Asielzoekers zelden over de grens gezet Frauderisico subsidieregeling was bekend Ouderdom komt straks niet meer met gebreken Oorlogsuitkeringen blijven onaangetast Politie vraagt pasfoto's op TREK 'N ZONDAGSE BANK AAN BIJ PERIDA. Meesten duiken onder na afwijzing Minima verliezen toeslag Parlementair onderzoek bouwfraude Van Dijk: politiek wilde geen reële huurverhoging VRIJDAG 16 OKTOBER 1987 =lUUI:Wf..U|l PAGINA 3 DEN HAAG (ANP) - Slechts twaalf procent van het aantal afgewezen vluchtelingen wordt daadwerkelijk door justitie uit het land verwijderd. Van de overigen is het niet bekend waar zij blijven: een deel zal met stille trom ons land verlaten, een deel zal in ons land onderduiken. VELDHOVEN (ANP) - Voor het eerst lijkt het er op dat de effecten van het ouder worden kunnen wor den tegengegaan. "De mogelijkhe den om ouderdomsziekten, te be strijden, zijn dichterbij dan ooit", aldus dr. J. Vijg van het TNO-insti- tuut voor experimentele gerontolo gie gisteren op een internationaal symposium van celbiologen in Veldhoven. Tot voor kort werd aangenomen dat de achteruitgang van lichaam scellen, die tot ouderdomsziekten en uiteindelijk tot de dood leiden, niet te te stoppen is. Uit meerdere onderzoeken, die op de weten schappelijke bijeenkomst werden gepresenteerd, blijkt nu dat een aantal verouderingsverschijnselen wel degelijk kan worden tegenge gaan, en in sommige gevallen zelfs geheel kan worden opgeheven. De Amsterdamse hoogleraar dr. D. Swaab, directeur van het Neder- lands Instituut voor Hersenonder zoek, maakte de hoopvolle resulta ten van een onderzoek met oude ratten bekend, waaruit het herstel van verouderde hersencellen bleek. Na toediening van het ge slachtshormoon testosteron werd het verlies van zenuwvezels teniet gedaan. Dit biedt, volgens de her- sendeskundige, uitzicht op een doelmatige bestrijding van de ziek te van Alzheimer (seniele demen tie) bij oudere mensen. Een andere doorbraak in het ou- derdomsonderzoek kwam van de Italiaanse hoogleraar Claudio Franceschi. De hoogleraar is erin geslaagd het verminderde delings vermogen van witte bloedcellen van oudere mensen te herstellen door blootstelling aan een zwak elektro-magnetisch veld. Ook toe diening van de stof L-carnitine, die betrokken is bij de energiehuis houding van de cel, bleek positieve resultaten op te leveren. Dit biedt volgens de Italiaanse hoogleraar aanknopingspunten voor het tegengaan van de ver slechtering van het lichamelijk af weersysteem op latere leeftijd. Door de verminderde deling van witte bloedlichaampjes zijn vele oude mensen uiterst bevattelijk voor infectieziekten. Witte bloedli chaampjes spelen een belangrijke rol bij het afweren van infecties en virussen. Uit onderzoek is geble ken dat de deling van bloedcellen om zich te vernieuwen bij oudere mensen veel trager verloopt dan bij jongeren. Herstel van dit mecha nisme kan ertoe bijdragen dat ou deren zich beter kunnen verweren tegen verkoudheden, griep en an dere infecties. Op de bijeenkomst in Veldhoven werd ook melding gemaakt van succesvolle experimenten met ge kweekte botcellen. Deze bieden voor het eerst uitzicht op doelmati ge bestrijding van verbrozing van het beenderengestel i oudere mensen, vooral leiden. Dat bleek gisteravond uit verkla ringen van staatssecretaris Korte- van Hemel (justitie) tijdens een de bat in de Tweede kamer over het vluchtelingenvraagstuk. Zowel de staatssecretaris als de kamer sprak haar grote zorg uit over deze cij fers. Er werd dan ook aangedron gen op betere controle en uitzet ting. Volgens de staatssecretaris is dit echter moeilijk en zeer tijdro vend. De Kamer drong verder aan op een snellere asielprocedure. Met name van de opeenhoping van het aantal korte gedingen bij de recht banken in de grote steden werd een punt gemaakt. Met de PvdA diende de WD een motie in om te bereiken dat Justitie acht miljoen Snurken leidt tot dodelijke schietpartij ROTTERDAM (ANP) - Op een slaapzaal in het tehuis voor daklo zen 'Havenzicht' aan de Willem Ruyslaan in Rotterdam is in de af gelopen nacht een 27-jarige man doodgeschoten door een zaalge- noot, aan wie het