands moet spreken interes seert hem niet. Dat de Raad van State hem daarom heeft afgezet al evenmin. Volgens Happart hoef je je niet te houden aan een wet waarmee je het niet eens bent. Die wet moet dus weg en wie dat niet wil is anti democratisch. Zo luidt kortweg de rechtsopvatting van de fruitteler, part-time wethouder en lid van het Europees parlement. Zonder de fanatieke steun van de PSC was Happart allang geen (loco) burgemeester meer geweest. Maar dat hij die steun krijgt en dat de PSC zelfs bereid is een crisis te veroorzaken, is zeker niet zijn ver dienste alleen. Dat zou teveel eer zijn. De crisis is vooral het gevolg van het feit dat Vlamingen en Walen nog steeds niet de manier hebben gevonden om vreedzaam naast el kaar te leven in dit verscheurde land. Waarin de Vlamingen einde lijk een kans zien voor revanche voor de honderveertig jaren van Waalse overheersing op eco- nomsch, politek en maatschappe lijk gebied. En waarin de Walen vrezen door de economisch sterker en politiek zelfbewuster geworden Vlamingen te worden weggedrukt. Volgens de Vlamingen eisen de Walen nog steeds veel meer macht en invloed op, dan waarop zij - slechts 40 procent van de bevol king - recht zouden hebben. Die scheuring is er dan ook geen tus sen CVP en PSC alleen, maar een tussen alle Vlamingen en Walen, van welke politieke kleur dan ook. Daarom komt ook de twee socia listische oppositiepartijen deze cri sis niet erg gelegen. De regering lokt natuurlijk, zeker nu steeds meer CVP'ers er wel voor lijken te voelen de liberalen 'in te ruilen' voor de socialisten. Maar elke vol gende regering, ook een met de so cialisten, zal onvermijdelijk de Vlaams-Waalse tegenstellingen en in het verlengde daarvan de zaak- Happart op haar bord krijgen. De socialisten blazen natuurlijk hoog van de toren nu het failliet van Martens zesde kabinet zicht baar wordt, dat is hun rol. Maar ei genlijk hadden ze maar wat graag gezien dat de premier er wel in was geslaagd een oplossing te vinden voor de heikele Voerkwestie. Maar Martens weet het ook niet meer. Een bittere pil voor de man die door links en rechts wordt ge waardeerd om zijn vermogen te verzoenen, geschillen te overbrug gen en oplossingen te bedenken. Maar met het prestige van de Bel gische politiek heeft gisteren ook dat van Wilfried Martens een fikse knauw gekregen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5