De sluipende vergiftiging van Nederlands 'ongekende schat' Hogere technische scholen dingen naar gunst meisjes Reportage 9Diskwalificatie pater P. Nelen onaanvaardbaar Het gaat niet goed met het grondwater. De drinkwater bedrijven, verenigd in de Vewin, luiden bijna onafge broken de noodklok. Vorige week onthulde de Centrale raad voor Milieuhygiëne in een advies aan minister Nij- pels (milieu) dat de verzuring veel sneller gaat dan ie dereen denkt, en dat veel van de aangerichte schade al onherstelbaar is. Nijpels zelf sprak in juni over 'veront reinigingen waarvan u en ik het einde niet meer zullen meemaken, en zelfs onze kinderen niet". Volgens het Rijksinstituut voor milieuhygiëne (RIVM) is over 30 jaar een deel van het grondwater ondrinkbaar. Verschil lende drinkwaterputten, waaronder die in Hillegom, zijn al gesloten omdat ze te sterk vervuild zijn. Vervuiling grondwater bedreigt drinkwatervoorziening HILLEGOM - Tweederde van de Nederlanders is aangewezen op grondwater voor zijn watervoorzie ning. Per persoon gebruiken we zo'n 150 liter per dag, jaarlijks on geveer 500 miljard liter. Landbouw en industrie gebruiken nog eens zo'n hoeveelheid voor beregening en als koelwater. Omdat het, in te genstelling tot het oppervlaktewa ter, nog relatief schoon is. Nog, want de vervuiling van het grondwater begint een ernstig mil ieuprobleem te worden. Maar het wordt nog altijd sterk onderschat, vindt de vereniging Milieudefen sie. Daarom is de milieuorganisatie begonnen met een actie om van de ze 'ongekende schat' (zegt de Ve win in een brochure) te redden wat er te redden valt. "Want het grond water wordt op een onvoorstelbare manier vervuild", zegt Hans Mui lerman, medewerker van Milieude fensie en auteur van het boek 'Grondwater bedreigd'. Er zijn drie belangrijke vervui lers: de landbouw, de industrie en het verkeer. De landbouw steekt met kop en schouders boven de an dere twee uit. De intensieve vee houderij zorgt voor een enorm mestoverschot: de miljoenen bio- varkens, -kippen, en -kalveren zor gen voor tweemaal zoveel mest als de gewassen op de landbouwgron den kunnen verwerken. Zodoende zakken grote hoeveelheden nitraat, fosfaten en kalium verder: het ni traatgehalte van het grondwater onder landbouwgronden over schrijdt soms vele tientallen keren de richtnorm van 25 milligram per liter. De waterbedrijven vangen het hoge nitraatgehalte van het wa ter nu nog op door putten te sluiten of schoon water bij te mengen, maar op langere termijn werk is dat geen oplossing. Nog veel moeilijker ligt het vol gens Muilerman met bestrijdings middelen: "Het grote probleem is dat we niet weten hoe giftig die zijn. Dat geldt niet alleen voor nieu we middelen, maar ook voor stof fen die al jaren zijn toegelaten". In de jaren '60 was het toelatingscrite rium of een landbouwgif zijn werk deed, in de jaren '70 kwam daar bij of het schadelijk was voor de men sen die er mee werkten. In het be gin van de jaren '80 werd ook nog onderzocht het middel behalve schadelijke, ook nuttige insecten en organismen uitroeide. Maar of ze ook schade toebrach ten aan het grondwater, daar is nooit naar gekeken. En zelfs anno 1987 wordt er een afweging van schade en nut gemaakt: er worden bewust bepaalde risico's genomen. "In de praktijk gaat het zo dat het middel wordt toegelaten als de landbouw maar hard genoeg roept dat het nodig is", constateert Mui lerman. Onderzoek heeft uitgewe zen dat veel middelen waarvan werd aangenomen dat ze milieu veilig waren, dat helemaal niet zijn. Stoffen als dinoseb en captafol zijn inmiddels verboden. Methylbromi de ook, maar dankzij een ruim ont heffingsbeleid wordt daarvan nu méér gebruikt dan in 1982, toen het werd