slachtoffer eerder klappen had uitgedeeld omdat hij lag te snurken. Dit heeft een woordvoerster van de politie mee gedeeld. Het slachtoffer was wakker ge worden door het gesnurk van een 69-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats. Er ontstond een woordenwisseling waarbij hij door zijn zaalgenoot werd geslagen. De man verliet het tehuis en kwam even later gewapend met een revol ver terug op de slaapzaal. Hij vuur de meerdere keren schoten af op de 27-jarige man, die evenals de ande re zes aanwezigen op de slaapzaal weer lag te slapen. Het slachtoffer wist nog uit zijn bed te komen en ging de dader ach terna, maar zakte in de gang ineen. Daar overleed hij. De dader kon kort daarop in zijn auto worden aangehouden in de buurt van het Droogleever Fortuynplein in Rot terdam. Uitbreiding van de rechterlijke macht helpt volgens Korte echter niet. Het knelpunt zit volgens haar meer bij de advocatuur: de land sadvocaat heeft veel tijd nodig om de dossiers voor te bereiden, ter wijl de raadsman van de vluchte ling vaak kort voor de zitting het kort geding intrekt. Er is dan geen tijd meer om nog een nieuwe zit ting in te lassen. Om dit te verhel pen denkt de staatssecretaris aan wetgeving om de korte gedingen meer over het land te spreiden. CDA en WD willen binnen een maand raportage van de staatsse cretaris over maatregelen om de vertragingen tegen te gaan. Nadat minister Brinkman op aandringen van de Kamer afstand had genomen van zijn opmerkin gen dat het aantal vluchtelingen aan de grens beperkt zou moeten worden, steunde een meerderheid zijn opvangbeleid in grote lijnen. Ondanks kritiek op de voorlichting en veel praktische punten, drong de meerderheid aan op snelle in voering van de nieuwe opvang. Onduidelijkheid onstond over de vraag waarom de minister nu plot seling zegt ruim 11.000 plaatsen in de gemeenten nodig te hebben en 2.800 in opvangcentra. Deze zullen dienen als vangnet als de gemeen telijke woningen vol zitten. In april - van dit jaar meende Brinkman nog genoeg te hebben aan ongeveer de helft van het aantal opvangplaat sen. Hoe deze verdubbeling te rij men is met de afname van het aan tal asielzoekers, zal de minister op korte termijn schriftelijk uitleg gen. Ondanks de weigering van ruim 300 gemeenten toonde de minister zich redelijk optimistisch over de opvangcapaciteit. Hij weigerde toe te zeggen dat de geplande centra kleiner zullen worden. Zowel orga nisatorisch als wat de kosten be treft is een aantal van 275 mensen per centrum de beste oplossing, al dus de minister. Hij ontraadde een motie van de PvdA om kleinere centra niet uit te sluiten. Dat zou 150 gulden per asielzoeker per jaar meer kosten. DEN HAAG (ANP) - De eenmali ge uitkering voor mensen die al meerdere jaren van een minimum inkomen moeten rondkomen zal Binnenland kort Bezoek Duarte Het CPN-lid van de Eerste Ka mer, F. Bolding, heeft haar colle ga's in Eerste en Tweede Kamer opgeroepen de officiële ontvangst van president Duarte van El Salva dor aanstaande woensdag te boy cotten. Bolding stelt Duarte ver antwoordelijk voor het stopzetten van het onderzoek naar de moord op de vier IKON-journalisten in 1982 in El Salvador. Zoekactie Kustwacht, marine en rijkspoli tie zijn gistermiddag twee uur be zig geweest met een zoekactie op de Noordzee naar het schip 'Sirius' van Greenpeace. De noodoproep "explosie in machinekamer, verla ten schip" die de kustwacht ont ving, bleek echter vals. Bij de kust wacht en de marine spreekt men van een 'misplaatste grap'. PvdA Zoals het er nu uitziet, zal de PvdA-fractie in de Tweede Kamer op 1 januari 1988 voor 25 procent uit vrouwen bestaan. Margo Vliegenthart volgt op die datum landbouwdeskundige Rob Taze- laar op, die per 1 januari is be noemd tot voorzitter van het Pro- duktschap voor Vee en Vlees. Vliegenthart is momenteel werk zaam in de Kamer bij de PvdA als beleidmedewerkster welzijn. Alleenstaande 125 312,50 éénoudergezin met één kind 330 825,00 met twee kinderen 500 1250,00 elk volgend kind 170 425,00 echtparen zonder kinderen 180 450,00 met één kind 350 875,00 met twee kinderen 520 1300,00 elk volgend kind 