verboden. gen. Volgens de Raad voor de mil ieuhygiëne loopt het compleet uit de hand. De verzuring blijkt elke keer weer de somberste prognoses te overtreffen. In de woorden van de raad: "De emmer is langzaam aan steeds voller gelopen, doch dreigt nu snel over te lopen". Mi nister Nijpels heeft al herhaaldelijk krachtige maatregelen aangekon digd, maar tot nu toe is het bij woorden gebleven. Muilerman: "Ik vind hem nogal tegenvallen. Hij kondigt wel allerlei stappen aan, maar op dit moment is er nog geen sprake van strengere normen. Hel wordt hoog tijd dat hij nu echt eens wat doet, wil hij geloofwaardig blij- Mogelijkheden zijn er wel dege lijk. Om te beginnen moeten we zuinig zijn op het grondwater dat we nog hebben. Aan het oppompen van grondwater voor beregening en koelwater voor de industrie moet zo snel mogelijk een eind worden gemaakt. "Een schan daal", zegt Muilerman onomwon den. Ook aan de vervuiling zelf kan genoeg worden gedaan. Muiler man wijst op een experiment in de Noordoostpolder: het akkerbouw bedrijf OBS heeft door het toepas sen van onder meer een ruime vruchtwisseling, zorgvuldige be mesting en deels mechanische on- kruidbestrijding maar half zoveel mest en 90 procent minder bestrij dingsmiddelen nodig dan zijn 'ge wone' buurman. En boekt zelfs een nog iets beter bedrijfsresultaat. In Putten draait een veeteeltbedrijf Hans Muilerman: 'We hebben het Groene Front veel te lang in zijn eentje de trom laten r dat behoud van het milieu hoog in het vaandel voert, en ook dat doet in winstgevendheid niet onder voor een 'normaal' bedrijf. Deze 'geïntegreerde landbouw' - iets ge heel anders dan de alternatieve ecologische of biologisch-dynami- sche landbouw - biedt volgens Mil ieudefensie een uitstekend, gelei delijk in te voeren alternatief. Als de boeren dat willen tenminste. Voor industrie en verkeer geldt hetzelfde. Het kan wel anders, maar het is vooral een kwestie van mentaliteit. "Daar moeten we als milieuorganisaties in de eerste plaats aan werken. Ik zie wel verbe tering. Een voorbeeld is het inza melen van afvalglas, waar veel mensen bij de invoering 10 jaar ge leden heel negatief over deden. Nu zie je dat bijna de helft van het af valglas in de containers wordt ge gooid. Hetzelfde geldt voor klein chemisch afval: of we nu echt dachten dat de burger bereid was daar zorgvuldiger mee om te gaan? Nou, bij een proefinzameling bleek de deelname overweldigend". Maar: "Als je op een termijn van zegt 50, 60 jaar de waterkwaliteit wilt veiligstellen, zul je op alle ter reinen wat moeten doen: de land bouw moet milieuvriendelijker, de gemeenten moeten een beter mil ieubeleid gaan voeren, de industrie moet de lozingen stoppen, het au toverkeer moet gehalveerd worden en voor de veestapel geldt hetzelf de. Pas dan krijg je een belasting die het milieu kan verwerken" Testcase Het komende jaar wordt voor het grondwater een 'jaar van de waar heid'. Dan moeten de provincies beschermingszones instellen rond de waterwinplaatsen. De directe omgeving van de putten is meestal eigendom van de drinkwaterbe drijven, en het gaat dan vooral om de gronden daaromheen: 120.000 hectare, bijna 5 procent van de Ne derlandse landbouwgronden. Milieudefensie zal samen met de ongeveer 100 kerngroepen nadruk kelijk zijn geluid laten horen ('we hebben het Groene Front veel te lang in zijn eentje de trom laten roeren'). In veel gevallen zal dat sa men met de waterwinbedrijven zijn 'want qua beleidsbeïnvloeding zitten we op dezelfde lijn'. Hetgeen ook al blijkt uit het voorwoord dat directeur Sprey van het Provinci aal Waterleidingbedrijf Noord-Hol land heeft geschreven in Muiler mans boek: "De maat is meer dan vol, en het is goed dat Milieudefen sie ons