170 425,00 demonstratie door het centrum v Krakers zwijgen bij proces in Arnhem verdwijnen. De fracties van CLiA en WD hebben daartoe gisteren het initiatief genomen met instem ming van staatsecretaris De Graaf (sociale zaken). PvdA. PPR, PSP, SGP en GPV zullen zoals het er nu uit ziet tegen het voorstel stem- Alhoewel ook deze fracties de re geling onrechtvaardig noemen, vinden zij het risico van koop krachtverlies voor de minima in de jaren 1988,1989 en 1990 te groot. De eenmalige uitkering over 1987 zal hoogst waarschijnlijk pas in 1988 geïncasseerd kunnen worden. Daarbovenop komt voor ongeveer 315.000 huishoudens die er recht op hebben (van de in totaal 820.000 echte minima) een tweede cheque met een bedrag van in totaal ander half maal de eenmalige uitkering over 1987. Het geld zal. zo verwacht staatssecretaris De Graaf, in de loop van 1988 kunnen worden op genomen. CDA en WD hebben bij De Graaf bedongen dat de verhoging van het vakantiegeld voor mensen met een uitkering vanaf 1 mei 1987 niet zal leiden tot een korting op de eenmalige uitkering of zelfs uitslui ting van de eenmalige uitkering. Hieronder staan de bedragen van de eenmalige uitkering over 1987 voor veeljarige echte minima, in clusief de verrekeningstoeslag, al les in guldens: Uitkering Totale 1987 uitkering ARNHEM (GPD) - De politie heeft bij onderzoek naar mensen die een leidende rol hebben gespeeld bij de krakersrellen rond de ontrui ming van de Mariënburg in Nijme gen pasfoto's opgevraagd van vei dachten bij gemeentelijke en pre vinciale griffies. Het betreft foto's die dubbel zijn afgegeven bij aan vragen voor rijbewijzen en pas poorten. Dat heeft de Nijmeegse hoofdinspecteur Velings verklaard tijdens het krakersproces dat giste ren voor de Arnhemse rechtbank ADVERTENTIE [?elle=Terl,7| 06-91091091 I Een'minuut 50 cent 16 lijnen I diende. De politie kon moeilijk aankno pingspunten vinden in het onder zoek, omdat de meeste verdachten door helmen en mutsen nauwelijks te herkennen waren. De politie ging daarom diverse krakersbol werken in Nijmegen observeren. Aan de hand van kentekens van auto's waarmee krakers of hun sympathisanten rondreden, werd de identiteit van de verdachte groep achterhaald. In totaal wer den 95 foto's aan het proces ver baal toegevoegd. Een groot aantal andere foto's werd niet in de stuk ken gevoegd. "Al het materiaal wat niet ter zake doende was is vernie tigd", aldus de hoofdinspecteur. Demonstratie Ongeveer vierhonderd krakers en sympathisanten hebben gister avond in het centrum van Arnhem gedemonstreerd tegen het gebruik van artikel 140 uit het Wetboek van Strafrecht. Dat artikel verbiedt verenigingen en of rechtspersonen onwettige daden te beramen. De demonstratieve tocht, waarbij het nodige vuurwerk werd ontstoken en die het verkeer in de avondspits stevig ontwrichtte, had over het al gemeen een rustig verloop. De massaal op de been zijnde Arnhemse politie verrichtte één ar restatie, waarbij de gemoederen aan weerszijden even hoog oplaai den. Maar verder zorgde de regen ervoor dat het krakersprotest al snel verstomde. Om mogelijk geweld in de kiem te smoren, stonden op kritieke punten in de stad leden van de mo biele eenheid klaar om in te kun nen grijpen. Voor alle zekerheid had de leiding van de Arnhemse politie ME-pelotons in Rheden en in Apeldoorn achter de hand ge houden. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil de uitkeringswetten voor oor logsgetroffenen handhaven en de bestaande buitengewone pensioe nen niet aantasten. Dit standpunt druist in tegen het advies van de zogeheten commissie-Van Dijke, die had geadviseerd grenzen te stellen aan de uitkeringen. De wetten die buitengewone pensioenen - onder meer voor ver zetsstrijders - regelen, zouden in 1995 voor nieuwe aanvragen moe ten worden gesloten. De wetten die uitkeringen waarborgen voor ver- volgings- en burgerslachtoffers zouden volgens het advies van de commissie in 2010, wanneer de jongsten 65 jaar zijn geworden, ge sloten moeten worden. De commissie-Van Dijke werd in 1985 in het leven geroepen om te onderzoeken hoe de wetten voor oorlogsgetroffenen zijn te