daarop wijst". De provincie Gelderland geldt als een soort test-case. Eind dit jaar wil deze provincie al de zonering rond hebben. Binnen het be schermde gebied, ongeveer 6000 hectare rond de 54 putten, gaan dan strenge normen gelden voor met name het uitrijden van mest. De Gelderse milieufederatie vindt dat de verordening voor een 'bela chelijk klein gebied geldt' en 'ons lang niet uit de problemen haalt'. De duizend 'getroffen' boeren den ken daar anders over. Die hebben inmiddels vrijwel allemaal een be zwaarschrift ingediend. De overige provinciebesturen kijken met ar gusogen toe. DORDRECHT - Binnen een paar jaar zal er een aan zienlijk tekort zijn aan per soneel met een hogere tech nische opleiding. Om in de vraag te voorzien zouden meer meisjes moeten wor den aangespoord om een technische opleiding te vol gen. De stichting Vrouwen en Hoger Technisch Onder wijs heeft een onderzoek hiernaar verricht waarvan de resultaten gisteren zijn gepresenteerd op een con gres over vrouwen in het hto. door Anita Baars Vrouwelijke studenten zijn schaars in het hto, ze vormen zo'n vijf procent van alle leerlingen in die sector. Het ministerie van on derwijs wil het aantal studentes snel verhogen tot minimaal 15 pro cent. Het Ministerie vroeg de stich ting Vrouwen en Hoger Technisch Onderwijs (VHTO) om onderzoek te doen naar de studiekeuze van scholieres op havo en vwo met een lespakket exacte vakken. Meisjes, zelfs zij die een grote in teresse tonen voor techniek, kiezen pas voor een hto-studie, als alle an dere .alternatieven zijn afgevallen. Meisjes noemen het hto 'te saai, te technisch en het tegendeel van cre atief. Hto zou voor jongens zijn en meisjes zouden wel héél sterk ïn hun schoenen moeten staan, om zich daar tussen te wagen. Vooroordelen Om te voorkomen dat meisjes zich bij hun studiekeuze laten lei den door vooroordelen en twijfels, moet er beter voorlichtingsmateri aal worden verspreid, staat in het rapport. De beroepskeuze van meisjes kan positief worden beïn vloed door steeds opnieuw te wij zen op de mogelijkheden die het hto meisjes biedt en de beroepsmo gelijkheden daarna. Er zouden ook speciale voorlichtingsdagen voor meisjes moeten worden gehouden waar afgestudeerde hto'ers vertel len over hun ervaringen. De ondervraagde studentes vin den dat de voorlichting momenteel niet beantwoordt aan de werkelijk heid. "Het wordt te romantisch af geschilderd, die hele technische wereld. Het is keihard. Jongens zien je toch als vrouw en niet als medestudent. En dan vinden ze ook nog dat je wordt voorgetrok ken", zegt een studente in het rap port. I Hto-studentes hebben het meestal redelijk naar hun zin op school. Hun grootste motivatie is het toekomstperspectief. Van de uitzonderingspositie die ze inne men, zijn de studentes niet erg ge charmeerd. Ze passen hun hou ding en kleding aan, om niet nog eens extra op te vallen. In de introductietijd ondervin den studentes voor het eeist dat ze opvallen tussen zoveel jongens. Die introductie moet daarom heel gedegen worden voorbereid, raadt de stichting aan. Competitie •Zowel docenten als medestuden ten moeten leren omgaan met vrouwen in de klas. Momenteel wordt er niets gedaan om seksisti sche opmerkingen van de mannen te voorkomen. De meisjes worden meestal over de verschillende klas sen verdeeld, omdat ze zorgen voor verbetering van de steer en afname van competitiedrang. Zo'n verde ling werkt dus in het voordeel van jongens. Voor meisjes zou het veel leuker zijn om bij elkaar in de klas te zit ten, denken de onderzoekers. "Ik moest een keertje voor het bord ko men", zegt een studente in het on derzoeksrapport. "De leraar zei: 'Kom maar naar voren'. 'Ja', zei een jongen in de klas, 'laat maar eens wat zien'. Toen begon die leraar te lachen". Iedere hto zou een stimulerings beleid voor vrouwen moeten op stellen. Een stafmedewerker emancipatiezaken kan dit beleid gestalte geven. De gloednieuwe emancipatie-coördinator kan daar na zorg dragen voor de uitvoering. "Met ieders inzet en goed gereed schap kan de uitvoering van het emancipatiebeleid in de techni sche sector een succes worden", schrijft het VHTO tot slot in het rapport. i de draaibank die wèl heeft gekozen Hel Centraal Missie-Commis sariaat in Oegstgeest vindt het 'onaanvaardbaar', dat zijn voor zitter, pater P. Nelen, openlijk door de Nederlandse bisschop pen is 'gediskwalificeerd'. De bisschoppen weigerden onlangs hem opnieuw te benoemen tot lid van de bisschoppelijke ad viescommissie voor Latijns- Amerika. Nelen is namelijk ook secretaris van de 'Acht Mei-be weging' (vernieuwingsgezinde rooms-katholieken), en dat is volgens de bisschoppen niet te verenigen met het lidmaatschap van een bisschoppelijke advies commissie. De aan de kant gezette pater wordt in de verklaring van het Centraal Missie-Commissariaat (CMC) getekend als een 'geënga geerd' en 'verzoenend' man. Hem niét te benoemen is "vol strekt onbegrijpelijk, doet on recht aan zijn persoon en stelt zijn trouw aan de kerk in een kwaad daglicht". Evenals de bisschoppelijke ad viescommissie zelf roept het CMC de bisschoppen op hun be slissing te herzien. "De heilloze persoonsverguizing in onze gelo vige gemeenschap mag niet lan ger voortwoekeren". Ook zou in trekking van het besluit, volgens het CMC, kunnen leiden "tot het overwinnen van de onzalige ver deeldheid, waaronder wij katho lieken al jarenlang gebukt gaan en die door alles heentrekt". Het CMC - dat missionaire ac tiviteiten van religieuzen onder steunt - voelt zich ook 'gegriefd' door het besluit van de bisschop pen omdat het zelf deel uitmaakt van de 'Acht Mei-beweging'. Het ziet 'Acht Mei' als een 'hoopge vende vernieuwingsbeweging binnen de kerk'. "Veel mensen vinden daar een verbondenheid die hen aanzet om binnen de kerk actief te blijven" "Ook in de kerken overzee steunen wij op velerlei manier kerkelijke be wegingen die vernieuwend en hoopgevend zijn in deze tijd. Het is voor ons onmogelijk, overzee een ander beleid te volgen dan in Nederland". Rechtbank Alle priesterleden van de kerkelijke rechtbank in het bis dom Roermond hebben per 1 september volgend jaar hun ont slag ingediend bij bisschop Gij- sen. Met ingang van die datum is vicaris dr. H. van der Meer, tot voor kort rector van het priester seminarie Rolduc, benoemd tot voorzitter van deze rechtbank. Met die benoeming zijn de le den het niet eens. Zij verwachten niet, zinvol met Van der Meer te kunnen werken "omdat hij een andere visie op kerkelijk recht en kerkelijke rechtspraak heeft". Bovendien achten zij hem op het gebied van kerkelijk recht niet voldoende deskundig. Pater Van der Meer zal zich een jaar lang intensief op zijn nieuwe functie voorbereiden, zo liet kortgeleden het bisdom Roermond weten. Daartoe volgt hij een speciale cursus aan de Gregoriana-universiteit in Rome en verdiept hij zich in de werk wijze van de rechtbank in het aartsbisdom Keulen. Bij besprekingen over de be staande vacature is de bisschop nadrukkelijk gewezen op de mo gelijke gevolgen van een benoe ming van Van der Meer. Nu hij toch is benoemd, zagen de pries terleden van de rechtbank zich genoodzaakt hun ontslag in te dienen. De bisschop heeft meer dan eens waardering geuit voor het werk van de rechtbank. "De benoeming van dr. Van der Meer is daarmee in strijd", schrijven zij in hun 'open brief. Zonder daar nu direct een motie van wantrouwen in te zien, getuigt de benoeming, naar hun