vereen voudigen. Dit met het oog op de vele klachten over langdurige be handelingsprocedures en het hoge percentage afwijzende beslissin gen. Minister Brinkman (welzijn, volksgezondheid en cultuur) zette gisteren tijdens een toelichting op het regeringsstandpunt uiteen mét de commissie van oordeel te zijn dat in het organisatorische en ad ministratieve vlak verbeteringen dienen te worden aangebracht. Maar aan uitkeringen en pensioe nen zoals die bestaan, wil hij niet tornen. Door niet tot sluiting van de wet ten over te gaan, wil het kabinet aangeven dat ook deze generatie solidair is met de oorlogsgetroffe nen. Uit gesprekken met de ver zetsorganisaties had de minister de vrees geproefd dat de nieuwe gene raties de solidariteitsplicht niet zo zeer voelen. Brinkman voelt er ook niets voor van de omgekeerde bewijslast in de wetgeving af te stappen. In dat systeem moet de uitvoerende in stantie bewijzen dat het door een aanvrager aangevoerde letsel niet uit de oorlog stamt. De commissie was in haar aanbeveling op dit punt verdeeld. In het aan de Tweede Kamer aangeboden voorstel wordt de Wet uitkering vervolgingsslachtoffers uitsluitend opengesteld voor slachtoffers die de oorlog aan den lijve hebben ondervonden. Wel is het kabinet bereid voor de na-oor- logse generatie een aantal voorzie ningen in de medisch-sociale sfeer open te stellen. Intussen wordt het volgens Brinkman voor aanvragers steeds moeilijker om aan te tonen dat let sel uit de oorlog afkomstig is. Er is dringend behoefte aan het vastleg gen van duidelijke criteria die lei den tot eenheid en systematisch handelen bij de medische causali- teitsbeoordeling. Het lijkt het kabi net een goede gedachte een en an der - in samenwerking met de me dische dienst van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds - te laten uitwerken door een werkgroep be staande uit medici, waarbij de spe cifieke deskundigheid en ervaring met verzets- en vervolgingstrau ma's niet mag ontbreken. De CDA-fractie in de Tweede Kamer reageerde gisteren positief. Ook WD en PvdA stellen zich in grote lijnen op achter het rege ringsstandpunt. Wel plaatsen deze twee partijen vraagtekens bij het voorstel om de tweede generatie uit te sluiten van uitkering of pen sioen en slechts medisch-sociale hulp te bieden. Strafkortingen AMSTERDAM (ANP) - De ge meente Amsterdam gaat mensen met een bijstandsuitkering (rww) strenger controleren. Amsterdam vreest minder geld van het rijk te krijgen bij de declaraties van die uitkeringen. De verhoogde contro le kan leiden tot het vaker opleg gen van 'strafkortingen' aan werk lozen die te weinig solliciteren of bijvoorbeeld opleidingen weigeren te volgen. Tot nu toe paste de Am sterdamse sociale dienst (GSD) het middel van strafkorting niet vaak toe. DEN HAAG (ANP/GPD) - Drs. W.C. Verbaan, destijds directeur fi- nancieel-economische zaken van het ministerie van volkshuisves ting, heeft zijn ministerie in 1979 gewaarschuwd dat de nieuwe sub sidieregeling van 1975 door beleg gers zou kunnen worden mis bruikt, en wel op veel grotere schaal dan de voorafgaande rege ling van 1968. Bij de oude regeling van 1968, die door minister Gruijters was vervangen omdat de beleggers er naar zijn smaak hun zakken teveel mee konden spekken, gold het principe: hoe lager de stichtings- kosten, hoe hoger de subsidie. Bij de regeling van 1975 was het omge keerd: hoe meer stichtingskosten, hoe meer subsidie. "Ik heb er in mijn nota op gewe zen dat dit een opwaarts effect zou hebben op de stichtingskosten", zei Verbaan gisteren voor de en quêtecommissie bouwsubsidies, "maar dat had geen effect. Toen konden we weinig anders dan mee- werken aan de uitvoering 1 i de bij dit soort berekeningen regeling. De benodigde dekking werd niet verder gerekend dan de hebben fing üng". De kosten van het Dynamische Kostprijs systeem (DKP), het sub sidiesysteem voor de woningbouw dat in 1975 ingevoerd werd, bedra gen dit jar 3,5 miljard gulden. In 1990 zal zijn opgelopen tot 10 mil jard. Toen de subsidieregeling werd ingevoerd, heeft niemand in de Tweede Kamer deze financiële gevolgen echt voorzien. Er werden wel