oordeel, wel van een tekort aan vertrou wen bij dr. Gijsen. De woordvoerder van het bis dom wil 'vooralsnog' geen com mentaar op hun besluit geven. Hij zei er alleen dit van: "De ker kelijke rechtbank functioneert gewoon door. Tot volgend jaar september blijven de huidige le den de lopende zaken beharti gen. Tegen die tijd zal de bis schop in een nieuwe bezetting hebben Shell Pax Christi-secretaris Jan ter Laak heeft gisteren namens vijf rooms-katholieke organisaties Shell gevraagd zich 'nog dapper der' in Zuid-Afrika op te stellen "door bewust op sommige pun ten de apartheidswetten te over treden". "Als een machtige orga nisatie als Shell dat doet, zullen andere bedrijven volgen", zei hij bij de aanbieding van het boekje 'Handel tegen apartheid' aan drs. M. van Rooijen, directeur publie ke zaken van Shell Nederland. Precies om 12 uur gistermiddag trok Ter Laak bij het hoofdkan toor van Shell in Rotterdam aan de bel om Van Rooijen de bro chure te overhandigen. Ter Laak reageerde met zijn oproep tot meer dapperheid op Van Rooijen, die erop wees dat Shell in Zuid-Afrika gehuwde zwarte arbeiders vlakbij de Riet- spruitmijn - voor 50 procent ei gendom van Shell - laat wonen, wat in strijd is met de apartheids- wetten. Van Rooijen: "In hun veroor deling van het apartheidsregime staan de kerkelijke organisaties en Shell niet tegenover elkaai". Hij verwees naar oproepen van Shell aan de regering in Pretoria voor onderhandelingen met alle groeperingen, een vrije pers en een vrije vakbeweging. "Wat ons scheidt zijn de middelen om dit doel te bereiken. Boycot en eco nomische maatregelen behoren tot het politieke veld, zoals de Verenigde Naties en de EEG. Shell zal eventuele politieke be sluiten nakomen". Onderscheiding Leiden. In de Hartebrugkerk kreeg de heer Fr. de Laaf een pauselijke onderscheiding voor zijn vele verdiensten in kerk en parochie. Tijdens de diensten is hij altijd achterin de kerk te vin den. Ook spande hij zich in voor het inzamelen van oud papier en van geld voor restauratie van de kerkramen. Alphen aan den Rijn. Op za terdag 24 oktober zal het 100 jaar geleden zijn dat de gereformeer de kerk van Oudshoorn - sinds 1961 Alphen aan den Rijn-Noord - werd gesticht. In de Goede Herderkerk aan de Ten Harm- senstraat wordt die dag om half 5 een bijeenkomst gehouden met als sprekers de vroegere predi kant G. Veenhuizen (Beekber gen) en ds. F. Moll (hervormd), een van de tegenwoordige predi kanten. In de foyer van de kerk wordt een tentoonstelling inge richt onder de titel 'Van Dolean tie tot Samen op weg'. Katwijk. De Volle Evangelie Gemeente 'Rijnland' houdt zon dagmorgen om kwart voor 10 in het gebouw Voorstraat 48 te Kat wijk een evangelisatiedienst met de heer J. G. Bulthuis als voor ganger. Voor kinderopvang wordt Beroepen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Bodegraven-Woerden en te Broek op Langedijk J. Simpelaar (voorheen zendingspredikant in Brazilië) Assen. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Den Haag-Zuid R. Boogaard Leiden. de predikant S. L. Knottnerus overleden. Van 1946 tot 1957 werkte hij in Hillegom. Daarna tot aan zijn pensioen in 1980 in Dordrecht. Studiedag. Op 30 oktober houden de Raad voor Klinisch Pastorale Vorming in Nederland en de Tilburgse theologische fa culteit een studiedag ter gelegen heid van de 80ste verjaardag van dr. H. Faber, een van de grond leggers van de klinisch pastorale vorming in ons land. In de jaren 70 was hij hoogleraar in de gods dienstpsychologie in Tilburg. Om half 4 begint een receptie. De dag is in het gebouw van de fa culteit, Academielaan 9. Voor na dere inlichtingen en opgave: 013- 662580.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2