meerjarenramingen gemaakt. eerste twee of vier jaar. "Wat daar na kwam, zetten we op de lat. We noemden dat het zwiepende einde van de regeling", aldus Verbaan. Aangezien Tweede Kamerleden in hun financiële beoordeling van de regeling afhankelijk waren van de cijfers die ze van het ministerie kregen, konden die dus onmoge lijk weten wat de gevolgen zouden zijn van het systeem en de latere veranderingen die daarin werden aangebracht. "We maakten de be grotingswet voor de Tweede Ka mer, maar voor eigen gebruik had den we een andere vormgeving. De begrotingswet meerjarenramingen was een onleesbaar stuk en cijfer matig slecht opgebouwd. Eigenlijk had je er weinig aan". In de tweede helft van de jaren zeventig was het DKP-systeem overigens wel handig. Omdat de subsidie over vijftig jaar loopt, werd een groot deel van de kosten van de woningbouw naar latere ja ren verschoven. Aangezien de eco nomische groei stagneerde en er grote problemen ontstonden met de begroting, kwam dat goed uit. Dank zij het systeem kon de wo ningbouw toch op peil blijven Voor de toenmalige staatssecreta ris Brokx was dat heel belangrijk, want in de Tweede Kamer was het woningbouwprogramma nog steeds een zeer heet hangijzer. Niet alleen vanwege de woningnood, maar ook omwille van de werkge legenheid in de bouw. ADVERTENTIE Paspoort In een brief aan staatssecretris Van der Linden (buitenlandse za ken) schrijft de Consumentenbond dat het nieuwe Europese fraudebe- stendïge paspoort voorlopig niet Zondag, 18 oktober is het Nationale Meubeldag. Onze show- moet worden ingevoerd. Volgens - de Consumentenbond moet er eerst een Paspoortwet komen. En die kan er pas op zijn vroegst vol gend jaar na de zomer zijn, zo meent de bond. In de tussentijd zou er dan een noodwet moeten worden ingevoerd. De bond vindt ntwoord. room is dan tussen 10.00 en 16.00 uur geopend. Perida b.v., Kromme Spieringweg 565, Vijfhuizen (bij Haarlem). Telefoon 02508 -1044. AANSTAANDE ZONDAG IS DE SHOWROOM VAN PERIDA GEOPEND. DEN HAAG (ANP) Het is van de gekke geweest dat in de periode 1969-1978 het gat tussen de stijgen de bouwkosten en achterblijvende huurontwikkeling steeds groter heeft kunnen worden. De politiek was doof voor pleidooien om de huurprijs nauwer te laten aanslui ten bij de betere kwaliteit van wo ningen. Minister Van Dijk (binnenlandse zaken) confronteerde de enquête commissie bouwsubsidies gisteren met dit stokpaardje dat hij eerst als CHU- en later CDA-volkshuisves- tingsspecialist in de Tweede Ka mer heeft bereden. De voorzitter van de enquetètecommissie naar het RSV-debacle zag de rollen gis teren omgedraaid toen hij zich in het getuigebankje moest verant- zijn bemoeienis met het volkshuisvestingsbeleid. Bij de jaarlijkse Kamerdebatten over het huurbeleid was het vol gens Van Dijk indertijd vechten te gen de bierkaai om het huurniveau op te schroeven. Terwijl eind jaren zeventig de bouwkosten met tien tot elf procent stegen bleef verho ging van het huurniveau steken bij zes procent. "De WD kwam deed daar nog eens een motie bovenop om er een procent af te halen en die motie haalde het nog ook. De linkse oppositie en de WD pas seerden het CDA. Zo lagen politiek de kaarten, dat was gewoon de rea liteit", aldus Van Dijk. Van Dijk schaarde zich in het rij tje Kamerleden dat tot nog tegen over de enquêtecommissie heeft verklaard dat zij zich nimmer heb ben gerealiseerd dat er geen sprake was van controle op de subsidiere gelingen voor de particuliere huur woningen. "Wij gingen er van uit dat de regeling gunstig zou zijn voor de produktie van woningen en ook voor de kwaliteit ervan. We hebben ons zeker niet uitgeput om na te gaan of er voldoende controle was of dat met kosten kon worden gemanipuleerd", hield Van Dijk de commissie voor. Rode draad in die jaren was de produktie van wonin gen: "We hebben voortdurend de staatssecretaris genadeloos op z'n nek gezeten om het aantal te bou wen woningen te halen". Minister Van Dijk in het getuigenbank je. Voor de ex-voorzitter i RSV-enquêtecommissie, waren de rollen gisteren even omgedraaid.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3